یکشنبه ۳ تیر ۱۳۹۷ / Sunday, 24 June, 2018

سپیده کاشانی


زندگی نامه
خانم سپیده كاشانی در سال ۱۳۱۵ هجری ق در شهر كاشان در خانواده ای كه به مبانی اسلامی و مذهبی سخت پایبند بودند به دنیا آمد . او تحصیلات ابتدایی و متوسطه را در كاشان گذراند سپس به تهران عزیمت كرد . او پس از پیروزی انقلاب اسلامی فعالیت های ادبی خود را وسعت بخشید و با مطبوعات و رادیو و تلویزیون همكاری نزدیك داشت به طوری كه سرودهای انقلابی زیادی را تهیه كرد كه به خصوص در دوران جنگ تحمیلی مرتب از رادیو و تلویزیون پخش می شد . وی مدت ده سال از سال ۱۳۶۰ عضو رسمی شعر و ادب وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در تالار وحدت بود و بیش از یك سال هم در سمت عضو شورای عالی شعر و ادب تلویزیون انجام وظیفه كرد . این شاعره بزرگ سرانجام در بهمن ماه ۱۳۷۱.هجری ش چشم از جهان فرو بست و به دیار باقی شتافت .
ویژگی سخن
خانم سپیده كاشانی شاعری خوش قریحه و نیكوپرداز می باشد كه شعرش از لطافت و ظرافت خاصی برخوردار است . او هم به سبك قدیم و هم به سبك نو اشعار زیبایی سروده است .
معرفی آثار
نخستین مجموعه شعری او كه در سال ۱۳۵۲ &#۶۵۲۵۹; .ش به چاپ رسید عبارت است از پروانه های شب و بسیاری از شعرهای آهنگها و سرودهای انقلابی كه تاكنون ساخته و پخش شده است .
گزیده ای از اشعار
پیمان
سرم را نیست سامان جز تو ، ای سامان من بنشین حریم جان مصفا كرده ام ، در جان من بنشین
ز اوج آسمان آرزوها سر بر آوردی كنون این مهر روشن در دل ایمان من بنشین
دو چشمم باز اما غیر تاریكی نمی بینم شب تاریك من بشكاف و در چشمان من بنشین
بیا كز نور روی تو چراغ دل بر افروزم بیا تا بشنوی اندوه بی پایان من بنشین
دل هر ذره لبریز است از نور جهان گیرت امید من بیا در باور پنهان من بنشین
به خوابم آمدی كز شوق رویت دیده نگشایم سحر چون عطر گل آهسته بر مژگان من بنشین
مرا عهد تو با جان بسته دارد رشته الفت تو نیز ای دوست لختی بر سر پیمان من بنشین
مرا هرگز نشاید تا تو را در شعر بسرایم طبیبا ، غمگسارا ، از پی درمان من بنشین
* * *

پروانه های شب
پروانه های شب
در زیر داربست بلند
ستاره ها
حرفی است بر كتیبه این قصر كاغذین
حرفی ز روزهای شتابنده
حرفی ز لحظه های نتابیده
كز تنگه های شب زده می آید
كز برج یادها …..
