چهارشنبه ۲۴ مرداد ۱۳۹۷ / Wednesday, 15 August, 2018

لنگیدن


- چه وقت به پزشک مراجعه کنیم؟
- لنگیدن در اثر آسیب‌دیدن یا درد پائی است که بعد از پنج روز از بین نرفته است.
- لنگیدن بی‌دلیل، مخصوصاً در کودکان، باید توسط پزشک بررسی شود.
- اگر لنگیدن ناگهان پیش‌آمده و همراه با ضعف‌ ماهیچه‌‌ای یک طرف بدن، کرختی، تب یا درد منتشر است، فوراً نزد پزشک بروید.

- لنگیدن نشانهٔ چیست؟
راه رفتن موزون چیزی بسیار پیچیده‌تر از پا جلو پا گذاشتن است. این کار نیاز به همکاری دستگاه‌ها و قسمت‌هائی از بدن دارد که باید هماهنگ و دقیق کار کنند. هر نوع ناهنجاری عصبی، ماهیچه‌ای، یا اسکلتی می‌‌تواند این هماهنگی را بر هم بزند و ایجاد عدم تعادل در راه رفتن کند.
شایع‌ترین ناهنجاری اختلاف طول دو پا است. کوتاه بودن قابل ملاحظهٔ یک پا به لنگیدن منجر می‌شود. اما در برخی افراد، ظاهراً تفاوت در اندازهٔ دو پا دیده می‌شود. در این حالت، هنگام انقباض یا گرفتگی ماهیچه‌های یک طرف بدن از شانه تا لگن باعث این اشتباه می‌شود و گرچه اندازه طول دو پا یکی است، یکی از آنها به‌قدری منقبض شده است که کوتاه‌تر از دیگری به‌نظر می‌رسد.
پاهای بسیار بزرگ هم به‌علت زیادی وزن مشکل‌آفرین هستند. وزن زیاد بدن باعث خمیدگی‌ پا، چرخیدن زانوها به طرف داخل، و بدی وضع بدن شده و اختلالات زمینه‌ای تعادل را بر هم تشدید می‌کنند. ران‌های بلند هم ممکن است باعث راه‌رفتن به‌طرزی غیرعادی شوند.
حالا فرض کنید اندازه‌های تمام قسمت‌های بدنتان طبیعی است، ولی کاملاً سرجای خود نیستند. خارج شدن هر بخش از بدن از محل خود باعث عدم تعادل می‌شود، درست همان‌طور که یک چرخ اتومبیل دقیقاً در جای خود نباشد. یکی از این عدم‌ تعادل‌ها چرخیدن پا به طرف داخل در اثر صافی کف پا است و دیگری خارج شدن کشکک زانو از مسیر حرکت خود است.
گاهی همهٔ قسمت‌ها سرجای خود هستند، اما کار خود را درست انجام نمی‌دهند. نمونهٔ این بدکار کردن، قفل شدن انگشت بزرگ پا است. این حالت می‌تواند بازکردن کامل پا را مشکل کرده و باعث شود پا را به‌دنبال خود بکشید و مچ را به زحمت خم کنید. خشک شدن مفاصل پا یا ضعف ماهیچه‌هائی که حرکت یک یا چند مفصل را کم کنند هم ممکن است به لنگیدن منجر شود.
اگر هر یک از استخوان‌ها، ماهیچه‌ها، یا عصب‌های پا آسیب ببیند، برای کم شدن درد می‌لنگید. حتی ممکن است خودتان متوجه درد نشوید. مثلاً اگر سابقاً بازیکن فوتبال بوده‌اید، پیر شدن مفاصل یا آسیب‌های قدیمی که به خوبی التیام نیافته‌اند کمی درد ایجاد می‌کنند و قبل از اینکه خود متوجه آن شوید، بدن با لنگیدن با آن مقابله می‌کند.
درد سیاتیک هم، که ناشی از فشردن عصب سیاتیک است، ایجاد لنگیدن می‌کند.
