جمعه ۲۴ آذر ۱۳۹۶ / Friday, 15 December, 2017

خدمات‌ ناصری‌


ناصری‌ كه‌ تا سال‌ گذشته‌ از وضعیت‌ جسمانی‌ نسبتا مناسبی‌ برخوردار بود و همزمان‌ مدیر عاملی‌ خانه‌ موسیقی‌ و نیز هدایت‌ اركستر سمفونیك‌ تهران‌ را بر عهده‌ داشت‌ ، از اواخر زمستان‌ به‌ بیماری‌ ریوی‌ دچار شد و حالش‌ بتدریج‌ روبه‌ وخامت‌ گذاشت‌، به‌ نحوی‌ كه‌ در روزهای‌ پایانی‌ عمرش‌ ممنوع‌ الملاقات‌ شده‌ بود تا اینكه‌ در گذشت‌ .
ناصری‌ در جریانات‌ موسیقی‌ پس‌ از انقلاب‌ تاثیر گذار بود و كمتر شورا و یا مجموعه‌ سیاستگذار موسیقی‌ بود كه‌ از حضور وی‌ بی‌ بهره‌ مانده‌ باشد .فریدون‌ ناصری‌ ۷۵ سال‌ قبل‌ (۱۳۰۹ ) در تهران‌ متولد شد. از كلاس‌ پنجم‌ ابتدایی‌ به‌ هنرستان‌ موسیقی‌ رفت‌ و آموزش‌ موسیقی‌ را از آنجا شروع‌ كرد و در اواخر دوران‌ تحصیل‌ فراگیری‌ جدی‌تر موسیقی‌ را نزد دواستاد شناخته‌ شده‌ موسیقی‌ ، باغچه‌ بان‌ و ناصحی‌ دنبال‌ كرد.
وی‌ ۴ سال‌ دوره‌ عالی‌ كنترپوان‌، فوگ‌ و اصول‌ آهنگسازی‌ را نزد ؤمین‌ باغچه‌ بان‌ فرا گرفت‌ و برای‌ ادامه‌ تحصیل‌ به‌ اروپا رفت‌.او در كنسرواتوار سلطنتی‌ بروكسل‌ در كلاس‌ رهبری‌ و آهنگسازی‌ یكی‌ از مدرسان‌ صاحب‌ نام‌ به‌ نام‌ اندره‌ سوری‌ آهنگسازی‌، تصنیف‌ موسیقی‌ فیلم‌ و رهبری‌ اركستر را آموخت‌.ناصری‌ پس‌ از بازگشت‌ از اروپا در دهه‌ ۴۰ و ۵۰ (خورشیدی‌) با رادیو و تلویزیون‌ ایران‌ همكاری‌ زیادی‌ داشت‌ و همزمان‌ با شادروان‌ مرتضی‌ حنانه‌ نیز همكاری‌های‌ جدی‌ و تاثیر گذاری‌ را آغاز كرد.
وی‌ در زمینه‌ موسیقی‌ فیلم‌ آثار متعددی‌ ساخته‌ كه‌ موسیقی‌ فیلم‌ های‌ «ستارخان‌» ساخته‌ علی‌ حاتمی‌، «حسین‌ سیاه‌» از پرویز اصلانلو، «فصل‌ خون‌» از حبیب‌ كاوش‌، «محكومین‌» و «تاریخ‌ سازان‌» از هادی‌ صابر، «كفش‌های‌ میرزا نوروز» از محمد متوسلانی‌، «آن‌ سوی‌ مه‌» از منوچهر عسگری‌ نسب‌ و «ناخدا خورشید» از ناصر تقوایی‌ و تعدادی‌ ازسریال‌ های‌ تلویزیونی‌ از آن‌ جمله‌ اند. ناصری‌ در تالیف‌ كتاب‌ نیز دستی‌ چیره‌ داشت‌ كه‌ كتابهای‌ ترمینولوژی‌ موسیقی‌ و موسیقی‌ روسی‌ از جمله‌ آنهاست‌. این‌ هنرمند همچنین‌ از معدود چهره‌های‌ موسیقی‌ بود كه‌ توانست‌ به‌ عنوان‌ چهره‌ ماندگار این‌ رشته‌ معرفی‌ شود. آخرین‌ حضور ناصری‌ در صحنه‌ موسیقی‌ زمانی‌ بود كه‌ علی‌ رهبری‌ ، چهره‌ نامی‌ رهبری‌ اركستر سمفونیك‌ كه‌ پس‌ از سی‌ سال‌ به‌ ایران‌ بازگشته‌ بود، در هنگام‌ اجرا و رهبری‌ اركستر سمفونیك‌ در تالار وحدت‌ (خرداد ۱۳۸۴) از وی‌ دعوت‌ كرد تا به‌ صحنه‌ بیاید و در صحنه‌ از وی‌ و خدماتش‌ به‌ موسیقی‌ اركسترال‌ سپاسگزاری‌ كرد .
