یکشنبه ۲۸ بهمن ۱۳۹۷ / Sunday, 17 February, 2019

قطران تبریزی


قطران تبریزی
در نسخه منتخبات اشعار قطران که به ظن قوی به خط انوری ابیوردی است، و در سال ۵۲۹ هـ.ق. نوشته شده است، نام او ابومنصور قطران الجلیلی الاذربایجانی آمده است. بنابراین پدر قطران گیلانی و خود او آذربایجانی است که در یکی از سالهای اوایل قرن پنجم هجری در شادی آباد تبریز پای به جهان گذارده است.
خدمت تو به شهر اندر کنم بر جای غم گر چه ایزد جان در شادی آباد آفرید
گویا قطران چنانکه خود گفته است، از طبقه دهقانان بود که از دهقانی به شاعری افتاده بود.
یکی دهقان بدم شاها شدم شاعر ز نادانی مرا از شاعری کردن تو گرداندی به دهقانی
ناصر خسرو در سال ۴۳۸ هـ.ق. قطران را در تبریز دیده است و در سفرنامه می نویسد در تبریز قطران نام شاعری را دیدم؛ شعری نیک می گفت، اما زبان فارسی نیکو نمی دانست. پیش من آمد، دیوان منجیک و دیوان دقیقی بیاورد و پیش من بخواند و هر معنی که مشکل بود از من پرسید. با او بگفتم و شرح آن بنوشت و اشعار خود بر من خواند.
به هر حال آنچه مسلم است، قطران نخستین کسی است که در آذربایجان به فارسی دری آغاز سخنوری کرد و به این ترتیب مقتدای شاعران آذربایجانی گردید.
گر مرا بر شعر گویان جهان رشک آمدی من در شعر دری بر شاعران نگشودمی
وفات او را به سال ۴۶۵ نوشته اند، ولی از اشعارش چنین پیداست که تا مدتی پس از این تاریخ هم زنده بوده است.

منبع : تفریحی

مطالب مرتبط

میر فتاح اشراق مراغه‌ای

جنسیت: مرد
تولد و وفات: ( ... - ۱۱۷۵) قمری
محل تولد: مشخص نیست.
شهرت علمی و فرهنگی: شاعر و عارف
در ابتدای امر به عرفان و تصوف گرایش پیدا کرد و به همین جهت به جستجوی مرشدی برآمد و در طوس و در خدمت میرمحمد تقی مشهدی مشهور به شاهی رسید و مرید آن بزرگوار شد. پس از طی مراحل کمال به زادگاهش مراغه مراجعت کرد و در اواخر عمر به امر شیخ‌الاسلامی آن دیار اشتغال یافت. وی اشعار عارفانهٔ رنگین به زبان فاسی و ترکی
می‌سرود. در شعر فارسی اشراق و در ترکی فتاح تخلص می‌کرد. از آثار وی: "ساقی‌نامه"؛ مثنوی "ریاض‌الفتوح"؛ "قیامت نامه" ، به ترکی.

وبگردی
زیر و روی "اصلاح ساختاری"
زیر و روی "اصلاح ساختاری" - احتمال بعدی این است که شاید هدف این است که نظام ریاست جمهوری کنار برود و مجددا جایگاه نخست وزیری احیا شود. در این حالت نخست وزیر هم به طبع توسط مجلس انتخاب می‌شود و شک نکنید حتی اگر الان با توجه به ترکیب مجلس دهم قرار بود نخست وزیر انتخاب شود، فردی مانند سعید جلیلی انتخاب می‌شد.
بازهم کپی بدون اجازه از یک برنامه آمریکایی / آیا مورد تمسخر دنیا قرار نمیگیریم !
بازهم کپی بدون اجازه از یک برنامه آمریکایی / آیا مورد تمسخر دنیا قرار نمیگیریم ! - همزمان با رونمایی از پوستر و تیزر جدیدترین برنامه احسان علیخانی، روز و ساعت پخش اولین قسمت از «عصرجدید» اعلام شد.
ادامه‌ی سکوت ضرغامی درباره‌ی انتقال آرشیو صداوسیما به شبکه من و تو
ادامه‌ی سکوت ضرغامی درباره‌ی انتقال آرشیو صداوسیما به شبکه من و تو - چند سالی است از جمله روزهای اخیر که با نزدیک شدن به مقاطعی از جمله دهه‌ی فجر، شبکه‌های تلویزیونی فارسی خارج کشور مانند بی‌بی‌سی و من‌وتو مستندهایی از زمان انقلاب پخش می‌کنند که جزو آرشیو صداوسیما بوده است ولی تا امروز مشخص نشده است که چطور و توسط چه کسانی به دست آنها رسیده است؟
اختتامیه سی و هفتمین جشنواره فیلم فجر
اختتامیه سی و هفتمین جشنواره فیلم فجر - مراسم اختتامیه سی و هفتمین جشنواره فیلم فجر شامگاه دوشنبه در برج میلاد برگزار شد.
جنجال شبیه‌سازی بیعت امام و همافران ارتش توسط علم‌الهدی در مشهد
جنجال شبیه‌سازی بیعت امام و همافران ارتش توسط علم‌الهدی در مشهد - دیدار و سلام نظامی فرماندهان نیروی هوایی ارتش به سیداحمد علم‌الهدی، امام جمعه مشهد انتقادهایی را در پی داشته است.
ویدئو / روش خرید قانونی کوه در لواسان !
ویدئو / روش خرید قانونی کوه در لواسان ! - ارتفاعات تهران از جمله لواسانات یکی از این مناطق است که به گفته امام جمعه این شهر به شکل جدی و گسترده‌ای با این مشکل دست به گریبان است و ظاهراً کمیسیون ماده ۱۰۰ قانون شهرداری محلی برای دور زدن قانون از سوی برخی افراد شده است.
ازدواج الهام حمیدی + تصاویر
ازدواج الهام حمیدی + تصاویر - الهام حمیدی بازیگر پرکار این روز‌های سینما و تلویزیون با انتشار عکسی در صفحه اینستاگرامش خبر ازدواجش را به صورت رسمی اعلام کرد اما هویت همسرش را فاش نکرد.
توهین بعیدی‌نژاد به شعور ملت ایران
توهین بعیدی‌نژاد به شعور ملت ایران - حمید بعیدی‌نژاد سفیر ایران در انگلیس توییتی را منتشر ساخت که با واکنش‌های بسیاری روبه‌رو شد. وی مدعی شده که در فهرست کشورهایی که در حفظ ارزش پول ملی در برابر دلار با بیشترین مشکلات مواجه شدند ایران با وجود فشارها و تحریم اقتصادی، عملکرد بهتری از کشورهایی چون ترکیه، برزیل، روسیه، آفریقای جنوبی و سوئد داشته است.
عکس/ کشف حجاب در تهران!
عکس/ کشف حجاب در تهران! - حجت الاسلام حمید رسایی عکسی در کنار یک زن بی حجاب از حضور در برنامه‌ای با عنوان «اعلام همبستگی با ملت ونزوئلا» در تهران منتشر کرده است.
ببینید یک مجری چقدر میتواند مزخرف بگوید !
ببینید یک مجری چقدر میتواند مزخرف بگوید ! - ژاپنی صحبت کردن جواد خیابانی