دوشنبه ۲۸ اسفند ۱۳۹۶ / Monday, 19 March, 2018

ونزوئلا کشور جشن‌ها


جمهوری‌ ونزوئلا با مساحتی‌ نزدیك‌ به‌ ۹۱۲ هزار كیلومتر مربع‌ و با داشتن‌ جمعیتی‌ نزدیك‌ به‌ ۲۵ میلیون‌ نفر در امریكای‌ جنوبی‌ واقع‌ شده‌ است‌. پایتخت‌ این‌ كشور كاراكاس‌ و زبان‌ مردم‌ آن‌ اسپانیولی‌ است‌.
از آنجایی‌ كه‌ مسیحیان‌ اكثریت‌ جمعیت‌ ونزوئلا را تشكیل‌ می‌دهند، عید میلاد مسیح‌ (ع‌) بزرگترین‌ جشن‌ مردم‌ این‌ كشور است‌ و برخلاف‌ دیگر كشورها این‌ جشن‌ نه‌ تنها با برف‌ همراه‌ نیست‌ بلكه‌ در هوای‌ گرم‌ و تابستانی‌ برگزار می‌شود. در كشور سرسبز ونزوئلا برف‌ را تنها در قله‌های‌ كوههای‌ آند می‌توان‌ دید. با نزدیك‌شدن‌ این‌ جشن‌، مردم‌ در شهرهای‌ كاراكاس‌، پورلامار و والنسیا و سایر شهرهای‌ ونزوئلا خود را برای‌ برگزاری‌ هرچه‌بهتر آن‌ آماده‌ می‌كنند. در اوایل‌ دسامبر در خانه‌هایی‌ كه‌ عید میلاد مسیح‌ را طبق‌ رسوم‌ باستانی‌ این‌ كشور جشن‌ می‌گیرند، مجسمه‌هایی‌ از حضرت‌ مریم‌ و مسیح‌ با گل‌ می‌سازند و به‌ شكل‌ بسیار زیبایی‌ رنگ‌آمیزی‌ می‌كنند. بهترین‌ نوع‌ این‌ مجسمه‌ها توسط‌ صنعتگران‌ آند از چوب‌ مرغوب‌ تراشیده‌ می‌شود.
در شب‌ عید میلاد مسیح‌، همه‌ مردم‌ به‌ كلیسا می‌روند و سرودها ی‌ مخصوص‌ عید می‌خوانند و پس‌ از صرف‌ هالاكاس‌ (شام‌ لذیذی‌ كه‌ مخصوص‌ این‌ شب‌ است‌)، به‌ جشن‌ و پایكوبی‌ می‌پردازند. یكی‌ از جمله‌ مهمترین‌ تفریحات‌ ویژه‌ كه‌ در دیگر كشورهای‌ امریكای‌ جنوبی‌ نیز رواج‌ دارد، به‌ راه‌انداختن‌ كارناوال‌ است‌ و همه‌ مردم‌ از پیر و جوان‌ در این‌ كارناوال‌ها شركت‌ می‌كنند و در میدان‌ «سیمون‌ بولیوار» در كاراكاس‌ و در تمامی‌ میدان‌های‌ شهر، رقا، موسیقی‌ و پایكوبی‌ برپا می‌شود. رقاهای‌ محلی‌ ونزوئلا معمولا معنی‌دار و بیان‌كننده‌ داستان‌های‌ ساده‌ است‌. باید گفت‌ از میان‌ سازهای‌ محلی‌ مردم‌ ونزوئلا،سه‌ ساز مشهور وجود دارد كه‌ در همه‌ مراسم‌ها نواخته‌ می‌شود.