یکشنبه ۱۸ آذر ۱۳۹۷ / Sunday, 9 December, 2018

تابستان، فصل کک و مک


تابستان، فصل کک و مک
اسم کک و مک که می‌آید، چهره یک پسربچه یا دختربچه با موهای قرمز و صورتی پر از لکه‌های قهوه‌ای در ذهن خیلی‌ها نقش می‌بندد، به خصوص که تابستان را هم فصل کک و مک می‌دانند، در این فصل کسانی که صورت‌شان کک و مک دارد باید بیشتر مراقب خودشان باشند چون تابش نور خورشید ممکن است این لکه‌ها را روی صورت‌شان زیاد کند بنابراین ممکن است اگر یک روز در زیر نورخورشید قرار بگیرید، به جای اینکه برنزه شوید، سر و کله کک و مک‌های بیشتری روی سر و صورت شما پیدا شود.
جالب است بدانید که محققان معتقدند در برخی از گیاهان مانند تمشک، گریپ‌فروت، چای سبز، اکالیپتوس و گردو ترکیبات پلی‌فنول طبیعی وجود دارد که موجب از بین رفتن کک و مک‌های پوستی ناشی از نور آفتاب می‌شود.
دکتر عنایت‌الله سلیمی، داروساز می‌‌گوید: «این گیاهان حاوی ترکیبات هیدروکینون هستند. این ترکیبات می‌توانند از تشکیل ملانین جلوگیری کنند و به طور معمول سه تا چهار هفته پس از مصرف آثار مطلوب خود را نشان می‌دهند.» وی می‌افزاید: «این نوع ترکیبات شامل مواد روشن‌کننده پوستی هستند که اغلب در برگ گیاهانی مانند گلابی یافت می‌شود. گاهی این ترکیبات شامل ویتامین C و مشتقات ویتامین C هستند که به مهار تولید ملاتونین و روشن شدن پوست منجر می‌شوند.» این داروساز با اشاره به اینکه این ترکیبات روی لکه‌های پوستی ناشی از اشعه ماورای بنفش نوع B بیشتر اثر دارند، می‌گوید: «در کنار این ترکیبات ممکن است از ترکیبات گیاهی (ضد لک یا روشن‌کننده) چه به صورت ترکیبی و چه به صورت مجزا استفاده شود.»
● شناسنامه بیماری
اگر کک و مک می‌زنید حتما می‌دانید که این لکه‌ها بسیار کوچک و در حدود یک تا سه میلی‌متر هستند. شکل‌شان هم بیشتر گرد یا بیضی است. رنگ کک‌ و مک‌ها اغلب قهوه‌ای روشن یا تیره است. کک و مک‌ها در مناطقی از پوست شما دیده می‌شوند که بیشتر در برابر نور خورشید قرار می‌گیرند بنابراین باید منتظر رویت آنها در صورت، پشت دست‌ها، ساعد، گردن و سینه باشید. کک و مک‌ها بیشتر در سنین نوجوانی و کودکی سر و کله‌شان روی پوست دیده می‌شود، به خصوص اگر پوست سفید و موهای قرمزی داشته باشید.
● بهار و تابستان؛ فصل کک و مک
فصل بهار و به ویژه تابستان فصل کک و م
جالب است بدانید که محققان معتقدند در برخی از گیاهان مانند تمشک، گریپ‌فروت، چای سبز، اکالیپتوس و گردو ترکیبات پلی‌فنول طبیعی وجود دارد که موجب از بین رفتن کک و مک‌های پوستی ناشی از نور آفتاب می‌شود.
