دوشنبه ۴ تیر ۱۳۹۷ / Monday, 25 June, 2018

زخم دهان


زخم دهان
زخم های کوچک را که در دهان ایجاد می شود، می توان به سادگی و به صورت خانگی و طبیعی درمان کرد.
آزمایش های صورت گرفته حکایت از آن دارد که گیاه اسطوخودوس در این مواقع اثرات بسیاری داشته و در تسریع و بهبودی این زخم ها مؤثر است.

[پوریا کبیری]

منبع : روزنامه ایران

مطالب مرتبط

مسمومیت با جیوه در اعمال دندانپزشکی

مسمومیت با جیوه در اعمال دندانپزشکی
از همان زمانی که جیوه در ترکیب مواد پرکننده دندان مورد استفاده قرار گرفت ، یک علامت سئوال بزرگ در مقابل آن به وجود آمد : « آیا این ماده که از سمی ترین عناصر موجود در طبیعت به شمار می رود ، خطری برای بدن انسان دارد ، یا نه ؟ » این شک و تردید تا آنجا بود که عده ای از محققان وقوع برخی بیماری های ناشناخته را که هیچ توجیهی برای آن وجود نداشت بویژه درباره دندانپزشکان یا کارکنان درمانگاه های دندانپزشکی که برای مدتی طولانی با چنین ترکیبی سر و کار داشتند را به دلیل پرکردن دندان با ترکیبات جیوه یا همان آمالگام می دانستند .
بالاخره آمالگام ضرر دارد یا نه ؟ این موضوع غیر قابل انکار است که جیوه از میان ماده ترمیمی به درون بافت دندانی نفوذ می کند ، بررسی عاج زیر آمالگام نیز این مسأله را بخوبی نشان می دهد . این واقعیت ، می تواند دلیل بخشی از تغییر رنگهای بعدی دندان باشد ، همچنین مقدار کمی جیوه نیز هنگام هر بار جویدن آزاد می شود ، اما خیال شما را راحت کنیم ، امکان واکنش های سمی یا ایجاد حساسیت در بیمارانی که دندانشان را با آمالگام پر کرده اند ، آنقدر جزیی است که می توان از آن چشم پوشی کرد . برای این مسأله دلایل متعددی ذکر شده است ؛ از جمله این که عده ای معتقدند جیوه آزاد شده بلافاصله با نزدیکترین ملکول نقره یا قلع که در ترکیب آمالگام وجود دارد ترکیب می شود و بنابراین در دهان آزاد نمی شود . البته در این مورد اتفاق نظر وجود ندارد . مانند خیلی از مواد دیگر ، درصد کمی از بیماران به جیوه حساس هستند که در چنین افرادی باید به جای آمالگام از مواد همرنگ دندان مثل کامپوزیت استفاده کرد . دندانپزشکان ! مراقب باشید از آنجا که دندانپزشک و دستیار او هر روز به مدت چندین ساعت با چنین ترکیباتی سر و کار دارند ،‌احتمال ایجاد مسممومیت با جیوه در آنها بسیار بیشتر از بیماری است که در یک یا دو بار طی عمر خود ، در معرض این مواد قرار می گیرد . جیوه هم از راه پوست قابل جذب است و هم از طریق بلع ، اما خطر اصلی با جذب آن از طریق استنشاق یا تنفس است . همچنین اگر میزان جیوه در خون از ۱۰۰ نانوگرم در میلی لیتر بالاتر رود ، علائم مسمومیت آشکار می شود . به دلیل این که بخار جیوه ، رنگ ، طعم و بو ندارد ، بنابراین کشف آن حتی در شرایطی که در بالاترین مقدار ممکن هم باشد ، براحتی ممکن نیست . اهمیت خطر مسمومیت با جیوه به حدی است که یک قطره خالص از آن می تواند تمام هوای یک مطب با اندازه معمولی را اشباع کند ، البته باید تأکید کرد که مقدار جیوه ای که در مطبهای دندانپزشکی برای پرکردن دندانها به کار می رود ، آنقدر نیست که چنین عوارضی برجای بگذارد ، اما رعایت اصول ایمنی هم برای بیمار و هم دندانپزشک از ایجاد مشکلات بعدی پیشگیری می کند ، چگونه از مسمومیت با جیوه در امان باشیم ؟ برای از بین بردن هر گونه احتمال خطر مسمومیت با جیوه رعایت نکات زیر در مطبهای دندانپزشکی کاملاً ضروری است : هوای داخل مطب باید بخوبی تهویه شود و تمام جیوه های اضافی نظیر کپسول های مصرف شده و خرده های آمالگام که در حین متراکم کردن باقی مانده اند ، باید جمع اوری شوند و درون ظرفهای نشکن که در آنها کاملاً بسته می شود ، نگهداری شوند . عرضه بهداشتی جیوه توسط فروشندگان و تولید کنندگان و مصرف صحیح آن نقش بسیار مؤثری در جلوگیری از آلودگی محیط زیست دارد . خرده های باقیمانده آمالگام و مواد آلوده به جیوه به هیچ وجه نباید سوزانده شود . بنابراین نباید آن را همراه با سایر زباله ها دور ریخت ، چرا که ممکن است بعدها در نتیجه سوزانده شدن آن بخارهای جیوه سبب آلودگی شوند .
در پایان باید گفت آمالگام یک ماده دندانی حاوی جیوه است که هنوز هم یکی از اصلی ترین مواد پرکننده دندان به شمار می رود . با وجود انواع مختلفی از مواد همرنگ دندان که زیبایی بیشتری نسبت به آمالگام دارند ، باز هم اکثر دندانپزشکان ترجیح می دهند که در دندان های خلفی از این ماده استفاده کنند . اگر محاسبات ریاضی درست باشد ، می توان به +طور قطعی گفت که جیوه موجود در آمالگام هیچ مشکلی برای بیمار ایجاد نخواهد کرد ، هر چند تئوری های علمی همیشه در حال تغییرند و ممکن است گذشت زمان سبب شود که با کسب اطلاعات بیشتر استفاده از آمالگام کاملاً محدود شود .

