سه شنبه ۲۹ اسفند ۱۳۹۶ / Tuesday, 20 March, 2018

حملهٔ صرع


حملهٔ صرع
- چه وقت به پزشک مراجعه کنیم؟
- دیگران می‌گویند که هشیاری خود را از دست داده بودید.
- دچار گم‌گشتگی و گیجی شده‌اید.
- کنترل مثانه و روده را از دست داده‌اید.
- دیگران می‌گویند دچار تشنج شده بودید.
- دیگران می‌گویند که چند دقیقه رفتار عجیب و غریب داشته‌اید.

- حملهٔ صرع نشانهٔ چیست؟
از فردی که دچار حملهٔ صرع می‌شود انتظار می‌رود هشیاری خود را از دست بدهد، به زمین بفتد، دهانش کف کند، و دست‌‌ها و پاهایش با تشنجی غیر قابل کنترل دچار پرش شوند. اما تمام حمله‌های صرع این‌گونه نیستند.
انواع دیگری از صرع نیز وجود دارد، برخی به قدری جزئی که فقط چند ثانیه فراموشی است و بعضی دیگر به‌قدری بزرگ که چند دقیقه تشنج به‌دنبال دارد.
صرع نشانهٔ این است که سلول‌های عصبی مغز تعداد زیادی تکانهٔ الکتریکی را با هم ارسال می‌کنند. فراوانی این تکانه‌ها فعالیت مغز را به‌طور موقتی بر هم می‌زند. این کار مثل بالا رفتن قدرت برق در سیم‌کشی خانه است. برق زیادی فیوز را پرانده و باعث خاموش شدن چراغ‌ها می‌گردد. وقتی برق زیادی در مغز جریان پیدا کند، ممکن است دچار عدم هشیاری شوید، کنترل ماهیچه‌ها را از دست بدهید، یا رفتار عجیب و غریب پیدا کنید.
حملهٔ صرع ممکن است در اثر یک عفونت مثل التهاب مننژ یا مغز، یک انگل مثل کرم، کدو، تب بالا، اعتیاد به الکل یا مواد مخدر، بیماری آلزایمر، سکته، یا تومور مغزی باشد. ولی اغلب علت آن نامعلوم باقی می‌ماند.

- درمان حملهٔ صرع
حدود ۶۰ تا ۸۰ درصد حملات صرع با داروهای ضد صرع بدون برجای گذاشتن عارضه‌ای درمان می‌شوند. اما گاهی این حمله نشانهٔ یک گرفتاری عمده در مغز است و باید هر چه زودتر به پزشک مراجعه کرد.
چون علائم اولیه حمله نادر است، پزشک کمتر می‌تواند جلو حملهٔ اول را بگیرد، ولی بعد از آن، با روش‌های مختلفی می‌توان از بروز حملات بعدی جلوگیری کرد.
به اندازهٔ کافی بخوابید. کمبود خواب در برخی افراد مبتلا به صرع ایجاد حمله می‌کند. لااقل شش تا هشت ساعت در شب بخوابید.
از الکل دوری کنید. الکل اثری شیمیائی بر مغز دارد که باعث حملهٔ صرع می‌گردد. بهترین راه جلوگیری آن هم نخوردن الکل است.
داروهایتان را بخورید. امروزه داروهای ضد صرع زیادی وجود دارد که در بیشتر موارد از بروز حملات جلوگیری می‌کنند. اما بدون موافقت پزشک خوردن دارو را ترک نکنید، چون حتی اگر چندین ماه با خوردن دارو حمله نداشته‌اید، بعد از قطع دارو ممکن است دوباره دچار حمله شوید.
رانندگی نکنید. اگر حتی یک بار دچار حملهٔ صرع شده‌اید، بدون اجازه پزشک هرگز رانندگی نکنید. این کار برای خود و دیگران خطراتی در بردارد.
تنها شنا نکنید. شنا کردن به ‌تنهائی کار خطرناکی است، چون ممکن است دچار حمله شوید. حتی در مواردی غرق شدن در وان حمام به‌علت روی دادن حمله دیده شده است. همیشه با کس دیگری شنا کنید و در مطمئن شوید که وقت حمام کردن کسی برای کمک در نزدیکی شماست.

