پنج شنبه ۲۴ آبان ۱۳۹۷ / Thursday, 15 November, 2018

خشک‌شدن پشت


- چه وقت به پزشک مراجعه کنیم؟
- خشک‌شدن پشت مانع انجام کار و فعالیت شده است.

- خشک شدن پشت نشانهٔ چیست؟
خشک‌شدن پشت اغلب پیامی از بدن است که می‌گویند: مراقب لگن، ستون مهره‌ها و شانه‌ها باش - حرکات غلط دیگر بس است.
انجام حرکات نادرست می‌‌تواند باعث سفتی و درد پشت شود. جابه‌جا کردن وسائل خانه، بیل زدن باغچه، کشتی گرفتن با بچه‌ها، و به‌طور کلی هر فعالیتی که به‌طور معمول انجام نمی‌دهید می‌تواند ماهیچه‌ها و رباط‌های پشت یا صفحات بین مهره‌ای را آسیب برساند. (صفحات بین مهره‌ای یا دیسک‌ها بالشتک‌های نرم واقع در بین مهره‌های پشت هستند.) پشت برای جلوگیری از آسیب بیشتر سفت می‌شود.
حرکات نادرست باعث بیشتر گرفتاری‌های پشت هستند. چند نفر را می‌شناسید که بگویند به‌تدریج دچار خشک شدن پشت شده‌اند؟ هیچ. همهٔ آنها به طرز غلط حرکت کرده‌اند، خیلی سریع دولا شد‌ه‌اند، به شکل غلط چیزی را بلند کرده‌اند، و حالا گرفتار سفتی و آسیب پشت شده‌‌اند.
البته حرکات نادرست تنها علت خشک‌شدن پشت نیستند. تشک خیلی نرم یا خیلی سفت، یا خوابیدن در وضعیت نامناسب نیز باعث خشک‌شدن پوست می‌شوند.

- درمان خشک‌شدن پوست
پشت خشک شده به‌نظر می‌آید تبدیل به سنگ شده باشد، اما با رعایت نکات زیر می‌‌توان آن را به حالت طبیعی با حرکات بدون درد بازگرداند.
ورزش یوگا. چند حرکت سادهٔ یوگا می‌توانند پشت را شل کنند. نخست دمرو بر کف اتاق خوابیده و کف دست‌ها را در زیر شانه‌ها روی زمین بگذارید. حالا به آرامی بدن را بلند کنید، بر دست‌ها تکیه کرده و لگن را روی زمین نگاه دارید. تا جائی که می‌توانید بالا روید و سپس دوباره بدن را پائین بیاورید. این کار را چند بار تکرار کرده و هر بار بدن را کمی بیشتر بالا بکشید. اگر این حرکت دردناک است آن را انجام ندهید.
پیاده‌روی کنید. پیاده‌روی فشارهای مکانیکی بر روی ستون مهر‌ه‌ها را در هنگام خم شدن و نشستن متعادل می‌کند و صفحات بین‌مهره‌ای را در برگشت به محل طبیعی خود آزاد می‌گذارد.
گرفتگی‌های پشت را باز کنید. دست‌ها را بر پشت کمر گذاشته‌، صاف بایستید، و به‌آرامی بدون خم کردن زانوان به پشت خم شوید. این حرکت ستون مهره‌ها را برخلاف جهت بیشتر فعالیت‌های معمول خم کرده و به تعادل فشارهای مکانیکی بر روی صفحات بین مهره‌ای کمک می‌کند. اگر پشت میز کار می‌کنید یک ساعت در میان این کار را دو بار انجام دهید.
پشت را گرم کنید. در اختلالات مزمن پشت، گرمای مرطوب می‌تواند به بهبود سفتی پشت کمک کند. گرما جریان خون را بیشتر کرده و اکسیژن بیشتری به ناحیهٔ آسیب‌دیده می‌رساند تا التیام آن را تسریع کند. حوله‌ای را در آب داغ فرو برده، بچلانید، و تا وقتی خنک شود بر روی ناحیهٔ خشک شدهٔ پشت بگذارید. تا سه روز بعد از آسیب‌دیدگی ناحیه را گرم نکنید.
تشک خود را عوض کنید. وقتی از رختخواب بر می‌خیزید، آیا تشکتان گود افتاده است؟ اگر اینطور است، باید آن را عوض کنید. تشک سفت برای پشتتان بهتر است و می‌‌توانید خشک‌شدن صبح‌گاهی پشت را تسکین دهد.


مطالب مرتبط

پراشتهائی

- چه وقت به پزشک مراجعه کنیم؟
- پراشتهائی تمام فکر فرد را به خود مشغول می‌دارد و زندگی عادی را مختل می‌کند.
- فکر می‌کنید پراشتهائی شما غیر عادی است.

