جمعه ۳ فروردین ۱۳۹۷ / Friday, 23 March, 2018

در هنگام بارداری چه باید خورد


در هنگام بارداری چه باید خورد
سابقاً به زنان توصیه می شد كه فقط یك مقدار نسبتاً كمی وزن اضافه كنند، كه منجر به مصرف رژیم های كم كالری می شد. در یك زمان دیگر، زنان تشویق به «خوردن برای دو نفر» می شدند كه در نتیجه وزن بیش از حد لازمی را به دست می آوردند.امروزه ما نیازهای تغذیه ای كه بدن یك زن باردار را می سازد بهتر می فهمیم و تشخیص می دهیم كه بعضی ویتامین ها و مواد معدنی ممكن است در رژیم روزانه دوران بارداری ناكافی باشد.نوزادان متولد شده از زنانی كه در طول بارداریشان از یك رژیم غنی از مواد مغذی بهره برده اند سالم تر از نوزادان زنانی بوده اند كه رژیم غذایی ایشان فاقد مواد مغذی ضروری بوده است. موضوع حائز اهمیت مقدار مواد مغذی در رژیم است نه مقدار غذای خورده شده و یا تراكم انرژی آن.تغذیه ضعیف در طول سه ماهه اول بارداری رشد رویان (جنین تا ۸ هفته را می گویند) و توانایی آن را برای زنده ماندن تحت تاثیر قرار می دهد. تغذیه ضعیف در مرحله بعدی بارداری یعنی سه ماهه دوم رشد جنین را متاثر می كند. نیاز به مواد مغذی در سه ماهه سوم بیشتر از دو مرحله قبل است.
• رژیم سالم و بی خطر
اصول یك رژیم خوب شامل موارد زیر است:
- مقدار زیادی از سبزیجات و میوه ها
- گوشت های لخم، مخصوصاً گوشت قرمز
- غلات با دانه كامل
- لبنیات
- كم نمك
- غذاهای كم چرب و سرخ نكرده
- پروتئین كافی
- بعضی روغن ها و چربی ها، به ویژه انواع اشباع نشده با یك پیوند دوگانه و یا چند پیوند دوگانه.
در طول بارداری توصیه می شود كه در هر روز از مواد زیر خورده شود:
- ۱۲۵ گرم گوشت یا ماهی و یا ۲/۱ فنجان از جانشین های گوشت (مانند حبوبات و آجیل ها)
- ۶۰۰-۴۵۰ گرم شیر (یا معادل آن ماست ۵۰۰ گرم، پنیر كم چرب ۱۰۰-۸۰ گرم، یا شیر سویای غنی شده با كلسیم)
- ۴ عدد میوه
- ۵ واحد سبزی (هر واحد شامل ۲/۱ فنجان است)
- ۸ برش نان (یك برش نان می تواند با یك فنجان برنج یا ماكارانی و یا یك واحد غلات صبحانه جایگزین شود).
• آهن و كم خونی
دوران بارداری به طور ذاتی و قابل توجهی نیاز به دسترسی آهن در بدن را سبب می شود. این امر به دلیل افزایش مقدار خون در گردش و همچنین رشد جفت و جنین است. دریافت آهن مخصوصاً در طول سه ماهه سوم بارداری حائز اهمیت است، و این زمانی است كه مقدار زیادی آهن به سمت بدن جنین انتقال می یابد. حدود ۱۰ تا ۱۵ درصد زنان باردار در مقایسه با فقط ۴ درصد زنان غیرباردار دچار كمبود آهن هستند. دریافت آهن ناكافی می تواند منجر به كم خونی شود. علائم شامل خستگی مفرط است. همچنین كم خونی مادر مرتبط است با:
- افزایش خطر زایمان زودرس
- تولد نوزاد كم وزن
- تاخیر رشد جنینی و مرگ
- پیشرفت فشار خون در دوران بعدی زندگی نوزاد
• غذاهای غنی از آهن
غذاهایی كه دارای آهن بالایی هستند عبارتند از:
- گوشت قرمز
- حبوبات
- آجیل ها (دانه ها)
- بعضی سبزیجات
- قسمت های داخلی حیوانات (مانند جگر و قلوه)
- غلات صبحانه و نان های غنی شده با آهن
• دریافت روزانه آهن سفارش شده
دریافت روزانه توصیه شده (RDI) برای آهن در طول بارداری ۳۶=۲۲ میلی گرم (۲۰-۱۰ میلی گرم بیشتر از زمان غیربارداری) است.
