پنج شنبه ۲۷ دی ۱۳۹۷ / Thursday, 17 January, 2019

ویتامینهای مؤثر بر باروری


ویتامینهای مؤثر بر باروری
به گفته برایان بنجامین كارتر سخنگوی مشهور و عمومی بین‌المللی در حوزه طب پیشگیری در كالیفرنیا طی مقاله‌ای به بررسی تاثیر ویتامینها بر باروری می‌پردازند.این محقق بین‌المللی در این خصوص خاطرنشان كرد: باروری یك روند پیچیده است كه به فیزیولوژی زنانه و مردانه بستگی دارد.اگرچه عوامل بسیاری در امر ناباروری دخیل هستند و در صورت بروز این مشكل باید با متخصص یا مشاور مربوطه مشورت كرد اما به طور كلی مكملهای مهمی وجود دارند كه بر اساس یك تقسیم‌بندی كلی برای كمك به باروری در تمام زوجهای جوان به ترتیب ضروری، مهم و مفید هستند.
گروه اول گروه مكملهای ضروری هستند. چنانچه نمی‌توانید، تمام ویتامینها را كه در باروری مؤثر هستند مصرف كنید، می‌توانید ضروری‌ترین آنها را از طبقه‌بندی زیر انتخاب كنید.سلنیوم یك ویتامین حیاتی برای باروری است - در واقع سلنیوم یك ماده معدنی است. اما این ماده تاثیری بر كمی تعداد اسپرمهای تولید شده و یا نازایی ندارد.
ویتامین C یكی دیگر از ویتامینهای ضروری برای باروری است. این ویتامین در تولید اسپرم تاثیرگذارست. از جمع شدن آنها در یك نقطه جلوگیری كرده و آنها را وادار به حركت می‌كند.
ویتامین E، یكی دیگر از این گروه مكملهاست. این ویتامین نقش مهمی در متعادل كردن تولید هورمون و حمل اكسیژن به اندامهای جنسی دارد. «روی» نیز یك مكمل دیگر و در واقع مانند سلنیوم یك ماده معدنی است. این عنصر نیز در عملكرد مطلوب اندامهای تولیدمثلی نقش مؤثر دارد. وی اضافه كرد: گروه دوم مكملهای مهم هستند. DMG یكی از این دسته ویتامینهاست. این ویتامین تولید اكسیژن را در خونی كه به كلیه بافت‌ها از جمله اندامهای تولید مثلی می‌روند، افزایش می‌دهد.
ویتامین دوم این گروه اوكتاكوزانول نام دارد. گیاهك گندم منبع غنی این ماده است و به تولید هورمونها كمك می‌كند.
كارتر در ادامه اظهار داشت: ویتامینهای گروه سوم مكمل‌های مفید هستند كه نسبت به دو گروه دیگر در درجه سوم اهمیت قرار می‌گیرند.
دسته اول اسید‌های چرب ضروری هستند. نقش این اسیدها طبیعی كردن عملكرد و فعالیت‌ غده‌ها و بویژه در سیستمهای تولیدمثلی است.
گروه دوم منگنز نام دارد. این منگنز باید به صورت جداگانه از كلسیم مصرف شود. این عنصر باعث طبیعی شدن تولید هورمونهای جنسی می‌شود.
ویتامین A نیز در این مجموعه گنجانده شده است چه با بتاكاروتین طبیعی و یا تركیبات كاروتونوئیدی همراه باشد. ویتامین A نقش تنظیم عملكرد غدد تولیدمثلی را بر عهده دارد.
آخرین گروه تركیبات ویتامین B با B۵ و B۶ اضافی است. این تركیبات تنظیم كننده عملكرد غدد جنسی است. در حالی كه B۵ تنظیم تولید هورمونهای جنسی و B۶ برای تركیبات ژنتیكی مورد نیاز است.
این متخصص آمریكایی در پایان تاكید كرد كه سایر ویتامینها برای كمك به باروری شامل كارنیتین، آرگینین، روی، سلنیوم و ویتامین B-۱۲ نقش مهمی در افزایش تعداد اسپرمها و میزان تحرك آنها دارد.
همچنین بسیاری از ویتامینهای آنتی اكسیدان برای درمان ناباروری درمان مفید هستند كه از آن جمله می‌توان به ویتامین C، ویتامین E، گلاتاتیون و كوانزیم Q‌۱۰ اشاره كرد.