- کمک به فرد گرفتار حملهٔ صرع
گرچه بیشتر حملات صرع کمتر از سه دقیقه طول می‌کشند، زمان تشنج فرد گرفتار بسیار طولانی به‌نظر می‌رسد. در این حال موارد زیر را رعایت کنید.
دست‌پاچه نشوید. فرد دچار حمله معمولاً بر زمین می‌افتد. اگر قل از آن متوجه شدید، او را به آرامی بر جای نرمی دراز کنید. سپس اطراف او را از اشیاء مختلف مثل صندلی و میز خالی کنید. یک حوله، بالش، یا دست‌هایتان را زیر سرش بگذارید. تا آسیبی به آن وارد نشود. سرش را به عق بخوابانید تا گردنش به حالت کشیده درآید، این کار نفس کشیدن او را راحت‌تر می‌کند.
به زبانش کاری نداشته باشید. بر خلاف آنچه شابع است، گذاشتن چیزی بین دندان‌های بیماری برای جلوگیری از گازگرفتن زبان لزومی ندارد. وقتی کسی دچار تشنج است، ماهیچه‌های آرواره‌ٔ او گرفته و منقبض شده و دندان‌ها را به هم فشرده‌اند. اگر بخواهید انگشت لای دندان‌هایش بگذارید آن را گاز می‌گیرد و اگر چیز سفتی بگذارید ممکن است دندا بشکند. بنابراین ممکن بهتر است کاری به آن نداشته باشید. اگر زبان را گاز بگیرد کمی خون از دهان می‌آید که ممکن است شما را بترساند، اما به یاد داشته باشید که گاز گرفتگی زبان خوب می‌شود، ولی شکستگی دندان برای همیشه می‌ماند.
او را به بغل بخوابانید. بعد از اینکه حملهٔ صرع رفع شد، بیمار را به پهلوی چپ بخوابانید تا ترشحات دهانش به بیرون بریزد نه به درون شش‌ها.


مطالب مرتبط

اشکال در التیام زخم

- چه وقت به پزشک مراجعه کنیم؟
- زخم ملتهب، تغییر نگ داده، یا چرکی است.
- اندازه و شدت زخم زیاد می‌شود.
- بریدگی یا زخم ظرف چهار هفته خوب نمی‌شود.
- قوزک متورم است و زخمی در پا وجود دارد که به آهستگی التیام می‌پذیرد.

