پنج شنبه ۳ اسفند ۱۳۹۶ / Thursday, 22 February, 2018

بیماری پیس


بیماری پیس
بیماری پیس یا ویتلایگو (Vitiligo)، یک بیماری پوستی است که در آن نقاط یا لکه های سفیدی بر روی پوست ایجاد میشود. پیس یک مشکل نسبتا رایج است و در تمام نقاط جهان دیده میشود و هر نژاد و جنسیتی را در بر میگیرد اما در میان نژادهایی که پوستی تیره دارند، آزار دهنده تر است.
این بیماری بیشتر بین سنین ۱۰ تا ۳۰ سالگی و به خصوص در خانواده هایی با زمینه موروثی، بروز میکند.
پیس در ابتدا به شکل لکه هایی بر نوک انگشتان و دور چشم بروز میکند. این نقاط سفید رنگ معمولا خارش یا درد ندارند و معمولا در نقاط مقابل هر دو سمت بدن آشکار میشوند. این لکه ها در قسمتهای لاغرتر بیشتر بروز میکنند.
● پیس در نوع اصلی بروز میکند
نوع عمومی و نوع محدود، در نوع عمومی، قسمتهای سفید معمولا قرینه، یک دست و دارای مرز مشخص هستند و ممکن است در هر نقطه از بدن پخش شوند. در پیس محدود، لکه ها در یک طرف بدن ایجاد میشوند و پس از گذشت شش ماه یا کمی بیشتر، تکثیر نمیشوند. در عده ای از افراد تکه ها به سرعت در تمام بدن پخش شده و میتوانند یک نفر با نژاد آفریقایی- آمریکایی را به رنگ اروپایی-آمریکایی درآورند.
● علت بیماری
پوست بدن از دو نوع سلول اصلی تشکیل شده است، کراتینوسیت (keratinocyte) و ملانوسیت (melanocyte). کراتینوسیت ها، به وجود آورنده جسم و توده اصلی پوست هستند و ملانوسیتها یا رنگ دانه‌ها، رنگ پوست را ایجاد میکنند.
در اشخاصی که مبتلا به پیس هستند، سیستم ایمنی پوست دچار اختلال میشود و در نتیجه سلولهای محافظ به ملانوسیتها حمله کرده و آنها را از بین میبرند. هنگامی که ملانوسیتهای یک ناحیه از بین بروند، این منطقه به رنگ سفید در خواهد آمد.
متاسفانه تا کنون دلیل حمله سلولهای محافظ به ملانوسیتها مشخص نشده است اما دخیل بودن عامل ژنتیک و فاکتورهای محیطی در آن به اثبات رسیده است.
● نشانه ها
نشانه های بیماری در نیمی از بیماران مبتلا به پیس، قبل از بیست سالگی و به شکل لکه های بدون رنگ در اندامهای انتهایی (مانند انگشتان) بروز میکند. ممکن است این لکه ها بزرگ شوند و یا در همان اندازه اولیه باقی بمانند. بعضی از نواحی کوچک ممکن است دوباره با جمع شدن ملانوسیتها رنگی شوند و به این دلیل امکان دارد جای لکه ها تغییر پیدا کند.
در بعضی موارد، آسیبهای سطحی و جزیی (مانند ساییدگی پا با کفشهای تنگ) نیز موجب بروز لکه های جدید میشوند.تنش و اضطراب نیز در افراد مستعد به بیماری، سلولهای محافظ را تحریک کرده و میتواند موجب بروز پیس شود. گاهی بروز لکه بر روی سر میتواند رنگ موها را نیز تحت تاثیر قرار دهد. ریش و سبیل و موهای بدن نیز ممکن است در محل بروز لکه ها سفید شوند.
● تاثیرات روانی
پیس میتواند تاثیر عمده ای بر سلامت روانی شخص مبتلا داشته باشد. به خصوص در افرادی که پوست تیره تری دارند، تفاوت رنگ قسمتهای مبتلا و بخشهای عادی به قدری واضح است که میتواند در بسیاری مواقع مشکلات جدی در روحیه شخص ایجاد نماید.
در فرهنگ بعضی از ملل،ابتلا به پیس نوعی ننگ محسوب میشود و افراد مبتلا را شیطان زده و یا بیماری آنها را مرضی خطرناک میدانند و از آنها دوری میکنند.
در بسیاری از افراد، پیشرفت پیس بسیار کند است و در عده ای این مشکل خود به خود رفع میشود. اما در کل بیماران مبتلا به پیس به دلیل نیاز فراوان بدن به ویتامینها و مواد معدنی، باید هر روز طبق دستور پزشک یک دراژه مولتی ویتامین B کمپلکس و همچنین فولیک اسید ۱ میلی گرم، ویتامین E ۶۰۰ تا ۸۰۰ واحدی و اسید اسکوربیک ۱۰۰ میلی گرم مصرف کنند. پزشکان چند نوع پماد موضعی نیز تجویز میکنند که میتواند در بعضی موارد مفید واقع شود.
● درمان
اما متاسفانه هیچ درمان ساده ای برای پیس وجود ندارد و به همین دلیل تعدادی لوازم آرایشی مخصوص این بیماران تولید شده است که پوشش خوبی برای لکه ها بوده و متناسب با انواع رنگ پوست تولید میشوند.
یک راه درمان طولانی دیگر، معالجه با اشعه PUVA است. این روش بسیار طولانی است و در طی آن بیمار باید ۲ تا ۴ مرتبه در هفته به کلینیک مراجعه کرده و هر بار ۱۵ تا ۳۰ دقیقه تحت تابش اشعه قرا بگیرد. تعداد جلسات برای این درمان ۱۰۰ تا ۳۰۰ مرتبه است که گاهی تا یک سال به طول انجامیده و در موارد اندکی، تاثیر چندانی هم ندارد. اما ۵۰ تا ۷۰ درصد بیماران از این روش نتیجه خوبی گرفته اند.
پزشکان در موارد جدی پیس که هیچ روش درمانی برای آن موثر نبوده، دارویی به نام بنوکین (Benoquin) تجویز میکنند. این دارو موجب میشود که نواحی تیره پوست نیز به طور دائم سفید رنگ شوند. اما این دارو فقط به عنوان آخرین راه حل تجویز میشود.