خدمات‌ ناصری‌ به‌ موسیقی‌ ایران‌
آنچه‌، اما فریدون‌ ناصری‌ را به‌ چهره‌ یی‌ تاثیر گذار درتاریخ‌ موسیقی‌ ایران‌ تبدیل‌ كرد، نه‌ كارهای‌ تخصصی‌ وی‌ در ساخت‌ موسیقی‌ فیلم‌، و یا آهنگسازی‌، كه‌ رهبری‌ اركستر سمفونیك‌ تهران‌ و نیز مدیر عاملی‌ خانه‌ موسیقی‌ بود. ناصری‌ در زمانی‌ اداره‌ اركستر سمفونیك‌ تهران‌ را به‌ دست‌ گرفت‌، كه‌ هرگونه‌ فعالیتهای‌ موسیقایی‌ در كشور با مقاومتهای‌ فراوانی‌ روبرو بود و اهل‌ موسیقی‌ از امنیت‌ لازم‌ برای‌ اجرای‌ موسیقی‌ در صحنه‌ های‌ رسمی‌ برخوردار نبودندأ اكثر آنها پراكنده‌ شده‌ بودند و جمع‌ و جور كردن‌ آنها و قبولاندنشان‌ برای‌ حضور در اركستر سمفونیك‌ خود انرژی‌ فراوانی‌ می‌ برد. بحث‌ حرمت‌ موسیقی‌، كه‌ هنوز هم‌ برخی‌ از فقها از برنامه‌ های‌ موسیقی‌ انتقاد دارند، در آن‌ زمانها با شدت‌ و حدت‌ افزونتری‌ در جریان‌ بود و مقاومت‌ و صراحت‌ و تلاشهای‌ امثال‌ ناصری‌ توانست‌ فضاهای‌ تازه‌ تری‌ را به‌ روی‌ اهل‌ موسیقی‌ باز كند.
ناصری‌ صراحت‌ لهجه‌ شگفت‌ انگیزی‌ داشت‌ و بسیاری‌ از مطالب‌ و خواسته‌ ها و نیز انتقاداتی‌ را كه‌ دیگر اهالی‌ موسیقی‌ از به‌ زبان‌ آوردنش‌ در نزد مسوولان‌ كشوری‌ عاجز بودند، با صراحت‌ تمام‌ مطرح‌ می‌ كرد. اركستر سمفونیك‌ تهران‌، اگرچه‌ در سالهای‌ اخیر با برخی‌ انتقادات‌ روبرو بود، اما حضور ناصری‌ به‌ حدی‌ بر دیگران‌ سیطره‌ داشت‌ كه‌ بحث‌ تغییر مدیریت‌ اركستر سمفونیك‌ تهران‌ و گزینش‌ رهبری‌ دائمی‌ برای‌ آن‌ به‌ یكی‌ از مشكلات‌ اهل‌ موسیقی‌ تبدیل‌ شد. در واقع‌ برخی‌ از اهالی‌ موسیقی‌ و نیز اعضای‌ اركستر سمفونیك‌ تهران‌ به‌ دلیل‌ رعایت‌ پیشكسوتی‌ شادروان‌ ناصری‌، از طرح‌ جایگزینی‌ فردی‌ به‌ عنوان‌ رهبر دایمی‌ این‌ اركستر خودداری‌ و مشكل‌ رهبری‌ اركستر را از طریق‌ دعوت‌ رهبران‌ ایرانی‌ ساكن‌ در كشورهای‌ اروپایی‌ حل‌ می‌ كردند، چرا كه‌ ناصری‌ از حدود ۶ سال‌ قبل‌ و به‌ دلیل‌ وضعیت‌ جسمی‌ و كهولت‌ سن‌ ایستادن‌ روی‌ سكوی‌ رهبری‌ اركستر سمفونیك‌ را ترك‌ كرد. همین‌ امر یافتن‌ جایگزینی‌ برای‌ وی‌ را به‌ یكی‌ از سرفصلهای‌ دشوار مدیریت‌ موسیقی‌ تبدیل‌ كرد.ناصری‌ در سالهای‌ پایانی‌ مدیریتش‌ بر اركستر سمفونیك‌ تهران‌، از نبود امكانات‌ و بی‌ توجهی‌ مسوولان‌ مركز موسیقی‌ به‌ وضعیت‌ معیشتی‌ اعضای‌ اركستر سمفونیك‌ و كر سخت‌ گله‌ مند بود و بارها در مطبوعات‌ و رسانه‌ ها وجود چنین‌ وضعیتی‌ را ناگوار و مایه‌ آبروریزی‌ اركستر سمفونیك‌ بیان‌ كرده‌ بود .