منبع : انجمن درمانگران ایران

مطالب مرتبط

خواستن، چند درصد از توانستن است؟

خواستن، چند درصد از توانستن است؟
برای بسیاری از زوج‌ها، روند باردار شدن، جریان آرامی نیست. میان <خواستن> و <توانستن> شكاف بس بزرگی وجود دارد. نیاز <داشتن> و حسرت <نتوانستن> را زوج‌هایی می‌توانند درك كنند كه ناامیدانه برای داشتن فرزند تلاش می‌كنند اما به آن نمی‌رسند.
متاسفانه طی چند دهه اخیر، قدرت باروری به شدت كاهش یافته است. استرس ناشی از مدرنیزه شدن زندگی، آلودگی و به‌ویژه افزایش میزان آفت‌كش‌ها در محیط اطراف‌مان كه بر اسپرماتوزویید تاثیر سویی می‌گذارند و... از جمله عوامل اصلی در كاهش باروری است اما دلیل بسیار مهم‌تری هم وجود دارد و آن اینكه بسیاری از زوج‌ها در سنین بالا تصمیم می‌گیرند تازه بچه‌دار شوند.
متاسفانه عقیده اشتباه و رایجی میان زوج‌ها وجود دارد و آن اینكه تا زمانی كه عادت ماهیانه زن ادامه دارد، قدرت باروری نیز وجود دارد. شاید در ۲۵ سالگی امكان باروری براساس عادت ماهیانه ۲۵ درصد باشد ولی این میزان در ۳۵ سالگی به ۱۲ درصد و در ۴۰ سالگی به ۶ درصد می‌رسد. شاید شما نیز جزو زوج‌هایی باشید كه با وجود تمایل و عطش فراوان‌شان برای داشتن فرزند و مادر و پدر‌شدن، این نعمت از آنان گرفته شده است. مطمئنا درباره درمان ناباروری سوالات فراوانی در ذهن‌تان وجود دارد. از چه زمان باید نگران بود؟ با چه كسی باید مشورت كرد؟ كارشناسان ما به برخی سوالات شما پاسخ داده‌اند.
● چندبار امتحان كافیه؟
به استثنای زنان بالای ۳۵ سال، افرادی كه عادت ماهانه نامرتبی دارند یا دچار ناراحتی در دستگاه تناسلی هستند، باقی افراد پیش از مراجعه به متخصص باروی، باید یك سال تمام بدون هیچ‌گونه پیشگیری، به طور مرتب نزدیكی داشته باشند. افرادی كه به دلیل بالا بودن سن یا ناراحتی دستگاه تناسلی به ناباروربودن خود شك دارند، می‌توانند ۱۲ ماه پس از ازدواج‌شان به متخصص مراجعه كنند.
● پزشك چه می‌گوید؟
متخصص پیش از هر چیز سعی می‌كند با گرفتن آزمایش‌هایی به دلایل اصلی ناباروری زوجین پی ببرد.
● منحنی دما
اندازه‌گیری دمای راست روده، هر روز صبح قبل از برخاستن از رخت‌خواب به مدت دو ماه، اطلاعات مورد نیاز درباره زمان تخمك‌گذاری را به پزشك می‌دهد. بالارفتن دمای بدن نشانه وقوع تخمك‌گذاری است.
در صورتی كه تخمك‌گذاری رخ ندهد، دلیل این ناراحتی مبهم را با نمونه‌گیری از هورمون‌های تخمدان متوجه می‌شوند.
● آزمایش هوهنر
متخصص از شما می‌خواهد ۶ تا ۲۰ ساعت پیش از دادن این آزمایش، رابطه جنسی برقرار كنید. هدف از این آزمایش، بررسی میزان و قدرت حركت اسپرماتوزویید است.
● اسپرموگرام
متاسفانه در بسیاری از موارد امكان این آزمایش به دلیل تفكرات غلط، نادیده گرفته می‌شود. در این آزمایش، جنس مذكر باید مقداری اسپرم داخل یك لوله آزمایش بریزد تا میزان و قدرت حركت اسپرم‌ها آزمایش شود. همیشه این نكته را به خاطر بسپارید كه <زوج‌ فرزند می‌خواهند نه تنها زن.
● بررسی عوامل مكانیكی
پس از این آزمایش‌ها نوبت می‌رسد به بررسی نفوذ‌پذیری لوله رحمی به وسیله رادیوگرافی یا هیستروسالپینگوگرافی. این نوع آزمایش‌ها برای زن دردناك است و تنها پس از تمامی آزمایش‌ها و در صورت نداشتن راهكار دیگری، استفاده می‌شوند.
● با چه كسی باید مشورت كنیم؟
در درجه اول باید با یك متخصص بیماری‌های زنان مشورت كنید. وی آزمایش‌های اولیه را انجام می‌دهد و در صورت لزوم شما را به یك مركز باروری ارجاع می‌دهد.
● چقدر موثر است؟
تنها راه شما اطمینان كردن به سوابق پیشین یك موسسه است. البته به این موضوع توجه كنید كه گاهی برخی موسسات تنها زنان بالای ۳۸ سا ل را می‌پذیرند در نتیجه درصد موفقیت در آنها بیش از موسساتی است كه زنان بالای ۴۳ سال را می‌پذیرند.
● دلایل اصلی ناباروری چیست؟
به دو دلیل اصلی اسپرم و تخمك با هم تركیب نمی‌شوند: اول به دلیل اختلالات هورمونی اصلا تولید نشده‌اند و دوم اینكه به دلیل اختلالات حركتی نمی‌توانند به هم برسند.
دلایل ناباروری بسیار فراوان است اما برای بسیاری از آنها دلیل قانع‌كننده‌ای وجود ندارد. ناشناخته ماندن بسیاری از دلایل یا به علت پیشرفت‌نكردن كافی علم یا به دلیل عوامل روانی زوجین و سوابق خانوادگی است.

