سه شنبه ۳۰ مرداد ۱۳۹۷ / Tuesday, 21 August, 2018

خشک‌شدن پشت


- چه وقت به پزشک مراجعه کنیم؟
- خشک‌شدن پشت مانع انجام کار و فعالیت شده است.

- خشک شدن پشت نشانهٔ چیست؟
خشک‌شدن پشت اغلب پیامی از بدن است که می‌گویند: مراقب لگن، ستون مهره‌ها و شانه‌ها باش - حرکات غلط دیگر بس است.
انجام حرکات نادرست می‌‌تواند باعث سفتی و درد پشت شود. جابه‌جا کردن وسائل خانه، بیل زدن باغچه، کشتی گرفتن با بچه‌ها، و به‌طور کلی هر فعالیتی که به‌طور معمول انجام نمی‌دهید می‌تواند ماهیچه‌ها و رباط‌های پشت یا صفحات بین مهره‌ای را آسیب برساند. (صفحات بین مهره‌ای یا دیسک‌ها بالشتک‌های نرم واقع در بین مهره‌های پشت هستند.) پشت برای جلوگیری از آسیب بیشتر سفت می‌شود.
حرکات نادرست باعث بیشتر گرفتاری‌های پشت هستند. چند نفر را می‌شناسید که بگویند به‌تدریج دچار خشک شدن پشت شده‌اند؟ هیچ. همهٔ آنها به طرز غلط حرکت کرده‌اند، خیلی سریع دولا شد‌ه‌اند، به شکل غلط چیزی را بلند کرده‌اند، و حالا گرفتار سفتی و آسیب پشت شده‌‌اند.
البته حرکات نادرست تنها علت خشک‌شدن پشت نیستند. تشک خیلی نرم یا خیلی سفت، یا خوابیدن در وضعیت نامناسب نیز باعث خشک‌شدن پوست می‌شوند.

- درمان خشک‌شدن پوست
پشت خشک شده به‌نظر می‌آید تبدیل به سنگ شده باشد، اما با رعایت نکات زیر می‌‌توان آن را به حالت طبیعی با حرکات بدون درد بازگرداند.
ورزش یوگا. چند حرکت سادهٔ یوگا می‌توانند پشت را شل کنند. نخست دمرو بر کف اتاق خوابیده و کف دست‌ها را در زیر شانه‌ها روی زمین بگذارید. حالا به آرامی بدن را بلند کنید، بر دست‌ها تکیه کرده و لگن را روی زمین نگاه دارید. تا جائی که می‌توانید بالا روید و سپس دوباره بدن را پائین بیاورید. این کار را چند بار تکرار کرده و هر بار بدن را کمی بیشتر بالا بکشید. اگر این حرکت دردناک است آن را انجام ندهید.
پیاده‌روی کنید. پیاده‌روی فشارهای مکانیکی بر روی ستون مهر‌ه‌ها را در هنگام خم شدن و نشستن متعادل می‌کند و صفحات بین‌مهره‌ای را در برگشت به محل طبیعی خود آزاد می‌گذارد.
گرفتگی‌های پشت را باز کنید. دست‌ها را بر پشت کمر گذاشته‌، صاف بایستید، و به‌آرامی بدون خم کردن زانوان به پشت خم شوید. این حرکت ستون مهره‌ها را برخلاف جهت بیشتر فعالیت‌های معمول خم کرده و به تعادل فشارهای مکانیکی بر روی صفحات بین مهره‌ای کمک می‌کند. اگر پشت میز کار می‌کنید یک ساعت در میان این کار را دو بار انجام دهید.
پشت را گرم کنید. در اختلالات مزمن پشت، گرمای مرطوب می‌تواند به بهبود سفتی پشت کمک کند. گرما جریان خون را بیشتر کرده و اکسیژن بیشتری به ناحیهٔ آسیب‌دیده می‌رساند تا التیام آن را تسریع کند. حوله‌ای را در آب داغ فرو برده، بچلانید، و تا وقتی خنک شود بر روی ناحیهٔ خشک شدهٔ پشت بگذارید. تا سه روز بعد از آسیب‌دیدگی ناحیه را گرم نکنید.
تشک خود را عوض کنید. وقتی از رختخواب بر می‌خیزید، آیا تشکتان گود افتاده است؟ اگر اینطور است، باید آن را عوض کنید. تشک سفت برای پشتتان بهتر است و می‌‌توانید خشک‌شدن صبح‌گاهی پشت را تسکین دهد.


