جمعه ۱ تیر ۱۳۹۷ / Friday, 22 June, 2018

اختلال تکلم


اختلال تکلم
- چه وقت به پزشک مراجعه کنیم؟
- مشکل گفتار بعد از حادثه یا وارد آمدن ضربه به سر شروع شده است.
- اگر ناگهان تکلم آشفته، درهم، پیچیده، یا نامفهوم شود، فوراً به پزشک مراجعه کنید.
- اگر ناگهان کلمات یا عبارات را بارها تکرار کنید یا کلمات را اشتباهی به‌کار می‌برید، فوراً به پزشک مراجعه کنید.
- اگر چند دقیقه اصلاً نتوانستید حرف بزنید، فوراً به پزشک مراجعه کنید، حتی اگر حالت رفع شود.

- اختلال تکلم نشانهٔ چیست؟
همهٔ ما می‌دانیم دنبال کلمه‌ای گشتن چه‌گونه است. می‌دانید چه می‌خواهید بگوئید و کلمه لازم نوک زبانتان است اما پیدایش نمی‌کنید.
تکلم پیجیده‌ترین اعمال مغز است. برای گفتن ”آ...“ باید ۷۶ ماهیچه با هم همکاری و هماهنگی داشته باشند. بنابراین علت اختلال تکلم تا حدی روشن است.
هر چیز که به مغز یا اعصاب کنترل کننده گفتار آسیب برساند، یافتن سریع کلمه و سخن گفتن را مختل می‌کند.
مثلاً تکلم آشفته نشانه سکته مغزی یا حمله گذرای کم‌خونی مغز است. این حالت را سکته خفیف هم می‌گویند که زنگ اخطاری برای روی دادن سکته کامل در آینده است. در سکتهٔ خفیف، رگه‌های خونی منقبض شده و موقتاً جریان خون را در مرکز گویائی مغز دچار اختلال می‌کند.
سردرد میگرنی نوع ملایم‌تر سکته خفیف است. در میگرن گاهی دچار یک زبان‌پریشی بسیار کوتاه می‌شوید. یعنی بیان، درک و نوشتن کلمات مشکل می‌شود.
هر ضربه، تومور، یا اختلال به آهستگی ناتوان‌کنندهٔ عصبی می‌تواند به قسمتی از مغز که گفتار و بیان روان را کنترل می‌کند آسیب برساند. در برخی بیماری‌ها، مثل پارکینسون، گفتار ممکن است نامفهوم شود.
اختلالات تکلم بسیار متنوع است و متخصص درمان از روی نوع آن ناحیهٔ آسیب دیدهٔ مغز را می‌یابد. به‌طور عادی، اگر اختلال تکلم ناگهانی باشد، احتمالاً سکته مغزی روی داده است. اما اگر تدریجی باشد، بیماری یا گرفتاری عصبی دلیل آن است.
علل ساده‌تری هم برای اختلال تکلم وجود دارد. گشتن دنبال کلمه، که همه ما گاهی دچار آن می‌شویم، چیزی کاملاً طبیعی و ناشی از فراموشی معمولی است.

- درمان اختلال تکلم
وقتی اختلال گفتار ناگهان پیش می‌آید، درنگ نکنید و فوراً به یک مرکز درمانی مراجعه کنید. اگر دچار سکتهٔ مغزی شده باشید، درمان هر چه سریع‌تر نتیجه بهتری در پی خواهد داشت.
بیماری عصبی را درمان کنید. علائم گفتاری برخی بیماری‌های مغز و دستگاه عصبی ممکن است به درمان داروئی پاسخ دهند. مثلاً بیماری پارکینسون اغلب با داروهائی مثل لوودوپا درمان می‌شود که از دوپامین مشتق می‌شود. دوپامین ماده‌ای شیمیائی در مغز است که مقدار آن در بیماری پارکینسون کاهش یافته است.
میگرن را تسکین دهید. اگر مرتباً دچار سردرد میگرن می‌شوید، پزشک برایتان داروی ارگوتامین تجویز می‌کند که باید با شروع سردرد آن را بخورید. برای جلوگیری از میگرن‌های شدید داروهای مسدود کنندهٔ گیرنده‌های بتا یا کانال کلسیم تجویز می‌کنند. (به بخش سردرد مراجعه کنید.)
گفتار درمان کنید. اگر گرفتار سکته یا ضربه مغزی شده و اختلال تکلم پیدا کرده‌اید، گفتار درمانی به رفع آن کمک زیادی می‌کند. هر چه زودتر درمان را شروع کنید، احتمال فائق آمدن بر افسردگی و در نتیجه بازیافت توان برقراری ارتباط بیشتر است.


