پنج شنبه ۳ اسفند ۱۳۹۶ / Thursday, 22 February, 2018

سپیده کاشانی


زندگی نامه
خانم سپیده كاشانی در سال ۱۳۱۵ هجری ق در شهر كاشان در خانواده ای كه به مبانی اسلامی و مذهبی سخت پایبند بودند به دنیا آمد . او تحصیلات ابتدایی و متوسطه را در كاشان گذراند سپس به تهران عزیمت كرد . او پس از پیروزی انقلاب اسلامی فعالیت های ادبی خود را وسعت بخشید و با مطبوعات و رادیو و تلویزیون همكاری نزدیك داشت به طوری كه سرودهای انقلابی زیادی را تهیه كرد كه به خصوص در دوران جنگ تحمیلی مرتب از رادیو و تلویزیون پخش می شد . وی مدت ده سال از سال ۱۳۶۰ عضو رسمی شعر و ادب وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در تالار وحدت بود و بیش از یك سال هم در سمت عضو شورای عالی شعر و ادب تلویزیون انجام وظیفه كرد . این شاعره بزرگ سرانجام در بهمن ماه ۱۳۷۱.هجری ش چشم از جهان فرو بست و به دیار باقی شتافت .
ویژگی سخن
خانم سپیده كاشانی شاعری خوش قریحه و نیكوپرداز می باشد كه شعرش از لطافت و ظرافت خاصی برخوردار است . او هم به سبك قدیم و هم به سبك نو اشعار زیبایی سروده است .
معرفی آثار
نخستین مجموعه شعری او كه در سال ۱۳۵۲ &#۶۵۲۵۹; .ش به چاپ رسید عبارت است از پروانه های شب و بسیاری از شعرهای آهنگها و سرودهای انقلابی كه تاكنون ساخته و پخش شده است .
گزیده ای از اشعار
پیمان
سرم را نیست سامان جز تو ، ای سامان من بنشین حریم جان مصفا كرده ام ، در جان من بنشین
ز اوج آسمان آرزوها سر بر آوردی كنون این مهر روشن در دل ایمان من بنشین
دو چشمم باز اما غیر تاریكی نمی بینم شب تاریك من بشكاف و در چشمان من بنشین
بیا كز نور روی تو چراغ دل بر افروزم بیا تا بشنوی اندوه بی پایان من بنشین
دل هر ذره لبریز است از نور جهان گیرت امید من بیا در باور پنهان من بنشین
به خوابم آمدی كز شوق رویت دیده نگشایم سحر چون عطر گل آهسته بر مژگان من بنشین
مرا عهد تو با جان بسته دارد رشته الفت تو نیز ای دوست لختی بر سر پیمان من بنشین
مرا هرگز نشاید تا تو را در شعر بسرایم طبیبا ، غمگسارا ، از پی درمان من بنشین
* * *

پروانه های شب
پروانه های شب
در زیر داربست بلند
ستاره ها
حرفی است بر كتیبه این قصر كاغذین
حرفی ز روزهای شتابنده
حرفی ز لحظه های نتابیده
كز تنگه های شب زده می آید
كز برج یادها …..
پروانه های شب
نیمی است از ادامه یك انسان
كه نیم دیگرش
دنیای عابری است كه تنها
بر دست های خالی خود خیره مانده است
او در تمام راه
می گشت تا به شعله شعری
شایسته هزاره شیرین
بر بیستون یاد
آلاله های عشق بر افروزد
اما كلام او
چون نقش یك گناه بر آیینه زمان
بی رنگ در
احاطه تحقیر می شكست
پروانه های شب
این حرف
این صداقت گسترده
ای كاش در بلندی اندیشه های تو
یك دم مجال پر زدنی یابد

