پنج شنبه ۳۰ فروردین ۱۳۹۷ / Thursday, 19 April, 2018

در هنگام بارداری چه باید خورد


در هنگام بارداری چه باید خورد
سابقاً به زنان توصیه می شد كه فقط یك مقدار نسبتاً كمی وزن اضافه كنند، كه منجر به مصرف رژیم های كم كالری می شد. در یك زمان دیگر، زنان تشویق به «خوردن برای دو نفر» می شدند كه در نتیجه وزن بیش از حد لازمی را به دست می آوردند.امروزه ما نیازهای تغذیه ای كه بدن یك زن باردار را می سازد بهتر می فهمیم و تشخیص می دهیم كه بعضی ویتامین ها و مواد معدنی ممكن است در رژیم روزانه دوران بارداری ناكافی باشد.نوزادان متولد شده از زنانی كه در طول بارداریشان از یك رژیم غنی از مواد مغذی بهره برده اند سالم تر از نوزادان زنانی بوده اند كه رژیم غذایی ایشان فاقد مواد مغذی ضروری بوده است. موضوع حائز اهمیت مقدار مواد مغذی در رژیم است نه مقدار غذای خورده شده و یا تراكم انرژی آن.تغذیه ضعیف در طول سه ماهه اول بارداری رشد رویان (جنین تا ۸ هفته را می گویند) و توانایی آن را برای زنده ماندن تحت تاثیر قرار می دهد. تغذیه ضعیف در مرحله بعدی بارداری یعنی سه ماهه دوم رشد جنین را متاثر می كند. نیاز به مواد مغذی در سه ماهه سوم بیشتر از دو مرحله قبل است.
• رژیم سالم و بی خطر
اصول یك رژیم خوب شامل موارد زیر است:
- مقدار زیادی از سبزیجات و میوه ها
- گوشت های لخم، مخصوصاً گوشت قرمز
- غلات با دانه كامل
- لبنیات
- كم نمك
- غذاهای كم چرب و سرخ نكرده
- پروتئین كافی
- بعضی روغن ها و چربی ها، به ویژه انواع اشباع نشده با یك پیوند دوگانه و یا چند پیوند دوگانه.
در طول بارداری توصیه می شود كه در هر روز از مواد زیر خورده شود:
- ۱۲۵ گرم گوشت یا ماهی و یا ۲/۱ فنجان از جانشین های گوشت (مانند حبوبات و آجیل ها)
- ۶۰۰-۴۵۰ گرم شیر (یا معادل آن ماست ۵۰۰ گرم، پنیر كم چرب ۱۰۰-۸۰ گرم، یا شیر سویای غنی شده با كلسیم)
- ۴ عدد میوه
- ۵ واحد سبزی (هر واحد شامل ۲/۱ فنجان است)
- ۸ برش نان (یك برش نان می تواند با یك فنجان برنج یا ماكارانی و یا یك واحد غلات صبحانه جایگزین شود).
• آهن و كم خونی
دوران بارداری به طور ذاتی و قابل توجهی نیاز به دسترسی آهن در بدن را سبب می شود. این امر به دلیل افزایش مقدار خون در گردش و همچنین رشد جفت و جنین است. دریافت آهن مخصوصاً در طول سه ماهه سوم بارداری حائز اهمیت است، و این زمانی است كه مقدار زیادی آهن به سمت بدن جنین انتقال می یابد. حدود ۱۰ تا ۱۵ درصد زنان باردار در مقایسه با فقط ۴ درصد زنان غیرباردار دچار كمبود آهن هستند. دریافت آهن ناكافی می تواند منجر به كم خونی شود. علائم شامل خستگی مفرط است. همچنین كم خونی مادر مرتبط است با:
- افزایش خطر زایمان زودرس
- تولد نوزاد كم وزن
- تاخیر رشد جنینی و مرگ
- پیشرفت فشار خون در دوران بعدی زندگی نوزاد
• غذاهای غنی از آهن
غذاهایی كه دارای آهن بالایی هستند عبارتند از:
- گوشت قرمز
- حبوبات
- آجیل ها (دانه ها)
- بعضی سبزیجات
- قسمت های داخلی حیوانات (مانند جگر و قلوه)
- غلات صبحانه و نان های غنی شده با آهن
• دریافت روزانه آهن سفارش شده
دریافت روزانه توصیه شده (RDI) برای آهن در طول بارداری ۳۶=۲۲ میلی گرم (۲۰-۱۰ میلی گرم بیشتر از زمان غیربارداری) است.
