چهارشنبه ۴ مهر ۱۳۹۷ / Wednesday, 26 September, 2018

دیدن جرقه‌های نور


- چه وقت به پزشک مراجعه کنیم؟
- بعد از خوردن ضربه‌ای به سر یا چشم، جرقه‌های نور دیده می‌شوند که بعد از چند ثانیه از بین نمی‌رود.
- بیش از ۲۰ دقیقه جرقه‌های نور خاموش و روشن می‌شوند و احساس غش وجود دارد.
- سابقهٔ گرفتارئی وجود دارد که چشم را مستعد ناراحتی می‌کند، مثل آسیب قبلی چشم، بیماری قند، یا بالا بودن فشار خون.
- پیش از جرقه‌ها، تعداد زیادی نقاط نورانی در میدان دید وجود داشته‌اند.

- دیدن جرقه‌های نور نشانهٔ چیست؟
اگر تاکنون ضربه‌ای به سرتان خورده باشد، احتمالاً دیدن جرقه‌های نور را تجربه کرده‌اید.
اما اگر این جرقه‌ها را در هنگامی ببینید که نباید، احتمالاً در مادهٔ ژله مانند درون چشمتان، که زجاجیه نام دارد، اشکالی پیدا شده است.
زجاجیه شکل کرهٔ چشم را می‌سازد. اگر این ماده شبکیهٔ چشم را، که پرده نازک حساس و مکان دید اشیاء است، بساید یا بکشد، تصویر کانونی شده بر آن دگرگون گردیده و به مدت کوتاهی توهم دیدن جرقه‌های نور احساس می‌شود.
یکی از وخیم‌ترین علل آن پارگی شبکیه است که به دلائل مختلف، از ضربه خوردن چشم گرفته تا عطسه کردن شدید، روی می‌دهد. یکی دیگر از این علل وخیم انسداد سرخرگ چشم است، یعنی واقع شدن یک لختهٔ کوچک خون در سرخرگ مرکزی شبکیه تشخیص علت دیدن جرقهٔ نور به عهدهٔ چشم پزشک است.
کسانی که دچار سردردهای میگرنی هستند، عموماً این جرقه‌های نور را می‌بینند. در واقع، این حالت نشانهٔ شروع سردرد میگرن است.
ولی این جرقه‌های نور را هر کس دیگر هم ممکن است ببیند. مثلاً یکی از عوارض بالا رفتن سن دیدن جرقه‌های نور است که ممکن است در هر سنی دیده شود، ولی معمولاً بعد از ۴۰ سالگی بیشتر است. اگر این جرقه‌ها بیشتر یا شدیدتر شود یا همراه با علائم دیگر مثل کاهش بینائی، سردرد، یا سرگیجه همراه باشد جای نگرانی است.

- درمان دیدن جرقه‌های نور
نزد پزشک بروید. اگر ضربه‌ای به سرتان خورده است و جرقه‌های نور از جلو چشمتان دور نمی‌شود، فوراً به پزشک مراجعه کنید، چون ممکن است دچار پارگی شبکیه شده و نیاز به درمان فوری داشته باشید. پارگی شبکیه با درمان لیزری یا جراحی سرد و به‌طور سرپائی ترمیم می‌شود.
سردرد را درمان کنید. اگر دچار میگرن هستید، می‌دانید دیدن جرقه‌های نور نشانهٔ شروع سردرد است. ولی ممکن است ندانید که این جرقه‌ها به رفع سردرد کمک می‌کنند. پزشکان این حالت را ”اورا“ می‌نامند. اورای میگرن حدود ۲۰ دقیقه طول می‌کشد و درد ندارد. آنچه باعث توقف سردرد می‌شود و در افراد مختلف متفاوت است، ولی برخی افراد ورزش آرام و دارو را در تسکین درد مؤثر می‌دانند. (برای نکات بیشتر در مورد میگرن به بخش سردرد، مراجعه کنید.)
بی‌خیال باشید. اگر پزشک دیدن جرقه‌های نور را ناشی از بالا رفتن سن و طبیعی می‌داند، به آن فکر نکنید و اهمیت ندهید.


