چهارشنبه ۴ بهمن ۱۳۹۶ / Wednesday, 24 January, 2018

دیابت ارثی


دیابت ارثی
▪ آیا فرزندم دیابت را از من به ارث برده است و دیگر فرزندانم نیز در معرض خطر ابتلا هستند؟
این امکان وجود دارد. به نظر می رسد دیابت از طریق ژنها انتقال می یابد ولی تحقیقات نشان می دهد که بیماری مستقیماً به ارث نمی رسد. در هر دو نوع دیابت، ابتدا یک جهش که عامل ابتلا به دیابت است در بدن فرد رخ می دهد و سپس یک عامل محیطی باعث بوجود آمدن بیماری می شود.
در دیابت نوع ۱، سیستم ایمنی به سلولهای سازنده انسولین در لوزالمعده حمله می کنند. هرچند که عوامل ژنتیکی آمادگی ابتلا به این نوع دیابت را در فرد ایجاد می کند، با این حال یک عامل خارجی نیز باید این آمادگی را به فعلیت برساند. به عبارت دیگر، فردی ممکن است ژنهای عامل دیابت نوع ۱ را دارا بوده، ولی هرگز در معرض عوامل خارجی تحریک کننده بیماری قرار نگیرد و در نتیجه به بیماری دچار نشود.
برخلاف دیابت نوع ۱، دیابت نوع ۲ بیشتر به عوامل ژنتیکی وابسته است. فرزندانی که یک والد مبتلا به دیابت نوع ۲ دارند، احتمال زیادی دارد که به بیماری مبتلا شوند. با این حال بروز دیابت نوع ۲ به عوامل دیگری از جمله چاقی، عدم فعالیت و سابقه نژادی نیز بستگی دارد. تغییر در نحوه زندگی، احتمال ابتلا به دیابت نوع ۲ را کاهش می دهد. اگر فرزندتان دیابت نوع ۲ دارد، دیگر اعضای خانواده نسبت به دیگر افراد، بیشتر در معرض خطر ابتلا هستند. همه اعضای خانواده را تشویق کنید که از یک برنامه غذایی سالم استفاده نمایند و فعالیت بدنی خود را افزایش دهند.

