پنج شنبه ۲۲ آذر ۱۳۹۷ / Thursday, 13 December, 2018

اختلال تکلم


اختلال تکلم
- چه وقت به پزشک مراجعه کنیم؟
- مشکل گفتار بعد از حادثه یا وارد آمدن ضربه به سر شروع شده است.
- اگر ناگهان تکلم آشفته، درهم، پیچیده، یا نامفهوم شود، فوراً به پزشک مراجعه کنید.
- اگر ناگهان کلمات یا عبارات را بارها تکرار کنید یا کلمات را اشتباهی به‌کار می‌برید، فوراً به پزشک مراجعه کنید.
- اگر چند دقیقه اصلاً نتوانستید حرف بزنید، فوراً به پزشک مراجعه کنید، حتی اگر حالت رفع شود.

- اختلال تکلم نشانهٔ چیست؟
همهٔ ما می‌دانیم دنبال کلمه‌ای گشتن چه‌گونه است. می‌دانید چه می‌خواهید بگوئید و کلمه لازم نوک زبانتان است اما پیدایش نمی‌کنید.
تکلم پیجیده‌ترین اعمال مغز است. برای گفتن ”آ...“ باید ۷۶ ماهیچه با هم همکاری و هماهنگی داشته باشند. بنابراین علت اختلال تکلم تا حدی روشن است.
هر چیز که به مغز یا اعصاب کنترل کننده گفتار آسیب برساند، یافتن سریع کلمه و سخن گفتن را مختل می‌کند.
مثلاً تکلم آشفته نشانه سکته مغزی یا حمله گذرای کم‌خونی مغز است. این حالت را سکته خفیف هم می‌گویند که زنگ اخطاری برای روی دادن سکته کامل در آینده است. در سکتهٔ خفیف، رگه‌های خونی منقبض شده و موقتاً جریان خون را در مرکز گویائی مغز دچار اختلال می‌کند.
سردرد میگرنی نوع ملایم‌تر سکته خفیف است. در میگرن گاهی دچار یک زبان‌پریشی بسیار کوتاه می‌شوید. یعنی بیان، درک و نوشتن کلمات مشکل می‌شود.
هر ضربه، تومور، یا اختلال به آهستگی ناتوان‌کنندهٔ عصبی می‌تواند به قسمتی از مغز که گفتار و بیان روان را کنترل می‌کند آسیب برساند. در برخی بیماری‌ها، مثل پارکینسون، گفتار ممکن است نامفهوم شود.
اختلالات تکلم بسیار متنوع است و متخصص درمان از روی نوع آن ناحیهٔ آسیب دیدهٔ مغز را می‌یابد. به‌طور عادی، اگر اختلال تکلم ناگهانی باشد، احتمالاً سکته مغزی روی داده است. اما اگر تدریجی باشد، بیماری یا گرفتاری عصبی دلیل آن است.
علل ساده‌تری هم برای اختلال تکلم وجود دارد. گشتن دنبال کلمه، که همه ما گاهی دچار آن می‌شویم، چیزی کاملاً طبیعی و ناشی از فراموشی معمولی است.

- درمان اختلال تکلم
وقتی اختلال گفتار ناگهان پیش می‌آید، درنگ نکنید و فوراً به یک مرکز درمانی مراجعه کنید. اگر دچار سکتهٔ مغزی شده باشید، درمان هر چه سریع‌تر نتیجه بهتری در پی خواهد داشت.
بیماری عصبی را درمان کنید. علائم گفتاری برخی بیماری‌های مغز و دستگاه عصبی ممکن است به درمان داروئی پاسخ دهند. مثلاً بیماری پارکینسون اغلب با داروهائی مثل لوودوپا درمان می‌شود که از دوپامین مشتق می‌شود. دوپامین ماده‌ای شیمیائی در مغز است که مقدار آن در بیماری پارکینسون کاهش یافته است.
میگرن را تسکین دهید. اگر مرتباً دچار سردرد میگرن می‌شوید، پزشک برایتان داروی ارگوتامین تجویز می‌کند که باید با شروع سردرد آن را بخورید. برای جلوگیری از میگرن‌های شدید داروهای مسدود کنندهٔ گیرنده‌های بتا یا کانال کلسیم تجویز می‌کنند. (به بخش سردرد مراجعه کنید.)
گفتار درمان کنید. اگر گرفتار سکته یا ضربه مغزی شده و اختلال تکلم پیدا کرده‌اید، گفتار درمانی به رفع آن کمک زیادی می‌کند. هر چه زودتر درمان را شروع کنید، احتمال فائق آمدن بر افسردگی و در نتیجه بازیافت توان برقراری ارتباط بیشتر است.


