دوشنبه ۲۶ آذر ۱۳۹۷ / Monday, 17 December, 2018

دیدن جرقه‌های نور


- چه وقت به پزشک مراجعه کنیم؟
- بعد از خوردن ضربه‌ای به سر یا چشم، جرقه‌های نور دیده می‌شوند که بعد از چند ثانیه از بین نمی‌رود.
- بیش از ۲۰ دقیقه جرقه‌های نور خاموش و روشن می‌شوند و احساس غش وجود دارد.
- سابقهٔ گرفتارئی وجود دارد که چشم را مستعد ناراحتی می‌کند، مثل آسیب قبلی چشم، بیماری قند، یا بالا بودن فشار خون.
- پیش از جرقه‌ها، تعداد زیادی نقاط نورانی در میدان دید وجود داشته‌اند.

- دیدن جرقه‌های نور نشانهٔ چیست؟
اگر تاکنون ضربه‌ای به سرتان خورده باشد، احتمالاً دیدن جرقه‌های نور را تجربه کرده‌اید.
اما اگر این جرقه‌ها را در هنگامی ببینید که نباید، احتمالاً در مادهٔ ژله مانند درون چشمتان، که زجاجیه نام دارد، اشکالی پیدا شده است.
زجاجیه شکل کرهٔ چشم را می‌سازد. اگر این ماده شبکیهٔ چشم را، که پرده نازک حساس و مکان دید اشیاء است، بساید یا بکشد، تصویر کانونی شده بر آن دگرگون گردیده و به مدت کوتاهی توهم دیدن جرقه‌های نور احساس می‌شود.
یکی از وخیم‌ترین علل آن پارگی شبکیه است که به دلائل مختلف، از ضربه خوردن چشم گرفته تا عطسه کردن شدید، روی می‌دهد. یکی دیگر از این علل وخیم انسداد سرخرگ چشم است، یعنی واقع شدن یک لختهٔ کوچک خون در سرخرگ مرکزی شبکیه تشخیص علت دیدن جرقهٔ نور به عهدهٔ چشم پزشک است.
کسانی که دچار سردردهای میگرنی هستند، عموماً این جرقه‌های نور را می‌بینند. در واقع، این حالت نشانهٔ شروع سردرد میگرن است.
ولی این جرقه‌های نور را هر کس دیگر هم ممکن است ببیند. مثلاً یکی از عوارض بالا رفتن سن دیدن جرقه‌های نور است که ممکن است در هر سنی دیده شود، ولی معمولاً بعد از ۴۰ سالگی بیشتر است. اگر این جرقه‌ها بیشتر یا شدیدتر شود یا همراه با علائم دیگر مثل کاهش بینائی، سردرد، یا سرگیجه همراه باشد جای نگرانی است.

- درمان دیدن جرقه‌های نور
نزد پزشک بروید. اگر ضربه‌ای به سرتان خورده است و جرقه‌های نور از جلو چشمتان دور نمی‌شود، فوراً به پزشک مراجعه کنید، چون ممکن است دچار پارگی شبکیه شده و نیاز به درمان فوری داشته باشید. پارگی شبکیه با درمان لیزری یا جراحی سرد و به‌طور سرپائی ترمیم می‌شود.
سردرد را درمان کنید. اگر دچار میگرن هستید، می‌دانید دیدن جرقه‌های نور نشانهٔ شروع سردرد است. ولی ممکن است ندانید که این جرقه‌ها به رفع سردرد کمک می‌کنند. پزشکان این حالت را ”اورا“ می‌نامند. اورای میگرن حدود ۲۰ دقیقه طول می‌کشد و درد ندارد. آنچه باعث توقف سردرد می‌شود و در افراد مختلف متفاوت است، ولی برخی افراد ورزش آرام و دارو را در تسکین درد مؤثر می‌دانند. (برای نکات بیشتر در مورد میگرن به بخش سردرد، مراجعه کنید.)
بی‌خیال باشید. اگر پزشک دیدن جرقه‌های نور را ناشی از بالا رفتن سن و طبیعی می‌داند، به آن فکر نکنید و اهمیت ندهید.