دکتر عنایت‌الله سلیمی، داروساز می‌‌گوید: «این گیاهان حاوی ترکیبات هیدروکینون هستند. این ترکیبات می‌توانند از تشکیل ملانین جلوگیری کنند و به طور معمول سه تا چهار هفته پس از مصرف آثار مطلوب خود را نشان می‌دهند.» وی می‌افزاید: «این نوع ترکیبات شامل مواد روشن‌کننده پوستی هستند که اغلب در برگ گیاهانی مانند گلابی یافت می‌شود. گاهی این ترکیبات شامل ویتامین C و مشتقات ویتامین C هستند که به مهار تولید ملاتونین و روشن شدن پوست منجر می‌شوند.» این داروساز با اشاره به اینکه این ترکیبات روی لکه‌های پوستی ناشی از اشعه ماورای بنفش نوع B بیشتر اثر دارند، می‌گوید: «در کنار این ترکیبات ممکن است از ترکیبات گیاهی (ضد لک یا روشن‌کننده) چه به صورت ترکیبی و چه به صورت مجزا استفاده شود.»
ک است در این دو فصل، کک و مک‌ها روی پوست پیدا می‌شوند و یا اگر کک و مک دارید، پررنگ‌تر می‌شوند ولی در ماه‌های فصل زمستان یا از بین می‌روند و یا رنگ آنها روشن‌تر می‌شود. علتش هم این است که سلول‌های رنگدانه‌ساز پوست وقتی در مقابل نور خورشید قرار گیرند، رنگدانه بیشتری می‌سازند و این لکه‌ها را پررنگ‌تر می‌کنند و یا اگر کک و مک نداشته باشید، پوست‌تان پس از مدتی در برابر نور خورشید قرار گرفتن، لکه‌های قهوه‌ای کوچکی پیدا خواهد کرد.
● ارثی که به شما می‌رسد
می‌گویند اگر یکی از دوقلوهای هم‌سان، پوستش دارای کک و مک باشد،‌ دیگری هم این لکه‌ها را روی پوستش خواهد داشت. در حقیقت دوقلوهای هم‌سان از لحاظ تعداد این لکه‌ها شباهت کاملی با یکدیگر دارند. بنابراین کک و مک زدن جنبه ارثی هم دارد ولی شرایط محیطی یعنی تابش نورخورشید هم در بروز آن بی‌تاثیر نیست.
پرتوهای نور خورشید تولید ملانین را در پوست تحریک کرده و به این روش پوست خود را با آب و هوای گرم تطبیق می‌دهد. بنابراین اگر شما به صورت ژنتیکی، استعداد کک و مک زدن را داشته باشید و مراقب خودتان نیز نباشید و در این فصل بدون پوشش‌های مناسب در مقابل نور خورشید قرار بگیرید باید منتظر بروز کک و مک‌ها روی پوست‌تان باشید به همین سادگی.
● کک و مک‌ها رنگ می‌بازند
اگر شما هم کک و مک می‌زنید، به شما راه‌هایی را یاد خواهیم داد که از زیاد شدن این لکه‌ها در فصل گرم سال روی پوست‌تان جلوگیری کنید.
▪ چتر و کلاه: در مقابل نور خورشید از پوشش‌های مناسب مانند کلاه لبه‌دار، لباس‌های آستین‌بلند و چتر استفاده کنید.
▪ کرم ضدآفتاب: پیش از خارج شدن از منزل، حتما روی پوست صورت، بدن و دست‌هایتان را با کرم ضدآفتاب با SPF دست‌‌کم ۳۰ بپوشانید. به‌طور کلی کمتر قرار گرفتن در نور خورشید، از تشدید آنها پیشگیری می‌کند.
▪ کرم رنگ‌بر، پیلینگ و لیزر: کک و مک‌ها اغلب نیازی به درمان ندارند ولی اگر خیلی اصرار دارید که از شرشان خلاص شوید می‌توانید با راهنمایی متخصص پوست از کرم رنگ‌بر، پیلینگ و لیزر استفاده کنید.

