چهارشنبه ۲۵ مهر ۱۳۹۷ / Wednesday, 17 October, 2018

سرقت رایانه‌ای!


در سال گذشته، خبری در مورد نفوذ به شبكه یكی از بانك‌های كشور و سرقت رایانه‌ای از آن منتشرگردید. در این زمینه، برخی استدلال می‌كنند كه این گونه سرقت‌ها، امری طبیعی است و هیچ رمزی غیرقابل گشودن نیست؛ ولی سرقت‌های الكترونیك در مقایسه با سرقت‌های سنتی یا "زدن بانك" و حجم كل مبادلات بانكی، بسیار ناچیز است. همچنین گروه دیگری، این مساله را بزرگ نموده، آن را نشانه ضعف تدابیرایمنی در شبكه بانكی كشور به حساب آوردند.
از نظر علمی، با توجه به فناوری رایانه‌ای موجود، هیچ گونه رمزی غیرقابل گشودن نیست، ولی مستلزم صرف وقت بسیاری است. هرچه تعداد ارقام و حروف موجود در رمز بیشتر باشد، امكان كشف آن كمتر می‌شود؛ به طوری كه رمزهای بیش از ۲۵ حرفی ۰رقمی" را می‌توان تقریباً غیرقابل كشف به حساب آورد.
گزارش مراجع بین‌المللی هم حاكی از آن است كه حتی سیستم‌های مالی رایانه‌ای، مانند مایكروسافت، آی بی ام، سان و اوراكل نیز كاملا غیرقابل نفوذ نیستند.
یك شركت امریكایی در بررسی خود نشان داد كه ۱۲ میلیون نفر از صاحبان حساب بانكی در آن كشور، قربانی سرقت‌های مالی رایانه‌ای از نوع "سرقت هویت" شده‌اند و از حساب آن‌ها برداشت‌های غیرمجاز صورت گرفته است.
برای مقابله با این مشكل، در امریكا قوانین متعددی به تصویب رسیده یا در دست تصویب است. در حال حاضر، این جرایم تا ۵ سال زندان دارد.
در لندن، ۴۰ نیروی متخصص پلیس فقط در زمینه مبارزه با سرقت‌های رایانه‌ای فعالیت می‌كنند. پلیس انگلستان تا پایان سال ۲۰۰۴ برای این كار بودجه‌ای معادل ۲۵ میلیون پوند اختصاص داده است.
در برزیل هم پلیس‌های متخصص در پی دزدان اینترنتی هستند و حدودا ماهی ۲۰ نفر در این زمینه دستگیر می‌شوند.

انگیزه‌های دزدی رایانه‌ای
معمولا در دزدی‌های رایانه‌ای انگیزه‌های زیر وجود دارد:
* تفریح و خودنمایی
* قصد ارتكاب جرم و سرقت
* اجرای اهداف سیاسی (مانند جنگجویان چچنی در سپتامبر ۲۰۰۲)۱

محل ارتكاب جرم
لازم نیست سرقت رایانه ای، به طور مستقیم از داخل بانك صورت گیرد، بلكه در بسیاری از موارد، این اقدام از طریق شركت‌های خدماتی واسطه‌ای انجام می‌شود كه خدمات رایانه‌ای به بانك‌ها ارائه می‌دهند. در مواردی دیده شده است كه تمام اختیارات شبكه، در اختیار شركت خاصی قرار دارد.
غیر از شركت‌های خدماتی واسطه، در ۶۰ درصد از سرقت‌های رایانه‌ای كشف شده، فردی درون سازمان هم با سارقین مشاركت داشته است.
زمان لازم برای انجام این سرقت‌ها
برای مبالغ محدود تا ده هزار دلار، چند هفته لازم است؛ ولی سرقت‌های میلیونی، مستلزم صرف ماه‌ها وقت است.
هزینه های ناشی از سرقت رایانه‌ای
مبلغ به سرقت رفته، بخش ناچیزی از سرقت‌های رایانه‌ای است، زیرا این گونه سرقت‌ها ، تمام سیستم ایمنی شبكه را زیرسوال می‌برد و برای اصلاح آن، مشاورین و شركت‌های مختلف، به همكاری دعوت می‌گردند.
عدم گزارش ۸۰ درصد جرایم رایانه‌ای به پلیس
كاركنان معمولا از ترس اخراج و از دست دادن شغل، سرقت‌ها را به مقامات ارشد خود اطلاع نمی دهند. علاوه بر این، مقامات بانكی نیز برای حفظ آبروی بانك، كمتر به گزارش سرقت‌های رایانه‌ای می‌پردازند.
نتیجه گیری
شیوه‌های گوناگون حملات اینترنتی به بانك‌ها، یكی از جرایم معمول در دنیا مجازی محسوب می‌شود. جرایمی از این دست برای كشورهایی كه تجارت و بانكداری الكترونیك در آنها پیاده سازی شده، به نوعی عمومیت یافته است.
هرچند آمار نسبتاً بالای این نوع جرایم، نوعی بی‌اطمینانی نسبت به خرید و فروش ON-LINE را باعث می‌شود، ولی محدودة این جرایم نسبت به جرایم بانكی و مالی كه در دنیای واقعی روی می‌دهد، به مراتب كمتر است. علاوه براین، تبادلات مالی در این سیستم به مراتب ایمن‌تر صورت می‌گیرد.
از طرف دیگر، استفاده از خدمات الكترونیكی در بسیاری از كشورهای دنیا، تجربه شده است و به دلیل مزیت‌ها و كارایی‌های آن، به سرعت در سطح جهان در حال گسترش است.
مصداق این امر، پیش بینی شركت FINANCIAL ناشر خبرنامه ON-LINE BANKING REPORT است كه طبق آن ، شمار خانوارهای استفاده كننده از بانكداری ON-LINE از ۲۲ میلیون در سال ۲۰۰۲ به ۳۴ میلیون درسال ۲۰۰۵ افزایش پیدا خواهد كرد.


