یکشنبه ۳۱ تیر ۱۳۹۷ / Sunday, 22 July, 2018

ویتامینهای مؤثر بر باروری


ویتامینهای مؤثر بر باروری
به گفته برایان بنجامین كارتر سخنگوی مشهور و عمومی بین‌المللی در حوزه طب پیشگیری در كالیفرنیا طی مقاله‌ای به بررسی تاثیر ویتامینها بر باروری می‌پردازند.این محقق بین‌المللی در این خصوص خاطرنشان كرد: باروری یك روند پیچیده است كه به فیزیولوژی زنانه و مردانه بستگی دارد.اگرچه عوامل بسیاری در امر ناباروری دخیل هستند و در صورت بروز این مشكل باید با متخصص یا مشاور مربوطه مشورت كرد اما به طور كلی مكملهای مهمی وجود دارند كه بر اساس یك تقسیم‌بندی كلی برای كمك به باروری در تمام زوجهای جوان به ترتیب ضروری، مهم و مفید هستند.
گروه اول گروه مكملهای ضروری هستند. چنانچه نمی‌توانید، تمام ویتامینها را كه در باروری مؤثر هستند مصرف كنید، می‌توانید ضروری‌ترین آنها را از طبقه‌بندی زیر انتخاب كنید.سلنیوم یك ویتامین حیاتی برای باروری است - در واقع سلنیوم یك ماده معدنی است. اما این ماده تاثیری بر كمی تعداد اسپرمهای تولید شده و یا نازایی ندارد.
ویتامین C یكی دیگر از ویتامینهای ضروری برای باروری است. این ویتامین در تولید اسپرم تاثیرگذارست. از جمع شدن آنها در یك نقطه جلوگیری كرده و آنها را وادار به حركت می‌كند.
ویتامین E، یكی دیگر از این گروه مكملهاست. این ویتامین نقش مهمی در متعادل كردن تولید هورمون و حمل اكسیژن به اندامهای جنسی دارد. «روی» نیز یك مكمل دیگر و در واقع مانند سلنیوم یك ماده معدنی است. این عنصر نیز در عملكرد مطلوب اندامهای تولیدمثلی نقش مؤثر دارد. وی اضافه كرد: گروه دوم مكملهای مهم هستند. DMG یكی از این دسته ویتامینهاست. این ویتامین تولید اكسیژن را در خونی كه به كلیه بافت‌ها از جمله اندامهای تولید مثلی می‌روند، افزایش می‌دهد.
ویتامین دوم این گروه اوكتاكوزانول نام دارد. گیاهك گندم منبع غنی این ماده است و به تولید هورمونها كمك می‌كند.
كارتر در ادامه اظهار داشت: ویتامینهای گروه سوم مكمل‌های مفید هستند كه نسبت به دو گروه دیگر در درجه سوم اهمیت قرار می‌گیرند.
دسته اول اسید‌های چرب ضروری هستند. نقش این اسیدها طبیعی كردن عملكرد و فعالیت‌ غده‌ها و بویژه در سیستمهای تولیدمثلی است.
گروه دوم منگنز نام دارد. این منگنز باید به صورت جداگانه از كلسیم مصرف شود. این عنصر باعث طبیعی شدن تولید هورمونهای جنسی می‌شود.
ویتامین A نیز در این مجموعه گنجانده شده است چه با بتاكاروتین طبیعی و یا تركیبات كاروتونوئیدی همراه باشد. ویتامین A نقش تنظیم عملكرد غدد تولیدمثلی را بر عهده دارد.
آخرین گروه تركیبات ویتامین B با B۵ و B۶ اضافی است. این تركیبات تنظیم كننده عملكرد غدد جنسی است. در حالی كه B۵ تنظیم تولید هورمونهای جنسی و B۶ برای تركیبات ژنتیكی مورد نیاز است.
این متخصص آمریكایی در پایان تاكید كرد كه سایر ویتامینها برای كمك به باروری شامل كارنیتین، آرگینین، روی، سلنیوم و ویتامین B-۱۲ نقش مهمی در افزایش تعداد اسپرمها و میزان تحرك آنها دارد.
همچنین بسیاری از ویتامینهای آنتی اكسیدان برای درمان ناباروری درمان مفید هستند كه از آن جمله می‌توان به ویتامین C، ویتامین E، گلاتاتیون و كوانزیم Q‌۱۰ اشاره كرد.