مطالب مرتبط

زگیل

- چه وقت به پزشک مراجعه کنیم؟
- زگیل‌ها مانع انجام درست فعالیت‌های معمول می‌شوند.
- زگیل دردناک است، خونریزی دارد، یا شکل و رنگ آن تغییر می‌کند.
- زگیل خیلی بزرگ شده است.
- زگیل بودن برآمدگی مورد تردید است.

- زگیل نشانه چیست؟
معروف است که آب پاشیدن به گربه باعث درآوردن زگیل می‌شود. ولی این زگیل بدون پاشیدن آب از کسی به کس دیگر هم منتقل می‌شود. بسیاری از زگیل‌ها نیز خودبه‌خود از بین می‌روند.
حدود ۶۰ نوع ویروس پاپیلوم انسانی بر روی سطح پوست هستند که می‌توانند ایجاد زگیل کنند. ما هر روز با ویروس‌های زگیل در تماس هستیم، از طریق تماس با کسی که زگیل دارد یا کسی که با کس زگیل‌دار دیگری تماس داشته است. معلوم نیست چرا یک فرد دچار زگیل می‌شود و دیگری نمی‌شود. برخی از ما بیشتر مستعد درآوردن زگیل هستیم. زگیل‌ها بسته به نوع ویروس آنها مختلف هستند، ولی چند نوع اصلی دارند.
زگیل معمولی، که اغلب روی دست بچه‌ها دیده می‌شود، ضخیم و زبر است. زگیل‌های تخت معمولاً برآمدگی‌های نرم و به رنگ پوست هستند که سطح بالای آنها صاف است. این زگیل‌ها اغلب در دست، صورت، و پائین پا دیده می‌شوند. زگیل کف‌پائی در زیر پا و زگیل کف‌دستی در کف دست ظاهر می‌شوند. زگیل‌های رشته‌ای مانند دانه‌های کوچک پشت سر هم از پوست بیرون می‌زنند.
اگر زگیل‌های تناسلی که کوندیلوم نام دارند درمان نشوند، ممکن است به گرفتاری‌های شدیدتری منجر شوند.

- درمان زگیل
درمان بیشتر زگیل‌ها تخریب یا تحریک بافت آن است تا بدن شروع به واکنش ایمنی در برابر ویروس کند. اگر ویروس‌های شما آزاردهنده هستند یا مانع کارتان می‌شوند، پزشک با روش‌های زیر آن را درمان می‌کند.
اسید زدن. اسید زدن اغلب برای تخریب بافت زگیل انجام می‌شود. پزشک محلولی را برای مالیدن روزانه بر زگیل به مدت یک یا دو ماه تجویز می‌کند. این محلول معمولاً ترکیبی از اسید سالیسیلیک و اسید لاکتیک است. برخی انواع چسب زخم ساخته شده است که این مواد را روی خود دارد. این چسب را روی زگیل می‌گذارند.
منجمد کردن. روش دیگر از بین بردن زگیل منجمد کردن آن با نیتروژن مایع است که تا ۸۰ درصد موفقیت‌آمیز است. این روش کمی دردناک است، ولی راه سریع‌تر برداشتن زگیل‌هاست.
داروی دیگری که پزشک در شیمی درمانی زگیل مصرف می‌کند بلئومایسین است که مستقیماً در داخل زگیل تزریق می‌شود. اگر زگیل در نوک انگشت باشد، بلئومایسین ممکن است جوشگاهی برجای بگذارد که بر رشد ناخن تأثیر بگذارد.
سوزاندن. اگر زگیل‌ با روش‌های بالا از بین نرود، پزشک پس از بی‌حسی موضعی زگیل را با چاقوی الکتریکی یا استفاده از لیزر بر می‌دارد. اشکال این روش نیز باقی مانده جوشگاه است.
خودتان زگیل را بردارید. اگر زگیل چندان بزرگ نیست که نیاز به پزشک داشته باشد، با روش‌های زیر آن را بردارید.
اسید بزنید. استفاده از همان اسید‌هائی که پزشک مصرف می‌کند، ولی با قدرت کمتر، زگیل‌های کوچک را از بین می‌برد. این دارو به‌صورت محلول یا چسب بدون نسخه فروخته می‌شود. البته درمان کمی بیشتر طول می‌کشد. (این دارو را برای زگیل تناسلی به‌کار نبرید. زگیل تناسلی باید توسط پزشک درمان شود.)
هیپنوتیزم کنید. ممکن است عجیب به‌نظر آید، ولی تجربه نشان داده است که ۲۰ تا ۵۰ درصد کسانی که خود را کاملاً شل کرده و به‌خود تلقین‌های هیپنوتیزمی می‌کنند زگیل‌هایشان از بین رفته است. باید به‌خود تلقین کنید که زگیل‌هایتان دارد از بین می‌‌رود و حتی گرم شدن پوست و گزگز ناشی از التیام آنها را حس می‌کنید.
برخی محققان معتقدند که خود هیپنوتزمی بیشتز از اسید سالیسیلیک در درمان زگیل مؤثر است.