منبع : اخبار فن‌آوری اطلاعات ایتنا

مطالب مرتبط

چگونه با هرزنامه‌ها مقابله کنیم؟

چگونه با هرزنامه‌ها مقابله کنیم؟
هرزنامه‌ها یا نامه‌های الکترونیکی ناخواسته طی ۲-۳ سال اخیر یک معضل جدی برای کاربران اینترنت مبدل شده‌اند، به طوریكه محال است هر بار که email خود را باز می‌کنید، با یکی دو هرزنامه در مورد وام ارزان قیمت، محصولات زیبایی، نرم‌افزارهای نصف قیمت و غیره مواجه نشوید. درست که هرزنامه‌های اینترنتی به سوهان روح و بلای جان خیلی از کاربران وب مبدل شده‌اند؛ اما بررسی‌های جدید نشان می‌دهد که خلاصی از شر آنها به این سادگی ممکن نیست و دلیل این مسئله هم بسیار ساده است؛ هرزنامه‌ها موثر هستند و از کارایی برخوردارند.
نتایج مطالعاتی که به تازگی توسط گروه Radicati انجام شده نشان می‌دهد که در حدود ۱۱ درصد از کاربران وب کالاهای مورد علاقه خود را با استفاده از هرزنامه‌ها خریداری کرده‌اند.بسیاری از این افراد هرگز کالایی که درخواست خریدش را از طریق هرزنامه‌ها ثبت کرده بودند، دریافت نکردند و ۹ درصد از آنها نیز اعتراف کرده‌اند که با کلیک کردن روی هرزنامه‌ها قربانی انواع کلاهبرداری‌های اینترنتی شده‌اند؛ نتیجه آن که توسل برخی کاربران ناآگاه وب به هرزنامه‌ها برای دریافت محصولات و خدمات موردنیاز باعث شده که ارسال کنندگان چنین نامه‌هایی هنوز هم از انگیزه کافی برای چنین کاری برخوردار باشند.
کارشناسان این موسسه معتقدند که برای افزایش کارایی و نفوذ تجارت الکترونیک، هیچ راهی جز برخورد با هرزنامه‌ها و هرزنامه‌نویسان وجود ندارد و برای این کار باید ضمن افزایش آگاهی‌های کاربران عادی وب، از جدیدترین فناوری‌ها برای فیلتر کردن هرزنامه‌ها استفاده کرد. همچنین وضع قوانین جدید و کارآمد و منطبق با شرایط روز نیز در جهت مقابله با هرزنامه‌ها موثر خواهد بود.
مارسل نینهوس از تحلیلگران گروه Radicati در این مورد می‌گوید: اگر مردم از خرید کالا و خدمات ارزان تبلیغ شده در هرزنامه ها دست بردارند، احتمالا نویسندگان این نامه‌ها پی کارشان خواهند رفت.
وی همچنین معتقد است که آموزش کاربران و استفاده از فناوری‌های تشخیص هویت برای شناسایی و تفکیک هرزنامه‌ها از نامه‌های الکترونیک عادی، اقدام دیگری است که هرزنامه‌نویسان را مایوس و ناامید خواهد کرد. درست است که خیلی از کاربران وب نسبت به خطرات خرید از هرزنامه‌نویسان آگاهی پیدا كرده اند و هیچگاه چنین کاری نمی‌کنند؛ اما به گفته‌های نینهوس حتی اگر افرادی برای کسب اطلاعات بیشتر روی هرزنامه‌ها کلیک کنند، اقدام اشتباهی را انجام داده‌اند. بررسی‌های این گروه كه حاصل مطالعه بر روی عملكرد ۸۰۰ کاربر اینترنت- که دو سوم آنها در مشاغل تجاری فعال بوده‌اند- است، نشان می‌دهد که ۳۹ درصد این افراد برلینک‌های موجود در هرزنامه‌ها کلیک کرده‌اند. جالب است بدانید که این افراد می‌گویند که کلیک کردن روی لینک‌های موجود در هرزنامه‌ها موجب شده تا بعدها هرزنامه‌ بیشتری دریافت کنند.