منبع : انجمن درمانگران ایران

مطالب مرتبط

مردان و ناباروری

مردان و ناباروری
بسیاری از افراد تصور می‌كنند، هنگامی كه زوجی بچه‌دار نمی‌شوند مشكل از جانب زن است، در حالی كه احتمال ناباروری زنان و مردان برابر است و در حدود ۱۰ درصد موارد به علت وجود اختلالاتی در هر دو نفر به‌وجود می‌آید. معمولا ارزیابی مردان برای تشخیص علت ناباروری، به صرفه‌تر است و در موارد وجود نگرانی هر یك از زوجین، زودتر انجام می‌گیرد.
۸۰ درصد از مردان، زمان مناسب برای باروری را نمی‌دانند. از آنجا كه اسپرم تا دو روز زنده می‌ماند، تعداد نزدیكی مناسب زوجین باید هر دو روز باشد. اختلالات و عوارضی مانند تب، وجود ویروس در خون و عفونت‌های حاد كیفیت مایع حاوی اسپرم و ترشحات را كاهش می‌دهند. جراحی‌های ناحیه مثانه، اعضای داخل لگن و پشت صفاق، با ایجاد آسیب شبكه عصبی یا آسیب به مجاری ادراری، ممكن است موجب ناباروری شود. سابقه ابتلا به اركیت یا التهاب بیضه مثلا به علت ابتلا به اوریون مهم است. همچنین نهان بیضه‌ای یا كریپتوركیدیسم در دوران كودكی اگر یك طرفه باشد، موجب كاهش احتمال ناباروری می‌شود و اگر دو طرفه باشد، در ۵۰ درصد موارد ناباروری به‌وجود می‌آید.
سابقه تماس با حشره‌كش‌های خاص و پرتوهای یونیزان، به كاهش اسپرم‌سازی منجر می‌شود. همچنین مصرف برخی داروها مانند سولفاسالازین، سایمتیدین و مهاركننده‌های كانال كلسیم مانند آدلا‌ت یا نیفیدیپین، دیلتیازم و وراپامیل و نیز موادی مانند توتون، كوكایین و ماری جوانا آثار سمی بر غدد جنسی می‌گذارند اما با قطع مصرف دارو، برگشت‌پذیرند. سابقه خانوادگی فیبروز كیستیك یا CF كه در آن وازدفران یا لوله منی‌بر موجود نیست یا افرادی كه دو جنسی‌اند، در معرض ناباروری هستند. سابقه عفونت مكرر دستگاه تنفسی ممكن است نشانه سندرم مژه بی‌حركت باشد كه در این بیماری، اختلال انتقال اسپرم‌ها نیز وجود دارد.
از علت‌های دیگر ناباروری مردان می‌توان به بیماری و اختلالات ترشح هورمون‌های هیپوتالاموس، بیماری‌های هیپوفیز و اختلال و عوارض مربوط به بیضه‌ها اشاره كرد. افزایش ترشح استروژن‌ها، كمبود یا افزایش آندروژن‌ها، افزایش ترشح گلوكوكوتیكوئیدها، افزایش و كاهش ترشح هورمون تیروئید و افزایش هورمون رشد ممكن است با اختلال عملكرد اسپرم سازی بیضه‌ها موجب ناباروری مردان شود.
مهم است بدانیم كه استفاده از حمام یا سونای گرم برای افرادی كه در معرض ناباروری هستند یا عوامل خطر دیگری دارند مناسب نیست زیرا دمای زیاد اسپرم‌سازی را مختل می‌كند.
● ارزیابی برای تشخیص علت:
برای تشخیص علت ناباروری و در نتیجه درمان صحیح آن، پزشك از گرفتن شرح حال و معاینه بالینی آغاز می‌كند. كاهش موهای بدن، بزرگی پستان‌ها و بیشتر بودن فاصله دو بازو از طول بدن، نشانه كمبود آندروژن است. اندازه بیضه‌ها بررسی می‌شود و در صورتی كه متفاوت باشند، باید از نظر واریكوسل بررسی شوند. مرحله بعدی ارزیابی علت ناباروری، بررسی‌های آزمایشگاهی است. اولین اقدام، آنالیز ادرار است كه عفونت، خون در ادرار، قند در ادرار یا بیماری‌های گوناگون كلیه را نشان می‌دهد. آنالیز یا ارزیابی مایع منی، مرحله بعدی است كه از نظر تعداد سلول‌ها و میزان تحرك و طبیعی بودن‌شان و كیفیت مایع، بررسی می‌شود. شكل اسپرم‌ها، معیار بسیار حساسی است كه نشانه سلامت كلی بیضه‌ است.