- اشکال در التیام زخم نشانهٔ چیست؟
چند روز پیش هنگام تراشیدن ریش صورتتان را برده‌اید و جای آن متورم و حساس است. برادرتان ماه قبل از دوچرخه افتاد و هنوز رانوانش زخم است. پدربزرگ هم روی پایش زخم‌هائی دارد که خیال التیام ندارند.
بدن توان التیام و ترمیم خود را دارد و هر زخمی را به‌زودی درمان می‌کند. اما اگر این درمان بسیار کند صورت می‌گیرد، باید در جستجوی وجود گرفتارئی در بدن باشد.
در حالت طبیعی، التیام زخم سه مرحله دارد. در مرحلهٔ اول، گویچه‌های سفید خون و پلاکت‌ها به ناحیهٔ زخمی حمله کرده و با عفونت می‌جنگند. در مرحلهٔ دوم، پروتئین‌هائی به نام فاکتورهای رشد از این پلاکت‌ها آزاد می‌شوند که تولید بافت جدیدی را تحریک می‌کنند. و در مرحلهٔ آخر، بافت جدید توسط بدن پذیرفته می‌شود. اما در هر یک از این مراحل ممکن است چندین خطا روی دهد.
شش عامل اساسی در التیام زخم دخالت دارد. التیام به جریان کافی خون متکی است. تغذیهٔ مناسب بسیار اهمیت دارد. اثرات داروها یا بیماری‌هائی که ترمیم بافت را مانع می‌شوند باید کنترل شده یا به حداقل برسد. زخم‌ باید تمیز و بدون جسم خارجی، به دور از عفونت، و از ضربه و عوامل تحریکی در امان باشد. اشکال در هر یک از این موارد فرایند التیام را کند می‌کند.
در میان این عوامل، شاید جریان کافی خون از همه مهم‌تر باشد. چون خون اکسیژن را به زخم می‌‌رساند. اکسیژن گویچه‌های سفید را قادر به کشتن باکتری‌ها عفونت‌زا در زخم می‌کند. همچنین نقشی حیاتی در نشست کلاژن بازی می‌کند که پروتئین مهمی برای ساختن بافت تازه است.
عوامل دیگری هم در این میان نقش دارند. یکی از آنها عامل سن است. پوست افراد مسن به‌خوبی پوست اشخاص جوان جوش نمی‌خورد. پوست متورم هم دیر التیام می‌پذیرد و پوستی هم که در معرض پرتوتابی بوده است دیر خوب می‌شود. دلمهٔ روی زخم، گرچه آن را در برابر محیط محافظت می‌کند، ولی رشد بافت جدید را به تعویق می‌اندازد. بالاخره زخم‌های مرطوب سریع‌تر از زخم‌های خشک خوب می‌شوند.
زخم‌های دیر التیام علامت مشخصهٔ بسیاری از بیماری‌ها هستند. مثلاً بیماری قند و بیماری‌های گردش خون در سرخرگ‌ها و سیاهرگ‌ها باعث ایجاد زخم‌‌های شدید در پا می‌شوند و با کاهش جریان خون التیام آنها را کند می‌کنند. برخی بیماری‌ها و نیز داروهای درمان آنها باعث سرکوب ایمنی در فرد می‌شود؛ یعنی مانع انجام فرایند التیام توسط دستگاه ایمنی بدن می‌شوند. بیماری داسی شکل، کم‌خونی، هموفیلی، و هر بیماری دیگری که فرآیند لخته شدن خون را مختل کند یا تشکیل گویچه‌های خونی و پلاکت‌ها را مانع شود التیام زخم را کند می‌کنند. بیماری‌های سل و سرطان و ایدز هم همین عارضه را به‌وجود می‌آورند.

