چهارشنبه ۲ اسفند ۱۳۹۶ / Wednesday, 21 February, 2018

شهریار


شهریار
زندگی نامه
استاد محمد حسین شهریار در سال ۱۲۸۵ ه.ش در تبریز به دنیا آمد .علوم مقدماتی را در آن شهر فرا گرفت و تا سوم دبیرستان به تحصیل پرداخت و ادبیات عرب را در مدرسه طالبیه تبریز آموخت و زبان فرانسه را از اساتید همان شهر فرا گرفت . او سپس به تهران آمد و در دارالفنون به تكمیل دوره متوسطه همت گماشت .سپس به تحصیل در رشته طب پرداخت اما پس از دو یا پنج سال رشته طب را رها كرد و نتوانست آن را به پایان برساند . سپس به استخدام دولت درآمد و در سال ۱۳۱۰ ه.ش در اداره ثبت اسناد تهران به كار پرداخت و پس از مدتی به نیشابور ماموریت یافت و سپس به مشهد منتقل شد و مدت دو سال در این دو شهر به خدمت مشغول بود . آنگاه به تهران بازگشت و به خدمت شهرداری درآمد و یك سال هم به عنوان بازرس بهداری مشغول به كارشد و از آن پس به بانك كشاورزی منتقل شد و در آنجا خدمت كرد و مدتی از تهران به زادگاه خود مراجعت كرد و تا پایان عمر در آنجا زندگی كرد و مدتی نیز در دانشكده ادبیات تبریز به تدریس مشغول شد و در همان زمان منظومه معروف و تركی خود را با نام حیدربابا منتشر كرد كه مورد استقبال كم نظیر قرار گرفت . سرانجام در سال ۱۳۶۷ به علت بیماری در تهران بدرود حیات گفت و جنازه اش را به تبریز منتقل ساختند و در مقبرهٔ الشعرا آن شهر به خاك سپردند .
ویژگی سخن
استاد شهریار یكی از شعرای بزرگ و توانای معاصر به شمار می رود كه اشعارش از لطف و شور وهیجان خاصی برخوردار است و به قول یكی از بزرگان شهریار نه تنها افتخار ایران بلكه افتخار شرق است . استاد شهریار از شعرایی است كه پیرو سبك قدیم بود و در انواع مختلف شعری اشعار بسیار زیبایی سروده است و با آنكه ایشان در دوران اوج نوگرایی شعر فارسی قرار داشت اما هیچ وقت از خط سبك قدیم خارج نشد .
معرفی آثار
نخستین اثر استاد شهریار مثنویی بود به نام روح پروانه كه مورد توجه شعرا و ادیبان و محافل ادبی قرار گرفت و هم چنین دارای دیوان اشعاری است كه شامل ۱۵ هزار بیت از قصیده ،مثنوی ، قطعه است كه در سه جلد تاكنون به چاپ رسیده است و منظومه تركی معروف (حیدربابا)،
گزیده ای از اشعار
حالاچرا؟
آمدی جانم به قربانت ولی حالا چرا ؟
بی وفا حالا كه من افتاده ام ازپا چرا ؟
نوش دارویی و بعد از مرگ سهراب آمدی
سنگدل این زودتر می خواستی حالا چرا ؟
عمر ما را مهلت امروز و فردای تو نیست
من كه یك امروز مهمان توام فردا چرا ؟
نازنینا ما به ناز تو جوانی داده ایم
دیگر اكنون با جوانان نازكن با ما چرا ؟
وه كه با این عمرهای كوته بی اعتبار
این همه غافل شدن از چون من شیدا چرا ؟
آسمان چو مجمع مشتاقان پریشان می كنی
در شگفتم می نمی پاشد زهم دنیا چرا ؟
شهریارا بی حبیب خود نمی كردی سفر
راه مرگ است این یكی بی مونس و تنها چرا

نی محزون
امشب ای ماه به درد دل من تسكینی
آخر ای ماه تو همدرد من مسكینی
كاهش جان تو من دارم و من می دانم
كه تو از دوری خورشید چه ها می بینی
تو هم ای بادیه پیمای محبت چون من
سر راحت ننهادی به سر بالینی
همه در چشمه مهتاب غم از دل شوئید
امشب ای مه تو هم ازطالع من غمگینی
من مگر طالع خود در تو توانم دیدن
كه توام آینه بخت غبار آگینی
هرشب از حسرت ماهی من و یك دامن اشك
تو هم ای دامن مهتاب پر از پروینی
باغبان خار ندامت به جگر میشكند
برو ای گل كه سزاوار همان گلچینی
تو چنین خانه كن و دل شكن ای باد خزان
گر خود انصاف دهی مستحق نفرینی
نی محزون مگر از تربت فرهاد دمید
كه كند شكوه زهجران لب شیرینی
كی بر این كلبه طوفان زده سر خواهی داد
ای پرستو كه پیام آور فروردینی
شهریارا اگر آیین محبت باشد
چه حیاتی و چه دنیایی بهشت آیینی

