دوشنبه ۲۵ تیر ۱۳۹۷ / Monday, 16 July, 2018

خدمات‌ ناصری‌


ناصری‌ كه‌ تا سال‌ گذشته‌ از وضعیت‌ جسمانی‌ نسبتا مناسبی‌ برخوردار بود و همزمان‌ مدیر عاملی‌ خانه‌ موسیقی‌ و نیز هدایت‌ اركستر سمفونیك‌ تهران‌ را بر عهده‌ داشت‌ ، از اواخر زمستان‌ به‌ بیماری‌ ریوی‌ دچار شد و حالش‌ بتدریج‌ روبه‌ وخامت‌ گذاشت‌، به‌ نحوی‌ كه‌ در روزهای‌ پایانی‌ عمرش‌ ممنوع‌ الملاقات‌ شده‌ بود تا اینكه‌ در گذشت‌ .
ناصری‌ در جریانات‌ موسیقی‌ پس‌ از انقلاب‌ تاثیر گذار بود و كمتر شورا و یا مجموعه‌ سیاستگذار موسیقی‌ بود كه‌ از حضور وی‌ بی‌ بهره‌ مانده‌ باشد .فریدون‌ ناصری‌ ۷۵ سال‌ قبل‌ (۱۳۰۹ ) در تهران‌ متولد شد. از كلاس‌ پنجم‌ ابتدایی‌ به‌ هنرستان‌ موسیقی‌ رفت‌ و آموزش‌ موسیقی‌ را از آنجا شروع‌ كرد و در اواخر دوران‌ تحصیل‌ فراگیری‌ جدی‌تر موسیقی‌ را نزد دواستاد شناخته‌ شده‌ موسیقی‌ ، باغچه‌ بان‌ و ناصحی‌ دنبال‌ كرد.
وی‌ ۴ سال‌ دوره‌ عالی‌ كنترپوان‌، فوگ‌ و اصول‌ آهنگسازی‌ را نزد ؤمین‌ باغچه‌ بان‌ فرا گرفت‌ و برای‌ ادامه‌ تحصیل‌ به‌ اروپا رفت‌.او در كنسرواتوار سلطنتی‌ بروكسل‌ در كلاس‌ رهبری‌ و آهنگسازی‌ یكی‌ از مدرسان‌ صاحب‌ نام‌ به‌ نام‌ اندره‌ سوری‌ آهنگسازی‌، تصنیف‌ موسیقی‌ فیلم‌ و رهبری‌ اركستر را آموخت‌.ناصری‌ پس‌ از بازگشت‌ از اروپا در دهه‌ ۴۰ و ۵۰ (خورشیدی‌) با رادیو و تلویزیون‌ ایران‌ همكاری‌ زیادی‌ داشت‌ و همزمان‌ با شادروان‌ مرتضی‌ حنانه‌ نیز همكاری‌های‌ جدی‌ و تاثیر گذاری‌ را آغاز كرد.
وی‌ در زمینه‌ موسیقی‌ فیلم‌ آثار متعددی‌ ساخته‌ كه‌ موسیقی‌ فیلم‌ های‌ «ستارخان‌» ساخته‌ علی‌ حاتمی‌، «حسین‌ سیاه‌» از پرویز اصلانلو، «فصل‌ خون‌» از حبیب‌ كاوش‌، «محكومین‌» و «تاریخ‌ سازان‌» از هادی‌ صابر، «كفش‌های‌ میرزا نوروز» از محمد متوسلانی‌، «آن‌ سوی‌ مه‌» از منوچهر عسگری‌ نسب‌ و «ناخدا خورشید» از ناصر تقوایی‌ و تعدادی‌ ازسریال‌ های‌ تلویزیونی‌ از آن‌ جمله‌ اند. ناصری‌ در تالیف‌ كتاب‌ نیز دستی‌ چیره‌ داشت‌ كه‌ كتابهای‌ ترمینولوژی‌ موسیقی‌ و موسیقی‌ روسی‌ از جمله‌ آنهاست‌. این‌ هنرمند همچنین‌ از معدود چهره‌های‌ موسیقی‌ بود كه‌ توانست‌ به‌ عنوان‌ چهره‌ ماندگار این‌ رشته‌ معرفی‌ شود. آخرین‌ حضور ناصری‌ در صحنه‌ موسیقی‌ زمانی‌ بود كه‌ علی‌ رهبری‌ ، چهره‌ نامی‌ رهبری‌ اركستر سمفونیك‌ كه‌ پس‌ از سی‌ سال‌ به‌ ایران‌ بازگشته‌ بود، در هنگام‌ اجرا و رهبری‌ اركستر سمفونیك‌ در تالار وحدت‌ (خرداد ۱۳۸۴) از وی‌ دعوت‌ كرد تا به‌ صحنه‌ بیاید و در صحنه‌ از وی‌ و خدماتش‌ به‌ موسیقی‌ اركسترال‌ سپاسگزاری‌ كرد .
