چهارشنبه ۲۳ آبان ۱۳۹۷ / Wednesday, 14 November, 2018

رنگ چشم


رنگ چشم
چشم یکی از جالب‌ترین اندام‌های بدن‌ است، و در واقع نوعی دوربین عکاسی به شمار می‌رود؛ چرا که دریچه‌ای قابل تنظیم برای ورود نور دارد. چشم عدسی‌یی دارد که امواج نور را به منظور ایجاد تصویر می‌تاباند. به علاوه در چشم صفحه نازکی هست که مانند فیلم عکاسی، تصویر بر روی آن نقش می‌بندد.
در این‌جا نمی‌خواهیم چگونگی دیدن را شرح دهیم؛ بلکه بیشتر از ساختمان چشم برایتان سخن خواهیم گفت تا دریابید رنگ چشم از چه چیز پدید می‌آید.
چشم به شکل کره است و فقط یک برآمدگی کوچک در قسمت جلوی آن ـ یعنی جایی که نور وارد می‌شود ـ دارد.
این برجستگی را قرنیه می‌نامند.
«قرنیه» بی‌رنگ است و سبب شکست نوری می‌شود که به دورن چشم می‌آید. چون قرنیه، نگهبان دریچه چشم است، بسیار حساس ساخته شده و اگر ذره‌ای چیز کثیف یا غبار بر روی آن بنشیند، فوری احساس می‌شود؛ آن‌گاه در صدد پاک کردن آن برمی‌آییم.
اما شبکیه در چشم، به منزله «فیلم» در دوربین عکاسی است. شبکیه از ده لایه بسیار نازک شامل یاخته‌هایی فراوان درست شده در سراسر سطح داخلی چشم را، مانند یک آستر، پوشانیده است.
پس می‌بینید که در چشم اولا دریچه‌ای داریم برای ورود نور، و ثانیا فیلمی داریم برای دریافت و نگاشت آن نور.
بسیار خوب، نوری که وارد چشم می‌شود نیاز به تنظیم هم دارد؛ برای این کار، عنبیه و مردمک در آن تعبیه شده‌اند.
«عنبیه» دایره‌ای رنگین است، و «مردمک»، نقطه سیاه کوچکی است که در وسط این دایره جای گرفته است.
رنگ مردمک سیاه است؛ زیرا منفذی است که به تاریکی درون چشم باز می‌شود. سوراخ مردمک به کمک عنبیه تنگ و گشاد می‌شود؛ یعنی در زیر نور شدید به اندازه سوراخ یک سوزن، جمع و تنگ، و در نور کم، کاملا گشاد و باز می‌شود.
بلافاصله پشت عنبیه و مردمک چشم، عدسی قرار دارد؛ درست مانند عدسی یک ذره‌بین.
عدسی چشم، کش‌ می‌آید؛ در نتیجه می‌تواند طوری انقباض و انبساط یابد که دیدن از مسافت دور و نزدیک را برای انسان میسر سازد. پس این عدسی است که امواج نور را طوری می‌شکند تا همه بر یک نقطه کانون، بر روی شبکیه بتابند.
چون ما به چشم کسی نگاه می‌کنیم قسمتی که رنگی است، همان عنبیه چشم می‌باشد. عنبیه رنگی است؛ زیرا در الیاف آن رنگدانه‌هایی، برای حفظ آن از آسیب نور نهفته است.
بیشتر رنگدانه‌ها در قسمت عقب عنبیه گرد آمده‌اند و در قسمت جلو، رنگدانه چندانی وجود ندارد. حالا چون‌ که قسمت جلوی عنبیه بسیار شفاف و بی‌رنگ است و امواج نور قرمز و زرد را به هنگام عبور نور، به خود جذب می‌کند، از این‌رو بازتاب نور در رنگدانه‌ها سبب می‌شود که عنبیه «آبی رنگ» بنماید.
پس رنگ آبی چشم؛ بازتاب رنگدانه‌هایی است که در قسمت پشت عنبیه گرد آمده‌اند.
اگر رنگدانه‌ها در قسمت جلوی عنبیه افزایش نیابند، چشم در تمام عمر همچنان آبی باقی خواهد ماند؛ اما اگر زیاد باشد و در قسمت جلو نیز پخش شوند، آن را به رنگ قهوه‌ای در خواهند آورند.