مقدار مورد نیاز به مقدار آهن ذخیره شده در بدن مادر قبل از دوران بارداری بستگی دارد. اگر ذخایر آهن یك زن خیلی كم باشد احتمالاً، مقدار بیشتر را باید از طریق مكمل دریافت كند. مكمل های آهن به طور معمول به زنان باردار توصیه می شود، چرا كه اغلب اوقات دریافت آهن كافی از طریق غذا مشكل است، مخصوصاً اگر زنی گوشت قرمز نخورد. هر چند مكمل آهن می تواند ایجاد یبوست كند.
بعضی غذاها مانند چای، اسفناج، غلات با دانه كامل و غذاهای غنی از كلسیم دریافت آهن كافی از رژیم غذایی را برای شما سخت تر می كند چرا كه اینها با جذب آهن در بدن تداخل ایجاد می كنند. از طرف مقابل، ویتامین ث می تواند به جذب آهن در بدن كمك كند. بنابراین برای كمك به بدن در جذب حداكثر آهن موجود در غذا، نوشیدنی ها و غذاهای حاوی ویتامین ث فراوان (مثل انواع میوه ها و سبزی ها، شامل فلفل دلمه، گوجه فرنگی یا آب میوه) به همراه غذا خورده شود و نوشیدن چای یا شیر به بین وعده ها موكول شود.
• كلسیم
RDI كلسیم در طول دوران بارداری ۱۱۰۰ میلی گرم در روز است، كه ۳۰۰ میلی گرم در روز بیش از زنان غیرباردار است. طی سه ماهه سوم بارداری، مقدار زیادی كلسیم به بدن جنین انتقال می یابد كه به منظور شروع رشد و تحكیم استخوان های وی است. اگر مادر از رژیم غذایی كلسیم كافی دریافت نكند، كلسیم مورد نیاز كودك از استخوان های مادر برداشته می شود. این امر ممكن است موجب اثرات منفی بر روی سلامتی استخوان های مادر در سال های بعد زندگی شود.علاوه بر این، دریافت كم كلسیم توسط مادران در دوران بارداری ممكن است موجب شود كه كودك دارای استخوان های ضعیف و رشد استخوانی معیوبی باشد. در وضعیت های شدیدتر، ممكن است كودك دچار ریكتز (نرمی استخوان) و تاخیر رشد استخوانی شود. لبنیات مانند شیر، ماست، پنیر و شیرهای سویای غنی شده با كلسیم منابع بسیار خوب كلسیم هستند.• فولات و نقص لوله عصبی
فولات (كه اسید فولیك هم نامیده می شود) یك ویتامین گروه «ب» است. دریافت فولات ناكافی در دوران بارداری با نقص لوله عصبی، مانند شكاف ستون فقرات (اسپینا بیفیدا) در كودكان هنوز متولد نشده، همراه است. بیش از ۶۰۰ زن باردار در انگلیس هر ساله تحت تاثیر واقع می شوند. دریافت فولات قبل از بارداری و طی چند هفته اول بارداری می تواند از ۷۰ درصد موارد نقص لوله عصبی جلوگیری نماید. علاوه بر این دریافت پائین فولات خطر چندقلوزایی مانند دوقلوها را افزایش می دهد.
مقدار فولاتی كه باید طی ۹ ماه بارداری مصرف شود دو برابر مقداری است كه در زمان غیربارداری مصرف می شود (كه ۴۰۰ میلی گرم در روز است). با غنی سازی بسیاری از غلات صبحانه، نان ها و آب میوه ها با فولات از سال ۱۹۹۸ به این طرف به دست آوردن مقدار بالایی از فولات آسان تر از قبل شده و به مكمل ها نباید نیازی باشد. به هر حال، خطر كمبود فولات در زنان بارداری كه دوقلو دارند ۱۰ برابر بیشتر است. از دیگر منابع غذایی خوب فولات می توان به سبزیجات برگ سبز مثل اسفناج، بروكلی و مارچوبه، حبوبات، دانه ها، جگر، پرتقال و آواكادو اشاره كرد.
