دوشنبه ۳۰ بهمن ۱۳۹۶ / Monday, 19 February, 2018

بیماری آسم


بیماری آسم
بیماری مزمن به بیماری‌هایی گفته می‌شود كه به طور كامل درمان نمی‌شود و بصورت دراز مدت تا پایان زندگی فرد مبتلا با او باقی می‌ماند.
بیماری‌های مزمن باعث مرگ نمی‌شوند اما فرد را در انجام یك سری فعالیت‌ها ناتوان می‌كنند. این بیماری‌ها اگر كنترل نشوند سبب آسیب‌های جدی می‌شوند و یا با كم كردن مقاومت بدن، زمینه را برای ابتلا به سایر بیماری‌ها مساعد می‌كنند.
شیوع آسم در میان بچه‌ها بیشتر است. تقریبا از هر ‪ ۱۰كودك یكی مستعد ابتلا به آسم است. مجله "تازه‌های دانش" درباره دستگاه تنفسی چاپ اروپا در شماره اخیر خود كه در ماه اكتبر، مهر ماه سال جاری منتشر شد، مقاله‌ای چاپ كرد كه نتیجه ‪ ۲۰سال تحقیق پژوهشگران هلندی است.
این پژوهشگران ‪ ۲۰سال بر روی كودكان زیر ‪ ۱۴سال مبتلا به آسم تحقیق كرده‌اند و نتیجه این تحقیق نشان می‌دهد تشخیص سریع بیماری و استفاده از داروهای مناسب سبب می‌شود تا ‪ ۵۰درصد از كودكان مبتلا به آسم به طور كامل بهبود یابند.
دویچه‌وله در پایان نوشت:استنشاق هوای آلوده در شهرهای بزرگ، بزرگترین خطر ابتلا به بیماری آسم محسوب می‌شود و زندگی در این شهرها در واقع نوعی خفگی و مرگ تدریجی است واگر شهرنشین هستید حداقل كمتر در خیابانهای شلوغ تردد كنید.

