پنج شنبه ۲ فروردین ۱۳۹۷ / Thursday, 22 March, 2018

گل‌‌مژه


- چه وقت به پزشک مراجعه کنیم؟
- گل‌مژه بیش از یک هفته طول کشیده است.
- گل‌مژه با تاری دید همراه است.
- برآمدگی سختی (شالازیون) بر پلک ایجاد شده است.
- گل‌مژه نشانهٔ چیست؟
گل‌مژه مانند یک جوش چرکی متورم، قرمز، و گاهی دردناک است. گل‌مژه نتیجهٔ عفونت غدد چربی قاعدهٔ مژه است. ممکن است چند گل‌مژه همراه یا متعاقب هم داشته باشید، چون عفونت به‌سادگی از یک فولیکول به فولیکول دیگر مژه‌ها منتقل می‌شود. مثلاً باکتری عفونت ممکن است از طریق لوازم آرایش آلوده به منافذ چربی انتهای مژه‌ها وارد شود. افراد دارای پوست زیاد چرب مستعد ابتلا به گل‌مژه هستند، درست همان‌طور که مستعد ابتلا به جوش هستند.
- درمان گل‌مژه
گل‌مژه هم مانند جوش معمولاً بی‌‌خطر است و خودبه‌خود از بین می‌رود، ولی می‌توان به درمان سریع تر آن کمک کرد.
تخلیه کنید، نچلانید. چلاندن گل‌مژه باکتری‌ها را به درون گردش خون‌رانده و عفونت را به مغز منتقل می‌کند. به‌جای آن، روزی چهار بار پارچه‌‌ای تمیز را در آب گرم‌خیسانده و به مدت ۱۵ دقیقه روی پلک بسته بگذارید. ظرف یکی دو روز چرک آن تخلیه می‌شود.
نزد پزشک بروید. اگر گل‌مژه یک هفته یا بیشتر طول بکشد، پزشک با تجویز آنتی‌بیوتیک یا داروی استروئیدی برای کاهش تورم آن را درمان می‌کند یا آن را به روش بدون دردی در مطب نیشتر می‌زند.
پلک را تمیز نگاه دارید. درست مانند جلوگیری از بروز جوش، پلک‌ها را تمیز و بدون چربی نگاه دارید، مخصوصاً اگر زیاد دچار گل‌مژه می‌شوید.
شورهٔ سر را درمان کنید. شورهٔ سر هم ممکن است درون چشم افتاده و ایجاد گل‌مژه کند. (به بخش شورهٔ سر، مراجعه کنید.)


منبع : روزنامه جوان

مطالب مرتبط

درد مقعد

درد در نشیمنگاه ممکن است نشانهٔ ساده کوفتگی ناشی از زمین‌ خوردن یا لخته شدن خون در رگ بواسیری باشد. شقاق (ترک پوست اطراف مقعد) نیز علت شایع دیگر این درد است. شقاق همانند یک زخم تبخالی، ولی دردناک است.
به‌علاوه، برخی افراد دچار گرفتگی ماهیچه‌های راست روده هستند که معمولاً شب‌ها روی می‌دهد. این گرفتگی‌های دردناک که در میان نوجوانان شایع‌ است، با بالا رفتن سن فروکش می‌کند.
از طرف دیگر، درد مقعد می‌تواند علامتی برای وجود یک آبسه یا بیماری آمیزشی، یا خارج شدن راست روده از محل طبیعی خود باشد که این مورد در زنان مسنی که چندین زایمان داشته‌‌اند زیاد روی می‌دهد.