وبگردی
تیپ پسر الهام و فاطمه رجبی در آلمان!
تیپ پسر الهام و فاطمه رجبی در آلمان! - «شباهت عجیب علی الهام استاد هوا فضا در دانشگاهی در آلمان به غلامحسین الهام معاون رئیس جمهور سابق!
شبهای داغ مدیترانه !
شبهای داغ مدیترانه ! - «حسن کردمیهن» متهم آمریت حمله به سفارت عربستان به تازگی در کرج، مرکز استان البرز، رستوران راه انداخته است.
حاشیه تازه برای سید احمد خمینی / تصویر
حاشیه تازه برای سید احمد خمینی / تصویر - سید احمد خمینی، نتیجه امام خمینی که چند هفته پیش با ازدواجش خبرساز شده بود، بار دیگر با انتشار عکسی از او و همسرش در حین سوارکاری حساسیت نسبت به خود را برانگیخته است و باعث تحریک مخاطبان و کاربران در فضای مجازی شده است.
رفتار عجیب دو نفر از همراهان رئیس جمهور در زمان سخنرانی!
رفتار عجیب دو نفر از همراهان رئیس جمهور در زمان سخنرانی! - دو نفر از کسانی که همراه رئیس جمهور در سمنان حضور داشتند در هنگام سخنرانی روحانی رفتار غیر معمولی از خود نشان میدادند.
اظهارات جنجالی دو بازیگر زن درمورد فساد شدید در سینما
اظهارات جنجالی دو بازیگر زن درمورد فساد شدید در سینما - ظهارات جنجالی لیلا بوشهری و شقایق دلشاد درباره فساد در سینما: چرا دایرکت میدم فالو نمیکنید؟ ساعت یک شب چرا باید زوایای صورت منو ببینن؟
بخشی دیده نشده از رفتار سخیف مجری تلویزیون با فراستی!
بخشی دیده نشده از رفتار سخیف مجری تلویزیون با فراستی! - بخشی دیگر از برنامه «من و شما» با حضور مسعود فراستی و برخورد توهین آمیز مجری رسانه ملی را می بینید که در رسانه ها باز نشر نشد.
خلاصه داستان و بازیگران سریال بانوی عمارت +تصاویر
خلاصه داستان و بازیگران سریال بانوی عمارت +تصاویر - مریم مومن متولد دهه 70 می باشد و حضورش در بانوی عمارت اولین تجربه بازیگری است و به واسطه این سریال وارد دنیای بازیگری شده است . او در کلاس های تئاتر فعالیت داشته است .
شهردار سابق سلامت و مشغول زندگی جدید است !
شهردار سابق سلامت و مشغول زندگی جدید است ! - پس از اولین گفت وگوی رسمی میترا استاد (نجفی) و تایید ازدواجش با محمدعلی نجفی، حالا شهردار سابق، در نخستین واکنش به جنجال ها، عکس تازه ای از خود و میترا استاد در اینستاگرامش منتشر کرده است.
تصاویری از لحظه ربوده شدن مرزبانان ایرانی در مرز میرجاوه
تصاویری از لحظه ربوده شدن مرزبانان ایرانی در مرز میرجاوه - گروه تروریستی جیش العدل نخستین تصاویر از حمله به پاسگاه مرزی در میرجاوه ۱۴ مهر امسال را منتشر کرد؛
روایتی دردآور از تن‌فروشی زنان در خیابان‌های تهران
روایتی دردآور از تن‌فروشی زنان در خیابان‌های تهران - سه نفر کنار هم حوالی میدان مادر ایستاده‌اند. زنی قد بلند که موهایش زمینه نسکافه‌ای دارد به هر ماشینی که بلندتر بوق می‌زند نزدیک می‌شود و قیمت را آرام و به سرعت بیان می‌کند. او می‌گوید: «... صد هزار تومان، تو ماشین ۷۰ هزار تومان، گروپ ۳۰۰ هزار تومان و جا هم داریم»، جملات کوتاه و بی‌تفاوت بیان می‌شود. جلوتر دختر کم سن و سالی که شاید ۱۶ سال هم نداشته باشد، ایستاده و از سرما نوک بینی‌اش قرمز شده است، با…
چالش جدید با نام «نوه آیت‌ا... یزدی»!
چالش جدید با نام «نوه آیت‌ا... یزدی»! - روز پنجشنبه تصویری در فضای مجازی منتشر شد که قابل تامل بود. زهرا تخشید نوه آیت‌ا... یزدی است که با انتشار تصویری که از دانشگاهش در نیویورک منتشر کرده بود، نوشت: «عکسی که دیروز عصر از دانشگاهم گرفتم با چراغ‌های همیشه روشنش».