شنبه ۲۶ اسفند ۱۳۹۶ / Saturday, 17 March, 2018

ایجاد سایه روشن با مداد و ذغال


ایجاد سایه روشن با مداد و ذغال
هنگامی که هنرمند یک جسم ساده انتخاب کرده مثلا کوزه . گلدان ؛ قوری اشیایی از این دست ؛ کاغذ نقاشی و مداد طراحی را آماده کرده و ساختار جسم را با خط طرح می کند. سپس به تفکیف رنگ ها می پردازد . برای آنکه رنگ مایه ها را بهتر بیند. باید یک چشمش را ببندد و چشم دیگر را به حالت نیمه باز نگه دارد و به جسم خیر ه شود . درپی این عمل مرز تاریک ها مشخص می شود . با نوک مداد طراحی خطوط مرزی سایه را باید رسم کرد.
پس از آنکه جای رنگ مایه ها تعیین شد . لکه های تیر ه و روشن با تاریک ترین و روشن ترین رنگی که دراطراف می بیند مقایسه کند و از این راه کیفیت رنگمایه ها (شدت و ضعف خاکستری ها ) را ارزیابی کند. سپس با نوک مداد سایه را ایجاد می کند .تاریکی ها را می سنجد ؛ کم و زیاد می کند و جا به جا می کند و آن قدر این کار را با دقت ادامه می دهد تا سرانجام طرحش کیفیتی سه بعدی پیدا می کند . این گونه حجم یابی به تراش دادن سنگ و یا به مجسمه سازی شباهت دارد . هر اندازه که سطح رنگ مایه ها دقیقتر رنگ بندی شود به همان اندازه کیفیت سه بعدی اجسام نمودار می شود . همین طور طراح به کمک خطوط هاشوری سطوح تیره روشن ایجاد می کند. به کمک نوک مداد می توان خطوط موازی با فاصله یک سان ایجاد و با تغییر فاصله با دور ی و نزدیکی آنها ارزش تیره گی و روشنی ایجاد کرد . اگر فاصله خطوط موازی کم باشد . سطح تیر ه اگر زیاد باشد روشن به نظر می رسد . چند دسته خط موازی درجهات مختلف با هم ترکیب شوند تیره گی بیشتری ایجاد میکنند
اجسامی که درطبیعت وجود دارند. رنگین هستند . کیفیت رنگین اجسام با تغییر تابش نور و به طور کلی نسبت ب محیطی که جسم درآن قرار دارد کم یا زیاد می شو د. چون سرو کار طراح برای طراحی با مداد با مایه های سیاه و سفید است باید رنگی ها را به مایه های خاکستری ؛ سیاه و سفید تبدیل کند . مثلا اگر جسمی به رنگ سبز تیر ه و دیگری به رنگ زرد و یا صورتی باشد ؛ سبز تیر ه را به خاکستری پر رنگ و زرد را به خا کستری روشن برگرداند و نیم رنگ های بین آن دو را به انواغ خاکستری ها تبدیل کند و این رنگ مایه ها را با رنگ های سبز تیر ه و زرد ارزیا بی کند و سپس هر رنگ مایه را در فرم یا جای ویژه خودش بگذارد و اگر این رنگ مایه ها درست تشخیص داده شوند به طور یقین برجستگی ویا فرو رفتگی های آن جسم نمودارمی شود و طرح سه بعدی درسطح دو بعدی کاغذ پدید می آید
باید به خاطر سپرد همه تاریکی ها را نباید درهم محو کرد به ویژه درمرحله اول حجم یابی سعی کنید هر دریک مایه در شکل یا محدوده ویژ ه اش دیده شو
از دو روش برای ایجاد انواع خاکستری استفاده می شود .
۱) روش استفاده از پهنای مغز مداد
۲) روش استفاده از نوک مداد برای ایجاد خطوط ها شوری
http://darvar۳۰۰۰.blogfa.com/۸۶۰۹.aspx

