سه شنبه ۳ مهر ۱۳۹۷ / Tuesday, 25 September, 2018

حملهٔ صرع


حملهٔ صرع
- چه وقت به پزشک مراجعه کنیم؟
- دیگران می‌گویند که هشیاری خود را از دست داده بودید.
- دچار گم‌گشتگی و گیجی شده‌اید.
- کنترل مثانه و روده را از دست داده‌اید.
- دیگران می‌گویند دچار تشنج شده بودید.
- دیگران می‌گویند که چند دقیقه رفتار عجیب و غریب داشته‌اید.

- حملهٔ صرع نشانهٔ چیست؟
از فردی که دچار حملهٔ صرع می‌شود انتظار می‌رود هشیاری خود را از دست بدهد، به زمین بفتد، دهانش کف کند، و دست‌‌ها و پاهایش با تشنجی غیر قابل کنترل دچار پرش شوند. اما تمام حمله‌های صرع این‌گونه نیستند.
انواع دیگری از صرع نیز وجود دارد، برخی به قدری جزئی که فقط چند ثانیه فراموشی است و بعضی دیگر به‌قدری بزرگ که چند دقیقه تشنج به‌دنبال دارد.
صرع نشانهٔ این است که سلول‌های عصبی مغز تعداد زیادی تکانهٔ الکتریکی را با هم ارسال می‌کنند. فراوانی این تکانه‌ها فعالیت مغز را به‌طور موقتی بر هم می‌زند. این کار مثل بالا رفتن قدرت برق در سیم‌کشی خانه است. برق زیادی فیوز را پرانده و باعث خاموش شدن چراغ‌ها می‌گردد. وقتی برق زیادی در مغز جریان پیدا کند، ممکن است دچار عدم هشیاری شوید، کنترل ماهیچه‌ها را از دست بدهید، یا رفتار عجیب و غریب پیدا کنید.
حملهٔ صرع ممکن است در اثر یک عفونت مثل التهاب مننژ یا مغز، یک انگل مثل کرم، کدو، تب بالا، اعتیاد به الکل یا مواد مخدر، بیماری آلزایمر، سکته، یا تومور مغزی باشد. ولی اغلب علت آن نامعلوم باقی می‌ماند.

- درمان حملهٔ صرع
حدود ۶۰ تا ۸۰ درصد حملات صرع با داروهای ضد صرع بدون برجای گذاشتن عارضه‌ای درمان می‌شوند. اما گاهی این حمله نشانهٔ یک گرفتاری عمده در مغز است و باید هر چه زودتر به پزشک مراجعه کرد.
چون علائم اولیه حمله نادر است، پزشک کمتر می‌تواند جلو حملهٔ اول را بگیرد، ولی بعد از آن، با روش‌های مختلفی می‌توان از بروز حملات بعدی جلوگیری کرد.
به اندازهٔ کافی بخوابید. کمبود خواب در برخی افراد مبتلا به صرع ایجاد حمله می‌کند. لااقل شش تا هشت ساعت در شب بخوابید.
از الکل دوری کنید. الکل اثری شیمیائی بر مغز دارد که باعث حملهٔ صرع می‌گردد. بهترین راه جلوگیری آن هم نخوردن الکل است.
داروهایتان را بخورید. امروزه داروهای ضد صرع زیادی وجود دارد که در بیشتر موارد از بروز حملات جلوگیری می‌کنند. اما بدون موافقت پزشک خوردن دارو را ترک نکنید، چون حتی اگر چندین ماه با خوردن دارو حمله نداشته‌اید، بعد از قطع دارو ممکن است دوباره دچار حمله شوید.
رانندگی نکنید. اگر حتی یک بار دچار حملهٔ صرع شده‌اید، بدون اجازه پزشک هرگز رانندگی نکنید. این کار برای خود و دیگران خطراتی در بردارد.
تنها شنا نکنید. شنا کردن به ‌تنهائی کار خطرناکی است، چون ممکن است دچار حمله شوید. حتی در مواردی غرق شدن در وان حمام به‌علت روی دادن حمله دیده شده است. همیشه با کس دیگری شنا کنید و در مطمئن شوید که وقت حمام کردن کسی برای کمک در نزدیکی شماست.