منبع : روزنامه جوان

مطالب مرتبط

کاهش بویائی

- چه وقت به پزشک مراجعه کنیم؟
- اخیراً سرماخوردگی نداشته‌اید ولی احساس بویائی از بین رفته است.
- احساس بویائی مختل شده است (بدون دلیل بوهای عجیب یا نامطبوع احساس می‌شود).
- بعد از رفع سرماخوردگی یا گرفتگی بینی، فقدان بویائی بیش از یک هفته طول کشیده است.
- کاهش قدرت بویائی به‌دنبال حادثه یا ضربه‌ای به‌سر روی داده است.
- هر سال در فصل خاصی بویائی از بین می‌رود.
- کاهش بویائی نشانهٔ چیست؟
بین حس چشائی و چس بویائی رابطهٔ نزدیکی وجود دارد و وقتی دید که غذای مورد علاقه‌تان دیگر طعم خود را ندارد، احتمالاً کاهش قدرت بویائی علت آن است.
عفونت یا التهابی که باعث متورم شدن پوشش درونی بینی شود، مانع رسیدن مولکو‌ل‌های حامل بو به گیرنده‌های مخصوص آن در بینی می‌گردد. سرماخوردگی، آلرژی، عفونت‌های دستگاه تنفس فوقانی، عفونت باکتریائی سینوس، یا پولیپ بینی همه می‌توانند راه‌های تنفسی را مسدود کرده و مانع بویائی شوند.
چون اعصاب ریزی که پیام‌های بویائی را به مغز می‌رسانند بسیار ظریف هستند، ضربهٔ سخت به سر ممکن است آنها را قطع کند. (اغلب ضربهٔ مستقیم به بینی کمتر به بویائی آسیب می‌رساند، چون وجود غضروف بینی ضربه‌ها را پیش از رسیدن به عصب بویائی جذب می‌کند.)
تماس زیاد با مواد آلوده‌کننده و سمی - مثل اسیدها، فرمالدهید، و مخصوصاً دود سیگار - به‌تدریج توان بویائی را از بین می‌برد.
داروهای بیماری تیروئید، حملهٔ صرع و برخی تومورها می‌‌توانند بر بویائی تأثیر بگذارند. و برخی اختلالات مربوط به زوال عقل، مثل بیماری آلزایمر و بیماری پارکینسون، هم به کاهش بویائی منجر می‌شوند، گرچه فقدان بویائی الزاماً علامتی برای این ناراحتی‌ها نیست.
پیری هم به‌تدریج توان بویائی را از بین می‌برد. بویائی ۸۰ سالگی نصف توان بویائی ۳۰ سالگی را دارد.
- درمان کاهش دادن بویائی
تشخیص ندادن بو و طعم غذای مورد علاقه تنها یک دلیل برای توجه به فقدان بویائی است. بوها اغلب در برابر بعضی خطرات شما را محافظت می‌کنند اگر نتوانید بو بکشید، غذای فاسد شده را نمی‌توانید تشخیص دهید. اولین وسیله متوجه شدن نشت گاز از اجاق یا دود آتش‌سوزی بویائی است.
از بین رفتن بویائی ناراحت کننده و گاهی خطرناک است. خوشبختانه در بسیاری موارد، قابل درمان است.
کمی صبر کنید. از بین رفتن حس بویائی به‌مدت یکی دو روز، مثلاً در اثر سرماخوردگی، چیزی غیرعادی نیست. اما در بیشتر موارد، باید ظرف دو یا سه‌ روز به‌حال طبیعی بازگردد. در این فاصله به اندازهٔ کافی بخوابید. معمولاً سه شب خواب خوب سرماخوردگی را برطرف می‌کند.
بگذارید عرق کند. اگر گرفتگی بینی علت کاهش بویائی باشد، مثلاً در اثر سرماخوردگی یا آلرژی، عرق کردن در اثر ورزش یا گرفتگی حمام آب داغ باعث شستشوی بینی شده و بویائی را باز می‌گرداند.