مطالب مرتبط

سوزش دل

- چه وقت به پزشک مراجعه کنیم؟
- از سوزش مداوم سر دل در غذابید.
- اگر دچار درد شدید و ناگهانی قفسهٔ سینه شدید، فوراً به یک مرکز اورژانس مراجعه کنید.

- سوزش دل نشانهٔ چیست؟
با همهٔ شدت و ناراحتی، سوزش دل در بیشتر مواقع چیزی بیش از یک علامت خطر غلط نیست. چون غالباً فقط برگشت کمی اسید معده به‌درون مری است. اما فقط در این صورت است که اهمیتی ندارد، نه وقتی مربوط به حملهٔ قلبی باشد.
بسیاری از بیماران با علامت سوزش دل به بخش اورژانس مراجعه می‌کنند و معلوم می‌شود دچار حملهٔ قلبی شده‌اند. اگر این سوزش دل مانند سوزش‌های قبلی نباشد یا بیشتر به درد قفسهٔ سینه شبیه باشد، باید آن را حملهٔ قلبی به‌حساب آورد، مخصوصاً اگر با علائم دیگری مثل تنگی نفس، درد دست چپ، یا عرق کردن همراه باشد.
ولی سوزش سر دل غالباً نشانهٔ کمبود اکسیژن قلب نیست، بلکه به‌خاطر آزرده شدن مری (لولهٔ متصل‌کنندهٔ دهان به معده) در اثر اسید معده است. دریچهٔ کوچکی بین مری و معده قرار دارد که اسفنکتر تحتانی مری نامیده می‌شود. گاهی این دریچه باز شده و کمی اسید معده به درون مری بالا می‌آید.
عوامل زیادی این دریچه را باز می‌کنند. برخی مواد غذائی که به معدهٔ شما نمی‌سازند (مثل مرکبات، نعناع، شکلات، غذاهای چرب و پرادویه)، خوردن غذای بیش از حد، کافئین، سیگار، و الکل در رأس آنها قرار دارند. بعضی داروها اگر با غذا خورده شوند باعث ناراحتی می‌شوند. برخی نیز، مثل آسپیرین، معده را ناراحت می‌کنند. حتی بستن کمربند سفت هم اسید معده را بالا می‌زند. سوزش دل در میان زنان باردار هم شایع است.
اگر سوزش دل مداوم باشد و نتوانید آن را به چیزهائی که می‌خورید مربوط کنید، ممکن است علامت زخم معده یا ناشی از فتق شکافی باشد، یعنی بیرون زدن قسمتی از معده از میان سوراخ دیافراگم.