• دریافت دیگر مواد مغذی
علاوه بر آهن و كلسیم، دیگر مواد مغذی كه باید مقدارشان در سه ماهه دوم و سوم بارداری افزایش یابد شامل پروتئین (افزایش كمی بیش از ۸ گرم در روز)، ویتامین ث (افزایش حدود ۲ برابر كه ۶۰ میلی گرم در روز می شود)، ویتامین های گروه ب مثل ب،۱ ب،۲ ب،۳ ب۶ و مخصوصاً ب۱۲ (۳۰ درصد افزایش دریافت)، روی (۲۵ درصد افزایش دریافت حدود ۱۶ میلی گرم در روز) و منیزیوم (۱۰ درصد افزایش دریافت) است.
مقدار مورد نیاز ویتامین آ در دوران بارداری تغییری نمی كند و مكمل ویتامین آ ندرتاً توصیه می شود. چرا كه ممكن است ایجاد مسمومیت كرده و تولد كودك ناقص الخلقه ای را سبب شود. اگر ویتامین آ در شما كم است بهترین راه برای افزایش دریافت ویتامین آ از راه منابع غذایی مانند شیر، ماهی، تخم مرغ ها، مارگارین، سبزیجات و میوه هایی چون مركبات است.مكمل های كلسیم و مولتی ویتامین فقط به زنانی كه در ذیل آمده توصیه می شود: گیاهخواران، مصرف كنندگان بعضی مواد (داروها، دخانیات، الكل) و نوجوانانی كه ممكن است دریافت غذای ناكافی داشته باشند، و زنان باردار چاقی كه در دریافت انرژی به دلیل جلوگیری از افزایش وزن زیاد محدود می شوند.
• خوردن برای دو نفر
هیچ نیازی نیست كه در طول دوران بارداری غذای بیشتری خورده شود. كارشناسان توصیه می كنند كه برای سه ماهه اول بارداری، دریافت كیلوژول یك زن باید حدود دوران قبل از بارداری باقی بماند. در طول سه ماهه دوم و سوم، دریافت كالری می تواند تا ۱۰ درصد یا همین حدود افزایش یابد، كه چیزی حدود ۶۰۰ كیلوژول اضافه در روز است. بنابراین كیفیت تغذیه ای رژیم از مقدار كیلوژول دریافتی مهمتر است.
• خطرات رژیم گرفتن
بعضی از زنان از اینكه در دوران بارداری وزن زیادی به دست آورند هراس دارند از این رو تصمیم می گیرند كه كم بخورند تا از افزودن چربی در بدن جلوگیری كنند.محدودیت در خوردن یا رژیم ناگهانی به هر شكلی كه باشد می تواند سلامتی مادر و كودكش را به مخاطره بیندازد. زنان احتیاج دارند كه قدری وزن طی دوران بارداری به دست آورند چرا كه این یكی از راه های اندازه گیری رشد نرمال كودك است. اگر زنی طی دوران بارداری وزن كمی به دست آورد، ممكن است خطر عقب ماندگی رشد و تولد نوزادی با وزن كم وجود داشته باشد. تولد نوزاد با وزن كم خطر عوارض بیماری و مرگ را مخصوصاً در طول اولین سال زندگی افزایش می دهد.توصیه شده است كه زنان بسته به اینكه وزن قبل از بارداریشان چقدر بوده است حدود ۱۳-۹ كیلوگرم وزن طی بارداری به دست آورند. انتظار می رود زنی كه قبل از بارداری اضافه وزن داشته در مقایسه با زنی كه در محدوده سلامت وزن بوده وزن كمتری به دست آورد.
• بارداری در دوران نوجوانی
نوجوانان باردار در مقایسه با زنان بالغ به مواد مغذی بیشتری نیاز دارند، زیرا آنها هنوز در حال رشد هستند. نوجوانان ممكن است كه نوزادان با وزن كمتری به دنیا آورند چرا كه آنها با رشد جنین بر سر مواد مغذی رقابت می كنند.كم خونی در بین نوجوانان بیشتر از زنان بالغ معمول است. دریافت كلسیم نیز مهم است زیرا زنان جوان هنوز به حداكثر توده استخوانی نرسیده اند و دریافت كلسیم ناكافی ممكن است خطر پوكی استخوان را در سال های بعدی افزایش دهد.