فصل گل
نو بهار آمد و چون عهد بتان تو به شكست
فصل گل دامن ساقی نتوان داد زدست
كاسه وكوزه تقوی كه نمودند درست
دیدم آن كاسه به سنگ آمد و آن كوزه شكست
با از طرف چمن نغمه بلبل برخاست
عاشقان بی می و معشوق نخواهند نشست
سرخ گل خنده زد و ابر به كهسار گریست
لاله بگرفت قدح بلبل عاشق شد مست
نغمه ها داشتم از عشق تو چون تارو فلك
گوشمال آنقدرم داد كه تا رشته گریست
خبرت هست كه دیگر خبر از خویشم نیست ؟
خبرت نیست كه آخر خبرا ز عشقم هست ؟
شهریارا دگر از بخت چه خواهی كه برند
خوبرویان غزل نغز تو را دست به دست


منبع : بنياد انديشه اسلامي

مطالب مرتبط

سلمان هراتی شاعری مرگ آگاه


سلمان هراتی شاعری مرگ آگاه
سلمان هراتی در سال ۱۳۳۸ در روستای مزردشت از توابع تنكابن به دنیا آمد كه روستایی زیبا و همجوار جنگل و دریاست. سلمان پدر خود را اینگونه توصیف می كند:
پدرم كارگر است
به مزرعه می آید
با آخرین ستاره
از آسمان صبح
و بازمی گردد
با اولین ستاره
در آسمان شب
پدرم خورشید است
وی تحصیلات ابتدایی را در زادگاهش سپری كرد و برای ادامه تحصیل به تنكابن رفت. روزها در دكان خرازی كار می كرد و شب ها درس می خواند. سپس به بیمارستانی در تهران كشیده شد و به كار مشغول گشت. وی با توجه به شرایط سختی كه داشت به صورت متفرقه در امتحانات نهایی ششم دبیرستان شركت كرد و قبول شد.
در زمان انقلاب اسلامی ایران در سال ۱۳۵۷سلمان به سربازی رفت و در همان زمان در رشته هنر تربیت معلم پذیرفته شد. خودش اظهار نموده بود كه از سال ۵۰ به صورت حرفه ای پایش به دنیای شعر كشیده شد و به سرودن شعر مبادرت ورزید، سال ۶۱ ازدواج كرد و عاقبت در عصر جمعه نهم آبان ۶۵ در حادثه تصادف جان خود را از دست داد.
كتاب شعر سلمان هراتی شامل چهار دفتر است: دفتر اول «از آسمان سبز» مجموعه اشعار نو غزل، چهار پاره، مثنوی و دوبیتی های شاعر است.
دفتر دوم: «دری به خانه خورشید» نیز از اشعار نو، غزل، مثنوی و رباعی تشكیل شده است. دفتر سوم: افزوده ها، به مجموعه اشعاری از سلمان اختصاص دارد كه پس از مرگش منتشر گشته اند. دفتر چهارم «از این ستاره تا آن ستاره» نیز سرده های سلمان برای نوجوانان است.
در مجموعه اشعار سلمان مخاطب بلافاصله با دیدگاه و آرای وی رودررو می شود. در واقع شاعر بی پیرایه و به طور مستقیم اندیشه و جان مایه هایی كه بر آن پایبند است را مطرح می سازد. او پایبند به رعایت اصول اخلاقی و تعهدات اجتماعی است و از همگان می خواهد تا به هنجارهای اجتماعی، سنن و باورهای دینی پایبند باشد. عشق به ایران در مجموعه اشعار او موج می زند. او از ایرانی معاصر صحبت می كند، به سراغ تاریخ و گذشتگان این سرزمین نمی رود. در كوچه های شهرش قدم می زند و با مردمی كه در كنارش زندگی می كنند ارتباط برقرار می سازد و از دنیای ساه مردم تصویربرداری می كند.
بسیاری از تحلیل گران ادبیات، سلمان هراتی را شاعر دفاع مقدس نیز می دانند.
دلم برای جبهه تنگ شده است
آنجا معنویت به درك نیامده بسیار است
سلمان در اشعاری كه برای نوجوانان سروده نیز از دنیای جبهه ها می گوید. او به انسانیت انسان ارج می نهد و از دنیای پرزرق و برق صنعتی امروز كه پر است از تجدد خواهی و تقدس زدایی و بی اعتباری بیزار است.
او به گونه ای می اندیشد كه حتی وجوه مثبت دنیای غرب را هم مذمت می كند و هیچ گونه سازشی با غرب ندارد. در این میان مخاطبان اشعار او به راحتی مسحور كلامش می شوند و به صداقت كلامش دل می بندند. او به منظور تاثیرگذاری بر مخاطب از زبانی ساده و بی آلایش استفاده می كند و نمی خواهد چون فرمالیسم ها و سایر نحله های ادبی غرب با واژگان ثقیل و دور از ذهن بازی كند و بخواهد از آن طریق فخرفروشی كند.
دكتر محمدرضا سنگری معتقد است شعر سلمان، معرف صادق فرهنگ اسلامی و شیعی است و زبان صمیمی، اندیشه روان و نمادین او كلام او را در ادبیات امروز شاخص كرده است.عباس براتی پور می گوید: «سلمان هراتی از شاعرانی بود كه برخلاف بعضی ها به آن چه می گفت و می نوشت اعتقاد عمیق داشت و اهل ظاهر سازی و ریاكاری نبود.» علیرضا قزوه نیز می گوید: «سلمان را باید یكی از آغازگران شعر اعتراض در ایران دانست، چرا كه او دارای سبك و زبانی ویژه است و نگاه واقع گرایانه به مسایل اجتماعی دارد. هراتی شاعری مرگ آگاه است.»در پایان جا دارد به این مساله اشاره شود كه سلمان هراتی مدتی قبل از مرگش هنگامی كه بر سر قبر سهراب سپهری حاضر می شود اعلام می كند كه مدتی نخواهد گذشت كه دار فانی را وداع خواهد كرد.
همسرش می گوید: سر قبر سهراب كه رفتیم سلمان به دوستش گفته بود كه همین روزها برایم اتفاقی خواهد افتاد. مرا بیاورید همین جا دفن كنید حادثه درست یك ماه و نیم بعد اتفاق افتاد.