منبع : مطالب ارسال شده

مطالب مرتبط

بازنمود هنر در بازار

بازنمود هنر در بازار
در دنیایی که سریع‌تر از لحظه می‌گذرد و لحظه به لحظه ناآشناتر از قبل می‌شود، نیاموختن به روز نه تنها از جلو رفتن باز می‌داردمان، بلکه پس از چندی اگر بی‌غرور و غرض بنگریم شاهد جا ماندنمان نیز خواهیم بود. در این میان فرهنگ و فرهنگ‌سازی بیش از دیگر آموزه‌ها درخور توجه است.
تکنولوژی، ابزار، هنر یا هر چیزی که به نحوی در گستره اجتماعی، تازه وارد است بدون ساختن بستری مناسب برای بکارگیری‌اش پیامد شایسته‌ای نخواهد داشت. بی‌شک هنر گرافیک نیز از این قاعده جدا نیست و نیاز به بسترسازی خاص خود دارد.
گرافیک به معنای امروزی‌اش با آنکه سال‌هاست جزیی از هنر بومی ما شده، اما از جهاتی چند هنوز ناآشنا مانده است. این هنر و طرح‌های ناب آن که حاصل ذهن خلاق گرافیست است، وظیفه انتقال مفهوم و ارائه پیام به روشی دلنشین، زیبا و بدیع دارد و در راه آگاه کردن مخاطب از کیفیت مصرف، بیش از همه، کیفیتی آموزشی و روشنگر دارد. اما چه تعداد از مخاطبان گرافیک از مفهوم این هنر و تعهداتش به خوبی آگاهند؟
چه تعداد از مخاطبان روزانه این هنر، زیرمجموعه‌های گرافیک را می‌شناسند و به ارزش و اعتبار واقعی‌اش آگاهند؟
شاید اهالی گرافیک وضع این هنر را بیشتر در جمع خود به بحث گرفته‌اند و در کل، از کسانی که هدف اصلی گرافیک هستند غافل شده‌اند. پس در این میان رسالت شناساندن گرافیک و کارآیی‌اش برای همگان در صدر اولویت‌ها قرار می‌گیرد. اکنون چگونه و از کجا می‌بایست شروع کرد؟
آموزش به عنوان نخستین گام خود را نمایان می‌کند. آموزش صحیح و بدون بیان احساسات و اعتقادات شخصی برای کسانی که خود به دنبال گرافیک می‌آیند و سرانجام معرفی‌اش به ساده‌ترین زبان ممکن برای کسانی که گرافیک به دنبال آنان است، کسانی که همه روزه چه بدانند و چه ندانند، رودروی آثار این هنر قرار می‌گیرند. اما به درستی نمی‌دانند که چه می‌بینند و یا بهتر است چگونه ببینند؟
حال این آشنایی از کجا می‌بایست شروع شود و چگونه می‌شود مخاطبان اصلی گرافیک را با گرافیک آشنا کرد؟ چگونه می‌شود اینان را به ملاقات یکدیگر نشاند؟
شاید یکی از راهها، برگزاری نمایشگاه‌های تخصصی گرافیک با موضوعاتی ملموس برای همگان در محیط‌هایی به جز نگارخانه‌ها، موزه‌ها و مکان‌هایی این چنین باشد. شاید بهتر باشد این آثار را در کوچه‌ها، خیابان‌ها، پیاده‌روها و مکان‌هایی همگانی ببریم و سعی کنیم با استفاده از آشناترین و دم‌ دست‌ترین عناصر ارتباطی به بیان مفاهیم عمیق و جذاب بپردازیم تا علاوه بر برقراری دوستی، تاثیری فراموش نشدنی را در ذهن بینندگان به جا بگذاریم. تاثیری که یاد دهد، می‌شود گونه‌ای دیگر دید. نگرشی متفاوت که تاریخ انقضا ندارد. می‌شود با رعایت هویت، نوگرا هم بود. می‌شود به تمامی، تبعیت نکرد. می‌شود سعی کرد در راستای هر چه بهتر رسیدن به اهداف‌مان، متفاوت نیز بود، نه اینکه همیشه و همیشه مثل دیگران دید و کار کرد بدون اینکه کوچکترین زحمتی برای فکر کردن به خودمان بدهیم. تا سرانجام هم صاحبان صنایع، فرهنگ و کسانی که قرار است گرافیک در خدمت آنان باشد و هم خالقان آثار گرافیکی از نتیجه به دست آمده نهایت رضایت را داشته باشند. نه اینکه پس از چند سال آموزش و از آن مهمتر چند سال تجربه و رعایت نهایت دقت در بکارگیری عناصر برای تاثیر هر چه بیشتر و بهتر اثر گرافیکی بر مخاطبانش، تمامی پیشینه هنری و حرفه‌ای را در نهایت احترام و ادب، به عدم آگاهی سفارش‌دهندگان و کارفرمایان بفروشیم تا جایی که از نوشتن نام طراح در حاشیه اثر بپرهیزیم و بارها و بارها آرزو کنیم که کاش منبع درآمد دیگری جز هنر گرافیک داشتیم تا از هنر برای کسب درآمد استفاده نکنیم!
فرهنگ‌سازی گرافیک و بالا بردن سطح توقع بصری بینندگان این آثار به یقین به سود هر دو طرف خواهد بود. اما رسیدن به این جایگاه، همت و یکدلی تمامی اهالی گرافیک را طلب می‌کند. امید است که در آینده نه چندان دور همراه با تعداد بسیار گرافیست‌های زبده، نشانه‌های هنری ایشان را بر در و دیوار شهر نیز ببینیم و در پایان عمرمان تعدادی بیش از انگشتان دست، آثار موفق از خود به یادگار گذاشته باشیم.