منبع : سازمان آموزش و پرورش استان خراسان

مطالب مرتبط

سیاه وسفید

سیاه وسفید
● بعضی سفید‌ و برخی سیاه‌اند‌؟
د‌ر د‌اخل سلولهای پوست رنگد‌انه‌هایی به نام ملانین وجود‌ د‌ارد‌ که عامل به وجود‌ آمد‌ن رنگ پوست است. هر چه تعد‌اد‌ این رنگد‌انه‌ها د‌ر سلولهای پوست بیشتر باشد‌، ‌رنگ پوست تیره‌تر است.‏‎ ‎رنگ پوست هم مانند‌ برخی از مشخصات د‌یگر مثل رنگ موها، رنگ چشمها و... از والد‌ین به فرزند‌ان آنها می‌رسد‌ و ما همان رنگی می‌شویم که پد‌ر و ماد‌رمان و یا پد‌ر بزرگ و ماد‌ربزرگ‌مان هستند‌.‏
یک اتفاق جالب این است که ملانین د‌ر حقیقت نقش محافظت از پوست را بر عهد‌ه د‌ارد‌؛ برای همین وقتی زیاد‌ د‌ر معرض نور آفتاب باشیم، تعد‌اد‌ ملانینها زیاد‌تر می‌‌شود‌ و رنگ فرد‌ تیره می‌‌شود‌ که به این حالت برنزه می‌گویند‌.‏‎ ‎البته عوامل د‌یگری هم تا اند‌ازه‌ای موثر هستند‌.‏‎
‎مثلا افزایش کاروتن که ماد‌ه پیش نیاز ویتامین آ است و د‌ر هویج موجود‌ است می‌‌تواند‌ پوست را زرد‌تر از حالت طبیعی نشان د‌هد‌‎ افزایش جریان خون د‌ر پوست به هنگام گرما یا فعالیت زیاد‌ موجب می‌‌شود‌ که پوست قرمزتر از حالت عاد‌ی باشد‌. همچنین کاهش جریان خون پوست به هنگام سرما موجب می‌‌شود‌ پوست کبود‌ به نظر برسد‌.‏‎
▪ ‎پوست د‌و قسمت د‌ارد‌:‏‎ ‎یک قسمت خارجی پوست که به آن اپید‌رم می‌‌گوییم و قسمت د‌اخلی پوست که به آن د‌رم می‌‌گوییم.‏‎ ملانین‌ها که موجب رنگ پوست می‌‌شوند‌، د‌ر لایه اپید‌رم قرار د‌ارند‌.‏‎

وبگردی
ظریف: در کشور پولشویی وجود دارد؛ همه مخالفان FATF صادق نیستند
ظریف: در کشور پولشویی وجود دارد؛ همه مخالفان FATF صادق نیستند - صحبت های دکتر ظریف در گفتگو با خبر آنلاین.
اشراف متواضع!
اشراف متواضع! - افرادی هستند که در دروس زندگی میکنند اما ماشین زیر پایشان پراید است. افرادی که چند ده میلیون از جوجه‌مایه‌دارهای پدرریشو میگیرند که خوب تربیتشان کنند برای مدیر شدن در جمهوری اسلامی و بعد چند هفته در سال هم آنها را می‌برند اردوی جهادی تا از نزدیک ببینند فردا که به لطف جیب پدر در کنکور ترکاندند و مدرک معتبر گرفتند و مدیر شدند قرار است به چه بدبختهای مستضعفی که بخاطر پول نداشتن در آموزش و پرورش رایگان…
خود دانید و مملکت‌تان!
خود دانید و مملکت‌تان! - همه آفاق پر از فتنه و شر می بینم/ این جهان را پر از خوف و خطر می بینم/ دختران را همه جنگ است با مادر/ پسران را همه بدخواه پدر می بینم. او پس از خواندن شعر دستی به شانه وزیر می‌زند و می‌گوید: «خود دانید و مملکت‌تان!»
زاکانی: خطاهای برادر رئیس جمهور فاجعه است!
زاکانی: خطاهای برادر رئیس جمهور فاجعه است! - علیرضا زاکانی فعالی سیاسی مهمان برنامه«رو در رو» بود و در این برنامه واکنش تندی نسبت به حسین فریدون(برادر رئیس جمهور) نشان داد.
شویِ زنان گزینشی! برای حفظ آبرو
شویِ زنان گزینشی! برای حفظ آبرو - اما حقیقت این شویِ توهین‌آمیز، آبروداری آقایان مسئولین در مقابل نماینده فیفا و ای‌اف‌سی فشار این مقام‌ها برای ورود زنان به ورزشگاه است.
چالش جدید با نام «نوه آیت‌ا... یزدی»!
چالش جدید با نام «نوه آیت‌ا... یزدی»! - روز پنجشنبه تصویری در فضای مجازی منتشر شد که قابل تامل بود. زهرا تخشید نوه آیت‌ا... یزدی است که با انتشار تصویری که از دانشگاهش در نیویورک منتشر کرده بود، نوشت: «عکسی که دیروز عصر از دانشگاهم گرفتم با چراغ‌های همیشه روشنش».
روایت تجاوز عجیب به بازیگر لبنانی سریال «حوالی پاییز»
روایت تجاوز عجیب به بازیگر لبنانی سریال «حوالی پاییز» - ماجرای تجاوز به آن ماری سلامه، بازیگر زن عرب سریال تلویزیونی صدا و سیمای ایران.
عکس | همسر جدید نماینده سابق اردبیل در آمریکا
عکس | همسر جدید نماینده سابق اردبیل در آمریکا - «نورالدین پیرموذن» نماینده سابق اردبیل در مجلس شورای اسلامی که سالهاست در آمریکا زندگی می‌کند چند عکس از خود و همسر جدیدش را در اینستاگرام منتشر کرده است.
گزارشی تکان دهنده از تولید و توزیع سیب زمینی و پیاز سمی در کشور
گزارشی تکان دهنده از تولید و توزیع سیب زمینی و پیاز سمی در کشور - در این گزارش اسنادی ارائه میشود که یک واقعیت عجیب را بازگو میکند.