همچنین مهم‌ترین معیار كیفیت اسپرم، تحرك آن است كه مقدار طبیعی آن ۵۰ تا ۶۰ درصد است. در مرحله بعد، ارزیابی هورمونی صورت می‌گیرد. در اولین قدم از ارزیابی هورمونی، اف.اس.اچ و تستوسترون اندازه‌گیری می‌شود و اگر میزان آنها در خون، غیرطبیعی باشد، گام بعدی، اندازه‌گیری ال.اچ و پرولاكتین است. ارزیابی هورمونی، زمانی انجام می‌گیرد كه غلظت اسپرم كمتر از ۱۰ میلیون باشد یا ناتوانی و كاهش میل جنسی وجود داشته باشد و یا زمانی كه یافته‌هایی به نفع اختلال یك غده درون ریز مانند غده تیروئید موجود باشد.
آنالیز گلبول سفید مایع منی، تست آنتی بادی ضداسپرم، تست تورم هیپواسموتیك (برای بررسی زنده بودن اسپرم‌هایی كه تحرك ندارند)، تست نفوذ اسپرم به تخمك، تست بعد از نزدیكی، بررسی‌های كروموزومی و آزمایش وجود جهش ژنی سی.اف از اقدامات دیگر است كه بر اساس تشخیص پزشك اورولوژیست انجام می‌گیرد. در تست بعد از نزدیكی، دو تا هشت ساعت پس از نزدیكی، ترشحات دهانه رحم بررسی‌می‌شود. اگر واكنش اسپرم‌ها با این ترشحات، غیرطبیعی باشد درمان مناسب ناباروری،آی.یو.دی یا لقاح داخل رحمی است.

وبگردی
جنجال جدیدِ تلویزیون؛ پریدن از پنجره برای فرار از دست دختران!
جنجال جدیدِ تلویزیون؛ پریدن از پنجره برای فرار از دست دختران! - دخترها پسرجوان را دوره کرده‌اند و پسرجوان خود را از پنجره به بیرون پرتاب می‌کند. باورتان نمی‌شود که نشود، اما این صحنه را در سریال تلویزیونی پدر دیدیم که حالا دوباره این موضوع تلویزیون و دست‌اندرکاران سریال را وارد حاشیه‌های اینستاگرامی کرده است. منبع
بحران غارت سازمان یافته / در همین دو ماه اخیر ۱۵ تا ۲۰ میلیارد دلار پول دزدیده شده
بحران غارت سازمان یافته / در همین دو ماه اخیر ۱۵ تا ۲۰ میلیارد دلار پول دزدیده شده - بحران موجود، مشروعیت است. بحران مشروعیت ناشی از خیانتی است که به صداقت و آرمانگرایی و از خودگذشتگی ملت ایران انجام شده.
فیلم | علت فساد در حکومت اسلامی چیست؟
فیلم | علت فساد در حکومت اسلامی چیست؟ - فیلم - در ویدئوی زیر بخشی از سخنرانی قدیمی شهید بهشتی در مجمع عمومی اتحادیه دانشجویان مسلمان در اروپا را درباره فساد در حکومت اسلامی و دلایل آن می شنوید.
ماجرای سفر مخفیانه حسن روحانی به انگلیس
ماجرای سفر مخفیانه حسن روحانی به انگلیس - کامران غضنفری با کتاب «راز قطعنامه» شناخته شد؛ هر چند بیش از آن هم دستی بر آتش نوشتن و پژوهش داشت. غضنفری بعد از این تجربه های موفق دست به انتشار کتاب یا به قول خودش مقاله مفصل در مورد پیشنه، زندگی و عملکرد حسن روحانی در فضای مجازی زده است.