خدمات‌ ناصری‌ به‌ موسیقی‌ ایران‌
آنچه‌، اما فریدون‌ ناصری‌ را به‌ چهره‌ یی‌ تاثیر گذار درتاریخ‌ موسیقی‌ ایران‌ تبدیل‌ كرد، نه‌ كارهای‌ تخصصی‌ وی‌ در ساخت‌ موسیقی‌ فیلم‌، و یا آهنگسازی‌، كه‌ رهبری‌ اركستر سمفونیك‌ تهران‌ و نیز مدیر عاملی‌ خانه‌ موسیقی‌ بود. ناصری‌ در زمانی‌ اداره‌ اركستر سمفونیك‌ تهران‌ را به‌ دست‌ گرفت‌، كه‌ هرگونه‌ فعالیتهای‌ موسیقایی‌ در كشور با مقاومتهای‌ فراوانی‌ روبرو بود و اهل‌ موسیقی‌ از امنیت‌ لازم‌ برای‌ اجرای‌ موسیقی‌ در صحنه‌ های‌ رسمی‌ برخوردار نبودندأ اكثر آنها پراكنده‌ شده‌ بودند و جمع‌ و جور كردن‌ آنها و قبولاندنشان‌ برای‌ حضور در اركستر سمفونیك‌ خود انرژی‌ فراوانی‌ می‌ برد. بحث‌ حرمت‌ موسیقی‌، كه‌ هنوز هم‌ برخی‌ از فقها از برنامه‌ های‌ موسیقی‌ انتقاد دارند، در آن‌ زمانها با شدت‌ و حدت‌ افزونتری‌ در جریان‌ بود و مقاومت‌ و صراحت‌ و تلاشهای‌ امثال‌ ناصری‌ توانست‌ فضاهای‌ تازه‌ تری‌ را به‌ روی‌ اهل‌ موسیقی‌ باز كند.
ناصری‌ صراحت‌ لهجه‌ شگفت‌ انگیزی‌ داشت‌ و بسیاری‌ از مطالب‌ و خواسته‌ ها و نیز انتقاداتی‌ را كه‌ دیگر اهالی‌ موسیقی‌ از به‌ زبان‌ آوردنش‌ در نزد مسوولان‌ كشوری‌ عاجز بودند، با صراحت‌ تمام‌ مطرح‌ می‌ كرد. اركستر سمفونیك‌ تهران‌، اگرچه‌ در سالهای‌ اخیر با برخی‌ انتقادات‌ روبرو بود، اما حضور ناصری‌ به‌ حدی‌ بر دیگران‌ سیطره‌ داشت‌ كه‌ بحث‌ تغییر مدیریت‌ اركستر سمفونیك‌ تهران‌ و گزینش‌ رهبری‌ دائمی‌ برای‌ آن‌ به‌ یكی‌ از مشكلات‌ اهل‌ موسیقی‌ تبدیل‌ شد. در واقع‌ برخی‌ از اهالی‌ موسیقی‌ و نیز اعضای‌ اركستر سمفونیك‌ تهران‌ به‌ دلیل‌ رعایت‌ پیشكسوتی‌ شادروان‌ ناصری‌، از طرح‌ جایگزینی‌ فردی‌ به‌ عنوان‌ رهبر دایمی‌ این‌ اركستر خودداری‌ و مشكل‌ رهبری‌ اركستر را از طریق‌ دعوت‌ رهبران‌ ایرانی‌ ساكن‌ در كشورهای‌ اروپایی‌ حل‌ می‌ كردند، چرا كه‌ ناصری‌ از حدود ۶ سال‌ قبل‌ و به‌ دلیل‌ وضعیت‌ جسمی‌ و كهولت‌ سن‌ ایستادن‌ روی‌ سكوی‌ رهبری‌ اركستر سمفونیك‌ را ترك‌ كرد. همین‌ امر یافتن‌ جایگزینی‌ برای‌ وی‌ را به‌ یكی‌ از سرفصلهای‌ دشوار مدیریت‌ موسیقی‌ تبدیل‌ كرد.