لازم است بدانیم كه بسیاری از لینک‌های موجود در هرزنامه‌ها بدین منظور تعبیه می‌شوند که ارسال کننده هرزنامه را از فعال بودن یک آدرس email مطلع کنند و در صورتی که کاربر روی این لینک‌ها کلیک کند، بهترین و بیشترین کمک را به هرزنامه‌نویس کرده است.
بتانی میر که او هم در نگارش این گزارش شرکت داشته می‌گوید: بیش از نیمی از کاربران email از تاثیرات مخرب کلیک بر روی لینک‌های موجود در هرزنامه‌ها مطلع نیستند و نمی‌دانند حتی کلیک کردن روی لینک مربوط به لغو دریافت چنین نامه‌هایی که در آنها تعبیه شده یک حقه است و در عمل موجب دریافت تعداد بیشتری هرزنامه می‌شود به عقیده وی، به کارگیری ترکیبی از قوانین فدرال، آموزش‌های دقیق و فناوری موثر به حل مشکل هرزنامه‌ها کمک خواهد کرد.
گفتنی است که شرکت‌های مانند AOL، یاهو و MSN که سرویس‌های email آنها از شهرت فراوانی در جهان برخوردار است، به تازگی بر فعالیت‌های خود در زمینه آموزش کاربران نیز افزوده‌اند. آموزش‌هایی که غالبا در حین استفاده از صندوق‌های پستی در غالب نکات مختلف به آنان ارائه می‌شود. البته این ۳ غول اینترنتی از فناوری‌های اختصاصی خود نیز استفاده می‌کنند. مایکروسافت به تازگی از فناوری Sender ID خود برای محدود کردن هرزنامه‌هایی که کاربران سرویس Hotmail دریافت می‌کنند بهره برده و AOL و یاهو هم در این حوزه بیکار نبوده‌اند.
به هر حال شکی وجود ندارد که ایجاد یک اتحاد قدرتمند برای مقابله با هرزنامه‌ها در ریشه‌کن کردن این پدیده موثر خواهد بود.

احسان موحدیان


کلمات در حال جستجو
قاضی سیامک مدیرخراسانی , مه لقا باقری , نشست سران سوچی , دومین جشنواره صنایع دستی فجر , نماینده پاوه , کمیته سوم مجمع عمومی درباره مسلمانان روهینگیا , کتاب «جون خادم المهدی» , مانور زلزله , نظر محمدی از سپید رود برکنار شد , ژولین پلیسیه ,

برخی از مطالبی که کاربران هم اکنون در حال خواندن آن هستند
شترسواری , گریستن لیلی در هوای آشنا، و موج درونه را بدین غزل آب... , ضدعفونی بذر گندم , پیش‌گیری از بارداری و نوجوانی , عملیات تشریفات ورود و خروج اتباع ایرانی و غیرایرانی به منطقه قوانین، مقررات و آئین‌نامه‌ها>سیرجان , کراتوکنژونکتیویت سیکا (همراه باسندرم شوگرن) , استودان گبرها , ازدواج در الیگودرز , چهار روز ببودم به پیش تو مهمان , تنفس و رشد ,

برخی منابع مهم خبری
taraznews.com تراز نیوز , tejarat.donya-e-eqtesad.com تجارت فردا , aftabnews.ir آفتاب نیوز , press.jamejamonline.ir روزنامه جام جم , musiceiranian.ir موسیقی ایرانیان , plus.ir تی وی پلاس , iran-varzeshi.com روزنامه ایران ورزشی , eghtesad-pooya.com روزنامه اقتصاد پویا , kasbokarnews.ir روزنامه کسب و کار , https: نکست هالیدی ,