منبع : روزنامه جوان

مطالب مرتبط

التهاب مفصل

- چه وقت به پزشک مراجعه کنیم؟
- مفصل داغ، قرمز، متورم و بسیار دردناک و علت آن نامعلوم است.
- التهاب به مسکن‌های معمولی مثل آسپیرین و ایبوپروفن جواب نمی‌دهد.

- التهاب مفصل نشانهٔ چیست؟
انگار در یکی از یکی مفاصلتان بخاری برقی کار گذاشته‌اند. مفصل داغ و قرمز است و می‌سوزد.
در واقع، بخاری در کار نیست، بلکه احتمالاً دچار التهاب مفصل شده‌اید. شایع‌ترین نوع التهاب مفصل التهاب استخوانی مفصلی است که در آن، برجستگی‌های ریزی روی بخش استخوانی مفصل پدیدار می‌شود. این برآمدگی‌ها در رباط‌ها، وترها، و ماهیچه‌ها فرو رفته و ایجاد التهاب و تورم می‌‌کنند.
نقرس یکی دیگر از التهاب‌های مفصلی است و حملات سوزان التهاب، که اغلب در انگشت بزرگ پا است، ممکن است تا یک هفته دوام بیاورد. این التهاب ناشی از رسوب بلورهای اسید اوریک در مفصل است. چون بدن نمی‌تواند پروتئین پورین و زیادی اسید اوریک را بسوزاند، این مواد در مفصل رسوب‌ کرده و نقرس ایجاد می‌کنند. در برخی موارد، نقرس ارثی است؛ و گاهی نیز از عوارض جانبی بعضی داروها است.
نوع سوم، و کمتر شایع، التهاب مفصل التهاب شبه روماتیسمی مفاصل است. این بیمارئی است که دانشمندان آن را از نوع خود ایمنی می‌نامند و در آن، دستگاه ایمنی بدن مانند حمله به عفونت‌ها، به خود بدن حمله می‌کند. در اینجا، مفصل مورد حمله قرار می‌گیرد. لوپوس هم بیماری خود ایمنی دیگری است که می‌تواند ایجاد التهاب مفصلی کند.
اما یک عفونت واقعی هم می‌تواند باعث التهاب مفصل شود. مثلاً بیماری لایم، که عفونتی باکتریائی ناشی از گزش نوعی کنه است، ممکن است یک یا چند مفصل (اغلب زانو) را ملتهب کند.
دو نوع کمتر شایع التهاب مفصلی نوعی روماتیسم به‌نام درد روماتیسمی ماهیچه‌ها، و التهاب جمود مفصلی مهره‌ها است.
و البته وارد شدن ضربه‌ای به زانو (یا هر مفصل دیگر) هم باعث التهاب آن می‌شود. (حتی آسیب قدیمی مفصل هم ممکن است شعله‌ور شود)