- کمک به فرد گرفتار حملهٔ صرع
گرچه بیشتر حملات صرع کمتر از سه دقیقه طول می‌کشند، زمان تشنج فرد گرفتار بسیار طولانی به‌نظر می‌رسد. در این حال موارد زیر را رعایت کنید.
دست‌پاچه نشوید. فرد دچار حمله معمولاً بر زمین می‌افتد. اگر قل از آن متوجه شدید، او را به آرامی بر جای نرمی دراز کنید. سپس اطراف او را از اشیاء مختلف مثل صندلی و میز خالی کنید. یک حوله، بالش، یا دست‌هایتان را زیر سرش بگذارید. تا آسیبی به آن وارد نشود. سرش را به عق بخوابانید تا گردنش به حالت کشیده درآید، این کار نفس کشیدن او را راحت‌تر می‌کند.
به زبانش کاری نداشته باشید. بر خلاف آنچه شابع است، گذاشتن چیزی بین دندان‌های بیماری برای جلوگیری از گازگرفتن زبان لزومی ندارد. وقتی کسی دچار تشنج است، ماهیچه‌های آرواره‌ٔ او گرفته و منقبض شده و دندان‌ها را به هم فشرده‌اند. اگر بخواهید انگشت لای دندان‌هایش بگذارید آن را گاز می‌گیرد و اگر چیز سفتی بگذارید ممکن است دندا بشکند. بنابراین ممکن بهتر است کاری به آن نداشته باشید. اگر زبان را گاز بگیرد کمی خون از دهان می‌آید که ممکن است شما را بترساند، اما به یاد داشته باشید که گاز گرفتگی زبان خوب می‌شود، ولی شکستگی دندان برای همیشه می‌ماند.
او را به بغل بخوابانید. بعد از اینکه حملهٔ صرع رفع شد، بیمار را به پهلوی چپ بخوابانید تا ترشحات دهانش به بیرون بریزد نه به درون شش‌ها.


مطالب مرتبط

ناآرامی پا

- چه وقت به پزشک مراجعه کنیم؟
- اغلب دچار ناراحتی پا می‌شوید که مانع خواب می‌گردد.
- گزگز، کرختی یا پرش ناگهانی پا و اغلب احساس خزش در زیر پوست وجود دارد.

- ناآرامی پا نشانهٔ چیست؟
کمی بعد از اینکه سر را روی بالش گذاشته‌اید، مغز می‌خواهد وارد دنیای خواب شود، اما پاهایتان مصرانه پتو را کنار می‌زنند و می‌خواهند بر کف اتاق راه بروند. این تنها راه خلاص شدن از دست احساس خزش در آنهااست.
شب شاهد بسیار کسانی است که برای نجات از سوزش و قلقلک ناشی از نشانگان ناآرامی پا در اتاق قدم می‌زنند. حدود ۱۰ درصد افراد دچار این ناراحتی هستند که تا یک ربع بعد از رفتن به رختخواب شروع می‌شود. گاهی دست‌ها و پاها با هم احساس خزش زیر پوست می‌کنند. مردان و زنان به یک نسبت دچار می‌شوند، ولی در زنان آبستن بیشتر دیده می‌شود که بعد از زایمان برطرف می‌گردد.
علت دقیق ناآرامی پا معلوم نیست. احتمالاً ناهنجارئی در اعمال شیمیائی مغز وجود دارد که بر تکانه‌های عصبی ارسالی به پا تأثیر می‌گذارد. این گرفتاری‌ در میان اعضای یک خانواده بیشتر دیده می‌شود. شاید کافئین یکی از عوامل ایجاد آن باشد. برخی دانشمندان معتقدند که کافئین در برخی افراد تعادل شیمیائی مغز را بر هم زده و باعث تحریک علائم ارسالی به ماهیچه‌های پا می‌شود.
ناآرامی پا می‌تواند ناشی از سرمای زیاد، کم‌خونی، کمبود آهن، نیکوتین، تنش روانی، خستگی و اضطراب هم باشد. اگر با علائم دیگر - مثل گزگز، کرختی، یا چنگ شدن ماهیچه - همراه باشد، ممکن است علامت بیماری قند، التهاب شبه روماتیسمی مفاصل، یا بیماری تیروئید باشد.
در اکثر موارد، ناآرامی پا بیشتر یک حالت آزارنده است تا نشانهٔ عدم سلامت. این حالت گاهی روی می‌دهد و خودبه‌خود ناپدید می‌شود.