- درمان سوزش دل
اگر سوزش سر دل این بار با دفعات قبل متفاوت است، بی‌درنگ به پزشک مراجعه کنید. همچنین اگر خوردن داروی بدون نسخهٔ ضدّ اسید سوزش را ظرف ۱۵ دقیقه خوب نکرد، برای معاینه و آزمایش نزد پزشک بروید.
اگر سوزش مزمن باشد یا معدهٔ شما به‌قدری حساس شده است که هر چیزی می‌خورید ناراحتتان می‌کند باز به پزشک مراجعه کنید. او ممکن است زخم معده یا فتق شکافی تشخیص دهد. این دو گرفتاری را می‌توان با دارو معالجه کرد، گرچه گاهی عمل جراحی لازم است.
اما اگر مطمئنید که فقط سوزش دل همیشگی است نکات زیر را به‌کار ببندید.
ضداسید بخورید. بیشتر داروهای ضداسید حاوی موادی هستند که به‌سرعت اسید معده را خنثی کرده و سوزش را آرام می‌کنند.
کمی شیر بخورید. خوردن یک فنجان شیر کم‌چربی موقتاً اسید معده را خنثی می‌کند. اگر شیر در دسترس ندارید، کمی آب بخورید تا موقتاً دیوارهٔ مری را شستشو دهد.
داروهایتان را کنترل کنید. تعدادی از داروها تولید اسید معده را تحریک می‌کنند. از جملهٔ اینها آسپیرین، دیگر مسکن‌های ضد التهابی غیر استروئیدی، برخی داروهای قلبی و فشار خون، و داروهای آسم است. معمولاً داروها به‌تنهائی ایجاد سوزش دل نمی‌کنند. اما اگر سابقهٔ سوزش دل دارید، دارو می‌تواند آن را شعله‌ور یا تشدید کند.
اگر دچار سوزش دل هستید، فهرستی از داروهایتان به پزشک نشان دهید. شاید او عوض کردن بعضی از آنها را لازم بداند.
سیگار نکشید. کشیدن سیگار تولید اسید معده را بیشتر می‌کند و با تضعیف ماهیچه‌های انتهای مری باعث برگشت اسید به مری می‌شود.
از چربی و الکل دوری کنید. دلیل دیگری برای اجتناب از خوردن چربی و الکل، به‌تنهائی با هم: اینها ماهیچه‌های ورودی مری به معده را ضعیف می‌کنند. اگر می‌خواهید خود را گرفتار کنید، غذاهای چرب و نوشیدنی‌های الکلی و ادویه فراوان بسیار مؤثرند.
وزن کم کنید. فشار ناشی از وزن بالا می‌تواند اسید معده را به داخل مری براند.
دراز نکشید. اگر بعد از خوردن غذا دراز بکشید، اسید معده راهی برای خزیدن به داخل مری پیدا کرده و با تحریک انتهاهای عصبی آنجا ایجاد درد می‌کند.
زیر سر را بلند کنید. خوردن غذا درست قبل از خواب اصلاً خوب نیست. اما اگر نمی‌توانید نخورید، با گذاشتن چیزی سفت در زیر قسمت بالای بدن به اندازهٔ ۱۵ سانتی‌متر از برگشت اسید به مری جلوگیری کنید. این روش در جلوگیری از سوزش دل زنان باردار هم مؤثر است.
گذاشتن بالش اضافی در این مورد درست نیست، چون باعث خم شدن وسط بدن شده و بر انتهای مری فشار می‌آورد.
لباس تنگ نپوشید. لباس تنگ و کمربند سفت باعث رانده شدن اسید معده به داخل مری می‌شود.

