یکشنبه ۶ اسفند ۱۳۹۶ / Sunday, 25 February, 2018

آداب زندگی


آداب زندگی
امروزه یکی از دغدغه ها و نگرانی های جدید بشر، دسترسی نداشتن به یک نظام اخلاقی و انضباطی کارآمد در زندگی انسان هاست.نظامی که علاوه بر تنظیم روابط فردی و اجتماعی، ضامن سعادت و خوشبختی انسان ها در زندگی دنیوی و اخروی شود.سید محمد رضا طباطبایی نسب، در کتاب آداب زندگی بر آن است تا صدها نکته درباره آداب زندگی از دیدگاه وحی بیان کند.
این کتاب در سه بخش با عنوان های مقام تفاهم حاوی ۱۳۰ نکته پیرامون مقام و منزلت خانواده، مقام محبت شامل ۱۴۰ نکته پیرامون مقام و منزلت پدر و مادر و مقام ادب با ۱۲۰ نکته پیرامون مقام و منزلت فرزندان در خانواده تنظیم شده است.در پایان این کتاب نیز ۱۴ پرسش چهارگزینه ای از مباحث مختلف مطرح شده که در آن آمده است.کتاب آداب زندگی توسط موسسه فرهنگی نور الائمه (ع) با شمارگان ۳۰ هزار جلد در ۲۷۹ صفحه و با قیمت ۲۰ هزار ریال منتشر شده و در اختیار علاقه مندان قرار گرفته است.

