پنج شنبه ۲۴ آبان ۱۳۹۷ / Thursday, 15 November, 2018

پدر بزرگ ها، مادر بزرگ ها نعمتی از جانب خدا


آنها به این امید زندگی می كنند كه نظاره گر رشد نوه های خود باشند. در سالیان اخیر پدر بزرگها و مادر بزرگها می توانند در به دست آوردن هویت فردی به نوه ها و گاهی اوقات فرزندان نوه های خود، كمك كنند. همچنین آنها می توانند با ابراز عشق بی قید و شرط به نوه های خود و امیدوار كردن آنها به زندگی آینده نقش مهمی ایفا كنند. استقامت، ایجاد اطمینان خاطر، پند آموزی و آموزش ارزش ها، آرمان ها و عقاید صحیح از دیگر خصوصیات پدربزرگها و مادربزرگهاست.
غالباً رشته ارتباطی ویژه ای پدر بزرگ و مادر بزرگ را به نوه شان نزدیك می كند: هر دوی آنها خارج از جریان معمول جامعه قرار دارند، زیرا بچه ها «خیلی جوان» و پدر بزرگها و مادر بزرگها «خیلی سالخورده» هستند. به عنوان مثال ممكن است هنگامی كه بچه ها به سن نوجوانی می رسند، پدرها و مادرهایشان كه در جریان جامعه قرار دارند، گرفتاریها و نگرانیهای عاطفی داشته باشند. از سوی دیگر پدر بزرگها و مادر بزرگها، كه از نظر جسمی و عاطفی از جامعه و مشكلات آن دورتر هستند، می توانند با دیدی واقع گرایانه و گسترده به امور نگاه كنند. این موضوع باعث می شود آنها بدون قضاوت سطحی به مشكلات نوه های خود گوش دهند. بسیاری از بزرگترها خاطراتی را كه در این دوره از زندگی از پدر بزرگ و مادر بزرگ خود به یاد دارند با علاقه بسیار تعریف می كنند و احساسات خود را با جملاتی از این قبیل بیان می دارند:
- «بدون كمك پدر بزرگ و مادر بزرگم هرگز نمی توانستم این كار را انجام دهم.»
همچنین پدر بزرگها و مادر بزرگها از طریق عمل به روش های ذیل می توانند در پیشرفت نوه های خود تأثیرات عمیقی برجا بگذارند:
۱- آشكار كردن هویت نوه های خود- پدر بزرگها و مادر بزرگها پل های ارتباطی زنده ای به گذشته هستند، بنابراین حس هویت را در نوه های خود زنده می كنند و در شناخت اجدادشان به آنها كمك می نمایند. آنها می توانند نقش یك مورخ خانوادگی را بازی كنند و از این طریق حس قدردانی نسبت به پیشینیان را در خانواده ایجاد كنند. پدر بزرگها و مادر بزرگها با بازگو كردن خاطره های كودكی خود و تعریف نمودن داستانهایی درباره فرزندانشان (پدر و مادر نوه ها) حس وابستگی به خانواده را در نوه های خود به وجود می آورند. بدین ترتیب نوه ها احساس می كنند خانواده ای كه به آن تعلق دارند به آنها عشق می ورزد و از این طریق به خودباوری و اعتماد به نفس می رسند.
بزرگترین هدیه پدر بزرگها و مادر بزرگها به نوه هایشان عشق و حمایت بی قید و شرط است. تحقیقات نشان می دهد ارتباط میان پدر بزرگها و مادر بزرگها و نوه هایشان، بعد از ارتباط بین والدین و فرزند، عمیق ترین نوع ارتباط است.
۲- ایجاد امیدواری به زندگی آینده- پدر بزرگها و مادر بزرگها به نوه های خود نشان می دهند بالا رفتن سن به معنای كسل شدن یا كسل كردن دیگران نیست. آنها با ادامه تلاش برای یادگیری، فعال ماندن، انجام دادن و لذت بردن از سرگرمی های مختلف و فعالیت های جسمی و فكری به نوه های خود نشان می دهند در هر سنی كه باشند می توانند آینده درخشانی داشته باشند.