• ویار
بعضی از زنان غذاهای خاصی را در طول بارداری طلب می كنند. بر طبق بعضی تئوری ها، ویار نشان دهنده كمبود در رژیم غذایی است. اكثر متخصصین تغذیه این نظریه را رد می كنند و توصیه می كنند كه ویار می تواند تا زمانی كه مسلط نشده سازگار و اصلاح شود، بدین ترتیب كه با مواد غذایی مهمتر در رژیم جایگزین شود. بیشتر ویارهای غیرعادی مانند میل به خاك خوری (پیكا) نیاز به رسیدگی و تحقیقات پزشكی دارد.

كارشناس تغذیه
مریم مرادیان


منبع : روزنامه شرق

مطالب مرتبط

مزایای اساسی شیردهی

مزایای اساسی شیردهی
مزایای شیرمادر در برگیرنده‌ی نوزادان زودرس، نارس و نوزادان دارای نیازهای ویژه است. اطفالی که دارای مشکلات پزشکی هستند مانند کودکان نارس (Neonates)، لب شکری و شکاف کام (Cleft lip & Cleft palate) و کودکان دچار سندرم داون ممکن است که به کمک‌های ویژه‌ در حین تغذیه با شیر مادر نیاز داشته و یا این که مغذی سازی شیر مادر ضرورت اساسی پیدا نماید تا از این طریق از رشد مطمئن برخوردار شوند. در زیر به پاره‌یی از مواردی که ‌باید در مورد نوزادان کم وزن با ریسک و خطر پذیری بالا در نظر گرفته شود، اشاره می‌شود.
● نوزادان با وزن تولد خیلی پایین
نوزادان باوزن تولد خیلی پایین(VLBW) ،نوزادان با وزن کمتراز ۱۵۰۰ گرم در بدو تولد هستند.
الف) مغذی سازی شیرمادر
۱) ناکافی بودن میزان پروتئین
ناکافی بودن میزان پروتئین در اطفال کم وزن (VLBW) که از شیر مادر استفاده می‌کنند به صورت پایین بودن میزان اوره، پروتئین و آلبومین خون دیده شده است. دراین اطفال همچنین، نرمی استخوان ناشی ازفاکتورهای بیوشیمیایی نظیر پایین بودن فسفر و بالا بودن میزان کلسیم سرم خون و فعالیت آلکالن فسفاتاز بالا و علائم رادیولوژیکی دیده شده است.
هیپوناترمی و ویتامین ناکافی نیز در این دسته از نوزادان یافت شده است. تغذیه‌ی این کودکان با شیرمادر در صورتی که با مکمل‌های مواد پروتئینی و مواد معدنی توام گردد با بهبود وضعیت رشد به لحاظ وزن و طول مواجه خواهند شد.
۲) چه کسی باید شیر غنی شده دریافت کند؟
همانطور که گفته شده این اطفال شامل آن دسته از کودکان با وزن کمتراز ۱۵۰۰ گرم هستند که با دریافت شیر غنی شده بتوانند به وزن حدود ۲۰۰۰ گرم برسند. باید توجه داشت که در مورد برخی از این کودکان حتی پس از مرخصی از بیمارستان، ‌باید سایر روش‌های کامل کردن تغذیه شیر مادر ادامه یابد. به ویژه در مورد اطفالی که با محدودیت شیرخواری مستقیم از پستان مادر مواجه هستند.
۳) رسیدن به فرایند مغذی سازی
در مواردی عادی، ماده‌ی مکمل غذایی در زمانی که کودک حجمی حدود۱۰۰ml/kg/day شیر دریافت می‌کند، حداکثر غلظت ‌پیشنهادی شرکت سازنده‌، باید رعایت شود (محصولات US پیشنهاد ۴ پاکت در۱۰۰mi شیر مادر را دارد). پودرهای مکمل نسبت به سایر فرآورده‌ها ارجحیت دارد زیرا شیر مادر را رقیق نمی‌کند. البته انواع مکمل‌های مایع در زمانی که مادر میزان تولید شیرکم دارد به کار می‌رود (مخلوط ۱:۱ یا ۱:۲). چنانچه مادر فاقد مقدارکافی شیربرای غنی‌سازی باشد، فرمول Preterm باید همراه با تغذیه‌ی شیرغنی شده به کار رود.