ناصری‌ در سالهای‌ پایانی‌ مدیریتش‌ بر اركستر سمفونیك‌ تهران‌، از نبود امكانات‌ و بی‌ توجهی‌ مسوولان‌ مركز موسیقی‌ به‌ وضعیت‌ معیشتی‌ اعضای‌ اركستر سمفونیك‌ و كر سخت‌ گله‌ مند بود و بارها در مطبوعات‌ و رسانه‌ ها وجود چنین‌ وضعیتی‌ را ناگوار و مایه‌ آبروریزی‌ اركستر سمفونیك‌ بیان‌ كرده‌ بود .حضور ناصری‌ به‌ عنوان‌ سومین‌ مدیر عامل‌ خانه‌ موسیقی‌ نیز توانست‌ نقشی‌ دیگر از وی‌ در اذهان‌ اهل‌ موسیقی‌ یه‌ یادگار گذارد. ناصری‌ زمانی‌ این‌ سمت‌ را به‌ دست‌ گرفت‌ كه‌ مدیریت‌ این‌ خانه‌ دچار تفرقه‌ و تشتت‌ عجیبی‌ شده‌ بود و بیم‌ آن‌ می‌ رفت‌ كه‌ تمامی‌ دستاوردهای‌ این‌ نهاد صنفی‌ هنری‌ به‌ جهت‌ برخی‌ اختلافات‌ از كف‌ برود. حضور ناصری‌ در خانه‌ موسیقی‌ آرامش‌ را به‌ این‌ نهاد بازگرداند و وی‌ در مدتی‌ كه‌ مدیر عاملی‌ این‌ نهاد را بر عهده‌ داشت‌، توانست‌ ضمن‌ ساماندهی‌ هیات‌ مدیره‌ و همگامی‌ با آنها به‌ راه‌ اندازی‌ كانونهای‌ ۸ گانه‌ و برگزاری‌ موفق‌ انتخابات‌ برای‌ این‌ كانونها همت‌ گمارد و نیز بیمه‌ و برخی‌ امور صنفی‌ اهل‌ موسیقی‌ را با جدیت‌ افزونتری‌ دنبال‌ كند.وقتی‌ ناصری‌ در خرداد سال‌ ۱۳۸۳ مدیریت‌ عاملی‌ خانه‌ موسیقی‌ را به‌ كامبیز روشن‌ روان‌ وا می‌گذاشت‌، در واقع‌ این‌ نهاد دوران‌ تاسیس‌ خود را به‌ رغم‌ تمامی‌ افت‌ و خیزها پشت‌ سر گذاشته‌ بود و می‌ رفت‌ كه‌ گامهای‌ تازه‌تری‌ را در جهت‌ حفظ‌ و اعتلای‌ موسیقی‌ ایرانی‌ ونیز حمایت‌ از اهالی‌ موسیقی‌ بردارد.

ابوالحسن‌ نجواكارشناس‌ موسیقی‌


منبع : روزنامه اعتماد

مطالب مرتبط

هارمونی بازدم ها

هارمونی بازدم ها
● نگاهی به تاریخچه «پن فلوت» یكی از باستانی ترین سازها
اگر ساز را صرفاً وسیله ای برای تولید صوت بدانیم، بنابه نظر بسیاری از متخصصان و تاریخ دانان، «پن فلوت» به خاطر سادگی بیش از حد خود از باستانی ترین سازها به شمار می آید و شاید سازهای كوبه ای تنها سازهایی باشندكه از آن قدیمی ترند. جالب است كه هیچ منطقه یا قوم خاصی را نمی توان سرمنشاء پن فلوت دانست زیرا آثاری از این نوع ساز در نقاطی از جهان كشف شده است كه در گذشته هیچ ارتباطی با یكدیگر نداشته اند.
