سه شنبه ۲۰ آذر ۱۳۹۷ / Tuesday, 11 December, 2018

حملهٔ صرع


حملهٔ صرع
- چه وقت به پزشک مراجعه کنیم؟
- دیگران می‌گویند که هشیاری خود را از دست داده بودید.
- دچار گم‌گشتگی و گیجی شده‌اید.
- کنترل مثانه و روده را از دست داده‌اید.
- دیگران می‌گویند دچار تشنج شده بودید.
- دیگران می‌گویند که چند دقیقه رفتار عجیب و غریب داشته‌اید.

- حملهٔ صرع نشانهٔ چیست؟
از فردی که دچار حملهٔ صرع می‌شود انتظار می‌رود هشیاری خود را از دست بدهد، به زمین بفتد، دهانش کف کند، و دست‌‌ها و پاهایش با تشنجی غیر قابل کنترل دچار پرش شوند. اما تمام حمله‌های صرع این‌گونه نیستند.
انواع دیگری از صرع نیز وجود دارد، برخی به قدری جزئی که فقط چند ثانیه فراموشی است و بعضی دیگر به‌قدری بزرگ که چند دقیقه تشنج به‌دنبال دارد.
صرع نشانهٔ این است که سلول‌های عصبی مغز تعداد زیادی تکانهٔ الکتریکی را با هم ارسال می‌کنند. فراوانی این تکانه‌ها فعالیت مغز را به‌طور موقتی بر هم می‌زند. این کار مثل بالا رفتن قدرت برق در سیم‌کشی خانه است. برق زیادی فیوز را پرانده و باعث خاموش شدن چراغ‌ها می‌گردد. وقتی برق زیادی در مغز جریان پیدا کند، ممکن است دچار عدم هشیاری شوید، کنترل ماهیچه‌ها را از دست بدهید، یا رفتار عجیب و غریب پیدا کنید.
حملهٔ صرع ممکن است در اثر یک عفونت مثل التهاب مننژ یا مغز، یک انگل مثل کرم، کدو، تب بالا، اعتیاد به الکل یا مواد مخدر، بیماری آلزایمر، سکته، یا تومور مغزی باشد. ولی اغلب علت آن نامعلوم باقی می‌ماند.

- درمان حملهٔ صرع
حدود ۶۰ تا ۸۰ درصد حملات صرع با داروهای ضد صرع بدون برجای گذاشتن عارضه‌ای درمان می‌شوند. اما گاهی این حمله نشانهٔ یک گرفتاری عمده در مغز است و باید هر چه زودتر به پزشک مراجعه کرد.
چون علائم اولیه حمله نادر است، پزشک کمتر می‌تواند جلو حملهٔ اول را بگیرد، ولی بعد از آن، با روش‌های مختلفی می‌توان از بروز حملات بعدی جلوگیری کرد.
به اندازهٔ کافی بخوابید. کمبود خواب در برخی افراد مبتلا به صرع ایجاد حمله می‌کند. لااقل شش تا هشت ساعت در شب بخوابید.
از الکل دوری کنید. الکل اثری شیمیائی بر مغز دارد که باعث حملهٔ صرع می‌گردد. بهترین راه جلوگیری آن هم نخوردن الکل است.
داروهایتان را بخورید. امروزه داروهای ضد صرع زیادی وجود دارد که در بیشتر موارد از بروز حملات جلوگیری می‌کنند. اما بدون موافقت پزشک خوردن دارو را ترک نکنید، چون حتی اگر چندین ماه با خوردن دارو حمله نداشته‌اید، بعد از قطع دارو ممکن است دوباره دچار حمله شوید.
رانندگی نکنید. اگر حتی یک بار دچار حملهٔ صرع شده‌اید، بدون اجازه پزشک هرگز رانندگی نکنید. این کار برای خود و دیگران خطراتی در بردارد.
تنها شنا نکنید. شنا کردن به ‌تنهائی کار خطرناکی است، چون ممکن است دچار حمله شوید. حتی در مواردی غرق شدن در وان حمام به‌علت روی دادن حمله دیده شده است. همیشه با کس دیگری شنا کنید و در مطمئن شوید که وقت حمام کردن کسی برای کمک در نزدیکی شماست.

