پنج شنبه ۳۰ فروردین ۱۳۹۷ / Thursday, 19 April, 2018

گوش درد


- چه وقت به پزشک مراجعه کنیم؟
- گوش درد بیش از یک هفته طول کشیده است.
- گوش درد نشانهٔ چیست؟
اگر شب را از گوش درد کودکتان بیداری کشیده باشید، اهمیت این علامت را درک کرده‌اید. بزرگسالان نیز دچار گوش درد می‌شوند که گرچه کمتر است، ولی آنها را به بی‌خوابی می‌کشاند.
میکروب‌هائی که باعث گوش درد می‌شوند معمولاً اول به صورت عفونت دستگاه تنفسی بینی یا گلو را گرفتار می‌کنند و فقط با کمی فشار، مثلاً فین کردن یا دراز کشیدن، ویروسی یا باکتری‌ را به‌درون شیپور اوستاش می‌رانند. شیپور اوستاش مجرای ظریفی است که راه‌های تنفسی را به گوش داخلی وصل می‌کند. از این مجرا تا گوش میانی و پرده گوش که پر از انتهاهای حساس عصبی است راهی نیست. عفونت باعث ایجاد چرک می‌شود که بر روی پردهٔ گوش فشار آورده و آن را به‌درد می‌آورد و گاهی پاره می‌کند.
کودکان چون بیشتر دچار عفونت تنفسی می‌شوند و شیپور اوستاش آنها هنوز کامل نشده است و حتی قادر به تحمل عفونت‌های ضعیف نیست بیشتر به گوش درد مبتلا می‌شوند.
گوش درد شناگران از علل دیگر گوش درد است که با ورود مقدار زیاد آب به درون مجرای گوش روی می‌‌دهد. داخل شدن مو یا اشیاء خارجی به گوش نیز ممکن است باعث گوش درد شود.
- درمان گوش درد
روغن زیتون مصرف کنید. چند قطره روغن زیتون یا روغن‌های معدنی تسکین موقتی گوش درد را به‌دنبال دارد. روغن را اول کمی گرم کنید تا به دمای طبیعی بدن برسد. مراقب باشید که فقط مقدار بسیار کمی استفاده کنید.
گوش را گرم کنید. با گذاشتن بالشتک گرمی بر روی گوش ممکن است درد آن را بتوانید تسکین دهید.
دراز نکشید. نشستن بهتر از دراز کشیدن به پشت است. چون نشستن باعث تخلیهٔ راحت خون از سر و کمتر جمع شدن آن در شیپور اوستاش می‌شود. برای همین است که وقتی بچه دچار گوش درد را بلند می‌کنید آرام می‌شود و وقتی او را می‌خوابانید گربه می‌کند. چون در حالت ایستاده کمتر درد دارد.
مایعات بخورید. خوردن مقادیر زیاد آب و آب میوه نه تنها باعث تسکین علائم می‌شود، بلکه بلع مکرر مایعات به پاک شدن شیپور اوستاش نیز کمک می‌کند. جویدن و خمیازه کشیدن هم برای پاک ماندن شیپور اوستاش مفید است.
قطره بینی مصرف کنید. قطره‌های بدون نسخهٔ بینی که حاوی فنیل‌افرین هستند کار شیپور اوستاش را به حال عادی بر می‌گرداند. این قطره‌ها مخاط بینی و اطراف ورودی شیپور اوستاش را متقبض کرده و از پرخونی آن جلوگیری می‌کند. قطره‌ٔ بینی را بیش از چند روز مصرف نکنید و دستور نوشته شده روی برچسب آن را رعایت کنید. مصرف زیادی این قطره‌ها باعث بدتر شدن ناراحتی می‌شود.
مسکن بخورید. مسکن‌های بدون نسخه مثل آسپیرین و استامینوفن هم باعث تسکین موقتی گوش درد می‌شوند. ولی فکر نکنید با خوردن مسکن و آرام شدن درد علت آن نیز از بین رفته است و دیگر نیازی به آنتی‌بیوتیک ندارید. مسکن عامل بیماری را از بین نمی‌برد، فقط درد را کنترل می‌کند.
آنتی‌بیوتیک بخورید. چون عفونت باکتریائی یکی از علل گوش درد است، پزشک برای درمان آن آنتی‌بیوتیک مناسب تجویز می‌کند. هیچ‌گاه آنتی‌بیوتیک را سر خود مصرف نکنید.
- گوش درد شناگران
شیرجه رفتن در آب در یک روز گرم تابستانی بسیار لذت‌بخش است. اما گوش درد ناشی از وارد شدن آب زیاد در گوش ناخوشایند است. موارد زیر را رعایت کنید.
ته گوش را پاک نکنید. پاک کردن ته گوش قبل از شناکردن ورقهٔ چربی را که مانع نشستن آب بر روی پردهٔ گوش می‌شود از بین می‌برد. چرک گوش برای محافظت آن لازم است. پس فقط قسمت‌های بیرونی گوش را با پارچه یا حوله تمیز کنید و به انتهای مجرای آن کاری نداشته باشید.
الکل استفاده کنید. ریختن یک یا دو قطره الکل ایزوپروپیل می‌تواند باعث تبخیر آب باقی مانده در گوش شود.
از مواد خشک‌کننده استفاده کنید. مواد خشک‌کنندهٔ گوش حاوی الکل ایزوپروپیل و گلیسرین مخصوص تبخیر آب داخل گوش وجود دارد.


