شنبه ۴ اسفند ۱۳۹۷ / Saturday, 23 February, 2019

فهرست سرخ IUCN


فهرست سرخ IUCN
فهرست سرخ گونه های در خطر تهدید سازمان حفاظت جهانی كه در ۱۹۶۳ ابداع شد، جامع ترین فهرست از وضعیت حفاظتی گونه های گیاهی و جانوری جهان است. این فهرست دقیق ترین معیارها برای برآورد وضعیت خطر انقراض هزاران گونه و زیرگونه جهان را در اختیار قرار می دهد. این معیارها برای تمامی گونه ها و تمامی مناطق جهان مناسب هستند. هدف از تهیه این فهرست فهماندن ضرورت و فوریت مسئله حفاظت به تصمیم گیران سیاسی و عموم و كمك به مجامع بین المللی برای كاهش بحران انقراض گونه ها است.
عمده ترین ارزیابان وضعیت گونه ها، مركز بین المللی پرنده شناسی، مركز پایش حفاظت جهانی و بسیاری گروه های متخصص كمیته های «بقای گونه های» سازمان هستند.
روی هم رفته فهرست سرخ سازمان معتبرترین راهنمای تعیین وضعیت تنوع زیست شناختی است. آخرین فهرست روزآمد شده سازمان همان فهرست سرخ سال ۲۰۰۶ است كه در چهارم ماه مه تنظیم شد. در این فهرست ۴۰۱۶۸ گونه به اضافه ۲۱۶۰ زیرگونه واریته، نژاد و زیرجمعیت مورد ارزیابی قرار گرفته است. از این تعداد در مجموع ۱۶۱۱۸ گونه در خطر تهدید به انقراض برآورد شده اند كه ۷۷۲۵ گونه جانور و ۸۳۹۰ گونه گیاه و ۳ گونه باقی مانده گلسنگ و قارچ اند. در این فهرست تعداد گونه های منقرض شده از سال ۱۵۰۰ تاكنون ۷۸۴ گونه ذكر شده كه از ۲۰۰۴ بدون تغییر مانده اما این رقم تا سال ۲۰۰۰، ۷۶۶ گونه بوده است. یعنی آنكه از ۲۰۰۰ تا ۲۰۰۴ ، ۱۸ گونه دیگر منقرض شده اند. هر سال شمار بسیار ناچیزی از گونه هایی كه منقرض شده پنداشته می شدند، دوباره كشف می شوند یا در زمره گونه هایی قرار می گیرند كه اطلاعات درباره آنها ناكافی است. شمار گونه های منقرض شده در فهرست سال ۲۰۰۲ تا رقم ۷۵۶ گونه كاهش یافته بود كه طی این سال ها بار دیگر روند رو به افزایشی را طی كرده است. گونه ها در فهرست سرخ IUCN در ۹ گروه رده بندی می شوند كه عبارتند از:
۱ منقرض شده
۲ در طبیعت منقرض شده
۳ در آستانه انقراض
۴ در خطر انقراض
۵ آسیب پذیر
۶ تقریبا تهدید شده
۷ كمترین نگرانی
۸ اطلاعات ناكافی
۹ ارزیابی نشده
فهرست سال ۱۹۹۴ دارای ۸ گروه بود كه گروه «كمتر در خطر» در آن خود به سه زیرگروه «تقریبا تهدید شده»، «كمترین نگرانی» و «وابسته به حفاظت» تقسیم شده بود.