پروانه های شب
نیمی است از ادامه یك انسان
كه نیم دیگرش
دنیای عابری است كه تنها
بر دست های خالی خود خیره مانده است
او در تمام راه
می گشت تا به شعله شعری
شایسته هزاره شیرین
بر بیستون یاد
آلاله های عشق بر افروزد
اما كلام او
چون نقش یك گناه بر آیینه زمان
بی رنگ در
احاطه تحقیر می شكست
پروانه های شب
این حرف
این صداقت گسترده
ای كاش در بلندی اندیشه های تو
یك دم مجال پر زدنی یابد

* * *
هجرت عاشقان
خاك صحرای جنون ، خاطره مجنون داشت برگ برگ گل آن چهره به رنگ خون داشت
خار آن از سفر عشق حكایت می كرد ریگ زارش سخن از قافله مجنون داشت
نقش پایی كه عیان بود بر آن دشت غریب داستان سفری در افق گلگون داشت
با صبا چون سخن از داغ شقایق گفتم دیدمش شعله نفس زمزمه ای محزون داشت
آنكه با داغ دل لاله سحر كرد شبی سیل اشك از مژه مواجتر از جیحون داشت
دل آشفته ما را به اسارت می برد كاروانی كه متاعی ز عقیق خون داشت
آه ز آن پرسش معصوم دو چشمان یتیم كه اندر آن محكمه از عمر سخن افزون داشت
نقش خاتم به جبین داشت دلارا ، سروی رایت افراشته بر دوش ، ره گردون داشت
رفت فرهاد و پیامش همه شیرین كاری است ناقه در اشك غم لاله و شان گلگون داشت
نام اگر یافت سپیده ز ره گمنامی عاشقی بود كه عطر سخنش افسون داشت

* * *


منبع : بنياد انديشه اسلامي

مطالب مرتبط

جوهر انسان به دنبال زیبایی شعر

جوهر انسان به دنبال زیبایی شعر
از آنجایی که بیشتر زبان‌ها ریشه‌ای مشترک دارند و اگر به معنای ریشه اصلی آنها رجوع شود، در پس تمامی آنها ریشه و اصل یکسانی نهفته است گذشت زمان و گذر قوم‌های مختلف از صحنه تاریخ، ترکیب اقوام گوناگون با یکدیگر و ادغام آداب و رسوم آنها عناصری هستند که در تکامل و تغییرات ریشه‌ای زبان‌ها اثرگذار بوده‌اند. با وجود تغییرات شکل‌گرفته زبانی، انسان‌ها توانسته‌اند راه‌های ارتباط کلامی متفاوتی را ابداع کنند.
با توجه به اهمیت ویژه ریشه‌ای زبان‌ها و همچنین شباهت‌های قابل توجه زبانی،‌ مبنای گفت‌وگو با دکتر بئاتریس کریستینا سالاس را در بررسی چگونگی این شباهت‌ها گذاشتیم. بئاتریس کریستینا سالاس سال ۱۹۵۶ در ونزوئلا به دنیا آمد. او دارای مدرک دکترای علوم آموزشی از دانشگاه سوربن پاریس است. سالاس به زبان‌های اسپانیایی، فرانسه، انگلیسی و فارسی مسلط است. سالاس مدت دوازده سال رئیس خبرگزاری آژانس بین‌المللی EFE بود و از سال ۲۰۰۵ سمت ریاست بخش فرهنگی سفارت ونزوئلادر تهران را برعهده گرفت. او در دانشگاه آزاد اسلامی، ادبیات و تاریخ زبان اسپانیایی تدریس می‌کند. از سالاس مقالات متعددی در مجلات و روزنامه‌های بین‌المللی منتشر شده است.
از آثار چاپ‌شده او می‌توان به «گزیده شعر معاصر ایران» به ویراستاری سالاس و ترجمه فریبا گرگین و ترجمه داستان کوتاهی از خراسان «ننه تنها» نوشته آذر رشیدی اشاره کرد. در خانه سالاس گفت‌وگو کردیم پس از ورود به خانه او تا چند لحظه مبهوت طراحی خانه‌اش بودم. درها، پنجره‌ها و تابلوهای قدیمی ایرانی، فرش ایرانی همه و همه بیانگر احساس عمیق او نسبت به فرهنگ غنی ایران است. او با حفظ اصل و ریشه خود به زوایای مختلف فرهنگ ایران نیز علاقه‌مند است و این مایه شگفتی و افتخاری بزرگ است.
▪ گفت‌وگو را با فعالیت‌های فرهنگی شما در ایران آغاز می‌کنیم. فعالیت‌های شما بیشتر در چه زمینه‌ای بوده؟
ـ من ۱۷ سال است که در ایران اقامت دارم و فکر می‌کنم که زمان طولانی هم باشد، شروع فعالیت‌هایم در جام‌جم، قسمت رادیویی خبرهای خارجی به زبان اسپانیایی بود. این اولین کار من بود و خاطرات خیلی خوبی از آن دارم. زیرا شروع اولین ارتباط نزدیک من با ایران و فرهنگ ایران بود. ما موظف بودیم شنونده‌های خارجی را با زوایای مختلف فرهنگی ایران آشنا سازیم و این کار برای من تازه‌وارد بسیار مفید بود. پس از آن فعالیتم را با تدریس در دانشگاه آزاد ادامه دادم و مدتی نیز در دانشگاه علامه طباطبایی تدریس می‌کردم اما پس از آن فعالیتم در دانشگاه آزاد متمرکز شد زیرا عضو هیات علمی دانشگاه آزاد شدم. قطعا تدریس یکی از مهم‌ترین فعالیت‌های من به شمار می‌آید.