منابع:
مجموعه کتابهای انجمن دیابت امریکا

منبع : آموزش دیابت گابریک

مطالب مرتبط

مواظب خفه شدن کودکان باشیم


مواظب خفه شدن کودکان باشیم
برخلاف تصور، آسیب هایی که باعث خفگی کودکان می شود خیلی ساده اتفاق می افتد و عواملی که به خفگی منجر می شود به وفور در محیط زندگی کودک وجود دارند و زمانی که کودک در چنین محیطی تنها بماند از روی کنجکاوی و بی تجربگی خود را دچار خطر می کند بنابراین والدین باید راه های پیشگیری از خفگی را شناخته و کودکان را از آنها دور کنند.خفگی فوری ترین عامل تهدیدکننده سلامت انسان است که اگر ظرف چند دقیقه عامل آن از بین نرود فرد می میرد(علائمی مانند بسته شدن راه های تنفسی، داروها و بیماری های فلج کننده مراکز تنفسی، قرار گرفتن در محیطی با گازهای سمی) که در این صورت اکسیژن کافی به بدن نرسیده و مراکز حیاتی مهم واقع در مغز از اکسیژن محروم می مانند و علائم خفگی از قبیل تنگی نفس، کبودی لب ها، نوک انگشتان، کندی و نامنظمی نبض و از دست دادن حواس بروز می کند.
● پیشگیری
هر گونه طناب (طناب بازی، بندپرده ها و حتی کمربند لباس) را از دسترس کودک دور نگه دارید. مواردی دیده شده که کودک هنگام بازی با طناب و پیچیدن آن به دور گردن خود یا هم بازی اش موجب خفگی شده است.
پاکت های پلاستیکی بزرگ را در دسترس کودکان قرار ندهید زیرا با فرو بردن پاکت در سر و گیر کردن آن دور گردن بعضی مواقع قادر به بیرون آوردن آن نمی شوند و این کار باعث خفتگی کامل و نرسیدن اکسیژن به سلول های مغزی می شود.
از خواباندن کودک روی بالش های خیلی نرم (مثل بالش های تهیه شده از پر) و بزرگ دوری کنید زیرا این بالش ها باعث حساسیت های تنفسی می شود. همچنین گیر کردن راه های تنفسی کودک در لای بالش ممکن است باعث خفگی یا مشکل تنفسی کودک شود.
قنداق فرنگی نباید تا آن اندازه بزرگ باشد که نوزاد بتواند سر در آ ن فرو برده و دچار انسداد راه های تنفسی شود.
پستانک نباید دارای بند بلند باشد. بندهای خیلی بلند امکان دارد دور گردن کودک بپیچد و همچنین استفاده از پستانک فقط در مواقع ضروری و با رعایت مواضع بهداشتی توصیه می شود.
در زمان خوردن شیر با شیشه کودک را تنها نگذارید.شیشه شیر کودک را به وسیله دیگر تکیه دهید و او را به حال خود رها نکنید زیرا یک عطسه یا سرفه می تواند در این حالت موجب اختلال در بلع و تنفس شود.
پوشش لباس های پشمی و بنددار و گیر کردن آن به کالسکه و جاهای دیگر می تواند باعث خفگی کودک شود.
کودکان از مدادهای کمتر از ۱۰ سانتیمتری استفاده نکنند برخی کودکان عادت دارند هنگام نوشتن مداد را در دهان خود گذاشته و بمکند و این می تواند باعث خطر قورت دادن مداد کوچک شود. بهتر است که به کودک خطر این عمل را تذکر دهید.
در زمان خواب آلودگی از شیر دادن به کودک خودداری کنید.
در این حالت مادر خواب آلوده در شیر دادن به کودک به خواب می رود و قرار گرفتن سینه مادر در ورودی راه های تنفسی کودک موجب خفگی می شود.
از غذا دادن هنگام درازکش به کودکان خودداری کنید و کودک را هنگام غذا خوردن تنها نگذارید. اشیای کوچک نظیر سکه و دکمه را از دسترس او دور نگه دارید.استفاده از شکلات های مکیدنی سفت و آجیل با پوست بسیار خطرناک است.
ابتدا شکلات را پوست کنده و پوست آجیل را بکنید و بعد آنها را به کودک بدهید، در ضمن استفاده از شکلات و آجیل هنگام بازی کودکان خطرناک است.
از خنداندن بچه ها هنگام خوردن و آشامیدن بپرهیزید. همچنین گریه کردن، سرفه و صحبت کردن هنگام
غذا خوردن زمینه ساز گیر کردن غذا در حلق و خفگی هاست.
● کمک های فوری در مورد کودکان دچار انسداد
▪ اگر شیئی راه تنفسی کودک را بسته باشد با انگشت سریع آن را درآورید.
▪ اگر شیئی در گلو گیر کرده است پاهای کودک را گرفته و کودک را آویزان نگه دارید و بین دو کتف کودک ضربه های آرامی وارد کنید یا کودک را از شکم روی استخوان ران قرار دهید به نحوی که سر و پاهایش آویزان باشد و به همان ترتیب ضربه های آرامی بین دو کتف وارد کنید.
▪ و اگر باز هم موفق نشدید یک ضربه محکم بین ناف و نوک جناق سینه کودک وارد کنید.