مطالب مرتبط

اشکال در التیام زخم

- چه وقت به پزشک مراجعه کنیم؟
- زخم ملتهب، تغییر نگ داده، یا چرکی است.
- اندازه و شدت زخم زیاد می‌شود.
- بریدگی یا زخم ظرف چهار هفته خوب نمی‌شود.
- قوزک متورم است و زخمی در پا وجود دارد که به آهستگی التیام می‌پذیرد.

- اشکال در التیام زخم نشانهٔ چیست؟
چند روز پیش هنگام تراشیدن ریش صورتتان را برده‌اید و جای آن متورم و حساس است. برادرتان ماه قبل از دوچرخه افتاد و هنوز رانوانش زخم است. پدربزرگ هم روی پایش زخم‌هائی دارد که خیال التیام ندارند.
بدن توان التیام و ترمیم خود را دارد و هر زخمی را به‌زودی درمان می‌کند. اما اگر این درمان بسیار کند صورت می‌گیرد، باید در جستجوی وجود گرفتارئی در بدن باشد.
در حالت طبیعی، التیام زخم سه مرحله دارد. در مرحلهٔ اول، گویچه‌های سفید خون و پلاکت‌ها به ناحیهٔ زخمی حمله کرده و با عفونت می‌جنگند. در مرحلهٔ دوم، پروتئین‌هائی به نام فاکتورهای رشد از این پلاکت‌ها آزاد می‌شوند که تولید بافت جدیدی را تحریک می‌کنند. و در مرحلهٔ آخر، بافت جدید توسط بدن پذیرفته می‌شود. اما در هر یک از این مراحل ممکن است چندین خطا روی دهد.
شش عامل اساسی در التیام زخم دخالت دارد. التیام به جریان کافی خون متکی است. تغذیهٔ مناسب بسیار اهمیت دارد. اثرات داروها یا بیماری‌هائی که ترمیم بافت را مانع می‌شوند باید کنترل شده یا به حداقل برسد. زخم‌ باید تمیز و بدون جسم خارجی، به دور از عفونت، و از ضربه و عوامل تحریکی در امان باشد. اشکال در هر یک از این موارد فرایند التیام را کند می‌کند.
در میان این عوامل، شاید جریان کافی خون از همه مهم‌تر باشد. چون خون اکسیژن را به زخم می‌‌رساند. اکسیژن گویچه‌های سفید را قادر به کشتن باکتری‌ها عفونت‌زا در زخم می‌کند. همچنین نقشی حیاتی در نشست کلاژن بازی می‌کند که پروتئین مهمی برای ساختن بافت تازه است.
عوامل دیگری هم در این میان نقش دارند. یکی از آنها عامل سن است. پوست افراد مسن به‌خوبی پوست اشخاص جوان جوش نمی‌خورد. پوست متورم هم دیر التیام می‌پذیرد و پوستی هم که در معرض پرتوتابی بوده است دیر خوب می‌شود. دلمهٔ روی زخم، گرچه آن را در برابر محیط محافظت می‌کند، ولی رشد بافت جدید را به تعویق می‌اندازد. بالاخره زخم‌های مرطوب سریع‌تر از زخم‌های خشک خوب می‌شوند.
زخم‌های دیر التیام علامت مشخصهٔ بسیاری از بیماری‌ها هستند. مثلاً بیماری قند و بیماری‌های گردش خون در سرخرگ‌ها و سیاهرگ‌ها باعث ایجاد زخم‌‌های شدید در پا می‌شوند و با کاهش جریان خون التیام آنها را کند می‌کنند. برخی بیماری‌ها و نیز داروهای درمان آنها باعث سرکوب ایمنی در فرد می‌شود؛ یعنی مانع انجام فرایند التیام توسط دستگاه ایمنی بدن می‌شوند. بیماری داسی شکل، کم‌خونی، هموفیلی، و هر بیماری دیگری که فرآیند لخته شدن خون را مختل کند یا تشکیل گویچه‌های خونی و پلاکت‌ها را مانع شود التیام زخم را کند می‌کنند. بیماری‌های سل و سرطان و ایدز هم همین عارضه را به‌وجود می‌آورند.