- درمان درد مقعد
خوشبختانه راه‌های ساده‌ای برای تسکین سریع درد مقعد وجود دارد.
حمام نشستن. نشستن روزانهٔ دو یا سه بار در یک تشت آب گرم ۴۰ تا ۴۵ درجهٔ سانتی‌گراد به مدت ۱۵ دقیقه ممکن است درد را تسکین دهد. (آب باید خیلی گرم باشد، ولی نه آنقدر داغ که دست را بسوزاند.) پوشاندن نشیمنگاه با حولهٔ خیسانده در آب گرم نیز راه مؤثر دیگری است.
بی‌حس کردن. گذاشتن داروهای حاوی بنزوکائین یا ایبوکائین بر روی نقاط حساس شده می‌تواند درد را تا حدی آرام کند.
آب را فراموش نکنید. خوردن ۶ تا ۸ لیوان آب در روز برای جلوگیری از یبوست و درد مقعد لازم است. اگر به اندازهٔ کافی به بدن نرسانید، مدفوع مانند سنگ سخت می‌شود. دفع مدفوع سخت شده مشکل‌تر است و زور زیاد شدن برای دفع آن امکان‌ ایجاد شقاق یا بواسیر را بیشتر می‌کند.
غذاهای فیبردار بخورید. پزشکان افزودن میوه‌های تازه، سبزیجات، نان گندم سبوس نگرفته، و غلات را به رژیم غذائی توصیه می‌کنند. مواد فیبردار حجم و نرمی مدفوع را زیاد کرده و فشار بر روی رگ‌های خونی را به‌هنگام دفع کاهش می‌دهد.
مسهل بخورید. اگر در دفع منظم مدفوع مشکل دارید، پزشکان استفاده از مسهل را برای نرم‌کردن مدفوع و دفع آسان‌تر آن توصیه می‌کنند. اجابت مزاج راحت امکان پدید‌ آمدن علائم دردناک مقعد را کاهش می‌دهد.
ورزش کگل. تمرین کگل معمولاً برای کنترل انواع خاص بی‌اختیاری دفع انجام می‌شود، ولی می‌تواند به قوی کردن ماهیچه‌های مقعد و جلوگیری از بواسیر دردناک کمک کند. ورزش کگل بر روی ماهیچه‌های قلابی شکلی تأثیر می‌کند که از استخوان شرمگاه در جلو تا استخوان دنبالچه در پشت کشیده می‌شوند. منقبض کردن این ماهیچه‌ها نه تنها جریان ادرار را بند می‌آورد، بلکه ماهیچه‌های راست روده را نیز در حالت طبیعی نگاه می‌دارد. گرچه انجام تمرین کگل بسته به شرایط متفاوت است، ولی روش معمول آن شامل ۲۰ بار منقبض کردن این ماهیچه‌‌ها به مدت ۱۰ ثانیه و روزی چهار بار است. از پزشک خود دربارهٔ مفید بودن این روش سئوال کنید.
شنا کنید. ورزش راه مهمی برای منظم‌کردن دفع مدفوع است. اگر دچار درد مقعد شدید، باید از ورزش‌هائی مثل وزنه‌برداری که بر روی ماهیچه‌ها فشار زیاد می‌آورد خودداری کند. شنا ورزش بسیار خوبی است، چون فشاری وارد نمی‌کند. تنیس و بدمینتوت نیز مفید هستند. ولی از انجام کارهای در حال چمباتمه زدن و هر چیز که فشار بر روی ناحیهٔ مقعد را افزایش می‌دهد باید خودداری کرد.