مطالب مرتبط

خروپف

- چه وقت به پزشک مراجعه کنیم؟
- همسرتان می‌گوید که خروپف همراه با دوره‌های توقف تنفس در حدود ده ثانیه یا بیشتر دارید.
- در روز دچار خواب‌آلودگی می‌شوید یا خوابتان می‌برد.
- خروپف می‌کنید و گرفتار فشار خون بالا، تورم پاها، اشکال در نعوظ، فراموشی، یا مشکل در تمرکز هستید.

- خروپف نشانه چیست؟
خروپف کردن بسیار شایع و درمان آن بسیار مشکل است. از نظر پزشکی چیز بی‌اهمیتی است، به‌طوری که بسیاری از پزشکان نیازی به درمان آن نمی‌بینند. خروپف کردن ممکن است چیزی طبیعی باشد و تعداد کسانی که خروپف می‌کنند به‌قدری زیاد است (مردان بیشتر از زنان) که توجه به آن غیر عادی به‌نظر می‌آید. اما روی دیگر سکه خروپف بی‌نفسی در هنگام خواب است.
در هنگام بیداری، ماهیچه‌های حنجره مسیر هوا را باز نگاه می‌دارند، ولی وقتی می‌خوابید، این ماهیچه‌ها شل می‌شوند. در کسانی که خروپف می‌کنند زبان یا بافت درون گلو مجرای هوا را تا حدی می‌بندد. عبور هوا از میان این لولهٔ تنگ شده ایجاد صدا می‌کند.
برای فائق آمدن بر انسداد نسبی مجرا، بدن هوا را با شدت بیشتری به درون می‌کشد، که با این کار، بافت‌های شل شده به هم می‌چسبند و بی‌نفسی روی می‌دهد.
کسی که دچار بی‌نفسی در هنگام خواب شود، نه فقط یک‌ یا دوبار ، بلکه صدها بار در طول شب گرفتار توقف تنفس می‌شود. این انقطاع تنفس و خروپف خواب آرام را بر فرد حرام کرده و احتمالاً قلب را تحت فشار قرار می‌دهد و فشار خون را بالا می‌برد.

- درمان خروپف
هر کسی که خروپف می‌کند الزاماً گرفتار بی‌نفسی نمی‌شود. اما هر کسی که بی‌نفسی هنگام خواب دارد خروپف می‌کند. در هر دو مورد، باز نگاه داشتن مجرای تنفس مشکل است. درمان هم تا حدی نومید کننده است. میزان موفقیت درمان را نمی‌توان پیش‌بینی کرد. اما به هر حال، این درمان‌ها در برخی افراد مؤثر بوده است.
عادتتان را تغییر دهید. سرماخوردگی، داروهای مسکن، آلرژی، چاقی، بالا رفتن سن و مصرف الکل پیش از رفتن به رختخواب تنفس هنگام خواب را مختل کرده و در درمان خروپف باید به آنها توجه شود. ولی ممکن است هیچ یک از شرایط بالا را هم نداشته باشید و خروپف کنید.
به بغل بخوابید. بهترین وضعیت برای جلوگیری از خروپف خوابیدن به پهلو است، چون زبان و بافت‌های شل شدهٔ گلو سر راه تنفس قرار نمی‌گیرند. خوابیدن به پهلو را یاد بگیرید.
به پشت نخوابید. یک جیب در پشت لباس خوابتان در بین کتف‌ها بدوزید و توپ تنیسی را در آن بگذارید تا شب به پشت نخوابید. بعد از چند هفته بدون توپ به بغل می‌خوابید. سقلمه زدن هم کار خوبی است و شخص خروپف کننده را به پهلو می‌چرخاند.
گول نخورید. گول تبلیغات بالش‌ها و گردن‌بندهای ضد خروپف را نخورید. هیچ کاری از آنها بر نمی‌آید.
از CPAP استفاده کنید. اگر می‌توانید با چیزی مثل دستگاه غواصی بخوابید، ماشین فشار هوای مداوم مثبت (CPAP) برای جلوگیری از بی‌نفسی و خروپف مناسب است. این دستگاه یک ماسک بینی سه گوش دارد که با لوله‌ای به یک پنکهٔ کوچک متصل است. پنکه فقط به اندازهٔ مورد نیاز برای باز نگاه داشتن گلو و مسیرهای تنفسی هوا به درون بینی می‌فرستد.
بسیاری از مبتلایان بعد از استفاده از این دستگاه بهتر خوابیده‌اند و دیگر خروپف نمی‌کنند. اما این دستگاه بسیار گران است و فقط با تجویز پزشک هم فروخته می‌شود.
جراحی کنید. برای درمان خروپف‌های معمولی که خطری هم ندارد، برداشتن بافت زیادی گلو یا بازکردن راه ‌تنفسی در بینی توصیه می‌شود. عمل جراحی انحراف بینی و برداشتن پولیپ همیشه مؤثر نیست.
اما بزرگی لوزه‌ها و لوزهٔ سوم در کودکان پیش درآمدی برای خروپف و بی‌نفسی در سال‌ها بعد است و باید عمل شود.
نتیجه عمل جراحی برداشتن لوزه‌ها، قسمت عقب سقف دهان، و زیان کوچک نیز نامعلوم است.

