سه شنبه ۴ اردیبهشت ۱۳۹۷ / Tuesday, 24 April, 2018

ویتامینهای مؤثر بر باروری


ویتامینهای مؤثر بر باروری
به گفته برایان بنجامین كارتر سخنگوی مشهور و عمومی بین‌المللی در حوزه طب پیشگیری در كالیفرنیا طی مقاله‌ای به بررسی تاثیر ویتامینها بر باروری می‌پردازند.این محقق بین‌المللی در این خصوص خاطرنشان كرد: باروری یك روند پیچیده است كه به فیزیولوژی زنانه و مردانه بستگی دارد.اگرچه عوامل بسیاری در امر ناباروری دخیل هستند و در صورت بروز این مشكل باید با متخصص یا مشاور مربوطه مشورت كرد اما به طور كلی مكملهای مهمی وجود دارند كه بر اساس یك تقسیم‌بندی كلی برای كمك به باروری در تمام زوجهای جوان به ترتیب ضروری، مهم و مفید هستند.
گروه اول گروه مكملهای ضروری هستند. چنانچه نمی‌توانید، تمام ویتامینها را كه در باروری مؤثر هستند مصرف كنید، می‌توانید ضروری‌ترین آنها را از طبقه‌بندی زیر انتخاب كنید.سلنیوم یك ویتامین حیاتی برای باروری است - در واقع سلنیوم یك ماده معدنی است. اما این ماده تاثیری بر كمی تعداد اسپرمهای تولید شده و یا نازایی ندارد.
ویتامین C یكی دیگر از ویتامینهای ضروری برای باروری است. این ویتامین در تولید اسپرم تاثیرگذارست. از جمع شدن آنها در یك نقطه جلوگیری كرده و آنها را وادار به حركت می‌كند.
ویتامین E، یكی دیگر از این گروه مكملهاست. این ویتامین نقش مهمی در متعادل كردن تولید هورمون و حمل اكسیژن به اندامهای جنسی دارد. «روی» نیز یك مكمل دیگر و در واقع مانند سلنیوم یك ماده معدنی است. این عنصر نیز در عملكرد مطلوب اندامهای تولیدمثلی نقش مؤثر دارد. وی اضافه كرد: گروه دوم مكملهای مهم هستند. DMG یكی از این دسته ویتامینهاست. این ویتامین تولید اكسیژن را در خونی كه به كلیه بافت‌ها از جمله اندامهای تولید مثلی می‌روند، افزایش می‌دهد.
ویتامین دوم این گروه اوكتاكوزانول نام دارد. گیاهك گندم منبع غنی این ماده است و به تولید هورمونها كمك می‌كند.
كارتر در ادامه اظهار داشت: ویتامینهای گروه سوم مكمل‌های مفید هستند كه نسبت به دو گروه دیگر در درجه سوم اهمیت قرار می‌گیرند.
دسته اول اسید‌های چرب ضروری هستند. نقش این اسیدها طبیعی كردن عملكرد و فعالیت‌ غده‌ها و بویژه در سیستمهای تولیدمثلی است.
گروه دوم منگنز نام دارد. این منگنز باید به صورت جداگانه از كلسیم مصرف شود. این عنصر باعث طبیعی شدن تولید هورمونهای جنسی می‌شود.
ویتامین A نیز در این مجموعه گنجانده شده است چه با بتاكاروتین طبیعی و یا تركیبات كاروتونوئیدی همراه باشد. ویتامین A نقش تنظیم عملكرد غدد تولیدمثلی را بر عهده دارد.
آخرین گروه تركیبات ویتامین B با B۵ و B۶ اضافی است. این تركیبات تنظیم كننده عملكرد غدد جنسی است. در حالی كه B۵ تنظیم تولید هورمونهای جنسی و B۶ برای تركیبات ژنتیكی مورد نیاز است.
این متخصص آمریكایی در پایان تاكید كرد كه سایر ویتامینها برای كمك به باروری شامل كارنیتین، آرگینین، روی، سلنیوم و ویتامین B-۱۲ نقش مهمی در افزایش تعداد اسپرمها و میزان تحرك آنها دارد.
همچنین بسیاری از ویتامینهای آنتی اكسیدان برای درمان ناباروری درمان مفید هستند كه از آن جمله می‌توان به ویتامین C، ویتامین E، گلاتاتیون و كوانزیم Q‌۱۰ اشاره كرد.