این‌ سه‌ ساز عبارتند از چنگ‌، گیتار چهارسیمی‌ به‌ نام‌ «كوآترو» و دیگری‌ كه‌، ماراكاس‌ نام‌ دارد. جالب‌ است‌ بدانید كه‌ رقا نشاط‌انگیز «خوروپو» رقا ملی‌ مردم‌ ونزوئلا است‌. این‌ رقا همه‌جا اعم‌ از كلبه‌ محقر روستایی‌ تا ساختمان‌ مجلل‌ شهری‌ و مهمانخانه‌های‌ پرشكوه‌ شهرهای‌ ساحلی‌، شادی‌ و نشاط‌ غیرقابل‌ توصیف‌ به‌ همراه‌ دارد. لباس‌ دختران‌ برای‌ این‌ رقا، لباس‌ سفیدرنگ‌ با گل‌های‌ روشن‌ و دامن‌ پرچین‌ و گشادی‌ است‌ و یك‌ دسته‌ گل‌ زیبا را زینت‌ موهای‌ خود می‌كنند. باید اذعان‌ داشت‌ كه‌ تقویم‌ كشور ونزوئلا پر از انواع‌ جشن‌های‌ مفرح‌ است‌. عمده‌ این‌ جشن‌ها مذهبی‌ و مربوط‌ به‌ كلیسای‌ كاتولیك‌ است‌. برخی‌ از شهرهای‌ ونزوئلا نیز جشن‌های‌ خاص‌ خود را دارند. یكی‌ از مفرح‌ترین‌ این‌ جشن‌ها، جشن‌ «رقا شیاطین‌» است‌ كه‌ در ماه‌ ژوئن‌ در شهر سان‌فرانسیسكو دویر در ایالت‌ میراندا برگزار می‌شود. رقاصان‌ لباس‌های‌ قرمز می‌پوشند و با ماسك‌های‌ عجیب‌،خود را به‌ شكل‌ گاوهای‌ وحشی‌ یا حیوانات‌ شاخدار دیگر در می‌آورند. خالی‌ از لطف‌ نیست‌ بدانید دو روز مهم‌ دیگر نیز در تقویم‌ اعیاد مردم‌ ونزوئلا وجود دارد. یكی‌ روز پنجم‌ ژوییه‌ كه‌ روز استقلال‌ ونزوئلا است‌ و جشن‌ ملی‌ دیگر، روز بیست‌و چهارم‌ ژوییه‌،روز تولد سیمون‌ بولیوار قهرمان‌ آزادی‌ ونزوئلا است‌ كه‌ زندگی‌ خود را وقف‌ آزادی‌ این‌ كشور و سایر كشورهای‌ امریكای‌ جنوبی‌ كرد.
تفریح‌ دیگر مورد علاقه‌ ونزوئلایی‌ها، گاوبازی‌ و مسابقات‌ ورزشی‌ است‌، ماههای‌ نوامبر تا فوریه‌،موسم‌ گاوبازی‌در این‌ كشور است‌. دنیای‌ حیوانات‌ و گیاهان‌ ونزوئلا برای‌ زیست‌شناسان‌ بیش‌ از سایر كشورها جذاب‌ و قابل‌ مطالعه‌ است‌. زیرا هنوز هم‌ حیوانات‌ و گیاهان‌ عجیبی‌ در این‌ سرزمین‌ یافت‌ می‌شوند.
مردمان‌ ونزوئلا برای‌ قهرمانان‌ ملی‌ كشورشان‌ بسیار احترام‌ قایلند و در هر شهری‌ از این‌ كشور پا بگذارید تندیس‌هایی‌ از این‌ قهرمانان‌ را حتما خواهید دید. مردم‌ ونزوئلا نیز همانند مردم‌ سایر كشورهای‌ امریكای‌ جنوبی‌ بسیار مهربان‌، ساده‌زیست‌ و مهمان‌نوازند. آنها علاقه‌ عجیبی‌ به‌ ورزش‌ فوتبال‌ دارند. اگرچه‌ كشور ونزوئلا كشوری‌ نفت‌خیز است‌ اما سطح‌ زندگی‌ اكثریت‌ مردم‌ این‌ كشور متوسط‌ روبه‌پایین‌ است‌ و میزان‌ مهاجرت‌ مردم‌ ونزوئلا به‌ خارج‌ از كشور بسیار بالا است‌.


منبع : روزنامه اعتماد

مطالب مرتبط

ایران... سرزمین فرهنگ هزار رنگ...

ایران... سرزمین فرهنگ هزار رنگ...
ما
فاتحان قلعه های فخر تاریخیم،
شاهدان شهرهای شوكت هرقرن.