مقدار مورد نیاز به مقدار آهن ذخیره شده در بدن مادر قبل از دوران بارداری بستگی دارد. اگر ذخایر آهن یك زن خیلی كم باشد احتمالاً، مقدار بیشتر را باید از طریق مكمل دریافت كند. مكمل های آهن به طور معمول به زنان باردار توصیه می شود، چرا كه اغلب اوقات دریافت آهن كافی از طریق غذا مشكل است، مخصوصاً اگر زنی گوشت قرمز نخورد. هر چند مكمل آهن می تواند ایجاد یبوست كند.
بعضی غذاها مانند چای، اسفناج، غلات با دانه كامل و غذاهای غنی از كلسیم دریافت آهن كافی از رژیم غذایی را برای شما سخت تر می كند چرا كه اینها با جذب آهن در بدن تداخل ایجاد می كنند. از طرف مقابل، ویتامین ث می تواند به جذب آهن در بدن كمك كند. بنابراین برای كمك به بدن در جذب حداكثر آهن موجود در غذا، نوشیدنی ها و غذاهای حاوی ویتامین ث فراوان (مثل انواع میوه ها و سبزی ها، شامل فلفل دلمه، گوجه فرنگی یا آب میوه) به همراه غذا خورده شود و نوشیدن چای یا شیر به بین وعده ها موكول شود.
• كلسیم
RDI كلسیم در طول دوران بارداری ۱۱۰۰ میلی گرم در روز است، كه ۳۰۰ میلی گرم در روز بیش از زنان غیرباردار است. طی سه ماهه سوم بارداری، مقدار زیادی كلسیم به بدن جنین انتقال می یابد كه به منظور شروع رشد و تحكیم استخوان های وی است. اگر مادر از رژیم غذایی كلسیم كافی دریافت نكند، كلسیم مورد نیاز كودك از استخوان های مادر برداشته می شود. این امر ممكن است موجب اثرات منفی بر روی سلامتی استخوان های مادر در سال های بعد زندگی شود.علاوه بر این، دریافت كم كلسیم توسط مادران در دوران بارداری ممكن است موجب شود كه كودك دارای استخوان های ضعیف و رشد استخوانی معیوبی باشد. در وضعیت های شدیدتر، ممكن است كودك دچار ریكتز (نرمی استخوان) و تاخیر رشد استخوانی شود. لبنیات مانند شیر، ماست، پنیر و شیرهای سویای غنی شده با كلسیم منابع بسیار خوب كلسیم هستند.• فولات و نقص لوله عصبی
فولات (كه اسید فولیك هم نامیده می شود) یك ویتامین گروه «ب» است. دریافت فولات ناكافی در دوران بارداری با نقص لوله عصبی، مانند شكاف ستون فقرات (اسپینا بیفیدا) در كودكان هنوز متولد نشده، همراه است. بیش از ۶۰۰ زن باردار در انگلیس هر ساله تحت تاثیر واقع می شوند. دریافت فولات قبل از بارداری و طی چند هفته اول بارداری می تواند از ۷۰ درصد موارد نقص لوله عصبی جلوگیری نماید. علاوه بر این دریافت پائین فولات خطر چندقلوزایی مانند دوقلوها را افزایش می دهد.
مقدار فولاتی كه باید طی ۹ ماه بارداری مصرف شود دو برابر مقداری است كه در زمان غیربارداری مصرف می شود (كه ۴۰۰ میلی گرم در روز است). با غنی سازی بسیاری از غلات صبحانه، نان ها و آب میوه ها با فولات از سال ۱۹۹۸ به این طرف به دست آوردن مقدار بالایی از فولات آسان تر از قبل شده و به مكمل ها نباید نیازی باشد. به هر حال، خطر كمبود فولات در زنان بارداری كه دوقلو دارند ۱۰ برابر بیشتر است. از دیگر منابع غذایی خوب فولات می توان به سبزیجات برگ سبز مثل اسفناج، بروكلی و مارچوبه، حبوبات، دانه ها، جگر، پرتقال و آواكادو اشاره كرد.