منبع : انجمن درمانگران ایران

مطالب مرتبط

فراموشم نکن تا می‌توانی

فراموشم نکن تا می‌توانی
مدتی بود كه زندگی برایشان یكنواخت شده بود. دو سال از ازدواجشان می‌گذشت و خدا را شكر توانسته بودند به زندگی مشتركشان سر و سامانی بدهند. فكر كردند كه دیگر زمان آن رسیده تا زندگی‌شان را از این یكنواختی دربیاورند و با ورود یك بچه به آن معنای دیگری بدهند. تصمیم گرفتند كه بچه‌دار شوند. آنها می‌دانستند كه بچه‌دار شدن علاوه بر یك شادی وصف‌ناپذیر آن، ممكن است دردسرهایی هم داشته باشد. برای همین اول باید شرایط و لوازم را فراهم می‌كردند و به قول معروف، آمادگی بچه‌دارشدن را پیدا ‌كرده و بعد اقدام می‌كردند اما این آمادگی چه بود و برای اینكه بچه‌ای خوب و سالم و سلامت داشته باشند، باید چه می‌كردند؟
خوب است بدانیم كه بچه‌دار شدن تنها باردار شدن و به دنیا آوردن بچه نیست. كودكی كه پا به این دنیا می‌گذارد، حقوقی دارد كه باید رعایت بشود. وظیفه پدر و مادر است كه محیطی سرشار از مهر و محبت برایش فراهم كنند، ازنظر اقتصادی در سطحی باشند تا امكانات اولیه را تهیه كنند و از همه مهم‌تر، خودشان از سلامت كافی برخوردار باشند تا بتوانند یك كودك را در كمال آرامش و سلامت پرورش بدهند. در این مقاله می‌خواهیم شما را با رژیم غذایی سالمی كه تاثیر به سزایی روی سلامت جنین دارد، آشنا كنیم.
یك مادر برای اینكه فرزندی سالم به‌دنیا بیاورد، در درجه اول خودش باید در شرایط روحی و جسمی مناسبی باشد. تعدیل وزن، كاهش استرس، تنظیم رژیم غذایی متعادل و مناسب و ورزش، از مهم‌ترین نكاتی است كه یك زن قبل از بارداری باید رعایت كند. داشتن پدر و مادری سالم، یكی از بزرگ‌ترین حقوق كودك است و پدر و مادر باید قبل از تصمیم‌گیری برای بچه‌دارشدن، به این فكر باشند.
● چهار نكته غذایی برای یك بارداری سالم
▪ رژیم غذایی را به وضع بهتری تغییر دهید:
اگر عادت به بدخوردن یا خوردن غذاهای ناسالم دارید، هرچه زودتر این عادات را ترك كنید. ممكن است خیلی از غذاهای چرب و چاق‌كننده و ناسالم را دوست‌ داشته باشید، اما این خودخواهی است اگر بعد از باردارشدن نیز همچنان به همان شیوه غذا بخورید. باید بدانید هر چیزی كه می‌خورید، روی رشد جنین‌تان هم اثر می‌گذارد و ممكن است برایش ضرر داشته باشد. همچنان‌كه ساختار بدن جنین در حال شكل‌گیری است، سلول‌های مغزی او در حال رشد و تكثیر هستند و استخوان‌ها و ساختار بدن او نیز در حال تركیب‌بندی است. نیاز مادر هم در این شرایط به مواد مغذی و ویتامین‌ها، چند برابر می‌شود. بنابراین قبل از اقدام به باردارشدن، حتما روی رژیم غذایی‌تان دقت داشته باشید.
چه برای مرد و چه برای زن، غذا و باردارشدن اهمیت زیادی دارد. برای اینكه شانس باروری افزایش پیدا كند و برای داشتن یك نوزاد سالم، رژیم غذایی نقش بسیار مهمی دارد.
از این رو محققان توصیه می‌كنند كه روزانه چند وعده میوه‌، سبزی و حبوبات بخورید. غذاهای سرشار از كلسیم مثل ماست و دوغ و پنیر و مخصوصا شیر ضروری است.
