پنج شنبه ۳۰ فروردین ۱۳۹۷ / Thursday, 19 April, 2018

پاکیزگی محیط زیست‌


پاکیزگی محیط زیست‌
محل زندگی همه‌ی موجودات زنده، محیط زیست نام دارد. آلودگی محیط زیست، موجب نابودی آب، خاک و هوا می‌شود.‌
امروزه بزرگ‌ترین مشکل محیط زیست، آلودگی هواست؛ زیرا هوا، مهم‌ترین چیزی است که در شبانه‌روز مصرف می‌کنیم. افزایش جمعیت شهرها، رفت‌وآمد وسایل نقلیه‌ی موتوری، ‌استفاده‌ی نادرست از وسایل گرم‌کننده و بزرگ شدن شهرها، موجب آلودگی هوای محیط زیست می‌شود.
خداوند در قرآن مجید می‌فرماید: <ما هر چیزی را به اندازه خلق کرده‌ایم> و چون هر چیزی مقدار و اندازه‌ای دارد باید از آن درست استفاده شود تا خراب، نابود و آلوده نشود.
انسان به دلیل ناآگاهی از بعضی از نعمت‌های خداوند، محیط زیست را به بدترین شکل آلوده می‌کند و اگر خیلی زود برای پاکیزگی آن تلاش نکند آیندگان با مشکل روبه‌رو می‌شوند.
برای حفظ محیط زیست، تلاش همه‌ی مردم لازم است. باید به مردم، آموزش‌های صحیح بدهیم تا به جای مصرف نادرست، روحیه‌ی مشارکت برای حفظ محیط‌زیست در آنان ایجاد شود.
خداوند به هنگام آفریدن دنیا، آن را زیبا آفرید. ما نباید با آلوده کردن هوا، آب و خاک، دنیا را به محیطی زشت و نفرت‌آور تبدیل کنیم.
آلودگی هوا، بیش از آلودگی آب و خاک برای انسان زیان دارد.
بیشتر سوخت‌هایی که انسان برای حفظ خود از سرما و گرما، تهیه‌ی غذا، حمل‌ونقل و... مصرف می‌کند، هوای پاکیزه را سمی و دود آلوده می‌کند.‌
باید دانست آلودگی هوا، چهارمین دلیل مرگ و میر در جهان است. هوای آلوده به سالمندان، بیماران قلبی و کودکان، آسیب می‌رساند. کودکان در هوای آلوده خیلی زود، وزن کم می‌کنند و رشد آنان کند می‌شود. همچنین هوای آلوده، اشتهای انسان را بسیار کم می‌کند؛ به‌طوری که حتی اگر غذای کافی مصرف کند، هضم و جذب آن به خوبی انجام نمی‌شود. پس بیاییم برای پاکیزگی هوا، بکوشیم و از آن به درستی استفاده کنیم.