بعضی لنگیدن‌ها فقط ناشی از عادت است. مثلاً حمل هر روز کتاب، کیف دستی، یا چیزی سنگین در یک طرف بدن به‌تدریج لنگیدن ایجاد می‌کند و اگر تمام روز سر پا می‌ایستید، ناخودآگاه وزن بدنتان را روی یک پا می‌اندازید، حتی به هنگام راه رفتن.
در بدترین حالت، لنگیدن علامت وجود یک عفونت باکتریائی در پا است. لنگیدن می‌تواند نشانهٔ اولیه تصلب متعدد اعصاب (MS) باشد. همچنین لنگیدن ممکن است نشان‌دهندهٔ اختلالی عصبی مثل آسیب‌دیدگی عصب، بیماری عصبی ماهیچه‌ای، ضایعه‌ای در ستون مهره‌ها، یا تومور مغزی باشد. خوشبختانه این موارد نادرند.

- درمان لنگیدن
تصحیح لنگیدن ممکن است کار پر زحمتی باشد. بیشتر افراد حوصلهٔ آن را ندارند یا از لنگیدن خود بی‌خبرند تا آن را تصحیح کنند. اگر سعی در درمان لنگیدن کنید و عامل اصلی را درمان نکنید، گرفتاریتان شدیدتر می‌شود. و چون علل لنگیدن زیاد است، تشخیص آن به عهدهٔ متخصص استخوان یا فیزیوتراپی است. رعایت نکات زیر در ضمن درمان به بهبود سریع‌تر لنگیدن کمک می‌کند.
کفی بگذارید. با گذاشتن کفی طبی می‌توانید کوتاهی پا، قفل شدن شست پا، صافی کف پا، چرخیدگی پا، و اختلالات دیگری را تصحیح کنید. کفی‌ها لنگیدن‌های مختصر و کوتاه مدت را درمان می‌کنند، اما لنگیدن‌های پیش‌رونده را بدتر می‌کنند. کفیی تهیه کرده و به‌کار ببرید. اگر بعد از دو هفته نتیجه نگرفتید، به پزشک مراجعه کنید.
بار را جابه‌جا کنید. اگر از یک طرف بدنتان بیشتر کار کشیده‌اید، کار با طرف دیگر را بیشتر کنید. سعی کنید با هر دو طرف بدن بار حمل کنید. و اگر زیاد سرپا می‌ایستید، وزن بدن را بر هر دو پا بیندازید.
صندلی مناسبی بخرید. نشستن تمام روز روی یک صندلی ناراحت باعث خشک شدن مفاصل، کرختی پاها، و درد کشیدن گردن می‌شود. از صندلیی با پشتی مناسب، ارتفاع قابل تنظمی برای خم نکردن گردن و راحتی پاها، و تشکچهٔ نرم و محکم استفاده کنید.
کفش اندازهٔ پا بخرید. بیشتر مردم نمی‌دانند که اندازه‌ٔ پایشان تغییر می‌کند. چپاندن پا در یک کفش تنگ به لنگیدن منجر می‌شود. کفش به اندازهٔ پایتان انتخاب کنید و به حرکت راحت پاشنه به دو قوزک، کف کفش، و کمی بلندی پاشنهٔ آن توجه کنید.
وزن کم کنید. کم کردن وزن اضاغی از ناراحتی‌هائی که باعث لنگیدن می‌شوند جلوگیری می‌کند.
روس سطح صاف راه بروید. پیاده‌روی ورزش بسیار خوبی برای حفظ وضعیت خوب بدن است. اگر می‌لنگید، از پیاد‌ه‌روی در کوه‌ها، سطوح شیب‌دار و راه‌های ناهموار خودداری کنید.
دست‌ها را حرکت دهید. راه رفتن طبیعی و درست در هماهنگی دست و پا است. وقتی پای راست را جلو می‌گذارید، دست چپ جلو می‌رود و وقتی پای چپ را جلو می‌برید، دست راست جلو می‌رود. اگر این حرکات را درست انجام نمی‌دهید، ممکن است علامتی برای خشک شدن یا ضعف شانه باشد. این گرفتاری را به پزشک نشان دهید تا ورزش‌های مناسب برای تصحیح آن تجویز کند.
