سه شنبه ۱ خرداد ۱۳۹۷ / Tuesday, 22 May, 2018

خشک‌شدن پشت


- چه وقت به پزشک مراجعه کنیم؟
- خشک‌شدن پشت مانع انجام کار و فعالیت شده است.

- خشک شدن پشت نشانهٔ چیست؟
خشک‌شدن پشت اغلب پیامی از بدن است که می‌گویند: مراقب لگن، ستون مهره‌ها و شانه‌ها باش - حرکات غلط دیگر بس است.
انجام حرکات نادرست می‌‌تواند باعث سفتی و درد پشت شود. جابه‌جا کردن وسائل خانه، بیل زدن باغچه، کشتی گرفتن با بچه‌ها، و به‌طور کلی هر فعالیتی که به‌طور معمول انجام نمی‌دهید می‌تواند ماهیچه‌ها و رباط‌های پشت یا صفحات بین مهره‌ای را آسیب برساند. (صفحات بین مهره‌ای یا دیسک‌ها بالشتک‌های نرم واقع در بین مهره‌های پشت هستند.) پشت برای جلوگیری از آسیب بیشتر سفت می‌شود.
حرکات نادرست باعث بیشتر گرفتاری‌های پشت هستند. چند نفر را می‌شناسید که بگویند به‌تدریج دچار خشک شدن پشت شده‌اند؟ هیچ. همهٔ آنها به طرز غلط حرکت کرده‌اند، خیلی سریع دولا شد‌ه‌اند، به شکل غلط چیزی را بلند کرده‌اند، و حالا گرفتار سفتی و آسیب پشت شده‌‌اند.
البته حرکات نادرست تنها علت خشک‌شدن پشت نیستند. تشک خیلی نرم یا خیلی سفت، یا خوابیدن در وضعیت نامناسب نیز باعث خشک‌شدن پوست می‌شوند.

- درمان خشک‌شدن پوست
پشت خشک شده به‌نظر می‌آید تبدیل به سنگ شده باشد، اما با رعایت نکات زیر می‌‌توان آن را به حالت طبیعی با حرکات بدون درد بازگرداند.
ورزش یوگا. چند حرکت سادهٔ یوگا می‌توانند پشت را شل کنند. نخست دمرو بر کف اتاق خوابیده و کف دست‌ها را در زیر شانه‌ها روی زمین بگذارید. حالا به آرامی بدن را بلند کنید، بر دست‌ها تکیه کرده و لگن را روی زمین نگاه دارید. تا جائی که می‌توانید بالا روید و سپس دوباره بدن را پائین بیاورید. این کار را چند بار تکرار کرده و هر بار بدن را کمی بیشتر بالا بکشید. اگر این حرکت دردناک است آن را انجام ندهید.
پیاده‌روی کنید. پیاده‌روی فشارهای مکانیکی بر روی ستون مهر‌ه‌ها را در هنگام خم شدن و نشستن متعادل می‌کند و صفحات بین‌مهره‌ای را در برگشت به محل طبیعی خود آزاد می‌گذارد.
گرفتگی‌های پشت را باز کنید. دست‌ها را بر پشت کمر گذاشته‌، صاف بایستید، و به‌آرامی بدون خم کردن زانوان به پشت خم شوید. این حرکت ستون مهره‌ها را برخلاف جهت بیشتر فعالیت‌های معمول خم کرده و به تعادل فشارهای مکانیکی بر روی صفحات بین مهره‌ای کمک می‌کند. اگر پشت میز کار می‌کنید یک ساعت در میان این کار را دو بار انجام دهید.
پشت را گرم کنید. در اختلالات مزمن پشت، گرمای مرطوب می‌تواند به بهبود سفتی پشت کمک کند. گرما جریان خون را بیشتر کرده و اکسیژن بیشتری به ناحیهٔ آسیب‌دیده می‌رساند تا التیام آن را تسریع کند. حوله‌ای را در آب داغ فرو برده، بچلانید، و تا وقتی خنک شود بر روی ناحیهٔ خشک شدهٔ پشت بگذارید. تا سه روز بعد از آسیب‌دیدگی ناحیه را گرم نکنید.
تشک خود را عوض کنید. وقتی از رختخواب بر می‌خیزید، آیا تشکتان گود افتاده است؟ اگر اینطور است، باید آن را عوض کنید. تشک سفت برای پشتتان بهتر است و می‌‌توانید خشک‌شدن صبح‌گاهی پشت را تسکین دهد.


