دوشنبه ۳۰ بهمن ۱۳۹۶ / Monday, 19 February, 2018

دندان درآوردن


دندان درآوردن
کودک معمولاً در سه سال اول زندگی، بیست دندان درمی‌آورد. هر بیست دندان شیری هستند و در هنگام تولد، به‌صورت اولیه در لثه‌ها قرار دارند. ترتیب سنی که طی آن دندان‌ها درمی‌آید، از کودکی به کودک دیگر متفاوت است. با این حال، معمولاً دندان‌های پیش پائین، نخستین دندان‌هائی هستند که از لثه بیرون می‌زنند. این امر می‌تواند قبل از تولد یا یک سال بعد از تولد اتفاق بیفتد. چهار دندان پیش بالائی و دندان‌های پیش طرفی پائی، معمولاً بعد از آن درمی‌آیند. سپس چهار دندان آسیا در یک سالگی در سمت کنار دهان درمی‌آیند. بعد از آن، چهار دندان نیش درمی‌آیند عاقبت چهار دندان آسیای دوسالگی بیرون می‌زنند.
کودک معمولاً تا سن سه سالگی بیست دندان درمی‌آورد.
● علائم و نشانه‌ها
اغلب دندان درآوردن همراه با آبریزش از دهان، کلافگی، پریدن از خواب در شب، عدم تمایل به خوردن، ناراحتی یا جویدن انگشتان یا اشیاء می‌باشد. آبریزش از دهان و جویدن کاملاً طبیعی هستند. ناراحتی کلی، بیدار شدن و عدم تمایل به خوردن، علل فراوانی دارند و تنها به‌دلیل دندان درآوردن نیستند.
چند روز پیش از اینکه یک دندان بیرون بزند. به لثه بالای خود فشار می‌آورد و در این حالت می‌توان آن را دید و لمس کرد. قبل از اینکه دندان‌های آسیا بیرون بزنند. اغلب یک تاول با خون آبی‌رنگ در کنار دندان به‌وجود می‌آورند.
● مراقبت خانگی
درد دندان درآوردن را می‌توان با مالش لثه کودک با یک شیء سرد کاهش داد. گاز گرفتن لاستیک‌های مخصوص موجب می‌شود که دندان راحت‌تر بیرون بیاید و گاز گرفتن اجسام سرد (مانند لاستیک‌های سرد) لثه را بی‌حس می‌کند و درد دندان درآوردن را تخفیف می‌دهد. برای تخفیف درد می‌توان از آسپیرین یا استامینوفن نیز استفاده کرد. در طول روز، بازی و سرگرم‌ کردن کودک به او کمک می‌کند تا درد را از یاد ببرد.
● موارد احتیاط
▪ کودکان ظرف سه سال دندان درمی‌آورند. در طول این مدت هر نشانه بیماری را که در کودک دیدید. به حساب دندان درآوردن او نگذارید به دنبال علل دیگر باشید.
▪ تب، سرفه و ترشحات. از جمله علائم دندان درآوردن نیستند.
▪ اسهال و یبوست تنها هنگامی به دندان درآوردن مربوط می‌شوند که در رژیم کودک تغییر زیادی صورت گرفته باشد.
▪ سعی نکنید هنگامی‌که کودک بعد از دندان درآوردن عادت‌های غذائی دیگری پیدا کرده است، او را مجبور به تبعیت از رژیم خاصی کنید.
▪ آبریزش از دهان در اثر دندان درآوردن، موجب ترک خوردن پوست صورت می‌شود. ولی به‌وجود آمدن بثورات، ربطی به دندان درآوردن ندارد. استفاده بیش از حد از پمادها و محلول‌های دندان درآوردن تجارتی که داروهای بی‌حس‌کننده موضعی دارند، موجب کم‌خونی و گم‌ شدن سلول‌های قرمز خون می‌شود.
▪ هیچ‌گاه مستقیماً روی لثه‌ها آسپیرین نگذارید؛ زیرا می‌تواند به لثه آسیب برساند.