بیشتر فعالیت‌های من به‌طور همزمان بوده‌اند و شاید به این دلیل است که زنان آمریکای لاتین زنان فعال و کاری هستند. نمی‌دانم شاید هم یک مشخصه ژنتیکی است. پس از آن مدت دوازده سال در آژانس بین‌المللی خبری اسپانیا (EFE) به همراه همسرم کار کردم که حرفه فوق‌العاده جذابی بود زیرا من هم می‌بایست با وضعیت کنونی ایران آشنا باشم و هم با وضعیت جهان. به واسطه این شغل با اشخاص مهم و سرشناسی همانند نلسون ماندلا از نزدیک آشنا شدم و شاید اگر من به کار دیگری مشغول بودم این شانس را از دست می‌دادم.
موقعیت فرهنگی و سیاسی ایران نیز در آن زمان بسیار جذاب بود و حتی خارجیان نیز علاقه شدیدی به فرهنگ ایران نشان می‌دادند. به همین دلیل فعالیت من به عنوان خبرنگار بین‌المللی امری مهم به‌شمار می‌آمد زیرا من معرف فرهنگ ایران بودم. همان‌طور که می‌دانید خارجیان تصوری متفاوت از ایران دارند، آنها فکر می‌کنند زنان ایرانی از خانه بیرون نمی‌روند و یا مردم ایران خوشبخت نیستند و مسائلی از این قبیل اما وظیفه اصلی من شناساندن تصویر واقعی ایران به آنها بود.
من هم می‌بایست به نقاط مثبت فرهنگ ایران می‌پرداختم و هم نقاط ضعف اما فعالیت من عمدتا به شناساندن نقاط مثبت فرهنگ و زندگی ایرانی معطوف می‌شد. دلیل اصلی اینکه من در ایران زندگی می‌کنم، جذابیت‌های ایران است. البته فعالیت بعدی من پس از تدریس در دانشگاه، ریاست بخش فرهنگی سفارت ونزوئلا است و این فعالیت‌ها بیشتر به برقراری و حفظ روابط ایران و ونزوئلا برمی‌گردد، همچنین در مدت این ۱۰ سال برنامه‌های فرهنگی متعددی از قبیل چاپ کتاب‌های متعدد، اجرای تئاتر و کنسرت‌های مختلف در سفارت برگزار کردیم. البته در اینجا باید از همکاری دانشجویان برای برپایی این مراسم تشکر کنم.
▪ کمی درباره فعالیت‌های روزنامه‌نگاری‌تان توضیح دهید. در چه زمینه‌ای بیشتر فعالیت می‌کردید؟ سطح خبرنگاری آن زمان را چگونه ارزیابی می‌کنید؟
ـ خب، در آن زمان فعالیت روزنامه‌نگاری من خیلی زیاد بود زیرا کار کردن در آژانس بین‌المللی EFE در مقایسه با بخش‌های کوچک‌تر از قبیل روزنامه یا مجله بسیار متفاوت بود. یک خبرنگار بین‌المللی باید ۲۴ ساعته به مراکز خبری خبر برساند و مرکز خبری هر لحظه از شما خبرهای تازه‌تری می‌خواهد و این کار برای من کار شبانه‌روزی و با استرس بود اما مفید و پرمسوولیت هم بود زیرا من نه‌تنها اسپانیا بلکه کشورهای آمریکای لاتین را نیز باید تحت پوشش خبری قرار می‌دادم و کار جالبی بود. در اوایل سال‌های جنگ من تنها زن خارجی خبرنگار بودم.