پدر بزرگها و مادر بزرگهایی كه با زمان خود هماهنگ هستند و از آنچه در اطرافشان می گذرد آگاهند، حس اعتماد بیشتری در نوه های خود ایجاد می كنند و بیشتر بر آنها تأثیر می گذارند. اگر آنها پر انرژی، هدفمند و خوش خلق باشند این پیام را انتقال می دهند كه «زندگی شیرین است حتی در سالخوردگی.»
۳- استقامت و ایجاد اطمینان خاطر- پدر بزرگها و مادربزرگها می توانند با كمك كردن به نوه های خود در زمانی كه نوه ها به آنها نیاز دارند سرچشمه استقامت و پایداری و پشت گرمی برای آنها باشند. بسیاری از پدر بزرگها و مادر بزرگها مانند صخره های محكمی برای افراد فامیل هستند كه همواره اعضای آن در هنگام نیاز به كمك، به آنها مراجعه می كنند. از آنجایی كه همه پدر بزرگها و مادر بزرگها در طول زندگی با سختی های زیادی مواجه شده اند، می توانند به نسل های بعد از خود اطمینان دهند كه آنان نیز قادرند در مواقع سختی بردبار باشند.
۴- پند آموزی- پدر بزرگها و مادر بزرگها معدنی هستند كه ذخایر ارزشمندی از اطلاعات، تجربه، اندرز، استعداد و مهارت در وجودشان نهفته است. بنابراین آنها می توانند با استفاده از توانایی هایشان راهی برای سپری كردن اوقات خود با نوه هایشان پیدا كنند. بعضی از این راه ها خواندن كتاب، تعریف كردن داستان و آموزش مهارت های مختلف از جمله باغبانی، قلاب بافی، آشپزی و تعمیر اتومبیل است. پدر بزرگها و مادر بزرگها با سپری كردن اوقات خود در كنار نوه هایشان نه تنها می توانند مهارت های خود را به آنان آموزش دهند، بلكه فرصتی به دست می آورند تا با آنها صحبت كنند، به حرف هایشان گوش دهند، آنها را نصیحت كنند و تجربیات و اعتقادات خود را با آنها در میان گذارند.
۵- آموزش ارزش ها، آرمان ها و عقاید صحیح- یكی از بهترین راه های آموزش به بچه ها نشان دادن نمونه های عملی به آنان است. بیشتر بچه ها بسیار تیزبین هستند و هرچه بزرگترها انجام می دهند تقلید می كنند. آنها اصول اخلاقی صحیح را با توجه به گفته پدر بزرگها و مادر بزرگها و نحوه عملكرد آنها یاد می گیرند.
بر اساس یك تحقیق كلی پدر بزرگها و مادر بزرگها همراه با نوه های خود به فعالیت های بسیاری می پردازند از جمله: جوك گفتن و شوخی كردن، پول دادن، صحبت كردن درباره رشد و بلوغ، مشورت كردن درباره مشكلات، ایجاد نظم و انضباط در امور، به سفرهای یك روزه رفتن، آموزش یك مهارت یا بازی، تلویزیون تماشا كردن و صحبت درباره اختلافات پدر و مادر با فرزندان.
با توجه به مطالب فوق، پدربزرگها و مادربزرگها، نقش بسیار مهمی در پیشرفت فرزندان دارند. بنابراین والدین باید به فرزندان خود اجازه دهند تا آنجا كه می توانند اوقات خود را با پدربزرگها و مادربزرگهایشان سپری كنند.
نوشته: سانا یاسین -منبع: سایت www.dawn.com- ترجمه: نازنین نیكوسرشت