- کمک به فرد گرفتار حملهٔ صرع
گرچه بیشتر حملات صرع کمتر از سه دقیقه طول می‌کشند، زمان تشنج فرد گرفتار بسیار طولانی به‌نظر می‌رسد. در این حال موارد زیر را رعایت کنید.
دست‌پاچه نشوید. فرد دچار حمله معمولاً بر زمین می‌افتد. اگر قل از آن متوجه شدید، او را به آرامی بر جای نرمی دراز کنید. سپس اطراف او را از اشیاء مختلف مثل صندلی و میز خالی کنید. یک حوله، بالش، یا دست‌هایتان را زیر سرش بگذارید. تا آسیبی به آن وارد نشود. سرش را به عق بخوابانید تا گردنش به حالت کشیده درآید، این کار نفس کشیدن او را راحت‌تر می‌کند.
به زبانش کاری نداشته باشید. بر خلاف آنچه شابع است، گذاشتن چیزی بین دندان‌های بیماری برای جلوگیری از گازگرفتن زبان لزومی ندارد. وقتی کسی دچار تشنج است، ماهیچه‌های آرواره‌ٔ او گرفته و منقبض شده و دندان‌ها را به هم فشرده‌اند. اگر بخواهید انگشت لای دندان‌هایش بگذارید آن را گاز می‌گیرد و اگر چیز سفتی بگذارید ممکن است دندا بشکند. بنابراین ممکن بهتر است کاری به آن نداشته باشید. اگر زبان را گاز بگیرد کمی خون از دهان می‌آید که ممکن است شما را بترساند، اما به یاد داشته باشید که گاز گرفتگی زبان خوب می‌شود، ولی شکستگی دندان برای همیشه می‌ماند.
او را به بغل بخوابانید. بعد از اینکه حملهٔ صرع رفع شد، بیمار را به پهلوی چپ بخوابانید تا ترشحات دهانش به بیرون بریزد نه به درون شش‌ها.


مطالب مرتبط

بوی بدن

- چه وقت به پزشک مراجعه کنیم؟
- بوی بدن برای دیگران محسوس است و به رغم رعایت بهداشت، هر روز استشمام می‌شود.
- بو به قدری زیاد است که خود فرد متوجه آن می‌شود.
- بوی بدن شیرین یا غیر از بوی معمولی عرق است.
- هرگونه بوی بدن در دوران پیش از بلوغ باید به پزشک اطلاع داده شود.

- بوی بدن نشانهٔ چیست؟
کسانی که با انواع مختلف موجودات سر و کار دارند می‌دانند که بوی بدن انسان نیز مشخص کننده‌ٔ نوع او در سلسهٔ تکامی است. بوی بدن در میان حیوانات رایحه‌ای برای انتخاب جفت است، اما در دنیای متمدن امروز چیزی همتای بوی عطر یا خوشبو کننده به حساب نمی‌آیند.
تصور عامه در اینکه بوی بدن به‌علت وجود عرق است تا حدی درست است. بدن ما عملاً دو نوع عرق تولید می‌کند: اکرین که عرق روشن بی‌بوئی است که روی پوست تمام بدن ترشح می‌شود و نقش حیانی تنظیم دمای بدن را به‌عهده دارد، آپوکرین که ماده‌ای غلیظ‌تر است و از غدد نواحی زیر بغل و کشالهٔ ران ترشح می‌شود. عرق آپوکرین باقی‌ماندە‌ای از دوران انسان‌های اولیه است و کار خاصی انجام نمی‌دهد. این عرق نیز بدون پوست، ولی باکتری‌های روی سطح پوست برآن اثر کرده و حاصل عمل آنها همان بوی بدن است.
شدت بوی بدن برخی افراد آنها را نگران وجود گرفتاری‌های جسمانی می‌کند، اما در بیشتر موارد فقط ژنتیکی یا به خاطر رعایت نکردن بهداشت است. بیشتر اینها با غدد آپوکرین بزرگ‌تر و فعال‌تر به دنیا می‌آیند، یا در پاک کردن پوست خود از باکتری‌های تولید کنندهٔ بو سعی کافی نمی‌کنند.
بیمارئی که باعث بوی ناشی از عرق آپوکرین باشد وجود ندارد، ولی برخی بیماری‌ها ایجاد انواع دیگر بوی بدن می‌کنند. ناهنجاری‌های گوارشی بوی غیر عادی به پوست می‌دهند. پوست مبتلایان به دیابت و عفونت‌های ادراری نیز گاهی بوی شیرینی ‌می‌دهد. بیماری‌هائی مثل کمبود ویتامین C و حصبه هم با بوی غیر طبیعی پوست همراهند.
در دوران نوجوانی، بوی بدن علامت بلوغ است و غدد آپوکرین شروع به فعالیت می‌کنند. پیری و تغییرات سوخت و سازی هم فعالیت این غدد را بالا می‌برند. و بوی بعضی مواد غذائی تند (مثل سیر) سرانجام به منافذ پوست و سوراخ‌های بینی دیگران راه پیدا می‌کنند.

