یکشنبه ۲۹ بهمن ۱۳۹۶ / Sunday, 18 February, 2018

رادیوهای اینترنتی


رادیوهای اینترنتی از اواخر سال ۱۹۹۰ مورد توجه قرار گرفتند. با استفاده از رادیوهای اینترنتی می توان از هر محل و توسط صرفا" یکدستگاه کامپیوتر به اطلاعات منتشر شده دستیابی پیدا کرد.
استفاده از رادیو بمنظور نشر اطلاعات ، از اوایل سال ۱۹۲۰ مطرح گردید. در سال ۱۹۵۴ همزمان با ابداع تراتزیستور ، استفاده از رادیو بشدت رشد و متداول گردید. رادیوهای اینترنتی در اواخر قرن بیستم و اوایل فرن بیست و یکم مطرح و با توجه به زیرساخت اینترنت بسرعت با استقبال مواجه گردیدند. برای دستیابی به رادیوهای اینترنتی به یکدستگاه کامپیوتر شخصی و اینترنت نیاز است . دستیابی به اینترنت بصورت بدون کابل ، امکان استفاده از رادیوهای اینترنتی را در اتومبیل ، PDA و تلفن های سلولی فراهم کرده است . نسل جدید دستگاههای بدون کابل ، دارای قابلیت های گسترده بمنظور دستیابی به رادیوهای اینترنتی خواهند بود.
مزایای رادیوهای اینترنتی
ایستگاههای رادیوئی سنتی ، دارای دو محدودیت عمده در رابطه با نشر اطلاعات می باشند :
قدرت ایستگاه فرستنده ( معمولا" یکصد miles)
امواج رادیوئی قابل دسترس ( صدها ایستگاه محلی ممکن است وجود داشته باشد )
رادیوهای اینترنتی دارای محدودیت جغرافیائی نمی باشند. بنابراین انتشار اطلاعات توسط یک رادیوی اینترنتی در شرق ، قابل شنیدن در غرب خواهد بود. پتانسیل رادیوهای اینترنتی بسیار گسترده است . رادیوهای اینترنتی در مقایسه با رادیوهای سنتی که صرفا" از صوت برای پخش اطلاعات استفاده می نمایند ، امکان استفاده از تصاویر ، گرافیک ، متن ، لینک های مربوطه و ارتباط متقابل با شنونده را نیز ارائه می دهند. با توجه به ماهیت عملکرد رادیوهای اینترنتی استفاده از آنان در موارد متعددی توصیه می گردد. مثلا" در یک سیستم آموزشی و یا آموزش های مبتنی بر وب ، استفاده از رادیوهای اینترنتی بمنظور نشر اطلاعات بسیار حائز اهمیت است . رادیوهای اینترنتی از طیف گسترده ای از امواج برای نشر اطلاعات خصوصا" در رابطه با موزیک استفاده می نمایند.
ایجاد یک ایستگاه رادیو اینترنتی
بمنظور ایجاد یک ایستگاه رادیوئی اینترنتی به امکانات زیر نیاز خواهد بود :
CD player
نرم افزار های مربوط به تکثیر یک Track موزیک از یک CD به هارد دیسک کامپیوتر
نرم افزارهای ویرایش و ضبط صدا
میکروفن
Mixer های صوتی
Equalizer ، Compressor
کارت صدا
کامپیوتر اختصاصی بهمراه نرم افزار های encoder
سرویس دهنده Streaming media
برای نشر اطلاعات از طریق رادیوهای اینترنتی مراحل زیر دنبال می گردد:
● اطلاعات صوتی از طریق یک کارت صدا به کامپیوتر مورد نظر وارد می گردند.
● سیستم فوق ، اطلاعات صوتی دریافتی را به فرمت Streaming تبدیل می نماید. اطلاعا ت صوتی دریافتی، نمونه سازی و پس از قشرده سازی آماده ارسال بر روی اینترنت خواهند شد.
● اطلاعات صوتی فشرده شده ، برای سرویس دهنده ارسال می گردند. سرویس دهنده می بایست دارای یک پهنای باند بالا با اینترنت باشد .
● سرویس دهنده اقدام به ارسال اطلاعات صوتی بر روی اینترنت کرده و کامپیوترهای شنونده که دارای نرم افزارهای Player و یا Plug-in می باشند ، قادر به شنیدن خواهند بود . نرم افزارهای فوق ، اطلاعا ت صوتی stream دریافت شده از سرویس دهنده را به صوتی که قابل شنیدن توسط شنونده باشند ، تبدیل می نمایند.