«پن فلوت» pan flute (كه به نامهای سیرینكس syrinx یا كوییلزquills هم خوانده می شود) یكی از باستانی ترین سازها است كه براساس قوانین لوله های صوتی بسته ساخته می شود و معمولاً با ده یا بیش از ده نی كه به ترتیب طول وگاهی قطر كنار هم چیده شده اند ساخته می شود. سیرینكس سازی بوده است كه مدتها در میان اقوام مختلف و به عنوان ساز عوام folk instrument سازهایی كه توسط مردم عادی و برای اجرای موسیقی فولكوریك ساخته شده و مخترع واقعی آن مشخص نیست) رواج داشته است و جد سازهایی چون ارگ بادی با pipe organ و هارمونیكا harmonica به شمار می رود. این ساز به دلیل اینكه ساز مورد علاقه پن pan، خدای حامی شبانان و گله ها در یونان باستان به شمار می آمد، چنین نامگذاری شده است.
نی های این ساز از یك سمت بسته هستند در نتیجه امواج صدا باید دو مرتبه طول نی را بپیماید و به همین دلیل هر نت یك اكتاو پایین تر از نت مشابهی است كه با یك نی هم اندازه اما باز ایجاد می شود.
در آمریكای جنوبی برای ساختن پن فلوت و كوك كردن نی ها در شدت مناسب صوتی از دانه خشك ذرت یا ریگهای كوچكی كه در ته هر نی قرار می دهند استفاده می كنند.
سازندگان امروزی پن فلوت به شكل منحنی رومانیایی آن، برای كوك كردن ساز از موم (عموماً موم زنبور) استفاده می كنند و برای این كار از ابزارهای خاصی استفاده می كنند. چوب پنبه و دریچه های لاستیكی نیز برای كوك كردن این ساز به كار می روند كه استفاده از آنها سریعتر و ساده تر است.
پن فلوت با افقی دمیدن در نوك تیز لبه داخلی سمت باز نی ها نواخته می شود. این كار مجموعه منظمی از پالسها تولید می كند كه در طول لوله به امواج صوتی تبدیل می شوند. هر نی یا لوله برای نت خاصی كوك شده است كه نت ابتدایی نامیده می شود. با زیاد دمیدن یا overblowing كه به معنای افزایش شدت دمیدن و فشردن لبها برساز است، نتهایی كه فركانس آنها از نت ابتدایی بالاتر است یا هارمونیك ها تولید می شوند.
پن فلوت رومانیایی طوری ساخته می شود كه نی ها در یك ردیف منحنی در كنار یكدیگر قرار می گیرند. این حالت به نوازنده امكان می دهد كه تنها با چرخش سر خود به سادگی به تمام نتها دسترسی داشته باشد.
این سازها قادر به اجرای انواع نواهای زیر و بم هستند كه با روش خاصی كه مركب از اریب گرفتن ساز و حركات فك نوازنده است به وجود می آیند. یك نوازنده ماهر می تواند در هر میزان و كلیدی بنوازد.
شواهد وجود پن فلوت در اشعار اوید Ovid، شاعر یونان باستان و در میان تصاویر روی ظروف و مجسمه های سراسری اروپا دیده می شود. برای مثال در یك كولونی رومیان، سازی متشكل از ۷ نی كه به شیوه دیاتونیك (وابسته به مقیاس كلید هشت آهنگی در هر اكتاو) كوك شده بود و همچنین شواهد مكتوبی از این ساز در چند كتابچه راهنما یافته شده است.
این تصور كه پن فلوت تنها در اروپا استفاده می شود، نادرست است در آسیا بعضی از قدیمی ترین اجداد پن فلوت یافته شده است كه پای ژیائو Pai Hsiao نام دارد كه نوعی پن فلوت است كه بلندترین نی آن در وسط قرار گرفته و باقی نی ها به ترتیب قد از بلند به كوتاه و در دو سمت آن چیده شده اند.