مطالب مرتبط

زگیل

- چه وقت به پزشک مراجعه کنیم؟
- زگیل‌ها مانع انجام درست فعالیت‌های معمول می‌شوند.
- زگیل دردناک است، خونریزی دارد، یا شکل و رنگ آن تغییر می‌کند.
- زگیل خیلی بزرگ شده است.
- زگیل بودن برآمدگی مورد تردید است.

- زگیل نشانه چیست؟
معروف است که آب پاشیدن به گربه باعث درآوردن زگیل می‌شود. ولی این زگیل بدون پاشیدن آب از کسی به کس دیگر هم منتقل می‌شود. بسیاری از زگیل‌ها نیز خودبه‌خود از بین می‌روند.
حدود ۶۰ نوع ویروس پاپیلوم انسانی بر روی سطح پوست هستند که می‌توانند ایجاد زگیل کنند. ما هر روز با ویروس‌های زگیل در تماس هستیم، از طریق تماس با کسی که زگیل دارد یا کسی که با کس زگیل‌دار دیگری تماس داشته است. معلوم نیست چرا یک فرد دچار زگیل می‌شود و دیگری نمی‌شود. برخی از ما بیشتر مستعد درآوردن زگیل هستیم. زگیل‌ها بسته به نوع ویروس آنها مختلف هستند، ولی چند نوع اصلی دارند.
زگیل معمولی، که اغلب روی دست بچه‌ها دیده می‌شود، ضخیم و زبر است. زگیل‌های تخت معمولاً برآمدگی‌های نرم و به رنگ پوست هستند که سطح بالای آنها صاف است. این زگیل‌ها اغلب در دست، صورت، و پائین پا دیده می‌شوند. زگیل کف‌پائی در زیر پا و زگیل کف‌دستی در کف دست ظاهر می‌شوند. زگیل‌های رشته‌ای مانند دانه‌های کوچک پشت سر هم از پوست بیرون می‌زنند.
اگر زگیل‌های تناسلی که کوندیلوم نام دارند درمان نشوند، ممکن است به گرفتاری‌های شدیدتری منجر شوند.

- درمان زگیل
درمان بیشتر زگیل‌ها تخریب یا تحریک بافت آن است تا بدن شروع به واکنش ایمنی در برابر ویروس کند. اگر ویروس‌های شما آزاردهنده هستند یا مانع کارتان می‌شوند، پزشک با روش‌های زیر آن را درمان می‌کند.
اسید زدن. اسید زدن اغلب برای تخریب بافت زگیل انجام می‌شود. پزشک محلولی را برای مالیدن روزانه بر زگیل به مدت یک یا دو ماه تجویز می‌کند. این محلول معمولاً ترکیبی از اسید سالیسیلیک و اسید لاکتیک است. برخی انواع چسب زخم ساخته شده است که این مواد را روی خود دارد. این چسب را روی زگیل می‌گذارند.
منجمد کردن. روش دیگر از بین بردن زگیل منجمد کردن آن با نیتروژن مایع است که تا ۸۰ درصد موفقیت‌آمیز است. این روش کمی دردناک است، ولی راه سریع‌تر برداشتن زگیل‌هاست.
داروی دیگری که پزشک در شیمی درمانی زگیل مصرف می‌کند بلئومایسین است که مستقیماً در داخل زگیل تزریق می‌شود. اگر زگیل در نوک انگشت باشد، بلئومایسین ممکن است جوشگاهی برجای بگذارد که بر رشد ناخن تأثیر بگذارد.
سوزاندن. اگر زگیل‌ با روش‌های بالا از بین نرود، پزشک پس از بی‌حسی موضعی زگیل را با چاقوی الکتریکی یا استفاده از لیزر بر می‌دارد. اشکال این روش نیز باقی مانده جوشگاه است.
خودتان زگیل را بردارید. اگر زگیل چندان بزرگ نیست که نیاز به پزشک داشته باشد، با روش‌های زیر آن را بردارید.
اسید بزنید. استفاده از همان اسید‌هائی که پزشک مصرف می‌کند، ولی با قدرت کمتر، زگیل‌های کوچک را از بین می‌برد. این دارو به‌صورت محلول یا چسب بدون نسخه فروخته می‌شود. البته درمان کمی بیشتر طول می‌کشد. (این دارو را برای زگیل تناسلی به‌کار نبرید. زگیل تناسلی باید توسط پزشک درمان شود.)
هیپنوتیزم کنید. ممکن است عجیب به‌نظر آید، ولی تجربه نشان داده است که ۲۰ تا ۵۰ درصد کسانی که خود را کاملاً شل کرده و به‌خود تلقین‌های هیپنوتیزمی می‌کنند زگیل‌هایشان از بین رفته است. باید به‌خود تلقین کنید که زگیل‌هایتان دارد از بین می‌‌رود و حتی گرم شدن پوست و گزگز ناشی از التیام آنها را حس می‌کنید.
برخی محققان معتقدند که خود هیپنوتزمی بیشتز از اسید سالیسیلیک در درمان زگیل مؤثر است.