- پراشتهائی نشانهٔ چیست؟
وقت تماشای تلویزیون تا حد اشباع تنقلات می‌خورید؟ وقتی بیکار هستید یک ظرف سیب‌زمین سرخ کرده را می‌بلعید؟ و آنقدر می‌خورید که دیگر چیز دم دستتان باقی نماند؟
همه ‌می‌دانیم که هوس چیزی کردن با رساندن مزه آن به دهان ارضا می‌شود. اما بیش از حد خوردن به‌طور مداوم چیز دیگری است. به‌عبارت دیگر، گاهی پر اشتهائی ایجاد ناراحتی نمی‌کند و گاهی نیز غیرعادی می‌شود و نشان می‌دهد که برای سلامت جسم و روان مضر است.
بیشتر غذاهای مورد مصرف در پراشتهائی غنی از قند و چربی هستند. اینها نه به‌خاطر ارزش غذائیشان خورده می‌شوند، بلکه چون خوردن آنها راحت‌تر است و نیاز فرد را زود برطرف می‌کند. اما این نیازها چیست؟ گاهی منشأ روانی دارند. افسردگی، تنش روانی، و اختلال فصلی عاطفه (SAD) از علل پراشتهائی هستند. مبتلایان به SAD به‌علت کمتر قرار گرفتن در معرض آفتاب در زمستان زودرنج و افسرده می‌شوند.
علاوه بر منشأ روانی، پراشتهائی ممکن است نشاندهندهٔ تغییراتی در بدن باشد که نیاز به درمان طبی دارد. مثلاً بیماران مبتلا به مرض قند اغلب پراشتهائی مواد کربوهیدارت دارند. و برخی کمبودهای مواد مغذی بدن، مثل آهن، می‌توانند باعث پراشتهائی شوند.
برخی مردم بیشتر از دیگران مستعد پراشتهائی هستند. مخصوصاً کسانی که اختلالات تغذیه‌ای دارند بیشتر پراشتها می‌شوند.
زنان بهتر از مردان می‌توانند غذاخوردن خود را کنترل کنند. زنانی که دچار نشانگان پیش از قاعدگی (PMS) می‌شوند، می‌گویند که در قبل از شروع قاعدگی تحریکات چشائی برای برخی مواد غذائی دارند. این پراشتهائی را می‌توان به تغییرات ماهانه در حساسیت چشائی مربوط دانست.
اما پراشتهائی دوران بارداری به بعضی چیزها مثل ترشی و بستنی ناشی از چیست؟ چون تهوع اغلب با شروع آبستنی همراه است، دستگاه گوارش زن‌ باردار فقط برخی غذاها را تحمل می‌کند. بنابراین، او همیشه به‌دنبال چیزهائی است که بتواند تحمل کند.

- درمان پراشتهائی
در بسیاری موارد پراشتهائی موقتی و گذرا است. اما اگر نمی‌توانید جلو خوردن خود را بگیرید، راه‌های زیر را امتحان کنید.
خود را سرگرم کنید . پراشتهائی هنگام کسالت یا افسردگی روی می‌دهد. پس سرگرمیی برای خود بیابید، کتاب بخوانید، یا بهتز از همه، ورزش کنید. ورزش نه تنها فکر خوردن را از سر بیرون می‌برد، بلکه چربی اضافی بدن را نیز می‌سوزاند.
به‌طور منظم غذا بخورید. برنامه غذائی منظم با غذاهای مناسب در پیش گیرید. اگر رژیم غذائی دارید، نگذارید آنقدر گرسنه شوید که همه چیز بخورید. خوردن روزانهٔ قرص مولتی‌ویتامین نیاز بدن را به ویتامین‌ها و کانی‌ها برطرف می‌کند. خوردن ویتامین‌های گروه‌ B مخصوصاً در کنترل پراشتهائی مؤثرند.
زمان PMS خود را یادداشت کنید. دوران پراشتهائی ماهانهٔ خود را چند ماه یادداشت کنید تا نظم دوره‌ای آن را بیابید. اگر این پراشتهائی به قاعدگی مربوط باشد، به این ترتیب آن را خواهید دانست و بهتر کنترل خواهید کرد.
خود را عذاب ندهید. تسلیم شدن در برابر پراشتهائی اتفاقی چیزی عادی است و خودداری دائمی از خوردن، باعث خوردن بیشتر در دراز مدت می‌گردد. اگر گاهی هوس خوردن چیزی مثل بستنی می‌کنید، زیاد خوردن آن هم اشکالی ندارد.
نور درمانی کنید. اگر فکر می‌کنید دچار SAD شده‌اید، پزشک ممکن است نور درمانی برایتان تجویز کند. قرار گرفتن به اندازهٔ کافی در معرض نور پراشتهائی زمستانی شما را از بین می‌برد.
از پزشک کمک بگیرید. اگر فکر می‌کنید نمی‌توانید پراشتهائی خود را کنترل کنید، پزشک می‌تواند به شما کمک کند. اگر سابقهٔ بیماری‌هائی مثل مرض قند و فشار خون در خانواده‌ وجود داشته باشد، پزشک شما را از این بابت معاینه کرده و با کنترل آنها پراشتهائی را نیز کنترل می‌کند.

