جمعه ۳ اسفند ۱۳۹۷ / Friday, 22 February, 2019

جای خالی بابای مدرسه


جای خالی بابای مدرسه
روزهای کودکی یادآور خاطرات تلخ و شیرین برای همه ماست، خاطراتی که هر چقدر هم کهنه و فرسوده شوند از بین نمی روند. در میان برگ های خاطرات دوران کودکی شخصیت های به یاد ماندنی می درخشند. آدم هایی بی نام و نشان که با تأثیر گذاری خود بر زندگی افراد همیشه در اذهان باقی می مانند. یکی از این افراد بابای مدرسه بود.
بابا صبح خیلی زود در حیاط مدرسه را باز می کرد، همه جا را آب و جارو می کرد و با کلی زحمت مدرسه را برای یک روز کاری آماده می کرد و حواسش کامل به ورودی مدرسه بود، بچه ها یکی یکی می آمدند و هر کدام سعی می کردند با او سلام و احوال پرسی کنند، چون بابا شاداب بود و به بچه ها انرژی می داد به مدیر و ناظم و معلم ها احترام خاصی می گذاشت و با این کار احترام به بزرگترها را به بچه ها می آموخت. گرما و سرمای کلاس ها برای بابا مهم بود، بابا فقط نظافت نمی کرد، به هر حال او نقش برجسته ای داشت، پذیرایی از دبیران و ارباب رجوع را نیز او انجام می داد، با همه وجودم از تماشای خدمات بابا حتی بردن یک استکان چای تمیز به دفتر معلمان لذت می برم. وقتی دیر به مدرسه می آمدیم بعضی وقت ها بابا وساطت می کرد تا یک بار دیگر هم به کلاس راهمان بدهند.خیلی وقت ها موقع تنبیه بچه ها می آمد و مدیر و ناظم را به بهانه تلفن می برد و بچه ها را نجات می داد. بابای خوب مدرسه بچه های اخراج شده را نصیحت می کرد. با اولیای دانش آموزان مشکل دار قبل از دیدن مدیر و ناظم مشاوره می کرد، راه و چاه برخوردهای اداری و قانونی را به بچه ها یاد می داد.بابا نگهبان مدرسه بود.
جلوی در مدرسه دخترانه بابا مراقبت می کرد تا کسی برای بچه ها که مثل دخترهای خودش بودند ایجاد مزاحمت نکند.
به طور کلی بابای مدرسه امین مردم بود. خیلی پیش می آ مد که او بچه های بیمار را تا خانه همراهی می کرد، اما امروز شاهد آخرین بازماندگان این قشر شریف و تأثیرگذار در مدرسه هستیم. سال هاست که آموزش و پرورش از جایگزین کردن افراد جدید در این پست کوتاهی کرده است. امروز نظافت مدارس به عهده افرادی گذاشته شده که گرچه آدم های زحمتکشی هستند، اما نتوانسته اند جایگاه بابای مدرسه را پرکنند. بابای مدرسه تغییر نام داد به خدمتگزار و آن هم نه نیروی رسمی در آموزش وپرورش بلکه فردی که طرف قرارداد با یک شرکت خدماتی است. شرکتی که به هر شکل از طریق برنده شدن در یک مناقصه نیاز خدماتی مدارس یک منطقه آموزش و پرورش را به عهده می گیرد. او هیچ پیوندی با مدیر و کادر مدرسه ندارد و خود را از آنها نمی داند، او خودش هم می داند که موقت است و سه ماه تابستان حقوقی نمی گیرد، او یک کارگر فصلی است!
در حالی که با حذف بابا از سیستم اداره مدرسه، نه یک شخص که یک مجموعه آداب و فرهنگ را از مدرسه حذف کرده ایم.


جواد مرتضی زاده

منبع : روزنامه ایران

مطالب مرتبط

۴۵دقیقه تدریس انشا با معلمان غیرمتخصص...