وبگردی
جنجال ساشا پسر سفیر !
جنجال ساشا پسر سفیر ! - ساشا سبحانی که فرزند سفیر پیشین ایران در ونزوئلاست در این ویدئو می‌گوید: تا کی می‌خواهید حسادت کنید، به جای بد و بیراه نوشتن برای من بروید پول در بیاورید، اگر نمی‌توانید پول دربیاورید، نمی‌توانید زندگی کنید، بروید بمیرید. تمام!
منابع ملی را به چینی‌ها اجاره داده و سالها به مردم دروغ گفته‌اند
منابع ملی را به چینی‌ها اجاره داده و سالها به مردم دروغ گفته‌اند - به فاصله چندسال از انتشار اخباری که حکایت از واگذاری مجوز صید ترال به چینی‌ها در آب‌های جنوبی کشورمان داشت و همواره تکذیب می‌شد، بالاخره مشخص شد که تکذیب‌های مسئولان غیرواقعی بوده است؛ واقعیتی عجیب که موجب بروز ابهامات فراوانی می‌شود.
پشت پرده سفر مجرّدی عراقی‌ها به مشهد
پشت پرده سفر مجرّدی عراقی‌ها به مشهد - اردیبهشت ۹۴ بود که روزنامۀ انگلیسی «گاردین»، در فقدان رسانه‌های کارآمد محلّی، گزارشی منتشر کرد با عنوان «عبادت، غذا، سکس و پارکِ آبی در شهر مقدس مشهدِ ایران»
ویدئو / تشییع پیکر «آقای بازیگر» سینمای ایران
ویدئو / تشییع پیکر «آقای بازیگر» سینمای ایران - پیکر مرحوم عزت‌الله انتظامی بازیگر باسابقۀ سینما و تئاتر ایران صبح یکشنبه (۲۸ مرداد) با حضور جمعی از اهالی فرهنگ و هنر، وزیر ارشاد و علاقه‌مندان سینما و تئاتر، از تالار وحدت تشییع شد. عزت سینمای ایران بامداد جمعه (۲۶ مرداد) در سن ۹۴ سالگی درگذشت.
مراسم تشییع پیکر عزت‌الله انتظامی
مراسم تشییع پیکر عزت‌الله انتظامی - پیکر عزت‌الله انتظامی، بازیگر فقید سینما، تئاتر و تلویزیون، صبح یکشنبه - ۲۸ مرداد - با حضور جمع زیادی از هنرمندان و علاقه‌مندان، از تالار وحدت تشییع و در قطعه هنرمندان بهشت زهرا (س) تهران به خاک سپرده شد.
عکسی عجیب از  تجمع حوزویان قم
عکسی عجیب از تجمع حوزویان قم - براستی داستان درگذشت آقای هاشمی و استخر چه بوده است؟ چرا از تهدید سیاسی و امنیتی در این تصویر استفاده شده است؟ چه افراد و جریانی پشت این پلاکارد هستند؟
سفیر آلمان تعطیلات خود را در بین عشایر بختیاری گذراند
سفیر آلمان تعطیلات خود را در بین عشایر بختیاری گذراند - میشائل کلور برشتولد، سفیر آلمان در ایران برای گذراندن تعطیلات تابستانی خود با عشایر بختیاری در دره کوهرنگ زاگرس همراه شده است. منبع
تریلی در اهواز چپ کرد، مردم بارش را غارت کردند!
تریلی در اهواز چپ کرد، مردم بارش را غارت کردند! - یک تریلی در اهواز واژگون شد و مردم به جای کمک به راننده مصدوم بار تریلی را بردند
بازگشت گوگوش به ایران و نحوه برخورد با او در فرودگاه
بازگشت گوگوش به ایران و نحوه برخورد با او در فرودگاه - در ویدئوی زیر روایت فائقه آتشین (گوگوش) را از بازگشت به ایران بعد از انقلاب و نحوه برخورد پاسدار فرودگاه و دادستانی با او می شنوید. او این خاطرات را سال ۲۰۰۰ در تورنتوی کانادا روایت کرد.
ماجرای عکس متفاوت وزیر جوان و هشتگ‌های توییتری
ماجرای عکس متفاوت وزیر جوان و هشتگ‌های توییتری - نكته جالب در اين ميان، گستردگي و تنوع واكنش‌ها به پوشش «وزير جوان» بود. تا آن‌جا كه در ميان كاربران بودند گروهي كه اين پوشش را در حد «شق‌القمر» بالا برده و اين تفاوت ظاهري را نشانه‌اي از تفاوتي عميق در نوع نگاه آذري‌جهرمي تحليل كردند و در مقابل، طيفي نيز «وزير جوان» را به‌خاطر تلاش براي آنچه ازسوي اين كاربران نوعي «پوپوليسم» و «عوام‌فريبي» خوانده شد