یک‌پائی دوچرخه بزنید. اگر عدم تعادل واضحی در کشیدن پا یا خم کردن مفصل دارید، انجام ورزش‌های تقویت‌کنندهٔ آن مفید است. یکی از ورزش‌های خوب برای این کار پا زدن دوچرخهٔ ثابت با یک پا است. مدتی را با پای ضعیف دوچرخه بزنید تا قدرت آن مثل پای دیگر شود. اما اگر احساس درد کردید یا لنگیدن شدیدتر شد، این کار را متوقف کنید.


مطالب مرتبط

تهوع

- چه وقت به پزشک مراجعه کنیم؟
- تهوع بیش از دو روز طول می‌کشد یا تکرار می‌شود.
- در هنگام آبستنی تهوع به قدری شدید است که مانع خوردن و آشامیدن می‌شود.
تهوع نشانهٔ چیست؟
در قسمت عقب یک اتوبوس زهوار در رفته گیر افتاده‌اید که در پیچ و خم یک جادهٔ روستائی پر دست‌انداز در حرکت است. بوی عرق تن، دود اگزوز اتوبوس، و غذاهای گوناگون هوا را پر کرده است. و شما به‌طرز وحشتناکی احساس دل به‌هم خوردگی می‌کنید.
تهوع در اثر حرکت اتوبوس یا خوردن غذای چرب چیز خوبی به‌نظر نمی‌رسد، اما در واقع، برای بدن لازم است.
تهوع راه طبیعی سرکوب کردن اشتها است. وقتی چیزی دستگاه گوارش شما را تحریک می‌کند، چه غذا باشد و چه باکتری، پیامی به ”مرکز استفراغ“ در مغز ارسال می‌شود. مغز فرمان می‌دهد تا دهان بزاق ترشح کند، معده به حرکت درآید، مجاری تنفسی تنگ شوند، و اشتها فروکش کند. تمام این چیزها به‌صورت یک چیز خود را بیان می‌کنند: تهوع، این تهوع مانع خوردن چیز دیگر و در نتیجه، تحریک بیشتر معده می‌شود.
اما تهوع همیشه ساز و کار دفاعی دستگاه گوارش نیست. مرکز تعادل بدن در گوش هم می‌تواند باعث تهوع شود. مثلاً وقتی در یک قایق در حال حرکت نشسته‌اید، مغز یک پیام گنگ دریافت می‌کند: چشمان شما روی یک کتاب یا چیز دیگری ثابت است، ولی مایع گوش درونی شما با حرکت قایق در تلاطم است. این ناهماهنگی پیام‌ها باعث ترشح هورمون‌های اضطراب می‌شود که ماهیچه‌های معده را به جنبش در ‌می‌آورد. این کار احساس ناخوشایندی را به‌وجود می‌آورد که اغلب به استفراغ منتهی می‌شود و دریاگرفتگی نام دارد.
خوشبختانه داروهائی برای رفع تهوع وجود دارد، گرچه داروهای دیگری مثل داروهای بیهوشی، شیمی درمانی، و ضد افسردگی‌های سه‌حلقه‌ای خود تهوع می‌آورند.
از علل دیگر تهوع، سردرد میگرنی، تنش هیجانی و بوهای ناخوشایند است. تغییر شدید تعادل هورمون‌های بدن، مخصوصاً در سه ماه اول آبستنی، نیز ایجاد تهوع می‌کنند.
تهوع مداوم هم ممکن است ناشی از گرفتاری‌ جدی گوارشی مثل التهاب رودهٔ بزرگ، زخم‌های گوارشی، التهاب رود و معده، یا سنگ کیسهٔ صفرا باشد. در این موارد، تهوع معمولاً با درد یا علائم دیگر همراه است. همچنین تهوع ممکن است علامتی برای حملهٔ قلبی، برخی انواع سرطان، یا بیماری‌های کلیوی یا کبدی باشد.

- درمان تهوع
اگر تهوع شدید و مداوم دارید، حتماً به پزشک مراجعه کنید. اما کارهائی برای کم کردن تهوع ملایم و معمولی می‌توان انجام داد.
چیزی بخورید. این کار را که احتمالاً آخر از همه انجام می‌دهید، در اول بکنید. خوردن چیزی نشاسته‌ای در اولین حملهٔ تهوع ممکن است حرکات نامنظم معده را کنترل کند. تکه‌ای نان برای این کار مناسب است، ولی چیزهای چرب برای معده سنگینند و تهوع را بدتر می‌کنند.