۴۵دقیقه تدریس انشا با معلمان غیرمتخصص...
"من در کلاس انشا تا حدودی توانستم بر ترس خود غلبه کنم؛ زیرا در کلاس انشا‌ فقط نوشتم و کسی جز معلم آنها را نخوانده بود. من در کلاس انشا‌ ‌می‌خواستم‌ حقایق را بازگو کنم، ‌می‌خواستم آنچه در دل خود سال‌هاست که پنهان کرده‌ام را به بیرون بریزم". این نظر دانش‌آموزی است که برعکس دیگر دانش‌آموزان از معلم انشا و زنگ انشای خود راضی است. در سیستم آموزشی ایران تنها در دوره تحصیلی دبستان و راهنمایی ساعتی برای درس انشا‌ در نظر گرفته شده است که متاسفانه همین مدت زمان کوتاه نیز به دلیل سوء‌تعبیری که نوشتن انشا‌ امری تفننی است و پرداختن به آن در برنامه‌ درسی تنها در حد امری است غیر ضروری و فوق برنامه‌، اغلب استقلال و هویت درسی ندارد و بسیاری از مدارس ساعت انشا‌ را به امور درسی دیگر اختصاص ‌می‌دهند.
انشا‌ هم ازجمله درس‌هایی است که هر معلم و دانش‌آموزی در تدریس یا یادگیری آن روشی مخصوص به خود دارد، برخی معلمان آن‌قدر در این درس سختگیری می‌کنند که دانش‌آموزان همیشه نگران زنگ انشا‌ هستند، برخی دیگر از معلمان اهمیت چندانی به درس انشا‌ نمی‌دهند و بچه‌ها در کلاس انشا‌ خاطره تعریف می‌کنند. گاهی یک یا دو نفر داوطلبانه انشا می‌خوانند، آخر سال هم معلم انشا که معلم ریاضی دانش‌آموزان نیز هست با توجه به نمره خوب دانش‌آموز در درس ریاضی، نمره انشا او را هم هجده یا بیست ‌می‌دهد.‌ تعدادی از معلمان هم که خود در رشته ادبیات تحصیل کرده‌اند و به درس انشا علاقه‌مند هستند محیطی جذاب و متنوع را در زنگ انشا برای دانش‌آموزان فراهم کرده و آنان را به نوشتن متن‌های ادبی تشویق می‌کنند که البته تعداد چنین معلمانی در مدارس بسیار کم است و به طور کلی درس انشا در مدارس چندان مورد توجه قرار نمی‌گیرد. از همه مهم‌تر این‌که زنگ انشا از چند سال پیش رسماً از برنامه درسی دانش‌آموزان مقطع متوسطه حذف شده است.