منبع : روزنامه همشهری

مطالب مرتبط

بی توجهی یا کم توجهی ممنوع!

بی توجهی یا کم توجهی ممنوع!
۲۰ سال و شاید بیشتر و کمتر، زمانی است که همه ما عادت کرده‌ایم به این جمله که ترجیع بند اکثر تحلیل‌های جمعیت‌شناختی شده ‌است و آن: «ما جامعه جوانی هستیم» در درستی این گزاره تردیدی نیست...
اما کمی دقت به تقویم‌های کهنه شده و نگاهی به آینده می‌نمایاند که حتی بسیاری از گویندگان این کلام و خود ما نیز، غبار سفیدفام گذر سال‌ها را روی گرفته‌ایم و کاهش رشد جمعیت هر تحلیلگری را با واقعیت‌ تبدیل جامعه ما از جمعیتی به‌شدت جوان به جامعه میانسال و در بازه‌ای۲۰ تا ۳۰‌سال به وضعیت تقریبی پیری جمعیت خواهیم رساند.
امروز ۵ میلیون جمعیت بالای ۶۰ سال در کشور زندگی می‌کنند که یک ششم این جمعیت ساکن پایتخت هستند.
سالمندی فصلی از زندگی است با مسائل و مشکلات خاص خود و این دوره همانند کودکی، جوانی و میانسالی یکی از مراحل زندگی به شمار می‌رود اما همراه با تحلیل قوا و کاهش فعالیت‌های فیزیکی، اما این تحلیل قوای جسمانی قرین و همراه با افزایش تجربه، دانسته‌ها و عواطف نیز هست.
پیران در هر جامعه‌ حاملان تاریخ، ارزش‌ها و باورهای آن هستند، جمیعت این گروه نیز به واسطه افزایش میانگین عمر انسان‌ها در اثر پیشرفت‌های پزشکی و ارتقای سطح بهداشت رو به‌ تزاید است. وجود شمار روز افزون سالمندان در اکثر کشورها موجب شده تا مقامات دولتی و برنامه‌ریزان اجتماعی توجه بیشتری به مسائل آنها کرده و به وضع مقررات تامین اجتماعی مطلوب‌تر همت گمارند.
سالمندی فرایند زیستی است که از لحظه تولد آغاز می‌شود و این فرایند را نه می‌توان متوقف کرد و نه بازگرداند اما عوارض و ویژگی‌های این فرایند در انسان غالبا به‌صورت بیماری‌های جسمی وحساسیت‌های روحی بروز می‌کند که نیاز به مراقبت‌های فردی و اجتماعی را فزونی می‌بخشد. سالمندان در فرهنگ و‌ آیین ملی و دینی ما جایگاه و پایگاه خاص و ویژه‌ای را به‌خود اختصاص داده‌اند. حقوقی همانند احترام، نیکی‌کردن و استفاده از تجربیات از سفارش‌های مؤکد دین اسلام درخصوص سالمندان است. امیرالمومنین حضرت علیع که این روزها با نام و یاد آن بزرگوار مزین است در حدیثی علت زوال و گرفتاری در جامعه را بی‌احترامی کوچک‌ترها نسبت به بزرگ‌تر‌ها و رسیدگی نکردن توانگران به نیازمندان معرفی می‌کند.
رسول معظم اسلام نیز می‌فرماید:« کسی که به بزرگ‌ترها احترام نکند و به کوچک‌ترها شفقت و مهربانی نورزد و قدر و ارزش علما را پاس ندارد از امت من نیست.»
احترام و نیکی به سالخوردگان مسئله‌ای است که باید در سطوح مختلف جامعه به چگونگی تحقق بخشیدن آن پرداخت. یک سطح از این وظیفه و تکلیف، فردی است؛ بدان معنی که ما در جایگاه و شخصیت و همچنین در تسهیل زندگی برای ایشان تلاش می‌کنیم. اما از سوی دیگر احترام و خدمت‌رسانی به سالمندان زمانی به دست می‌آید و به واقعیتی جاری در جامعه بدل می‌شود که علاوه بر باور و رفتار شخصی، جامعه و مدیران آن نیز به استیفای این حقوق پایبند بوده و برای تحقق آن برنامه‌ریزی کنند و بکوشند.
جامعه موظف است مسائل، ناتوانی‌ها و مشکلات سالمندان را با تدابیر و برنامه‌های مناسب پاسخگو باشد. اما واقعیت امروز با وضعیت مطلوب فاصله و تفاوتی محسوس دارد که خود موجب می‌شود نیاز به تحرکی گسترده برای بهبود اوضاع ضروری و مهم‌تر جلوه کند.
پیران آینه‌ای هستند که در آنها آینده خود را می‌بینیم. وضعیت مطلوب ایشان موجب افزایش انگیزه جوانان برای تلاش و تکاپوی بیشتر می‌شود.هرچند متولی رسمی امور سالمندان در کشور ما سازمان بهزیستی است اما مدیریت شهر به‌عنوان متولی امور عمومی شهر نباید و نمی‌تواند به مسائل این گروه مهم جامعه بی‌توجه و یا کم‌توجه باشد. طرح ارائه کارت منزلت به سالمندان هرچند با تبلیغات گسترده‌ای آغاز شد، اما امروز چندان اثری محسوس از آن از سوی سالخوردگان احساس نمی‌شود. در طراحی‌های شهری و در ارائه خدمات، یکی از تکالیف مدیران رعایت مسائل گروه‌های خاص بوده که درخصوص سالمندان این اولویت جلوه‌ای بیشتر می‌یابد.
در آغازین روزهای هفته گرامیداشت سالمندان، ضمن تبریک به همه پدران و مادران با تجربه و سالمند ایران زمین، ضرورت خدمات رسانی بهتر و بیشتر به سالمندان را به‌خود و مجموعه مدیریت شهری گوشزد می‌کنم.