وبگردی
عکسی عجیب و جنجالی از سید ابراهیم رئیسی
عکسی عجیب و جنجالی از سید ابراهیم رئیسی - عکسی از حضور سید ابراهیم رئیسی در مراسمی ویژه منتشر شده است که گفته می شود متعلق به کنفرانس افق نو در مشهد بوده است. در این عکس حرکات عجیب خانمی با لباس های قرمز، چفیه بر گردن و پرچم در دست در مقابل ابراهیم رییسی به چشم می خورد که توجه کاربران بسیاری را در شبکه های اجتماعی جلب کرده است!
ویدئو / مراسم بدرقه تیم ملی فوتبال ایران
ویدئو / مراسم بدرقه تیم ملی فوتبال ایران - مراسم بدرقه تیم ملی فوتبال ایران با حضور اصحاب هنر و ورزش یکشنبه ۳۰ اردیبهشت در تالار وحدت برگزار شد. در این مراسم که با حضور بازیکنان و کادر فنی تیم ملی به همراه اعضای هیات رییسه فدراسیون فوتبال انجام شد، از سرود رسمی تیم ملی ایران رونمایی گردید.
ویدئو / دیدار ملی‌پوشان فوتبال ایران با روحانی
ویدئو / دیدار ملی‌پوشان فوتبال ایران با روحانی - رئیس جمهور در دیدار با ملی‌پوشام فوتبال ایران از بازیکنان و کادر فنی تقدیر کرد. در این مراسم پیراهن شماره ۱۲ تیم ملی فوتبال کشورمان به حسن روحانی اهدا شد.
حمله ماموران شهرداری به پلیس راهور!
حمله ماموران شهرداری به پلیس راهور! - حمله ور شدن ماموران سد معبر شهرداری به ماموران راهنمایی رانندگی
دستگیری معروف ترین شرور تهران، در ۵۰۰ متری مرز ترکیه
دستگیری معروف ترین شرور تهران، در ۵۰۰ متری مرز ترکیه - شرور سطح یک که در آخرین اقدام خود یکی از دوستانش را در منطقه ولنجک به قتل رسانده بود؛ در ۵۰۰ متری مرز ترکیه دستگیر شد.
لحظه ریزش وحشتناک کوه در جاده هراز!
لحظه ریزش وحشتناک کوه در جاده هراز! - ریزش ناگهانی کوه که توسط مسافران به ثبت رسیده است...!
همسر محسن افشانی با ریش و سبیل در استادیوم آزادی دستگیر شد
همسر محسن افشانی با ریش و سبیل در استادیوم آزادی دستگیر شد - قبل از شروع بازی تیم‌های پرسپولیس و الجزیره یکی از بازیگران سینما کشورمان قصد داشت به همراه همسرش وارد ورزشگاه آزادی شوند که این دو نفر توسط نیروهای انتظامی بازداشت شدند.
فیلم | خسرو معتضد: جسد مومیایی قطعا متعلق به رضاخان است
فیلم | خسرو معتضد: جسد مومیایی قطعا متعلق به رضاخان است - فیلم - در ویدئوی زیر بخشی از صحبت های خسرو معتضد، مورخ را می شنوید که نتیجه تحقیقاتش را درباره مومیایی پیدا شده در حرم حضرت عبدالعظیم بیان می کند.
پهلوانان این روزهای ما
پهلوانان این روزهای ما - تصویری زننده و به شدت ناراحت کننده بر جا مانده از مسابقه انتخابی تیم ملی کشتی ایران که به کتک کاری و جنجال کشید. خانواده عبدولی باز هم پای ثابت این درگیری بود که چهره ورزش پهلوانی ایران را تیره کرد