ماجرای احسان علیخانی و  ثامن الحجج
ماجرای احسان علیخانی و ثامن الحجج - پنج ماه بعد از اعلام رسمی غیرقانونی بودنِ موسسه ثامن الحجج در آبان 1393، برنامه تحویل سال 1394 شبکه سوم سیما تحت عنوان «بهارنارنج» با تهیه کنندگی و به مدت هشت ساعت پخش شد و این بار به جای تبلیغ مستقیم ثامن الحجج، باشگاه فرهنگی و ورزشی ثامن الحجج تبلیغ شد! در این برنامه بارها از ابوالفضل میرعلی مدیرعامل موسسه ثامن الحجج با عنوان دکتر تقدیر به عمل آمد؛ دکتری که اکنون مشخص شده یک دیپلمه با سوابق مالی…
وقتی یک دامدار با مدرک دیپلم و ۱۱۹ فقره چک برگشتی مدیرعامل «ثامن‌الحجج» شد
وقتی یک دامدار با مدرک دیپلم و ۱۱۹ فقره چک برگشتی مدیرعامل «ثامن‌الحجج» شد - تصاویر با شما سخن می گویند؛ تصاویری بی روتوش با سخنانی بی روتوش‌تر؛ می‌خواهیم با بخش خبری «فوتونیوز»، مقامات با شما بی روتوش و رودررو سخن بگویند. از این پس، عصرگاه هر روز با «فوتو نیوز» تابناک، حرف و سخن مقامات داخلی و خارجی را به عکس بی روتوش‌شان الصاق می‌کنیم، تا بهتر بدانیم چه کسی حرف زده و از چه سخن گفته است. کوتاه و مختصر؛ به احترام وقت شما و فرصتی که برای دانستن می‌گذارید.
ترجیح می‌دهید کدام‌ زن همکار شوهر شما باشد!
ترجیح می‌دهید کدام‌ زن همکار شوهر شما باشد! - یک بنر تبلیغاتی که ظاهراً با هدف ترویج فرهنگ حجاب طراحی شده، سبب‌ساز واکنش‌های کاربران شبکه اجتماعی توییتر شده است. در این بنر، از رهگذران خواسته شده بین دو گزینه موجود، زنی چادری و زنی مانتویی، انتخاب کنند ترجیح می‌دهند کدام‌یک همکار همسرشان باشد!
فیلم قتل عجیب زن جوان توسط شوهرش در اسلامشهر!
فیلم قتل عجیب زن جوان توسط شوهرش در اسلامشهر! - در اتفاقی عجیب و غیر قابل باور فردی امروز به دلیل درخواست طلاق همسرش در خیابان اسلامشهر وی را با ضربات چاقو از پای درآورد، از سرنوشت این خانم اطلاع دقیقی در دست نیست.
مائده‌ها و دلارهای رانتی
مائده‌ها و دلارهای رانتی - اشارت‌هایی که برخی نکات جالب توجهی دیگری در خصوص آن بیان می‌کنند، مثل مطرح شدن مساله مانتو‌های جلوباز و اشکالی که برخی مسئولان به آن وارد می‌دانند. موضوعی که موجب شد تا بعد از مدت‌های مدید و در شرایطی که بسیاری بر این باورند که شناسایی و مقابله با اخلال گران بازار می‌بایست در اولویت همه امور باشد، گشت‌های ارشاد به خیابان‌ها باز گردند.
دورهمی کثیف‌ترین برنامه جنسی  ! تفکرات پیچیده یک استاد علوم انسانی !
دورهمی کثیف‌ترین برنامه جنسی ! تفکرات پیچیده یک استاد علوم انسانی ! - یکی از بحث های جنجالی دکتر فیاض در سال های اخیر اظهار نظر او در مورد وقوع بحران جنسی در ایران بوده است که حالا او معتقد است تبدیل به انقلاب جنسی شده است. با او در این زمینه مصاحبه مفصلی انجام دادیم که به زودی منتشر می شود. بخشی از این مصاحبه که درباره برنامه دورهمی است را تماشا کنید.
آغوش جنسی یا مادرانه ! مشغله فکری مطهری
آغوش جنسی یا مادرانه ! مشغله فکری مطهری - وی در بخش دیگری از صحبت‌هایش با اشاره به نمایش در آغوش کشیدن تیم ملی کروواسی توسط رئیس‌جمهور کشورشان،گفت: ایشان با یک حس مادرانه این کار را انجام داد و این آغوش، جنسی نبود، البته که پخش آن نباید انجام می‌شد.
