یکشنبه ۲ اردیبهشت ۱۳۹۷ / Sunday, 22 April, 2018

کرختی


- چه وقت به پزشک مراجعه کنیم؟
- هرگونه کرختی بی‌دلیل - مخصوصاً اگر با علائم ناراحتی سر، دید یا یک طرف تمام بدن همراه باشد - نیاز به مراقبت فوری پزشکی دارد.

- کرختی نشانهٔ چیست؟
کرخت‌شدن قسمتی از بدن چیز وحشتناکی نیست، ولی گاهی چیز بسیار آزاردهنده‌ای می‌شود.
در بسیاری موارد، احساس گزگز به‌دنبال کرختی دست یا پا فقط نشان‌دهندهٔ این است که یکی از اعصاب موقتاً تحت فشار بوده است. با تغییر وضعیت بدن عصب ظرف چند ثانیه به حال اول برمی‌گردد.
کرختی با بالا رفتن سن بیشتر می‌شود. این نیز چیزی طبیعی است چون بدن افراد سالمند مثل بدن جوانان نمی‌‌تواند به‌سرعت به حال عادی خود بر گردد. بنابراین، یک فشار ثابت بر روی عصب یک فرد مسن زودتر باعث کرختی می‌شود تا بر عصب یک جوان.
نفس نفس زدن هم در کسانی که اضطراب دارند گاهی باعث کرختی دست یا پا می‌شود. در این موارد، گرچه کرختی چیز بی‌خطری است، ولی پزشکان معتقدند که هرگونه کرختی ناگهانی می‌تواند نشانهٔ یک خطر جدی باشد و باید فوراً تحت مراقبت‌ پزشکی قرار گیرد.
از علل دیگر کرختی ضعف جریان خون، التهاب شبه روماتیسمی مفاصل، تصلب متعدد اعصاب (MS)، بیماری قند، و نشانگان تونل مچ دست است. در نشانگان تونل مچ دست، فشار بر روی اعصاب مچ کف و انگشتان دست را کرخت می‌کند.
کرختی ممکن است زنگ اخطاری برای نزدیک بودن یک سکتهٔ مغزی یا حملهٔ کم‌خونی گذاری مغز باشد. در مورد دوم، علائم شبه سکتهٔ مغزی، مثل فلج و تاری دید، دیده می‌شود و بدون درمان صحیح، ممکن است به سکتهٔ مغزی و گرفتاری‌های دائمی روانی و جسمانی منجر گردد.

- درمان کرختی
هیچ‌گاه علائمی را که بروز داده‌‌‌اید دست کم نگیرید، حتی اگر فقط چند دقیقه طول بکشد. اگر کرختی یا ضعف ناگهانی در هر قسمت از بدنتان احساس کردید، و دلیلی برای آن نمی‌یابید، فوراً به یک مرکز پزشکی مراجعه کنید.
اما اگر کرختی دست یا پا در اثر خوابیدن روی آن باشد، کارهای زیر به رفع آن کمک می‌کند.
ورزش کنید. ورزش منظم مثل پیاده‌روی، دویدن و شنا جریان خون را در بدن بالا برده و کرختی را در هنگام نشستن، خوابیدن، یا ایستادن طولانی کاهش می‌دهد. اما انتخاب ورزش هم مهم است. مثلاً در دوچرخه‌سواری چون مدت زیادی باید روی زین بنشینید، احتمال کرختی کشالهٔ ران وجود دارد و این ممکن است گرفتاری را بدتر کند. در مورد ورزش مناسب از پزشک خود سئوال کنید.
سیگار نکشید. سیگار کشیدن خون را مختل کرده و احساس کرختی در دست و پا را به‌وجود می‌آورد.
کیف پولتان را از جیب درآورید. اگر پایتان کرخت شده است، گذاشتن کیف پول در جیب عقب شلوار فشار بر عصب سیاتیک را افزایش داده و کرختی را بیشتر می‌کند.
استراحتی به‌ دست بدهید. اگر کار تکراری مثل تایپ کردن، بافتن، دوختن، یا چکش زدن شغل شما است، ممکن است دچار نشانگان تونل مچ دست شوید. برای جلوگیری از این، هر نیم تا یک ساعت استراحتی به‌خود بدهید و یکی دو دقیقه مچ را بچرخانید.


