جمعه ۳ اسفند ۱۳۹۷ / Friday, 22 February, 2019

خشک‌شدن پشت


- چه وقت به پزشک مراجعه کنیم؟
- خشک‌شدن پشت مانع انجام کار و فعالیت شده است.

- خشک شدن پشت نشانهٔ چیست؟
خشک‌شدن پشت اغلب پیامی از بدن است که می‌گویند: مراقب لگن، ستون مهره‌ها و شانه‌ها باش - حرکات غلط دیگر بس است.
انجام حرکات نادرست می‌‌تواند باعث سفتی و درد پشت شود. جابه‌جا کردن وسائل خانه، بیل زدن باغچه، کشتی گرفتن با بچه‌ها، و به‌طور کلی هر فعالیتی که به‌طور معمول انجام نمی‌دهید می‌تواند ماهیچه‌ها و رباط‌های پشت یا صفحات بین مهره‌ای را آسیب برساند. (صفحات بین مهره‌ای یا دیسک‌ها بالشتک‌های نرم واقع در بین مهره‌های پشت هستند.) پشت برای جلوگیری از آسیب بیشتر سفت می‌شود.
حرکات نادرست باعث بیشتر گرفتاری‌های پشت هستند. چند نفر را می‌شناسید که بگویند به‌تدریج دچار خشک شدن پشت شده‌اند؟ هیچ. همهٔ آنها به طرز غلط حرکت کرده‌اند، خیلی سریع دولا شد‌ه‌اند، به شکل غلط چیزی را بلند کرده‌اند، و حالا گرفتار سفتی و آسیب پشت شده‌‌اند.
البته حرکات نادرست تنها علت خشک‌شدن پشت نیستند. تشک خیلی نرم یا خیلی سفت، یا خوابیدن در وضعیت نامناسب نیز باعث خشک‌شدن پوست می‌شوند.

- درمان خشک‌شدن پوست
پشت خشک شده به‌نظر می‌آید تبدیل به سنگ شده باشد، اما با رعایت نکات زیر می‌‌توان آن را به حالت طبیعی با حرکات بدون درد بازگرداند.
ورزش یوگا. چند حرکت سادهٔ یوگا می‌توانند پشت را شل کنند. نخست دمرو بر کف اتاق خوابیده و کف دست‌ها را در زیر شانه‌ها روی زمین بگذارید. حالا به آرامی بدن را بلند کنید، بر دست‌ها تکیه کرده و لگن را روی زمین نگاه دارید. تا جائی که می‌توانید بالا روید و سپس دوباره بدن را پائین بیاورید. این کار را چند بار تکرار کرده و هر بار بدن را کمی بیشتر بالا بکشید. اگر این حرکت دردناک است آن را انجام ندهید.
پیاده‌روی کنید. پیاده‌روی فشارهای مکانیکی بر روی ستون مهر‌ه‌ها را در هنگام خم شدن و نشستن متعادل می‌کند و صفحات بین‌مهره‌ای را در برگشت به محل طبیعی خود آزاد می‌گذارد.
گرفتگی‌های پشت را باز کنید. دست‌ها را بر پشت کمر گذاشته‌، صاف بایستید، و به‌آرامی بدون خم کردن زانوان به پشت خم شوید. این حرکت ستون مهره‌ها را برخلاف جهت بیشتر فعالیت‌های معمول خم کرده و به تعادل فشارهای مکانیکی بر روی صفحات بین مهره‌ای کمک می‌کند. اگر پشت میز کار می‌کنید یک ساعت در میان این کار را دو بار انجام دهید.
پشت را گرم کنید. در اختلالات مزمن پشت، گرمای مرطوب می‌تواند به بهبود سفتی پشت کمک کند. گرما جریان خون را بیشتر کرده و اکسیژن بیشتری به ناحیهٔ آسیب‌دیده می‌رساند تا التیام آن را تسریع کند. حوله‌ای را در آب داغ فرو برده، بچلانید، و تا وقتی خنک شود بر روی ناحیهٔ خشک شدهٔ پشت بگذارید. تا سه روز بعد از آسیب‌دیدگی ناحیه را گرم نکنید.
تشک خود را عوض کنید. وقتی از رختخواب بر می‌خیزید، آیا تشکتان گود افتاده است؟ اگر اینطور است، باید آن را عوض کنید. تشک سفت برای پشتتان بهتر است و می‌‌توانید خشک‌شدن صبح‌گاهی پشت را تسکین دهد.


