چهارشنبه ۲ اسفند ۱۳۹۶ / Wednesday, 21 February, 2018

گرم کردن,حرکات کششی و سرد کردن بدن قبل و بعد از تمرین


گرم کردن,حرکات کششی و سرد کردن بدن قبل و بعد از تمرین
با وجود اینکه این حرکات باید به صورت پایه قبل و بعد ازهر جلسه تمرین انجام شود,اما اغلب ورزشکاران , حتی بدنسازان حرفه ای , از آن غفلت میکنند که دلیل اصلی آن عدم آگاهی از فواید انجام آن و مضرات انجام ندادن آن است.
● فواید گرم کردن بدن و سرد کردن قبل و بعد از تمرینات:
▪ جلوگیری از مصدومیت: یک مصدومیت جزیی میتواند تمرینات را برای یک ماه یا بیشتر به تاخیر بیاندازد. گرم کردن بدن بوسیله افزایش انعطاف پذیری و جریان خون احتمال کشیدگی عضله و درد مفاصل را کاهش میدهد.
▪ افزایش انعطاف پذیری: علاوه بر جلوگیری ا زمصدومیت در اجرای صحیح حرکت و افزایش کلی انعطاف بدنی نقش اساسی دارد.
▪ روان سازی مفاصل: باعث نرم شدن مفاصل میگردد.
▪ تمرکز و انجام صحیح حرکت: گرم کردن بدن دارای اثرات مثبت ذهنی و تمرکز فکری نیز هست. همینطور , با انجام یک ست از حرکت با حداقل وزنه, علاوه بر گرم کردن بدن, فرم صحیح انجام حرکت با تمرکز بیشتر بدست می آید.
▪ افزایش کارآیی عضلات : با پمپاز خون به عضلات , قدرت انقباض افزایش می آید.
● نحوه گرم کردن بدن قبل از تمرین:
▪ بالا بردن ضربان قلب, انجام یک حرکت هوازی با شدت کم و زمان کم جهت افزایش ضربان قلب و گردش خون. مثلا ۵-۱۰ دقیقه تردمیل یا دوچرخه, حرکت پروانه , بالا پایین پریدن ملایم, طناب زدن.... توجه شود که این حرکات فقط در حد گرم کردن بدن انجام شود نه تلف کردن انرزی.
▪ انجام حرکات کششی مربوط : سعی شود که حرکات کششی مربوط به همه گروههای عضلانی و مفاصل انجام شود. ولی با تمرکز بیشتر روی گروهی که تمرینات مربوط به آن را انجام میدهیم. گرم کردن ساعد و مچ دست را که تقریبا در تمام حرکات درگیرند فراموش نشود.
▪ انجام فعالیت اصلی مختصر از حرکاتی که در برنامه مورد استفاده قرار میگیرند با وزنه سبک مثلا ۴۰- ۳۰ در صد حداکثر, بهتر است از حرکت اصلی مربوط به گروه عضلات مورد نظر استفاده شود. مثلا حرکت پرس سینه هالتر با وزنه کم در یک ست ۱۵ تایی. یا حرکت بارفیکس برای شروع تمرینات زیربغل و پشت که در آن کشش هم وجود دارد.
● سرد کردن:
تاثیرات مثبت زیادی دارد که اصلی ترین آنها نقش ریکاوری و بازسازی است. انجام حرکات کششی پس از تمرین علاوه بر افزایش انعطاف پذیری , زمان لازم را برای بازگشت تدریجی گردش خون و قلب فراهم میکند. همچنین از تجمع اسید لاکتیک در عضلات و بروز کوفتگی عضلات جلوگیری میکند و دمای بدن به حالت عادی بازمیگردد.
همچنین انجام حرکات ملایم و با شدت کم و استفاده از تردمیل یا دوچرخه با زمان و شدت کم برای بازگشت بدن به حالت اولیه و گرفتن دوش با آب ولرم پس از تمرینات توصیه میگردد.