ویتامین C و اسیدفولیك، ویتامین E و روی برای شكل‌گیری اسپرم‌های سالم بسیار مهم است. دریافت‌نكردن مواد غذایی كافی می‌تواند روی زمان قاعدگی شما تاثیر بگذارد و حدس‌زدن زمان تخم‌گذاری را برایتان مشكل كند. اگر وزنتان زیاد است و یا چاق هستید قبل از تصمیم‌گیری برای بچه‌دار شدن، وزنتان را به حد ایده‌آل برسانید.
▪ از این چند مورد اجتناب كنید:
اگر عادت به خوردن چیپس، پفك، غذاهای آماده و گوشت‌های فرآیندشده مثل سوسیس، كالباس و سس و غذاهای چرب و شور دارید، این عادات را كنار بگذارید. به هیچ عنوان الكل مصرف نكنید. سرخود دارو نخورید و اگر سیگار می‌كشید، سیگارتان را ترك كنید. زیاد قهوه ننوشید. در صورتی كه به چای علاقه دارید، سعی كنید چای كم‌رنگ مصرف كنید. مقدار كم قهوه ممكن است ضرری نداشته باشد اما مصرف بیش از دو فنجان آن روی قدرت باروری تاثیر می‌گذارد.
اگرچه ماهی همیشه به مادران باردار و زنانی كه در دوران باروری هستند توصیه شده است، اما در نظر داشته باشید كه نوع خوب و مرغوب آن را انتخاب كنید چون بعضی از انواع ماهی‌ها حاوی جیوه زیادی است و این می‌تواند برای جنین خطرناك باشد. جیوه می‌تواند در بدن تجمع پیدا كند و حتی تا یك سال در بدن بماند. بهتر است هفته‌ای دو بار ماهی، آن هم از نوع بی‌ضرر مثل سالمون قزل‌آ‌لا و تونا استفاده كنید.
باید از مصرف گوشت ماهی فرآیند شده، دودی و نمك‌سود شده در تمام دوران بارداری و سه ماه قبل از آن خودداری كنید.
▪ از مولتی‌ویتامین استفاده كنید:
اگرچه ویتامین‌ها در همه انواع مواد غذایی یافت می‌شوند اما بسیاری از محققان توصیه می‌كنند زنانی كه می‌خواهند باردار شوند، در كنار داشتن یك رژیم غذایی سالم، باید مولتی ویتامین مصرف كنند.
اگرچه ممكن است مصرف این ویتامین‌ها با وجود مشغله‌های كاری و یا مراقبت از سایر كودكان در خانه به فراموشی سپرده شود اما دانستن این نكته كه ویتامین‌های قبل از بارداری مانند اسیدفولیك و سایر ویتامین‌ها شانس تولد نوزاد سالم را افزایش می‌دهند و از بروز بسیاری از بیماری‌ها در جنین جلوگیری می‌كنند، می‌تواند دقتمان را در دریافت این مكمل های غذایی كمی افزایش بدهد. حتی مصرف این ویتامین‌ها، شانس باروری را در زوجین بیشتر می‌كند.
به‌خاطر داشته باشید كه بهتر است این ویتامین‌ها با مشورت پزشك مصرف شوند. پس حتما قبل از اقدام به باردارشدن،‌ نزد پزشك بروید و از توصیه‌های او بهره‌مند شوید.
▪ حداقل ۴۰۰ میكروگرم اسید فولیك مصرف كنید:
با مراجعه به پزشك و توضیح اینكه قصد بچه‌دار شدن دارید، حتما این دارو را برایتان تجویز می‌كند. این ویتامین خطر نقایص لوله‌های عصبی را كه به بروز بیماری اسپانیا بیفیدا منجر می‌شود، در جنین كاهش می‌دهد. حتی موجب می‌شود كه احتمال ابتلا به بیماری‌های قلبی، سكته، سرطان و دیابت در كودك بسیار كمتر شود.
براساس تحقیقات دانشمندان آمریكایی، همه زنان در دوره بارداری باید این ویتامین را مصرف كنند. در صورتی كه در خانواده شما كودكی با نقایص عصبی به‌دنیا آمده باشد یا دچار صرع و سایر مشكلات عصبی باشد، پزشك حتما توصیه می‌كند تا از این ویتامین بیشتر مصرف كنید.