مریم زوبین

وبگردی
آیا واقعآ این یک جنگ است یا استفاده چند نفر از ناتوانی ما / اگر جنگ است چرا مردم طرف مقابل آنرا حس نمیکنند / چرا همه از این جنگ بهره میبرند جز مردم ایران !
آیا واقعآ این یک جنگ است یا استفاده چند نفر از ناتوانی ما / اگر جنگ است چرا مردم طرف مقابل آنرا حس نمیکنند / چرا همه از این جنگ بهره میبرند جز مردم ایران ! - به عبارت بهتر وقتی از واژه جنگ اقتصادی برای طرح مشکلات استفاده می‌کنیم، با توجه به بار معنایی این واژه، دیگر کارکرد توجیه‌پذیری کار‌ها و کوتاهی مأموریت‌های محوله را نمی‌کند، بلکه دقیقاً مسئولیت‌پذیری در حیطه عملیاتی و مسئولیت‌های محوله را گوشزد می‌کند و بدیهی است که در فضای جنگی باید با کم‌کاری‌ها و خیانت‌ها به سبک دادگاه‌های صحرایی سریع و مقتدر عمل و مسئولیت‌پذیری را به همه عاملان خصوصی و دولتی گوشزد…
گاف حسین شریعتمداری با کامپیوتر 30 میلیونی آمریکایی
گاف حسین شریعتمداری با کامپیوتر 30 میلیونی آمریکایی - مدیر مسئول کیهان در حالی مدعی است که سیستم «مکینتاش» بیش از ۴۰ سال است که در کیهان مورد استفاده قرار می‌گیرد که این سیستم اساسا از سال ۱۹۸۴ یعنی ۵ سال پس از انقلاب تولید و نمی‌توانسته است زودتر از این تاریخ در کیهان مورد استفاده قرار گیرد.
آقای روحانی! نمی دانید یا تجاهل می کنید؟ /  دلار تک نرخی 4200 ! گوسفند بوئینگ سوار ! پراید ...
آقای روحانی! نمی دانید یا تجاهل می کنید؟ / دلار تک نرخی 4200 ! گوسفند بوئینگ سوار ! پراید ... - اخیراً رئیس جمهور حسن روحانی در توضیح علت قاچاق گفته است: علت قاچاق ارزانی است، وقتی جنسی در داخل ارزان است و در خارج گران، خود به خود قاچاق آن به خارج صورت می گیرد. به عنوان مثال چون الان گوشت در عراق گران تر از ایران است، از کشورمان به آنجا قاچاق می شود. درباره قاچاق بنزین نیز همین موضوع مصداق دارد.
راز میتوانیم موشک و نمیتوانیم خودرو در اقتصاد است
راز میتوانیم موشک و نمیتوانیم خودرو در اقتصاد است - مشکل تولید فقط به سطح فناوری مربوط نیست. ما می‌توانیم یک وسیله و کالای باکیفیت بالا را تولید کنیم، ولی با قیمت بسیار گران که خریداری نخواهد داشت. در واقع اگر بتوانیم چنین کالایی را وارد کنیم در مقایسه با تولید آن به شدت به‌صرفه است. ولی در جریان تولید موشک با وضعیت دیگری مواجهیم. اول اینکه موشک را بدون قید و شرط نمی‌فروشند یا برخی کشور‌ها به دلایل امنیتی علاقه ندارند که در تامین نیازشان به این کالا‌ها…
جمهوری اسلامی عمق حکمرانی اقتصادی ندارد
جمهوری اسلامی عمق حکمرانی اقتصادی ندارد - برنامه گفت‌وگوی ویژه خبری شب گذشته با حضور عادل پیغامی اقتصاددان و سیداحسان خاندوزی عضو هیئت علمی دانشکده اقتصاد دانشگاه علامه طباطبایی برگزار شد.
داستان قالیچۀ حضرت سلیمان و سامانۀ نیما
داستان قالیچۀ حضرت سلیمان و سامانۀ نیما - ساز و کاری که بانک مرکزی تحت عنوان نیما برای بازگرداندن ارز حاصل از صادرات اندیشیده اند و با خوارشماری صادر کنندگان با تجربه و خوشنام و بی اعتنائی به نظرات معقول و دلسوزانۀ آنان به راهی خطرآفرین پا گذاشته، بی تردید محکوم به ناکامی است و پیامدهای ناگوار آن، که در درجۀ اول از دست دادن بازارهای صادراتی دیرینه است، به راحتی قابل جبران نخواهد بود.
کپی‌برداری «عین‌به‌عین»
کپی‌برداری «عین‌به‌عین» - انتظار می‌رفت که علیخانی هم در قسمت اول برنامه «عصرجدید» به کپی بودن «عین‌به‌عین» برنامه‌اش و شباهت آن با برنامه مشهور «گات تلنت‌ آمریکایی» اشاره کند و در مقایسه‌ای از ویژگی‌های احتمالاً متفاوت نسخه ایرانی این برنامه بگوید؛ علیخانی اما ترجیح داد در این زمینه حرفی نزند!
اشتباه جالب در مراسم استقبال از رئیس جمهور در هرمزگان
اشتباه جالب در مراسم استقبال از رئیس جمهور در هرمزگان - مراسم استقبال از رئیس جمهور در سفر به استان هرمزگان.
توزیع عجیب کیک 40 سالگی انقلاب توسط یک روحانی!
توزیع عجیب کیک 40 سالگی انقلاب توسط یک روحانی! - در ویدیویی که در فضای مجازی داغ شده شاهد پخش کیک 40 سالگی جمهوری اسلامی
ادامه‌ی سکوت ضرغامی درباره‌ی انتقال آرشیو صداوسیما به شبکه من و تو
ادامه‌ی سکوت ضرغامی درباره‌ی انتقال آرشیو صداوسیما به شبکه من و تو - چند سالی است از جمله روزهای اخیر که با نزدیک شدن به مقاطعی از جمله دهه‌ی فجر، شبکه‌های تلویزیونی فارسی خارج کشور مانند بی‌بی‌سی و من‌وتو مستندهایی از زمان انقلاب پخش می‌کنند که جزو آرشیو صداوسیما بوده است ولی تا امروز مشخص نشده است که چطور و توسط چه کسانی به دست آنها رسیده است؟
جنجال شبیه‌سازی بیعت امام و همافران ارتش توسط علم‌الهدی در مشهد
جنجال شبیه‌سازی بیعت امام و همافران ارتش توسط علم‌الهدی در مشهد - دیدار و سلام نظامی فرماندهان نیروی هوایی ارتش به سیداحمد علم‌الهدی، امام جمعه مشهد انتقادهایی را در پی داشته است.