اظهارات تند احمدی نژاد علیه روحانی و دولت!
اظهارات تند احمدی نژاد علیه روحانی و دولت! - محمود احمدی نژاد با انتشار پیام ویدیویی تندی علیه رئیس جمهور، وی را هم دست رئیس دو قوه دیگر نامید و خواستار کناره گیری حسن روحانی از مقام ریاست جمهوری شد.
فیلم سانسور شده خوانندگی سحر قریشی در یک برنامه
فیلم سانسور شده خوانندگی سحر قریشی در یک برنامه - سکانس سانسور شده مسابقه «13 شمالی» که در آن سحر قریشی ترانه های مشهور چند تن از خوانندگان را می خواند، ببینید. اولین قسمت این مسابقه در شبکه نمایش خانگی توزیع شده است.
عاشق شدن لیلای سریال پدر،داستانی کاملا واقعی!
عاشق شدن لیلای سریال پدر،داستانی کاملا واقعی! - روایت نازنین پیرکاری،مجری و تهیه کننده تلویزیون از عاشق شدن خود که داستان سریال پدر شد...
یک ژن خوب تازه: جان متاعی است که هر بی سروپایی دارد
یک ژن خوب تازه: جان متاعی است که هر بی سروپایی دارد - مهمترین بخش های سخنان او اینجاست که عنوان می کند: چه کسی در جریان انقلاب بوده؟ اگر یک عده ای جان دادند، یک عده ای هم این وسط پول دادند. او که گویا دستی در شعر هم دارد، سخن عجیب تری از آنچه پیش از این گفته بر زبان جاری می سازد و با به کار بردن این بیت که «جان چه باشد که نثار قدم دوست کنم *** این (جان) متاعی است که هر بی سروپایی دارد» ...
ترامپ حتی به شلیک یک گلوله نیاز ندارد
ترامپ حتی به شلیک یک گلوله نیاز ندارد - برای آمریکا کم هزینه‌ترین استراتژی ادامه وضع موجود است. ترامپ در یک سال گذشته کاری کرد که ۳۰ میلیارد دلار دارایی ایران از کشور خارج شود. این پول به کشور‌هایی مثل ترکیه، گرجستان، ارمنستان، مالزی و ... که از ثبات و امنیت برخوردارند رفت و در این کشور‌ها سرمایه گذاری شد. همین موضوع کمر اقتصاد ایران را می‌شکند. در این یک سال دلار به نزدیک ۱۰ هزار تومان رسیده است. ترامپ حتی به شلیک یک گلوله نیاز ندارد. اگر…
سحر تبر چهره واقعی‌اش را آشکار کرد!
سحر تبر چهره واقعی‌اش را آشکار کرد! - سحر تبر سال گذشته برای اولین بار در رسانه‌های جهان دیده شد. گمانه زنی می‌شد که او برای شباهت پیدا کردن به آنجلینا جولی ۵۰ عمل جراحی داشته است. اما او در نهلایت شبیه شخصیت "عروس مرده" تیم برتون به نظر می‌رسید.
ترجیح می‌دهید کدام‌ زن همکار شوهر شما باشد!
ترجیح می‌دهید کدام‌ زن همکار شوهر شما باشد! - یک بنر تبلیغاتی که ظاهراً با هدف ترویج فرهنگ حجاب طراحی شده، سبب‌ساز واکنش‌های کاربران شبکه اجتماعی توییتر شده است. در این بنر، از رهگذران خواسته شده بین دو گزینه موجود، زنی چادری و زنی مانتویی، انتخاب کنند ترجیح می‌دهند کدام‌یک همکار همسرشان باشد!
فیلم قتل عجیب زن جوان توسط شوهرش در اسلامشهر!
فیلم قتل عجیب زن جوان توسط شوهرش در اسلامشهر! - در اتفاقی عجیب و غیر قابل باور فردی امروز به دلیل درخواست طلاق همسرش در خیابان اسلامشهر وی را با ضربات چاقو از پای درآورد، از سرنوشت این خانم اطلاع دقیقی در دست نیست.