- درمان اشکال در التیام زخم
برخلاف تصور، گذشت زمان همه زخم‌ها را خوب نمی‌کند. دستگاه ایمنی مسئول التیام زخم‌هاست. بریدگی، سوختگی، یا هر زخمی فقط در محیط مناسب خوب می‌شوند. در اینجا روش‌هائی برای تسریع التیام گفته می‌شود.
زخم‌ را تمیز نگاه دارید. روزی یک ‌بار زخم را با آب ‌گرم و صابون کاملاً بشوئید و اجسام خارجی و چیزهای کثیف را از آن دور کنید. اگر خود نمی‌‌توانید، از پزشک کمک بگیرید.
آن را باندپیچی کنید. باندپیچی زخم آن را مرطوب و به‌ دور از باکتری‌ها نگاه می‌‌دارد. چسب زخم و گاز استریل هم برای این کار مناسب است. فقط مطمئن باشید که زخم‌ و باندپیچی تمیز است و آن را مرتباً عوض کنید.
مراقب زخم باشید. اگر زخم را در معرض مالش، سوختگی، مواد شیمیائی، مواد ساینده، یا ضربه قرار دهید، التیام نمی‌پذیرد. با زخم به ملایمت رفتار کنید.
زخم را گرم کنید. گرم‌کردن مستقیم زخم از طریق بالشتک گرم، بطری آب گرم، کیسهٔ آب گرم، یا استحمام با آب گرم جریان خون را در ناحیهٔ زخم تحریک می‌کند. روزی چند بار و هر بار به مدت ۱۵ تا ۲۰ دقیقه زخم را با دمای کمی بالاتر از دمای بدن گرم کنید.
مواد مغذی بخورید. برخی ویتامین‌ها، کانی‌ها، و مواد دیگر برای التیام زخم اساسی هستند. از میان اینها ویتامین‌های C,A و E روی، منیزیم، منگنز و پروتئین اهمیت دارند. غذای متناسب و قرص‌های مولتی ویتامین معمولاً خوب شدن زخم را تسریع می‌کنند. اگر بیشتر از اینها لازم باشد، پزشک داروهای ویتامینی لازم را تجویز می‌کند.
آنتی‌بیوتیک بخورید. اگر زخم شما چرکی است، احتمالاً عفونی شده و نیاز به خوردن آنتی‌بیوتیک تجویز شده توسط پزشک دارد. پمادهای آنتی بیوتیک موضعی هم مؤثر هستند. این پمادها بیشتر به مرطوب ماندن زخم و جلوگیری از اضافه شدن باکتری‌های دیگر کمک می‌کنند تا به درمان عفونت.
داروهایتان را کنترل کنید. بعضی داروها کار دستگاه ایمنی را کند می‌کنند. پزشک ممکن است داروی مصرفی شما را تا مدتی قطع یا آن را با داروی دیگری عوض کند.
ورزش کنید. ورزش جریان خون در بدن را بهتر می‌کند. اما زیاد از ناحیهٔ زخمی کار نکشید. به‌همین دلیل به کسانی که پاهایشان زخم است توصیه می‌شود کار دستی بیشتر انجام دهند.
سیگار نکشید. سیگار کشیدن مقدار اکسیژن لازم برای التیام را کم می‌کند. نیکوتین سیگار ماده‌ای سمی است که بر توانائی سلول‌های ترمیم کنندهٔ بافت تأثیر می‌گذارد.
در استخر شنا نکنید. کلر موجود در آب استخر بافت تازه تشکیل شده را تخریب می‌کند بهتر است در آب شیرین شنا کنید.
زخم را تحریک نکنید. هرچه کمتر زخم را تحریک کنید بهتر است. استفادهٔ مکرر از ضدعفونی‌کننده‌هائی مثل آب اکسیژنه و ید همزمان با کشتن باکتری‌ها بافت تازه را هم تخریب می‌کند. فقط وقت تمیز کردن اول زخم اینها را مصرف کنید. اگر زخم می‌سوزد یا درد دارد، بی‌حس کنندهٔ مصرف نکنید، چون زخم را بیشتر تحریک می‌کند. به‌جای آن، آسپیرین یا مسکن دیگری بخورید.
دلمه‌ها را بردارید. دلمهٔ روی زخم را باید برداشت، مخصوصاً اگر زیر آن چرک باشد. اما آنها را نکنید. دلمه را چندین بار با آب گرم بشوئید و باندپیچی کنید تا خود نرم شده و بیفتد. برداشتن دلمه‌های بزرگ را به پزشک بسپارید.
در مورد فاکتورهای رشد برای زخم‌های مزمن از پزشک کمک بخواهید. او می‌تواند با محلول‌های فاکتور رشد به التیام زخم‌های خوب‌نشدنی ناشی از بیماری قند یا اختلال گردش خون کمک کند. این محلول‌ها از خون خود بیمار تهیه شده و برای ایجاد بافت جدید مستقیماً به زخم وارد می‌شوند.