(ویدئو) تشویق اصغر فرهادی در جشنواره کن توسط بزرگان سینمای جهان
(ویدئو) تشویق اصغر فرهادی در جشنواره کن توسط بزرگان سینمای جهان - در این ویدئو تشویق اصغر فرهادی و پنه لوپه کروز، خاویر باردم و دیگر عوامل فیلم «همه میﺩﺍنند» در جشنواره کن توسط بزرگان سینمای جهان را مشاهده می‌کنید.
فیلم حجوم داعشی‌های حاتمی کیا به یک مرکز خرید و وحشت و اعتراض مردم
فیلم حجوم داعشی‌های حاتمی کیا به یک مرکز خرید و وحشت و اعتراض مردم - عوامل فیلم «به وقت شام» روز گذشته با حضور عجیب و رعب آور در پردیس سینمایی کوروش مردم را وحشت زده کردند. در این حرکت تبلیغاتی بازیگران نقش داعش، با گریم و پوشش داعشی ها، سوار بر اسب راهی پردیس سینمایی کوروش شدند و با حضور در مرکز خرید و فودکورت مجموعه، رفتارهای عجیبی نشان دادند که باعث وحشت و اعتراض مردم شد.
تصاویر مخفی از بزرگترین مرکز فروش مواد مخدر در جنوب تهران / فیلم
تصاویر مخفی از بزرگترین مرکز فروش مواد مخدر در جنوب تهران / فیلم - این گزارش حاوی تصاویری از بزرگترین مرکز فروش و مصرف مواد مخدر در جنوب شرق تهران است که مخفیانه ضبط شده‌است.
کشتار اسب‌های کولبران / فیلم
کشتار اسب‌های کولبران / فیلم - متاسفانه طی یک ماه گذشته دستکم سه نوبت و هر نوبت دستکم 30 اسب باربر متعلق به کولبران در جنگل میرآباد شهرستان اشنویه با شلیک گلوله از پای درآمده‌اند.
سید احمد خمینی معمم شد
سید احمد خمینی معمم شد - سید احمد خمینی فرزند آیت‌الله سید حسن خمینی در حضور جمعی از علما و پدر و پدربزرگ خود در حسینیه جماران معمم شد.
دختران پرسپولیسی با ریش و سبیل در ورزشگاه آزادی!
دختران پرسپولیسی با ریش و سبیل در ورزشگاه آزادی! - امروز عکسی از 5 تماشاگر بازی روز گذشته در رسانه‌ها و شبکه‌های اجتماعی منتشر شده که نشان می‌دهد 5 دختر جوان با گریم‌های عجیب و حرفه‌ای خودشان را به عنوان پسر جا زده و وارد ورزشگاه شده‌اند.
اگر با وجود این مشکلات ملت قیام کند همه ما را به دریا خواهد ریخت
اگر با وجود این مشکلات ملت قیام کند همه ما را به دریا خواهد ریخت - از ملتی که ستون فقراتش شکسته انتظار مقاومت دارید؟ بسیاری از کشور فرار کردند یا جای فرار خود را فراهم آوردند اما ما جای فرار نداریم
جنجال ویدیو دختر بازیگر روی کول بازیکن پرسپولیس!
جنجال ویدیو دختر بازیگر روی کول بازیکن پرسپولیس! - عکس و ویدیویی منتسب به ستاره پرسپولیس فرشاد احمدزاده و ترلان پروانه بازیگر سینما و تلویزیون در فضای مجازی منتشر شده است. عجب پاپراتزی‌هایی داریم!