ما
یادگار عصمت غمگین اعصاریم.
ما
راویان قصه های شاد شیرینیم.
قصه های آسمان پاك.
نورجاری ،آب.
سرد تاری، خاك.
قصه های خوشترین پیغام .
از زلال جویبار روشن ایام.
قصه های بیشه انبوه ،پشتش كوه ،پیش نهر.
قصه های دست گرم دوست در شبهای سرد شهر.
ما
كاروان ساغر و چنگیم.
لولیان چنگما افسانه گوی زندگیمان، زندگیمان شعر و افسانه.
ساقیان مست مستانه...
(مهدی اخوان ثالث)
ایران سرزمینی پهناور است كه به سبب همین وسعت زمین و تنوع آب و هوایی،و از طرفی تاریخ پر فراز و فرود چند هزار ساله صاحب صور گونه گونی از فرهنگ شده است.نوعی از فرهنگ كه گاه عاملی بر پیشرفت وگاه مانعی برای آن گشته است.فرهنگی كه طی سالین در این سرزمین شكل گرفته زاییده شرایط و تحت تاثیر موقعیت هایی بوده كه ایران زمین در آنها قرار داشته است.موقعیت هایی كه گاه از پیشرفت ها ، اختراعات و فتوحات ناشی میشده و گاه ازشكست ها،مقهور شدن ها و اشغال شدن ها.در این میان فرهنگ همچنان به تكمیل كردن خود می پرداخته و مردم این سرزمین بدون اینكه بدانند یا بخواهند یا اراده ای كنند، صاحب نوعی از فرهنگ شدند كه همچنان و تا حال باقی مانده است و باز همچنان در حال تغییرو تكمیل.
در نوشته قصد بر این است كه گوشه ای از فرهنگ مردم ایران یا به عبارت دیگر فولكلور ایران را برای آشنایی بیشتر با فرهنگ این مرز وبوم بیاوریم.فلكلر (folk-lore )به معنی دانش عوام است و نخستین بار آمبرواز مورتون در سال۱۸۸۵ آثار باستان و ادبیات توده را اینگونه نامید.در ابتدا محققین فلكلور را منحصر و محدود به ادبیات توده مانند:قصه ها ،افسانه ها،آواز ها،ترانه ها مثل ها، معما ها متلك ها و غیره را جستجو میكردند.اما كم كم تمام سنت ها ،اعتقادات،اوهام،پیشگویی راجع به وقت،نجوم، تاریخ و آنچه دانش توده نامیده می شد و تما می آنچه به زندگی مردم و اعتقادات آنها مربوط می شد به حوضه فولكلور وارد شد.
به نمونه هایی از آنها اشاره می كنیم:
مراسم بخت گشایی دختران دم بخت:
در بعضی از شهر های ایران مرسوم است كه در شب چهار شنبه سوری دختری كه دم بخت است قفلی را به زنجیری و به گردن خود می آویزد و بعد وقت غروب می رود سر چهارراه كلید قفل را زیر پای راست خود میگذارد و یك عدد آینه كوچك هم زیر پای چپ خود قرار می دهد؛سپس منتظر می نشیند . هر مردی كه از آنجا رد بشود صدامی كند:" آی آقا، بیا این قفل را باز كن !" آن شخص كلید را از زیر پای راست دختر بر میدارد و قفل را باز میكند ،پس از آنكه قفل باز شد ،دختر آینه را از زیر پای چپ خود بیرون آورده به صورت خود نگاه میكند و خنده كنان به منزلش می رود، چیزی نمی گذرد كه بخت دختر باز میشود.
جشن سیرسور
روز چهاردهم دی ماه ،جشن مخصوصی بود ،كه به منظور دفع آفات شیطانی و امراز گوناگون بر گذار میشد.
و آن را "سیرسور" میگفتند،در این روز سیر و سبزی را باگوشت پخته میخوردند و شراب می نوشیدند.و صورتی از خمیر،یا گل سرخ می ساختند و در فردای جشن سیر سور ، یعنی پانزدهم دیماه بالای در گاه منزل مینهادند.