وبگردی
ارز تک نرخی سیف / شوخی صدهزار میلیارد تومانی از جیب ملت
ارز تک نرخی سیف / شوخی صدهزار میلیارد تومانی از جیب ملت - سیاست‌های ارزی اخیر دولت بر اصولی استوار شد که از همان ابتدا تبعات اجرای آن قابل پیش‌بینی بود؛ به طوری که هیچ‌یک از اهداف اولیه سیاست‌های ارزی فروردین ماه تحقق ...
تجمع برخی از کسبه بازار علاء الدین و چارسو
تجمع برخی از کسبه بازار علاء الدین و چارسو - تجمع برخی از کسبه بازار علاء الدین و چارسو در اعتراض به وضعیت ارز
قیمتهای روانی  / این آقایان عاقل / و بیجاره مردم
قیمتهای روانی / این آقایان عاقل / و بیجاره مردم - افاضات امروز معاون اول رییس جمهور، البته قبلتر نیز از زبان دیگر مقامات اقتصادی دولت از جمله نهاوندیان و نوبخت شنیده شده بود. یک اظهارنظر کلی و تاکید بر «عدم نگرانی مردم درباره وضعیت معیشتی» ! عجیب است این جملات شگفت انگیز از زبان جهانگیری که خود از منتقدان وضعیت مشابه در دوران احمدی نژاد بود. او حالا همان جملات را با همان ادبیات تکرار می کند! اما آقای جهانگیری! حقیقتاً این دلار و آن سکه و و قیمت های…
لادن طباطبایی در شبکه من و تو / فیلم
لادن طباطبایی در شبکه من و تو / فیلم - لادن طباطبایی، بازیگر شناخته شده سینما و تلویزیون ایران که برای درمان بیماری فرزندش مدتی است در خارج از ایران به سر می برد امروز مهمان شبکه «من و تو» بود و بدون حجاب مقابل دوربین این شبکه حاضر شد.
تصاویر/ لمس "آزادی" در ورزشگاه آزادی
تصاویر/ لمس "آزادی" در ورزشگاه آزادی - مردم تهران برای اولین بار و برای تماشای مسابقه‌ی فوتبال ایران و اسپانیا در جام جهانی ۲۰۱۸ بهمراه خانواده‌های خود به ورزشگاه صدهزار نفری آزادی رفتند
(ویدئو) رفع ممنوعیت صدای جواد یساری پس از ۴۰ سال
(ویدئو) رفع ممنوعیت صدای جواد یساری پس از ۴۰ سال - جواد یساری پس از ۴۰ سال با خواندن در فیلم «دشمن زن» دوباره به عرصه هنر بازگشت.این گزارش توسط تماشا تهیه و منتشر شده است. منبع
انتشار عکس دلخراش حمید بقایی
انتشار عکس دلخراش حمید بقایی - مشاور رسانه‌ای احمدی نژاد دیشب با انتشار عکسی دلخراش از وضعیت جسمی «حمید بقایی» از بازگشت این مجرم پرونده‌ی مالی آن دولت به زندان اوین خبر داد.
سبک عجیب شوی لباس در عربستان حاشیه ساز شد!
سبک عجیب شوی لباس در عربستان حاشیه ساز شد! - در پی برگزاری نمایش مد لباس زنان به سبکی عجیب در عربستان، سر و صدای بسیاری در رسانه ها به راه افتاد. ماجرا از این قرار بود که لباسها بدون مانکن و مانند اشباح در حال پرواز با استفاده از پهباد نمایش داده شدند.