منبع : سایت فریا

مطالب مرتبط

نسخه‌ای برای پوست


نسخه‌ای برای پوست
سلامت و بهداشت جسم مهمترین مقوله زندگی ما است اما زیبایی نیز از این مقوله مستثنی نیست چون خوراك روح است و اعتماد به نفس انسان را بالا می برد. حال اگر بخواهیم روح را تغذیه كنیم باید به زیبایی و سلامت پوست و همچنین روان خود توجه ویژه ای داشته باشیم. یكی از اصولی كه هم سلامت جسم و هم روح را تضمین می كند انجام حركات ورزشی است گرچه نقش تغذیه را نمی توان نادیده گرفت. ورزش فقط برای اندام ها نیست بلكه صورت هم جزیی از بدن است كه نیاز زیادی به ورزش دارد تا همیشه شاداب و باطراوت بماند. ما با ورزش و تغذیه مناسب و همچنین رسیدگی مناسب به پوست می توانیم همیشه پوستی شاداب، بدون چروك و جوان داشته باشیم.
در مرحله اول شما را با انواع ورزش های مناسب صورت آشنا كرده سپس در مراحل بعدی ساخت انواع كرم و لوسیون را به شما آموزش می دهیم.
● ماساژ
قبل از شروع ورزش ابتدا پوست را با كرم مرطوب كننده كاملاً می پوشانیم و سپس شروع به تمرین می‌كنیم.
▪ چشم ها را تا حد امكان باز كرده تا عدد ۱۰ بشمارید.
▪ بینی را به حالت عطسه درآورده و از سوراخ های بینی بازدم كنید.
▪ دهان را به چپ متمایل كرده و خمیازه بكشید و مجدداً به راست.
▪ دهان را باز كرده به طوری كه عضله لب بالا ثابت و لب پایین را تا حد امكان به پایین متمایل كنید (این كار را یك دقیقه انجام دهید).
▪ لب ها را به حالت سوت زدن درآورده و چندبار تكرار كنید.
▪ دهان را به حالت فریاد باز نگه دارید به مدت یك دقیقه.
▪ برای از بین بردن خط خنده در كنار لب ها، گونه ها را از هوا پر كرده تا ۱۵ بشمارید و یك دفعه هوا را خارج كنید یا با انگشت اشاره به شكل دورانی به طور قرینه ماساژ دهید و تا بالای گونه ها و گوشه خارجی چشم ادامه دهید.
▪ با انگشت اشاره و میانی دو دست ضربه های یكنواخت به پیشانی (حد فاصل دو ابرو) زده و آرام به سمت شقیقه ها پیش ببرید.
▪ چانه را به كمك انگشتان اشاره از مركز به خارج فشار دهید.
▪ گونه ها را از پایین به بالا ماساژ داده و دست ها را به سمت گوش ها ببرید.
▪ چشم ها را در جهت عقربه ساعت از راست به چپ و بالعكس به صورت دورانی حركت دهید (پنج بار).
▪ انگشت ها را روی بینی قرار داده و آرام از زیر چشم به سمت شقیقه بكشید و چند لحظه نگه دارید. این عمل را چند بار تكرار كنید.
این ورزش ها حداقل یك روز درمیان باید انجام شود.
● پاكسازی پوست