در آن زمان ما را برای تهیه خبر به مرزهای جنگی ایران می‌بردند و من به بیشتر شهرهای ایران سفر کردم و تجربه خوبی بود زیرا بیشتر شهرها و مرزهای ایران زمین را شناختم. به یاد دارم یکی از دوستانم را در جنگ از دست دادم. من دوستان دیگری را نیز از دست دادم و تجربه تلخی بود. فعالیت خبرنگاری در آن زمان مستلزم کاری حرفه‌ای بود. موضوع ارزشمندی که آن زمان توجه من را به خود جلب کرد، همیاری و دوستی خبرنگاران ایرانی بود. به عنوان مثال اگر ما دیر می‌رسیدیم یا به هر دلیلی نتوانسته بودیم خبری تهیه کنیم، آنها به‌راحتی خبرهای دست اول خود را در اختیار ما قرار می‌دادند. شاید شما این ویژگی را در کشورهای دیگر نتوانید ببینید. من کاملاً شیفته همبستگی و مشارکت ایرانیان در آن زمان بودم. ایرانیان بسیار با هم مهربان هستند و به‌راحتی اطلاعات خود را در اختیار دیگران قرار می‌دهند. خیلی عادی به‌نظر می‌رسد که شما با دوستانتان مهربان باشید اما این مساله در خصوص کار روزنامه‌نگاری کاملاً متفاوت است زیرا یک روزنامه‌نگار به سختی خبرهای تازه خود را در اختیار همکارانش قرار می‌دهد. یکی دیگر از جذابیت‌های کار خبرنگاری من، آشنایی با دولتمردان ایرانی بود.
▪ بدون شک شما یکی از برجسته‌ترین استادان زبان اسپانیایی در ایران هستید. سطح علمی دانشگاه‌های زبان را چگونه می‌بینید؟
ـ خیلی متشکرم از ارزیابی شما، اما ما در ایران استادان مجرب بسیاری داریم. من سعی می‌کنم استاد خوبی باشم زیرا مهم‌ترین وظیفه من تدریس است. در زمینه سطح آموزش زبان اسپانیایی در ایران باید بگویم زبان اسپانیایی از سطح بالایی برخوردار است. البته از نظر عملکرد دانشجویان. دانشجویان ایرانی بسیار صبور هستند و احترام خاصی برای استادانشان قائل‌اند.
یکی دیگر از مهم‌ترین ویژگی‌های دانشجویان ایرانی، حافظه بالای آنهاست. البته فکر می‌کنم قدرت حافظه و هوش ایرانیان ژنتیکی است. از لحاظ امکانات و خدمات دانشگاه‌های ایران، خب در این مورد نمی‌خواهم مساله‌ای را پنهان کنم زیرا همه کاملاً می‌دانند بسیاری از دانشگاه‌های ایران از خدمات و امکانات موردنیازی که باید برخوردار باشند محروم هستند. من زمانی که در دانشگاه سوربن تحصیل می‌کردم، کتابخانه آنجا به قدری بزرگ و کامل بود که میل درس‌خواندن را در دانشجویان دوچندان می‌کرد. شاید محدودبودن امکانات در دانشگاه‌های ایران، دلایل متعددی داشته باشد، همانند جنگ، بودجه‌های آموزشی و مواردی از این قبیل اما فراهم‌ساختن امکانات مورد نیاز، انگیزه لازم را برای آمادگی تحصیلی در دانشجویان ایجاد می‌کند. برقراری این امکانات از قبیل لابراتوار، ساختمان‌های جدید و کتابخانه از سوی دانشگاه‌ها مستلزم تلاش بی‌وقفه مسوولان است. امیدوارم روزی شاهد برابری دانشگاه‌های ایران با سایر دانشگاه‌های جهان باشیم.
▪ شما به‌خوبی فارسی صحبت می‌کنید. یادگیری زبان فارسی نسبت به زبان‌های دیگر چگونه است؟ چگونه آن را ارزیابی می‌کنید؟
ـ شما می‌گویید من زبان فارسی را خوب می‌دانم اما من این‌طور فکر نمی‌کنم، در حقیقت زبان فارسی که من صحبت می‌کنم، زبان کاملا شهری است. متاسفانه زمانی که من به ایران آمدم، موسسات آموزش زبان فارسی همانند دهخدا نبودند و من مجبور بودم زبان فارسی را از کوچه و بازار و زندگی روزمره یاد بگیرم. یادگیری زبان فارسی برای یک فرد خارجی بسیار دشوار است، به‌خصوص زبان فارسی ادبی، زیرا حروف صدادار در زبان فارسی به‌نسبت زبان اسپانیا بیشتر است. به‌نظر من بهترین سن برای یادگیری زبان، سال‌های جوانی است.