این ساز برای انجام مراسم رسمی و مذهبی مورد استفاده قرار می گرفته است. در British museum لندن، نقش برجسته هایی از دوران گاندارای هند از قرن اول تا پنجم بعد از میلاد وجود دارد كه در آن زنانی به نواختن سیرینكس، نی، دونای و طبل مشغولند.
وجود پن فلوت در آفریقا چندان مشهود نیست. البته در یكی دو مورد و درمناطق محدود در شرق و مركز آفریقا مانند اوگاندا، نوعی پن فلوت ابتدایی با ۲ تا ۶ نی یافته شده است.
در آمریكای جنوبی، به خصوص پرو و بولیوی پن فلوت همان قدر زنده و رایج است كه در رومانی، این ساز همواره در موسیقی فولكوریك این مناطق به كار می رود و در بیشتر موزه های جهان، ما با شواهدی از وجود پن فلوت در دوران ۳۰۰ تا ۱۵۰۰ میلادی روبرو می شویم.
منشاء این ساز درآمریكا، به اقوام اینكا و مایا باز می گردد كه به نامهای روندادور rondaor، آنتارا antara، هایورا hauyra، پوهورا puhura و سیكوsiku خوانده می شده است. در این ساز، نی ها توسط یك تیر عرضی به یكدیگر متصل شده و با بندی از جنس گیاه به هم بسته می شدند. این نی ها به اندازه پن فلوت رومانی محكم بسته نمی شدند.
با این وجود امروزه پن فلوت یك ساز بدوی و مخصوص ترانه های روستایی و محلی به شمار نمی آید بلكه به عنوان سازی مهم و مستقل شناخته می شود.

وبگردی
کدام پسر روحانی سه تابعیتی است؟
کدام پسر روحانی سه تابعیتی است؟ - سرنوشت فرزند بزرگ حسن روحانی از جمله مواردی است که در سال‌های گذشته بارها مورد توجه رسانه‌ها قرار گرفته است. پیش از برگزاری انتخابات ریاست‌جمهوری سال ۹۲ نیز یکی از وب‌سایت‌های اصولگرا مدعی بود که او به دنبال “شکست عشقی” دست به “خودکشی” زده است. بنا به ادعای برخی از رسانه‌های اصو‌لگرا، فرزند روحانی با کلت کمری پدر خودکشی کرد.
فیلم منزل محمود خاوری درکانادا
فیلم منزل محمود خاوری درکانادا - کاربران شبکه های اجتماعی فیلمی را منتشر کرده اند که گفته می شود مربوط به خانه مجلل محمود خاوری در کانادا است. صحت و سقم این قضیه هنوز تایید نشده است.
چرا آیت‌الله جنتی اینگونه فکر می‌کند؟
چرا آیت‌الله جنتی اینگونه فکر می‌کند؟ - احزاب و شخصیت‌ها - زندگی ساده آیت‌الله جنتی گرچه از ویژگی‌های مثبت شخصیت وی است اما نوع نگاهش به عرصه سیاسی و مصداق‌یابی های وی درخصوص افراد انقلابی انتقادهای زیادی را متوجه او می‌کند.
مائده هژبری و امیرحسین مقصودلو در استانبول
مائده هژبری و امیرحسین مقصودلو در استانبول - امیرحسین مقصودلو (تتلو) با انتشار عکسی از خودش و مائده هژبری، دختر نوجوانی که پس از اعتراف تلویزیونی اش معروف شد، از کنسرت مشترک در استانبول خبر داد.
واکنش فغانی به انتشار تصاویردست دادنش با داور زن برزیلی:کوچکترین اهمیتی برایم ندارد!
واکنش فغانی به انتشار تصاویردست دادنش با داور زن برزیلی:کوچکترین اهمیتی برایم ندارد! - تصاویر با شما سخن می گویند؛ تصاویری بی روتوش با سخنانی بی روتوش‌تر؛ می‌خواهیم با بخش خبری «فوتونیوز»، مقامات با شما بی روتوش و رودررو سخن بگویند. از این پس، عصرگاه هر روز با «فوتو نیوز» تابناک، حرف و سخن مقامات داخلی و خارجی را به عکس بی روتوش‌شان الصاق می‌کنیم، تا بهتر بدانیم چه کسی حرف زده و از چه سخن گفته است. کوتاه و مختصر؛ به احترام وقت شما و فرصتی که برای دانستن می‌گذارید.