- درمان ناآرامی پا
غیر از راه رفتن شبانه، کارهای دیگری می‌توان برای رفع ناآرامی پا انجام داد.
پا را با آب گرم بشوئید. گرم کردن پا و ساق جریان خون را در آنها بالا برده و کمکی برای از بین بردن اسید لاکتیک است که ناراحتی را بیشتر می‌کند. گذاشتن کیسهٔ آب گرم در رختخواب مفید است، اما مبتلایان به بیماری قند نباید این کار را بکنند، چون ممکن است بدون این که احساس سوختگی کنند دچار آسیب عصبی شوند.
ساق را بمالید. مالش دادن ساق‌پا از قوزک تا زانو هم جریان خون آن را بیشتر می‌کند.
پماد گرم‌کننده بمالید. مالیدن پمادهای حاوی منتول و ماساژ دادن ساق ممکن است فعالیت غیرعادی عصب‌ها را از بین ببرد یا لااقل اجساس گرمای این پمادها احساس خزش زیر پوست را می‌پوشاند. پمادهای گرم‌کننده را همراه با کیسهٔ آب گرم به‌کار نبرید، چون باعث سوختگی می‌شود.
دارو بخورید. خوردن شبانهٔ دو قرص حاوی کینین و ویتامین E ناآرامی پا و نیز چنگ شدن آن را برطرف می‌کند. برای خوردن این دارو از پزشک اجازه بگیرید.
آسپیرین بخورید. خوردن دو قرص آسپیرین به هنگام خواب ممکن است به رفع ناآرامی پا کمک کند.
کمی دیرتر بخوابید. کسانی که کمی بیشتر بیدار می‌مانند و دیرتر می‌خوابند کمتر دچار ناآرامی پا می‌شوند. اما مراقب باشید که دچار خستگی بیش از حد نشوید، چون در این صورت تمام شب پاهایتان می‌پرد.
قهوه نخورید. کافئین یک محرک قوی است و نخوردن آن خواب را راحت‌تر می‌کند. شاید نخوردن مواد کافئین‌دار در شب بهترین کار برای درمان ناآرامی پا باشد.
سیگار نکشید. نیکوتین و الکل موادی هستند که خواب عمیق و آرام را از فرد می‌گیرند.
رژیم غذائی را تغییر دهید. کمبود مواد مغذی مثل روی و فولات هم در ناآرامی پا مؤثرند، گرچه ارتباط دقیق آنها نامعلوم است. اگر در خانوادهٔ شما ناآرامی پا شایع است، گوشت لخم، مرغ و ماهی را در برنامهٔ غذائی بگنجانید. و در صورت لزوم، قرص‌های مولتی ویتامین همراه با کانی‌ها بخورید.
ورزش کنید. نیم ساعت پیاده‌روی روزانه تنش روانی و آرامش دستگاه عصبی را از سر تا پا به‌دنبال دارد.
دارو بخورید. اگر این کارها به رفع ناآرامی پا کمک نکرد، نزد پزشک بروید تا او با تجویز دارو آن را درمان کند. داروهای مصرفی دارای عوارض جانبی هستند و حتماً باید تحت‌نظر پرشک باشید.