* * *
هجرت عاشقان
خاك صحرای جنون ، خاطره مجنون داشت برگ برگ گل آن چهره به رنگ خون داشت
خار آن از سفر عشق حكایت می كرد ریگ زارش سخن از قافله مجنون داشت
نقش پایی كه عیان بود بر آن دشت غریب داستان سفری در افق گلگون داشت
با صبا چون سخن از داغ شقایق گفتم دیدمش شعله نفس زمزمه ای محزون داشت
آنكه با داغ دل لاله سحر كرد شبی سیل اشك از مژه مواجتر از جیحون داشت
دل آشفته ما را به اسارت می برد كاروانی كه متاعی ز عقیق خون داشت
آه ز آن پرسش معصوم دو چشمان یتیم كه اندر آن محكمه از عمر سخن افزون داشت
نقش خاتم به جبین داشت دلارا ، سروی رایت افراشته بر دوش ، ره گردون داشت
رفت فرهاد و پیامش همه شیرین كاری است ناقه در اشك غم لاله و شان گلگون داشت
نام اگر یافت سپیده ز ره گمنامی عاشقی بود كه عطر سخنش افسون داشت

* * *


منبع : بنياد انديشه اسلامي

مطالب مرتبط

متولدان آتش و برگ‌ریزان


متولدان آتش و برگ‌ریزان
● متولدان آذر، ماه آخر پاییز
اینک کار را با دو آرتیست آغاز می‌کنیم که در ادبیات معاصر ما، وزنه‌ای سخت سنگین هستند و آبروی شعر
معاصر ما، با وجود این دو، وجهه‌ای جهانی و همه‌گیر یافته: «احمد شاملو» (الف. بامداد) و «محمود مشرف آزاد تهرانی» (م. آزاد)، که اولی، جهان خاک را ترک کرده و دومی زنده و قبراق کار فرهنگی و هنری خود را پی می‌گیرد. هرچه خاک اولی است، طول عمر دومی باشد.
احمد شاملو، ا. صبح، که بی‌درنگ به الف. بامداد شهرت یافت. هنری‌مرد، ایرانی شرافتمند در حوزه‌ی شعر و کتاب و ترجمه و قصه و روزنامه‌نگاری اصولی و سالم. اوایل سال‌های ۵۹ و ۶۰، وقتی مصاحبه‌گری از او پرسید: چرا با تنگی فضای هنری، مثل بسیارها هنرمند دیگر به کشوردیگری نمی‌روی که: سعدیا حب وطن گرچه حدیثی است صحیح / نتوان مرد به حسرت که من اینجا زادم.
غول زیبای شعر فارسی پس از نیما و اینک تا همیشه، گفت:
«چراغ من در این خانه می‌سوزد!»
شاملو، به راستی منشوری است چندسویه. کمتر هنرمندی داشته‌ایم که دست به هر کار و فعالیتی زده است، مثل احمد شاملو، در همه توفیق یافته باشد و درخشیده باشد. در تمامی کارها، گزیده و ممتاز و تمام،‌ نه چون بسیارها که به قول بیهقی، در تمام کارهای خود ناتمام بوده‌اند.
بامداد، دقیقاً ادامه‌ی افتخار حافظ است، گفتی الهه‌ی شعر، بار امانت شعر و شرف و هنر اخلاف را به کف باکفایت او سپرد، تا حلقه‌ی اتصال درست و میانی اسلاف باشد به اخلاف. کتاب‌ها و رساله‌های فراوان در باب شعر و زندگی او نوشته‌اند، قصد ما، تنها یادآوری مسیر زندگی هنری پرافتخار اوست و مسلم است که با این مختصر، جز همین سلامی دوباره، به دوستداران شعر و کار شاملو، میسر نخواهد شد.