اول مرگ بر ربا بعد مرگ برآمریکا
اول مرگ بر ربا بعد مرگ برآمریکا - صحبت های تامل برانگیز آیت الله رودباری درمورد ربا در کشور
مرد رو‌به‌روی مائده هژبری کیست؟
مرد رو‌به‌روی مائده هژبری کیست؟ - دختر بازداشت شده در بخشی از مصاحبه توضیح می‌دهد که صبح دستگیر شده و خانواده‌اش در جریان این موضوع قرار گرفته‌اند و این ادعا نشان می‌دهد تهیه فیلم اعترافات به فاصله یک صبح تا عصر انجام شده که خود نشان‌دهنده این است که برای متهم هنوز دادگاهی تشکیل نشده و جرمی به اثبات نرسیده ‌است.
فیلم | رامبد: دهنتو ببند، فرح‌بخش: دهنتو گِل بگیر!
فیلم | رامبد: دهنتو ببند، فرح‌بخش: دهنتو گِل بگیر! - پس از آنکه فیلم تازه محمدحسین فرح‌بخش در سالن‌های سینمای شهر تهران اکران نشد. احمدی مدیر سینماشهر که از قضا تهیه کننده برنامه خندوانه نیز هست و سوله مدیریت بحران شهر تهران در دوره تهیه کنندگی او به «خندوانه» اختصاص یافت، مانع از این اکران شده بود و همین مسئله واکنش فرح بخش را به دنبال داشت و او را رانت‌‎‌خوار خواند و پای رامبد جوان را به میان کشید.
شاخ‌های اینستاگرامی که نمی‌شناختیم
شاخ‌های اینستاگرامی که نمی‌شناختیم - یکی از دختران که به شدت مورد توجه قرار گرفته است مائده نام دارد. او از چهره‌های شناخته شده اینستاگرام است که ویدئو‌هایی از رقص هایش را در صفحه خود منتشر کرده است. او متولد سال 1380 است. به گفته خودش حدود 600هزار فالوئر دارد. او حالا با قرار وثیقه آزاد است.
تصادف سردار آزمون با پورشه اش (عکس)
تصادف سردار آزمون با پورشه اش (عکس) - سردار آزمون نیمه شب گذشته و در نزدیکی‌های صبح امروز با خودوری پورشه شخصی خود در محور نکا بهشهر پس از عبور از روستای کمیشان با تصادف زنجیره‌ای مواجه شد که در این حادثه خودروهای زیادی خسارت دیدند
فیلم | سرگذشت گنده‌لات تهران تا لحظه جان‌دادن در زندان (۱۴+)
فیلم | سرگذشت گنده‌لات تهران تا لحظه جان‌دادن در زندان (۱۴+) - فیلم - گزارشی کامل و کوتاه از سرگذشت وحید مرادی گنده‌لات تهران تا لحظه جان‌دادن در زندان را در ویدئوی زیر ببینید.
شوخی «عطاران» با «مدیری» در اکران فیلم هزارپا
شوخی «عطاران» با «مدیری» در اکران فیلم هزارپا - مراسم اکران خصوصی فیلم هزارپا با حضور هنرمندان و بازیگران این فیلم سینمایی شب گذشته 9 تیر 1397 در برج میلاد برگزار شد.
قصور تاریخی دولت
قصور تاریخی دولت - چه باید کرد؟ پرسشی که نوبخت پرسیده است، اما شاید به دنبال پاسخ آن نباشد. در شرایط کنونی دولت و حامیان اصلی آن در مظان این اتهام تاریخ قرار خواهند گرفت که چرا به دنبال طرح و پاسخ مهم‌ترین سوال شرایط بحرانی کنونی نرفتند.
تصاویر/ لمس "آزادی" در ورزشگاه آزادی
تصاویر/ لمس "آزادی" در ورزشگاه آزادی - مردم تهران برای اولین بار و برای تماشای مسابقه‌ی فوتبال ایران و اسپانیا در جام جهانی ۲۰۱۸ بهمراه خانواده‌های خود به ورزشگاه صدهزار نفری آزادی رفتند