منبع : مطالب ارسال شده

مطالب مرتبط

شیر مادر و دندان های کودک


شیر مادر و دندان های کودک
داستان شیر مادر و شیرخشك، داستانی طولانی و قدیمی است و بسیاركم‌اند افرادی كه اهمیت شیر مادر و فوائد آن‌را ندانند. شیر مادر در تقویت سیستم ایمنی كودك موثر است، از ابتلای كودك به عفونت‌های گوش، دستگاه تنفسی و مننژیت جلوگیری می‌كند و كسانی كه در كودكی از شیر مادر تغذیه شده‌اند، در جوانی كمتر به دیابت دچار می شوند.
علاوه بر تمام فوائدی كه شیر مادر برای سلامت عمومی بدن كودكان دارد، محافظت بسیار خوبی برای سیستم‌های دهان و دندان كودكان است. كودكانی كه از شیر مادر تغذیه می‌كنند، كمتر دچار پوسیدگی‌های دندانی و مشكلات فكی و دهانی می‌شوند.
در كودكانی كه با شیرخشك و به كمك شیشه تغذیه می‌شوند، درصد بیشتری از بهم‌‌ریختگی دندان‌ها دیده می‌شود. هرچند این نامرتب‌بودن دندان‌ها مربوط به دوره دندان‌های شیری است اما اثر غیرمستقیم آن بر ترتیب رویش دندان‌های دائمی نیز دیده می‌شود. چرا مصرف شیر مادر باعث نظم دندان‌ها می‌شود؟ جواب به نوع عمل مكیدن در نوزاد برمی‌گردد. كودكانی كه شیر مادر می‌خورند، شیر را به كمك یك حركت ناودان مانند لب و زبان به داخل دهان هدایت می‌كنند اما در كودكانی كه از شیشه، شیر می‌خورند، زبان با یك فشار منفی و پیستون‌مانند شیر را به داخل دهان می‌كشاند. این فشار ممكن است به نوعی عضلات دهان را تحت تاثیر قرار دهد كه رویش صحیح و به‌جای دندان‌ها در كودكان به خطر بیفتد.
اثر دیگر شیر مادر بر سلامت دندان‌ها و كاهش پوسیدگی دندانی دیده می‌شود. شیر مادر و شیرخشك هر دو به خاطر داشتن مواد قندی می‌توانند باعث پوسیدگی دندان‌ها شوند اما تفاوت این دو نوع و مصرف آنها دیده می‌شود، زیرا كودكانی كه شیرخشك مصرف می‌كنند، بیشتر وقت‌ها و به‌صورت عادتی (خصوصا هنگام خواب) شیشه شیر را در دهان دارند كه باقی‌ماندن طولانی‌مدت شیر بر روی دندان‌ها خطر پوسیدگی‌زایی آن‌را افزایش می‌دهد.
ازطرفی مواد شیرین‌كننده اضافی مثل قند یا عسل كه گاهی ‌اوقات به بطری‌های شیر كودكان اضافه می‌شود، خطر ایجاد پوسیدگی‌های دندانی را بسیار بالا می‌برد در صورتی كه شیر مادر به‌طور خالص و بدون هرگونه افزودنی به بدن كودك می‌رسد. در هر صورت چه كودك از شیر مادر و چه از شیر بطری تغذیه كند، مراقب باشید تا شیر به مدت طولانی در تماس با دندان‌ها باقی نماند و حتی‌الامكان بعد از آنكه نوزاد، شیرش را خورد، به او آب بخورانید و دندان‌های او را با یك دستمال مرطوب تمیز، پاك كنید تا به‌راحتی مانده شیر از روی دندان‌های او پاك‌شده و احتمال پوسیدگی‌ دندان‌های او كاهش یابد.
در مورد تغذیه كودكتان باید مراقب یك نكته دیگر باشید: آنچه شما مصرف می‌كنید (ازجمله داروها) ازطریق سیستم گردش خون وارد شیر مادر شده و از این طریق به بدن كودك شما انتقال می‌یابد.
بنابراین مراقب داروهایی كه مصرف می‌كنید باشید و به‌خصوص در دوران شیردهی از مصرف خودسرانه داروها پرهیز كنید، زیرا این داروها ممكن است با انتقال به كودك شما اثرات نامطلوبی بر سلامت او داشته باشد.
دندانپزشكی از جمله مكان‌هایی است كه مادر شیرده ممكن است به آنجا مراجعه كرده و گروه‌های مختلفی از داروها را دریافت كند. آنتی‌بیوتیك‌ها و داروهای بی‌حسی از این گروه هستند. قبل از آنكه در مطب دندانپزشكی دارویی دریافت كنید، دندانپزشك خود را از شیردهی خود آگاه كنید تا او در تجویز آنتی‌بیوتیك‌ها، نكات لازم را رعایت كند. (به‌عنوان مثال مصرف مترونیدازول در دوران شیردهی خطرناك است.)‌