کدام پسر روحانی سه تابعیتی است؟
کدام پسر روحانی سه تابعیتی است؟ - سرنوشت فرزند بزرگ حسن روحانی از جمله مواردی است که در سال‌های گذشته بارها مورد توجه رسانه‌ها قرار گرفته است. پیش از برگزاری انتخابات ریاست‌جمهوری سال ۹۲ نیز یکی از وب‌سایت‌های اصولگرا مدعی بود که او به دنبال “شکست عشقی” دست به “خودکشی” زده است. بنا به ادعای برخی از رسانه‌های اصو‌لگرا، فرزند روحانی با کلت کمری پدر خودکشی کرد.
فیلم منزل محمود خاوری درکانادا
فیلم منزل محمود خاوری درکانادا - کاربران شبکه های اجتماعی فیلمی را منتشر کرده اند که گفته می شود مربوط به خانه مجلل محمود خاوری در کانادا است. صحت و سقم این قضیه هنوز تایید نشده است.
مائده هژبری و امیرحسین مقصودلو در استانبول
مائده هژبری و امیرحسین مقصودلو در استانبول - امیرحسین مقصودلو (تتلو) با انتشار عکسی از خودش و مائده هژبری، دختر نوجوانی که پس از اعتراف تلویزیونی اش معروف شد، از کنسرت مشترک در استانبول خبر داد.
واکنش فغانی به انتشار تصاویردست دادنش با داور زن برزیلی:کوچکترین اهمیتی برایم ندارد!
واکنش فغانی به انتشار تصاویردست دادنش با داور زن برزیلی:کوچکترین اهمیتی برایم ندارد! - تصاویر با شما سخن می گویند؛ تصاویری بی روتوش با سخنانی بی روتوش‌تر؛ می‌خواهیم با بخش خبری «فوتونیوز»، مقامات با شما بی روتوش و رودررو سخن بگویند. از این پس، عصرگاه هر روز با «فوتو نیوز» تابناک، حرف و سخن مقامات داخلی و خارجی را به عکس بی روتوش‌شان الصاق می‌کنیم، تا بهتر بدانیم چه کسی حرف زده و از چه سخن گفته است. کوتاه و مختصر؛ به احترام وقت شما و فرصتی که برای دانستن می‌گذارید.
مرد رو‌به‌روی مائده هژبری کیست؟
مرد رو‌به‌روی مائده هژبری کیست؟ - دختر بازداشت شده در بخشی از مصاحبه توضیح می‌دهد که صبح دستگیر شده و خانواده‌اش در جریان این موضوع قرار گرفته‌اند و این ادعا نشان می‌دهد تهیه فیلم اعترافات به فاصله یک صبح تا عصر انجام شده که خود نشان‌دهنده این است که برای متهم هنوز دادگاهی تشکیل نشده و جرمی به اثبات نرسیده ‌است.
فیلم | رامبد: دهنتو ببند، فرح‌بخش: دهنتو گِل بگیر!
فیلم | رامبد: دهنتو ببند، فرح‌بخش: دهنتو گِل بگیر! - پس از آنکه فیلم تازه محمدحسین فرح‌بخش در سالن‌های سینمای شهر تهران اکران نشد. احمدی مدیر سینماشهر که از قضا تهیه کننده برنامه خندوانه نیز هست و سوله مدیریت بحران شهر تهران در دوره تهیه کنندگی او به «خندوانه» اختصاص یافت، مانع از این اکران شده بود و همین مسئله واکنش فرح بخش را به دنبال داشت و او را رانت‌‎‌خوار خواند و پای رامبد جوان را به میان کشید.
شاخ‌های اینستاگرامی که نمی‌شناختیم
شاخ‌های اینستاگرامی که نمی‌شناختیم - یکی از دختران که به شدت مورد توجه قرار گرفته است مائده نام دارد. او از چهره‌های شناخته شده اینستاگرام است که ویدئو‌هایی از رقص هایش را در صفحه خود منتشر کرده است. او متولد سال 1380 است. به گفته خودش حدود 600هزار فالوئر دارد. او حالا با قرار وثیقه آزاد است.
تصادف سردار آزمون با پورشه اش (عکس)
تصادف سردار آزمون با پورشه اش (عکس) - سردار آزمون نیمه شب گذشته و در نزدیکی‌های صبح امروز با خودوری پورشه شخصی خود در محور نکا بهشهر پس از عبور از روستای کمیشان با تصادف زنجیره‌ای مواجه شد که در این حادثه خودروهای زیادی خسارت دیدند