پوریا عریانی

وبگردی
شوخی جنجالی اکبر عبدی با آیت الله علم الهدی
شوخی جنجالی اکبر عبدی با آیت الله علم الهدی - شوخی جنجالی اکبر عبدی با آیت الله علم الهدی هنگام افتتاح سینما در خراسان رضوی
آتش زدن حکم بقایی توسط مشایی در مقابل سفارت انگلیس!!!
آتش زدن حکم بقایی توسط مشایی در مقابل سفارت انگلیس!!! - امروز در اقدامی عجیب و اعتراضی در مقابل سفارت انگلستان مشایی حکم دادگاه بقایی را آتش زد.
تلاش‌ نافرجام نماینده مجلس برای تلفظ موزه لوور
تلاش‌ نافرجام نماینده مجلس برای تلفظ موزه لوور - این نماینده در مجلس ایران هرگز نام موزه لوور را نشنیده است.
فیلم/ لحظه خودکشی شاهزاده سعودی در فرودگاه لندن
فیلم/ لحظه خودکشی شاهزاده سعودی در فرودگاه لندن - بندر بن خالد بن عبدالعزیز شاهزاده سعودی که به اجبار در حال بازگشت به عربستان بود، در فرودگاه لندن دست به خودکشی زد. این شاهزاده به نشانه اعتراض، خود را از طبقه بالای فرودگاه به پایین پرت کرد. هنوز جزئیات دقیقی از وضعیت وی در دست نیست.
رونمایی از تندیس آیت‌الله هاشمی رفسنجانی
رونمایی از تندیس آیت‌الله هاشمی رفسنجانی - مراسم رونمایی از تندیس آیت‌الله اکبر هاشمی رفسنجانی رئیس فقید مجمع تشخیص مصلحت نظام دوشنبه شب با حضور خانواده ایشان و محمدرضا نجفی شهردار تهران در محل موزه مشاهیر برج میلاد تهران برگزار شد.
درگیری یک طلبه با رئیس سازمان مدیریت بحران
درگیری یک طلبه با رئیس سازمان مدیریت بحران - در فیلمی که در فضای مجازی منتشر شده است، این گونه به نظر می رسد که اسماعیل نجار رئیس سازمان مدیریت بحران با اسکورت چند ماشین شاسی بلند وارد محدوده خاکی جلوی یادمان شلمچه شده است که ورود به این منطقه برای خودروها ممنوع است. این موضوع موجب اعتراض طلبه حاضر در یادمان شد.
واکنش شقایق دهقان نسبت به ازدواج دوم بهاره رهنما
واکنش شقایق دهقان نسبت به ازدواج دوم بهاره رهنما - ویدیو واکنش شقایق دهقان نسبت به ازدواج دوم بهاره رهنما
کره شمالی و دلواپسان ایران
کره شمالی و دلواپسان ایران - حسین شریعتمداری در یادداشتی که مرداد ماه در این باره نوشت ضمن تمجید از کره شمالی به مناقشه آن کشور با آمریکاو درخواست ترامپ برای مذاکره اشاره کرد و نوشت: «کره‌شمالی به درخواست آمریکا برای مذاکره نیز پاسخ مثبت نداد و برنامه‌های هسته‌ای و موشکی خود را غیرقابل مذاکره اعلام کرد. با جرأت می‌توان گفت که کره‌شمالی در این زمینه از مذاکرات بی‌نتیجه و فاجعه‌آمیز ایران با آمریکا الگو گرفته و از این روی حاضر نشده…
فیلم | پوشش کتایون ریاحی در «دورهمی» که مانع از پخش برنامه شد
فیلم | پوشش کتایون ریاحی در «دورهمی» که مانع از پخش برنامه شد - فیلم - در حالی که قرار بود شب گذشته برنامه «دورهمی» ویژه روز زن با حضور کتایون ریاحی و حامد همایون پخش شود، پس از 30 دقیقه تاخیر یکی از برنامه های گذشته «دورهمی» بازپخش شد. اتفاق عجیبی که کتایون ریاحی را در ساعت دو بامداد جمعه به واکنش واداشت. او نوشت اگر قسمت مربوط به حضورش در این برنامه در ساعتی غیر از ساعت معمولِ پخش، روی آنتن برود از سازندگان «دورهمی» شکایت می کند.
فیلم حمله به  سفات ایران در لندن به روش خودسرها!