منبع : روزنامه سلامت

مطالب مرتبط

از آکنه هرگز نترسید

نام آکنه از کلمه یونانی Acme به معنی دوران نخست زندگی گرفته شده است، زیرا آکنه نوعی بیماری معمول برای دوران نوجوانی و جوانی است.
همه افراد زمانی که در دوران نوجوانی به سر می برند از بروز یک یا دو خال کوچک بر روی پوستشان احساس ناراحتی می کنند. این مشکلات نظر آکنه که در ظاهر بسیار ساده به نظر می رسند می تواند برای برخی افراد مشکلات روحی و جسمی فراوانی را به دنبال داشته باشد.
زمانی که خال ها و لکه های پوستی مدت زمانی پس از بروز ناپدید می شوند، شما می توانید آنها را به عنوان عارضه هایی عادی که به درمان خاصی نیاز ندارند تلقی کنید. به هر حال، برای بسیاری از مردم همین مشکلات به ظاهر ساده پوستی می تواند مشکلات بزرگ و جدی را به دنبال داشته باشد.
● آکنه چیست؟
نام آکنه از کلمه یونانی Acme به معنی دوران نخست زندگی گرفته شده است، زیرا آکنه نوعی بیماری معمول برای دوران " تقریبا بین سال های ۱۷ تا ۱۸ سالگی بیشترین میزان آکنه بر روی پوست خانم ها ظاهر می شود... "
نوجوانی و جوانی است. بیماری آکنه بیشتر در سنین بلوغ و دوران جوانی بروز می کند، اما می تواند برای کهنسالان نیز مشکلات عدیده ای را به وجود آورد. این بیماری بیشتر در سنین بلوغ یعنی زمانی که پوست به میزان زیادی چربی تولید می کند خود را نمایان می سازد. سلول های مرده پوست و چربی ها باعث می شوند تا تمامی منفذ های پوست صورت، قسمت های فوقانی بازو ها، قسمت فوقانی کمر و قفسه سینه بسته شوند و تنفس پوستی مشکل شود.
این عارضه در بین خانم ها معمولا در سال های اولیه نوجوانی شیوع پیدا می کند، یعنی تقریبا بین سال های ۱۷ تا ۱۸ سالگی بیشترین میزان آکنه بر روی پوست خانم ها ظاهر می شود. در این میان زمان بروز و شیوع این بیماری برای آقایان سنین ۱۹ و ۲۰ سالگی اعلام شده است. لکه های آکنه بیشتر بر روی صورت خود را نمایان می کنند، اما در عین حال می توان آنها را بر روی قسمت پشتی بدن، زیر گوش ها، روی قفسه سینه و روی کشاله ران مشاهده کرد.
باید توجه داشت که بیشتر مردم در طول دوران زندگی خود دست کم برای یک بار هم که شده آکنه و عوارض آن را تجربه می کنند. این بیماری در بیشتر مواقع خود را به صورت ملایم و معتدل نشان می دهد، اما برای ۱۵ درصد افراد با شدت بیشتری ظاهر می شود. آکنه برای " زمان بروز و شیوع این بیماری برای آقایان سنین ۱۹ و ۲۰ سالگی اعلام شده است... "
دو جنس زن و مرد به یک میزان بروز می کند و برای مردان معمولا شدیدتر است.
● مراحل پیشرفت آکنه
برای بسیاری از مردم آکنه یکی از بدترین و زجرآورترین بیماری هایی است که می تواند در طول دوران زندگی بروز کند. در طول دوران نوجوانی و بلوغ این عارضه بسیار عادی است و اصلا نگران کننده نیست. در این میان بسیاری از دانشمندان در تلاشند تا دریابند، برای چه بیماری آکنه بر روی پوست بدن بروز می کند.
پوست های سالم و معمولی شامل هزاران هزار کیسه ها و غده های کوچک و مخصوص می شود. هر یک از این کیسه ها شامل غده های کوچک چربی می شوند که چربی لازم برای پوست بدن را تولید می کنند. یک عکس العمل غیرمعمول از غده های چربی پوستی در فعالیت هورمون مردانه تستوسترون بروز می کند و باعث می شود تا فعالیت های آنها بیشتر شود. این طور که آمار ها نشان می دهد آکنه در مردان بیشتر از خانم ها بروز می کند، زیرا در بدن آنها به میزان بیشتری هورمون تستوسترون وجود دارد.
این چربی هایی که بیش از میزان نیاز تولید می شوند، به همراه سلول های مرده پوستی کلیه منافع پوست را مسدود می کنند. این عارضه باعث می شود تا امکان تنفس برای پوست افراد
" ارتباطات جدید با دیگر افراد، پیش از فرا رسیدن زمان عادات ماهانه خانم ها، بارداری، استرس و فشار های عصبی، برخی لوازم آرایشی و بهداشتی و برخی دارو ها می توانند احتمال بروز آکنه در افراد را بیشتر کنند... "
غیر ممکن شود و به دنبال آن آکنه بروز کند. به طور کلی ممکن است در این زمان فرد روزی چند بار به حمام برود و آلودگی ها را از روی پوست خود بزداید، اما در عین حال این سلول های مرده و چربی ها با حمام رفتن از بین نمی روند.
● افسانه های آکنه
در مباحث علمی، افسانه هایی که در مورد بیماری آکنه وجود دارد شامل مباحث تغذیه ای می شد. طبق این افسانه ها گفته می شود که خوردن غذاهای مخصوص یا داشتن رژیم های غذایی ویژه مثل انواع شکلات ها، غذاهای چرب و یا سرخ کرده می تواند آکنه را تشدید کند. در این برخی افراد با توجه به نوع ساختار بدنی خود به بعضی غذاها حساس ترند.
امروزه افرادی که بر روی پوست آنها آکنه بروز می کند اصلا خجالت نمی کشند، چون دریافته اند که این بیماری برای همه بروز می کند و از اختیارات آنها خارج است. مطالعات انجام شده نشان می دهد، برخی مردم از نظر روانشناسی با آکنه خجالت می کشند و اعتماد به نفس خود را از دست می دهند.
● درمان های آکنه
مهم ترین فعالیتی که متخصصان برای درمان آکنه انجام می دهند آنست که از بروز اثرات و جای آکنه جلوگیری کنند. علاوه بر این، پزشکان می کوشند از استرس ها و پریششانی های فرد مبتلا به آکنه بکاهند، طول دوران بروز آکنه بر روی پوست وی را کم کنند و باعث شوند تا بیمار درد کمتری را احساس کند. درمانی که برای بیماری آکنه به کار برده می شود به میزان شدت این بیماری در افراد بستگی دارد.
پوست های سالم برای ایمن شدن در برابر آکنه به ویتامین هایی نظیر A، C و E، روی و دست کم ۸ لیوان آب در طول روز نیاز دارند. همه ما چه به آکنه مبتلا باشیم و یا نباشیم باید این مواد را مصرف کنیم تا از پوستی سالم و شاداب برخوردار شویم.
در این میان باید توجه داشت که عواملی نظیر آزمایش های پزشکی، ارتباطات جدید با دیگر افراد، پیش از فرا رسیدن زمان عادات ماهانه خانم ها، بارداری، استرس و فشار های عصبی، برخی لوازم آرایشی و بهداشتی و برخی دارو ها می توانند احتمال بروز آکنه در افراد را بیشتر کنند.