▪ زبان فارسی را چگونه می‌بینید؟
ـ زبان فارسی، زبانی بسیار شیرین است و برای یک خارجی، جذاب به‌نظر می‌آید، آن هم به‌دلیل فراوانی صداهای «چ» و «ش» است. این دو صدا دائما تکرار می‌شوند اما در زبان اسپانیایی صداهای «خ» و «ث» بیشتر تکرار می‌شوند. زبان فارسی بسیار زیباست، حتی تعارف‌های زبان فارسی نیز جذاب است. خارجیان به شکلی صریح و بی‌تعارف جواب‌شان «بله» یا «خیر» است اما تعارف در زبان فارسی بسیار مورد استفاده است. اوایل تشخیص تعارف برای من، کاری دشوار بود. بعضی مواقع تعجب می‌کردم و متوجه نمی‌شدم که طرف مقابل تعارف می‌کند یا حقیقت را می‌گوید، حتی بعضی مواقع فرزندانم در این مورد به من کمک می‌کردند. به‌نظر من تمامی زبان‌ها زیبا هستند و نقطه مثبت و جالبی در آنها نهفته است.
▪ آیا ریشه‌های مشترکی بین زبان فارسی و اسپانیایی وجود دارد؟
ـ البته، ریشه هر دو زبان فارسی و اسپانیایی از ریشه مادر یعنی هند و اروپایی سرچشمه می‌گیرد و ریشه ۸۰ زبان متفاوت در هند و اروپایی قرار دارد، البته زبان فارسی و اسپانیایی به‌دلیل فاصله جغرافیایی تاحدودی متفاوت هستند اما یک پرانتز مشترک در آنها وجود دارد، آن هم استقرار مسلمان‌ها به‌مدت ۸ قرن در اسپانیا است. تاثیر عرب در زبان اسپانیایی به‌وضوح دیده می‌شود، به‌طوری که ۴هزار کلمه اسپانیایی از ریشه عربی گرفته شده‌اند. ریشه عرب در فونتیک، بیان، کلمه‌ها و حتی در اصطلاحات اسپانیایی نیز تاثیرگذار بوده است. بسیاری از اصطلاحات رایج اسپانیا برگرفته از همزیستی اسپانیایی‌ها و اعراب در این ۸ قرن بوده است.
▪ بنابراین شباهت زبانی وجود دارد.
ـ بله، شباهت زبانی وجود دارد، به‌خصوص در اصطلاحات. به‌عنوان مثال شما در فارسی می‌گویید ان‌شاءالله و در اسپانیایی نیز چنین اصطلاحی وجود دارد، ما می‌گوییم اُخالا (Ojala). از لحاظ ریشه‌ای بیشتر زبان‌ها شباهت‌هایی با یکدیگر دارند، مثلا کلمه پدر در فارسی، Father در انگلیسی و پادره (Padre) در اسپانیایی. تمامی اینها از ریشه یکسان آوایی برخوردارند زیرا ریشه اصلی بیشتر زبان‌ها زبان هند و اروپایی است.
▪ شما در زمینه شعر مدرن نیز کار کرده‌اید. اساسا انگیزه شما از انتخاب شعر مدرن چیست؟ به‌خصوص انتخاب شاعر معاصر ایرانی، سهراب سپهری.