التهاب را کاهش دهید. اگر فقدان بویائی ناشی از التهاب باشد، پزشک با تجویز کورتیکوستروئید یا داروهای حاوی ویتامین‌های C و E بتا کاروتن التهاب را کاهش می‌دهد.
با آلرژی مقابله کنید. اگر هر سال در فصل تب یونجه دچار فقدان بویائی می‌شوید، برای درمان نزد متخصص آلرژی بروید. خوردن داروی ضدحساسیت برای یکی دو روز خوب است، ولی اگر بیش از دو هفته طول بکشد، پزشک ممکن است افشانهٔ استروئیدی بینی با داروی ضداحتقان تجویز کند. (برای تسکین آلرژی به بخش آبریزیش بینی، مراجعه کنید.)
سینوس‌ها را پاک کنید. اگر عفونت سینوس بویائی را از بین برده باشد، پزشک با تجویز یک تا دو هفته آنتی‌بیوتیک و دارو‌ی ترکیبی ضدحساسیت - ضداحتقان آن را درمان می‌کند. اگر سینوس‌ها بعد از دو هفته پاک نشوند، پزشک خوردن آنتی‌بیوتیک بیشتری را توصیه می‌کند. در موارد شدیدتر، سینوس را با دستگاه نوری مخصوصی با نام درون بین معاینه کرده و بافت‌های عفونی را بر‌می‌دارد. (برای روش‌های دیگر به بخش گرفتاری‌های سینوس، مراجعه کنید.)
پولیپ‌ها را بردارید. پولیپ‌های بینی انواع مختلفی از ناهمواری سطح غشای بینی تا کیسه‌های بزرگ پر از مایع هستند. در مراحل اولیه با داروهای استروئیدی درمان می‌شوند. گرچه این داروها را نباید زیاد مصرف کرد، ولی اثر معجزه‌آسائی دارند و پولیپ‌های اولیه را آب می‌کنند.
پولیپ را با آنتی‌بیوتیک، ضداحتقان، و ضدحساسیت هم می‌توان درمان کرد. اگر معاینه وجود پولیپ‌های بزرگ را نشان دهد، انجام عمل جراحی لازم می‌شود.
سیگار نکشید. گرچه سیگار کشیدن در دراز مدت آسیب جدی به حس بویائی وارد می‌کند، اما ترک آن تا حدی بویائی را باز می‌گرداند.
ماسک بزنید. اگر مرتباً با مواد شیمیائی یا گرد و غبار در تماس هستند، ماسک فیلتردار بزنید. این کار از آسیب بیشتر حس بویائی جلوگیری می‌کند.
داروهایتان را کنترل کنید. اگر داروی بیماری تیروئید می‌خورید، از پزشک بخواهید مقدار آن را طوری تنظیم کند که بویاییتان دچار اختلال نشود.
تومور را درمان کنید. بیشتر تومورهائی که حس بویائی را دچار اختلال می‌کنند خوش‌خیم هستند. درمان تومور، بسته به نوع آن، عمل جراحی، پرتو درمانی، یا شیمی درمانی است. نتیجهٔ کار هم بسیار رضایت‌بخش است.
- فقدان بویائی در سالمندان
اگر پیری شما را ضعیف کرده است، با رعایت نکات زیر کمبود آن را جبران کنید.
ردیاب نصب کنید. چون بوی دود آتش‌سوزی را دیگر حس نمی‌کنید، نصب دستگاه الکتریکی ردیاب دود برای هشدار لازم است.
از دیگران کمک بخواهید. به‌هر حال، بهداشت فردی را کاملاً رعایت کنید. از دوستان بخواهید در صورتی که لباستان بو می‌دهد، شما را باخبر کند تا آن را عوض کنید. اگر عطر می‌زنید، سعی کنید اندازهٔ کافی آن را بدانید.
مراقب غذاهای فاسد باشید. بدون حس بویائی شیر ترشیده را تشخیص نخواهید داد. اگر با کس دیگری زندگی می‌کنید، تشخیص فاسدشدگی مواد غذائی را به او بسپارید. و اگر تنهائید برچسب تاریخ خرید بر مواد غذائی بزنید.