وبگردی
مدیرعامل و معاون پارلمانی سازمان تأمین اجتماعی جان باختند / فیلم
مدیرعامل و معاون پارلمانی سازمان تأمین اجتماعی جان باختند / فیلم - سید محمدتقی نوربخش، رییس سازمان تامین اجتماعی و عبدالرحمن تاج‌الدین معاون حقوقی و امور مجلس این سازمان که در جریان سفر وزیر کار به استان گلستان دچار سانحه...
آنچه که ظریف می‌گوید نیاز به اثبات ندارد کافیست اخبار را دنبال کنید
آنچه که ظریف می‌گوید نیاز به اثبات ندارد کافیست اخبار را دنبال کنید - دلواپسان ۵ سال است که می‌گویند آمار قاچاق کالا دو برابر آمار اعلامی دولت و معادل ۲۵ میلیارد دلار است. این یعنی اگر هیچ پول_کثیف دیگری هم در کشور نباشد، سالانه ۲۵ میلیارد دلار پولشویی داریم. حالا چطور مدعی ظریف هستند که حرفش درباره پولشویی غلط است؟
آتش فشان خاموش / خودروهای گران و بی‌کیفیتی که تحویل نخواهند شد
آتش فشان خاموش / خودروهای گران و بی‌کیفیتی که تحویل نخواهند شد - چرا خودرو سازان با وجود مشکلات عرضه بازهم پیش فروش می کنند؟
روایتی دردآور از تن‌فروشی زنان در خیابان‌های تهران
روایتی دردآور از تن‌فروشی زنان در خیابان‌های تهران - سه نفر کنار هم حوالی میدان مادر ایستاده‌اند. زنی قد بلند که موهایش زمینه نسکافه‌ای دارد به هر ماشینی که بلندتر بوق می‌زند نزدیک می‌شود و قیمت را آرام و به سرعت بیان می‌کند. او می‌گوید: «... صد هزار تومان، تو ماشین ۷۰ هزار تومان، گروپ ۳۰۰ هزار تومان و جا هم داریم»، جملات کوتاه و بی‌تفاوت بیان می‌شود. جلوتر دختر کم سن و سالی که شاید ۱۶ سال هم نداشته باشد، ایستاده و از سرما نوک بینی‌اش قرمز شده است، با…
ظریف: در کشور پولشویی وجود دارد؛ همه مخالفان FATF صادق نیستند
ظریف: در کشور پولشویی وجود دارد؛ همه مخالفان FATF صادق نیستند - صحبت های دکتر ظریف در گفتگو با خبر آنلاین.
رونمایی از کوچ عجیب برخی مدیران به شستا
رونمایی از کوچ عجیب برخی مدیران به شستا - بررسی کوچ برخی مدیران شرکت سایپا به شرکت سرمایه گذاری تأمین اجتماعی.
اشراف متواضع!
اشراف متواضع! - افرادی هستند که در دروس زندگی میکنند اما ماشین زیر پایشان پراید است. افرادی که چند ده میلیون از جوجه‌مایه‌دارهای پدرریشو میگیرند که خوب تربیتشان کنند برای مدیر شدن در جمهوری اسلامی و بعد چند هفته در سال هم آنها را می‌برند اردوی جهادی تا از نزدیک ببینند فردا که به لطف جیب پدر در کنکور ترکاندند و مدرک معتبر گرفتند و مدیر شدند قرار است به چه بدبختهای مستضعفی که بخاطر پول نداشتن در آموزش و پرورش رایگان…
خود دانید و مملکت‌تان!
خود دانید و مملکت‌تان! - همه آفاق پر از فتنه و شر می بینم/ این جهان را پر از خوف و خطر می بینم/ دختران را همه جنگ است با مادر/ پسران را همه بدخواه پدر می بینم. او پس از خواندن شعر دستی به شانه وزیر می‌زند و می‌گوید: «خود دانید و مملکت‌تان!»
زاکانی: خطاهای برادر رئیس جمهور فاجعه است!
زاکانی: خطاهای برادر رئیس جمهور فاجعه است! - علیرضا زاکانی فعالی سیاسی مهمان برنامه«رو در رو» بود و در این برنامه واکنش تندی نسبت به حسین فریدون(برادر رئیس جمهور) نشان داد.
چالش جدید با نام «نوه آیت‌ا... یزدی»!
چالش جدید با نام «نوه آیت‌ا... یزدی»! - روز پنجشنبه تصویری در فضای مجازی منتشر شد که قابل تامل بود. زهرا تخشید نوه آیت‌ا... یزدی است که با انتشار تصویری که از دانشگاهش در نیویورک منتشر کرده بود، نوشت: «عکسی که دیروز عصر از دانشگاهم گرفتم با چراغ‌های همیشه روشنش».
روایت تجاوز عجیب به بازیگر لبنانی سریال «حوالی پاییز»
روایت تجاوز عجیب به بازیگر لبنانی سریال «حوالی پاییز» - ماجرای تجاوز به آن ماری سلامه، بازیگر زن عرب سریال تلویزیونی صدا و سیمای ایران.
عکس | همسر جدید نماینده سابق اردبیل در آمریکا
عکس | همسر جدید نماینده سابق اردبیل در آمریکا - «نورالدین پیرموذن» نماینده سابق اردبیل در مجلس شورای اسلامی که سالهاست در آمریکا زندگی می‌کند چند عکس از خود و همسر جدیدش را در اینستاگرام منتشر کرده است.