وبگردی
حاشیه تازه برای سید احمد خمینی / تصویر
حاشیه تازه برای سید احمد خمینی / تصویر - سید احمد خمینی، نتیجه امام خمینی که چند هفته پیش با ازدواجش خبرساز شده بود، بار دیگر با انتشار عکسی از او و همسرش در حین سوارکاری حساسیت نسبت به خود را برانگیخته است و باعث تحریک مخاطبان و کاربران در فضای مجازی شده است.
رفتار عجیب دو نفر از همراهان رئیس جمهور در زمان سخنرانی!
رفتار عجیب دو نفر از همراهان رئیس جمهور در زمان سخنرانی! - دو نفر از کسانی که همراه رئیس جمهور در سمنان حضور داشتند در هنگام سخنرانی روحانی رفتار غیر معمولی از خود نشان میدادند.
اظهارات جنجالی دو بازیگر زن درمورد فساد شدید در سینما
اظهارات جنجالی دو بازیگر زن درمورد فساد شدید در سینما - ظهارات جنجالی لیلا بوشهری و شقایق دلشاد درباره فساد در سینما: چرا دایرکت میدم فالو نمیکنید؟ ساعت یک شب چرا باید زوایای صورت منو ببینن؟
بخشی دیده نشده از رفتار سخیف مجری تلویزیون با فراستی!
بخشی دیده نشده از رفتار سخیف مجری تلویزیون با فراستی! - بخشی دیگر از برنامه «من و شما» با حضور مسعود فراستی و برخورد توهین آمیز مجری رسانه ملی را می بینید که در رسانه ها باز نشر نشد.
خلاصه داستان و بازیگران سریال بانوی عمارت +تصاویر
خلاصه داستان و بازیگران سریال بانوی عمارت +تصاویر - مریم مومن متولد دهه 70 می باشد و حضورش در بانوی عمارت اولین تجربه بازیگری است و به واسطه این سریال وارد دنیای بازیگری شده است . او در کلاس های تئاتر فعالیت داشته است .
شهردار سابق سلامت و مشغول زندگی جدید است !
شهردار سابق سلامت و مشغول زندگی جدید است ! - پس از اولین گفت وگوی رسمی میترا استاد (نجفی) و تایید ازدواجش با محمدعلی نجفی، حالا شهردار سابق، در نخستین واکنش به جنجال ها، عکس تازه ای از خود و میترا استاد در اینستاگرامش منتشر کرده است.
تصاویری از لحظه ربوده شدن مرزبانان ایرانی در مرز میرجاوه
تصاویری از لحظه ربوده شدن مرزبانان ایرانی در مرز میرجاوه - گروه تروریستی جیش العدل نخستین تصاویر از حمله به پاسگاه مرزی در میرجاوه ۱۴ مهر امسال را منتشر کرد؛
روایتی دردآور از تن‌فروشی زنان در خیابان‌های تهران
روایتی دردآور از تن‌فروشی زنان در خیابان‌های تهران - سه نفر کنار هم حوالی میدان مادر ایستاده‌اند. زنی قد بلند که موهایش زمینه نسکافه‌ای دارد به هر ماشینی که بلندتر بوق می‌زند نزدیک می‌شود و قیمت را آرام و به سرعت بیان می‌کند. او می‌گوید: «... صد هزار تومان، تو ماشین ۷۰ هزار تومان، گروپ ۳۰۰ هزار تومان و جا هم داریم»، جملات کوتاه و بی‌تفاوت بیان می‌شود. جلوتر دختر کم سن و سالی که شاید ۱۶ سال هم نداشته باشد، ایستاده و از سرما نوک بینی‌اش قرمز شده است، با…
چالش جدید با نام «نوه آیت‌ا... یزدی»!
چالش جدید با نام «نوه آیت‌ا... یزدی»! - روز پنجشنبه تصویری در فضای مجازی منتشر شد که قابل تامل بود. زهرا تخشید نوه آیت‌ا... یزدی است که با انتشار تصویری که از دانشگاهش در نیویورک منتشر کرده بود، نوشت: «عکسی که دیروز عصر از دانشگاهم گرفتم با چراغ‌های همیشه روشنش».