وبگردی
فساد همه گیر شده است، و اتفاقاً این یک مساله سیاسی است
فساد همه گیر شده است، و اتفاقاً این یک مساله سیاسی است - اما مساله سیاسی را نباید به مساله حاکمان تقلیل داد. مساله سیاسی است به این معنا، که آنچه به ما در سطح ملی، فرم بخشیده، نادرست است. چیزها در جای خود نیستند و روال غلط امور، همه چیز را و همه کس را به فساد کشانیده است. در این تفسیر سوم، چشم شما نه به حاکمان است نه به تک تک مردم. چشم شما به الگویی است که به امور فرم بخشیده است.
پاسپورتی که همه جا به آن توهین میشود
پاسپورتی که همه جا به آن توهین میشود - مدتی است که تب سرمایه‌گذاری در گرجستان شایع شده است و مردم برای خرید ملک یا راه اندازی یک کسب و کار عازم این کشور می‌شوند. در این میان چند اتفاق رخ داد. یکی این بود که تحریم‌های امریکا گریبان گیر ایران شد و به عقیده من این‌ها به نوعی بازخورد عملیات روانی ترامپ علیه ایران است و از سوی دیگر انتخابات اخیر گرجستان هم با پیروزی جریان راست تندرو این کشور به پایان رسید. وگرنه گرجستان اصلا کشوری نیست که قادر…
تیپ پسر الهام و فاطمه رجبی در آلمان!
تیپ پسر الهام و فاطمه رجبی در آلمان! - «شباهت عجیب علی الهام استاد هوا فضا در دانشگاهی در آلمان به غلامحسین الهام معاون رئیس جمهور سابق!
شبهای داغ مدیترانه !
شبهای داغ مدیترانه ! - «حسن کردمیهن» متهم آمریت حمله به سفارت عربستان به تازگی در کرج، مرکز استان البرز، رستوران راه انداخته است.
حاشیه تازه برای سید احمد خمینی / تصویر
حاشیه تازه برای سید احمد خمینی / تصویر - سید احمد خمینی، نتیجه امام خمینی که چند هفته پیش با ازدواجش خبرساز شده بود، بار دیگر با انتشار عکسی از او و همسرش در حین سوارکاری حساسیت نسبت به خود را برانگیخته است و باعث تحریک مخاطبان و کاربران در فضای مجازی شده است.
رفتار عجیب دو نفر از همراهان رئیس جمهور در زمان سخنرانی!
رفتار عجیب دو نفر از همراهان رئیس جمهور در زمان سخنرانی! - دو نفر از کسانی که همراه رئیس جمهور در سمنان حضور داشتند در هنگام سخنرانی روحانی رفتار غیر معمولی از خود نشان میدادند.
اظهارات جنجالی دو بازیگر زن درمورد فساد شدید در سینما
اظهارات جنجالی دو بازیگر زن درمورد فساد شدید در سینما - ظهارات جنجالی لیلا بوشهری و شقایق دلشاد درباره فساد در سینما: چرا دایرکت میدم فالو نمیکنید؟ ساعت یک شب چرا باید زوایای صورت منو ببینن؟
بخشی دیده نشده از رفتار سخیف مجری تلویزیون با فراستی!
بخشی دیده نشده از رفتار سخیف مجری تلویزیون با فراستی! - بخشی دیگر از برنامه «من و شما» با حضور مسعود فراستی و برخورد توهین آمیز مجری رسانه ملی را می بینید که در رسانه ها باز نشر نشد.
خلاصه داستان و بازیگران سریال بانوی عمارت +تصاویر
خلاصه داستان و بازیگران سریال بانوی عمارت +تصاویر - مریم مومن متولد دهه 70 می باشد و حضورش در بانوی عمارت اولین تجربه بازیگری است و به واسطه این سریال وارد دنیای بازیگری شده است . او در کلاس های تئاتر فعالیت داشته است .
شهردار سابق سلامت و مشغول زندگی جدید است !
شهردار سابق سلامت و مشغول زندگی جدید است ! - پس از اولین گفت وگوی رسمی میترا استاد (نجفی) و تایید ازدواجش با محمدعلی نجفی، حالا شهردار سابق، در نخستین واکنش به جنجال ها، عکس تازه ای از خود و میترا استاد در اینستاگرامش منتشر کرده است.
تصاویری از لحظه ربوده شدن مرزبانان ایرانی در مرز میرجاوه
تصاویری از لحظه ربوده شدن مرزبانان ایرانی در مرز میرجاوه - گروه تروریستی جیش العدل نخستین تصاویر از حمله به پاسگاه مرزی در میرجاوه ۱۴ مهر امسال را منتشر کرد؛
روایتی دردآور از تن‌فروشی زنان در خیابان‌های تهران
روایتی دردآور از تن‌فروشی زنان در خیابان‌های تهران - سه نفر کنار هم حوالی میدان مادر ایستاده‌اند. زنی قد بلند که موهایش زمینه نسکافه‌ای دارد به هر ماشینی که بلندتر بوق می‌زند نزدیک می‌شود و قیمت را آرام و به سرعت بیان می‌کند. او می‌گوید: «... صد هزار تومان، تو ماشین ۷۰ هزار تومان، گروپ ۳۰۰ هزار تومان و جا هم داریم»، جملات کوتاه و بی‌تفاوت بیان می‌شود. جلوتر دختر کم سن و سالی که شاید ۱۶ سال هم نداشته باشد، ایستاده و از سرما نوک بینی‌اش قرمز شده است، با…
چالش جدید با نام «نوه آیت‌ا... یزدی»!
چالش جدید با نام «نوه آیت‌ا... یزدی»! - روز پنجشنبه تصویری در فضای مجازی منتشر شد که قابل تامل بود. زهرا تخشید نوه آیت‌ا... یزدی است که با انتشار تصویری که از دانشگاهش در نیویورک منتشر کرده بود، نوشت: «عکسی که دیروز عصر از دانشگاهم گرفتم با چراغ‌های همیشه روشنش».