- درمان التهاب مفصل
نصف کارهائی که برای بهبود التهاب مفصل می‌شود، جستجوی علت آن است. التهاب ناشی از ضربه معمولاً واضح است.
تشخیص سایر علل پیچیده و کار پزشک است. پس هرچه زودتر نزد او بروید. پزشک ممکن است با استفاده از سوزن مخصوص مقداری مایع مفصلی را بیرون بکشد. در این مایع، خون ناشی از ضربه وارد شده به مفصل، باکتری عامل عفونت، بلورهای اسید اوریک یا سرم دیده می‌شود. وجود سرم نشانهٔ شعله‌ور شدن التهاب در اثر ضربهٔ قدیمی است.
التهاب مفاصل بیمارئی است که باید زیر نظر پزشک و برنامهٔ منظم داروئی درمان شود.
مفصل را ببندید. بستن تخته‌بند به مفصل یا باندپیچی کشسان آن مفصل دردناک را بی‌حرکت می‌کند. طرز بستن مفصل و امکان حرکت بدون بستن را از پزشک سئوال کنید.
داروها را درست مصرف کنید. التهاب مفاصل به‌خوبی به ترکیبی از داروهای متوترکسات (داروئی قوی برای کاهش تخریب مفصل) و داروهای ضدالتهاب غیر استروئیدی جواب می‌دهد. دسته داروی اخیر توان زیادی برای ایجاد زخم معده دارند. بنابراین، باید طبق دستور پزشک مصرف شوند. اگر درد خیلی آزارنده و ناتوان‌کننده باشد، پزشک ممکن است تا شروع تأثیر متوترکسات داروئی استروئیدی تجویز کند.
- تسکین درد نقرس
برای تسکین درد التهاب حملهٔ حاد نقرس این کارها را انجام دهید.
مفصل را استراحت بدهید. مفصل گرفتار را تا آنجا که می‌‌توانید روی چیزی بلند بگذارید و استراحت کنید. حملهٔ نقرس معمولاً چهار تا هفت روز طول می‌کشد.
اسید اوریک را کم کنید. با خوردن مقادیر زیاد آب اسید اوریک زیادی بدن را دفع کرده و از تشکیل سنگ کلیه جلوگیری کنید.
داروهای کوتاه مدت بخورید. داروهای انتخابی برای نقرس داروهای ضدالتهابی هستند. این داروها معمولاً برای دورهٔ درمانی کوتاه - یعنی دوران حملهٔ التهاب - تجویز می‌‌شوند. پزشک برای تسکین درد و التهاب گاهی ایندومتاسین تجویز می‌کند. مؤثرترین دارو کولشسین است. اگر حمله بسیار شدید باشد، پزشک ممکن است یک داروی ضدالتهابی استروئیدی، مثل کورتیزون، تجویز کند.
داروهایتان را کنترل کنید. داروهائی که به‌منظور دیگری مصرف می‌کنید، ممکن است باعث حملهٔ نقرس شوند. مثلاً بعضی داروهای مدر ممکن است باعث باقی‌‌ماندن اسید اوریک در بدن شوند. فهرستی از داروهایتان به پزشک نشان دهید تا در صورت لزوم آنها را عوض کند.
پورین نخورید. در بسیاری موارد، نقرس را می‌توان با دارو کنترل کرد. اما نخوردن غذاهای غنی از پورین، گوشت قرمز، هم از بالا رفتن اسید اوریک بدن جلوگیری می‌کند. برای کاهش اسید اوریک پزشک داروی آلوپورینول تجویز می‌کند.

- درمان سایر التهاب‌ها
بیماری لایم با تزریق درون‌سیاهرگی آنتی‌بیوتیک‌ درمان می‌شود. درمان سه تا چهار هفته طول می‌کشد.
درد روماتیسمی ماهیچه‌ها با داروهای استروئیدی درمان می‌شود. این داروها را باید سه تا پنج سال بخورید.
موارد شدیدتر التهاب مفصل، مثل التهاب شبه روماتیسمی مفاصل، التهاب جمود، مفصلی مهره‌ها و لوپوس نیاز به درمان مداوم پزشکی دارند. پزشک داروها و ورزش‌های لازم را تجویز می‌کند.
رجوع کنید به: درد مفصل، خشک شدن مفصل؛ ورم مفصل.