نیلوفر جمشیدی

وبگردی
نزولخواران تسبیح به دست و پینه بر پیشانی
نزولخواران تسبیح به دست و پینه بر پیشانی - حسام الدین آشنا، مشاور فرهنگی رییس جمهور نوشت: رئیس یکی از صندوق ها با اسلحه به بانک مرکزی می رفت و تهدید می کرد. او همچنین در توئیت دیگری یادآور شد: روحانی هزینه مبارزه بی امان با نزولخواران تسبیح به دست و پینه بر پیشانی را می دهد.
نفت‌کش در تهران منفجر شده بود!
نفت‌کش در تهران منفجر شده بود! - شرکتی که یک‌شبه می‌توان آن را در اوج تحریم به استاد پیر و از نفس افتاده ترافیک رییس دولت قبل سپرد و بعد از آن، ناگهان در آزمون و خطایی دیگر به جوانی میدان داد.
دماوند،بزرگترین کشتی جنگی ایران در حال از دست رفتن است!
دماوند،بزرگترین کشتی جنگی ایران در حال از دست رفتن است! - دو هفته پس از بروز حادثه برای ناوچه دماوند بزرگترین کشتی جنگی ایران در دریای خزر، رسانه‌های روسیه با تفسیر تصاویر منتشر شده اخیر از وضعیت این شناور مدعی شده‌اند که بخش‌های زیادی از دماوند که سه سال پیش به ناوگان شمال نیروی دریایی ایران اضافه شده به زیر آب رفته و شکستگی آشکاری در قسمت پد بالگرد آن مشاهده می‌شود.
افشای راز یک ازدواج عجیب!
افشای راز یک ازدواج عجیب! - دو سال بعد، اخبار رابطه عاشقانه همسرش با یک نوجوان، مانند یک سیلی بر صورت اوزیر بود. بویژه آنکه، دخترشان لورنس، همکلاسی ماکرون بود.
تصاویر: ضرب و شتم چند روحانی توسط جوانی در قم
تصاویر: ضرب و شتم چند روحانی توسط جوانی در قم - یک جوان در حوالی چهارراه بیمارستان قم به چند روحانی حمله کرد و دو تن از آنها را زخمی کرد به گفته شاهدان ضارب یک خودرو را نیز به آتش کشید و متواری شد.
فیلم دیدنی از لحظه دستگیری باند سارقان مسلح/ شلیک پلیس به سمت سارقان
فیلم دیدنی از لحظه دستگیری باند سارقان مسلح/ شلیک پلیس به سمت سارقان - باند چهار نفره سارقان مسلح که قصد داشتند امروز از یک طلافروشی در یافت‌آباد سرقت کنند، ساعت 10 صبح امروز در یک عملیات غافلگیرانه توسط ماموران پلیس دستگیر شدند.
فیلم/ افشای پشت پرده کاسبی با خون ایرانیان
فیلم/ افشای پشت پرده کاسبی با خون ایرانیان - رئیس سازمان انتقال خون و مسئول سابق امور کارکنان شرکت پالایش و پژوهش خون با حضور مقابل دوربین فارس از برخی تخلفات در زمینه پلاسمای خون پرده برداشتند.
سلطان حاشیه از عکس مادرزنش رونمایی کرد!
سلطان حاشیه از عکس مادرزنش رونمایی کرد! - محسن افشانی بازیگر سینما و تلویزیون از جدیدترین عکس حاشیه ای خود با مادر زنش رونمایی کرد.
عباس عبدی به سردارسلیمانی : جانفشانی‌ها تبدیل به سرمایه ملی نشده‌اند
عباس عبدی به سردارسلیمانی : جانفشانی‌ها تبدیل به سرمایه ملی نشده‌اند - یکی از موارد پیش‌آمده در این اعتراضات آتش‌زدن پرچم کشور بود که واکنش و تاسف بسیاری را برانگیخت؛ به طوری که مقام رهبری نیز به آن اشاره کردند. در آخرین واکنش‌ها...
ابعاد حقوقی جدال علی مطهری با آستان قدس
