دوشنبه ۱ بهمن ۱۳۹۷ / Monday, 21 January, 2019

گل‌‌مژه


- چه وقت به پزشک مراجعه کنیم؟
- گل‌مژه بیش از یک هفته طول کشیده است.
- گل‌مژه با تاری دید همراه است.
- برآمدگی سختی (شالازیون) بر پلک ایجاد شده است.
- گل‌مژه نشانهٔ چیست؟
گل‌مژه مانند یک جوش چرکی متورم، قرمز، و گاهی دردناک است. گل‌مژه نتیجهٔ عفونت غدد چربی قاعدهٔ مژه است. ممکن است چند گل‌مژه همراه یا متعاقب هم داشته باشید، چون عفونت به‌سادگی از یک فولیکول به فولیکول دیگر مژه‌ها منتقل می‌شود. مثلاً باکتری عفونت ممکن است از طریق لوازم آرایش آلوده به منافذ چربی انتهای مژه‌ها وارد شود. افراد دارای پوست زیاد چرب مستعد ابتلا به گل‌مژه هستند، درست همان‌طور که مستعد ابتلا به جوش هستند.
- درمان گل‌مژه
گل‌مژه هم مانند جوش معمولاً بی‌‌خطر است و خودبه‌خود از بین می‌رود، ولی می‌توان به درمان سریع تر آن کمک کرد.
تخلیه کنید، نچلانید. چلاندن گل‌مژه باکتری‌ها را به درون گردش خون‌رانده و عفونت را به مغز منتقل می‌کند. به‌جای آن، روزی چهار بار پارچه‌‌ای تمیز را در آب گرم‌خیسانده و به مدت ۱۵ دقیقه روی پلک بسته بگذارید. ظرف یکی دو روز چرک آن تخلیه می‌شود.
نزد پزشک بروید. اگر گل‌مژه یک هفته یا بیشتر طول بکشد، پزشک با تجویز آنتی‌بیوتیک یا داروی استروئیدی برای کاهش تورم آن را درمان می‌کند یا آن را به روش بدون دردی در مطب نیشتر می‌زند.
پلک را تمیز نگاه دارید. درست مانند جلوگیری از بروز جوش، پلک‌ها را تمیز و بدون چربی نگاه دارید، مخصوصاً اگر زیاد دچار گل‌مژه می‌شوید.
شورهٔ سر را درمان کنید. شورهٔ سر هم ممکن است درون چشم افتاده و ایجاد گل‌مژه کند. (به بخش شورهٔ سر، مراجعه کنید.)


منبع : روزنامه جوان

مطالب مرتبط

ناتوانی کنترل ماهیچه‌ها

- چه وقت به پزشک مراجعه کنیم؟
- هرگونه عدم کنترل ماهیچه‌ای باید به پزشک نشان داده شود.

- ناتوانی کنترل ماهیچه‌ها نشانهٔ چیست؟
اگر به شما بگویند به طرف راست بپیچ و طرف چپ را نشان دهند، در پیچیدن گیج می‌شوید و راه مستقیم خود را می‌روید. گاهی همین سردرگمی در اثر یک بیماری در مغز هم اتفاق می‌افتد و کنترل ماهیچه‌ها را از دست می‌دهید.
ناتوانی کنترل ماهیچه‌ای به این معنی است که ارتباطات دستگاه عصبی از بین رفته است و در جائی در این شبکهٔ اعصاب که از مغز و از طریق نخاع به ماهیچه‌ها می‌‌رود، پیام حرکت به دست، پا، یا هر قسمت دیگر به‌درستی بدن منتقل نمی‌شود.
ناتوانی کنترل ماهیچه‌ای علل مختلف دارند، از جمله خستگی شدید، اعتیاد به الکل و مواد مخدر، و آسیب دیدن سر، بیماری تصلب متعدد اعصاب (MS)، تحلیل رفتن ماهیچه‌ای، بیماری پارکینسون، حملهٔ مغزی، و جمود خلسه‌ای (حالی نادر از ضعف ماهیچه‌ای که هنگام هیجان شدید، مثل خشم یا شادی زیاد، به فرد دست می‌دهد).

- درمان ناتوانی کنترل ماهیچه‌ها
ناتوانی کنترل ماهیچه‌ای را همیشه جدی بگیرید. هرگونه عدم کنترل ماهیچه را، حتی اگر فقط ده دقیقه طول بکشد، به پزشک اطلاع دهید، چون تشخیص و درمان سریع ناراحتی از آسیب رسیدن بیشتر به اعصاب، ماهیچه‌ها و مغز جلوگیری می‌کند. به‌جز در مورد خستگی شدید (به بخش خستگی، مراجعه کنید)، موارد منجر به ناتوانی کنترل ماهیچه‌ها نیاز به برنامهٔ دقیق و جامع درمانی دارد که فقط توسط پزشک باید تجویز شود.