وبگردی
فیلم |  بالاخره کار بانک‌ها ربا هست یا نیست؟ | ۴۰سال است تکلیفمان را با ربا معلوم نکرده‌ایم
فیلم | بالاخره کار بانک‌ها ربا هست یا نیست؟ | ۴۰سال است تکلیفمان را با ربا معلوم نکرده‌ایم - فیلم - دکتر حمید ابوطالبی مشاور سیاسی رئیس جمهور در کافه خبر با انتقاد از اینکه در 40 سال گذشته بسیاری از مسایل مهم را تعیین تکلیف نکرده ایم می گوید: این گونه جامعه دچار سردرگمی و به سمت گناه یا بزهکاری و یا توافق بر سر گناه سوق پیدا می کند. صحبت های او را در ویدئوی زیر ببینید و بشنوید.
(ویدئو) رفع ممنوعیت صدای جواد یساری پس از ۴۰ سال
(ویدئو) رفع ممنوعیت صدای جواد یساری پس از ۴۰ سال - جواد یساری پس از ۴۰ سال با خواندن در فیلم «دشمن زن» دوباره به عرصه هنر بازگشت.این گزارش توسط تماشا تهیه و منتشر شده است. منبع
سرلشگر فیروزآبادی و ویلای 10هزار متری لواسان !
سرلشگر فیروزآبادی و ویلای 10هزار متری لواسان ! - لازم است ذکر شود جنبش عدالتخواه دانشجویی در صورت ادامه تعلل دستگاه‌های مربوطه در تخلیه ملک بیت‌المال، حق اقدامات انقلابی را برای اجبار فرد نامبرده به تخلیه ویلای لواسان، برای خود محفوظ می‌داند.
ماجرای تجاوز به 41 دختر از زبان امام جمعه ایرانشهر
ماجرای تجاوز به 41 دختر از زبان امام جمعه ایرانشهر - امام جمعه اهل سنت ایرانشهر : در ماه رمضان به ۴۱ دختر تجاوز شده که از این میان فقط ۳ دختر شکایت کرده اند.
انتشار عکس دلخراش حمید بقایی
انتشار عکس دلخراش حمید بقایی - مشاور رسانه‌ای احمدی نژاد دیشب با انتشار عکسی دلخراش از وضعیت جسمی «حمید بقایی» از بازگشت این مجرم پرونده‌ی مالی آن دولت به زندان اوین خبر داد.
سبک عجیب شوی لباس در عربستان حاشیه ساز شد!
سبک عجیب شوی لباس در عربستان حاشیه ساز شد! - در پی برگزاری نمایش مد لباس زنان به سبکی عجیب در عربستان، سر و صدای بسیاری در رسانه ها به راه افتاد. ماجرا از این قرار بود که لباسها بدون مانکن و مانند اشباح در حال پرواز با استفاده از پهباد نمایش داده شدند.
ابداع مکتب «سیاست ورزی چرخشی» به نام ولایتی
ابداع مکتب «سیاست ورزی چرخشی» به نام ولایتی - علی اکبر ولایتی، مرد 37 شغله ای که به جز حوزه دیپلماسی، سالیانیست که کارشناس ادبی، فرهنگی، تاریخی، عرفانی و ... تلویزیون نیز هست، و هر سال دهها جلد کتاب به نام او منتشر می شود. همه ی این سوابق معششع یک سو و چرخش مادام سیاسی او در حوزه های مختلف، در سوی دیگر، کار را به جایی رسانیده که ولایتی را با ابداع مکتب «سیاست ورزی چرخشی» نیز می شناسند! ولایتی در تازه ترین تغییر مواضع خود این بار برجام را که روزگاری…
صحبت های تکان دهنده مادر یکی از دانش آموزان تجاوز شده
صحبت های تکان دهنده مادر یکی از دانش آموزان تجاوز شده - در این ویدئو صحبت های تکان دهنده مادر یکی از دانش آموزان تجاوز شده توسط معلم مدرسه را مشاهده می کنید.
افشاگری پوری بنایی درباره واقعیتی تلخ از ناصر ملک‌مطیعی
افشاگری پوری بنایی درباره واقعیتی تلخ از ناصر ملک‌مطیعی - پوری بنایی به عیادت پناهی رفت و دیدارش با مرحوم ناصر ملک‌مطیعی پس از پخش نشدن برنامه‌هایش از تلویزیون تعریف کرد.
(ویدئو) آزار جنسی گروهی دانش آموزان در مدرسه‌ای در غرب تهران!
(ویدئو) آزار جنسی گروهی دانش آموزان در مدرسه‌ای در غرب تهران! - ماجرای تکان دهنده اذیت و آزار گروهی دانش آموزان یک دبیرستان پسرانه در غرب تهران وارد فصل تازه‌ای شد.
آزاده نامداری هم گزارشگر فوتبال شد!
آزاده نامداری هم گزارشگر فوتبال شد! - در ادامه حضور چهره های شناخته شده در کمپین "خانم گزارشگر"، این بار آزاده نامداری مجری تلویزیون تلویزیون اقدام به گزارش فوتبال کرد. او برای این کار بازی خاطره انگیز ایران - استرالیا در مقدماتی جام جهانی 98 فرانسه را انتخاب کرده است که گزارش ضعیف او با انتقادات فراوانی مواجه شده است، تا حدی که وبسایت مربوط به این کمپین ویدئوی گزارش این او را از سایت حذف کرد.
عکسی عجیب و جنجالی از سید ابراهیم رئیسی
عکسی عجیب و جنجالی از سید ابراهیم رئیسی - عکسی از حضور سید ابراهیم رئیسی در مراسمی ویژه منتشر شده است که گفته می شود متعلق به کنفرانس افق نو در مشهد بوده است. در این عکس حرکات عجیب خانمی با لباس های قرمز، چفیه بر گردن و پرچم در دست در مقابل ابراهیم رییسی به چشم می خورد که توجه کاربران بسیاری را در شبکه های اجتماعی جلب کرده است!