منبع : موسسه اطلاع رسانی طعام اسرار

مطالب مرتبط

بیماری قند و چشم


بیماری قند و چشم
دیابت شایع ترین بیماری غدد درون ریز بدن است که عوارض درازمدت آن به صورت درگیری چشمی، کلیوی، اعصاب و عروق خونی بروز می کند. پیش از کشف انسولین در سال ،۱۹۲۲ بیشتر بیماران دیابتیک قبل از آنکه به مرحله ی درگیری چشمی برسند، فوت می کردند.
در سال ۱۹۳۰ در ایالات متحده یک درصد نابینایی ها، ناشی از دیابت بوده که این رقم در سال ۱۹۶۰ ، ۱۵ درصد افزایش پیدا می کند. گرچه علت نابینایی در بیماران دیابتی شامل آب سیاه (گلوکوم)، آب مروارید و بیماری های عصبی چشمی است ولی ۸۴ درصد نابینایی ها مربوط به رتینوپاتی دیابتی (اختلال شبکیه) است.
از آنجا که ۲۵ درصد موارد نابینایی مربوط به مبتلایان به دیابت است رتینوپاتی از درجه ی اهمیت بیشتری برخوردار است و بایستی مبتلایان بیش از گذشته به سلامت چشم خود رسیدگی کنند.
● رتینوپاتی دیابتی
رتینوپاتی دیابتی یکی از چهار علت شایع نابینایی است که در گروه سنی ۲۰ تا ۶۰ سال اتفاق می افتد. در ۲۵ درصد افراد دیابتی یکی از اشکال رتینوپاتی وجود دارد. در ۵ درصد موارد فرم شدید آن دیده می شود. با وجود این که بعضی از بیماران حتی پس از گذشت ۳۰ سال از بیماری دچار رتینوپاتی نمی شوند ولی نهایتاً در ۸۵ درصد آنها این عارضه پیشرفت می کند.
به طور کلی سالانه حدود ۲ درصد از افراد دیابتی و ۶ درصد از مبتلایان به رتینوپاتی دیابتی نابینا خواهند شد. از آنجا که ۲۵ درصد موارد نابینایی مربوط به مبتلایان به دیابت است رتینوپاتی از درجه ی اهمیت بیشتری برخوردار است و بایستی مبتلایان بیش از گذشته به سلامت چشم خود رسیدگی کنند.
● عوامل موثر در بروز رتینوپاتی دیابتی
۱) میزان قند خون :
مطالعات نشان می دهد کنترل نامناسب قند خون یکی از عوامل موثر در بروز این عارضه است.
۲) تیپ دیابت:
تعداد مبتلایان به دیابت نوع ۱ (وابسته به انسولین) کمتر از بیماران مبتلا به دیابت نوع ۲ است ولی عوارض چشمی در آنها شدیدتر و شایع تر است.
۳) سن و طول دوره بیماری:
شیوع انواع رتینوپاتی دیابتی در هر دو نوع دیابت با بالارفتن سن و طول دوره ی بیماری افزایش می یابد.
۴) بارداری:
حاملگی میزان بروز رتینوپاتی را در مبتلایان به دیابت افزایش می دهد.
۵) هیپرتانسیون :
افزایش فشار خون در ۲۲ درصد مبتلایان به دیابت نوع ۱ و در ۵۷ درصد مبتلایان به دیابت نوع ۲ دیده می شود. افزایش فشار خون در مبتلایان به دیابت با پیشرفت رتینوپاتی وتورم لکه ی زرد در ارتباط است.
۶) بالا بودن سطح تری گلیسیریدها و لیپیدها.
۷) بیماری کلیوی:
دفع پروتئین ادراری و پیشرفت بیماری کلیوی با افزایش شانس رتینوپاتی همراه است.
۸) ژنتیک.
▪ علاوه بر موارد فوق افزایش
منیزیم خون ، استعمال سیگار ، چاقی و رنگ پوست و جنس در بروز رتینوپاتی دیابتی نقش مهمی ایفا می کند. براساس مطالعات جدید بروز نابینایی در سیاهان ۲۰ درصد بیشتر از سفیدپوستان و در زنان ۲۴ درصد بیشتر از مردان است.
● توصیه های ضروری به مبتلایان به دیابت
۱) بیمارانی که به دیابت وابسته به انسولین مبتلا هستند بایستی هر ۵ سال یک بار تحت معاینات چشمی قرار بگیرند.
۲) برای بیمارانی که به دیابت نوع ۲ مبتلا هستند چکاپ سالیانه ضروری است ضمن اینکه کنترل
فشار خون هر شش ماه یک بار نیز بسیار توصیه می شود.
۳) مبتلایان به رتینوپاتی دیابتی نیز باید هر ۳، ۴ ماه یک بار به پزشک متخصص مراجعه کنند.
۴) زنان باردار مبتلا به دیابت نوع ۱ بایستی تا ۳ ماهه اول حاملگی هر ماه و پس از آن هر سه ماه یک بار تحت معاینات چشمی قرار بگیرند. به طورکلی زنان دیابتیک که قصد باردار شدن دارند باید ابتدا مورد معاینه چشم پزشک قرار بگیرند و سپس اقدام نمایند.