مطالب مرتبط

خونریزی

- چه وقت به پزشک مراجعه کنیم؟
- بریدگی یا زخم خونریزی شدید و زیاد دارد.
- اگر خون فوران می‌کند، فوراً به یک مرکز اورژانس بروید.
- خونریزی نشانهٔ چیست؟
انگشتتان را با کارد میوه خوری برده‌اید و حالا خون آن بند نمی‌آید. دیروز هم به‌خاطر بریدن صورتتان با تیغ ریش تراشی دیر به سرکارتان رسیدید، آن‌هم پس از مصرف کلی دستمال کاغذی برای بندآوردن خون آن.
کمتر کسی تا حالا پوست خود را با کارد، تیغ ریش‌ تراشی، یا قیچی نبریده است، ولی خونریزی زیاد این بریدگی‌ها دلیل وارد آمدن آسیب شدید نیست.
پوست سر و صورت پر از رگ‌های خونی ریز است و یک بریدگی کوچک بر روی آن ممکن است خونریزی زیادی را به‌دنبال داشته باشد.
به‌طور طبیعی، خون جریان یافته از یک بریدگی کوچک خیلی زود و خودبه‌خود یا با وسائل ساده بند می‌آید. اگر خونریزی بیش از حد ادامه یابد، ممکن است به‌علت خوردن آسپیرین باشد که لخته شدن خون را به تأخیر می‌اندازد. بسیاری از کسانی که در معرض خطر سکته هستند برای رقیق کردن خون و پیشگیری از لخته شدن غیر طبیعی آن آسپیرین مصرف می‌کنند. اما همین باعث خونریزی زیاد از بریدگی‌های کوچک می‌شود. خوردن یک آسپیرین ممکن است تا دو هفته بر لخته‌شدن خون تأثیر بگذارد.
خوردن وارفارین، که یک داروی ضد انعقادی در درمان بیماری‌های قلبی است، و ویتامین E نیز می‌تواند علت خونریزی شدید از یک زخم باشد.
از دیگر عوامل خونریزی غیر عادی اختلالات هورمونی و آسیب‌دیدگی رگ‌های خونی در اثر عفونت یا زخم و التهاب معده است.
- درمان خونریزی
پزشک شما می‌توانید با بررسی خونریزی زیاد یا طولانی علت آن را پیدا کند. این کار از روی دادن کم‌خونی فقر آهن، که ناشی از کاهش زیاد خون است، جلوگیری می‌کند.
زخم را بفشارید. در هر خونریزی، روی زخم را با یک پارچهٔ تمیز محکم فشار دهید. این فشار جلو خونریزی را گرفته و لخته شدن سریع آن را امکان‌پذیر می‌کند. ولی پارچه را به هیچ‌وجه برندارید، چون حرکت دادن آن ساز و کار لخته‌شدن را بر هم می‌زند. اگر خون از پارچه بیرون زد، فقط پارچهٔ دیگری بر روی پارچهٔ قبلی بگذارید و فشار دادن را ادامه دهید.
وقتی خون ظرف ده دقیقه بند آمد، پارچه را بردارید، زخم را با آب و صابون بشوئید، روی آن کمی پماد آنتی‌بیوتیک بمالید، و آن را با یک چسب زخم‌بندی بپوشانید.
نفس عمیق بکشید. دیدن خون، مخصوصاً اگر زیاد باشد، در برخی افراد ایجاد وحشت می‌کند. کشیدن چند نفس عمیق و آهسته این وحشت را کم کرده و حتی به لخته شدن سریع‌تر خون کمک می‌کند.
قبل از جراحی آسپیرین نخورید. پزشکان توصیه می‌کنند که هشت تا ده روز قبل از عمل جراحی یا مراجعه به دندان‌پزشک از خوردن آسپیرین خودداری کنند. ویتامین E و ضد انعقادهای دیگر نیز مصرف نکنید. اگر احتیاج به مسکن دارید، استامینوفن بخورید، چون از انعقاد خون جلوگیری نمی‌کند.
از قلم خون‌بند استفاده کنید. برخی افراد، مثل کسانی که در خطر سکته هستند، باید داروهای ضد انعقاد مصرف کنند. یک بریدگی کوچک یا خون دماغ در این اشخاص باعث از دست دادن خون زیاد می‌شود. قلم خون‌بند برای اینها بسیار مفید است. مادهٔ مؤثر این قلم‌ها باعث تنگ شدن رگ‌های خونی، جمع‌شدن پوست، و تسریع انعقاد خون در بریدگی‌های کوچک است.
وسائل برندە را با احتیاط به‌دست بگیرید. اگر داروی ضد انعقاد مصرف می‌کنید، هنگام کار با وسائل برنده جعبه کمک‌های اولیه یا چسب زخم‌بندی را در دسترس داشته باشید. برای احتیاط، دستکش محافظ هم بپوشید. پوشیدن دستکش هنگام خرد کردن سبزی نیز بهتر است. چیزی که بسیار مهم است، هرگز در هنگام استفاده از وسائل برنده عجله نکنید. مثلاً با حوصله صورت خود را اصلاح کنید، مخصوصاً در تراشیدن موی چانه که بیشتر مستعد بریدگی است.