از دو روش متفاوت برای عرضه صوت بر روی اینترنت استفاده می شود : Download و Streaming media . در روش download ، یک فایل صوتی بر روی کامپیوتر کاربر ذخیره می گردد. فرمت های فشرده نظیر mp۳ ، متداولترین فرمت فایل های صوتی برای Download کردن می باشند. ( ارسال هر نوع فایل صوتی توسط وب سایت ها و یا سایت های Ftp امکان پذیر است ). در روش Streaming ، فایل صوتی ذخیره نمی گردد بلکه صرفا" پجش خواهد شد. انتشار اطلاعات بکمک روش فوق بصورت پیوسته و با بهره گیری از سه نرم افزار انجام می گیرد : Encode و Server و Player . نرم افزار encoder اطلاعات صوتی را به فرمت streaming تبدیل می نماید. سرویس دهنده ،اطلاعات تبدیل شده را قابل دسترس بر روس اینترنت نموده و نرم افزار player ، مسدول بازیابی اطلاعات است . در پحش مستقیم ، نرم افزارهای encoder و Streamer بصورت همزمان فعالیت می نمایند. اطلاعات صوتی از طریق کارت صدا به سیستم مربوطه تغذیه و پس از Encode نمودن آنها توسط نرم افزار مربوطه بر روی سرویس دهنده streaming قرار خواهند گرفت . باتوجه به حجم بالای عملیات محاسباتی ، سرویس دهنده Streaming می بایست یک سرویس دهنده قدرتمند و اختصاصی باشد.


مطالب مرتبط

ASP


وب در ابتدا بعنوان روشی بمنظور ارائه و توزیع اطلاعات توسط دانشگاهیان و محققین استفاده می گردید . بموازات افزایش کاربران اینترنت ، استفاده از وب در سایر موارد خصوصا" امور تجاری نیز با استقبال مواجه گردید. آمازون یکی از سایت هائی است که از سال ۱۹۹۵ با رویکردی کاملا" تجاری در عرصه وب مطرح شده است. سایت فوق شامل بانک اطلاعاتی مربوط به میلیون ها کالا و محصولات است که کاربران اینترنت می توانند در هر زمان از امکانات آن بهره مند و اقدام به خرید کالا نمایند. سایت Ebay یکی دیگر از سایت هائی است که با رویکردی تجاری ، خدمات و کالای مورد نظر را در اختیار علاقه مندان قرار می دهد. همزمان با گرایشات فوق ، مدلی جدیدی از فعالیت های تجاری با نام ASP)Application Service Provider) در عرصه اینترنت ظهور پیدا کرد. مراکز فوق روش جدیدی برای ارائه نرم افزار و خدمات نرم افزاری را مطرح نمودند. مراکز ASP در طی سالیان اخیر و همزمان با گسترش و توسعه اینترنت و وب بشدت فراگیر شده و بعنوان مدلی حدید برای ارائه خدمات نرم افزاری مبتنی بر وب و اینترنت مطرح شده اند .
تعریف یک ASP
مراکز ASP ، به شرکت ها و موسساتی اطلاق می گرددکه سرویس هائی را از طریق اینترنت ارائه می نمایند. این نوع مراکز دارای ویژگی های زیر می باشند :
ASP محیط لازم برای اجرای یک نرم افزار را فراهم می نماید.
ASP مسئولیت پشتیبانی و نگهداری سرویس دهندگان نرم افزاری را برعهده دارد.
ASP پرسنل و کارمندان خاصی را بمنظور نگهداری نرم افزارها استخدام می نماید.
ASP امکان دستیابی به برنامه را از طریق اینترنت فراهم می نماید.
ASP هزینه های مربوط به فضا و نگهداری را از موسسات مربوطه دریافت خواهد کرد.
مزایای ASP
مدل ASP دارای مزایای عمده ای نسبت به سایر رویکردهای سنتی است :
هزینه پایین برای سازمانها و موسسات تجاری کوچک
پهنای باند مورد نیاز برای اجرای برنامه ها به امکانات ASP بستگی خواهد داشت .
مدل ASP امکان ایجاد زیرساخت های لازم برای حمایت از یک نرم افزار را حتی المقدور کاهش می دهد. مثلا" اگر برنامه ای به بانک های اطلاعاتی اوراکل و یا MS-SQL نیاز داشته باشد ، می بایست امکانات لازم برای پشتیباتی از برنامه و بانک اطلاعاتی فراهم گردد.
پرداخت هزینه توسط سازمانها به مراکز ASP با توجه به شرایط متعدد و رعایت مشتری صورت می پذیرد
نمونه هائی از مراکز ASP
مراکز ASP با توجه به نوع خدمات ارائه شده دارای انواع متفاوتی می باشند. خدمات ارائه شده توسط مراکز فوق شامل موارد زیر است :
- میزبانی وب . مراکز ارائه دهنده سرویس فوق با تهیه سخت افزار، نرم افزار و پهنای باند لازم امکان میزبانی وب سایت های موسسات و سازمانها و یا افراد را فراهم می آورند.مراکز فوق بابت میزبانی وب سایت ها ، هزینه هائی را بصورت ماهانه و یا سالانه دریافت و ممکن است بر روی یک ماشین صدها سایت را مستقر نمایند.