جشن كوسه بر نشستن
در زمان ساسانیان ، آذر اول بهار بوده است، ودر نخستین روز آذر مردی بنام (كوسه) بر خری می نشست و كلاغی به دست می گرفت و بادبزنی بر دست دیگر و خود را باد میزد و زمستان را وداع مینمود؛ و از مردم چیزی دریافت میكرد.این رسم در شیراز رواج داشت.مراسم باران خاهی در روستا های مشهد
اگر مدت مدیدی باران نبارد، یا خشكسالی باشد، بچه ها چوبی بلند به دست گرفته ، پارچه ای بر آن می بندند و در كوچه ها می گر دانند و این شعر را می خوانند:
چولی قیزك، بارون كن
بارون بی پایون كن
گندم به زیر خاكه
از تشنگی هلاكه
گلهای سرخ لاله
از تشنگی می ناله
چولی قیزك، بیا بیا
با ابرای سیا سیا
بارون بیا جر جر
تو نودونا شر شر
مراسم قطع باران
بر عكس زمانی كه باران زیاد بارید،برای بند آمدن آن،این شعر را می خواندند:
چولی قیزك باران بسه
بارون بی پایون بسه
ابرا برن به كوسیا
بارون ،نیا نیا نیا
چولی قیزك آفتو كن
شب كه میشه مهتو كن
خانه ی ماخراب رفت
چولی قیزك برو خنت
پیش برار دیونت
آتیش به جون، بارون بس
بارون بی پایون بس
گره گشایی با نان و نمك
میان طوایف كردستان ،رسم است كه به مقداری نان، نمك طعام ریخته و مچاله كرده به یكی از بچه های دختر یا پسر، یا بزرگ سالان میدهند. تا نان و نمك را؛ در كنار دیوار كوچه قرار دهد و به آنكه دوباره به آن دست بزند یا روی خود را به طرف آن بر گرداند به خانه بر گردد.در این مورد عقیده دارند،هر گرهی در جریان رزق و روزی آنان باشد، بدین وسیله بازو گشایش در كار و در آمدشان؛ حاصل خواهد شد .
باور های مردم قشقایی
۱. اگر ایل تفنگ نداشته باشد، مثل زنی است كه لباس نداشته باشد.
۲. اگر كوچ را از قشقایی بگیرند،همانند ماهی است كه از آب گرفته شود.
۳. اگر زن آبستن در خواب ببیند كه دستمال پیدا كرده یا به پیشانی بسته ویا مهره پیدا نموده، دختر میزاید.
باورهای مردم مشهد
۱. هر كس ،روز شنبه پیاز بخورد، دولتمند خواهد شد
۲. اگر كسی دیر از مسافرت بیاید ، جارو را وارونه رو به قبله می گذارند تا زود بیاید.
۳. روز یكشنبه هر كس به حمام برود دیوانه خواهد شد.
۴. اگر الاغ نشسته عرعر كند ،صاحبش خواهد مرد.
باور های مردم در گز
۱. اگر كلاغی صبح زود، پشت بام یا روی دیوار خانه بانگ زند، معتقدند كه خبر خوشی می رسد یا مسافرشان از سفر می آید
۲. در آستانه در نمی نشینند تا دچار بهتان نشوند.
۳. هر گاه مرغی مثل خروس بخواند ،آن را شوم میدانند و می كشند.
باور های مردم سنگسر
۱. روز قبل از عروسی پیر زنان در بستر عروس و داماد میخوابند. زیرامعتقدند كه این كار باعث عمر طولانی آنها می شودو بسیار نمونه های دیگر می توان از فرهنگ عامیانه مردم ایران آورد كه در نوع خود هم جالب و شنیدنیست و هم میتوان به علل و ریشه های پیدایش و یا از بین رفتن آنها پرداخت كه در این مجال نمی گنجد.