وبگردی
فیلم | رسوایی جدید در رسانه ملی؛ مقصر فریب مردم کیست؟
فیلم | رسوایی جدید در رسانه ملی؛ مقصر فریب مردم کیست؟ - فیلم - پدری که در برنامه «فرمول یک» علی ضیا ادعا کرد به خاطر تامین هزینه‌های درمان فرزندش اقدام به فروش کلیه‌اش کرده، مردم را فریب داده است.
«بیان واضحات و تکرار مکررات» ؛ نتیجه 7 سال بودجه و تشکیلات و همایش و جلسه!
«بیان واضحات و تکرار مکررات» ؛ نتیجه 7 سال بودجه و تشکیلات و همایش و جلسه! - مثلاً سنت های الهی که در این سند آمده، در کتاب های درس بینش اسلامی دوره دبیرستان هم وجود دارد... واقعاً هزاران جلسه تشکیل داده اند که بدیهیاتی مانند خانواده بنیادی ترین واحد تشکیل دهنده جامعه است، انسان دارای اختیار است، جهان دارای نظام علّی - معلولی است، خداوند رحمان و رحیم است و ... را در سند بازنویسی کنند؟!
گلایه های جنجالی یک بازرگان با وزیر صنعت
گلایه های جنجالی یک بازرگان با وزیر صنعت - صحبتهای کنایه آمیز یک بازرگان با وزیر صنعت
ادامه داستان لُنگ و خانه سعدآباد
ادامه داستان لُنگ و خانه سعدآباد - ۱- خب چی میشه ولایتی بجای توصیه به لُنگ پوشی، بملت توصیه کنه تو سعدآباد مالک خونه بشن ویک سومشو وقف کنن؟ ۲- اینجور واینجا صاحبخونه شدن و بعد توجیه وقف، آدمو یادحافظ میندازه: فقیه مدرسه دی مست بود و فتوی داد که می‌حرام، ولی بِه زمالِ اوقاف است
عبدی : آقای ولایتی با خانه هزارمتری کنار کاخ سعدآباد حالا مردم رابه نان خشک خوردن دعوت می‌کنند
عبدی : آقای ولایتی با خانه هزارمتری کنار کاخ سعدآباد حالا مردم رابه نان خشک خوردن دعوت می‌کنند - حالا مردم رابه نان خشک خوردن دعوت می‌کنند؟مردم نیازی به این توصیه‌هاندارند اگرلازم باشد آن‌قدر شرف دارندکه از خودشان دفاع کنند ولی این دفاع،منحصربه دفاع دربرابر دشمنان خارجی نمی‌شود که باید وضعیت خیلی‌ها رادر داخل هم بررسی کرد.
فیلم | حمله به پلیس در اهواز به درگیری مرگ‌بار انجامید!
فیلم | حمله به پلیس در اهواز به درگیری مرگ‌بار انجامید! - فیلم - حمله فرد متهم در بازار پرنده فروشان اهواز به پلیس آگاهی منجر به درگیری مرگبار شد.
ماجرای عجیب منزل های مسکونی در همسایگی کاخ سعد آباد
ماجرای عجیب منزل های مسکونی در همسایگی کاخ سعد آباد - ماجرای عجیب دو منزل مسکونی در همسایگی کاخ سعدآباد و حسین فریدون و نهاد ریاست جمهوری
فیلم | لحظه حمله جن‌ها به یک مرد در کرج! (۱۶+)
فیلم | لحظه حمله جن‌ها به یک مرد در کرج! (۱۶+) - فیلم - به تازگی شخصی در فضای مجازی فیلمی منتشر کرده که مردی ادعا می کند در پارکینگ خانه اش مورد حمله جن ها قرار گرفته است.
فیلم | درس خجالت‌آوری که یک توریست به ایرانی‌ها می‌دهد!
فیلم | درس خجالت‌آوری که یک توریست به ایرانی‌ها می‌دهد! - فیلم - پاول یک توریست اهل چک است که با موتورسیکلتش دنیا را می گردد و یک هفته در ایران اقامت داشته است. ویدئوی سلفی که او در طبیعت ایران از خود و اقدام پسندیده اش منتشر کرده برای همه ایرانیان جای تامل دارد.
فیلم | جنازه غرق در خون ملکه زیبایی عراق (۱۶+)