- خدمات پست الکترونیکی . اکثر مراکز ASP که خدمات میزبانی وب را ارائه می دهند ، سرویس خدمات پست الکترونیکی را نیز با استفاده از یکی از روش های موجود در اختیار متقاضیان قرار می دهند.
موسسات و سازمانهائی که تمایل به راه اندازی وب سایت داشته باشند، می توانند از پتانسیل های ارائه شده توسط مراکز ASP استفاده نموده و برای شروع کار ضرورتی به فراهم نمودن تمام امکانات توسط سازمان و یا موسسه مربوطه نخواهد بود. در گذشته سازمانهائی که تمایل به راه اندازی سایت داشتند، می بایست خود راسا" اقدام به تهیه و آماده سازی امکانات زیر می نمودند :
تهیه خط ارتباطی با اینترنت با پهنای باند قابل قبول
تهیه روتر
تهیه یک یا چندین سرویس دهنده برای سرویس دهنده وب و یا سرویس دهنده خدمات پست الکترونیکی
استخدام کارشناسان مورد نظر برای نصب و مدیریت نرم افزار و سخت افزار
امروزه با تولد مراکز ASP ، اکثر سازمانها و موسسات می توانند از بستر و پتانسیل های فراهم شده توسط این نوع مراکز استفاده نمایند. بدیهی است مراکز ASP مسئولیت پشتیبانی و نگهداری را برعهده خواهند داشت . استفاده از مراکز فوق برای راه اندازی وب سایت دارای مزایای عمده ای از منظر( زاویه ) موسسات و شرکت هائی است که قصد راه اندازی وب سایت را دارند :
مراکز ASP عموما" دارای پهنای باند قابل قبولی بوده و موسسات و سازمانها نگران پهنای باند نخواهند بود .
در صورت بروز مشکل ، کارشناسان مجرب شاغل در مراکز ASP بصورت شبانه روزی و بلافاصله مشکل را حل خواهند کرد.
در صورت نیاز به فضای بیشتر برای میزبانی وب ، می توان بسرعت اقدام لازم را انجام داد.
مراکز ASP دارای امکانات مناسب برای Backup و بازیابی اطلاعات بوده و امنتیت اطلاعات تضمین می گردد.
ASP چه امکاناتی را فراهم نماید؟
مراکز ASP به تمام نیازهای طرح شده توسط موسسات و سازمانها پاسخ مثبت خواهند داد. قبل از انتخاب ASP مورد نظر برای میزبانی وب وسایر خدمات مورد نظر ، می بایست برای سوالات زیر پاسخ لازم را اخذ کرد :
● کاربران چگونه به نرم افزار دستیابی پیدا خواهند کرد؟ آیا دستیابی به برنامه از طریق یک "مرورگر" و یا یک برنامه خاص دیگر می باشد؟ در صورتیکه دستیابی به برنامه از طریق مرورگر می باشد ، کاربران می بایست دارای چه نوع تجربه و یا دانشی باشند؟
● به مشکلات و سوالات کاربران به چه صورت پاسخ داده خواهد شد؟ در صورتیکه پرسنل و یا کارکنان سازمانی که از خدمات مراکز ASP استفاده می نمایند دارای سوال و یا مشکلی در رابطه با برنامه باشند ، به سوالات آنها چگونه پاسخ داده می شود؟ آیا مرکز ASP آموزش های لازم را ارائه می دهد ؟
● نحوه امنیت داده ها به چه صورت است ؟ نحوه دستیابی به داده ها توسط پرسنل مراکز ASP به چه صورت است ؟ آیا برای دستیابی به داده ها توسط پرسنل سازمان ها و موسسات لایه حفاظتی تعریف می گردد؟ آیا امکان اخذ گزارشات متنوع در رابطه با افراد یکه به برنامه و داده ها دستیابی پیدا کرده اند، وجود دارد ؟ مرکز ASP در رابطه با تهدیدات خارجی چه سیاستی را دنبال می نماید؟ در صورت خرابی سخت افزار ، وضعیت ایمن بودن داده ها به چه صورت است ؟
● ارتباط ایجاد شده بین کاربر و مرکز ASP به چه صورت است ؟ داده ها در زمان درخواست کاربر از طریق مرکز ASP در اختیار گذاشته خواهد شد. آیا از یک روش امنیتی نظیر : رمزنگاری ، یک شبکه VPN استفاده می شود؟
● نحوه استقرار برنامه بر روی سرویس دهنده به چه صورت است ؟ آیا داده ها بر روی یک سرویس دهنده اختصاصی ذخیره می گردند؟ آیا برای ذخیره سازی داده ها از یک ماشین مشترک استفاده می گردد؟
● در صورت بروز اشکال و غیرفعال شدن ماشین مربوطه ، مرکز ASP برای فعال نمودن سرویس دهنده (Online) از چه سیستم های جایگزینی استفاده می نماید؟
● در صورت بروز اشکال برای هارد دیسک و یا از کارافتادن نرم افزار ، مرکز ASP از چه سیاست هائی برای Recovery استفاده می نماید.