وبگردی
بار دیگر زیر گرفتن ماموران پلیس با ماشین سواری توسط دراویش
بار دیگر زیر گرفتن ماموران پلیس با ماشین سواری توسط دراویش - باز هم زیر گرفتن ماموران امنیتی و نیروی انتظامی توسط یک ماشین دیگر سواری توسط اراذل خیابان گلستان هفتم
حمله با اتوبوس به مأموران پلیس در پاسداران
حمله با اتوبوس به مأموران پلیس در پاسداران - کی از دراویش گنابادی با اتوبوس به مردم و مأموران پلیس در خیابان پاسداران تهران / گفته میشود تعداد شهدای ناجا در حمله آشوبگران فرقه ضاله گنابادی و حامیان نورعلی تابنده به ۴ تن رسیده است.
لحظه مواجهه وزیر راه با خانواده قربانیان سانحه هواپیمای
لحظه مواجهه وزیر راه با خانواده قربانیان سانحه هواپیمای - به دنبال سقوط هواپیمای تهران-یاسوج ویدیو لحظه مواجه خانواده های جانباختگان را با وزیر مشاهده می کنید.
حمله با چاقو به یک راننده سر پارک خودرو
حمله با چاقو به یک راننده سر پارک خودرو - تصاویری دردناک از حمله مرد موتور سوار با چاقو به یک مرد راننده در حضور همسر و فرزندش در شهرستان داراب استان فارس را در ویدئوی زیر می بینید. به نظر میرسد این اتفاق در پی جرو بحثی بر سر پارک کردن وسایل نقلیه روی داده است!
اگر «عدم رویارویی با حریفان اسرائیلی» آرمان ماست چرا پنهانی و دزدکی؟
اگر «عدم رویارویی با حریفان اسرائیلی» آرمان ماست چرا پنهانی و دزدکی؟ - آنچه مشخص است جمهوری اسلامی ایران باید تصمیم مشخص و درستی درباره سیاست عدم رویارویی با ورزشکاران رژیم صهیونیستی بگیرد. دیگر نمی‌توان با این روش تعقیب و گریزی با این مسئله برخورد کرد. دیگر نمی‌توان ورزشکاران را از مقابله با کشتی‌گیران اسرائیلی باز داشت و در برابر رسانه‌های جهانی گفت به خاطر مصدومیت در میدان حاضر نمی‌شویم و در داخل جشن بگیریم که ما عزت‌مان را حفظ کردیم و...
بدل ایرانی آنجلینا جولی رونمایی شد !
بدل ایرانی آنجلینا جولی رونمایی شد ! - شب گذشته مراسم اکران فیلم بلوک 9 خروجی 2 به کارگردانی علیرضا امینی و تهیه کنندگی محمدرضا شریفی نیا و نیز فیلم شاخ کرگدن در پردیس سینمایی ملت برگزار گردید.
اظهارات جنجالی احمدی نژاد در مقابل دادگاه
اظهارات جنجالی احمدی نژاد در مقابل دادگاه - سخنرانی پرحاشیه احمدی نژاد در مقابل دادگاه بقایی
    غذاهای محلی استان تهران؛ پایتخت ایران
    در این سری مجموعه مطالب خوشمزه قصد کرده ایم غذاهای محلی و معروف هر استان را به تفکیک به شما معرفی کرده و آموزش دهیم. امروز با غذاهای محلی استان تهران ما را همراهی کنید.