• دریافت دیگر مواد مغذی
علاوه بر آهن و كلسیم، دیگر مواد مغذی كه باید مقدارشان در سه ماهه دوم و سوم بارداری افزایش یابد شامل پروتئین (افزایش كمی بیش از ۸ گرم در روز)، ویتامین ث (افزایش حدود ۲ برابر كه ۶۰ میلی گرم در روز می شود)، ویتامین های گروه ب مثل ب،۱ ب،۲ ب،۳ ب۶ و مخصوصاً ب۱۲ (۳۰ درصد افزایش دریافت)، روی (۲۵ درصد افزایش دریافت حدود ۱۶ میلی گرم در روز) و منیزیوم (۱۰ درصد افزایش دریافت) است.
مقدار مورد نیاز ویتامین آ در دوران بارداری تغییری نمی كند و مكمل ویتامین آ ندرتاً توصیه می شود. چرا كه ممكن است ایجاد مسمومیت كرده و تولد كودك ناقص الخلقه ای را سبب شود. اگر ویتامین آ در شما كم است بهترین راه برای افزایش دریافت ویتامین آ از راه منابع غذایی مانند شیر، ماهی، تخم مرغ ها، مارگارین، سبزیجات و میوه هایی چون مركبات است.مكمل های كلسیم و مولتی ویتامین فقط به زنانی كه در ذیل آمده توصیه می شود: گیاهخواران، مصرف كنندگان بعضی مواد (داروها، دخانیات، الكل) و نوجوانانی كه ممكن است دریافت غذای ناكافی داشته باشند، و زنان باردار چاقی كه در دریافت انرژی به دلیل جلوگیری از افزایش وزن زیاد محدود می شوند.
• خوردن برای دو نفر
هیچ نیازی نیست كه در طول دوران بارداری غذای بیشتری خورده شود. كارشناسان توصیه می كنند كه برای سه ماهه اول بارداری، دریافت كیلوژول یك زن باید حدود دوران قبل از بارداری باقی بماند. در طول سه ماهه دوم و سوم، دریافت كالری می تواند تا ۱۰ درصد یا همین حدود افزایش یابد، كه چیزی حدود ۶۰۰ كیلوژول اضافه در روز است. بنابراین كیفیت تغذیه ای رژیم از مقدار كیلوژول دریافتی مهمتر است.
• خطرات رژیم گرفتن
بعضی از زنان از اینكه در دوران بارداری وزن زیادی به دست آورند هراس دارند از این رو تصمیم می گیرند كه كم بخورند تا از افزودن چربی در بدن جلوگیری كنند.محدودیت در خوردن یا رژیم ناگهانی به هر شكلی كه باشد می تواند سلامتی مادر و كودكش را به مخاطره بیندازد. زنان احتیاج دارند كه قدری وزن طی دوران بارداری به دست آورند چرا كه این یكی از راه های اندازه گیری رشد نرمال كودك است. اگر زنی طی دوران بارداری وزن كمی به دست آورد، ممكن است خطر عقب ماندگی رشد و تولد نوزادی با وزن كم وجود داشته باشد. تولد نوزاد با وزن كم خطر عوارض بیماری و مرگ را مخصوصاً در طول اولین سال زندگی افزایش می دهد.توصیه شده است كه زنان بسته به اینكه وزن قبل از بارداریشان چقدر بوده است حدود ۱۳-۹ كیلوگرم وزن طی بارداری به دست آورند. انتظار می رود زنی كه قبل از بارداری اضافه وزن داشته در مقایسه با زنی كه در محدوده سلامت وزن بوده وزن كمتری به دست آورد.