۴) محتوای چربی شیر
چربی شیر از جمله مواد مغذی قابل دسترس در شیر مادر است. تغییرات در میان زنان در طول شیردهی و در حین روز احتمالاً کمتر از تغییرات از دست دادن جدایش چربی از شیر و یا چسبیدن آن به ظروف جمع آوری شیر است. فقدان توانایی پیش‌بینی محتوای چربی شیر و بنابراین میزان انرژی برای نوزادان VLBW مسأله‌ی قابل توجه است، زیرا چربی، یک ویژگی عمده و مهم برای میزان کالری تولیدی شیراست. بنابراین گاهی این نوزادان با وجود تغذیه با شیرغنی شده با نرخ رشد و وزن‌گیری کم مواجه هستند.
۵) شیرتأخیری
این نکته به خوبی شناخته شده است که میزان چربی شیر مادر در حین ترشح شیر در یک نوبت، افزایش می‌یابد. لذا واژه‌ی آغاز شیردهی (Foremilk) و پایان شیردهی (Hindmilk) مصطلح گردیده است که به شروع ترشح شیر و ادامه تا پایان آن اشاره دارد. برخی از کلینیک‌ها شیر تأخیری را به کار می‌برند تا کودک انرژی بیشتری را دریافت نماید. تغذیه با این نوع شیر سبب رشد قابل توجه کودک می‌شود زیرا این نوع شیر نسبت به شیرهای آغازین، ۲ تا ۳ برابر چربی و کالری دارند. گر چه این دو نوع شیربه لحاظ میزان چربی و کالری متفاوت هستند ولی میزان پروتئین و مواد معدنی آنها مشابه است. مادران اطفال با ریسک بالا با میزان تولید شیر بالاتر از نیاز کودک (تقریباً ۱۳۰ درصد آن چه که کودک نیاز دارد) با آموزش می‌توانند شیر خود را به دو بخش آغازین و تأخیری تقسیم کنند. به عنوان مثال مادر، شیر تولیدی خود را در فاصله ی زمانی ۳ تا ۵ دقیقه پمپ و به عنوان شیر آغازین جمع آوری می‌کند و ما بقی شیر را به عنوان شیر تأخیری ذخیره می‌نماید. شیر تأخیری توام بامکمل‌های شیر به کار می‌رود. این نوع شیر به تنهایی با احتیاط باید مصرف شود زیرا ممکن است سبب تغییر توازن نسبت پروتئین به کالری و کم مایگی مواد معدنی و ویتامین‌های لازم در شیر شود.
۶) میزان مصرف زیاد شیرآغازین؟
اگر مادر زمان شیردهی را محدود کند اما تعداد دفعات آن را افزایش دهد، دانسیته‌ی کالری شیر کم خواهد شد (به خاطر چربی کمتر)، وزن‌گیری کاهش یافته و در برخی موارد کودک گرسنه احساس رضایت ندارد. در اینصورت کودک تمایل دارد فواصل شیرخواری خود را کاهش داده و دفعات آن افزایش می‌یابد. این پدیده سبب تحرک وافزایش تولید شیر می‌کند ولی کودک باوجود این که حجم شیر خوبی دریافت می‌کند، همیشه گرسنه است. تطویل زمان شیردهی برای اطمینان از تولید شیر با کیفیت در اغلب موارد چاره‌ی کار است. به کارگرفتن غیرکامل دستگاه‌های جمع‌آوری شیر مادر نیز سبب می‌شود تا شیر، میزان چربی لازم را دارا نباشد و لذا این مهم در مورد اطفالی که به عنوان نارس در بیمارستان نگه‌داری می‌شوند باید مد نظر قرار گیرد.
ب) برنامه‌ریزی با تغذیه دهانی
بسیاری از اطفال کم وزن (VLBW) و برخی از اطفال با ریسک بالا، نیازمند تغذیه با لوله هستند، زیرا آنها قادر به گرفتن و مکش پستان نیستند و به راحتی خسته می‌شوند. روش‌های تغذیه با لوله باید به نحوی به کار رود که شیر مادر بدون از دست دادن ارزش غذایی خود، به طفل برسد.