منبع : روزنامه خراسان

مطالب مرتبط

هنر همیشه برحق بودن


هنر همیشه برحق بودن
آرتور شوپنهاور فیلسوف نامدار آلمانی در این كتاب توصیه های عملی نیشداری درباره چگونگی غلبه بر خصم در مجادله بیان می كند. توصیه هایی كه ماكیاولیایی هستند. شوپنهاور معتقد است: «جدل مناقشه آمیز عبارت است از هنر مباحثه به گونه ای كه شخص، فارغ از درستی یا نادرستی موضعش، از آن عقب نشینی نكند.» شوپنهاور در این رساله عمدا از سوفسطائیان یونان باستان تقلید كرده است. او می گوید: «ممكن است به طور عینی حق با كسی باشد، ولی با وجود این، از دید ناظران و گاهی از نظر خودش شكست بخورد. بنابراین خوب است كه بدانیم چگونه در مواردی كه حق با ماست، گرچه به نظر می رسد بدترین استدلال را داریم، بر خصم غلبه كنیم.
ولی این امر مستلزم آن است كه در عین حال بتوانیم حتی وقتی حق با ما نیست، بر خصم چیره شویم.» شوپنهاور در پاسخ به این سئوال كه چگونه ممكن است آدم ها به هنگام بحث فقط در پی پیروزی باشند و به حقیقت اعتنا نكنند، می گوید: «به سادگی» این «دنائت فطری طبیعت بشری است.» این امر نتیجه «نخوت ذاتی» و این واقعیت است كه مردم پیش از سخن گفتن فكر نمی كنند، بلكه پرحرف و فریبكارند آنها به سرعت موضعی اختیار می كنند و از آن پس فارغ از درستی یا نادرستی آن موضع، صرفا به خاطر غرور و خودرایی به آن می چسبند.
نخوت همیشه بر حقیقت غلبه می كند. این فریبكاری، این پافشاری بر سخنی كه حتی به نظر خودمان هم نادرست است، گویای نكته ای است. به عقیده شوپنهاور ما اغلب ابتدا باور داریم كه حق با ماست، ولی سپس به وسیله استدلال خصم در باور خود متزلزل می شویم، و فقط در موعد مقرر درمی یابیم كه از همه این حرف ها گذشته حق با ما بوده است. بنابراین خوب است كه از حرف خود كوتاه نیاییم. بر این اساس سستی عقل و سرسختی اراده ما به طور متقابل از یكدیگر حمایت می كنند.
شوپنهاور وقتی به «هنر همیشه برحق بودن» رجوع می كرد آن را سندی طنزآلود و طعنه آمیز می شمرد، هشداری به وسیله ارائه مثال، نه سرمشقی اخلاقی. بی پردگی محض و نمایان برخی از ترفندهایی كه توصیف می كند حاكی از آن است كه هنگام نگارش این رساله اغلب در پی طعنه و ریشخند بوده است. هیچ كس شوپنهاور را یك ماكیاولیایی اصیل و مبدع هنرهای اهریمنی استدلال فریب كارانه نمی شمارد بلكه این رساله كوچك، عجیب، جالب و جذاب را یكی از نمودهای خودسرانه نبوغ او و موافق با دیگر دیدگاه های فلسفی اش تلقی می كنند.
● خلاصه ۳۸ راه برای پیروزی در هنگامی كه شكست خورده اید:
۱. گستره مصداق را بسط بده
۲. از مشترك های لفظی استفاده كن
۳. گزاره های خاص خصمت را تعمیم بده
۴. دستت را رو نكن
۵. به مقدمات كاذب متوسل شو
۶. چیزی را كه باید به اثبات برسد مسلم فرض كن
۷. با سئوال پیچ كردن اقرار بگیر
۸. خصمت را عصبانی كن
۹. سئوال های انحرافی مطرح كن
۱۰. كسی را كه به سئوال هایت جواب منفی می دهد گول بزن
۱۱. قبول موارد خاص را تعمیم بده
۱۲. استعاره های مناسب با قضیه ات انتخاب كن
۱۳. با رد دلیل نقض موافقت كن
۱۴. به رغم شكست، مدعی پیروزی شو
۱۵. قضیه های ظاهرا بی معنی به كار ببر
۱۶. از آرای خصمت استفاده كن
۱۷. به وسیله وجه فارغ ظریفی از خودت دفاع كن
۱۸. حرفش را قطع كن، توی حرفش بدو، بحث را منحرف كن
۱۹. موضوع را تعمیم بده، سپس علیه آن سخن بگو
۲۰. خودت نتیجه گیری كن
۲۱. با استدلالی به بدی استدلال خودش با او مقابله كن
۲۲. مصادره به مطلوب كن
۲۳. او را وادار به اغراق كن
۲۴. قیاس نادرستی مطرح كن
۲۵. مثال نقض را پیدا كن
۲۶. اوضاع را به سود خود عوض كن
۲۷. عصبانیت نشانه ضعف است
۲۸. حضار را متقاعد كن نه خصم را
۲۹. مسیر بحث را عوض كن
۳۰. به جای دلیل به مرجع متوسل شو
۳۱. این حرف از سطح درك من بالاتر است
۳۲. برنهادش را در مقوله نفرت انگیزی طبقه بندی كن
۳۳. در حرف صادق است، نه در عمل
۳۴. اجازه نده از مخمصه فرار كند
۳۵. اراده از عقل و هوش موثرتر است
۳۶. خصمت را گیج كن
۳۷. یك دلیل نادرست كل موضعش را رد می كند
۳۸. به بحث جنبه شخصی بده، توهین و بددهنی كن.

