شنبه ۴ اسفند ۱۳۹۷ / Saturday, 23 February, 2019

پرویز بیگی حبیب آبادی


پرویز بیگی حبیب آبادی
پرویز بیگی حبیب آبادی در اول دی ماه ۱۳۳۳ در اردستان به دنیا آمد.(دوران کودکی و تحصیلات را در شهرستان های اردستان ، زواره ، آبادان ، اصفهان ،شهرکرد ، شلمزار ، اردبیل و تهران گذراند) و در سال ۱۳۵۲ دیپلم ریاضی گرفت. پس از گرفتن دیپلم ، وارد خدمت در آموزشگان افسری نیروی هوایی شد و پس از ۳۰ سال خدمت بازنشسته شد . رویکرد وی به سرودن شعر به سال ۱۳۵۶ باز می گردد. واقعه تلخ و خونین هفدهم شهریور ۱۳۵۷ که به جمعه سیاه مشهور شد ، تاثیر فراوانی در وی گذاشت و به صورت جدی تری به سرودن پرداخت. با تشکیل حوزه اندیشه و هنر – حوزه هنری فعلی – به جمع شاعران شرکت کننده در جلسات شعر حوزه پیوست و همکاری خود را تا اوایل سال ۱۳۶۶ با حوزه ادامه داد. شعرهای وی از سال ۱۳۵۸ تا کنون به صورت پراکنده در نشریات مختلف کشور ، جٌنگ های ادبی و برخی از مجموعه های گرد آوری شده انتشار یافته است. مقالات متعدد دیگری همراه با مصاحبه های فراوان در موضوع تذکره های شعر پارسی ، نقد و بررسی شعر دفاع مقدس ، ویژگی های شعر امروز و ... از وی در نشریات مختلف انتشار یافته است.
آثار انتشار یافته وی عبارتند اند از:
۱) غریبانه – مجموعه شعر – انتشارات امیر کبیر – چاپ اول ۱۳۶۹ – چاپ دوم ۱۳۷۶(این مجموعه جزء آثار برتر دهه ۶۰ در موضوع شعر دفاع مقدس ، توسط بنیاد حفظ آثار و ارزش های دفاع مقدس برگزیده شد.)
۲) آیینه در غبار-تاملی در تذکره های شعر فارسی – نشر اهل قلم-۱۳۷۶
۳) آن همیشه سبز – مثنوی دفاع مقدس – کنگره سرداران شهید استان تهران – چاپ اول و دوم ۱۳۷۶(این مجموعه جزء آثار برتر منتشر شده در سال ۱۳۷۶ در موضوع شعر دفاع مقدس ، توسط بنیاد حفظ آثار و ارزش های دفاع مقدس برگزیده شد)
۴) گزیده ادبیات معاصر – مجموعه شعر – شماره ۲۶ – انتشارات نیستان – ۱۳۷۸
۵) حماسه های همیشه(تذکره ای در حوزه دفاع مقدس در شعر شاعران) - ۱۳۸۲
در دست تدوین و انتشار:
۱) شعر شناخت
۲) فرهنگ شاعران دفاع مقدس – نگاهی پژوهی آماری به شعرهای چاپ شده از شاعران گمنام شده در طول دهه های ۶۰ و ۷۰ در کلیه نشریات کشور

منبع : انجمن شاعران ایران

مطالب مرتبط

میرزا ابوطالب طالب شیرازی

جنسیت: مرد
نام پدر: حاجی سید میرزا شیرازی
تولد و وفات: ( ... - ۱۳۰۸) قمری
محل تولد: مشخص نیست.
شهرت علمی و فرهنگی: شاعر ، ادیب و خطاط
در علوم ادبی مهارت و در علوم عربی دست داشته است. خط شکسته را پاکیزه و شیرین می‌نوشت. در چند سال آخر عمر به صدارت دیوان‌خانۀ عدلیۀ فارس منصوب شد.