فیلم حمله به سفات ایران در لندن به روش خودسرها! - سفیر ایران جزئیات جدیدی از حمله به سفارت ایران در لندن را منتشر کرد.متعرضان فقط روی بالكن بيرونی ساختمان سفارت بوده و در محاصره پليس هستند. همكاران همه در داخل سفارت در آرامش و امنيت هستند.
رقصیدن دختران مقابل نجفی در مراسم روز زن!
رقصیدن دختران مقابل نجفی در مراسم روز زن! - در همایش بانوان شاغل در شهرداری تهران چند دختر روی سن رفته و مقابل شهردار تهران شروع به رقصیدن می کنند و نجفی آبه دنبال تشویقش گفت: معتقد به سهمیه بندی جنسیتی نیستم.
بزرگترین زمین‌خواری کشور / فروش ارزشمندترين زمين‌های ايران توسط دولت روحانی
بزرگترین زمین‌خواری کشور / فروش ارزشمندترين زمين‌های ايران توسط دولت روحانی - هفتم بهمن سال جاری بود كه محمد سعیدی‌کیا، رئيس بنياد مستضعفان و جانبازان، در گفت‌وگو با ايلنا اعلام كرد: دولت حدود ۳۵ میلیون مترمربع (سه‌هزار‌و ٥٠٠ هكتار) از اراضی حاشيه بزرگراه تهران-شمال را به بنیاد واگذار خواهد كرد كه منابع مالي موردنياز براي تكميل اين پروژه در اختيار بنياد مستضعفان قرار گيرد.
گزارشی عجیب و کودکانه در اخبار سراسری
گزارشی عجیب و کودکانه در اخبار سراسری - این ویدیو که به سبکی عجیب و با جلوه های ویژه نه چندان حرفه ای تدوین شده است در شبکه های اجتماعی مورد توجه قرار گرفت.
گلشیفته فراهانی در سزار 2018
گلشیفته فراهانی در سزار 2018 - مراسم چهل و دومین دوره جوایز سزار ۲۴ فوریه (۶ اسفندماه) برگزار شد. گلشیفته فراهانی از جمله چهره هایی بود که در مراسم سزار 2018 حضور یافته بود.
جنجال زندگی اشرافی امام جمعه ایلام و تهدید منتقدان در نماز جمعه
جنجال زندگی اشرافی امام جمعه ایلام و تهدید منتقدان در نماز جمعه - «از بچه‌بازي‌هايتان دست برداريد»، «اهانت به جايگاه نماز جمعه، اهانت به رهبري و قابل پيگيري است» و «توصيه مي‌کنم به اين جايگاه که مين‌گذاري است، نزديک نشويد و چنانچه نزديک شويد، با مين به هلاکت خواهيد رسيد!»همه اين اعتراضات از اين جهت است که جرياني در استان ايلام نسبت به آنچه زندگي اشرافي اين امام جمعه ناميده، معترض شده است.
پسر امام جمعه ایلام درباره پرادوسواری پدرش چه گفت؟
پسر امام جمعه ایلام درباره پرادوسواری پدرش چه گفت؟ - در چند روز اخیر انتشار عکسی از امام جمعه ایلام در کنار پرادو، انتقاداتی را در فضای مجازی برانگیخته است. در کنار این انتقادات برخی عکس های صفحه اینستاگرام پسر امام جمعه ایلام؛هادی لطفی هم بر شدت این انتقادات افزوده است.
مهندس موسوی میگفت از باطن احمدی نژاد خبر داشت ولی ما نداشتیم
مهندس موسوی میگفت از باطن احمدی نژاد خبر داشت ولی ما نداشتیم - سرلشگر فیروزآبادی: مهندس موسوی میگفت از باطن احمدی نژاد خبر دارم ولی ما خبر نداشتیم.
احمد نجفی، درِ شورای صنفی نمایش را گِل گرگرفت!
احمد نجفی، درِ شورای صنفی نمایش را گِل گرگرفت! - احمد نجفی امشب در اقدامی عجیب درِ شورای صنفی نمایش را گِل گرفت! این اقدام او در اعتراض به وضعیت نمایش فیلمش (من یک ایرانی ام) صورت گرفته است.
فرصت های دوباره را دریاب
▪ شما هزاران بار در زندگی شكست خورده اید، هر چند ممكن است به یاد نیاورید ▪ نخستین بار كه خواستید راه بروید، زمین خوردید ▪ نخستین بار كه سعی كردید شنا كنید، نزدیك بود غرق شوید ▪ …