مطالب مرتبط

گرفتاری‌های سینوس

- چه وقت به پزشک مراجعه کنیم؟
- درد سینوس بعد از سه تا پنج روز استفاده از داروهای ضداحتقان خوراکی از بین نرفته است.
- تب بیش از ۳۸ درجه سانتی‌گراد و سرفه هم وجود دارد.
- بیش از یک یا دو روز سر درد شدید وجود دارد.
- پلک‌ها متورم شده و تورم در کنار بینی ادامه دارد.
- ترشحات بینی سبزرنگ یا زردرنگ است.
- اختلال بینائی مثل تاری دید یا دوبینی وجود دارد.
- درد سینوس بعد از شیرجه رفتن به درون آب شروع شده است.
- گرفتاری‌های سینوس نشانهٔ چیست؟
سینوس‌ها مجموعه‌ای از محفظه‌های توخالی در سر هستند که از بینی تا پشت گونه‌ها و چشم‌ها و پیشانی کشیده شده‌‌اند. این محفظه‌ها که به‌طور مداوم مخاط ترشح می‌کنند روزنه‌هائی دارند که در پاسخ به تحریکی مثل سیگار، سرما، یا آلرژی، به‌سادگی متورم شده و بسته می‌شوند.
وقتی این روزنه‌ها بسته شوند، مخاط ترشح شده نمی‌تواند خارج شود و به‌صورت مایع در درون حفرات جمع شده و ایجاد فشار و درد می‌کند. بسیاری از مردم گرفتار این ناراحتی سینوس هستند.
دلیل به‌راحتی گرفتار شدن سینوس‌ها واضح است. روزنه‌ها نه تنها کوچک و مستعد تورم هستند، بلکه جای نامناسبی هم دارند. مثلاً سوراخ مربوط به سینوس آروارهٔ بالا در بالای آن و پشت گونه قرار دارد و برای تخلیه آن باید سروته شوید.
علاوه بر انسداد این سوراخ‌ها در اثر سیگار و ویروس، التهاب بافت سینوس در اثر آلرژی و نیز تغییر در فشار هوا، مثلاً وقتی هواپیما بر زمین می‌نشیند، نیز باعث بسته شده آنها می‌گردد. عفونت هم می‌تواند رشد بافتی خوش‌خیمی به‌نام پولیپ را باعث شود که گرفتاری سینوس را تشدید می‌کند.
- درمان گرفتاری‌های سینوس
نگران نشوید، لزومی ندارد برای رفع ناراحتی سینوس سر و ته شوید.
بخور بدهید. نخستین دفاع در برابر درد سینوس بخاطر مرطوب است. گرفتن دوش آب گرم دوبار در روز به تخلیهٔ سینوس‌ها کمک می‌کند.
می‌توانید بینی را بخور بدهید. برای این کار، روزی سه‌بار ظرفی آب را به‌جوش درآورده و از روی اجاق بردارید. حوله‌ای را روی سر و ظرف بیندازید و بخار آب را به‌مدت ۱۵ دقیقه استنشاق کنید. مراقب باشید که صورتتان لااقل ۵ سانتی‌متر از ظرف دور باشد تا نسوزد.
هوای پاک تنفس کنید. اگر در فصل گرده‌افشانی گل‌ها هستید، پنجره‌ها را ببندید و کمتر بیرون بروید تا دچار گرفتاری سینوس در اثر آلرژی به گرده نشوید.
از افراد سیگاری هم دوری کنید و شب‌ها یک مولد یون منفی در اتاق خواب بگذارید. این دستگاهی برای تمیز کردن هوا است. اگر به هنگام شب بتوانید از مواد سمی و تنش‌زا دوری کنید، روز بهتری را سپری خواهید کرد. (به بخش مقابله با آلرژی، مراجعه کنید.)
وضعیت خواب را تغییر دهید. با گذاشتن دو قطعه چوب با ارتفاع ۱۵ سانتی‌متر زیر پایه‌های زیر سری تختخواب آن را بالا بیاورید تا سینوس‌ها راحت‌تر تخلیه شوند.
گذاشتن دستگاه بخور و ریختن چند قطره روغن اوکالیپتوس در آن سینوس‌ها را در شب آرام می‌کند. زیاد هم نخوابید، چون خوابیدن بیش از نیاز بدن به‌خاطر حالت بدن در این وضعیت گرفتاری‌ سینوس‌ها را بیشتر می‌کند.
ورزش کنید. نرمش روزانه، معمولاً یک یا دو بار در روز و به‌مدت ۲۰ دقیقه، اثر ضداحتقانی بر بینی و سینوس‌ها دارد. راه رفتن تند اثر بسیار خوبی دارد.
ویتامین‌ بخورید. خوردن روزانهٔ ۳۰۰۰ میلی‌گرم ویتامین C و ۳۰ میلی‌گرم روی برای مبتلایان به گرفتاری سینوس خوب است. برخی معتقدند که این مواد تورم بافت را از بین می‌برند. خوردن هر دارو و ویتامین‌ باید با نظر پزشک باشد.
مواد محرک نخورید. شیرینی‌های فشرده، مخصوصاً شکلات، اثر التهاب آلرژیائی بر غشاهای بینی و سینوس دارند. گاهی نیز شیر این عارضه را به‌وجود می‌آورد. دو هفته مشتقات شیر نخورید و ببینید تورم سینوس بهتر می‌شود یا نه.
- کمک‌های پزشکی
پزشک ممکن است عفونت سینوس را عامل درد آن تشخیص دهد و کارهای زیر را انجام دهد.
درمان عفونت. پزشک با تجویز آنتی‌بیوتیک مناسب و داروی ضداحتقان عفونت را درمان می‌کند. در روزهای اول ممکن است استفاده از افشانهٔ ضداحتقان را هم توصیه کند، ولی بعد از آن، تأثیری نخواهد داشت و ممکن است تورم را بیشتر کند.
برداشتن پولیپ. اگر سینوس‌ها به‌طور مکرر دچار عفونت شوند، باید احتمال وجود پولیپ بررسی شود. پزشک با استفاده از یک وسیلهٔ نوری درون حفرات سینوس را معاینه کرده و با جراحی پولیپ را از راه بینی بر می‌دارد. شاید استفاده از داروی استروئیدی را به‌مدت چند هفته پس از عمل تجویز کند تا از رشد پولیپ جلوگیری شود.
رجوع کنید به: گرفتگی بینی.