ماخذ:
۱. فرهنگ مردم (فولكلور ایران)-سید علی میر نیا-نشر پارسا-۱۳۷۸
۲. فرهنگ عامیانه مردم ایران-صادق هدایت-نشر چشمه-۱۳۷۸
۳. زمینه فرهنگ مردم-جلال ستاری-نشر ویراستار-۱۳۷۰
محسن مباهی

وبگردی
مستندات جرائم بقایی از راز کیف میلیاردی تا اختلاس
مستندات جرائم بقایی از راز کیف میلیاردی تا اختلاس - بخشی از مستندات جرائم بقایی از راز کیف میلیاردی تا اختلاس با سندسازی های صوری منتشر شد که در این فیلم مشاهده می کنید.
گفتگو با فرد کشمیری به نام سرباز روح الله که در ایران به سفارتخانه‌ها حمله می‌کرد
گفتگو با فرد کشمیری به نام سرباز روح الله که در ایران به سفارتخانه‌ها حمله می‌کرد - خشت خام / نوبت سی و پنجم / گفتگوی حسین دهباشی با سرباز روح الله رضوی
شوخی جنجالی اکبر عبدی با آیت الله علم الهدی
شوخی جنجالی اکبر عبدی با آیت الله علم الهدی - شوخی جنجالی اکبر عبدی با آیت الله علم الهدی هنگام افتتاح سینما در خراسان رضوی
آتش زدن حکم بقایی توسط مشایی در مقابل سفارت انگلیس!!!
آتش زدن حکم بقایی توسط مشایی در مقابل سفارت انگلیس!!! - امروز در اقدامی عجیب و اعتراضی در مقابل سفارت انگلستان مشایی حکم دادگاه بقایی را آتش زد.
تلاش‌ نافرجام نماینده مجلس برای تلفظ موزه لوور
تلاش‌ نافرجام نماینده مجلس برای تلفظ موزه لوور - این نماینده در مجلس ایران هرگز نام موزه لوور را نشنیده است.
فیلم/ لحظه خودکشی شاهزاده سعودی در فرودگاه لندن
فیلم/ لحظه خودکشی شاهزاده سعودی در فرودگاه لندن - بندر بن خالد بن عبدالعزیز شاهزاده سعودی که به اجبار در حال بازگشت به عربستان بود، در فرودگاه لندن دست به خودکشی زد. این شاهزاده به نشانه اعتراض، خود را از طبقه بالای فرودگاه به پایین پرت کرد. هنوز جزئیات دقیقی از وضعیت وی در دست نیست.
رونمایی از تندیس آیت‌الله هاشمی رفسنجانی
رونمایی از تندیس آیت‌الله هاشمی رفسنجانی - مراسم رونمایی از تندیس آیت‌الله اکبر هاشمی رفسنجانی رئیس فقید مجمع تشخیص مصلحت نظام دوشنبه شب با حضور خانواده ایشان و محمدرضا نجفی شهردار تهران در محل موزه مشاهیر برج میلاد تهران برگزار شد.
درگیری یک طلبه با رئیس سازمان مدیریت بحران
درگیری یک طلبه با رئیس سازمان مدیریت بحران - در فیلمی که در فضای مجازی منتشر شده است، این گونه به نظر می رسد که اسماعیل نجار رئیس سازمان مدیریت بحران با اسکورت چند ماشین شاسی بلند وارد محدوده خاکی جلوی یادمان شلمچه شده است که ورود به این منطقه برای خودروها ممنوع است. این موضوع موجب اعتراض طلبه حاضر در یادمان شد.
واکنش شقایق دهقان نسبت به ازدواج دوم بهاره رهنما
واکنش شقایق دهقان نسبت به ازدواج دوم بهاره رهنما - ویدیو واکنش شقایق دهقان نسبت به ازدواج دوم بهاره رهنما
کره شمالی و دلواپسان ایران
کره شمالی و دلواپسان ایران - حسین شریعتمداری در یادداشتی که مرداد ماه در این باره نوشت ضمن تمجید از کره شمالی به مناقشه آن کشور با آمریکاو درخواست ترامپ برای مذاکره اشاره کرد و نوشت: «کره‌شمالی به درخواست آمریکا برای مذاکره نیز پاسخ مثبت نداد و برنامه‌های هسته‌ای و موشکی خود را غیرقابل مذاکره اعلام کرد. با جرأت می‌توان گفت که کره‌شمالی در این زمینه از مذاکرات بی‌نتیجه و فاجعه‌آمیز ایران با آمریکا الگو گرفته و از این روی حاضر نشده…
فیلم | پوشش کتایون ریاحی در «دورهمی» که مانع از پخش برنامه شد
فیلم | پوشش کتایون ریاحی در «دورهمی» که مانع از پخش برنامه شد - فیلم - در حالی که قرار بود شب گذشته برنامه «دورهمی» ویژه روز زن با حضور کتایون ریاحی و حامد همایون پخش شود، پس از 30 دقیقه تاخیر یکی از برنامه های گذشته «دورهمی» بازپخش شد. اتفاق عجیبی که کتایون ریاحی را در ساعت دو بامداد جمعه به واکنش واداشت. او نوشت اگر قسمت مربوط به حضورش در این برنامه در ساعتی غیر از ساعت معمولِ پخش، روی آنتن برود از سازندگان «دورهمی» شکایت می کند.