چیزی بنوشید. خوردن چای کم‌رنگ یا آب از همه بهتر است. کمی آب سیب شیرین یا نوشابهٔ بدون گاز هم خوب است، چون قند حرکات معده را منظم می‌کند. اما اینها را کم کم و در دمای اتاق بنوشید. نوشیدنی سرد یا گازدار معده را بیشتر تحریک می‌کند. شیر نخورید، چون شیر در این معدهٔ آشفته پنیری می‌شود.
دارو بخورید. خوردن داروی ضدتهوع مثل متوکلوپرامید به سرکوب کردن تهوع کمک می‌کند.
نفس عمیق بکشید. اضطراب ترشح هورمون‌هائی را تحریک می‌کند که تهوع می‌آورند. برای کاهش اضطراب، چند نفس عمیق و آهسته بکشید. نفس عمیق انقباضات معدی را هم آرام می‌کند.
داروهایتان را کنترل کنید. مصرف مقدار زیاد داروهای ضدافسردگی سه‌حلقه‌ای باعث تهوع می‌شود. اگر از این داروها (یا هر داروی دیگر) مصرف می‌کنید و احساس تهوع می‌کنید، به پزشک اطلاع دهید. پزشک تهوع‌آور بودن دارو و جایگزین کردن درمان را بررسی می‌کند.
بالا بیاورید. اگر هنوز احساس تهوع می‌کنید، جلو استفراغ را نگیرید. شاید این بهترین راه برای دفع چیز ناخوشایند از معده باشد.
- درمان دریاگرفتگی
دارو را زود بخورید. داروهای ضدتهوع مخصوص دریاگرفتگی را اگر لااقل یک ساعت پیش از شروع حرکت بخورید، در کنترل دریاگرفتگی بسیار مؤثر است. همچنین پزشک می‌تواند داروهای قوی‌تری برایتان تجویز کند که تا چهار روز در خون باقی بماند. خواب‌‌آلودگی از عوارض این داروهاست.
زنجبیل بخورید. مطالعات علمی نشان داده است که زنجبیل دو برابر داروهای دریاگرفتگی مؤثر است و عوارض آنها را نیز ندارد. ۱۵ دقیقه قبل از حرکت، و هر چهار ساعت یک بار، یک کپسول ۴۰۰ میلی‌گرمی زنجبیل بخورید.
بالا بروید. فضای بسته دریاگرفتگی را تشدید می‌کند. اگر در کشتی هستید، به عرشهٔ آن بروید و سعی کنید در نزدیک مرکز آن قرار گیرید که در آنجا شیب حرکت کمتر است.
به افق نگاه کنید. در قایق چشم‌ها را به افق بدوزید. در اتومبیل دورترین فاصلهٔ روبه‌رو را نگاه کنید. این کار را به تثبیت دید شما، حتی در حرکات شدید مایع گوش درونی، کمک می‌کند.
مچتان را بفشارید. روش چینی طب فشاری دریاگرفتگی را حتی در ضعیف‌ترین ملوانان درمان کرده است. نقطهٔ مخصوص آن درست در وسط مچ دست و سه انگشت پائین‌تر از چین جدا کنندهٔ کف دست و مچ است. مچ‌بند کشسان مخصوص این کار فشار مداومی بر انی نقطه وارد می‌کند. اما ظاهراً فشار همراه با ماساژ نقطهٔ مؤثرتر است.
- بیماری صبحگاهی
بیماری صبحگاهی (که در تمام روز هم ممکن است روی دهد) معمولاً در مراحل اولیهٔ آبستنی روی می‌دهد و حملات آن اغلب بعد از ماه سوم از بین می‌رود.
فوراً چیزی بخورید. خوردن بیسکویت یا چیز سادهٔ دیگری بلافاصله بعد از بیدار شدن از تهوع صبحگاهی جلوگیری می‌کند. چند بار خوردن غذا به مقدار کم در طی روز هم به رفع آن کمک می‌کند.