دكتر فرین میزانیان

آشنایی با روش تهیه ی املت قارچ و گوجه فرنگی
آماده کردن این املت آلمانی، کم هزینه، آسان و سریع است؛ پس چرا آن را برای شام امشب تان درست نکنید؟ ● مواد لازم ▪ کره ۳۰ گرم ▪ قارچ خرد شده ۲۰۰ گرم ▪ گوجه فرنگی خرد شده ۲ عدد ▪ تخم …
وبگردی
اگر «عدم رویارویی با حریفان اسرائیلی» آرمان ماست چرا پنهانی و دزدکی؟
اگر «عدم رویارویی با حریفان اسرائیلی» آرمان ماست چرا پنهانی و دزدکی؟ - آنچه مشخص است جمهوری اسلامی ایران باید تصمیم مشخص و درستی درباره سیاست عدم رویارویی با ورزشکاران رژیم صهیونیستی بگیرد. دیگر نمی‌توان با این روش تعقیب و گریزی با این مسئله برخورد کرد. دیگر نمی‌توان ورزشکاران را از مقابله با کشتی‌گیران اسرائیلی باز داشت و در برابر رسانه‌های جهانی گفت به خاطر مصدومیت در میدان حاضر نمی‌شویم و در داخل جشن بگیریم که ما عزت‌مان را حفظ کردیم و...
خوشحالی عجیب معاون رئیس‌جمهور از افزایش هزینه سفر به خارج از کشور !
خوشحالی عجیب معاون رئیس‌جمهور از افزایش هزینه سفر به خارج از کشور ! - دولت - معاون رئیس‌جمهور با بیان اینکه نوسان قیمت ارز کلا آزار دهنده است، گفت: افزایش قیمت ارز به لحاظ محاسبه عددی هزینه تمام‌شده سفر به خارج از کشور را افزایش می‌دهد.
ویدئو / حضور خانواده مسافران هواپیمای یاسوج در محل حادثه
ویدئو / حضور خانواده مسافران هواپیمای یاسوج در محل حادثه - برخی از خانواده‌های مسافران هواپیمای تهران - یاسوج که صبح یکشنبه (۲۹ بهمن) در ارتفاعات سقوط کرد، در حوالی مناطق احتمالی وقوع حادثه حضور یافته‌اند تا از نزدیک در جریان عملیات جست‌وجوی لاشه هواپیما قرار بگیرند. نیروهای حاضر در محل نیز برای آنها توضیح می‌دهند که چرا کار این عملیات با دشواری‌هایی مواجه است.
اسنادی که نشان می دهد فرودگاه یاسوج رادار ندارد
اسنادی که نشان می دهد فرودگاه یاسوج رادار ندارد - رضا رشیدپور در برنامه حالا خورشید از اسنادی رونمایی کرد که نشان می دهد، فرودگاه یاسوج علیرغم تکذیب مسئولان، رادار و تجهیزات کافی برای فرود امن هواپیماها ندارد. گفته می شود یکی از دلایل دخیل در سقوط هواپیمای تهران - یاسوج فعال نبودن رادار فرودگاه یاسوج بوده است.
سقوط «خرمشهر»، هواپیمایی که چندین سال زمین‌گیر شده بود!
سقوط «خرمشهر»، هواپیمایی که چندین سال زمین‌گیر شده بود! - رویدادی که در بطن آن، هواپیمای ATR شرکت آسمان قرار داشت که با کد EP-ATS رجیستر شده و مسئولان شرکت هواپیمایی آسمان بر آن نام «خرمشهر» را گذارده بودند. نامی که هدف از انتخاب آن هرچه بوده، حتما یادآوری سقوط خرمشهر در ابتدای جنگ تحمیلی نبوده است. رویدادی که ساعاتی پیش بار دیگر رخ داد؛ این بار با سقوط هواپیمایی که خرمشهر نام داشت.
بدل ایرانی آنجلینا جولی رونمایی شد !
بدل ایرانی آنجلینا جولی رونمایی شد ! - شب گذشته مراسم اکران فیلم بلوک 9 خروجی 2 به کارگردانی علیرضا امینی و تهیه کنندگی محمدرضا شریفی نیا و نیز فیلم شاخ کرگدن در پردیس سینمایی ملت برگزار گردید.
اظهارات جنجالی احمدی نژاد در مقابل دادگاه
اظهارات جنجالی احمدی نژاد در مقابل دادگاه - سخنرانی پرحاشیه احمدی نژاد در مقابل دادگاه بقایی