باید در نظر داشت که بین اطفال شیرخوار با ارتباط مستقیم با مادر و روش‌های غیر مستقیم، تفاوت‌های قابل ملاحظه‌یی وجود دارد. پریشانی و محروم شدن اطفال و مادر در روش‌های غیر مستقیم وجود دارد، لذا تغذیه از راه دهان، باید مناسب و درخور وضعیت نوزاد کم وزن باشد، زیرا در این صورت می‌توان کودک را قادر ساخت تا به وضعیت تغذیه‌ی مستقیم از پستان مادر باز گردد.
۱) تماس پوست با پوست
تماس پوست با پوست بین اطفال نارس و مادرانشان ممکن است اولین گام در شروع تغذیه‌ی دهانی باشد. این روش اولین بار در مورد فرزندان نارس بوگوتا در کلمبیا پایه‌گذاری شده است. در این روش کودک به طور مستقیم بین پستان‌های مادر قرار می‌گیرد. روش تماس پوست با پوست یا روش کانگورویی با اثرات سودمند از جمله تنظیم حرارت بدن، پایداری عملکرد قلب، اشباع شدن از اکسیژن، تنفس پریودیک و وزن‌گیری همراه می‌باشد. این روش منافع فیزیولوژیکی برای مادر و نیز منافع فیزیکی برای کودک به همراه دارد. مادرانی که در انجام روش کانگورویی تلاش می‌کنند تولید شیر بیشتری خواهند داشت و به طور برجسته توانایی شیردهی آنها بالا می‌رود. وقتی مادر طفل خود را به روش پوست به پوست نگه می‌دارد، کودک در معرض یک پوست و محیط تنفسی واحد قرار می‌گیرد و لذا آنتی‌بادی‌های ویژه‌یی در مقابل پاتوژن‌ها تولید می‌کند.
۲) پستانک
برخلاف توصیه‌های بهداشتی برای سلامت کودکان، استفاده از پستانک (Pacifier) در مورد نئوناتال‌ها امری ضروری و اساسی است. پستانک برای آرام کردن اطفال در زمان درد و عدم توانایی در شیرخواری به کار می‌رود. پستانک سبب تقویت و رشد عضلات مؤثر در مکیدن شیرمی‌شود و تمرینی برای ورود طفل به مرحله‌ی شیرخواری خواهد بود. نتایج برخی بررسی‌ها نشان داده که زمانی که در تغذیه با لوله با استفاده از پستانک انجام می‌شود، اطفال نارس بهتر وزن گرفته و طول ماندگاری آنها در بیمارستان کاهش می‌یابد.
۳) انتقال از تغذیه با لوله به تغذیه‌دهانی
این انتقال معمولاً از تماس پوست به پوست آغاز می‌شود نهایتاً کودک به شیرخوردن از پستان مادر خود یا به بوییدن شیر یا لیس زدن آن روی پستان مادر تشویق می‌شود. موقعیت «مکیدن، قورت دادن، تنفس» ممکن است حول ۳۲ هفته اتفاق افتد، اما برخی کودکان درسن پایین‌تر به این موفقیت دست می‌یابند. اطفال نارس که فقط اجازه‌ی مکیدن از پستان بی‌شیر را دارند دارای توانایی شیرخوارگی با طول بیشترخواهند بود.
۴) ارزیابی آمادگی تغذیه از پستان
این ارزیابی به گذراندن مراحل پی درپی از جمله علائم مکیدن مثل مکیدن روی دست، نوک پستان، لوله یا پستانک می‌باشد. به علاوه، علائمی از جمله رفتارهای روزمره، توانایی کودک در چفت کردن دهان و ماندن روی سینه، توانایی مکیدن، طول مکیدن شیر، وضعیت رفتاری، تغییرات رنگ پوست، علائم حیاتی، میزان راحتی طفل در حین شیرخوردن، از جمله دیگر علائمی است که باید ارزیابی گردد.