- درمان اشکال در التیام زخم
برخلاف تصور، گذشت زمان همه زخم‌ها را خوب نمی‌کند. دستگاه ایمنی مسئول التیام زخم‌هاست. بریدگی، سوختگی، یا هر زخمی فقط در محیط مناسب خوب می‌شوند. در اینجا روش‌هائی برای تسریع التیام گفته می‌شود.
زخم‌ را تمیز نگاه دارید. روزی یک ‌بار زخم را با آب ‌گرم و صابون کاملاً بشوئید و اجسام خارجی و چیزهای کثیف را از آن دور کنید. اگر خود نمی‌‌توانید، از پزشک کمک بگیرید.
آن را باندپیچی کنید. باندپیچی زخم آن را مرطوب و به‌ دور از باکتری‌ها نگاه می‌‌دارد. چسب زخم و گاز استریل هم برای این کار مناسب است. فقط مطمئن باشید که زخم‌ و باندپیچی تمیز است و آن را مرتباً عوض کنید.
مراقب زخم باشید. اگر زخم را در معرض مالش، سوختگی، مواد شیمیائی، مواد ساینده، یا ضربه قرار دهید، التیام نمی‌پذیرد. با زخم به ملایمت رفتار کنید.
زخم را گرم کنید. گرم‌کردن مستقیم زخم از طریق بالشتک گرم، بطری آب گرم، کیسهٔ آب گرم، یا استحمام با آب گرم جریان خون را در ناحیهٔ زخم تحریک می‌کند. روزی چند بار و هر بار به مدت ۱۵ تا ۲۰ دقیقه زخم را با دمای کمی بالاتر از دمای بدن گرم کنید.
مواد مغذی بخورید. برخی ویتامین‌ها، کانی‌ها، و مواد دیگر برای التیام زخم اساسی هستند. از میان اینها ویتامین‌های C,A و E روی، منیزیم، منگنز و پروتئین اهمیت دارند. غذای متناسب و قرص‌های مولتی ویتامین معمولاً خوب شدن زخم را تسریع می‌کنند. اگر بیشتر از اینها لازم باشد، پزشک داروهای ویتامینی لازم را تجویز می‌کند.
آنتی‌بیوتیک بخورید. اگر زخم شما چرکی است، احتمالاً عفونی شده و نیاز به خوردن آنتی‌بیوتیک تجویز شده توسط پزشک دارد. پمادهای آنتی بیوتیک موضعی هم مؤثر هستند. این پمادها بیشتر به مرطوب ماندن زخم و جلوگیری از اضافه شدن باکتری‌های دیگر کمک می‌کنند تا به درمان عفونت.
داروهایتان را کنترل کنید. بعضی داروها کار دستگاه ایمنی را کند می‌کنند. پزشک ممکن است داروی مصرفی شما را تا مدتی قطع یا آن را با داروی دیگری عوض کند.
ورزش کنید. ورزش جریان خون در بدن را بهتر می‌کند. اما زیاد از ناحیهٔ زخمی کار نکشید. به‌همین دلیل به کسانی که پاهایشان زخم است توصیه می‌شود کار دستی بیشتر انجام دهند.
سیگار نکشید. سیگار کشیدن مقدار اکسیژن لازم برای التیام را کم می‌کند. نیکوتین سیگار ماده‌ای سمی است که بر توانائی سلول‌های ترمیم کنندهٔ بافت تأثیر می‌گذارد.
در استخر شنا نکنید. کلر موجود در آب استخر بافت تازه تشکیل شده را تخریب می‌کند بهتر است در آب شیرین شنا کنید.
زخم را تحریک نکنید. هرچه کمتر زخم را تحریک کنید بهتر است. استفادهٔ مکرر از ضدعفونی‌کننده‌هائی مثل آب اکسیژنه و ید همزمان با کشتن باکتری‌ها بافت تازه را هم تخریب می‌کند. فقط وقت تمیز کردن اول زخم اینها را مصرف کنید. اگر زخم می‌سوزد یا درد دارد، بی‌حس کنندهٔ مصرف نکنید، چون زخم را بیشتر تحریک می‌کند. به‌جای آن، آسپیرین یا مسکن دیگری بخورید.
دلمه‌ها را بردارید. دلمهٔ روی زخم را باید برداشت، مخصوصاً اگر زیر آن چرک باشد. اما آنها را نکنید. دلمه را چندین بار با آب گرم بشوئید و باندپیچی کنید تا خود نرم شده و بیفتد. برداشتن دلمه‌های بزرگ را به پزشک بسپارید.
در مورد فاکتورهای رشد برای زخم‌های مزمن از پزشک کمک بخواهید. او می‌تواند با محلول‌های فاکتور رشد به التیام زخم‌های خوب‌نشدنی ناشی از بیماری قند یا اختلال گردش خون کمک کند. این محلول‌ها از خون خود بیمار تهیه شده و برای ایجاد بافت جدید مستقیماً به زخم وارد می‌شوند.