• بارداری در دوران نوجوانی
نوجوانان باردار در مقایسه با زنان بالغ به مواد مغذی بیشتری نیاز دارند، زیرا آنها هنوز در حال رشد هستند. نوجوانان ممكن است كه نوزادان با وزن كمتری به دنیا آورند چرا كه آنها با رشد جنین بر سر مواد مغذی رقابت می كنند.كم خونی در بین نوجوانان بیشتر از زنان بالغ معمول است. دریافت كلسیم نیز مهم است زیرا زنان جوان هنوز به حداكثر توده استخوانی نرسیده اند و دریافت كلسیم ناكافی ممكن است خطر پوكی استخوان را در سال های بعدی افزایش دهد.
• ویار
بعضی از زنان غذاهای خاصی را در طول بارداری طلب می كنند. بر طبق بعضی تئوری ها، ویار نشان دهنده كمبود در رژیم غذایی است. اكثر متخصصین تغذیه این نظریه را رد می كنند و توصیه می كنند كه ویار می تواند تا زمانی كه مسلط نشده سازگار و اصلاح شود، بدین ترتیب كه با مواد غذایی مهمتر در رژیم جایگزین شود. بیشتر ویارهای غیرعادی مانند میل به خاك خوری (پیكا) نیاز به رسیدگی و تحقیقات پزشكی دارد.

كارشناس تغذیه
مریم مرادیان


منبع : روزنامه شرق

مطالب مرتبط

تغذیه مادر در دوران بارداری

تغذیه مادر در دوران بارداری
آنچه که می خورید به سلامت جنینی که در رحم دارید کمک خواهد کرد. در حقیقت در تمام دوران بارداری شما دو نفر در همه چیز با هم شریک هستید. با هم نفس می کشید،با هم غذا می خورید و با هم می نوشید . پس سعی کنید از این فرصت برای ایجاد یک عادت غذایی خوب استفاده کنید تا ضمن اجتناب از خستگی و فرسودگی خودتان،رشد و تکامل مطلوب فرزندتان نیز تأمین شود.
● همیشه سه نکته را در تغذیه به خاطر بسپارید:
ـ تعادل
ـ تنوع
ـ اندازه ( مقدار )
سعی کنید هر روز از همه گروههای غذایی استفاده کنید چون استفاده از یک گروه،همه مواد مغذی مورد نیاز شما را تامین نمی كند بنابراین در برنامه روزانه خود هر چهار گروه غذایی را بگنجانید.
درست است که در دوران بارداری باید بیشتر غذا بخورید ولی به این معنا نیست که به اندازه دو نفر بخورید بلکه در حدّی که احساس گرسنگی شما برطرف شود.
بنابراین علاوه بر سه وعده غذای اصلی،در فواصل آن یعنی ساعت ۱۰ صبح و عصر برحسب اشتهای خود از برخی مواد غذایی به عنوان میان وعده استفاده کنید.
● گروه غلات:
در صورت امکان غلات سبوس دار را انتخاب کنید چون سرشار از نشاسته و فیبر هستند. برخی فرآورده های غلات مثل نان سفید،ماکارونی و بعضی از غلات که برای صبحانه مصرف می شوند گرچه در جریان تهیه مقداری از املاح و ویتامین های خود را از دست می دهند ولی باز هم به عنوان یک منبع خوب نشاسته و فیبر محسوب می شوند .
از طرف دیگر غلات یک منبع خوب تولید انرژی هستند که به سرعت در بدن شما به مصرف می رسند.این گروه شامل مواد زیر است:
ـ انواع نان : سبوس دار،سفید ( ساندویچی،باگت )،جو،همبرگر،سنگگ،تافتون،بربری و لواش و غیره
ـ بیسكویت
ـ غلات مخصوص صبحانه ( جو دو​سر،گندم،گندم پرک شده )
ـ ماکارونی
ـ برنج
ـ جو ( درسته یا پرک شده )
● رعایت تنوع در مصرف گروه غلات:
سعی کنید هر روز از گروه غلات در برنامه غذایی خود بگنجانید و تنوع را هم رعایت کنید. مثلا" اگر برای صبحانه چند تکه لواش یا سنگک می خورید در صورت امکان،برای ناهار از نان ساندویچی یا برنج و برای شب از ماکارونی استفاده کنید.