پاكسازی انواع مختلف دارد و روش پاكسازی نیز به نوع پوست بستگی دارد. پاك كننده ها به انواع كرم ها، بخورها، شیرها و صابون های پاك كننده تقسیم می شوند.
بخور برای پوست های چرب یا معمولی تا هفته ای ۲ بار و برای پوست های خشك ۲ هفته یك بار توصیه می شود. پاك كننده های گیاهی، كرم ها و صابون های پاك كننده برای پوست های چرب تا ۲ یا ۳ بار در روز و برای پوست های خشك روزی یك بار متغیر است. در شب از هیچ كرم یا مواد دیگر استفاده نكنید تا تنفس پوست به راحتی صورت پذیرد.
نحوه بخور دادن كه بهترین روش پاكسازی پوست بوده و آلودگی ها را از عمق پوست خارج می كند بدین گونه است كه در آب در حال جوش بخور گیاهی ریخته و حوله ای را روی سر بیندازید و به مدت ۱۰ دقیقه صورت را روبه روی آب جوش نگهدارید. پس از بخور به مدت یك ساعت از منزل خارج نشوید زیرا منافذ پوست كاملاً باز است. گیاهانی كه می توان از آن به عنوان بخور استفاده كرد عبارتند از بابونه، رازیانه، آویشن، اسطوخودوس، بومادران، نعنای صحرایی، زیرفون، گزنه سفید، اكلیل كوهی و گلاب.
ساخت چند نوع كرم پاك كننده و گیاهی
۱ _ كرم پاك كننده: ۱ قاشق غذاخوری سر صاف كره كاكائو، ۱ قاشق غذاخوری لانولین و نصف فنجان روغن بادام شیرین.
كره كاكائو و لانولین را در ظرفی روی بخار آب حرارت بدهید سپس روغن بادام را به آن افزوده و هم بزنید و از روی حرارت بردارید. مایع به دست آمده را در مخلوط كن ریخته و كاملاً مخلوط كنید. پس از سرد شدن در یك ظرف غیرفلزی بریزید. برای پوست های خشك به ازای هر سه قاشق از این كرم ۱ قاشق آب اضافه كنید تا رطوبت پوست تامین شود.
۲- پاك كننده گیاهی: مقداری گل خشك رازیانه را در آب جوش بریزید و بگذارید چند ساعت بماند. حاصل كار پاك كننده بسیار خوبی است كه در تنگ كردن منافذ پوست خیلی موثر است.
۳- دو قاشق مغز تخمه آفتابگردان بوداده را كوبیده با یك قاشق چایخوری آب مقطر و یك چهارم قاشق چایخوری عسل و یك چهارم قاشق چایخوری روغن آفتابگردان مخلوط كنید كه علاوه بر تمیز كردن پوست به واسطه داشتن ویتامین E، آن را تغذیه می كند.
۴- بلغور جو دوسر و سبوس گندم را با آب به حالت خمیر درآورده و پوست را به آرامی با آن ماساژ داده و با آب نیم گرم بشویید.
۵- اگر پوست چربی دارید می توانید آب سیب زمینی خام را گرفته و پوست را با آن تمیز كنید.
۶- اگر پوست خشكی دارید می توانید از روغن بادام به همراه صابون های گلیسیرینه استفاده كنید.
در مباحث بعدی ساخت انواع كرم های گیاهی برای چین و چروك، درمان جوش ها، كك و مك، آفتاب سوختگی، رفع كبودی زیر چشم و... را دنبال خواهیم كرد.