وبگردی
کی‌روش: بعد از پیام رهبر انقلاب، وزارت ورزش علیه من شد
کی‌روش: بعد از پیام رهبر انقلاب، وزارت ورزش علیه من شد - سرمربی تیم ملی فوتبال ایران با اشاره به پیام تشکر رهبر انقلاب بعد از جام جهانی، گفت: بعد از آن پیام، وزارت ورزش کاملاً علیه من شد. خواسته وزیر ورزش این بود که نمی‌خواهد کی‌روش اینجا باشد، هیچوقت از بازیکنان و تیم ملی حمایت نشد و تمام برنامه آماده‌سازی ما لطمه خورد.
دوربین مخفی ساختمان لواسان داماد شمخانی و فاطمه حسینی
دوربین مخفی ساختمان لواسان داماد شمخانی و فاطمه حسینی - همه چیز درباره ساخت و ساز فاطمه حسینی، داماد شمخانی و داماد صفدرحسینی | سر کشیدن دوربین مخفی شهرداد به ساختمان های آقازاده ها در لواسان! | پخش اختصاصی از صفحه آپارات آوانت
ماجرای دختربازی اسلامی از زبان رحیم پورازغدی
ماجرای دختربازی اسلامی از زبان رحیم پورازغدی - رحیم پورازغدی در مراسمی که با موضوع فجای مجازی بود،گفت: دختر خانم چادری یک عکس آنچنانی از خودش گذاشته و نوشته زن نباید قربانی نگاه شهوت مردانه بشه، بعد پسره زیر پستش نوشته"ما رایت الا جمیلا"
شبکه سه - میثاقی  و ماجرای عبور از فردوسی‌پور
شبکه سه - میثاقی و ماجرای عبور از فردوسی‌پور - در گذشته برنامه‌های پخش زنده فوتبال روی بازی متمرکز بود اما میثاقی در این برنامه بخش‌های مهمی از حواشی و سوژه‌ها را مورد توجه قرار می‌دهد که دست برنامه «نود» را خالی می‌کند.
بدون تعارف و بدون محتوی / این دو در تلویزیون واقعا چه میکنند !
بدون تعارف و بدون محتوی / این دو در تلویزیون واقعا چه میکنند ! - بدون تعارف با سواره ای که از حال پیاده ها خبر دارد
ما به نمایندگی از امام زمان (عج) و به نمایندگی از خدا در امور مردم دخالت می کنیم.
ما به نمایندگی از امام زمان (عج) و به نمایندگی از خدا در امور مردم دخالت می کنیم. - رئیس کل دادگستری خراسان رضوی: ما در نظام جمهوری اسلامی به نمایندگی از امام زمان (عج) و به نمایندگی از خدا در امور مردم دخالت می کنیم. اگر فردی در زمان طاغوت در زندان بود، حبسش از مجازات اخروی او کم نمی کرد اما امروز اگر این تحمل کیفر یا قصاص و شلاق و دیگر احکام توسط حکام اسلامی و شرعی انجام می شوند یکی از آثار اخروی آن برای محکومان این است که این مجازات در آخرت از آنها برداشته می شود
جزئیاتی از منشا بوی بد تهران / فیلم