▪ مقدار مصرف روزانه:
هر روز ۶ تا ۱۱ سهم از گروه غلات باید استفاده کنید.هر سهم می​تواند یکی از موارد زیر باشد:
ـ یک ورقه از نان های برش داده شده
ـ یک کف دست معمولی از نان بربری
ـ یک قطع ۱۰*۱۰ سانتیمتر نان سنگک،تافتون یا تافتون ماشینی
ـ ۴ قطع ۱۰*۱۰ سانتیمتر نان لواش
ـ نصف نان همبرگر
ـ نصف نان باگت
ـ نصف لیوان معمولی ( ۱۲۵ سی​سی ) برنج پخته ( پلو )
ـ نصف لیوان معمولی ( ۱۲۵ سی​سی ) ماکارونی پخته شده
ـ نصف لیوان معمولی ( ۱۲۵ سی​سی ) بلغور گندم یا جو پخته شده
ـ ۳ عدد بیسكویت معمولی ( ۶ * ۶ سانتی متر )
● گروه سبزی و میوه​ها :
این گروه را به هر شکلی که دوست دارید می توانید مصرف کنید مثلا" خام،پخته،کنسرو شده تازه و یا فریز شده. مسلما" مصرف سبزی و میوه تازه خیلی بهتر است. از انواع سبزی های زرد،سبز،قرمز ( چغندر ) یا ارغوانی ( کلم قرمز ) می توانید استفاده کنید. مهم این است که سعی کنید هر روز سبزی بخورید.
برای استفاده بیشتر از خواص تغذیه ای سیب زمینی توصیه می شود آنرا خیلی خوب بشویید و با پوست بپزید. برای رعایت تنوع در مصرف سبزی ها می توانید از انواع آنها غذاهای متنوع درست کنید و یا به تنهایی بکار ببرید مثلا" با چند نوع سبزی همراه با گوشت سوپ درست کنید یا خورش سبزی بپزید یا سبزی را به کوفته یا کوفته قلقلی اضافه کنید و یا اینکه کمی سبزی تازه را در داخل ساندویچ بگذارید.
میوه را هم بیشتر بصورت تازه و بعضی اوقات به صورت آبمیوه می توانید مصرف کنید.
▪ مقدار مصرف روزانه:
هر روز ۵ تا ۷ سهم از گروه میوه و سبزی ها استفاده کنید.هر سهم می تواند یکی از اندازه های زیر باشد:
یک میوه متوسط یا یک هویج متوسط
نصف لیوان ( ۱۲۵ سی​سی ) سبزی یا میوه خرد شده
نصف لیوان ( ۱۲۵ سی​سی ) آبمیوه
یک لیوان ( ۲۵۰ سی​سی ) سالاد فصل یا سبزی خوردن
● مثال:
آبمیوه با صبحانه
یک عدد سیب ۱۰ صبح
سبزی خوردن با ناهار
انگور عصر
سالاد فصل با شام
● گروه شیر و فرآورده های آن :
مصرف شیر وفرآورده های آن باعث می شود هم ذخیره کلسیم بدن شما محفوظ بماند و هماستخوان بندی جنین از رشد مناسبی برخودار شود. شیر یک منبع خوب کلسیم است و اکر به آن ویتامین D هم اضافه شده باشد ( در بعضی کشورها به شیرها ویتامین D اضافه می کنند ) منبع خوب ویتامین D خواهد بود. ماست و پنیر نیز مشابه شیر ارزش غذایی دارند.
اگر شیر دوست ندارید و یا نمی​توانید آنرا به به تنهایی بخورید،به سوپ اضافه کنید یا بصورت شیر برنج و فرنی بپزید.كسانی كه نسبت به قند شیر ( لاكتوز ) ، عدم تحمل دارند می توانند به جای شیر از ماست استفاده كنند و بالاخره پنیر و دوغ هم می توانند جایگزین مناسبی برای شیر باشند .