naturalbodybuilding.blogfa.com

منبع : مطالب ارسال شده

مطالب مرتبط

بشین، پاشو، ورزش کن


علاقمندان به ورزش که به تازگی به اهمیت ورزش پی برده‌اند بهتر است بدانند بدن همانطور که برای ادامه حیات به آب و غذا نیاز دارد به هوا (از طریق تنفس ریوی و تنفس شکمی) و به انجام حرکات ورزشی نیز نیازمند است. عضلات بدن با استمرار در ورزش سفت و محکم می‌گردد و می‌تواند استخوان‌های بدن را به خوبی نگه دارد، پس بهتر است در هر شرایطی به نحوی بدن خود را به حرکت در آورده و ورزش را مانند غذا خوردن، جزو نیاز بدن به حساب آورید. به طور مثال هنگام کار کردن یا زمانی که مجبور به ایستادن هستید (در صف اتوبوس، در انتظار تاکسی، کار کردن در آشپزخانه و ...) در این حالت می‌توانید از حرکات ورزشی ایستاده خصوصاً شماره (۱) براحتی استفاده کنید.
▪ حالت ایستاده
۱. نرمش تعادلی
در حالت ایستاده وزن بدن خود را روی پای راست بیندازید و پای چپ را کمی خم کنید سپس پای راست را کمی خم کنید و وزن بدن را روی پای دیگر بیندازید (این عمل بر حسب نیاز می‌تواند کند یا تند انجام شود).
۲. خم شدن کششی به طرفین
راست بایستید، پاها بیشتر از عرض شانه‌ باز شود دست چپ چسبیده به ران باشد. دست راست را تا آنجا که می‌توانید به سمت بالا بکشید و در همین حال نفس را به درون ریه‌ها ببرید تا ۶ شماره بشمارید سپس کمی به چپ متمایل شوید و به آرامی هوای درون ریه را تخلیه کنید و به وضعیت اولیه باز گردید همین عمل را با دست چپ انجام دهید (۶ مرتبه هر سمت)
۳. پیچش بدن
در حالت ایستاده پاها کاملاً از هم باز شود دستها را از آرنج خم کنید و در مقابل سینه قرار دهید قسمت بالا تنه را تا آنجا که می‌توانید به راست بچرخانید و عمل دم را انجام دهید تا ۶ بشمارید و به حالت اولیه باز گردید و نفس خود را ثابت نگه دارید ولی پاها را می‌توانید، برای چرخش بیشتر، کمی خم کنید). این حرکت ۶ مرتبه به هر سمت انجام گیرد.
۴. کشش ضربدری
راست بایستید پاها نزدیک به هم، پای راست به جلو از زانو کمی خم شود پای چپ کشیده و صاف باشد در همین حال دست چپ بالا آورده شود و دست راست کنار بدن و کمی به عقب برود (۶ مرتبه با هر پا)
▪ در حالت خوابیده
۱. منحنی بدن
حالت خوابیده بر روی پشت دست‌ها را کنار بدن قرار گیرد و کف دست‌ها زمین را لمس کند پاها چسبیده به هم کمی بالا بیاید و در همان حال سر و شانه‌ها بالا بیاید و در همان حال سر و شانه‌ها بالا کشیده شود به طوریکه فشار روی شکم آورده شود. (عمل بازدم) به حالت اولیه باز گردید. (دم)
۲. کشش ران
در حالت خوابیده پاها از زانو خم شود و کاملاً بالا بیاید دست‌ها چسبیده به بدن، کف دست‌ها روی زمین سر به طرف زانو بالا آورده شود (بازدم) به آرامی به حالت اولیه بازگردید (دم) (۶ مرتبه)
۳. کشش پهلو
در حالت دراز کش نیم تنه را بالا بیاورید و دستها را از آرنج خم و حایل در کنار بدن جای دهید. هر دو پا کشیده کمی از سطح زمین بالا قرا گیرد در همین حالت پای راست را خم کنید و زانو را به سمت سر بیاورید پای چپ صاف و کشیده باقی بماند (بازدم) پای راست را صاف کنید (دم) همین عمل را با پای چپ انجام دهید (۶ مرتبه با هر پا تکرار شود)
۴. کشش گردن
به روی شکم دراز بکشید دستها کنار بدن، کف دست‌ها رو به بالا باشد سر و شانه را به طرف بالا بکشید (دم) به حالت اولیه باز گردید (بازدم) (این عمل ۶ مرتبه تکرار شود)
۵. کشش عضلات روی پا
به روی شکم خوابیده، پاها صاف و کشیده باشد. پای راست را کمی بالا بیاورید (دم) به حالت اولیه باز گردید (بازدم) سپس همین عمل را با پای چپ انجام دهید (۶ مرتبه هر پا)
این ورزش‌ها را می‌توانید هر روز صبح، ظهر و شب یا حداقل روزی یکبار (به همراه پانزده حرکت ورزشی شماره قبل) به مدت یکماه انجام دهید.