http://tebb.blogfa.com

سالاد گوشت و جگر مرغ
● مواد لازم برای شش نفر ▪ ۲۵۰ گرم اسفناج ▪ یک عدد کاهو بزرگ ▪ هفت قاشق مرباخوری روغن ▪ ۱۷۵ گرم گوشت ریز شده ▪ ۷۵ گرم نان تست که به اندازه انگشت برش داده شده ▪ ۴۰۰ گرم جگر مرغ ▪ ۱۰۰ …
وبگردی
اگر «عدم رویارویی با حریفان اسرائیلی» آرمان ماست چرا پنهانی و دزدکی؟
اگر «عدم رویارویی با حریفان اسرائیلی» آرمان ماست چرا پنهانی و دزدکی؟ - آنچه مشخص است جمهوری اسلامی ایران باید تصمیم مشخص و درستی درباره سیاست عدم رویارویی با ورزشکاران رژیم صهیونیستی بگیرد. دیگر نمی‌توان با این روش تعقیب و گریزی با این مسئله برخورد کرد. دیگر نمی‌توان ورزشکاران را از مقابله با کشتی‌گیران اسرائیلی باز داشت و در برابر رسانه‌های جهانی گفت به خاطر مصدومیت در میدان حاضر نمی‌شویم و در داخل جشن بگیریم که ما عزت‌مان را حفظ کردیم و...
سازنده پهباد هستیم اما سازمانهای امداد و نجات حتی یک پهباد هم ندارند !
سازنده پهباد هستیم اما سازمانهای امداد و نجات حتی یک پهباد هم ندارند ! - معاون هوانوردی سازمان هواپیمایی کشوری گفت: سازمان هواپیمایی با بخش‌های عملیاتی مرتبط جهت استفاده از پهبادهای نظامی نیز هماهنگی‌های لازم را انجام داده که به محض صدور مجوز از آن‌ها استفاده خواهیم کرد.
خوشحالی عجیب معاون رئیس‌جمهور از افزایش هزینه سفر به خارج از کشور !
خوشحالی عجیب معاون رئیس‌جمهور از افزایش هزینه سفر به خارج از کشور ! - دولت - معاون رئیس‌جمهور با بیان اینکه نوسان قیمت ارز کلا آزار دهنده است، گفت: افزایش قیمت ارز به لحاظ محاسبه عددی هزینه تمام‌شده سفر به خارج از کشور را افزایش می‌دهد.
ویدئو / حضور خانواده مسافران هواپیمای یاسوج در محل حادثه
ویدئو / حضور خانواده مسافران هواپیمای یاسوج در محل حادثه - برخی از خانواده‌های مسافران هواپیمای تهران - یاسوج که صبح یکشنبه (۲۹ بهمن) در ارتفاعات سقوط کرد، در حوالی مناطق احتمالی وقوع حادثه حضور یافته‌اند تا از نزدیک در جریان عملیات جست‌وجوی لاشه هواپیما قرار بگیرند. نیروهای حاضر در محل نیز برای آنها توضیح می‌دهند که چرا کار این عملیات با دشواری‌هایی مواجه است.
اسنادی که نشان می دهد فرودگاه یاسوج رادار ندارد
اسنادی که نشان می دهد فرودگاه یاسوج رادار ندارد - رضا رشیدپور در برنامه حالا خورشید از اسنادی رونمایی کرد که نشان می دهد، فرودگاه یاسوج علیرغم تکذیب مسئولان، رادار و تجهیزات کافی برای فرود امن هواپیماها ندارد. گفته می شود یکی از دلایل دخیل در سقوط هواپیمای تهران - یاسوج فعال نبودن رادار فرودگاه یاسوج بوده است.
سقوط «خرمشهر»، هواپیمایی که چندین سال زمین‌گیر شده بود!
سقوط «خرمشهر»، هواپیمایی که چندین سال زمین‌گیر شده بود! - رویدادی که در بطن آن، هواپیمای ATR شرکت آسمان قرار داشت که با کد EP-ATS رجیستر شده و مسئولان شرکت هواپیمایی آسمان بر آن نام «خرمشهر» را گذارده بودند. نامی که هدف از انتخاب آن هرچه بوده، حتما یادآوری سقوط خرمشهر در ابتدای جنگ تحمیلی نبوده است. رویدادی که ساعاتی پیش بار دیگر رخ داد؛ این بار با سقوط هواپیمایی که خرمشهر نام داشت.
بدل ایرانی آنجلینا جولی رونمایی شد !
بدل ایرانی آنجلینا جولی رونمایی شد ! - شب گذشته مراسم اکران فیلم بلوک 9 خروجی 2 به کارگردانی علیرضا امینی و تهیه کنندگی محمدرضا شریفی نیا و نیز فیلم شاخ کرگدن در پردیس سینمایی ملت برگزار گردید.
اظهارات جنجالی احمدی نژاد در مقابل دادگاه
اظهارات جنجالی احمدی نژاد در مقابل دادگاه - سخنرانی پرحاشیه احمدی نژاد در مقابل دادگاه بقایی
چه کسی به وقت شام را کمدی خطاب کرد؟!!
چه کسی به وقت شام را کمدی خطاب کرد؟!! - امیرقادری منتقد سینما: حاتمی کیا یک فیلم بد و کاریکاتوری ساخته است
تصاویر/ حاشیه و متن اختتامیه جشنواره فیلم فجر
تصاویر/ حاشیه و متن اختتامیه جشنواره فیلم فجر - آیین اختتامیه سی و ششمین جشنواره فیلم فجر در مرکز همایش‌های برج میلاد با حضور اسحاق جهانگیری معاون اول رییس جمهور و سید عباس صالحی وزیر ارشاد برپا شد.