در هجدهم آذرماه ۱۳۰۴ به دنیا آمد، از نوجوانی به هنر پرداخت. زود و به رسم آن دوران، جذب حزب توده شد، اما خیلی زود، از حزب و حزب‌بازی‌های مرسوم آن زمانه، کنار کشید. لابد به این دلیل که دریافت حزب توده هم، برای اربابان خارجی ـ گیرم اربابان مدعی دیکتاتوری پرولتاریا ـ خوش‌رقصی می‌کند. لابد دریافت، این مردم، اصولاً ذهن تحزب‌سازی دارند، اما هیچ نظری را جز نظر خودشان برنمی‌تابند چون هرکس خود را داناترین و اصولاً همه‌کاره می‌داند و مسلم است که این ذهنیت، کار جمعی را برنمی‌تابد.
اما به گمان من، احمد شاملو، از حزب و حزب‌بازی کنار کشید، چون، خود او به تنهایی یک حزب بود، انسانی متشکل از چند انسان، انسان شاعر، انسان محقق، انسان روزنامه‌نگار، انسان مترجم، انسان نویسنده و...
شاعری پویا، در زمانه‌ی خود نوگرا و نوخوان و نودان. شاعری که می‌دانست برای مردم می‌گوید و می‌نویسد. به همین دلیل رشید و سربلند، و پشت‌گرم به حمایت مردم. برای همین در بیشتر کارهاش مانیفست صادر می‌کرد:
«هرگز ازمرگ نهراسیده ام
اگرچه دستانش، از ابتذال، شکننده‌تر بود.
هراس من ـ باری ـ همه از مردن در سرزمینی است
که مزد گورکن
از آزادی آدمی
افزون‌تر باشد.»
او هراسی نداشت از این که «خرخاکی‌ها در جنازه‌اش به سوءظن بنگرند» رنج‌ها کشید و تمام رنج‌هاش انسانی بود، چون «انسان را باور کرده بود.»
در روزنامه‌نگاری هم نترس، نوآور و خوش‌فکر بود. گواه، همان چند شماره‌ی مجله‌ی «آشنا» که در جوانی درآورد، یا مجله‌ی «خوشه» که حاصل میانسالی شاعر بود. یا نشریاتی که دو سه شماره بیشتر دوام نیاوردند و توسط دوستاقبانان آزادی، توقیف شدند، مثل «بارو» که همراه یدالله رؤیایی «رؤیا» درآورد. (نام نشریه هم از نام دو شاعر ساخته شد «با» از اول «بامداد» و «رو» از ابتدای رؤیا)
م. آزاد، محمود مشرف آزاد تهرانی، برای اولین بار مطالبی پربار در چند شماره‌ی مجله‌ی فردوسی در شعر و زندگی او نوشت به نام «کرگدن». بعد البته درباره‌ی الف. بامداد، بسیارها نوشتند. برخی به ناحق بر او تاختند. اما بیشتر به ستایش شعرش قلم زدند ـ که نمی‌توان حقیقت را ننوشت، لااقل برای آرامش وجدانی خویش ـ ابتدا «آوازهای فراموش‌شده» را درآورد، که بعدها، به جمع‌آوری نسخه‌های منتشرشده‌ی آن دست زد، تا خود تمامی نسخه‌ها را از بین ببرد و این لکه بر نام شعری‌اش نماند. پس می‌توان گفت در ۱۳۳۶ کار خود را آغاز کرد با «هوای تازه». کتاب‌های دیگرش در شعر این‌هاست:
باغ آینه ـ آیدا در آینه ـ لحظه‌ها و همیشه ـ آیدا، درخت و خنجر و خاطره ـ ققنوس در باران ـ مرثیه‌های خاک ـ شکفتن در مه ـ ابراهیم در آتش ـ ترانه‌های کوچک غربت ـ مدایح بی‌صله ـ حدیث بی‌قراری ماهان.
«زن در پشت در مفرغی» هم قصه‌ای است از او که در همان سال‌های چاپ «باغ آینه» از او چاپ شده. در ترجمه، کارهای زیبا و بسیاری دارد که می‌توان به «پابرهنه‌ها»ی زاهاریا استانکو اشاره کرد، که در آن اوج اعتقادش را به ترجمه، یعنی ترجمه‌ی آزاد نشان داد.
عظیم‌ترین کار تحقیقی در باب فرهنگ مردم، از او و آیدا همسر اوست، کتابی که تا کنون یازده جلد آن منتشر شده و اینک همسر شاعر، به تنهایی تدوین و تنظیم آن را ادامه می‌دهد.
اما درباره‌ی م. آزاد «محمود مشرف آزاد تهرانی» که هجدهم آذرماه ۱۳۱۲ متولد شده و اینک در تهران زندگی می‌کند. فعلاً به شعر جذابی از او بسنده می‌کنیم، تا در شماره‌ی آینده درباره‌ی زندگی و شعرش هم قلمی بزنیم چنان که درخور این شاعر و نویسنده و مترجم خوب ماست.
●بی تو خاکسترم
بی تو خاکسترم
بی تو، ‌ای دوست!
بی تو تنها و خاموش
مهری افسرده را بسترم.
بی تو در آسمان، اخترانند
دیدگان شررخیز دیوان.
بی تو نیلوفران آذرانند.
بی تو خاکسترم
بی تو، ‌ای دوست!
بی تو این چشمه‌سار شب‌آرام
چشم گرینده‌ی آهوانست.
بی تو، این دشت سرشار
دوزخ جاودان است.
بی تو مهتاب تنهای دشتم
بی تو خورشید سرد غروبم
بی تو بی‌نام و بی‌سرگذشتم.
بی تو خاکسترم
بی تو، ‌ای دوست!
بی تو این خانه تاریک و تنهاست
بی تو، ‌ای دوست
خفته بر لب، سخن‌هاست!
بی تو خاکسترم
بی تو،
‌ای دوست!
● خارج از متن:
الف ـ مدتی است میان برخی از ورثه‌ی شاعر بزرگ همیشه، احمد شاملو و عده‌ای از دوست‌داران او، از یک طرف و بعضی از هواداران و دوستان قدیمی‌تر الف. بامداد و ناشر «دن آرام»، به ترجمه‌ی شاملو، جنگ و جدلی لفظی برپا شده. بیایند به خاطر عزت و شرف شعر و کارهای او، آتش‌بس بدهند. شاملو آنقدر بزرگ است که سودش به همگان برسد.
ب ـ ما به عنوان علاقه‌مندان به هنر شاملو، به خود این اجازه را می‌دهیم. وگرنه می‌دانیم وارثان را هم عرف و هم قانون به رسمیت شناخته، اما احمد شاملو که انسان را همیشه رعایت کرده است متعلق است به تمام فارسی‌زبانان، مثل حافظ و مولانا و نیما. این بزرگان، هنرمندان ملی ما هستند. مشایعت مردم بسیار در تشییع جنازه‌ی بزرگمرد هنر عینیت حرف ما بوده و در تاریخ ادبیات این مرز و بوم ثبت گشته.