وبگردی
ویدئوی جنجالی وزیر بهداشت؛ #خودت_بمال / تمسخر و تحقیر بیمار نیازمند توسط وزیر
ویدئوی جنجالی وزیر بهداشت؛ #خودت_بمال / تمسخر و تحقیر بیمار نیازمند توسط وزیر - وزیربهداشت بهترین توصیه رو به اون پیرمرد بیچاره کرد که گفت: خودت بمال. پیرمرد باید دستش رو محکم می‌مالید به گوش وزیر تا یک بار هم که شده از تخت اخلاق فرعونی بیاد پایین
نیاز شدید تلویزیون به بدحجابها در روزهای خاص
نیاز شدید تلویزیون به بدحجابها در روزهای خاص - کاش در این میان یکی به ما بگوید که بالاخره بی حجاب بد است، خوب است؟ چه زمانی بد است؟ چه زمانی خوب است؟
حال فعلی ! یا ناتوانی در تشخیص حال قبلی
حال فعلی ! یا ناتوانی در تشخیص حال قبلی - حمید رسایی عضو جبهه پایداری در صفحه شخصی خود در شبکه توییتر نسبت به اهانت زشت امیر تتلو به امام حسین (ع) و 72 تن از یاران باوفایش واکنش تندی نشان داد.
ویدئو/ وحشت پزشکان از تولد نوزاد تک چشم در اندونزی (۱۶+)
ویدئو/ وحشت پزشکان از تولد نوزاد تک چشم در اندونزی (۱۶+) - پزشکان هنگامی که یک نوزاد دختر اندونزیایی را در یکی از بیمارستان های این کشور به دنیا آوردند بسیار وحشت زده شدند. نوزاد تازه متولد شده با یک چشم بزرگ روی پیشانی اش متولد شد و پس از هفت ساعت درگذشت.
بازنشر نامه استاد به امیر تتلو! / معیار تشخیص حق از باطل گشته ای !
بازنشر نامه استاد به امیر تتلو! / معیار تشخیص حق از باطل گشته ای ! - فردی به نام علی‌اکبر رائفی‌پور كه رسانه‌‌های اصولگرا از او به عنوان «استاد، محقق و پژوهشگر» یاد می‌كنند! در تاریخ 29 اردیبهشت 96 (در كوران انتخابات ریاست‌جمهوری) در نامه‌ای سرگشاده به امیرحسین مقصودلو (تتلو) نوشت: «امیر جان بخوان، تو باید بخوانی، عیبی ندارد! سرت را بالا بگیر و خدا را شکر کن که به واسطه تو این همه نفاق را آشکار کرد! دلت محکم باشد پهلوان! تو فقط بخوان، بخوان
جنجال احمد خمینی در VIP عزاداری حسینی
جنجال احمد خمینی در VIP عزاداری حسینی - انتشار عکس‌های نشستن احمد خمینی زیر کولر در بخش وی‌آی‌پی هیات که پوششی شیشه‌ای دارد و از سینه‌زنان جداست، پس از توضیح او که گفت آن جایگاه مربوط به «روحانیون درجه یک و دو قم» است و «اون بالا معممین میشینن که لباسشون چون زیاده باعث گرمازدگی نشه»، با واکنش‌های تندتری هم همراه بود.
واکنش جالب رهبری به روبوسی کیارستمی با داور خانم جشنواره کن!
واکنش جالب رهبری به روبوسی کیارستمی با داور خانم جشنواره کن! - واکنش جالب مقام معظم رهبری به روبوسی کیارستمی با خانم داور جشنواره کن از زبان عزت الله ضرغامی
لحظه هولناک در چاه انداختن دختر بچه توسط پسرعمویش
لحظه هولناک در چاه انداختن دختر بچه توسط پسرعمویش - این فیلم که توسط دوربین های امنیتی گرفته شده لحظه به چاه انداختن دختر 5 ساله ای در اصفهان توسط پسر بچه ای کوچک را به تصویر کشیده است.
آشنایی با لامبورگینی! کاملا ایرانی
آشنایی با لامبورگینی! کاملا ایرانی - جوان خوش ذوق ایرانی لامبورگینی! تماما ایرانی را طراحی و تولید کرده است.
سلطان سکه
سلطان سکه - اولین جلسه دادگاه "وحید مظلومین" معروف به سلطان سکه به همراه ۱۴ نفر از همدستانش امروز در شعبه دو دادگاه ویژه مفاسد اقتصادی به ریاست قاضی زرگر و به صورت علنی برگزار شد.
ریحانه یا لیلا؟! / حاشیه سازی ریحانه پارسا بازیگر سریال پدر
ریحانه یا لیلا؟! / حاشیه سازی ریحانه پارسا بازیگر سریال پدر - با وجود اینکه چند روزی است سریال پر حاشیه "پدر" به پایان رسیده است، اما انتشار تصاویر ریحانه پارسا بازیگر نقش اول زن این سریال جنجال تازه‌ای به پا کرده است. این جنجال در حالی ایجاد شده که سازندگان سریال "پدر" به دنبال تولید فصل دوم آن هستند.
لیلای سریال "پدر" مدل شد / عکس‌ها
لیلای سریال "پدر" مدل شد / عکس‌ها - ریحانه پارسا، بازیگر نقش لیلا در سریال "پدر" فعالیت خودش را به عنوان مدل تبلیغاتی آغاز کرد. این بازیگر متولد سال 1377 است.