لیلا شا مرادی زاده


وبگردی
استحاله! / بررسی نامه احمدی‌نژاد به رهبری
استحاله! / بررسی نامه احمدی‌نژاد به رهبری - دگرديسي‌هاي فراواني در ايران صورت گرفته‌است؛ اصولگرايان اصلاح‌طلب شده‌اند، تحول‌طلبان محافظه‌كار شده‌اند، مسئولان پاسخ ناكارآمدي‌هاي خود را از مردم مي‌خواهند و در تازه‌ترين نوع اين استحاله‌ها فردي كه بسياري مدعي هستند او برآمده از مهندسي انتخابات است با ارسال نامه به رهبرمعظم انقلاب درخواست برگزاري انتخاباتي آزاد، زودهنگام و به دور از مهندسي كرده‌است! محموداحمدي‌نژاد همان پديده خانمان براندازي كه براي…
سیف و بازی تکراری غیر مجازها !
سیف و بازی تکراری غیر مجازها ! - حرفهای تکرای بانک مرکزی در مورد صرافی ها و موسسات مالی غیر مجاز با یک جستجوی ساده در اینترنت.
مصاحبه دختری که با ریش به «آزادی» رفت با یورونیوز
مصاحبه دختری که با ریش به «آزادی» رفت با یورونیوز - فیلم - زهرا خوش نواز در گفتوگو با یورونیوز از مراحلی که برای آماده سازی ظاهرش طی کرد تا با چهره‌ای متفاوت وارد استادیوم شود گفت. او می‌گوید: «زمانی که از تونل گذر کردم و وارد ورزشگاه شدم و چشمانم به چمن ورزشگاه افتاد گریه‌ام گرفت.»
بار دیگر زیر گرفتن ماموران پلیس با ماشین سواری توسط دراویش
بار دیگر زیر گرفتن ماموران پلیس با ماشین سواری توسط دراویش - باز هم زیر گرفتن ماموران امنیتی و نیروی انتظامی توسط یک ماشین دیگر سواری توسط اراذل خیابان گلستان هفتم
حمله با اتوبوس به مأموران پلیس در پاسداران
حمله با اتوبوس به مأموران پلیس در پاسداران - کی از دراویش گنابادی با اتوبوس به مردم و مأموران پلیس در خیابان پاسداران تهران / گفته میشود تعداد شهدای ناجا در حمله آشوبگران فرقه ضاله گنابادی و حامیان نورعلی تابنده به ۴ تن رسیده است.
لحظه مواجهه وزیر راه با خانواده قربانیان سانحه هواپیمای
لحظه مواجهه وزیر راه با خانواده قربانیان سانحه هواپیمای - به دنبال سقوط هواپیمای تهران-یاسوج ویدیو لحظه مواجه خانواده های جانباختگان را با وزیر مشاهده می کنید.
حمله با چاقو به یک راننده سر پارک خودرو
حمله با چاقو به یک راننده سر پارک خودرو - تصاویری دردناک از حمله مرد موتور سوار با چاقو به یک مرد راننده در حضور همسر و فرزندش در شهرستان داراب استان فارس را در ویدئوی زیر می بینید. به نظر میرسد این اتفاق در پی جرو بحثی بر سر پارک کردن وسایل نقلیه روی داده است!
اگر «عدم رویارویی با حریفان اسرائیلی» آرمان ماست چرا پنهانی و دزدکی؟
اگر «عدم رویارویی با حریفان اسرائیلی» آرمان ماست چرا پنهانی و دزدکی؟ - آنچه مشخص است جمهوری اسلامی ایران باید تصمیم مشخص و درستی درباره سیاست عدم رویارویی با ورزشکاران رژیم صهیونیستی بگیرد. دیگر نمی‌توان با این روش تعقیب و گریزی با این مسئله برخورد کرد. دیگر نمی‌توان ورزشکاران را از مقابله با کشتی‌گیران اسرائیلی باز داشت و در برابر رسانه‌های جهانی گفت به خاطر مصدومیت در میدان حاضر نمی‌شویم و در داخل جشن بگیریم که ما عزت‌مان را حفظ کردیم و...
بدل ایرانی آنجلینا جولی رونمایی شد !
بدل ایرانی آنجلینا جولی رونمایی شد ! - شب گذشته مراسم اکران فیلم بلوک 9 خروجی 2 به کارگردانی علیرضا امینی و تهیه کنندگی محمدرضا شریفی نیا و نیز فیلم شاخ کرگدن در پردیس سینمایی ملت برگزار گردید.
اظهارات جنجالی احمدی نژاد در مقابل دادگاه
اظهارات جنجالی احمدی نژاد در مقابل دادگاه - سخنرانی پرحاشیه احمدی نژاد در مقابل دادگاه بقایی
    خورشت مرغ با طعم هل
    ● مواد لازم ▪ روغن ۷۵ میلی لیتر ▪ هل کامل باز شده ۶عدد ▪ زنجبیل رنده شده مقداری ▪ سیر له شده ۲حبه ▪ پیاز خرد شده ۲عدد ▪ برگ بو ۱۲عدد ▪ پودر زردچوبه نصف قاشق مرباخوری ▪ پودر گشنیز …