وبگردی
مستندات جرائم بقایی از راز کیف میلیاردی تا اختلاس
مستندات جرائم بقایی از راز کیف میلیاردی تا اختلاس - بخشی از مستندات جرائم بقایی از راز کیف میلیاردی تا اختلاس با سندسازی های صوری منتشر شد که در این فیلم مشاهده می کنید.
گفتگو با فرد کشمیری به نام سرباز روح الله که در ایران به سفارتخانه‌ها حمله می‌کرد
گفتگو با فرد کشمیری به نام سرباز روح الله که در ایران به سفارتخانه‌ها حمله می‌کرد - خشت خام / نوبت سی و پنجم / گفتگوی حسین دهباشی با سرباز روح الله رضوی
شوخی جنجالی اکبر عبدی با آیت الله علم الهدی
شوخی جنجالی اکبر عبدی با آیت الله علم الهدی - شوخی جنجالی اکبر عبدی با آیت الله علم الهدی هنگام افتتاح سینما در خراسان رضوی
آتش زدن حکم بقایی توسط مشایی در مقابل سفارت انگلیس!!!
آتش زدن حکم بقایی توسط مشایی در مقابل سفارت انگلیس!!! - امروز در اقدامی عجیب و اعتراضی در مقابل سفارت انگلستان مشایی حکم دادگاه بقایی را آتش زد.
تلاش‌ نافرجام نماینده مجلس برای تلفظ موزه لوور
تلاش‌ نافرجام نماینده مجلس برای تلفظ موزه لوور - این نماینده در مجلس ایران هرگز نام موزه لوور را نشنیده است.
فیلم/ لحظه خودکشی شاهزاده سعودی در فرودگاه لندن
فیلم/ لحظه خودکشی شاهزاده سعودی در فرودگاه لندن - بندر بن خالد بن عبدالعزیز شاهزاده سعودی که به اجبار در حال بازگشت به عربستان بود، در فرودگاه لندن دست به خودکشی زد. این شاهزاده به نشانه اعتراض، خود را از طبقه بالای فرودگاه به پایین پرت کرد. هنوز جزئیات دقیقی از وضعیت وی در دست نیست.
رونمایی از تندیس آیت‌الله هاشمی رفسنجانی
رونمایی از تندیس آیت‌الله هاشمی رفسنجانی - مراسم رونمایی از تندیس آیت‌الله اکبر هاشمی رفسنجانی رئیس فقید مجمع تشخیص مصلحت نظام دوشنبه شب با حضور خانواده ایشان و محمدرضا نجفی شهردار تهران در محل موزه مشاهیر برج میلاد تهران برگزار شد.
درگیری یک طلبه با رئیس سازمان مدیریت بحران
درگیری یک طلبه با رئیس سازمان مدیریت بحران - در فیلمی که در فضای مجازی منتشر شده است، این گونه به نظر می رسد که اسماعیل نجار رئیس سازمان مدیریت بحران با اسکورت چند ماشین شاسی بلند وارد محدوده خاکی جلوی یادمان شلمچه شده است که ورود به این منطقه برای خودروها ممنوع است. این موضوع موجب اعتراض طلبه حاضر در یادمان شد.
واکنش شقایق دهقان نسبت به ازدواج دوم بهاره رهنما
واکنش شقایق دهقان نسبت به ازدواج دوم بهاره رهنما - ویدیو واکنش شقایق دهقان نسبت به ازدواج دوم بهاره رهنما
کره شمالی و دلواپسان ایران
کره شمالی و دلواپسان ایران - حسین شریعتمداری در یادداشتی که مرداد ماه در این باره نوشت ضمن تمجید از کره شمالی به مناقشه آن کشور با آمریکاو درخواست ترامپ برای مذاکره اشاره کرد و نوشت: «کره‌شمالی به درخواست آمریکا برای مذاکره نیز پاسخ مثبت نداد و برنامه‌های هسته‌ای و موشکی خود را غیرقابل مذاکره اعلام کرد. با جرأت می‌توان گفت که کره‌شمالی در این زمینه از مذاکرات بی‌نتیجه و فاجعه‌آمیز ایران با آمریکا الگو گرفته و از این روی حاضر نشده…