ج) مونیتورینگ و پایش تغذیه
پایش و بررسی‌های دوره‌یی و منظم در مورد تغذیه و رشد کودک و نشانگر‌های بیوشیمیایی در مدیریت اطفالVLBW که شیرمادر مصرف می‌کنند از اهمیت بالایی برخوردار است. پارامترهای رشد ‌باید به طور پیوسته، بررسی و پایش شود (وزن روزانه، طول هفتگی و دور سر). وزن‌ گیری بیشتر از ۱۵g/kg/day (یا۲۰g/day اگر وزن بدن بیش از ۲۰۰۰ گرم باشد) مناسب است. طول و دور سر باید تقریباً در هفته۱cm افزایش یابد. ارزیابی بیوشیمیایی تغذیه، عموماً شامل اندازه‌گیری متوالی الکترولیت‌ها (کاهش سدیم در حین شیردهی، اسیدوزناشی از کاهش ظرفیت بافری شیرغنی‌شده)، نیتروژن اوره (برای ارزیابی کفایت پروتئین کوتاه مدت)، آلبومین (برای ارزیابی پروتئین بلند مدت) و کلسیم، فسفر و آلکالن فسفاتاز (برای ارزیابی وضعیت مینرال‌های استخوان) می‌باشد. این ارزیابی ‌باید هر دو هفته انجام شود و در موارد خاص و شرایط غیر عادی در فواصل کوتاه‌تر، پایش انجام شود.
● مولتی ویتامین
میزان۱ml/day مولتی ویتامین و آهن مکمل به مقدار ۲mg/kg/day پیشنهاد می‌شود. البته گزارش‌هایی از ریسک کمبود روی در برخی از اطفال حین مرخصی از بیمارستان مشاهده شده است. اگر طفل فرمول مکمل شیر را دریافت می‌کند باید مقدار دوز آهن و مولتی‌ویتامین کاهش یابد. برخی از پزشکان پیشنهاد دارند که هریک از اطفال یاد شده باید نیمی از دوز معمولی را دریافت کنند. این مکمل‌ها را می‌توان براساس بخشی از فرمول تغذیه‌ی کودک اصلاح کرد.
● برنامه پایش و مونیتورنیگ
پایش رشد و نشانگر‌های بیوشیمیایی باید یک هفته بعد از مرخصی انجام شود و با فواصل ماهانه تکرار گردد تا به حد نرمال و عادی برگردد.

وبگردی
مراسم افتتاحیه سی و ششمین جشنواره جهانی فیلم فجر
مراسم افتتاحیه سی و ششمین جشنواره جهانی فیلم فجر - سی و ششمین جشنواره جهانی فیلم فجر شامگاه چهارشنبه با نمایش «آن سوی ابرها» ساخته مجید مجیدی در سینما فلسطین آغاز بکار کرد.
حمله فیزیکی به بازیگر زن ایرانی در خیابان! / عکس
حمله فیزیکی به بازیگر زن ایرانی در خیابان! / عکس - بازیگر سریال "تعطیلات رویایی" از حمله افراد ناشناس به خود خبر داد. مریم معصومی، بازیگر سینما و تلویزیون مورد حمله افراد ناشناس قرار گرفت.
19 هزار خودرو از ساعت 2 بامداد تا 4 صبح ثبت سفارش شده است / مافیای قاچاق گمرک کشور را مدیریت می کند
19 هزار خودرو از ساعت 2 بامداد تا 4 صبح ثبت سفارش شده است / مافیای قاچاق گمرک کشور را مدیریت می کند - این روزها بار دیگر بحث ورود خودروی قاچاق داغ شده و اظهارات ضدونقیض در مورد مجاری ورود خودروهای قاچاق به کشور صورت می‌گیرد. در همین حال، گمرک جمهوری اسلامی ایران در اطلاعیه‌ای، قاچاق خودرو را کاری ناممکن خواند.
گفتگوی تلفنی با همسر مرتضوی / صوت
گفتگوی تلفنی با همسر مرتضوی / صوت - سعید مرتضوی که در روزهای گذشته خبری از او نبود و حتی سخنگوی دستگاه قضایی گفته بود حکم جلبش صادر شده اما گیرش نیاورده‌اند، به گفته همسرش در تهران است.
ارسطوی پایتخت با مونا فائض پور ازدواج کرد
ارسطوی پایتخت با مونا فائض پور ازدواج کرد - «احمد مهران فر» بازيگر نقش «ارسطو عامل» در سريال پايتخت ۵ در اینستاگرام خود از ازدواجش با «مونا فائض پور» خبر داد.
اقدام عجیب سیف/ پرداخت پاداش 1 میلیارد و 200 میلیون تومانی به معاون
اقدام عجیب سیف/ پرداخت پاداش 1 میلیارد و 200 میلیون تومانی به معاون - عضو کمیسیون برنامه‌، بودجه و محاسبات مجلس از پرداخت پاداش میلیاردی در بانک مرکزی خبر داد و گفت: آقای سیف، رئیس کل بانک مرکزی؛ معاون خود را بازنشسته کرد و به او یک میلیارد و 200 میلیون تومان پاداش داد و دوباره این معاون بازنشسته را یک هفته بعد در همان شغل منصوب کرد.