سمیه صیادی فر
آرتور شوپنهاور
مترجم: عرفان ثابتی
ناشر: ققنوس ۱۳۸۵
۱۳۶ صفحه

وبگردی
"دختر خیابان انقلاب" و 4 نکته درباره پاسخ پلیس
"دختر خیابان انقلاب" و 4 نکته درباره پاسخ پلیس - این ماده نه درباره بدحجابی یا تشویق به بدحجابی که مشخصاً درباره دایر کردن مرکز فحشا است و رکن مادی جرم ماده مذکور، دایر کردن مرکز فساد و فحشاست.
امروزجلوی ماایستاد،درآینده جلوی آقای خامنه ای می ایستد
امروزجلوی ماایستاد،درآینده جلوی آقای خامنه ای می ایستد - خاطره فرزند آیت الله فاضل لنکرانی: " پدر خطاب به آیت الله جنتی در خصوص احمدی نژاد گفت: من نیستم، شما هستید، امروز جلوی ما ایستاد، در آینده جلوی آقای خامنه ای می ایستد و تمام زحمات آقای خمینی را بر باد خواهد داد"
حیدری هم جرات انتقاد پیدا کرد !
حیدری هم جرات انتقاد پیدا کرد ! - صراحت مرتضی حیدری، مجری برنامه پایش درباره پشت پرده طولانی بودن مراحل صدور مجوزهای کسب و کار
استحاله! / بررسی نامه احمدی‌نژاد به رهبری
استحاله! / بررسی نامه احمدی‌نژاد به رهبری - دگرديسي‌هاي فراواني در ايران صورت گرفته‌است؛ اصولگرايان اصلاح‌طلب شده‌اند، تحول‌طلبان محافظه‌كار شده‌اند، مسئولان پاسخ ناكارآمدي‌هاي خود را از مردم مي‌خواهند و در تازه‌ترين نوع اين استحاله‌ها فردي كه بسياري مدعي هستند او برآمده از مهندسي انتخابات است با ارسال نامه به رهبرمعظم انقلاب درخواست برگزاري انتخاباتي آزاد، زودهنگام و به دور از مهندسي كرده‌است! محموداحمدي‌نژاد همان پديده خانمان براندازي كه براي…
مصاحبه دختری که با ریش به «آزادی» رفت با یورونیوز
مصاحبه دختری که با ریش به «آزادی» رفت با یورونیوز - فیلم - زهرا خوش نواز در گفتوگو با یورونیوز از مراحلی که برای آماده سازی ظاهرش طی کرد تا با چهره‌ای متفاوت وارد استادیوم شود گفت. او می‌گوید: «زمانی که از تونل گذر کردم و وارد ورزشگاه شدم و چشمانم به چمن ورزشگاه افتاد گریه‌ام گرفت.»
بار دیگر زیر گرفتن ماموران پلیس با ماشین سواری توسط دراویش
بار دیگر زیر گرفتن ماموران پلیس با ماشین سواری توسط دراویش - باز هم زیر گرفتن ماموران امنیتی و نیروی انتظامی توسط یک ماشین دیگر سواری توسط اراذل خیابان گلستان هفتم
حمله با اتوبوس به مأموران پلیس در پاسداران
حمله با اتوبوس به مأموران پلیس در پاسداران - کی از دراویش گنابادی با اتوبوس به مردم و مأموران پلیس در خیابان پاسداران تهران / گفته میشود تعداد شهدای ناجا در حمله آشوبگران فرقه ضاله گنابادی و حامیان نورعلی تابنده به ۴ تن رسیده است.
لحظه مواجهه وزیر راه با خانواده قربانیان سانحه هواپیمای
لحظه مواجهه وزیر راه با خانواده قربانیان سانحه هواپیمای - به دنبال سقوط هواپیمای تهران-یاسوج ویدیو لحظه مواجه خانواده های جانباختگان را با وزیر مشاهده می کنید.
حمله با چاقو به یک راننده سر پارک خودرو
حمله با چاقو به یک راننده سر پارک خودرو - تصاویری دردناک از حمله مرد موتور سوار با چاقو به یک مرد راننده در حضور همسر و فرزندش در شهرستان داراب استان فارس را در ویدئوی زیر می بینید. به نظر میرسد این اتفاق در پی جرو بحثی بر سر پارک کردن وسایل نقلیه روی داده است!
بدل ایرانی آنجلینا جولی رونمایی شد !
بدل ایرانی آنجلینا جولی رونمایی شد ! - شب گذشته مراسم اکران فیلم بلوک 9 خروجی 2 به کارگردانی علیرضا امینی و تهیه کنندگی محمدرضا شریفی نیا و نیز فیلم شاخ کرگدن در پردیس سینمایی ملت برگزار گردید.
اظهارات جنجالی احمدی نژاد در مقابل دادگاه
اظهارات جنجالی احمدی نژاد در مقابل دادگاه - سخنرانی پرحاشیه احمدی نژاد در مقابل دادگاه بقایی
    همچنان دوست بمانید
    هدف مهم در برقراری ارتباط بین زوجین این است که با مرور زمان رابطه دوستانه آنها دچار اختلال نشود با گذشت زمان، زندگی زوج جوان نیز پیچیده تر می شود و اگر روابط زوجین بر پایه مستحکمی …