فیلم حمله به  سفات ایران در لندن به روش خودسرها!
فیلم حمله به سفات ایران در لندن به روش خودسرها! - سفیر ایران جزئیات جدیدی از حمله به سفارت ایران در لندن را منتشر کرد.متعرضان فقط روی بالكن بيرونی ساختمان سفارت بوده و در محاصره پليس هستند. همكاران همه در داخل سفارت در آرامش و امنيت هستند.
رقصیدن دختران مقابل نجفی در مراسم روز زن!
رقصیدن دختران مقابل نجفی در مراسم روز زن! - در همایش بانوان شاغل در شهرداری تهران چند دختر روی سن رفته و مقابل شهردار تهران شروع به رقصیدن می کنند و نجفی آبه دنبال تشویقش گفت: معتقد به سهمیه بندی جنسیتی نیستم.
بزرگترین زمین‌خواری کشور / فروش ارزشمندترين زمين‌های ايران توسط دولت روحانی
بزرگترین زمین‌خواری کشور / فروش ارزشمندترين زمين‌های ايران توسط دولت روحانی - هفتم بهمن سال جاری بود كه محمد سعیدی‌کیا، رئيس بنياد مستضعفان و جانبازان، در گفت‌وگو با ايلنا اعلام كرد: دولت حدود ۳۵ میلیون مترمربع (سه‌هزار‌و ٥٠٠ هكتار) از اراضی حاشيه بزرگراه تهران-شمال را به بنیاد واگذار خواهد كرد كه منابع مالي موردنياز براي تكميل اين پروژه در اختيار بنياد مستضعفان قرار گيرد.
گزارشی عجیب و کودکانه در اخبار سراسری
گزارشی عجیب و کودکانه در اخبار سراسری - این ویدیو که به سبکی عجیب و با جلوه های ویژه نه چندان حرفه ای تدوین شده است در شبکه های اجتماعی مورد توجه قرار گرفت.
گلشیفته فراهانی در سزار 2018
گلشیفته فراهانی در سزار 2018 - مراسم چهل و دومین دوره جوایز سزار ۲۴ فوریه (۶ اسفندماه) برگزار شد. گلشیفته فراهانی از جمله چهره هایی بود که در مراسم سزار 2018 حضور یافته بود.
جنجال زندگی اشرافی امام جمعه ایلام و تهدید منتقدان در نماز جمعه
جنجال زندگی اشرافی امام جمعه ایلام و تهدید منتقدان در نماز جمعه - «از بچه‌بازي‌هايتان دست برداريد»، «اهانت به جايگاه نماز جمعه، اهانت به رهبري و قابل پيگيري است» و «توصيه مي‌کنم به اين جايگاه که مين‌گذاري است، نزديک نشويد و چنانچه نزديک شويد، با مين به هلاکت خواهيد رسيد!»همه اين اعتراضات از اين جهت است که جرياني در استان ايلام نسبت به آنچه زندگي اشرافي اين امام جمعه ناميده، معترض شده است.
نگران نباش
نگران نباش، امروز از خدا خواستم که تو را شاد کند، بر لبت لبخند بنشاند همیشه و در هر قدم راهنمایی ات کند، به تو سلامتی ببخشد و هوایت را داشته باشد، پس خیالت راحت باشد شایان امیری