- درمان بوی بدن
راه مقابله با بوی بدن جلوگیری از تولید عرق آپوکرین، کاهش تعداد باکتری‌های مؤثر بر عرق، یا از بین بردن علت دیگر بو است. این چیزها را رعایت کنید تا خود و اطرافیانتان ببینید که بر بوی بد بدنتان غلبه کرده‌اید.
بدن را هر روز با صابون ضدبو بشوئید. استفاده از صابو‌ن‌های ضدباکتری موجود در داروخانه‌ها باکتری‌های تولید‌کنندهٔ بو را از بین می‌برد. کیسه کشیدن یا سائیدن پوست لزومی ندارد، چون صابون به صورت عادی آنها را می‌کشد. یک بار، و در صورت امکان دو بار، در روز بدن را با آن بشوئید. اگر این کار بو را از بین نبرد، صابون‌های قوی‌تری برای آنها وجود دارد.
از مواد باکتری‌کش استفاده کنید. اگر صابو‌ن‌های ضدباکتری مؤثر نشدند، نواحی بدبو را با پاک‌کننده‌های جوش، مثل موادی که دارای بنزوئیل پراکسید هستند، بشوئید، چون اینها خواص ضدباکتریائی قوی دارند. ولی مراقب باشید: استفادهٔ زیاد از این مواد ممکن است باعث خشکی و تحریک پوست شود. اگر این کار هم مؤثر واقع نشد، می‌توانید از کرم‌های ضدباکتری استفاده کنید.
پوست را تر و تمیز کنید. اگر می‌توانید، در طول روز زیر بغل را چند بار یا یک پارچه یا حولهٔ خیس پاک کنید. به این ترتیب، مواد بودار زیر بغل و بسیاری از باکتری‌های تولید کنندهٔ بو را از بین می‌برید.
از ضدبو استفاده کنید. ضدبوهائی که بدون نسخه فروخته می‌شوند در از بین بردن بوی بدن مؤثر هستند. به برچسب آنها توجه کنید؛ ضدبو باید دارای نمک‌های فلزی ضدباکتری (مثل آلومینیوم یا روی) برای کشتن آنها باشد. غلطک‌ها و میله‌ها بهتر از افشانه‌ها هستند و اثر طولانی‌تری دارند.
از ضد عرق استفاده کنید. ضدعرق‌های موجود در داروخانه‌ها تولید عرق آپوکرین را کم می‌کنند. این ضدعرق‌ها باید دارای کلریدرات آلومینیم و اغلب همراه با مواد ضدبو باشند.
ناحیهٔ بدبو را پودر بزنید. پاشیدن کمی گرد جوش شیرین، تالک، یا پودر بچه یا نشاستهٔ ذرت بر روی پوست زیر بغل یا اطراف بدن مقدار زیادی از بو را می‌گیرد.
لباس‌ها را مرتب بشوئید. لباس‌هایتان را با مواد شویندهٔ دارای مواد ضدبو بشوئید. اگر لازم می‌دانید، هنگام رفتن به مدرسه یا محل کار لباس‌های زیر را عوض کنید.
کمی الکل بمالید. به‌عنوان یک مراقبت اضافی، می‌توانید کمی الکل در طول روز به زیر بغل یا نواحی بودار که محل تجمع باکتری‌هاست بمالید تا آنها را از بین ببرد.
غذاهای تند و ادویه‌‌دار نخورید. خوردن زیاد مواد غذائی حاوی سیر، کاری، یا زیر ممکن است به پراکنده شدن بوی آنها (اغلب تا ۲۴ ساعت بعد از خوردن) از منافذ پوست منجر شود. اگر مؤثر است، کمتر از این غذاها بخورید.
موهای زائد را بتراشید. چون بوی زیر بغل در مردان بیشتر است، بهتر است موهای زیر بغل را بتراشید. این موها مقدار زیادی عرق در خود نگاه می‌دارند و مکان خوبی برای رشد باکتری‌ها هستند.