ـ بله، من از کودکی با شعر آشنا شدم و آن هم به‌دلیل وجود خواهرم بود. خواهرم ماریا کلاراسالاس ماه مه سال گذشته در کنگره بین‌المللی شعر شرکت کرده بود. او یکی از شاعران شناخته‌شده آمریکای لاتین است و به همین دلیل من از جوانی در کنار خواهرم که در زمینه شعر بسیار حرفه‌ای بود، فعالیت کردم و در اصل اولین خواننده شعرهای خواهرم بودم و از آن زمان با زیبایی شعر خو گرفتم. خب، من علاقه زیادی به شعر فارسی دارم، بدون شک ایران مهد شعر است اما متاسفانه آثار شعری و آثار نثر فارسی ایران در مقایسه با آثار ادبی کشورهای دیگر همانند انگلیس و فرانسه، در میان کشورهای دیگر از شناخت کمتری برخوردار است و امیدوارم دانشجویان ایرانی در زمینه شعر فارسی فعالیت بیشتری داشته باشند زیرا شناساندن اشعار فارسی به اقوام دیگر باعث برقراری ارتباط بین آنها می‌شود. شعر زیبایی ناب است و ماهیت اصلی انسان نیز به‌دنبال زیبایی ناب است. شعر، وسیله‌ای است برای بیان زیبایی خالص. در مورد انتخاب آثار سهراب سپهری برای ترجمه باید بگویم آثار سهراب سپهری برای من بسیار ارزشمند است زیرا من در اشعار سهراب مشخصه‌های مشترکی با شعر معاصر کشورهای اسپانیایی زبان به‌خصوص آمریکای لاتین یافتم، به‌خصوص ویژگی‌های رئالیسم جادویی.
خب همان‌طور که می‌دانید در اوایل شعر نو مورد قبول واقع نشد و بیشتر شعر کلاسیک ایرانی مورد قبول بود و زمانی که شعر نو در اسپانیا و فرانسه آغاز شد، بسیاری از شاعران ایرانی به فرانسه و کشورهای دیگر سفر کردند و تا حدی سبک شعری آنها را با خود به ایران آوردند زیرا در آن زمان شعر نو از سوی مردم پذیرفته نبود و قبولاندن این سبک شعر به مردم برای یک شاعر ایرانی بسیار کار دشواری بود. اما در کشورهای آمریکای لاتین سبک شعر نو از همان اوایل با استقبال مردم واقع شد. به‌نظر من در عمق شعر نوی فارسی و آمریکای لاتین شباهت‌های بسیاری نهفته است.
▪ بیشتر این شباهت‌ها در چه زمینه‌ای هستند؟
ـ من قصد دارم بیشتر به بررسی زوایای مشابه اصطلاحات زبان فارسی و آمریکای لاتین بپردازم زیرا بدون شک شباهت‌های قابل توجهی وجود دارد. در زمینه شعر نیز این شباهت‌ها به وضوح دیده می‌شود. در زمینه شباهت‌های فارسی و اسپانیایی به نمونه‌ای اشاره می‌کنم. شما در فارسی می‌گویید: «خدا حفظت کنه» ما نیز عیناً معادل این اصطلاح را در اسپانیایی داریم. از آنجایی که بسیاری از اشارات گفتاری اصطلاحات زبان اسپانیایی ریشه در عرب دارد شاید این نوع سبک گفتاری اصطلاحات، برای یک فرانسوی یا انگلیسی تا حدی خنده‌دار باشد. این اصطلاحات کاملاً ریشه عربی دارند و در حال حاضر در اسپانیا مرسوم و مورد استفاده هستند.
گفته‌اید قرار است به زودی کتاب شعر اسپانیایی را منتشر کنید. محتوا و موضوع اصلی این کتاب چیست؟
بله در حال حاضر مشغول کار روی کتاب «شعر معاصر کشورهای اسپانیایی زبان» هستم، این کتاب شامل آثار ۲۰ کشور آمریکای لاتین و کشور اسپانیا است. هدف و انگیزه اصلی من برای چاپ این کتاب، شناساندن شعر معاصر کشورهای
اسپانیایی زبان به ایرانیان است. شعر معاصری که بسیار غنی و ناشناخته است، همچنین به بررسی ویژگی‌های شعر معاصر این کشورها در ۵۰ سال اخیر نیز می‌پردازم. موضوع اصلی کتاب شعر معاصر است و دربرگیرنده آثار شعرای اسپانیایی و کشورهای آمریکای لاتین است. چاپ این کتاب به همکاری خانه شعر و به ترجمه فریبا گرگین انجام می‌شود.