وبگردی
گاف حسین شریعتمداری با کامپیوتر 30 میلیونی آمریکایی
گاف حسین شریعتمداری با کامپیوتر 30 میلیونی آمریکایی - مدیر مسئول کیهان در حالی مدعی است که سیستم «مکینتاش» بیش از ۴۰ سال است که در کیهان مورد استفاده قرار می‌گیرد که این سیستم اساسا از سال ۱۹۸۴ یعنی ۵ سال پس از انقلاب تولید و نمی‌توانسته است زودتر از این تاریخ در کیهان مورد استفاده قرار گیرد.
آقای روحانی! نمی دانید یا تجاهل می کنید؟ /  دلار تک نرخی 4200 ! گوسفند بوئینگ سوار ! پراید ...
آقای روحانی! نمی دانید یا تجاهل می کنید؟ / دلار تک نرخی 4200 ! گوسفند بوئینگ سوار ! پراید ... - اخیراً رئیس جمهور حسن روحانی در توضیح علت قاچاق گفته است: علت قاچاق ارزانی است، وقتی جنسی در داخل ارزان است و در خارج گران، خود به خود قاچاق آن به خارج صورت می گیرد. به عنوان مثال چون الان گوشت در عراق گران تر از ایران است، از کشورمان به آنجا قاچاق می شود. درباره قاچاق بنزین نیز همین موضوع مصداق دارد.
راز میتوانیم موشک و نمیتوانیم خودرو در اقتصاد است
راز میتوانیم موشک و نمیتوانیم خودرو در اقتصاد است - مشکل تولید فقط به سطح فناوری مربوط نیست. ما می‌توانیم یک وسیله و کالای باکیفیت بالا را تولید کنیم، ولی با قیمت بسیار گران که خریداری نخواهد داشت. در واقع اگر بتوانیم چنین کالایی را وارد کنیم در مقایسه با تولید آن به شدت به‌صرفه است. ولی در جریان تولید موشک با وضعیت دیگری مواجهیم. اول اینکه موشک را بدون قید و شرط نمی‌فروشند یا برخی کشور‌ها به دلایل امنیتی علاقه ندارند که در تامین نیازشان به این کالا‌ها…
جمهوری اسلامی عمق حکمرانی اقتصادی ندارد
جمهوری اسلامی عمق حکمرانی اقتصادی ندارد - برنامه گفت‌وگوی ویژه خبری شب گذشته با حضور عادل پیغامی اقتصاددان و سیداحسان خاندوزی عضو هیئت علمی دانشکده اقتصاد دانشگاه علامه طباطبایی برگزار شد.
کپی‌برداری «عین‌به‌عین»
کپی‌برداری «عین‌به‌عین» - انتظار می‌رفت که علیخانی هم در قسمت اول برنامه «عصرجدید» به کپی بودن «عین‌به‌عین» برنامه‌اش و شباهت آن با برنامه مشهور «گات تلنت‌ آمریکایی» اشاره کند و در مقایسه‌ای از ویژگی‌های احتمالاً متفاوت نسخه ایرانی این برنامه بگوید؛ علیخانی اما ترجیح داد در این زمینه حرفی نزند!
اشتباه جالب در مراسم استقبال از رئیس جمهور در هرمزگان
اشتباه جالب در مراسم استقبال از رئیس جمهور در هرمزگان - مراسم استقبال از رئیس جمهور در سفر به استان هرمزگان.
توزیع عجیب کیک 40 سالگی انقلاب توسط یک روحانی!
توزیع عجیب کیک 40 سالگی انقلاب توسط یک روحانی! - در ویدیویی که در فضای مجازی داغ شده شاهد پخش کیک 40 سالگی جمهوری اسلامی
ادامه‌ی سکوت ضرغامی درباره‌ی انتقال آرشیو صداوسیما به شبکه من و تو
ادامه‌ی سکوت ضرغامی درباره‌ی انتقال آرشیو صداوسیما به شبکه من و تو - چند سالی است از جمله روزهای اخیر که با نزدیک شدن به مقاطعی از جمله دهه‌ی فجر، شبکه‌های تلویزیونی فارسی خارج کشور مانند بی‌بی‌سی و من‌وتو مستندهایی از زمان انقلاب پخش می‌کنند که جزو آرشیو صداوسیما بوده است ولی تا امروز مشخص نشده است که چطور و توسط چه کسانی به دست آنها رسیده است؟
جنجال شبیه‌سازی بیعت امام و همافران ارتش توسط علم‌الهدی در مشهد
جنجال شبیه‌سازی بیعت امام و همافران ارتش توسط علم‌الهدی در مشهد - دیدار و سلام نظامی فرماندهان نیروی هوایی ارتش به سیداحمد علم‌الهدی، امام جمعه مشهد انتقادهایی را در پی داشته است.