وبگردی
تیپ پسر الهام و فاطمه رجبی در آلمان!
تیپ پسر الهام و فاطمه رجبی در آلمان! - «شباهت عجیب علی الهام استاد هوا فضا در دانشگاهی در آلمان به غلامحسین الهام معاون رئیس جمهور سابق!
شبهای داغ مدیترانه !
شبهای داغ مدیترانه ! - «حسن کردمیهن» متهم آمریت حمله به سفارت عربستان به تازگی در کرج، مرکز استان البرز، رستوران راه انداخته است.
حاشیه تازه برای سید احمد خمینی / تصویر
حاشیه تازه برای سید احمد خمینی / تصویر - سید احمد خمینی، نتیجه امام خمینی که چند هفته پیش با ازدواجش خبرساز شده بود، بار دیگر با انتشار عکسی از او و همسرش در حین سوارکاری حساسیت نسبت به خود را برانگیخته است و باعث تحریک مخاطبان و کاربران در فضای مجازی شده است.
رفتار عجیب دو نفر از همراهان رئیس جمهور در زمان سخنرانی!
رفتار عجیب دو نفر از همراهان رئیس جمهور در زمان سخنرانی! - دو نفر از کسانی که همراه رئیس جمهور در سمنان حضور داشتند در هنگام سخنرانی روحانی رفتار غیر معمولی از خود نشان میدادند.
اظهارات جنجالی دو بازیگر زن درمورد فساد شدید در سینما
اظهارات جنجالی دو بازیگر زن درمورد فساد شدید در سینما - ظهارات جنجالی لیلا بوشهری و شقایق دلشاد درباره فساد در سینما: چرا دایرکت میدم فالو نمیکنید؟ ساعت یک شب چرا باید زوایای صورت منو ببینن؟
بخشی دیده نشده از رفتار سخیف مجری تلویزیون با فراستی!
بخشی دیده نشده از رفتار سخیف مجری تلویزیون با فراستی! - بخشی دیگر از برنامه «من و شما» با حضور مسعود فراستی و برخورد توهین آمیز مجری رسانه ملی را می بینید که در رسانه ها باز نشر نشد.
خلاصه داستان و بازیگران سریال بانوی عمارت +تصاویر
خلاصه داستان و بازیگران سریال بانوی عمارت +تصاویر - مریم مومن متولد دهه 70 می باشد و حضورش در بانوی عمارت اولین تجربه بازیگری است و به واسطه این سریال وارد دنیای بازیگری شده است . او در کلاس های تئاتر فعالیت داشته است .
شهردار سابق سلامت و مشغول زندگی جدید است !
شهردار سابق سلامت و مشغول زندگی جدید است ! - پس از اولین گفت وگوی رسمی میترا استاد (نجفی) و تایید ازدواجش با محمدعلی نجفی، حالا شهردار سابق، در نخستین واکنش به جنجال ها، عکس تازه ای از خود و میترا استاد در اینستاگرامش منتشر کرده است.
تصاویری از لحظه ربوده شدن مرزبانان ایرانی در مرز میرجاوه
تصاویری از لحظه ربوده شدن مرزبانان ایرانی در مرز میرجاوه - گروه تروریستی جیش العدل نخستین تصاویر از حمله به پاسگاه مرزی در میرجاوه ۱۴ مهر امسال را منتشر کرد؛
روایتی دردآور از تن‌فروشی زنان در خیابان‌های تهران
روایتی دردآور از تن‌فروشی زنان در خیابان‌های تهران - سه نفر کنار هم حوالی میدان مادر ایستاده‌اند. زنی قد بلند که موهایش زمینه نسکافه‌ای دارد به هر ماشینی که بلندتر بوق می‌زند نزدیک می‌شود و قیمت را آرام و به سرعت بیان می‌کند. او می‌گوید: «... صد هزار تومان، تو ماشین ۷۰ هزار تومان، گروپ ۳۰۰ هزار تومان و جا هم داریم»، جملات کوتاه و بی‌تفاوت بیان می‌شود. جلوتر دختر کم سن و سالی که شاید ۱۶ سال هم نداشته باشد، ایستاده و از سرما نوک بینی‌اش قرمز شده است، با…
چالش جدید با نام «نوه آیت‌ا... یزدی»!
چالش جدید با نام «نوه آیت‌ا... یزدی»! - روز پنجشنبه تصویری در فضای مجازی منتشر شد که قابل تامل بود. زهرا تخشید نوه آیت‌ا... یزدی است که با انتشار تصویری که از دانشگاهش در نیویورک منتشر کرده بود، نوشت: «عکسی که دیروز عصر از دانشگاهم گرفتم با چراغ‌های همیشه روشنش».