وبگردی
سومین روز جشنواره جهانی فیلم فجر
سومین روز جشنواره جهانی فیلم فجر - سی و ششمین جشنواره جهانی فیلم فجر از 30 فروردین با حضور فیلم سازانی از ایران و نمایندگانی ازسینمای 78 کشور جهان تا 7 اردیبهشت در پردیس سینمایی «چارسو» برگزار می شود.
سیلی زدن به «امید» مردم در پارک!
سیلی زدن به «امید» مردم در پارک! - کتک خوردن دختری که جز التماس دوستانش هیچ فریادرسی ندارد از یک پلیس زن عضو گشت ارشاد که ماموران مرد هم آنها را همراهی می کردند، آنقدر دردناک است که کمتر وجدان بیداری به آن واکنش نشان نداده است.
عصر ما - پرونده حضور زنان در ورزشگاه ها
عصر ما - پرونده حضور زنان در ورزشگاه ها - بررسی حضور زنان در ورزشگاه ها با حضور نرگس آبیار، لاله افتخاری، حمید رسایی، حجت الاسلام محسن غرویان و فائزه هاشمی.
حمله فیزیکی به بازیگر زن ایرانی در خیابان! / عکس
حمله فیزیکی به بازیگر زن ایرانی در خیابان! / عکس - بازیگر سریال "تعطیلات رویایی" از حمله افراد ناشناس به خود خبر داد. مریم معصومی، بازیگر سینما و تلویزیون مورد حمله افراد ناشناس قرار گرفت.
گفتگوی تلفنی با همسر مرتضوی / صوت
گفتگوی تلفنی با همسر مرتضوی / صوت - سعید مرتضوی که در روزهای گذشته خبری از او نبود و حتی سخنگوی دستگاه قضایی گفته بود حکم جلبش صادر شده اما گیرش نیاورده‌اند، به گفته همسرش در تهران است.
ارسطوی پایتخت با مونا فائض پور ازدواج کرد
ارسطوی پایتخت با مونا فائض پور ازدواج کرد - «احمد مهران فر» بازيگر نقش «ارسطو عامل» در سريال پايتخت ۵ در اینستاگرام خود از ازدواجش با «مونا فائض پور» خبر داد.
صحبت های جنجالی رییسی علیه روحانی
صحبت های جنجالی رییسی علیه روحانی - صحبت های جنجالی رییسی پیرامون استفاده روحانی از نام امام رضا در انتخابات
500 نفر محتوای نامه‌های پستی مردم را میخواندند و چک می‌کردند!
500 نفر محتوای نامه‌های پستی مردم را میخواندند و چک می‌کردند! - محمد غرضی می‌گوید: زمانی که به عنوان وزیر در وزارت حضور یافتم بیش از ۵۰۰ نفر را دیدم نامه‌هایی که از داخل به خارج و از خارج به داخل کشور ارسال می‌شدند را چک می‌کردند و به صورت سه شیفت فعالیت می‌کردند و نامه‌ها را می‌خواندند.
جنجال ویدیو دختر بازیگر روی کول بازیکن پرسپولیس!
جنجال ویدیو دختر بازیگر روی کول بازیکن پرسپولیس! - عکس و ویدیویی منتسب به ستاره پرسپولیس فرشاد احمدزاده و ترلان پروانه بازیگر سینما و تلویزیون در فضای مجازی منتشر شده است. عجب پاپراتزی‌هایی داریم!
دختر داعشی سریال پایتخت کیست ؟
دختر داعشی سریال پایتخت کیست ؟ - در قسمت های اخیر سریال پایتخت بازیگر جدیدی به جمع خانواده معمولی پیوسته است؛ نیلوفر رجایی فر نقش الیزابت را در سریال پایتخت ۵ ایفا می کند ؛ این بازیگر با جلب اعتماد سیروس مقدم این فرصت ط بازی در سریال پر طرفدار پایتخت را به دست آورد .
خانم ایرانی، عامل تیراندازی در مقر یوتیوب / فیلم
خانم ایرانی، عامل تیراندازی در مقر یوتیوب / فیلم - ویدیوهایی از نسیم نجفی اقدم در شبکه های اجتماعی به زبان های انگلیسی و فارسی موجود است که در آن ها وی از حذف ویدیوهای خود توسط یوتیوب شکایت دارد.
رقص کاوه مدنی یا کالای ایرانی؟
رقص کاوه مدنی یا کالای ایرانی؟ - بگذارید اینطور بپرسم: مگر کیروش، مربی تیم ملی فوتبال جمهوری اسلامی ایران عرق نمی‌خورد؟ نمی‌رقصد؟ مگر برانکو و شفر نمازشب می‌خوانند و روزه می‌گیرند و اصولگرا و ارزشی و انقلابی هستند؟!