شیر و فراورده های آن حاوی مواد مغذی مثل كلسیم ، فسفر و بعضی از انواع ویتامین های گروه A و B می باشند و برای ساخت و شكل گیری استخوان های جنین لازمند .▪ مقدار مصرف روزانه:
هر روز ۳ تا ۴ سهم از شیر و فرآورده های آن استفاده کنید.یک سهم می تواند یکی از موارد زیر باشد:
یک لیوان ( ۲۵۰ سی​سی ) شیر
سه چهارم لیوان ( ۱۷۵ سی​سی ) ماست
۵۰ گرم پنیر
یک لیوان ( ۲۵۰ سی​سی ) دوغ نسبتا" غلیظ
● مثال :
پنیر با صبحانه
ماست با ناهار
دوغ با شام
شیر قبل از خواب
● گروه گوشت و جانشین های آن:
گوشت و جانشین​های گوشت تأمین کننده پروتئین و آهن هستند که در تکامل خون و بافت​های جنین نقش اساسی را به عهده دارند.
این گروه شامل موارد زیر است،سعی کنید در هر وعده غذایی خود یکی از آنها را مصرف کنید.
گوشت قرمز ( گوسفند،گوساله،گاو )
گوشت پرندگان ( مرغ،بوقلمون و ... )
ماهی ( قزل آلا،تون،حلوا و ... )
حبوبات ( عدس،لپه،لوبیا قرمز و ... )
انواع مغزها ( بادام،پسته،گردو،بادام زمینی و ... )
● تخم مرغ
تخم مرغ منبع بسیار خوب پروتئین و با کیفیت عالی است که از نظر اقتصادی هم با صرفه​تر است. در صورتیکه از سلامت کامل برخوردارد باشید با خیال راحت می​توانید روزی یک عدد تخم مرغ مصرف کنید این مقدار زیاد نیست و نگران محتوای کلسترول آن نباشید.
در دوران بارداری،چون افزایش نیاز مادر به آهن به تنهایی از طریق منابع غذایی تأمین نمی​شود مصرف روزانه یک قرص آهن ( سولفات فرو ) از پایان ماه چهارم بارداری توصیه می​شود. در صورتی که موجود باشد قرص محتوی آهن و اسید فولیک ترجیح داده می​شود.
▪ مقدار مصرف روزانه:
روزی ۲ تا ۳ سهم از گوشت و یا جانشین​های آن استفاده کنید. هر سهم عبارت است از :
۱۰۰ گرم گوشت پخته شده ( گوسفند،پرنده یا ماهی )
یک لیوان ( ۲۵۰ سی سی ) عدس،لوبیا یا نخود پخته شده
۲ عدد تخم مرغ
نصف لیوان ( ۱۲۵ سی سی ) از انواع مغزها
● مثال :
تخم مرغ با صبحانه
گوشت مرغ یا حیوانات با ناهار
گوشت چرخ کرده با شام
از مجموعه آنچه گفته شد برحسب تمایل و تحمل خود و میزان دسترسی به مواد غذایی و بودجه​ای که دارید می توانید برنامه غذایی مناسبی در دوران بارداری برای خود تنظیم نمایید.مثال​های زیر به عنوان راهنماست:
● مثال اول:
صبحانه : نان لواش و پنیر و گردو همراه با میوه تازه یا آبمیوه (از هر کدام یک سهم)
ساعت ۱۰ صبح : یک عدد سیب و ۳ عدد بیسكویت
ناهار : نان ساندویچی یا نان معمولی،گوشت مرغ،سبزی خوردن،ماست (از هر کدام یک سهم)
عصر : یک عدد پرتقال متوسط
شام : ماکارونی،گوشت چرخ کرده،سالاد فصل،دوغ (از هر کدام یک سهم)
قبل از خواب : یک لیوان شیر
● مثال دوم:
صبحانه : نان،کره،مربا،شیر (از هر کدام یک سهم)
ساعت ۱۰ صبح : یک نوع میوه و یا آبمیوه با نان و پنیر
ناهار : عدس پلو،سبزی خوردن،دوغ یا ماست (از هر کدام یک سهم)
عصر : یک نوع میوه با ۳ عدد بیسكویت
شام : املت تخم مرغ و سالاد فصل و نان (از هر کدام یک سهم)
قبل از خواب : یک لیوان شیر
● مثال سوم:
صبحانه : نان و تخم مرغ (از هر کدام یک سهم)
ساعت ۱۰ صبح : بیسكویت و میوه (از هر کدام یک سهم)
ناهار : سبزی پلو با ماهی و سالاد فصل (از هر کدام یک سهم)
عصر : یک عدد سیب یا هر میوه دیگر با نان یا بیسكویت
شام : آش بلغور،ماست (از هر کدام یک سهم)
قبل از خواب : یک لیوان شیر

وبگردی
گفتگوی تماشایی مدیری و رامبد جوان در دورهمی
گفتگوی تماشایی مدیری و رامبد جوان در دورهمی - برنامه دورهمی ( 29 اسفند 1396 ) - گفتگو جذاب و تماشایی مدیری و رامبد جوان در دورهمی
مستندات جرائم بقایی از راز کیف میلیاردی تا اختلاس
مستندات جرائم بقایی از راز کیف میلیاردی تا اختلاس - بخشی از مستندات جرائم بقایی از راز کیف میلیاردی تا اختلاس با سندسازی های صوری منتشر شد که در این فیلم مشاهده می کنید.