جزئیاتی از منشا بوی بد تهران / فیلم - بعد از فروکش کردن گازها، به حفاری ادامه دادیم و به یک مخزن بزرگ و استثنایی رسیدیم که بسیار عظیم تر از آنی بود که تصور می کردیم برای جایی مثل پلاسکو ساخته شود. برآورد ما از ابعاد این انبار فاضلاب این است که بین 400 الی 500 متر مکعب وسعت دارد و گازهای محبوس شده در این انبار در چندین دهه برای انتشار بوی بد در محدوده بزرگی از تهران کفایت می کند.
کلیپ جنجالی مهدی یراحی در باره جنگ / پاره سنگ
کلیپ جنجالی مهدی یراحی در باره جنگ / پاره سنگ - مهدی یراحی، خواننده ای که اخیرا موزیک ویدئوی جدید و اعتراضی خود با نام «پاره سنگ» را منتشر کرده است، از طرف برخی رسانه ها و مجید فروغی، مدیر روابط عمومی هنری مورد انتقاد قرار گرفته و شایعه هایی درباره ممنوع الفعالیت شدن یراحی به دلیل این ویدئو کلیپ و همچنین پوشیدن لباس کارگران گروه ملی در حمایت از مردم اهواز در کنسرت 6 دی ماه خود مطرح شده است. یراحی از جمله خواننده هایی است که همیشه نسبت به اتفاقات…
اهمیت فیلم صحنه دار و مرگ 10 انسان !
اهمیت فیلم صحنه دار و مرگ 10 انسان ! - گویا تلخی پخش فیلم صحنه دار، بیش از مرگ ۱۰ نفر است. درست همانطور که مسئله حجاب برای خیلی‎ها مهم تر از معیشت مردم است.
آقازاده شورای عالی انقلاب فرهنگی !
آقازاده شورای عالی انقلاب فرهنگی ! - انقلاب فرهنگی از این بالاتر که فرزند عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی در آمریکا تابعیت بگیرد و از آنجا برای ایرانیان سبک زندگی تدریس بکند؟
رقص گروهی دختران دانشگاه الزهرا در حضور آقایان!
رقص گروهی دختران دانشگاه الزهرا در حضور آقایان! - ویدئویی عجیب از حرکات موزون گروهی دختران در دانشگاه الزهرا درحالی در فضای مجازی در حال انتشار است که مردان نیز در این مراسم حضور دارند!
تیپ پسر الهام و فاطمه رجبی در آلمان!
تیپ پسر الهام و فاطمه رجبی در آلمان! - «شباهت عجیب علی الهام استاد هوا فضا در دانشگاهی در آلمان به غلامحسین الهام معاون رئیس جمهور سابق!
حاشیه تازه برای سید احمد خمینی / تصویر
حاشیه تازه برای سید احمد خمینی / تصویر - سید احمد خمینی، نتیجه امام خمینی که چند هفته پیش با ازدواجش خبرساز شده بود، بار دیگر با انتشار عکسی از او و همسرش در حین سوارکاری حساسیت نسبت به خود را برانگیخته است و باعث تحریک مخاطبان و کاربران در فضای مجازی شده است.
شهردار سابق سلامت و مشغول زندگی جدید است !
شهردار سابق سلامت و مشغول زندگی جدید است ! - پس از اولین گفت وگوی رسمی میترا استاد (نجفی) و تایید ازدواجش با محمدعلی نجفی، حالا شهردار سابق، در نخستین واکنش به جنجال ها، عکس تازه ای از خود و میترا استاد در اینستاگرامش منتشر کرده است.