فیلم | جنازه غرق در خون ملکه زیبایی عراق (۱۶+) - فیلم - قتل مدل و ملکه زیبایی عراق از روز گذشته سوژه رسانه ها شده و پلیس تحقیقات ویژه ای را برای دستگیر قاتل وی انجام داده است. تصاویر منتشر شده از جنازه غرق در خون وی را در ویدئوی زیر می بینید.
جنجال بنر سربازان اسرائیلی در شیراز
جنجال بنر سربازان اسرائیلی در شیراز - عکس این بنرکه گفته می‌شود نمایشگر تصویری از سربازان رژیم صهیونیستی است طی روزهای اخیر در فضای مجازی دست به دست می‌شد و واکنش‌هایی به همراه داشت.
عکسی آموزنده از سفر نیویورک
عکسی آموزنده از سفر نیویورک - پوشه‌های پُر از برنامه فرانسوی‌ها در برابر دستان خالی تیم ایرانی. به کاغذ ها و پرونده های موجود روبه روی تیم فرانسه دقت کنید!
ویدئوی جنجالی وزیر بهداشت؛ #خودت_بمال / تمسخر و تحقیر بیمار نیازمند توسط وزیر
ویدئوی جنجالی وزیر بهداشت؛ #خودت_بمال / تمسخر و تحقیر بیمار نیازمند توسط وزیر - وزیربهداشت بهترین توصیه رو به اون پیرمرد بیچاره کرد که گفت: خودت بمال. پیرمرد باید دستش رو محکم می‌مالید به گوش وزیر تا یک بار هم که شده از تخت اخلاق فرعونی بیاد پایین
نیاز شدید تلویزیون به بدحجابها در روزهای خاص
نیاز شدید تلویزیون به بدحجابها در روزهای خاص - کاش در این میان یکی به ما بگوید که بالاخره بی حجاب بد است، خوب است؟ چه زمانی بد است؟ چه زمانی خوب است؟
حال فعلی ! یا ناتوانی در تشخیص حال قبلی
حال فعلی ! یا ناتوانی در تشخیص حال قبلی - حمید رسایی عضو جبهه پایداری در صفحه شخصی خود در شبکه توییتر نسبت به اهانت زشت امیر تتلو به امام حسین (ع) و 72 تن از یاران باوفایش واکنش تندی نشان داد.
ویدئو/ وحشت پزشکان از تولد نوزاد تک چشم در اندونزی (۱۶+)
ویدئو/ وحشت پزشکان از تولد نوزاد تک چشم در اندونزی (۱۶+) - پزشکان هنگامی که یک نوزاد دختر اندونزیایی را در یکی از بیمارستان های این کشور به دنیا آوردند بسیار وحشت زده شدند. نوزاد تازه متولد شده با یک چشم بزرگ روی پیشانی اش متولد شد و پس از هفت ساعت درگذشت.
بازنشر نامه استاد به امیر تتلو! / معیار تشخیص حق از باطل گشته ای !
بازنشر نامه استاد به امیر تتلو! / معیار تشخیص حق از باطل گشته ای ! - فردی به نام علی‌اکبر رائفی‌پور كه رسانه‌‌های اصولگرا از او به عنوان «استاد، محقق و پژوهشگر» یاد می‌كنند! در تاریخ 29 اردیبهشت 96 (در كوران انتخابات ریاست‌جمهوری) در نامه‌ای سرگشاده به امیرحسین مقصودلو (تتلو) نوشت: «امیر جان بخوان، تو باید بخوانی، عیبی ندارد! سرت را بالا بگیر و خدا را شکر کن که به واسطه تو این همه نفاق را آشکار کرد! دلت محکم باشد پهلوان! تو فقط بخوان، بخوان
جنجال احمد خمینی در VIP عزاداری حسینی
جنجال احمد خمینی در VIP عزاداری حسینی - انتشار عکس‌های نشستن احمد خمینی زیر کولر در بخش وی‌آی‌پی هیات که پوششی شیشه‌ای دارد و از سینه‌زنان جداست، پس از توضیح او که گفت آن جایگاه مربوط به «روحانیون درجه یک و دو قم» است و «اون بالا معممین میشینن که لباسشون چون زیاده باعث گرمازدگی نشه»، با واکنش‌های تندتری هم همراه بود.
واکنش جالب رهبری به روبوسی کیارستمی با داور خانم جشنواره کن!
واکنش جالب رهبری به روبوسی کیارستمی با داور خانم جشنواره کن! - واکنش جالب مقام معظم رهبری به روبوسی کیارستمی با خانم داور جشنواره کن از زبان عزت الله ضرغامی