فیلم | پوشش کتایون ریاحی در «دورهمی» که مانع از پخش برنامه شد
فیلم | پوشش کتایون ریاحی در «دورهمی» که مانع از پخش برنامه شد - فیلم - در حالی که قرار بود شب گذشته برنامه «دورهمی» ویژه روز زن با حضور کتایون ریاحی و حامد همایون پخش شود، پس از 30 دقیقه تاخیر یکی از برنامه های گذشته «دورهمی» بازپخش شد. اتفاق عجیبی که کتایون ریاحی را در ساعت دو بامداد جمعه به واکنش واداشت. او نوشت اگر قسمت مربوط به حضورش در این برنامه در ساعتی غیر از ساعت معمولِ پخش، روی آنتن برود از سازندگان «دورهمی» شکایت می کند.
فیلم حمله به  سفات ایران در لندن به روش خودسرها!
فیلم حمله به سفات ایران در لندن به روش خودسرها! - سفیر ایران جزئیات جدیدی از حمله به سفارت ایران در لندن را منتشر کرد.متعرضان فقط روی بالكن بيرونی ساختمان سفارت بوده و در محاصره پليس هستند. همكاران همه در داخل سفارت در آرامش و امنيت هستند.
رقصیدن دختران مقابل نجفی در مراسم روز زن!
رقصیدن دختران مقابل نجفی در مراسم روز زن! - در همایش بانوان شاغل در شهرداری تهران چند دختر روی سن رفته و مقابل شهردار تهران شروع به رقصیدن می کنند و نجفی آبه دنبال تشویقش گفت: معتقد به سهمیه بندی جنسیتی نیستم.
بزرگترین زمین‌خواری کشور / فروش ارزشمندترين زمين‌های ايران توسط دولت روحانی
بزرگترین زمین‌خواری کشور / فروش ارزشمندترين زمين‌های ايران توسط دولت روحانی - هفتم بهمن سال جاری بود كه محمد سعیدی‌کیا، رئيس بنياد مستضعفان و جانبازان، در گفت‌وگو با ايلنا اعلام كرد: دولت حدود ۳۵ میلیون مترمربع (سه‌هزار‌و ٥٠٠ هكتار) از اراضی حاشيه بزرگراه تهران-شمال را به بنیاد واگذار خواهد كرد كه منابع مالي موردنياز براي تكميل اين پروژه در اختيار بنياد مستضعفان قرار گيرد.
گزارشی عجیب و کودکانه در اخبار سراسری
گزارشی عجیب و کودکانه در اخبار سراسری - این ویدیو که به سبکی عجیب و با جلوه های ویژه نه چندان حرفه ای تدوین شده است در شبکه های اجتماعی مورد توجه قرار گرفت.
گلشیفته فراهانی در سزار 2018
گلشیفته فراهانی در سزار 2018 - مراسم چهل و دومین دوره جوایز سزار ۲۴ فوریه (۶ اسفندماه) برگزار شد. گلشیفته فراهانی از جمله چهره هایی بود که در مراسم سزار 2018 حضور یافته بود.
جنجال زندگی اشرافی امام جمعه ایلام و تهدید منتقدان در نماز جمعه
جنجال زندگی اشرافی امام جمعه ایلام و تهدید منتقدان در نماز جمعه - «از بچه‌بازي‌هايتان دست برداريد»، «اهانت به جايگاه نماز جمعه، اهانت به رهبري و قابل پيگيري است» و «توصيه مي‌کنم به اين جايگاه که مين‌گذاري است، نزديک نشويد و چنانچه نزديک شويد، با مين به هلاکت خواهيد رسيد!»همه اين اعتراضات از اين جهت است که جرياني در استان ايلام نسبت به آنچه زندگي اشرافي اين امام جمعه ناميده، معترض شده است.
خاطره‌ها همیشه می‌مانند ـ عشق را باید در همین نزدیکی‌ها جست
زمانی که ما در زندگی‌مان به معمایی می‌رسیم که چون در معادله‌های عاشقانه ما صدق نمی‌کند به آن برچسب غیرممکن می‌زنیم و زندگی را با علامت سوالی می‌گذاریم و می‌گذریم و آنگاه که …