گفتگو با فرد کشمیری به نام سرباز روح الله که در ایران به سفارتخانه‌ها حمله می‌کرد
گفتگو با فرد کشمیری به نام سرباز روح الله که در ایران به سفارتخانه‌ها حمله می‌کرد - خشت خام / نوبت سی و پنجم / گفتگوی حسین دهباشی با سرباز روح الله رضوی
شوخی جنجالی اکبر عبدی با آیت الله علم الهدی
شوخی جنجالی اکبر عبدی با آیت الله علم الهدی - شوخی جنجالی اکبر عبدی با آیت الله علم الهدی هنگام افتتاح سینما در خراسان رضوی
آتش زدن حکم بقایی توسط مشایی در مقابل سفارت انگلیس!!!
آتش زدن حکم بقایی توسط مشایی در مقابل سفارت انگلیس!!! - امروز در اقدامی عجیب و اعتراضی در مقابل سفارت انگلستان مشایی حکم دادگاه بقایی را آتش زد.
تلاش‌ نافرجام نماینده مجلس برای تلفظ موزه لوور
تلاش‌ نافرجام نماینده مجلس برای تلفظ موزه لوور - این نماینده در مجلس ایران هرگز نام موزه لوور را نشنیده است.
فیلم/ لحظه خودکشی شاهزاده سعودی در فرودگاه لندن
فیلم/ لحظه خودکشی شاهزاده سعودی در فرودگاه لندن - بندر بن خالد بن عبدالعزیز شاهزاده سعودی که به اجبار در حال بازگشت به عربستان بود، در فرودگاه لندن دست به خودکشی زد. این شاهزاده به نشانه اعتراض، خود را از طبقه بالای فرودگاه به پایین پرت کرد. هنوز جزئیات دقیقی از وضعیت وی در دست نیست.
رونمایی از تندیس آیت‌الله هاشمی رفسنجانی
رونمایی از تندیس آیت‌الله هاشمی رفسنجانی - مراسم رونمایی از تندیس آیت‌الله اکبر هاشمی رفسنجانی رئیس فقید مجمع تشخیص مصلحت نظام دوشنبه شب با حضور خانواده ایشان و محمدرضا نجفی شهردار تهران در محل موزه مشاهیر برج میلاد تهران برگزار شد.
درگیری یک طلبه با رئیس سازمان مدیریت بحران
درگیری یک طلبه با رئیس سازمان مدیریت بحران - در فیلمی که در فضای مجازی منتشر شده است، این گونه به نظر می رسد که اسماعیل نجار رئیس سازمان مدیریت بحران با اسکورت چند ماشین شاسی بلند وارد محدوده خاکی جلوی یادمان شلمچه شده است که ورود به این منطقه برای خودروها ممنوع است. این موضوع موجب اعتراض طلبه حاضر در یادمان شد.