بهتر است رژیم غذایی خود را طوری انتخاب كنید كه در آن غذاهای حاوی فولات مانند سبزی‌های برگ‌سبز مثل اسفناج، مركبات، خشكبار و گردو و حبوبات زیاد داشته باشد. غلات و نان را هم حتما در رژیم خود بگنجانید. سعی كنید سبزی‌ها را بدون آب و یا با بخار بپزید تا ویتامین‌های آن حفظ شود.‌
● آمادگی روحی قبل از بارداری
▪ قبل از تصمیم‌گیری برای بچه‌دار‌شدن، باید ازنظر روحی هم آماده شوید، یعنی شرایط روحی و روانی خود را طوری تغییر دهید كه پذیرای یك نوزاد تازه باشید و به خوبی بتوانید از او مراقبت كنید. قبل از تصمیم‌گیری، به همه ابعاد بیندیشید. اینكه آیا می‌توانید علاوه بر همسر، از كس دیگر مانند مادر و بستگان برای كمك به خود یاری بجویید.
▪ اگر شاغل هستید، مرخصی‌های خود را طوری طرح‌ریزی كنید تا آنها بعد از زایمان باشد و شما بتوانید بهتر از فرزند تازه متولد شده و خودتان مراقبت كنید.
▪ تحرك داشته باشید و ورزش كنید: وزن خود را قبل از بارداری به حد تعادل برسانید. روزانه حداقل نیم‌ساعت ورزش كنید. پیاده‌روی بهترین و كم‌هزینه‌ترین ورزش برای دوران قبل از بارداری و حتی دوران بارداری است. با رعایت رژیم غذایی متعادل و انجام فعالیت‌های ورزشی، بارداری سالمی خواهید داشت.
▪ اضافه وزن و چاقی موجب می‌شود تا بارداری با عوارض زیاد و زایمانی سخت داشته باشید و این طبعا روی جنین و سلامت او نیز تاثیر‌گذار است. به‌خاطر داشته باشید كه احتمال تولد نوزادی با وزن كم هنگام تولد و حتی زایمان زودرس در زنان چاق بیشتر از سایر زنان است. به محض اینكه تصمیم گرفتید باردار شوید، یك برنامه منظم برای تغذیه و فعالیت خود درنظر بگیرید. لازم نیست برای باردارشدن و داشتن بدنی سالم، زیاد غذا بخورید.
▪ تنها خوردن غذاهای كم‌چرب كه سرشار از فیبر، سبزی‌ و میوه‌ است تمامی مواد غذایی لازم را به بدن در حال شكل‌گیری جنین شما می‌رساند. اگر دچار اضافه وزن هستید كافی است تنها چیزی كمتر از یك كیلوگرم در هفته كم كنید. كاهش وزن به‌صورت سریع و رژیم گرفتن ناگهانی قبل از بارداری موجب تهی‌شدن بدن از مواد مغذی و ویتامین‌ها می‌شود و شما را دچار خستگی كرده و روش خوبی برای شروع یك بارداری نیست.

وبگردی
آشغال‌سازها گرفتار خانم مدیر شدند
آشغال‌سازها گرفتار خانم مدیر شدند - رییس سازمان ملی استاندارد ایران مجددا با خودروسازان در ارتباط با رعایت استانداردهای ۸۵‌گانه خودرویی از ابتدای دی‌ماه سال جاری اتمام حجت کرد.
ایران نیاز به مردانی بزرگ و دانشمند دارد / چرا اینهمه انسانهای ...
ایران نیاز به مردانی بزرگ و دانشمند دارد / چرا اینهمه انسانهای ... - مرتضوی هیچ گاه قاضی و حقوق دان نبود و نباید کار قضایی انجام می‌داد. اما این ضعف ماست که چنین فردی در جایگاه بالایی قرار می‌گیرد. شگفتی من از قاضی مرتضوی و رفتار او نیست که چرا خودش را برای اجرای حکم خود به زندان معرفی نکرد. من رفتار او با زهرا کاظمی را دیده بودم.
معنی و مفهوم "به ما این دختر خوشگل‌ها رو نشون بده"؟
معنی و مفهوم "به ما این دختر خوشگل‌ها رو نشون بده"؟ - بعد از انقلاب، به واسطه تنیده شدن حکومت و دین بسیاری از پست‌ها و سمت‌های سیاسی با هاله‌ای رو به رو شد که اجازه نمی‌داد صاحب آن منصب مورد نقد قرار بگیرد....
