یکشنبه ۲۸ بهمن ۱۳۹۷ / Sunday, 17 February, 2019

سرنیزه Bayonet


سرنیزه‌ها را ممکن است شکارچیان اروپائی در قرن شانزدهم ساخته باشند. از این ابزار در قرن هفدهم، فرانسه در حملات نظامی خود ضد دشمنان مورد استفاده قرار داد که تاریخ آن به سال ۱۶۴۲ می‌رسد. سرنیزه نخست نوک تیز سده‌ای بود که بانواری به کمر می‌بستند یا آن‌را بر سر تفنگ قرار می‌دادند. سر نیزه به‌جای نیزه دسته چوبی را که یک لبه تیز فلزی که بر نوک آن بود. قرار می‌گرفت. نخستین سرنیزه‌ها معروف به سرنیزه‌های توپی بود. هنگامی‌که هنوز یک سلاح مهیبی و قوی و سخت بود. سرنیزه توپی ناقص بود. فتنگ نمی‌توانست با این چاقو. که بر نوک آن بود تیر شلیک کند و اغلب دشواری‌هائی برای جابه‌جا کردن این تیغه به‌هنگام نبرد با تفنگ پدید می‌آورد. در نتیجه چاره اندیشی‌های فراوانی شد تاکاری بکنند که ضمن کارآیی تفنگ، سرنیزه بر سر جای خود باشد تا اینکه سرگرد فرانسوی ژان مارتنیمت در سرنیزه حفره‌ای ایجاد کرد و در نصب آن بر نوک لوله تفنگ در ۱۶۸۷ اصلاحاتی به‌عمل آورد و سر نیزه حفره‌ای در حدود ۱۷۰۰ در ارتش فرانسوی به‌کار رفت. ازین پس در حالی‌که سرنیزه بر نوک لوله تفنگ قرار داشت شلیک تیر از تفنگ امکان‌پذیر شد. در ۱۷۸۱ تغیر عمده‌ای که در سرنیزه صورت گرفت به‌وسیله جان واترز انگلیسی بود که سرنیزه را به‌طور ثابت بر نوک لوله تفنگ استوار کرد و این نوع سرنیزه دست بدست گشت و در میدان‌های جنگ مورد استفاده قرار گرفت.
در سر نیزه باز اصلاحاتی به‌عمل آمد از جمله سرنیزه کوتاه تر تیغه‌های جدا شدنی در سراسر جنگ‌های جهانی اول و دوم کاربرد داشت.
● سرنیزه‌ها
در جنگ‌های تن‌به‌تن، لازم است که نظامیان از سرنیزه به‌جای نیزه‌های چوبی که قبلاً متداول بود استفاده کنند. این موضوع به جنگ جهانی اول بر می‌گردد، موقعی که در سنگرها یک شرایط درهم و برهم به‌وجود می‌آمد، شلیک گلوله در این شرایط خطرناک بود چون ممکن بود به افراد اصابت کند. البته امروزه طبیعت جنگ، احتمال جنگیدن با سرنیزه‌ها را کاهش می‌دهد. حتی برای پاک‌سازی خانه‌به‌خانه در حال حاضر از نارنجک و مسلسل‌های دستی استفاده می‌شود. به هر حال یک تشعشع نورانی اطراف سرنیزه را احاطه می‌کند، این امر همراه با انگیختگی احساسات یک رزمنده در دورترین حالت ممکن است باعث چرخش در مسیر طبیعی جنگ بشود. از این رو برای بیشتر تفنگ‌ها یک سر نیزه در نظر گرفته می‌شود. بنابراین در سلاح‌های سبک و کوتاه جدید، نداشتن سرنیزه یک نقص در سلاح محسوب می‌شود، البته ممکن است که نصب یک تیغه برنده در جلوی سلاح و حتی نصب متعلقات دیگر موجب ایجاد عدم تعادل در نقاط دیگر سلاح گردد.
برای رفع این مشکل، پذیرفته شده است که از وسیله‌ای شبیه به چاقو استفاده شود، این امر باعث می‌شود که به‌جای تیغه‌های قوی و بلند که از نسل سرنیزه می‌باشند از سرنیزه‌های کوتاه استفاده شود. لوله‌های جدید که دارای طول‌های کوتاه می‌باشند، اگر مسلح به یک تیغه برنده سنگین باشند باعث خم شدن لوله خواهد شد. در حال حاضر بیشتر ارتش‌ها درصددند که سرنیزه‌ای بسازند که علاوه بر باز کردن درب قوطی و بریدن سیم خاردار، ابزاری برای تعدیل سلاح بوده و علاوه بر این از آن بتوان به‌عنوان چاقوی جنگی استفاده کرد.