ابداع مکتب «سیاست ورزی چرخشی» به نام ولایتی
ابداع مکتب «سیاست ورزی چرخشی» به نام ولایتی - علی اکبر ولایتی، مرد 37 شغله ای که به جز حوزه دیپلماسی، سالیانیست که کارشناس ادبی، فرهنگی، تاریخی، عرفانی و ... تلویزیون نیز هست، و هر سال دهها جلد کتاب به نام او منتشر می شود. همه ی این سوابق معششع یک سو و چرخش مادام سیاسی او در حوزه های مختلف، در سوی دیگر، کار را به جایی رسانیده که ولایتی را با ابداع مکتب «سیاست ورزی چرخشی» نیز می شناسند! ولایتی در تازه ترین تغییر مواضع خود این بار برجام را که روزگاری…
صحبت های تکان دهنده مادر یکی از دانش آموزان تجاوز شده
صحبت های تکان دهنده مادر یکی از دانش آموزان تجاوز شده - در این ویدئو صحبت های تکان دهنده مادر یکی از دانش آموزان تجاوز شده توسط معلم مدرسه را مشاهده می کنید.
افشاگری پوری بنایی درباره واقعیتی تلخ از ناصر ملک‌مطیعی
افشاگری پوری بنایی درباره واقعیتی تلخ از ناصر ملک‌مطیعی - پوری بنایی به عیادت پناهی رفت و دیدارش با مرحوم ناصر ملک‌مطیعی پس از پخش نشدن برنامه‌هایش از تلویزیون تعریف کرد.
(ویدئو) آزار جنسی گروهی دانش آموزان در مدرسه‌ای در غرب تهران!
(ویدئو) آزار جنسی گروهی دانش آموزان در مدرسه‌ای در غرب تهران! - ماجرای تکان دهنده اذیت و آزار گروهی دانش آموزان یک دبیرستان پسرانه در غرب تهران وارد فصل تازه‌ای شد.
آزاده نامداری هم گزارشگر فوتبال شد!
آزاده نامداری هم گزارشگر فوتبال شد! - در ادامه حضور چهره های شناخته شده در کمپین "خانم گزارشگر"، این بار آزاده نامداری مجری تلویزیون تلویزیون اقدام به گزارش فوتبال کرد. او برای این کار بازی خاطره انگیز ایران - استرالیا در مقدماتی جام جهانی 98 فرانسه را انتخاب کرده است که گزارش ضعیف او با انتقادات فراوانی مواجه شده است، تا حدی که وبسایت مربوط به این کمپین ویدئوی گزارش این او را از سایت حذف کرد.
عکسی عجیب و جنجالی از سید ابراهیم رئیسی
عکسی عجیب و جنجالی از سید ابراهیم رئیسی - عکسی از حضور سید ابراهیم رئیسی در مراسمی ویژه منتشر شده است که گفته می شود متعلق به کنفرانس افق نو در مشهد بوده است. در این عکس حرکات عجیب خانمی با لباس های قرمز، چفیه بر گردن و پرچم در دست در مقابل ابراهیم رییسی به چشم می خورد که توجه کاربران بسیاری را در شبکه های اجتماعی جلب کرده است!