وبگردی
آیا واقعآ این یک جنگ است یا استفاده چند نفر از ناتوانی ما / اگر جنگ است چرا مردم طرف مقابل آنرا حس نمیکنند / چرا همه از این جنگ بهره میبرند جز مردم ایران !
آیا واقعآ این یک جنگ است یا استفاده چند نفر از ناتوانی ما / اگر جنگ است چرا مردم طرف مقابل آنرا حس نمیکنند / چرا همه از این جنگ بهره میبرند جز مردم ایران ! - به عبارت بهتر وقتی از واژه جنگ اقتصادی برای طرح مشکلات استفاده می‌کنیم، با توجه به بار معنایی این واژه، دیگر کارکرد توجیه‌پذیری کار‌ها و کوتاهی مأموریت‌های محوله را نمی‌کند، بلکه دقیقاً مسئولیت‌پذیری در حیطه عملیاتی و مسئولیت‌های محوله را گوشزد می‌کند و بدیهی است که در فضای جنگی باید با کم‌کاری‌ها و خیانت‌ها به سبک دادگاه‌های صحرایی سریع و مقتدر عمل و مسئولیت‌پذیری را به همه عاملان خصوصی و دولتی گوشزد…
گاف حسین شریعتمداری با کامپیوتر 30 میلیونی آمریکایی
گاف حسین شریعتمداری با کامپیوتر 30 میلیونی آمریکایی - مدیر مسئول کیهان در حالی مدعی است که سیستم «مکینتاش» بیش از ۴۰ سال است که در کیهان مورد استفاده قرار می‌گیرد که این سیستم اساسا از سال ۱۹۸۴ یعنی ۵ سال پس از انقلاب تولید و نمی‌توانسته است زودتر از این تاریخ در کیهان مورد استفاده قرار گیرد.
آقای روحانی! نمی دانید یا تجاهل می کنید؟ /  دلار تک نرخی 4200 ! گوسفند بوئینگ سوار ! پراید ...
آقای روحانی! نمی دانید یا تجاهل می کنید؟ / دلار تک نرخی 4200 ! گوسفند بوئینگ سوار ! پراید ... - اخیراً رئیس جمهور حسن روحانی در توضیح علت قاچاق گفته است: علت قاچاق ارزانی است، وقتی جنسی در داخل ارزان است و در خارج گران، خود به خود قاچاق آن به خارج صورت می گیرد. به عنوان مثال چون الان گوشت در عراق گران تر از ایران است، از کشورمان به آنجا قاچاق می شود. درباره قاچاق بنزین نیز همین موضوع مصداق دارد.
راز میتوانیم موشک و نمیتوانیم خودرو در اقتصاد است
راز میتوانیم موشک و نمیتوانیم خودرو در اقتصاد است - مشکل تولید فقط به سطح فناوری مربوط نیست. ما می‌توانیم یک وسیله و کالای باکیفیت بالا را تولید کنیم، ولی با قیمت بسیار گران که خریداری نخواهد داشت. در واقع اگر بتوانیم چنین کالایی را وارد کنیم در مقایسه با تولید آن به شدت به‌صرفه است. ولی در جریان تولید موشک با وضعیت دیگری مواجهیم. اول اینکه موشک را بدون قید و شرط نمی‌فروشند یا برخی کشور‌ها به دلایل امنیتی علاقه ندارند که در تامین نیازشان به این کالا‌ها…