دانیال بویایی


وبگردی
ممنوعیت پروازهای «هواپیمایی آسمان» در اروپا
ممنوعیت پروازهای «هواپیمایی آسمان» در اروپا - پرواز تمام هواپیماهای «آسمان» در اروپا ممنوع است
استحاله! / بررسی نامه احمدی‌نژاد به رهبری
استحاله! / بررسی نامه احمدی‌نژاد به رهبری - دگرديسي‌هاي فراواني در ايران صورت گرفته‌است؛ اصولگرايان اصلاح‌طلب شده‌اند، تحول‌طلبان محافظه‌كار شده‌اند، مسئولان پاسخ ناكارآمدي‌هاي خود را از مردم مي‌خواهند و در تازه‌ترين نوع اين استحاله‌ها فردي كه بسياري مدعي هستند او برآمده از مهندسي انتخابات است با ارسال نامه به رهبرمعظم انقلاب درخواست برگزاري انتخاباتي آزاد، زودهنگام و به دور از مهندسي كرده‌است! محموداحمدي‌نژاد همان پديده خانمان براندازي كه براي…
سیف و بازی تکراری غیر مجازها !
سیف و بازی تکراری غیر مجازها ! - حرفهای تکرای بانک مرکزی در مورد صرافی ها و موسسات مالی غیر مجاز با یک جستجوی ساده در اینترنت.
مصاحبه دختری که با ریش به «آزادی» رفت با یورونیوز
مصاحبه دختری که با ریش به «آزادی» رفت با یورونیوز - فیلم - زهرا خوش نواز در گفتوگو با یورونیوز از مراحلی که برای آماده سازی ظاهرش طی کرد تا با چهره‌ای متفاوت وارد استادیوم شود گفت. او می‌گوید: «زمانی که از تونل گذر کردم و وارد ورزشگاه شدم و چشمانم به چمن ورزشگاه افتاد گریه‌ام گرفت.»
بار دیگر زیر گرفتن ماموران پلیس با ماشین سواری توسط دراویش
بار دیگر زیر گرفتن ماموران پلیس با ماشین سواری توسط دراویش - باز هم زیر گرفتن ماموران امنیتی و نیروی انتظامی توسط یک ماشین دیگر سواری توسط اراذل خیابان گلستان هفتم
حمله با اتوبوس به مأموران پلیس در پاسداران
حمله با اتوبوس به مأموران پلیس در پاسداران - کی از دراویش گنابادی با اتوبوس به مردم و مأموران پلیس در خیابان پاسداران تهران / گفته میشود تعداد شهدای ناجا در حمله آشوبگران فرقه ضاله گنابادی و حامیان نورعلی تابنده به ۴ تن رسیده است.
لحظه مواجهه وزیر راه با خانواده قربانیان سانحه هواپیمای
لحظه مواجهه وزیر راه با خانواده قربانیان سانحه هواپیمای - به دنبال سقوط هواپیمای تهران-یاسوج ویدیو لحظه مواجه خانواده های جانباختگان را با وزیر مشاهده می کنید.
حمله با چاقو به یک راننده سر پارک خودرو
حمله با چاقو به یک راننده سر پارک خودرو - تصاویری دردناک از حمله مرد موتور سوار با چاقو به یک مرد راننده در حضور همسر و فرزندش در شهرستان داراب استان فارس را در ویدئوی زیر می بینید. به نظر میرسد این اتفاق در پی جرو بحثی بر سر پارک کردن وسایل نقلیه روی داده است!
اگر «عدم رویارویی با حریفان اسرائیلی» آرمان ماست چرا پنهانی و دزدکی؟
اگر «عدم رویارویی با حریفان اسرائیلی» آرمان ماست چرا پنهانی و دزدکی؟ - آنچه مشخص است جمهوری اسلامی ایران باید تصمیم مشخص و درستی درباره سیاست عدم رویارویی با ورزشکاران رژیم صهیونیستی بگیرد. دیگر نمی‌توان با این روش تعقیب و گریزی با این مسئله برخورد کرد. دیگر نمی‌توان ورزشکاران را از مقابله با کشتی‌گیران اسرائیلی باز داشت و در برابر رسانه‌های جهانی گفت به خاطر مصدومیت در میدان حاضر نمی‌شویم و در داخل جشن بگیریم که ما عزت‌مان را حفظ کردیم و...
بدل ایرانی آنجلینا جولی رونمایی شد !
بدل ایرانی آنجلینا جولی رونمایی شد ! - شب گذشته مراسم اکران فیلم بلوک 9 خروجی 2 به کارگردانی علیرضا امینی و تهیه کنندگی محمدرضا شریفی نیا و نیز فیلم شاخ کرگدن در پردیس سینمایی ملت برگزار گردید.
اظهارات جنجالی احمدی نژاد در مقابل دادگاه
اظهارات جنجالی احمدی نژاد در مقابل دادگاه - سخنرانی پرحاشیه احمدی نژاد در مقابل دادگاه بقایی
    درس‌ هایی از غول‌ های دنیای فناوری
    به نظرم رهبران بسیاری از سازمان‌های بزرگ اعتقادی به تغییر ندارند؛ اما با نگاهی به گذشته، رد پای تاریخ را خواهید دید. بدانید که اگر کسب‌ و کاری بی‌رمق دارید، مسلما با مشکلاتی روبه‌رو خواهید بود.