چای زنجبیل بنوشید. محققان دانمارکی دریافته‌‌اند که گرد ریشهٔ زنجبیل تهوع و استفراغ را که گاعی به بستری شدن در بیمارستان منتهی می‌شود کم می‌کند. در بسیاری از زنان آبستن هم چای زنجبیل از تهوع جلوگیری می‌کند. یک قاشق چای‌خوری گرد زنجبیل را در یک فنجان آب داغ ریخته و بنوشید. در صورت لزوم هر چهار ساعت یک بار آن را تکرار کنید.
ویتامین B۶ بخورید. تحقیقات نشان داده است که زنانی که سه‌بار در روز ۲۵ میلی‌گرم ویتامین B۶ خورده‌اند، کمترد چار تهوع شدید شده‌‌اند. اما این ویتامین فقط در موارد شدید مؤثر است و تهوع‌های ملایم را درمان نمی‌کند. از پزشک خود در مورد مفید بودن مصرف آن سئوال کنید (زنان آبستن باید پیش از خوردن هر نوع دارو از پزشک خود اجازه بگیرند).
آب میوه بخورید. اگر تهوع به استفراغ منتهی می‌شود، باید مایع از دست رفته، مخصوصاً کربوهیدرات‌های موجود در آب میوه، را جبران کنید. اگر نمی‌توانید چیزی در معده نگاه دارید، فوراً نزد پزشک بروید.

وبگردی
تریلی در اهواز چپ کرد، مردم بارش را غارت کردند!
تریلی در اهواز چپ کرد، مردم بارش را غارت کردند! - یک تریلی در اهواز واژگون شد و مردم به جای کمک به راننده مصدوم بار تریلی را بردند
بازگشت گوگوش به ایران و نحوه برخورد با او در فرودگاه
بازگشت گوگوش به ایران و نحوه برخورد با او در فرودگاه - در ویدئوی زیر روایت فائقه آتشین (گوگوش) را از بازگشت به ایران بعد از انقلاب و نحوه برخورد پاسدار فرودگاه و دادستانی با او می شنوید. او این خاطرات را سال ۲۰۰۰ در تورنتوی کانادا روایت کرد.
ماجرای عکس متفاوت وزیر جوان و هشتگ‌های توییتری
ماجرای عکس متفاوت وزیر جوان و هشتگ‌های توییتری - نكته جالب در اين ميان، گستردگي و تنوع واكنش‌ها به پوشش «وزير جوان» بود. تا آن‌جا كه در ميان كاربران بودند گروهي كه اين پوشش را در حد «شق‌القمر» بالا برده و اين تفاوت ظاهري را نشانه‌اي از تفاوتي عميق در نوع نگاه آذري‌جهرمي تحليل كردند و در مقابل، طيفي نيز «وزير جوان» را به‌خاطر تلاش براي آنچه ازسوي اين كاربران نوعي «پوپوليسم» و «عوام‌فريبي» خوانده شد
اظهارات تند احمدی نژاد علیه روحانی و دولت!
اظهارات تند احمدی نژاد علیه روحانی و دولت! - محمود احمدی نژاد با انتشار پیام ویدیویی تندی علیه رئیس جمهور، وی را هم دست رئیس دو قوه دیگر نامید و خواستار کناره گیری حسن روحانی از مقام ریاست جمهوری شد.
فیلم | قرار نبود روحانیت در همه چیز اظهارنظر کند!
فیلم | قرار نبود روحانیت در همه چیز اظهارنظر کند! - فیلم - مدتی قبل حجت الاسلام زائری مهمان خبرآنلاین بود و در کافه خبر به بررسی مسایل فرهنگی و اجتماعی ایران و نقش روحانیت در جامعه پرداخت.
فیلم | چرا مردم مسئولین را مسخره می‌کنند؟
فیلم | چرا مردم مسئولین را مسخره می‌کنند؟ - فیلم - چرا مردم مسئولین را مسخره می‌کنند؟ پاسخ این سوال را در ویدئوی زیر ببینید.
فیلم سانسور شده خوانندگی سحر قریشی در یک برنامه
فیلم سانسور شده خوانندگی سحر قریشی در یک برنامه - سکانس سانسور شده مسابقه «13 شمالی» که در آن سحر قریشی ترانه های مشهور چند تن از خوانندگان را می خواند، ببینید. اولین قسمت این مسابقه در شبکه نمایش خانگی توزیع شده است.