جمهوری اسلامی عمق حکمرانی اقتصادی ندارد
جمهوری اسلامی عمق حکمرانی اقتصادی ندارد - برنامه گفت‌وگوی ویژه خبری شب گذشته با حضور عادل پیغامی اقتصاددان و سیداحسان خاندوزی عضو هیئت علمی دانشکده اقتصاد دانشگاه علامه طباطبایی برگزار شد.
داستان قالیچۀ حضرت سلیمان و سامانۀ نیما
داستان قالیچۀ حضرت سلیمان و سامانۀ نیما - ساز و کاری که بانک مرکزی تحت عنوان نیما برای بازگرداندن ارز حاصل از صادرات اندیشیده اند و با خوارشماری صادر کنندگان با تجربه و خوشنام و بی اعتنائی به نظرات معقول و دلسوزانۀ آنان به راهی خطرآفرین پا گذاشته، بی تردید محکوم به ناکامی است و پیامدهای ناگوار آن، که در درجۀ اول از دست دادن بازارهای صادراتی دیرینه است، به راحتی قابل جبران نخواهد بود.
کپی‌برداری «عین‌به‌عین»
کپی‌برداری «عین‌به‌عین» - انتظار می‌رفت که علیخانی هم در قسمت اول برنامه «عصرجدید» به کپی بودن «عین‌به‌عین» برنامه‌اش و شباهت آن با برنامه مشهور «گات تلنت‌ آمریکایی» اشاره کند و در مقایسه‌ای از ویژگی‌های احتمالاً متفاوت نسخه ایرانی این برنامه بگوید؛ علیخانی اما ترجیح داد در این زمینه حرفی نزند!
اشتباه جالب در مراسم استقبال از رئیس جمهور در هرمزگان
اشتباه جالب در مراسم استقبال از رئیس جمهور در هرمزگان - مراسم استقبال از رئیس جمهور در سفر به استان هرمزگان.
توزیع عجیب کیک 40 سالگی انقلاب توسط یک روحانی!
توزیع عجیب کیک 40 سالگی انقلاب توسط یک روحانی! - در ویدیویی که در فضای مجازی داغ شده شاهد پخش کیک 40 سالگی جمهوری اسلامی
ادامه‌ی سکوت ضرغامی درباره‌ی انتقال آرشیو صداوسیما به شبکه من و تو
ادامه‌ی سکوت ضرغامی درباره‌ی انتقال آرشیو صداوسیما به شبکه من و تو - چند سالی است از جمله روزهای اخیر که با نزدیک شدن به مقاطعی از جمله دهه‌ی فجر، شبکه‌های تلویزیونی فارسی خارج کشور مانند بی‌بی‌سی و من‌وتو مستندهایی از زمان انقلاب پخش می‌کنند که جزو آرشیو صداوسیما بوده است ولی تا امروز مشخص نشده است که چطور و توسط چه کسانی به دست آنها رسیده است؟
جنجال شبیه‌سازی بیعت امام و همافران ارتش توسط علم‌الهدی در مشهد
جنجال شبیه‌سازی بیعت امام و همافران ارتش توسط علم‌الهدی در مشهد - دیدار و سلام نظامی فرماندهان نیروی هوایی ارتش به سیداحمد علم‌الهدی، امام جمعه مشهد انتقادهایی را در پی داشته است.