حکومت نمی‌تواند ارتباط درستی با مردم برقرار کند
حکومت نمی‌تواند ارتباط درستی با مردم برقرار کند - خود اين سیاست‌گذاران توليد داخلي را بي اعتبار كردند، امنيت شبكه‌هاي داخل را از بين بردند و... حالا اعتراض مي‌كنند كه چرا رفتيد سراغ شبكه‌هاي خارجي؟ و مدعی‌اند که همه اطلاعات دست موساد و سيا و ام‌آي‌سيكس است؛ گویی که مثلا در ایمیل یاهو و جی‌میل چنین نیست؟! درحالي‌كه مسئوليت این وضع بر عهده سيستم است. وقتي رسانه‌هاي داخل تحت فشار هستند و رسانه رسمی یکسویه هر چه می‌خواهد می‌گوید و با اخبار نا‌صحیح مواجه…
صحبت های جنجالی رییسی علیه روحانی
صحبت های جنجالی رییسی علیه روحانی - صحبت های جنجالی رییسی پیرامون استفاده روحانی از نام امام رضا در انتخابات
500 نفر محتوای نامه‌های پستی مردم را میخواندند و چک می‌کردند!
500 نفر محتوای نامه‌های پستی مردم را میخواندند و چک می‌کردند! - محمد غرضی می‌گوید: زمانی که به عنوان وزیر در وزارت حضور یافتم بیش از ۵۰۰ نفر را دیدم نامه‌هایی که از داخل به خارج و از خارج به داخل کشور ارسال می‌شدند را چک می‌کردند و به صورت سه شیفت فعالیت می‌کردند و نامه‌ها را می‌خواندند.
جنجال ویدیو دختر بازیگر روی کول بازیکن پرسپولیس!
جنجال ویدیو دختر بازیگر روی کول بازیکن پرسپولیس! - عکس و ویدیویی منتسب به ستاره پرسپولیس فرشاد احمدزاده و ترلان پروانه بازیگر سینما و تلویزیون در فضای مجازی منتشر شده است. عجب پاپراتزی‌هایی داریم!
دختر داعشی سریال پایتخت کیست ؟
دختر داعشی سریال پایتخت کیست ؟ - در قسمت های اخیر سریال پایتخت بازیگر جدیدی به جمع خانواده معمولی پیوسته است؛ نیلوفر رجایی فر نقش الیزابت را در سریال پایتخت ۵ ایفا می کند ؛ این بازیگر با جلب اعتماد سیروس مقدم این فرصت ط بازی در سریال پر طرفدار پایتخت را به دست آورد .
خانم ایرانی، عامل تیراندازی در مقر یوتیوب / فیلم
خانم ایرانی، عامل تیراندازی در مقر یوتیوب / فیلم - ویدیوهایی از نسیم نجفی اقدم در شبکه های اجتماعی به زبان های انگلیسی و فارسی موجود است که در آن ها وی از حذف ویدیوهای خود توسط یوتیوب شکایت دارد.
رقص کاوه مدنی یا کالای ایرانی؟
رقص کاوه مدنی یا کالای ایرانی؟ - بگذارید اینطور بپرسم: مگر کیروش، مربی تیم ملی فوتبال جمهوری اسلامی ایران عرق نمی‌خورد؟ نمی‌رقصد؟ مگر برانکو و شفر نمازشب می‌خوانند و روزه می‌گیرند و اصولگرا و ارزشی و انقلابی هستند؟!
رقص های قبل از تو سوء تفاهم بود
رقص های قبل از تو سوء تفاهم بود - پایتخت ۵ با داستان های نقی و تقی ، رحمت و رحمان و رحیم سارا و نیکا و ارسطو و پرستوش
گفتگو با فرد کشمیری به نام سرباز روح الله که در ایران به سفارتخانه‌ها حمله می‌کرد
گفتگو با فرد کشمیری به نام سرباز روح الله که در ایران به سفارتخانه‌ها حمله می‌کرد - خشت خام / نوبت سی و پنجم / گفتگوی حسین دهباشی با سرباز روح الله رضوی