منبع : روزنامه اطلاعات

مطالب مرتبط

تذکری از سروظیفه

تذکری از سروظیفه
خشکسالی های ممتد و قهر طبیعت از ده سال گذشته تاکنون شاید حکایتگر این واقعیت باشد که ما در آینده ای نه چندان دور به خصوص در بخش آب و انرژی دچار مشکلات حادتری خواهیم شد. مسئله پایدارشدن خشکسالی و اعلان ادامه روند آن از طریق سازمان هواشناسی در رسانه ها می تواند نشان دهنده وضعیت خاص آن در آینده باشد. اگر این روند با برنامه ریزی های صحیح و به موقع و کارشناسانه پیش بینی نشود، به طور قطع در آینده با بحران شدید ناشی از عوارض خشکسالی در کشور مواجه خواهیم بود.مسئله خشکسالی از ده سال پیش تاکنون به بخش های عظیمی از مناطق کشور آسیب رسانده و برای گروه کثیری از مردم مشکلات اقتصادی و معیشتی به وجود آورده است،ولی متاسفانه تاکنون کار ویژه و درخوری که تاثیرگذار و قابل توجه باشد در رابطه با این مسئله صورت نگرفته است.
اگرچه اعتباراتی در این رابطه به افراد خسارت دیده ناشی از خشکسالی ها تخصیص داده شده است، ولی برنامه ای برای آینده که چگونه باید با خشکسالی مقابله شود، ارائه نشده است. با توجه به این که باید علاج واقعه را قبل از وقوع کرد، متاسفانه تاکنون علاج واقعه را همیشه بعد از وقوع کرده اند و این مسئله به عنوان یک عادت دیرینه باقی مانده است. غافل از این که آثار منفی و تخریبی علاج واقعه قبل از وقوع به مراتب کمتر از آثار علاج بعد از واقعه است و متاسفانه این شیوه ناپسندیده همچنان معمول و مرسوم است و گویا رسم بر این قرار گرفته است که بعد از این که گرفتار مشکل یا بحران شدیم آن گاه به فکر راه چاره برمی آییم که این خود به خود عوارض منفی و آثار مخرب وگاه غیرقابل جبرانی برجای می گذارد.
از آن جا که کشور ما کشوری حادثه خیز است و سالانه حوادث پیش بینی نشده متعدد در آن اتفاق می افتد، نباید نسبت به این امر بی توجه بود بلکه باید به صورت اصولی ومبنایی و با راهکارهای علمی و کارشناسانه و یا تجربه دیگران برای جلوگیری از عوارض ناشی از آن برآمد و در حقیقت تهدیدها را تبدیل به فرصت کرد و نگذاشت فرصت ها به سادگی از دست برود تا آن که مردم دچار پیامدهای ناگوار بی توجهی ها و سهل انگاری های بعضی مسئولان قرار بگیرند؛ البته بعد از راهکارهای علمی و کارشناسی و یا احیانا تجربی که خود از عوامل مهم برنامه ریزی است،اولین برنامه ای که باید در جامعه توسط نهادها و سازمان های مختلف صورت پذیرد، فرهنگ سازی به منظور صرفه جویی و درست و به جا مصرف کردن به خصوص در بخش آب و انرژی است و با این شیوه می توان ازهدررفت بخش عظیمی از منابع خود جلوگیری کرد.
البته باید توجه داشت که هر کجا صحبت از صرفه جویی و اسراف نکردن می شود، این نه به معنای کمتر از نیاز ضروری مصرف کردن است بلکه به معنای جلوگیری از زیاده روی و بیش از حد نیاز و بدمصرف کردن و بی جا مصرف کردن است؛ اسراف از مسائل مذمومی است که در هیچ دین و مکتب و آیینی پذیرفتنی نیست و آن را قبیح و زشت می شمارند و مرتکبان چنین روشی را انسان های بی ضابطه و بی برنامه و مسئولیت ناپذیر در مقابل نعمت ها و مواهب پروردگار و در حقیقت کفران کنندگان نعم الهی می دانند ولی متاسفانه در جامعه ما به خصوص در قشر مرفه و تاحدی قشر متوسط این معضل اسراف گرایی گویا نهادینه شده است و گویا این حق را برای خود قائل هستند که هر گونه دلشان بخواهد با نعمت های الهی که خیلی از آن ها تجدیدناپذیر است، عمل کنند؛ ولو این که با تضییع حقوق دیگر اقشار جامعه تمام شود.
البته باید این بدعت را با فرهنگ سازی نهادینه کرد و اگر از طریق فرهنگ سازی هم ممکن نشد، باید به عواملی که بازدارنده است، متوسل شد تا این خوی زیاده روی در مصرف و بی جا مصرف کردن از بین برود و زمینه ای فراهم شود تا راه اعتدال و میانه روی در پیش بگیرند.
به امید آن روز