وبگردی
آنچه که ظریف می‌گوید نیاز به اثبات ندارد کافیست اخبار را دنبال کنید
آنچه که ظریف می‌گوید نیاز به اثبات ندارد کافیست اخبار را دنبال کنید - دلواپسان ۵ سال است که می‌گویند آمار قاچاق کالا دو برابر آمار اعلامی دولت و معادل ۲۵ میلیارد دلار است. این یعنی اگر هیچ پول_کثیف دیگری هم در کشور نباشد، سالانه ۲۵ میلیارد دلار پولشویی داریم. حالا چطور مدعی ظریف هستند که حرفش درباره پولشویی غلط است؟
آتش فشان خاموش / خودروهای گران و بی‌کیفیتی که تحویل نخواهند شد
آتش فشان خاموش / خودروهای گران و بی‌کیفیتی که تحویل نخواهند شد - چرا خودرو سازان با وجود مشکلات عرضه بازهم پیش فروش می کنند؟
روایتی دردآور از تن‌فروشی زنان در خیابان‌های تهران
روایتی دردآور از تن‌فروشی زنان در خیابان‌های تهران - سه نفر کنار هم حوالی میدان مادر ایستاده‌اند. زنی قد بلند که موهایش زمینه نسکافه‌ای دارد به هر ماشینی که بلندتر بوق می‌زند نزدیک می‌شود و قیمت را آرام و به سرعت بیان می‌کند. او می‌گوید: «... صد هزار تومان، تو ماشین ۷۰ هزار تومان، گروپ ۳۰۰ هزار تومان و جا هم داریم»، جملات کوتاه و بی‌تفاوت بیان می‌شود. جلوتر دختر کم سن و سالی که شاید ۱۶ سال هم نداشته باشد، ایستاده و از سرما نوک بینی‌اش قرمز شده است، با…
ظریف: در کشور پولشویی وجود دارد؛ همه مخالفان FATF صادق نیستند
ظریف: در کشور پولشویی وجود دارد؛ همه مخالفان FATF صادق نیستند - صحبت های دکتر ظریف در گفتگو با خبر آنلاین.
رونمایی از کوچ عجیب برخی مدیران به شستا
رونمایی از کوچ عجیب برخی مدیران به شستا - بررسی کوچ برخی مدیران شرکت سایپا به شرکت سرمایه گذاری تأمین اجتماعی.
اشراف متواضع!
اشراف متواضع! - افرادی هستند که در دروس زندگی میکنند اما ماشین زیر پایشان پراید است. افرادی که چند ده میلیون از جوجه‌مایه‌دارهای پدرریشو میگیرند که خوب تربیتشان کنند برای مدیر شدن در جمهوری اسلامی و بعد چند هفته در سال هم آنها را می‌برند اردوی جهادی تا از نزدیک ببینند فردا که به لطف جیب پدر در کنکور ترکاندند و مدرک معتبر گرفتند و مدیر شدند قرار است به چه بدبختهای مستضعفی که بخاطر پول نداشتن در آموزش و پرورش رایگان…
خود دانید و مملکت‌تان!
خود دانید و مملکت‌تان! - همه آفاق پر از فتنه و شر می بینم/ این جهان را پر از خوف و خطر می بینم/ دختران را همه جنگ است با مادر/ پسران را همه بدخواه پدر می بینم. او پس از خواندن شعر دستی به شانه وزیر می‌زند و می‌گوید: «خود دانید و مملکت‌تان!»
زاکانی: خطاهای برادر رئیس جمهور فاجعه است!
زاکانی: خطاهای برادر رئیس جمهور فاجعه است! - علیرضا زاکانی فعالی سیاسی مهمان برنامه«رو در رو» بود و در این برنامه واکنش تندی نسبت به حسین فریدون(برادر رئیس جمهور) نشان داد.
چالش جدید با نام «نوه آیت‌ا... یزدی»!
چالش جدید با نام «نوه آیت‌ا... یزدی»! - روز پنجشنبه تصویری در فضای مجازی منتشر شد که قابل تامل بود. زهرا تخشید نوه آیت‌ا... یزدی است که با انتشار تصویری که از دانشگاهش در نیویورک منتشر کرده بود، نوشت: «عکسی که دیروز عصر از دانشگاهم گرفتم با چراغ‌های همیشه روشنش».
روایت تجاوز عجیب به بازیگر لبنانی سریال «حوالی پاییز»
روایت تجاوز عجیب به بازیگر لبنانی سریال «حوالی پاییز» - ماجرای تجاوز به آن ماری سلامه، بازیگر زن عرب سریال تلویزیونی صدا و سیمای ایران.
عکس | همسر جدید نماینده سابق اردبیل در آمریکا
عکس | همسر جدید نماینده سابق اردبیل در آمریکا - «نورالدین پیرموذن» نماینده سابق اردبیل در مجلس شورای اسلامی که سالهاست در آمریکا زندگی می‌کند چند عکس از خود و همسر جدیدش را در اینستاگرام منتشر کرده است.