منبع : روزنامه شرق

مطالب مرتبط

الگوی ثابت رفتار در ماهی‌های گاستروسته ئیده(Gasterosteidae)

الگوی ثابت رفتار در ماهی‌های گاستروسته ئیده(Gasterosteidae)
این ماهیها کوچک جثه می باشند و در مطالعات رفتار شناسی در دانشگاههای جهان از اهمیت خاصی برخوردار می باشند. به خانواده گاستروسته ئیده در زبان انگلسیس Stickleback گفته می شود. دو گونه سه خار (Gastersteas aculeatus) و نه خار(Pungitius pasgitius) از اهمیت بسزایی دارا می باشند. ماهی های گونه نه خار معمولا بوسیله نه خار پشتی (گاهی ده) و دم طویل شناخته می شوند. این ماهی ها در آبهای شیرین و شور نزدیک سواحل یافت میشوند
ماهی های گونه سه خار کوچک جثه و به ابعاد ۴-۷ سانتی متر می باشد که در آبهای شور و شیرین بوسیله سه خار پشتی آن قابل شناسایی می باشند. در اغلب مدت سال نقره ای رنگ بوده و رنگ شکم نرها در فصل تولیدمثل قرمز میگردد. در ایران در دریای خزر و رودخانه های متصل به آن مانند رودخانه گرگان و تالار و کانالهای بندر ترکمن دو گونه فوق شناسایی شده اند. جمعیت این دو گونه از نظر سازش با محیط بسیار متنوع و گوناگون می باشد. لذا توجه محققین ژنتیک جانوری و تکامل نسبت به جنبه های ژنتیکی و اکولوژیکی این ماهیها معطوف شده است. این ماهی ها بعلت رفتارهای لانه سازی و دفاع از قلمرو که بروز می دهند اهمیت خاصی در تحقیقات رفتار شناسی دارند.
پژوهشها نشان می دهد که شکم متورم محتوی تخم ماهی ماده، سبب تغییر رنگ در شکم ماهی نر شده که این تغییر رنگ و حرکات ویژه، سبب جلب ماهی ماده برای تخم ریزی به سوی او می شود. حتی می توان ماهی نر را با هرگونه الگویی که واجد قسمتی برجسته و نقره ای در زیر باشد وادار به فعالیتهای تولیدمثلی کرد. همچنین این ماهی در قلمرو خود اصولا به هر مدل گرد یا بیضوی که دارای علامت قرمز رنگ ویژه ماهی نر دیگر باشد در فصل تولیدمثلی حمله خواهد کرد. به چنین محرکهایی که بدون توجه به شرایط محیط باعث بروز پاسخ وابسته به هدف (انگیزش) می شوند محرک نشانه (releaser) گویند. این محرکها باعث تحریک یا شروع فعالیتهای از قبل برنامه ریزی شده (الگوی ثابت رفتار) مخصوصی می شوند که در این مقاله مکانیسم آن مورد بحث قرار گرفته است.
Raferences:
۱- Foster,S.A.J.A Baker and M.A.Bell
۲-Ranta, E. S. Juvonen and N. Peah Kuri.
۳-Keen Leyside, M. H.A. Diversity and adaptation in fish Behaviour.
۴-Coad.B.W.A provisional annotated check List of fresh water fishes of Iran.J.Bombay.Nat.
۵-Manning.A.An Introduction to animal Behavior.
۶-Moyle.P,B,J.J.Cech Jr. Fishes, An Introduction to ichthyology.
۷-Willam Yarrell in “A history British fishes”
۸-Aluwynd Wheeler in , The fishes of the British isles and north west europe.
۹-Internet
نویسنده: علی اکبر نوروزی، کارشناس زیست (دبیر آموزش و پرورش ناحیه ۲مشهد)