وبگردی
مراسم افتتاحیه سی و ششمین جشنواره جهانی فیلم فجر
مراسم افتتاحیه سی و ششمین جشنواره جهانی فیلم فجر - سی و ششمین جشنواره جهانی فیلم فجر شامگاه چهارشنبه با نمایش «آن سوی ابرها» ساخته مجید مجیدی در سینما فلسطین آغاز بکار کرد.
حمله فیزیکی به بازیگر زن ایرانی در خیابان! / عکس
حمله فیزیکی به بازیگر زن ایرانی در خیابان! / عکس - بازیگر سریال "تعطیلات رویایی" از حمله افراد ناشناس به خود خبر داد. مریم معصومی، بازیگر سینما و تلویزیون مورد حمله افراد ناشناس قرار گرفت.
19 هزار خودرو از ساعت 2 بامداد تا 4 صبح ثبت سفارش شده است / مافیای قاچاق گمرک کشور را مدیریت می کند
19 هزار خودرو از ساعت 2 بامداد تا 4 صبح ثبت سفارش شده است / مافیای قاچاق گمرک کشور را مدیریت می کند - این روزها بار دیگر بحث ورود خودروی قاچاق داغ شده و اظهارات ضدونقیض در مورد مجاری ورود خودروهای قاچاق به کشور صورت می‌گیرد. در همین حال، گمرک جمهوری اسلامی ایران در اطلاعیه‌ای، قاچاق خودرو را کاری ناممکن خواند.
گفتگوی تلفنی با همسر مرتضوی / صوت
گفتگوی تلفنی با همسر مرتضوی / صوت - سعید مرتضوی که در روزهای گذشته خبری از او نبود و حتی سخنگوی دستگاه قضایی گفته بود حکم جلبش صادر شده اما گیرش نیاورده‌اند، به گفته همسرش در تهران است.
ارسطوی پایتخت با مونا فائض پور ازدواج کرد
ارسطوی پایتخت با مونا فائض پور ازدواج کرد - «احمد مهران فر» بازيگر نقش «ارسطو عامل» در سريال پايتخت ۵ در اینستاگرام خود از ازدواجش با «مونا فائض پور» خبر داد.
اقدام عجیب سیف/ پرداخت پاداش 1 میلیارد و 200 میلیون تومانی به معاون
اقدام عجیب سیف/ پرداخت پاداش 1 میلیارد و 200 میلیون تومانی به معاون - عضو کمیسیون برنامه‌، بودجه و محاسبات مجلس از پرداخت پاداش میلیاردی در بانک مرکزی خبر داد و گفت: آقای سیف، رئیس کل بانک مرکزی؛ معاون خود را بازنشسته کرد و به او یک میلیارد و 200 میلیون تومان پاداش داد و دوباره این معاون بازنشسته را یک هفته بعد در همان شغل منصوب کرد.
حکومت نمی‌تواند ارتباط درستی با مردم برقرار کند
حکومت نمی‌تواند ارتباط درستی با مردم برقرار کند - خود اين سیاست‌گذاران توليد داخلي را بي اعتبار كردند، امنيت شبكه‌هاي داخل را از بين بردند و... حالا اعتراض مي‌كنند كه چرا رفتيد سراغ شبكه‌هاي خارجي؟ و مدعی‌اند که همه اطلاعات دست موساد و سيا و ام‌آي‌سيكس است؛ گویی که مثلا در ایمیل یاهو و جی‌میل چنین نیست؟! درحالي‌كه مسئوليت این وضع بر عهده سيستم است. وقتي رسانه‌هاي داخل تحت فشار هستند و رسانه رسمی یکسویه هر چه می‌خواهد می‌گوید و با اخبار نا‌صحیح مواجه…
صحبت های جنجالی رییسی علیه روحانی
صحبت های جنجالی رییسی علیه روحانی - صحبت های جنجالی رییسی پیرامون استفاده روحانی از نام امام رضا در انتخابات
500 نفر محتوای نامه‌های پستی مردم را میخواندند و چک می‌کردند!
500 نفر محتوای نامه‌های پستی مردم را میخواندند و چک می‌کردند! - محمد غرضی می‌گوید: زمانی که به عنوان وزیر در وزارت حضور یافتم بیش از ۵۰۰ نفر را دیدم نامه‌هایی که از داخل به خارج و از خارج به داخل کشور ارسال می‌شدند را چک می‌کردند و به صورت سه شیفت فعالیت می‌کردند و نامه‌ها را می‌خواندند.
جنجال ویدیو دختر بازیگر روی کول بازیکن پرسپولیس!
جنجال ویدیو دختر بازیگر روی کول بازیکن پرسپولیس! - عکس و ویدیویی منتسب به ستاره پرسپولیس فرشاد احمدزاده و ترلان پروانه بازیگر سینما و تلویزیون در فضای مجازی منتشر شده است. عجب پاپراتزی‌هایی داریم!
دختر داعشی سریال پایتخت کیست ؟
دختر داعشی سریال پایتخت کیست ؟ - در قسمت های اخیر سریال پایتخت بازیگر جدیدی به جمع خانواده معمولی پیوسته است؛ نیلوفر رجایی فر نقش الیزابت را در سریال پایتخت ۵ ایفا می کند ؛ این بازیگر با جلب اعتماد سیروس مقدم این فرصت ط بازی در سریال پر طرفدار پایتخت را به دست آورد .
خانم ایرانی، عامل تیراندازی در مقر یوتیوب / فیلم
خانم ایرانی، عامل تیراندازی در مقر یوتیوب / فیلم - ویدیوهایی از نسیم نجفی اقدم در شبکه های اجتماعی به زبان های انگلیسی و فارسی موجود است که در آن ها وی از حذف ویدیوهای خود توسط یوتیوب شکایت دارد.
رقص کاوه مدنی یا کالای ایرانی؟
رقص کاوه مدنی یا کالای ایرانی؟ - بگذارید اینطور بپرسم: مگر کیروش، مربی تیم ملی فوتبال جمهوری اسلامی ایران عرق نمی‌خورد؟ نمی‌رقصد؟ مگر برانکو و شفر نمازشب می‌خوانند و روزه می‌گیرند و اصولگرا و ارزشی و انقلابی هستند؟!
رقص های قبل از تو سوء تفاهم بود
رقص های قبل از تو سوء تفاهم بود - پایتخت ۵ با داستان های نقی و تقی ، رحمت و رحمان و رحیم سارا و نیکا و ارسطو و پرستوش
گفتگو با فرد کشمیری به نام سرباز روح الله که در ایران به سفارتخانه‌ها حمله می‌کرد
گفتگو با فرد کشمیری به نام سرباز روح الله که در ایران به سفارتخانه‌ها حمله می‌کرد - خشت خام / نوبت سی و پنجم / گفتگوی حسین دهباشی با سرباز روح الله رضوی