ابعاد حقوقی جدال علی مطهری با آستان قدس - 38 شرکت که جزء بزرگترین کارتل های اقتصادی کشور هستند، متعلق به آستان قدس است. بنابراین آستان قدس کنونی، آستان قدسی نیست که حضرت امام در نامه خود از آن سخن گفته‌اند.
مقایسه بودجه مراکز حوزوی با دانشگاه ها
مقایسه بودجه مراکز حوزوی با دانشگاه ها - به‌جز وزارت ارشاد، هیچ‌یک از این 40 ارگان و نهاد در قبال میلیاردها تومان بودجه‌هایی که دریافت می‌دارند پاسخگو نبوده نیستند.
ویدئویی از لحظات اولیه برخورد کشتی چینی با نفتکش سانچی و انفجار
ویدئویی از لحظات اولیه برخورد کشتی چینی با نفتکش سانچی و انفجار - ویدئویی از لحظات اولیه برخورد کشتی چینی با نفتکش سانچی و انفجار
فیلم/ گریه شدید وزیر کار در گفت‌و‌گوی تلفنی با خانواده خدمه نفتکش «سانچی»
فیلم/ گریه شدید وزیر کار در گفت‌و‌گوی تلفنی با خانواده خدمه نفتکش «سانچی» - علی ربیعی وزیر کار، رفاه و امور اجتماعی در گفت‌وگوی تلفنی با خانواده یکی از خدمه نفتکش «سانچی» اظهار همدردی کرد.
تصاویر هولناک از آخرین لحظات کشتی سانچی
تصاویر هولناک از آخرین لحظات کشتی سانچی - توقف عملیات خنک سازی و مهار آتش در شب گذشته، موجب رسیدن آتش به مخازن سمت چپ کشتی و انفجارهای شدید صبح امروز شد که در نهایت پس از چند ساعت به غرق شدن کامل نفتکش ایرانی انجامید.
عکس خواستگاری کریم انصاریفرد از دختر یونانی با زمرد گرانقیمت
عکس خواستگاری کریم انصاریفرد از دختر یونانی با زمرد گرانقیمت - رسانه های مطرح یونانی با انتشار تصاویری از رابطه عاطفی ملی پوش ایرانی باشگاه المپیاکوس با یک میلیاردر یونانی - آمریکایی پرده برداشتند و مدعی شدند این دو تصمیم خود را برای ازدواج قطعی کرده اند.
چرا حداد و ولایتی بیشتر از 50 شغل دارند؟
چرا حداد و ولایتی بیشتر از 50 شغل دارند؟ - بخشی از تکثر مسئولیت های بعضی چهره‌های سیاسی به بی‌اعتمادی نظام به افراد کارآمد برمی‌گردد و علت دیگر این موضوع، اعتماد غیرمعقول به این افراد است. با این حال این افراد هرچقدر هم که توانمند باشند، از نظر روان شناسی و انسان شناسی در بخشی از مسئولیت های خود ناموفقند.
فیلم نابغه ۱۰ ساله‌ طراح خودرو / قبلی هم انرژی هسته ای کشف کرده بود!
فیلم نابغه ۱۰ ساله‌ طراح خودرو / قبلی هم انرژی هسته ای کشف کرده بود! - فیلم - حسین عطایی ۱۰ سال دارد و در حوزه طراحی مفهومی خودرو فعالیت می کند. او ۶ اختراع ثبت شده دارد، مدرسه نمی رود و از دو شرکت تسلا و ولوو دعوت به همکاری شده است. او مشاور رییس سازمان برنامه و بودجه است. گفتگوی رضا رشیدپور با نابغه ١٠ساله طراحی خودرو را اینجا ببینید.
تست تصادف سمند در انگلیس / فقط با سرعت 50 کیلومتر در ساعت !
تست تصادف سمند در انگلیس / فقط با سرعت 50 کیلومتر در ساعت ! - تست برخورد جلوی خودرو با سرعت 50 کیلومتر در ساعت برای سمند TU5 ، توسط یکی از سازمانهای معتبر ارزیابی خودرو در انگلستان صورت گرفت.
فیلم جنجالی از حجت الاسلام قاسمیان در کرمانشاه
فیلم جنجالی از حجت الاسلام قاسمیان در کرمانشاه - این فیلم حواشی زیادی را در فضای مجازی به همراه داشته است.
پربازدیدها