وبگردی
گاف حسین شریعتمداری با کامپیوتر 30 میلیونی آمریکایی
گاف حسین شریعتمداری با کامپیوتر 30 میلیونی آمریکایی - مدیر مسئول کیهان در حالی مدعی است که سیستم «مکینتاش» بیش از ۴۰ سال است که در کیهان مورد استفاده قرار می‌گیرد که این سیستم اساسا از سال ۱۹۸۴ یعنی ۵ سال پس از انقلاب تولید و نمی‌توانسته است زودتر از این تاریخ در کیهان مورد استفاده قرار گیرد.
آقای روحانی! نمی دانید یا تجاهل می کنید؟ /  دلار تک نرخی 4200 ! گوسفند بوئینگ سوار ! پراید ...
آقای روحانی! نمی دانید یا تجاهل می کنید؟ / دلار تک نرخی 4200 ! گوسفند بوئینگ سوار ! پراید ... - اخیراً رئیس جمهور حسن روحانی در توضیح علت قاچاق گفته است: علت قاچاق ارزانی است، وقتی جنسی در داخل ارزان است و در خارج گران، خود به خود قاچاق آن به خارج صورت می گیرد. به عنوان مثال چون الان گوشت در عراق گران تر از ایران است، از کشورمان به آنجا قاچاق می شود. درباره قاچاق بنزین نیز همین موضوع مصداق دارد.
راز میتوانیم موشک و نمیتوانیم خودرو در اقتصاد است
راز میتوانیم موشک و نمیتوانیم خودرو در اقتصاد است - مشکل تولید فقط به سطح فناوری مربوط نیست. ما می‌توانیم یک وسیله و کالای باکیفیت بالا را تولید کنیم، ولی با قیمت بسیار گران که خریداری نخواهد داشت. در واقع اگر بتوانیم چنین کالایی را وارد کنیم در مقایسه با تولید آن به شدت به‌صرفه است. ولی در جریان تولید موشک با وضعیت دیگری مواجهیم. اول اینکه موشک را بدون قید و شرط نمی‌فروشند یا برخی کشور‌ها به دلایل امنیتی علاقه ندارند که در تامین نیازشان به این کالا‌ها…
جمهوری اسلامی عمق حکمرانی اقتصادی ندارد
جمهوری اسلامی عمق حکمرانی اقتصادی ندارد - برنامه گفت‌وگوی ویژه خبری شب گذشته با حضور عادل پیغامی اقتصاددان و سیداحسان خاندوزی عضو هیئت علمی دانشکده اقتصاد دانشگاه علامه طباطبایی برگزار شد.
کپی‌برداری «عین‌به‌عین»
کپی‌برداری «عین‌به‌عین» - انتظار می‌رفت که علیخانی هم در قسمت اول برنامه «عصرجدید» به کپی بودن «عین‌به‌عین» برنامه‌اش و شباهت آن با برنامه مشهور «گات تلنت‌ آمریکایی» اشاره کند و در مقایسه‌ای از ویژگی‌های احتمالاً متفاوت نسخه ایرانی این برنامه بگوید؛ علیخانی اما ترجیح داد در این زمینه حرفی نزند!
اشتباه جالب در مراسم استقبال از رئیس جمهور در هرمزگان
اشتباه جالب در مراسم استقبال از رئیس جمهور در هرمزگان - مراسم استقبال از رئیس جمهور در سفر به استان هرمزگان.
توزیع عجیب کیک 40 سالگی انقلاب توسط یک روحانی!
توزیع عجیب کیک 40 سالگی انقلاب توسط یک روحانی! - در ویدیویی که در فضای مجازی داغ شده شاهد پخش کیک 40 سالگی جمهوری اسلامی
ادامه‌ی سکوت ضرغامی درباره‌ی انتقال آرشیو صداوسیما به شبکه من و تو
ادامه‌ی سکوت ضرغامی درباره‌ی انتقال آرشیو صداوسیما به شبکه من و تو - چند سالی است از جمله روزهای اخیر که با نزدیک شدن به مقاطعی از جمله دهه‌ی فجر، شبکه‌های تلویزیونی فارسی خارج کشور مانند بی‌بی‌سی و من‌وتو مستندهایی از زمان انقلاب پخش می‌کنند که جزو آرشیو صداوسیما بوده است ولی تا امروز مشخص نشده است که چطور و توسط چه کسانی به دست آنها رسیده است؟
جنجال شبیه‌سازی بیعت امام و همافران ارتش توسط علم‌الهدی در مشهد
جنجال شبیه‌سازی بیعت امام و همافران ارتش توسط علم‌الهدی در مشهد - دیدار و سلام نظامی فرماندهان نیروی هوایی ارتش به سیداحمد علم‌الهدی، امام جمعه مشهد انتقادهایی را در پی داشته است.