▪ از نظر شما ترجمه اصطلاحات کار ساده‌ای است؟
ـ خیر، مسلماً کار دشواری است. زیرا بیشتر مترجمان ترجمه تحت‌اللفظی اصطلاحات را در پیش گرفته‌اند و این مساله ریشه در تفاوت‌های فرهنگی ـ ادبی دارد. این تفاوت‌ها تغییرات اساسی در معنی و مفهوم اصلی اصطلاحات ایجاد می‌کند. در خیلی مواقع اصطلاحات اسپانیایی به شکلی اغراق‌آمیز بیان می‌شوند و به همین منظور ترجمه آنها نیز دشوار است. به عنوان مثال در اسپانیایی می‌گوییم ده چشمی مواظبتم «A cien ojos» اما در فارسی می‌گوییم ۴ چشمی.
بسیاری از اصطلاحات در کشورهای مختلف معنی یکسان دارند اما نوع گفتار و کاربرد آنها متفاوت است حتی ریشه‌های مشترک مذهبی نیز در اصطلاحات اسپانیایی و فارسی وجود دارند. اما مساله مهمی که باید مورد توجه مترجمان در کار ترجمه قرار گیرد، شناخت کامل فرهنگ و آداب و رسوم کشورهای مختلف است. دوباره پافشاری می‌کنم مترجم برای ارائه یک ترجمه حرفه‌ای باید احاطه کامل به زبان و فرهنگ و سنت‌های کشورها داشته باشد، همچنین از پایه قوی زبانی و فرهنگی نیز برخوردار باشد، در غیر این صورت مترجمی حرفه‌ای و متخصص نخواهد بود.
▪ آیا تا به حال پیش آمده که ترجمه فارسی کتابی را بخوانید و بعد متوجه تفاوت‌های ساختاری و اساسی ترجمه با نسخه اصلی کتاب شوید؟
ـ خواندن کتاب فارسی برای من کاری دشوار و زمان‌بر است اما بهترین ترجمه‌هایی که خوانده‌ام ترجمه‌ آقای قاضی‌ بوده که از زبان فرانسوی به فارسی ترجمه شده بود و آن هم به دلیل تجربه و تبحر آقای قاضی بود زیرا ایشان یکی از قدیمی‌ترین مترجمان بودند ولی در حال حاضر مسوولیت ترجمه خوب و درست کتاب‌ها برعهده جوانان است و مستلزم کاری منسجم و حرفه‌ای است.

وبگردی
قیمتهای روانی  / این آقایان عاقل / بیجاره مردم
قیمتهای روانی / این آقایان عاقل / بیجاره مردم - افاضات امروز معاون اول رییس جمهور، البته قبلتر نیز از زبان دیگر مقامات اقتصادی دولت از جمله نهاوندیان و نوبخت شنیده شده بود. یک اظهارنظر کلی و تاکید بر «عدم نگرانی مردم درباره وضعیت معیشتی» ! عجیب است این جملات شگفت انگیز از زبان جهانگیری که خود از منتقدان وضعیت مشابه در دوران احمدی نژاد بود. او حالا همان جملات را با همان ادبیات تکرار می کند! اما آقای جهانگیری! حقیقتاً این دلار و آن سکه و و قیمت های…
لادن طباطبایی در شبکه من و تو / فیلم
لادن طباطبایی در شبکه من و تو / فیلم - لادن طباطبایی، بازیگر شناخته شده سینما و تلویزیون ایران که برای درمان بیماری فرزندش مدتی است در خارج از ایران به سر می برد امروز مهمان شبکه «من و تو» بود و بدون حجاب مقابل دوربین این شبکه حاضر شد.
تصاویر/ لمس "آزادی" در ورزشگاه آزادی
تصاویر/ لمس "آزادی" در ورزشگاه آزادی - مردم تهران برای اولین بار و برای تماشای مسابقه‌ی فوتبال ایران و اسپانیا در جام جهانی ۲۰۱۸ بهمراه خانواده‌های خود به ورزشگاه صدهزار نفری آزادی رفتند
(ویدئو) رفع ممنوعیت صدای جواد یساری پس از ۴۰ سال
(ویدئو) رفع ممنوعیت صدای جواد یساری پس از ۴۰ سال - جواد یساری پس از ۴۰ سال با خواندن در فیلم «دشمن زن» دوباره به عرصه هنر بازگشت.این گزارش توسط تماشا تهیه و منتشر شده است. منبع
انتشار عکس دلخراش حمید بقایی
انتشار عکس دلخراش حمید بقایی - مشاور رسانه‌ای احمدی نژاد دیشب با انتشار عکسی دلخراش از وضعیت جسمی «حمید بقایی» از بازگشت این مجرم پرونده‌ی مالی آن دولت به زندان اوین خبر داد.