وبگردی
طرح دلالی ملی بنزین !
طرح دلالی ملی بنزین ! - سخنگوی کمیسیون انرژی سخنگوی کمیسیون انرژی مجلس درباره جزئیات طرح نمایندگان درباره اختصاص بنزین به ازای هر ایرانی توضیحاتی داد و گفت: قرار است سامانه‌ای ویژه این کار راه‌اندازی و تعبیه شود که بنزین در آن خرید و فروش شود.
دوربین مخفی ساختمان لواسان داماد شمخانی و فاطمه حسینی
دوربین مخفی ساختمان لواسان داماد شمخانی و فاطمه حسینی - همه چیز درباره ساخت و ساز فاطمه حسینی، داماد شمخانی و داماد صفدرحسینی | سر کشیدن دوربین مخفی شهرداد به ساختمان های آقازاده ها در لواسان! | پخش اختصاصی از صفحه آپارات آوانت
ماجرای دختربازی اسلامی از زبان رحیم پورازغدی
ماجرای دختربازی اسلامی از زبان رحیم پورازغدی - رحیم پورازغدی در مراسمی که با موضوع فجای مجازی بود،گفت: دختر خانم چادری یک عکس آنچنانی از خودش گذاشته و نوشته زن نباید قربانی نگاه شهوت مردانه بشه، بعد پسره زیر پستش نوشته"ما رایت الا جمیلا"
ما به نمایندگی از امام زمان (عج) و به نمایندگی از خدا در امور مردم دخالت می کنیم.
ما به نمایندگی از امام زمان (عج) و به نمایندگی از خدا در امور مردم دخالت می کنیم. - رئیس کل دادگستری خراسان رضوی: ما در نظام جمهوری اسلامی به نمایندگی از امام زمان (عج) و به نمایندگی از خدا در امور مردم دخالت می کنیم. اگر فردی در زمان طاغوت در زندان بود، حبسش از مجازات اخروی او کم نمی کرد اما امروز اگر این تحمل کیفر یا قصاص و شلاق و دیگر احکام توسط حکام اسلامی و شرعی انجام می شوند یکی از آثار اخروی آن برای محکومان این است که این مجازات در آخرت از آنها برداشته می شود
جزئیاتی از منشا بوی بد تهران / فیلم
جزئیاتی از منشا بوی بد تهران / فیلم - بعد از فروکش کردن گازها، به حفاری ادامه دادیم و به یک مخزن بزرگ و استثنایی رسیدیم که بسیار عظیم تر از آنی بود که تصور می کردیم برای جایی مثل پلاسکو ساخته شود. برآورد ما از ابعاد این انبار فاضلاب این است که بین 400 الی 500 متر مکعب وسعت دارد و گازهای محبوس شده در این انبار در چندین دهه برای انتشار بوی بد در محدوده بزرگی از تهران کفایت می کند.
کلیپ جنجالی مهدی یراحی در باره جنگ / پاره سنگ
کلیپ جنجالی مهدی یراحی در باره جنگ / پاره سنگ - مهدی یراحی، خواننده ای که اخیرا موزیک ویدئوی جدید و اعتراضی خود با نام «پاره سنگ» را منتشر کرده است، از طرف برخی رسانه ها و مجید فروغی، مدیر روابط عمومی هنری مورد انتقاد قرار گرفته و شایعه هایی درباره ممنوع الفعالیت شدن یراحی به دلیل این ویدئو کلیپ و همچنین پوشیدن لباس کارگران گروه ملی در حمایت از مردم اهواز در کنسرت 6 دی ماه خود مطرح شده است. یراحی از جمله خواننده هایی است که همیشه نسبت به اتفاقات…
اهمیت فیلم صحنه دار و مرگ 10 انسان !
اهمیت فیلم صحنه دار و مرگ 10 انسان ! - گویا تلخی پخش فیلم صحنه دار، بیش از مرگ ۱۰ نفر است. درست همانطور که مسئله حجاب برای خیلی‎ها مهم تر از معیشت مردم است.
آقازاده شورای عالی انقلاب فرهنگی !
آقازاده شورای عالی انقلاب فرهنگی ! - انقلاب فرهنگی از این بالاتر که فرزند عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی در آمریکا تابعیت بگیرد و از آنجا برای ایرانیان سبک زندگی تدریس بکند؟
رقص گروهی دختران دانشگاه الزهرا در حضور آقایان!
رقص گروهی دختران دانشگاه الزهرا در حضور آقایان! - ویدئویی عجیب از حرکات موزون گروهی دختران در دانشگاه الزهرا درحالی در فضای مجازی در حال انتشار است که مردان نیز در این مراسم حضور دارند!
تیپ پسر الهام و فاطمه رجبی در آلمان!
تیپ پسر الهام و فاطمه رجبی در آلمان! - «شباهت عجیب علی الهام استاد هوا فضا در دانشگاهی در آلمان به غلامحسین الهام معاون رئیس جمهور سابق!
حاشیه تازه برای سید احمد خمینی / تصویر
حاشیه تازه برای سید احمد خمینی / تصویر - سید احمد خمینی، نتیجه امام خمینی که چند هفته پیش با ازدواجش خبرساز شده بود، بار دیگر با انتشار عکسی از او و همسرش در حین سوارکاری حساسیت نسبت به خود را برانگیخته است و باعث تحریک مخاطبان و کاربران در فضای مجازی شده است.
شهردار سابق سلامت و مشغول زندگی جدید است !
شهردار سابق سلامت و مشغول زندگی جدید است ! - پس از اولین گفت وگوی رسمی میترا استاد (نجفی) و تایید ازدواجش با محمدعلی نجفی، حالا شهردار سابق، در نخستین واکنش به جنجال ها، عکس تازه ای از خود و میترا استاد در اینستاگرامش منتشر کرده است.