سومین روز جشنواره جهانی فیلم فجر
سومین روز جشنواره جهانی فیلم فجر - سی و ششمین جشنواره جهانی فیلم فجر از 30 فروردین با حضور فیلم سازانی از ایران و نمایندگانی ازسینمای 78 کشور جهان تا 7 اردیبهشت در پردیس سینمایی «چارسو» برگزار می شود.
سیلی زدن به «امید» مردم در پارک!
سیلی زدن به «امید» مردم در پارک! - کتک خوردن دختری که جز التماس دوستانش هیچ فریادرسی ندارد از یک پلیس زن عضو گشت ارشاد که ماموران مرد هم آنها را همراهی می کردند، آنقدر دردناک است که کمتر وجدان بیداری به آن واکنش نشان نداده است.
حمله فیزیکی به بازیگر زن ایرانی در خیابان! / عکس
حمله فیزیکی به بازیگر زن ایرانی در خیابان! / عکس - بازیگر سریال "تعطیلات رویایی" از حمله افراد ناشناس به خود خبر داد. مریم معصومی، بازیگر سینما و تلویزیون مورد حمله افراد ناشناس قرار گرفت.
گفتگوی تلفنی با همسر مرتضوی / صوت
گفتگوی تلفنی با همسر مرتضوی / صوت - سعید مرتضوی که در روزهای گذشته خبری از او نبود و حتی سخنگوی دستگاه قضایی گفته بود حکم جلبش صادر شده اما گیرش نیاورده‌اند، به گفته همسرش در تهران است.
ارسطوی پایتخت با مونا فائض پور ازدواج کرد
ارسطوی پایتخت با مونا فائض پور ازدواج کرد - «احمد مهران فر» بازيگر نقش «ارسطو عامل» در سريال پايتخت ۵ در اینستاگرام خود از ازدواجش با «مونا فائض پور» خبر داد.
صحبت های جنجالی رییسی علیه روحانی
صحبت های جنجالی رییسی علیه روحانی - صحبت های جنجالی رییسی پیرامون استفاده روحانی از نام امام رضا در انتخابات
500 نفر محتوای نامه‌های پستی مردم را میخواندند و چک می‌کردند!
500 نفر محتوای نامه‌های پستی مردم را میخواندند و چک می‌کردند! - محمد غرضی می‌گوید: زمانی که به عنوان وزیر در وزارت حضور یافتم بیش از ۵۰۰ نفر را دیدم نامه‌هایی که از داخل به خارج و از خارج به داخل کشور ارسال می‌شدند را چک می‌کردند و به صورت سه شیفت فعالیت می‌کردند و نامه‌ها را می‌خواندند.
جنجال ویدیو دختر بازیگر روی کول بازیکن پرسپولیس!
جنجال ویدیو دختر بازیگر روی کول بازیکن پرسپولیس! - عکس و ویدیویی منتسب به ستاره پرسپولیس فرشاد احمدزاده و ترلان پروانه بازیگر سینما و تلویزیون در فضای مجازی منتشر شده است. عجب پاپراتزی‌هایی داریم!
دختر داعشی سریال پایتخت کیست ؟
دختر داعشی سریال پایتخت کیست ؟ - در قسمت های اخیر سریال پایتخت بازیگر جدیدی به جمع خانواده معمولی پیوسته است؛ نیلوفر رجایی فر نقش الیزابت را در سریال پایتخت ۵ ایفا می کند ؛ این بازیگر با جلب اعتماد سیروس مقدم این فرصت ط بازی در سریال پر طرفدار پایتخت را به دست آورد .
خانم ایرانی، عامل تیراندازی در مقر یوتیوب / فیلم
خانم ایرانی، عامل تیراندازی در مقر یوتیوب / فیلم - ویدیوهایی از نسیم نجفی اقدم در شبکه های اجتماعی به زبان های انگلیسی و فارسی موجود است که در آن ها وی از حذف ویدیوهای خود توسط یوتیوب شکایت دارد.
رقص کاوه مدنی یا کالای ایرانی؟
رقص کاوه مدنی یا کالای ایرانی؟ - بگذارید اینطور بپرسم: مگر کیروش، مربی تیم ملی فوتبال جمهوری اسلامی ایران عرق نمی‌خورد؟ نمی‌رقصد؟ مگر برانکو و شفر نمازشب می‌خوانند و روزه می‌گیرند و اصولگرا و ارزشی و انقلابی هستند؟!