عاشق شدن لیلای سریال پدر،داستانی کاملا واقعی!
عاشق شدن لیلای سریال پدر،داستانی کاملا واقعی! - روایت نازنین پیرکاری،مجری و تهیه کننده تلویزیون از عاشق شدن خود که داستان سریال پدر شد...
یک ژن خوب تازه: جان متاعی است که هر بی سروپایی دارد
یک ژن خوب تازه: جان متاعی است که هر بی سروپایی دارد - مهمترین بخش های سخنان او اینجاست که عنوان می کند: چه کسی در جریان انقلاب بوده؟ اگر یک عده ای جان دادند، یک عده ای هم این وسط پول دادند. او که گویا دستی در شعر هم دارد، سخن عجیب تری از آنچه پیش از این گفته بر زبان جاری می سازد و با به کار بردن این بیت که «جان چه باشد که نثار قدم دوست کنم *** این (جان) متاعی است که هر بی سروپایی دارد» ...
۳ یا ۶ ماه دیگر گفتگو‌های ایران و آمریکا شروع می‌شود
۳ یا ۶ ماه دیگر گفتگو‌های ایران و آمریکا شروع می‌شود - به گفته امیر احمدی، مقامات ایران موضعی گرفته‌اند که توجیه انجام مذاکرات بر سر توافق هسته‌ای را سخت می‌کند. آن‌ها در حال حاضر درباره مسائلی، از جمله یمن، و احتمالا بزودی درباره سوریه، گفتگو می‌کنند. بنابراین، به جای توافق هسته‌ای، آن‌ها به احتمال زیاد درباره سایر مسائل، بخصوص مسائل منطقه‌ای، گفتگو خواهند کرد.
ترامپ حتی به شلیک یک گلوله نیاز ندارد
ترامپ حتی به شلیک یک گلوله نیاز ندارد - برای آمریکا کم هزینه‌ترین استراتژی ادامه وضع موجود است. ترامپ در یک سال گذشته کاری کرد که ۳۰ میلیارد دلار دارایی ایران از کشور خارج شود. این پول به کشور‌هایی مثل ترکیه، گرجستان، ارمنستان، مالزی و ... که از ثبات و امنیت برخوردارند رفت و در این کشور‌ها سرمایه گذاری شد. همین موضوع کمر اقتصاد ایران را می‌شکند. در این یک سال دلار به نزدیک ۱۰ هزار تومان رسیده است. ترامپ حتی به شلیک یک گلوله نیاز ندارد. اگر…
سحر تبر چهره واقعی‌اش را آشکار کرد!
سحر تبر چهره واقعی‌اش را آشکار کرد! - سحر تبر سال گذشته برای اولین بار در رسانه‌های جهان دیده شد. گمانه زنی می‌شد که او برای شباهت پیدا کردن به آنجلینا جولی ۵۰ عمل جراحی داشته است. اما او در نهلایت شبیه شخصیت "عروس مرده" تیم برتون به نظر می‌رسید.
ترجیح می‌دهید کدام‌ زن همکار شوهر شما باشد!
ترجیح می‌دهید کدام‌ زن همکار شوهر شما باشد! - یک بنر تبلیغاتی که ظاهراً با هدف ترویج فرهنگ حجاب طراحی شده، سبب‌ساز واکنش‌های کاربران شبکه اجتماعی توییتر شده است. در این بنر، از رهگذران خواسته شده بین دو گزینه موجود، زنی چادری و زنی مانتویی، انتخاب کنند ترجیح می‌دهند کدام‌یک همکار همسرشان باشد!
فیلم قتل عجیب زن جوان توسط شوهرش در اسلامشهر!
فیلم قتل عجیب زن جوان توسط شوهرش در اسلامشهر! - در اتفاقی عجیب و غیر قابل باور فردی امروز به دلیل درخواست طلاق همسرش در خیابان اسلامشهر وی را با ضربات چاقو از پای درآورد، از سرنوشت این خانم اطلاع دقیقی در دست نیست.