سبک عجیب شوی لباس در عربستان حاشیه ساز شد!
سبک عجیب شوی لباس در عربستان حاشیه ساز شد! - در پی برگزاری نمایش مد لباس زنان به سبکی عجیب در عربستان، سر و صدای بسیاری در رسانه ها به راه افتاد. ماجرا از این قرار بود که لباسها بدون مانکن و مانند اشباح در حال پرواز با استفاده از پهباد نمایش داده شدند.
ابداع مکتب «سیاست ورزی چرخشی» به نام ولایتی
ابداع مکتب «سیاست ورزی چرخشی» به نام ولایتی - علی اکبر ولایتی، مرد 37 شغله ای که به جز حوزه دیپلماسی، سالیانیست که کارشناس ادبی، فرهنگی، تاریخی، عرفانی و ... تلویزیون نیز هست، و هر سال دهها جلد کتاب به نام او منتشر می شود. همه ی این سوابق معششع یک سو و چرخش مادام سیاسی او در حوزه های مختلف، در سوی دیگر، کار را به جایی رسانیده که ولایتی را با ابداع مکتب «سیاست ورزی چرخشی» نیز می شناسند! ولایتی در تازه ترین تغییر مواضع خود این بار برجام را که روزگاری…
صحبت های تکان دهنده مادر یکی از دانش آموزان تجاوز شده
صحبت های تکان دهنده مادر یکی از دانش آموزان تجاوز شده - در این ویدئو صحبت های تکان دهنده مادر یکی از دانش آموزان تجاوز شده توسط معلم مدرسه را مشاهده می کنید.
افشاگری پوری بنایی درباره واقعیتی تلخ از ناصر ملک‌مطیعی
افشاگری پوری بنایی درباره واقعیتی تلخ از ناصر ملک‌مطیعی - پوری بنایی به عیادت پناهی رفت و دیدارش با مرحوم ناصر ملک‌مطیعی پس از پخش نشدن برنامه‌هایش از تلویزیون تعریف کرد.
(ویدئو) آزار جنسی گروهی دانش آموزان در مدرسه‌ای در غرب تهران!
(ویدئو) آزار جنسی گروهی دانش آموزان در مدرسه‌ای در غرب تهران! - ماجرای تکان دهنده اذیت و آزار گروهی دانش آموزان یک دبیرستان پسرانه در غرب تهران وارد فصل تازه‌ای شد.
آزاده نامداری هم گزارشگر فوتبال شد!
آزاده نامداری هم گزارشگر فوتبال شد! - در ادامه حضور چهره های شناخته شده در کمپین "خانم گزارشگر"، این بار آزاده نامداری مجری تلویزیون تلویزیون اقدام به گزارش فوتبال کرد. او برای این کار بازی خاطره انگیز ایران - استرالیا در مقدماتی جام جهانی 98 فرانسه را انتخاب کرده است که گزارش ضعیف او با انتقادات فراوانی مواجه شده است، تا حدی که وبسایت مربوط به این کمپین ویدئوی گزارش این او را از سایت حذف کرد.
عکسی عجیب و جنجالی از سید ابراهیم رئیسی
عکسی عجیب و جنجالی از سید ابراهیم رئیسی - عکسی از حضور سید ابراهیم رئیسی در مراسمی ویژه منتشر شده است که گفته می شود متعلق به کنفرانس افق نو در مشهد بوده است. در این عکس حرکات عجیب خانمی با لباس های قرمز، چفیه بر گردن و پرچم در دست در مقابل ابراهیم رییسی به چشم می خورد که توجه کاربران بسیاری را در شبکه های اجتماعی جلب کرده است!