واکنش شقایق دهقان نسبت به ازدواج دوم بهاره رهنما
واکنش شقایق دهقان نسبت به ازدواج دوم بهاره رهنما - ویدیو واکنش شقایق دهقان نسبت به ازدواج دوم بهاره رهنما
کره شمالی و دلواپسان ایران
کره شمالی و دلواپسان ایران - حسین شریعتمداری در یادداشتی که مرداد ماه در این باره نوشت ضمن تمجید از کره شمالی به مناقشه آن کشور با آمریکاو درخواست ترامپ برای مذاکره اشاره کرد و نوشت: «کره‌شمالی به درخواست آمریکا برای مذاکره نیز پاسخ مثبت نداد و برنامه‌های هسته‌ای و موشکی خود را غیرقابل مذاکره اعلام کرد. با جرأت می‌توان گفت که کره‌شمالی در این زمینه از مذاکرات بی‌نتیجه و فاجعه‌آمیز ایران با آمریکا الگو گرفته و از این روی حاضر نشده…
فیلم | پوشش کتایون ریاحی در «دورهمی» که مانع از پخش برنامه شد
فیلم | پوشش کتایون ریاحی در «دورهمی» که مانع از پخش برنامه شد - فیلم - در حالی که قرار بود شب گذشته برنامه «دورهمی» ویژه روز زن با حضور کتایون ریاحی و حامد همایون پخش شود، پس از 30 دقیقه تاخیر یکی از برنامه های گذشته «دورهمی» بازپخش شد. اتفاق عجیبی که کتایون ریاحی را در ساعت دو بامداد جمعه به واکنش واداشت. او نوشت اگر قسمت مربوط به حضورش در این برنامه در ساعتی غیر از ساعت معمولِ پخش، روی آنتن برود از سازندگان «دورهمی» شکایت می کند.
فیلم حمله به  سفات ایران در لندن به روش خودسرها!
فیلم حمله به سفات ایران در لندن به روش خودسرها! - سفیر ایران جزئیات جدیدی از حمله به سفارت ایران در لندن را منتشر کرد.متعرضان فقط روی بالكن بيرونی ساختمان سفارت بوده و در محاصره پليس هستند. همكاران همه در داخل سفارت در آرامش و امنيت هستند.
رقصیدن دختران مقابل نجفی در مراسم روز زن!
رقصیدن دختران مقابل نجفی در مراسم روز زن! - در همایش بانوان شاغل در شهرداری تهران چند دختر روی سن رفته و مقابل شهردار تهران شروع به رقصیدن می کنند و نجفی آبه دنبال تشویقش گفت: معتقد به سهمیه بندی جنسیتی نیستم.
بزرگترین زمین‌خواری کشور / فروش ارزشمندترين زمين‌های ايران توسط دولت روحانی
بزرگترین زمین‌خواری کشور / فروش ارزشمندترين زمين‌های ايران توسط دولت روحانی - هفتم بهمن سال جاری بود كه محمد سعیدی‌کیا، رئيس بنياد مستضعفان و جانبازان، در گفت‌وگو با ايلنا اعلام كرد: دولت حدود ۳۵ میلیون مترمربع (سه‌هزار‌و ٥٠٠ هكتار) از اراضی حاشيه بزرگراه تهران-شمال را به بنیاد واگذار خواهد كرد كه منابع مالي موردنياز براي تكميل اين پروژه در اختيار بنياد مستضعفان قرار گيرد.
گزارشی عجیب و کودکانه در اخبار سراسری
گزارشی عجیب و کودکانه در اخبار سراسری - این ویدیو که به سبکی عجیب و با جلوه های ویژه نه چندان حرفه ای تدوین شده است در شبکه های اجتماعی مورد توجه قرار گرفت.
گلشیفته فراهانی در سزار 2018
گلشیفته فراهانی در سزار 2018 - مراسم چهل و دومین دوره جوایز سزار ۲۴ فوریه (۶ اسفندماه) برگزار شد. گلشیفته فراهانی از جمله چهره هایی بود که در مراسم سزار 2018 حضور یافته بود.
چه کنیم تا همیشه پیروز میدان مشاجره باشیم
بدون در نظر گرفتن خصوصیات فردیتان چه یک مرد قدرتمند با عقاید جسورانه باشید، چه یک فرد میانه رو و صلح طلب و یا یک انسان غیر فعال با هیکل ژله ای حدس بزنید چه اتفاقی برای شما رخ می …