وبگردی
گفتگوی تماشایی مدیری و رامبد جوان در دورهمی
گفتگوی تماشایی مدیری و رامبد جوان در دورهمی - برنامه دورهمی ( 29 اسفند 1396 ) - گفتگو جذاب و تماشایی مدیری و رامبد جوان در دورهمی
۱۰۰ عکس منتخب ایسنا در سال ۹۶
۱۰۰ عکس منتخب ایسنا در سال ۹۶ - عکس منتخب خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) چکیده‌ای بسیار مختصر از ثمره یک سال تلاش عکاسان این خبرگزاری در سراسر کشور است؛ تلاشی که برای انتقال بهتر اخبار و رویدادها و همچنین انعکاس معضلات و مشکلات جامعه به کار بسته شد. در پروسه انتخاب این ۱۰۰ عکس، چالش بزرگ، در واقع همان «انتخاب» بود.
مستندات جرائم بقایی از راز کیف میلیاردی تا اختلاس
مستندات جرائم بقایی از راز کیف میلیاردی تا اختلاس - بخشی از مستندات جرائم بقایی از راز کیف میلیاردی تا اختلاس با سندسازی های صوری منتشر شد که در این فیلم مشاهده می کنید.
گفتگو با فرد کشمیری به نام سرباز روح الله که در ایران به سفارتخانه‌ها حمله می‌کرد
گفتگو با فرد کشمیری به نام سرباز روح الله که در ایران به سفارتخانه‌ها حمله می‌کرد - خشت خام / نوبت سی و پنجم / گفتگوی حسین دهباشی با سرباز روح الله رضوی
شوخی جنجالی اکبر عبدی با آیت الله علم الهدی
شوخی جنجالی اکبر عبدی با آیت الله علم الهدی - شوخی جنجالی اکبر عبدی با آیت الله علم الهدی هنگام افتتاح سینما در خراسان رضوی
آتش زدن حکم بقایی توسط مشایی در مقابل سفارت انگلیس!!!
آتش زدن حکم بقایی توسط مشایی در مقابل سفارت انگلیس!!! - امروز در اقدامی عجیب و اعتراضی در مقابل سفارت انگلستان مشایی حکم دادگاه بقایی را آتش زد.
تلاش‌ نافرجام نماینده مجلس برای تلفظ موزه لوور
تلاش‌ نافرجام نماینده مجلس برای تلفظ موزه لوور - این نماینده در مجلس ایران هرگز نام موزه لوور را نشنیده است.
فیلم/ لحظه خودکشی شاهزاده سعودی در فرودگاه لندن
فیلم/ لحظه خودکشی شاهزاده سعودی در فرودگاه لندن - بندر بن خالد بن عبدالعزیز شاهزاده سعودی که به اجبار در حال بازگشت به عربستان بود، در فرودگاه لندن دست به خودکشی زد. این شاهزاده به نشانه اعتراض، خود را از طبقه بالای فرودگاه به پایین پرت کرد. هنوز جزئیات دقیقی از وضعیت وی در دست نیست.
رونمایی از تندیس آیت‌الله هاشمی رفسنجانی
رونمایی از تندیس آیت‌الله هاشمی رفسنجانی - مراسم رونمایی از تندیس آیت‌الله اکبر هاشمی رفسنجانی رئیس فقید مجمع تشخیص مصلحت نظام دوشنبه شب با حضور خانواده ایشان و محمدرضا نجفی شهردار تهران در محل موزه مشاهیر برج میلاد تهران برگزار شد.
درگیری یک طلبه با رئیس سازمان مدیریت بحران
درگیری یک طلبه با رئیس سازمان مدیریت بحران - در فیلمی که در فضای مجازی منتشر شده است، این گونه به نظر می رسد که اسماعیل نجار رئیس سازمان مدیریت بحران با اسکورت چند ماشین شاسی بلند وارد محدوده خاکی جلوی یادمان شلمچه شده است که ورود به این منطقه برای خودروها ممنوع است. این موضوع موجب اعتراض طلبه حاضر در یادمان شد.
واکنش شقایق دهقان نسبت به ازدواج دوم بهاره رهنما
واکنش شقایق دهقان نسبت به ازدواج دوم بهاره رهنما - ویدیو واکنش شقایق دهقان نسبت به ازدواج دوم بهاره رهنما
کره شمالی و دلواپسان ایران
کره شمالی و دلواپسان ایران - حسین شریعتمداری در یادداشتی که مرداد ماه در این باره نوشت ضمن تمجید از کره شمالی به مناقشه آن کشور با آمریکاو درخواست ترامپ برای مذاکره اشاره کرد و نوشت: «کره‌شمالی به درخواست آمریکا برای مذاکره نیز پاسخ مثبت نداد و برنامه‌های هسته‌ای و موشکی خود را غیرقابل مذاکره اعلام کرد. با جرأت می‌توان گفت که کره‌شمالی در این زمینه از مذاکرات بی‌نتیجه و فاجعه‌آمیز ایران با آمریکا الگو گرفته و از این روی حاضر نشده…
فیلم | پوشش کتایون ریاحی در «دورهمی» که مانع از پخش برنامه شد
فیلم | پوشش کتایون ریاحی در «دورهمی» که مانع از پخش برنامه شد - فیلم - در حالی که قرار بود شب گذشته برنامه «دورهمی» ویژه روز زن با حضور کتایون ریاحی و حامد همایون پخش شود، پس از 30 دقیقه تاخیر یکی از برنامه های گذشته «دورهمی» بازپخش شد. اتفاق عجیبی که کتایون ریاحی را در ساعت دو بامداد جمعه به واکنش واداشت. او نوشت اگر قسمت مربوط به حضورش در این برنامه در ساعتی غیر از ساعت معمولِ پخش، روی آنتن برود از سازندگان «دورهمی» شکایت می کند.
فیلم حمله به  سفات ایران در لندن به روش خودسرها!
فیلم حمله به سفات ایران در لندن به روش خودسرها! - سفیر ایران جزئیات جدیدی از حمله به سفارت ایران در لندن را منتشر کرد.متعرضان فقط روی بالكن بيرونی ساختمان سفارت بوده و در محاصره پليس هستند. همكاران همه در داخل سفارت در آرامش و امنيت هستند.
رقصیدن دختران مقابل نجفی در مراسم روز زن!
رقصیدن دختران مقابل نجفی در مراسم روز زن! - در همایش بانوان شاغل در شهرداری تهران چند دختر روی سن رفته و مقابل شهردار تهران شروع به رقصیدن می کنند و نجفی آبه دنبال تشویقش گفت: معتقد به سهمیه بندی جنسیتی نیستم.
بزرگترین زمین‌خواری کشور / فروش ارزشمندترين زمين‌های ايران توسط دولت روحانی
بزرگترین زمین‌خواری کشور / فروش ارزشمندترين زمين‌های ايران توسط دولت روحانی - هفتم بهمن سال جاری بود كه محمد سعیدی‌کیا، رئيس بنياد مستضعفان و جانبازان، در گفت‌وگو با ايلنا اعلام كرد: دولت حدود ۳۵ میلیون مترمربع (سه‌هزار‌و ٥٠٠ هكتار) از اراضی حاشيه بزرگراه تهران-شمال را به بنیاد واگذار خواهد كرد كه منابع مالي موردنياز براي تكميل اين پروژه در اختيار بنياد مستضعفان قرار گيرد.
گزارشی عجیب و کودکانه در اخبار سراسری
گزارشی عجیب و کودکانه در اخبار سراسری - این ویدیو که به سبکی عجیب و با جلوه های ویژه نه چندان حرفه ای تدوین شده است در شبکه های اجتماعی مورد توجه قرار گرفت.
ادم های موفق؛مثبت اندیش،امیدآفرین و اهل آرامش اند
جوانان ما برای موفقیت ۲چیزلازم دارند نگرش مثبت و انگیزە قوی نگرش مثبت یعنی بە خودشان،بە خانوادە شان،بە آجتماع شان و بە آینده شآن بآز خورد خوب بدهند انگیزه قوی هم باید داشته …