حضور ناصری‌ به‌ عنوان‌ سومین‌ مدیر عامل‌ خانه‌ موسیقی‌ نیز توانست‌ نقشی‌ دیگر از وی‌ در اذهان‌ اهل‌ موسیقی‌ یه‌ یادگار گذارد. ناصری‌ زمانی‌ این‌ سمت‌ را به‌ دست‌ گرفت‌ كه‌ مدیریت‌ این‌ خانه‌ دچار تفرقه‌ و تشتت‌ عجیبی‌ شده‌ بود و بیم‌ آن‌ می‌ رفت‌ كه‌ تمامی‌ دستاوردهای‌ این‌ نهاد صنفی‌ هنری‌ به‌ جهت‌ برخی‌ اختلافات‌ از كف‌ برود. حضور ناصری‌ در خانه‌ موسیقی‌ آرامش‌ را به‌ این‌ نهاد بازگرداند و وی‌ در مدتی‌ كه‌ مدیر عاملی‌ این‌ نهاد را بر عهده‌ داشت‌، توانست‌ ضمن‌ ساماندهی‌ هیات‌ مدیره‌ و همگامی‌ با آنها به‌ راه‌ اندازی‌ كانونهای‌ ۸ گانه‌ و برگزاری‌ موفق‌ انتخابات‌ برای‌ این‌ كانونها همت‌ گمارد و نیز بیمه‌ و برخی‌ امور صنفی‌ اهل‌ موسیقی‌ را با جدیت‌ افزونتری‌ دنبال‌ كند.وقتی‌ ناصری‌ در خرداد سال‌ ۱۳۸۳ مدیریت‌ عاملی‌ خانه‌ موسیقی‌ را به‌ كامبیز روشن‌ روان‌ وا می‌گذاشت‌، در واقع‌ این‌ نهاد دوران‌ تاسیس‌ خود را به‌ رغم‌ تمامی‌ افت‌ و خیزها پشت‌ سر گذاشته‌ بود و می‌ رفت‌ كه‌ گامهای‌ تازه‌تری‌ را در جهت‌ حفظ‌ و اعتلای‌ موسیقی‌ ایرانی‌ ونیز حمایت‌ از اهالی‌ موسیقی‌ بردارد.

ابوالحسن‌ نجواكارشناس‌ موسیقی‌


منبع : روزنامه اعتماد

مطالب مرتبط
وبگردی
فیلم/ شایعه ازدواج رز رضوی و شریفی‌نیا از کجا شروع شد؟
فیلم/ شایعه ازدواج رز رضوی و شریفی‌نیا از کجا شروع شد؟ - محمدرضا شریفی‌نیا بازیگر سینما و تلویزیون با حضور در برنامه دورهمی درخصوص شایعه ازدواج با بازیگر زن جوان توضیحاتی ارائه کرد.
ماجرای فیلم جنجالی در پایگاه نظامی روسیه
ماجرای فیلم جنجالی در پایگاه نظامی روسیه - ولادیمیر پوتین در مسیر سفر خود به قاهره، چند دقیقه در پایگاه الحمیمیم حاضر شد و برخورد فرد نظامی روس با رئیس جمهوری سوریه موجی از انتقادات را در فضای مجازی به راه انداخت.
درآمد کشور از گردشگری افزایش یافت / از محل عوارض خروجی !
درآمد کشور از گردشگری افزایش یافت / از محل عوارض خروجی ! - دولت روز گذشته و در اقدامی غیرمنتظره،عوارض خروج از کشور را با افزایش 300 درصدی! مواجه کرد...
فیلمی از مرگ خرس قطبی به دلیل تغییرات آب و هوایی
فیلمی از مرگ خرس قطبی به دلیل تغییرات آب و هوایی - یکی از عکاسان نشنال جئوگرافیک فیلمی کوتاه از یک خرس قطبی منتشر کرده که در منطقه ای دورافتاده در جزیره بافین و به دور از یخ ها مشغول جستجو برای غذاست. در این بخشی از این فیلم حیوان مشغول جستجو در زباله هاست، سپس روی زمین می افتد و در انتظار مرگ می ماند.