منبع : مطالب ارسال شده

مطالب مرتبط

سرنگ Syringe

وسیله‌ای است شبیه تلمبه برای تزریق‌دار و یا برخی مایعات داروئی به بدن. سرنگ شامل یک تیوب که معمولاً از پلاستیک است. تزریقات با سرنگ ممکنست زیرپوستی، داخل رگ یا داخل عضله باشد.
به‌‌نظر می‌رسد که برای نخستین بار سرنگ در قرن پانزدهم در ایتالیا ابداع گردید اما کاربرد عملی آن د رچندین قرن بعد صورت گرفت. در ۱۶۵۷ دو تن انگلیسی ۱) کریستوفرورن WREN (۱۷۲۳ ـ ۱۶۳۲) ۲) رابرت بویل به سرنگ و کاربرد آن تکامل بخشیدند. در قرن هفدهم یکنفر جراح فرانسوی در روزگار لوئی چهاردهم (۱۷۱۵ ـ ۱۶۳۸) در ارتش فرانسه نوعی سرنگ اختراع کرد که شبیه سرنگ‌های کنونی بود.
نخستین سرنگ واقعی را چارلز پراواز فیزیکدان فرانسوی در ۱۸۵۳ اختراع کرد. در حدود همان زمان الکساندروود اسکاتلندی یک وسیله (سرنگ) برای تمیز کردن زخم با مکش چرک‌های زخمی اختراع کرد. فرگاسون انگلیسی سرنگی شیشه‌ای ساخت. همه سرنگ‌های شیشه‌ای را مردی به‌نام لوئر در ۱۸۹۶ از مردم فرانسه که خطر عفونت و آلودگی را کاست ابداع کرد.
امروزه سرنگ عمومیت فراوانی یافته و به‌صورت یک‌بار مصرف در آمده زیرا اگر کسی به بیماری مسری دچار بوده باشد و سرنگ را برای آن شخص بکار برده باشند سبب آن بیماری مسری در شخص دومی که از آن سرنگ استفاده می‌شود، می‌گردد.

وبگردی
زیر و روی "اصلاح ساختاری"
زیر و روی "اصلاح ساختاری" - احتمال بعدی این است که شاید هدف این است که نظام ریاست جمهوری کنار برود و مجددا جایگاه نخست وزیری احیا شود. در این حالت نخست وزیر هم به طبع توسط مجلس انتخاب می‌شود و شک نکنید حتی اگر الان با توجه به ترکیب مجلس دهم قرار بود نخست وزیر انتخاب شود، فردی مانند سعید جلیلی انتخاب می‌شد.
بازهم کپی بدون اجازه از یک برنامه آمریکایی / آیا مورد تمسخر دنیا قرار نمیگیریم !
بازهم کپی بدون اجازه از یک برنامه آمریکایی / آیا مورد تمسخر دنیا قرار نمیگیریم ! - همزمان با رونمایی از پوستر و تیزر جدیدترین برنامه احسان علیخانی، روز و ساعت پخش اولین قسمت از «عصرجدید» اعلام شد.
ادامه‌ی سکوت ضرغامی درباره‌ی انتقال آرشیو صداوسیما به شبکه من و تو
ادامه‌ی سکوت ضرغامی درباره‌ی انتقال آرشیو صداوسیما به شبکه من و تو - چند سالی است از جمله روزهای اخیر که با نزدیک شدن به مقاطعی از جمله دهه‌ی فجر، شبکه‌های تلویزیونی فارسی خارج کشور مانند بی‌بی‌سی و من‌وتو مستندهایی از زمان انقلاب پخش می‌کنند که جزو آرشیو صداوسیما بوده است ولی تا امروز مشخص نشده است که چطور و توسط چه کسانی به دست آنها رسیده است؟
اختتامیه سی و هفتمین جشنواره فیلم فجر
اختتامیه سی و هفتمین جشنواره فیلم فجر - مراسم اختتامیه سی و هفتمین جشنواره فیلم فجر شامگاه دوشنبه در برج میلاد برگزار شد.
جنجال شبیه‌سازی بیعت امام و همافران ارتش توسط علم‌الهدی در مشهد
جنجال شبیه‌سازی بیعت امام و همافران ارتش توسط علم‌الهدی در مشهد - دیدار و سلام نظامی فرماندهان نیروی هوایی ارتش به سیداحمد علم‌الهدی، امام جمعه مشهد انتقادهایی را در پی داشته است.
ویدئو / روش خرید قانونی کوه در لواسان !
ویدئو / روش خرید قانونی کوه در لواسان ! - ارتفاعات تهران از جمله لواسانات یکی از این مناطق است که به گفته امام جمعه این شهر به شکل جدی و گسترده‌ای با این مشکل دست به گریبان است و ظاهراً کمیسیون ماده ۱۰۰ قانون شهرداری محلی برای دور زدن قانون از سوی برخی افراد شده است.
ازدواج الهام حمیدی + تصاویر
ازدواج الهام حمیدی + تصاویر - الهام حمیدی بازیگر پرکار این روز‌های سینما و تلویزیون با انتشار عکسی در صفحه اینستاگرامش خبر ازدواجش را به صورت رسمی اعلام کرد اما هویت همسرش را فاش نکرد.
توهین بعیدی‌نژاد به شعور ملت ایران
توهین بعیدی‌نژاد به شعور ملت ایران - حمید بعیدی‌نژاد سفیر ایران در انگلیس توییتی را منتشر ساخت که با واکنش‌های بسیاری روبه‌رو شد. وی مدعی شده که در فهرست کشورهایی که در حفظ ارزش پول ملی در برابر دلار با بیشترین مشکلات مواجه شدند ایران با وجود فشارها و تحریم اقتصادی، عملکرد بهتری از کشورهایی چون ترکیه، برزیل، روسیه، آفریقای جنوبی و سوئد داشته است.
عکس/ کشف حجاب در تهران!
عکس/ کشف حجاب در تهران! - حجت الاسلام حمید رسایی عکسی در کنار یک زن بی حجاب از حضور در برنامه‌ای با عنوان «اعلام همبستگی با ملت ونزوئلا» در تهران منتشر کرده است.
ببینید یک مجری چقدر میتواند مزخرف بگوید !
ببینید یک مجری چقدر میتواند مزخرف بگوید ! - ژاپنی صحبت کردن جواد خیابانی