وبگردی
ویدئوی جنجالی وزیر بهداشت؛ #خودت_بمال / تمسخر و تحقیر بیمار نیازمند توسط وزیر
ویدئوی جنجالی وزیر بهداشت؛ #خودت_بمال / تمسخر و تحقیر بیمار نیازمند توسط وزیر - وزیربهداشت بهترین توصیه رو به اون پیرمرد بیچاره کرد که گفت: خودت بمال. پیرمرد باید دستش رو محکم می‌مالید به گوش وزیر تا یک بار هم که شده از تخت اخلاق فرعونی بیاد پایین
نیاز شدید تلویزیون به بدحجابها در روزهای خاص
نیاز شدید تلویزیون به بدحجابها در روزهای خاص - کاش در این میان یکی به ما بگوید که بالاخره بی حجاب بد است، خوب است؟ چه زمانی بد است؟ چه زمانی خوب است؟
حال فعلی ! یا ناتوانی در تشخیص حال قبلی
حال فعلی ! یا ناتوانی در تشخیص حال قبلی - حمید رسایی عضو جبهه پایداری در صفحه شخصی خود در شبکه توییتر نسبت به اهانت زشت امیر تتلو به امام حسین (ع) و 72 تن از یاران باوفایش واکنش تندی نشان داد.
ویدئو/ وحشت پزشکان از تولد نوزاد تک چشم در اندونزی (۱۶+)
ویدئو/ وحشت پزشکان از تولد نوزاد تک چشم در اندونزی (۱۶+) - پزشکان هنگامی که یک نوزاد دختر اندونزیایی را در یکی از بیمارستان های این کشور به دنیا آوردند بسیار وحشت زده شدند. نوزاد تازه متولد شده با یک چشم بزرگ روی پیشانی اش متولد شد و پس از هفت ساعت درگذشت.
بازنشر نامه استاد به امیر تتلو! / معیار تشخیص حق از باطل گشته ای !
بازنشر نامه استاد به امیر تتلو! / معیار تشخیص حق از باطل گشته ای ! - فردی به نام علی‌اکبر رائفی‌پور كه رسانه‌‌های اصولگرا از او به عنوان «استاد، محقق و پژوهشگر» یاد می‌كنند! در تاریخ 29 اردیبهشت 96 (در كوران انتخابات ریاست‌جمهوری) در نامه‌ای سرگشاده به امیرحسین مقصودلو (تتلو) نوشت: «امیر جان بخوان، تو باید بخوانی، عیبی ندارد! سرت را بالا بگیر و خدا را شکر کن که به واسطه تو این همه نفاق را آشکار کرد! دلت محکم باشد پهلوان! تو فقط بخوان، بخوان
جنجال احمد خمینی در VIP عزاداری حسینی
جنجال احمد خمینی در VIP عزاداری حسینی - انتشار عکس‌های نشستن احمد خمینی زیر کولر در بخش وی‌آی‌پی هیات که پوششی شیشه‌ای دارد و از سینه‌زنان جداست، پس از توضیح او که گفت آن جایگاه مربوط به «روحانیون درجه یک و دو قم» است و «اون بالا معممین میشینن که لباسشون چون زیاده باعث گرمازدگی نشه»، با واکنش‌های تندتری هم همراه بود.
واکنش جالب رهبری به روبوسی کیارستمی با داور خانم جشنواره کن!
واکنش جالب رهبری به روبوسی کیارستمی با داور خانم جشنواره کن! - واکنش جالب مقام معظم رهبری به روبوسی کیارستمی با خانم داور جشنواره کن از زبان عزت الله ضرغامی
لحظه هولناک در چاه انداختن دختر بچه توسط پسرعمویش
لحظه هولناک در چاه انداختن دختر بچه توسط پسرعمویش - این فیلم که توسط دوربین های امنیتی گرفته شده لحظه به چاه انداختن دختر 5 ساله ای در اصفهان توسط پسر بچه ای کوچک را به تصویر کشیده است.
آشنایی با لامبورگینی! کاملا ایرانی
آشنایی با لامبورگینی! کاملا ایرانی - جوان خوش ذوق ایرانی لامبورگینی! تماما ایرانی را طراحی و تولید کرده است.
سلطان سکه
سلطان سکه - اولین جلسه دادگاه "وحید مظلومین" معروف به سلطان سکه به همراه ۱۴ نفر از همدستانش امروز در شعبه دو دادگاه ویژه مفاسد اقتصادی به ریاست قاضی زرگر و به صورت علنی برگزار شد.
ریحانه یا لیلا؟! / حاشیه سازی ریحانه پارسا بازیگر سریال پدر
ریحانه یا لیلا؟! / حاشیه سازی ریحانه پارسا بازیگر سریال پدر - با وجود اینکه چند روزی است سریال پر حاشیه "پدر" به پایان رسیده است، اما انتشار تصاویر ریحانه پارسا بازیگر نقش اول زن این سریال جنجال تازه‌ای به پا کرده است. این جنجال در حالی ایجاد شده که سازندگان سریال "پدر" به دنبال تولید فصل دوم آن هستند.
لیلای سریال "پدر" مدل شد / عکس‌ها
لیلای سریال "پدر" مدل شد / عکس‌ها - ریحانه پارسا، بازیگر نقش لیلا در سریال "پدر" فعالیت خودش را به عنوان مدل تبلیغاتی آغاز کرد. این بازیگر متولد سال 1377 است.
درگیری بازیکنان ایران و عربستان در مسابقه هندبال
درگیری بازیکنان ایران و عربستان در مسابقه هندبال - در این فیلم درگیری بازیکنان ایران و عربستان در مسابقات هندبال بازی‌های آسیایی جاکارتا را می بینید که این بازی در نهایت منجر به پیروزی ایران و کسب مقام پنجمی کشورمان شد.