امتناع از دست دادن علی هاشمی با خانم مدال دهنده
امتناع از دست دادن علی هاشمی با خانم مدال دهنده - فیلم - علی هاشمی وزنه بردار کشورمان با توضیح اینکه مسلمان است از دست دادن با خانم اهدا کننده مدال خودداری کرد.
سطح سواد کارشناس اقتصادی تلویزیون !
سطح سواد کارشناس اقتصادی تلویزیون ! - کارشناس اقتصادی تلویزیون نمی داند که لغت Bitcoin به چه معناست و با تلفظ Bitqueen به این نتیجه رسیده که معنای ملکه بیت ها را می دهد!!
فیلم/ تصاویر منتشر شده از جسد علی عبدالله صالح
فیلم/ تصاویر منتشر شده از جسد علی عبدالله صالح - وزارت کشور یمن با انتشار بیانیه‌ای رسمی، شایعات کشته شدن علی عبدالله صالح را تأیید کرد و رسما اعلام کرد که او کشته شده است.
جنجال رقص مایکلی سرباز ایرانی
جنجال رقص مایکلی سرباز ایرانی - رقص زیبای سرباز ایرانی در پادگان
دختر رییس فدراسیون روسری بر سر مربی مرد تایلندی کرد
دختر رییس فدراسیون روسری بر سر مربی مرد تایلندی کرد - سرپرست فنی فدراسیون کبدی که بعد از مسابقات از سمتش برکنار شد، می‌گوید که دختر رییس فدراسیون روسری بر سر مربی مرد تایلندی کرد و او را به داخل زمین برد.
روزنامه جمهوری اسلامی: آقای مصباح، مگر شما نبودید که اطاعت از احمدی‌نژاد را اطاعت از خدا خواندید؟
روزنامه جمهوری اسلامی: آقای مصباح، مگر شما نبودید که اطاعت از احمدی‌نژاد را اطاعت از خدا خواندید؟ - کاش بزرگان حوزه علم و فلسفه می‌دانستند سیاست هم برای خود علمی مجزاست و ظرافت‌های خود را دارد و نمی‌شود بدون توجه به آن، طرح ریخت و به نتیجه رسید.
لحظه خودکشی فرمانده جنگ بوسنی در جریان جلسه دادگاه!
لحظه خودکشی فرمانده جنگ بوسنی در جریان جلسه دادگاه! - فرمانده پیشین کروات های بوسنی پس از تایید محکومیت ۲۰ ساله اش در دیوان کیفری بین المللی به دلیل ارتکاب جنایات جنگی، ظرف سم را سرکشید!
فیلم/ تخلف احمدی‌نژاد در بوسیدن مادر چاوز
فیلم/ تخلف احمدی‌نژاد در بوسیدن مادر چاوز - محمدجعفر منتظری، دادستان کل کشور در همایش بسیج حقوقدانان نسبت به اظهارات اخیر رئیس‌جمهوری سابق کشورمان واکنش نشان داد.
همه زنان ناصر محمد خانی و زن جدیدش + عکس
همه زنان ناصر محمد خانی و زن جدیدش + عکس - ناصر محمدخانی دو شب پیش در حالی با زن سومش ازدواج کرد که زن اولش توسط شهلا کشته شده بود و زن دومش - شهلا- در سال 89 اعدام شد.
قشر متوسط - ازدواج سفید / قش پائین - تجاوز
قشر متوسط - ازدواج سفید / قش پائین - تجاوز - الان این ازدواج سفید بحرانی است که قشر متوسط دارد ایجاد می‌کند، بعد از آن ازدواج‌های ساندویچی است، یعنی رابطه جنسی ساندویچی. در ازدواج سفید طرفین چندمدت با هم هستند اما اگر قرار شد رابطه ... سر خیابان انجام شود، چه کسی می‌خواهد آن‌ها را بگیرد؟ چند نفر را می‌خواهند بگیرند؟ چند نفر را می‌خواهند اعدام کنند؟
فیلم دو دختر اصفهانی لحظاتی قبل از خودکشی
فیلم دو دختر اصفهانی لحظاتی قبل از خودکشی - فیلم خودکشی دختر اصفهانی (جدید) | دو دختر اصفهانی در فیلمی که پیش از خودکشی ضبط کرده اند، با خوشحالی به سمت مرگ می شتابند. لحظاتی که آنها نزدیکان شان را خطاب قرار می دهند و خودشان را آرام و آهسته می رسانند به بلندترین ارتفاعی که برای خودکشی به ذهنشان آمده یعنی پل شهید چمران اصفهان و در این مسیر هیچ عاملی، هیچ دلیلی نیست که دست دلشان را بگیرد و پشیمان شان کند برای رفتن.
    پربازدیدها