● درصورت بروز حوادث غیر مترقبه نظیر آتش سوزی ، مرکز ASP چه مدت زمانی را صرف بازسازی خود خواهد کرد ؟ سرویس های مورد نظر پس از گذشت چه زمانی مجددا" فعال خواهند شد. ؟
● مالکیت داده ها و اطلاعات با کیست ؟ با اینکه مشخص است که مالکیت داده ها و اطلاعات سازمان و یا موسسه مربوطه است ، ولی می بایست مورد فوق با صراحت در قرارداد با مراکز ASP قید گردد.
● در صورت تغییر مرکز ASP ، به چه صورت می توان داده ها ی موجود بر روی مرکز ASP فعلی را خارج نمود؟
در این راستا سوالات متعدد دیگری نیز وجود دارد که هر سازمان و یا موسسه با توجه به شرایط اختصاصی خود می تواند آنها را از مرکز ASP ، مطرح نماید.

خمیر مارسیپان
▪ بادام خام ۲۰۰ گرم ▪ پودر قند ۶۰۰ تا ۷۰۰ گرم ▪ سفیده تخم مرغ ۱ عدد ▪ اسانس بادام تلخ دو سوم قاشق چایخوری ▪ رنگ مجاز خوراکی به میزان دلخواه ● طرز تهیه خمیر مارسیپان بادامهای خام …
وبگردی
بدل ایرانی آنجلینا جولی رونمایی شد !
بدل ایرانی آنجلینا جولی رونمایی شد ! - شب گذشته مراسم اکران فیلم بلوک 9 خروجی 2 به کارگردانی علیرضا امینی و تهیه کنندگی محمدرضا شریفی نیا و نیز فیلم شاخ کرگدن در پردیس سینمایی ملت برگزار گردید.
فیلم | سریع‌القلم: تقابل ما با جهان چقدر هزینه دارد؟
فیلم | سریع‌القلم: تقابل ما با جهان چقدر هزینه دارد؟ - اقتصاد سیاسی - محمودسریع القلم با بیان اینکه تقابل ما با جهان هزینه دارد،گفت:»هیچ انسانی پیدا نمی شود که بگوید با ظلم موافقم هستم،اما حکمرانی در کشور باید سود و زیان کند که با چه هزینه ای می خواهد این موضوع را پیش ببرد.»
سیف بعد از کاهش 30 درصدی ثروت مردم بجای استعفا وعده داد / عقب نشینی از کاهش دستوری نرخ سود
سیف بعد از کاهش 30 درصدی ثروت مردم بجای استعفا وعده داد / عقب نشینی از کاهش دستوری نرخ سود - تدابیر بانک مرکزی برای مدیریت بازار ارز؛ شامل انتشار اوراق گواهی سپرده ریالی، انتشار گواهی سپرده ریالی مبتنی بر ارز و طرح پیش فروش سکه بهارآزادی در نشست...
دولت ثبات و امید 4 سال پیش در مورد ارز چه گفت؟
دولت ثبات و امید 4 سال پیش در مورد ارز چه گفت؟ - یادآوری سخنی از رئیس جمهور،در برنامه تلویزیونی "دیدگاه"، پیش از انتخابات سال 1392 و نگاهی به نرخ ارز امروز ، 25 بهمن 1396
اظهارات جنجالی احمدی نژاد در مقابل دادگاه
اظهارات جنجالی احمدی نژاد در مقابل دادگاه - سخنرانی پرحاشیه احمدی نژاد در مقابل دادگاه بقایی
چه کسی به وقت شام را کمدی خطاب کرد؟!!
چه کسی به وقت شام را کمدی خطاب کرد؟!! - امیرقادری منتقد سینما: حاتمی کیا یک فیلم بد و کاریکاتوری ساخته است
تصاویر/ حاشیه و متن اختتامیه جشنواره فیلم فجر
تصاویر/ حاشیه و متن اختتامیه جشنواره فیلم فجر - آیین اختتامیه سی و ششمین جشنواره فیلم فجر در مرکز همایش‌های برج میلاد با حضور اسحاق جهانگیری معاون اول رییس جمهور و سید عباس صالحی وزیر ارشاد برپا شد.