وبگردی
بار دیگر زیر گرفتن ماموران پلیس با ماشین سواری توسط دراویش
بار دیگر زیر گرفتن ماموران پلیس با ماشین سواری توسط دراویش - باز هم زیر گرفتن ماموران امنیتی و نیروی انتظامی توسط یک ماشین دیگر سواری توسط اراذل خیابان گلستان هفتم
حمله با اتوبوس به مأموران پلیس در پاسداران
حمله با اتوبوس به مأموران پلیس در پاسداران - کی از دراویش گنابادی با اتوبوس به مردم و مأموران پلیس در خیابان پاسداران تهران / گفته میشود تعداد شهدای ناجا در حمله آشوبگران فرقه ضاله گنابادی و حامیان نورعلی تابنده به ۴ تن رسیده است.
لحظه مواجهه وزیر راه با خانواده قربانیان سانحه هواپیمای
لحظه مواجهه وزیر راه با خانواده قربانیان سانحه هواپیمای - به دنبال سقوط هواپیمای تهران-یاسوج ویدیو لحظه مواجه خانواده های جانباختگان را با وزیر مشاهده می کنید.
حمله با چاقو به یک راننده سر پارک خودرو
حمله با چاقو به یک راننده سر پارک خودرو - تصاویری دردناک از حمله مرد موتور سوار با چاقو به یک مرد راننده در حضور همسر و فرزندش در شهرستان داراب استان فارس را در ویدئوی زیر می بینید. به نظر میرسد این اتفاق در پی جرو بحثی بر سر پارک کردن وسایل نقلیه روی داده است!
اگر «عدم رویارویی با حریفان اسرائیلی» آرمان ماست چرا پنهانی و دزدکی؟
اگر «عدم رویارویی با حریفان اسرائیلی» آرمان ماست چرا پنهانی و دزدکی؟ - آنچه مشخص است جمهوری اسلامی ایران باید تصمیم مشخص و درستی درباره سیاست عدم رویارویی با ورزشکاران رژیم صهیونیستی بگیرد. دیگر نمی‌توان با این روش تعقیب و گریزی با این مسئله برخورد کرد. دیگر نمی‌توان ورزشکاران را از مقابله با کشتی‌گیران اسرائیلی باز داشت و در برابر رسانه‌های جهانی گفت به خاطر مصدومیت در میدان حاضر نمی‌شویم و در داخل جشن بگیریم که ما عزت‌مان را حفظ کردیم و...
بدل ایرانی آنجلینا جولی رونمایی شد !
بدل ایرانی آنجلینا جولی رونمایی شد ! - شب گذشته مراسم اکران فیلم بلوک 9 خروجی 2 به کارگردانی علیرضا امینی و تهیه کنندگی محمدرضا شریفی نیا و نیز فیلم شاخ کرگدن در پردیس سینمایی ملت برگزار گردید.
اظهارات جنجالی احمدی نژاد در مقابل دادگاه
اظهارات جنجالی احمدی نژاد در مقابل دادگاه - سخنرانی پرحاشیه احمدی نژاد در مقابل دادگاه بقایی
    لطف شما زیاد!
    مهربانی جزو خصیصه‌های ذاتی انسان است با آن متولد می‌شود و با آن از دنیا می‌رود منتها با توجه به اینکه در چه جامعه و خانواده‌ای زندگی کرده باشیم، تفاوت‌های فاحشی در میزان و …