وبگردی
مراسم افتتاحیه سی و ششمین جشنواره جهانی فیلم فجر
مراسم افتتاحیه سی و ششمین جشنواره جهانی فیلم فجر - سی و ششمین جشنواره جهانی فیلم فجر شامگاه چهارشنبه با نمایش «آن سوی ابرها» ساخته مجید مجیدی در سینما فلسطین آغاز بکار کرد.
حمله فیزیکی به بازیگر زن ایرانی در خیابان! / عکس
حمله فیزیکی به بازیگر زن ایرانی در خیابان! / عکس - بازیگر سریال "تعطیلات رویایی" از حمله افراد ناشناس به خود خبر داد. مریم معصومی، بازیگر سینما و تلویزیون مورد حمله افراد ناشناس قرار گرفت.
19 هزار خودرو از ساعت 2 بامداد تا 4 صبح ثبت سفارش شده است / مافیای قاچاق گمرک کشور را مدیریت می کند
19 هزار خودرو از ساعت 2 بامداد تا 4 صبح ثبت سفارش شده است / مافیای قاچاق گمرک کشور را مدیریت می کند - این روزها بار دیگر بحث ورود خودروی قاچاق داغ شده و اظهارات ضدونقیض در مورد مجاری ورود خودروهای قاچاق به کشور صورت می‌گیرد. در همین حال، گمرک جمهوری اسلامی ایران در اطلاعیه‌ای، قاچاق خودرو را کاری ناممکن خواند.
گفتگوی تلفنی با همسر مرتضوی / صوت
گفتگوی تلفنی با همسر مرتضوی / صوت - سعید مرتضوی که در روزهای گذشته خبری از او نبود و حتی سخنگوی دستگاه قضایی گفته بود حکم جلبش صادر شده اما گیرش نیاورده‌اند، به گفته همسرش در تهران است.
ارسطوی پایتخت با مونا فائض پور ازدواج کرد
ارسطوی پایتخت با مونا فائض پور ازدواج کرد - «احمد مهران فر» بازيگر نقش «ارسطو عامل» در سريال پايتخت ۵ در اینستاگرام خود از ازدواجش با «مونا فائض پور» خبر داد.
اقدام عجیب سیف/ پرداخت پاداش 1 میلیارد و 200 میلیون تومانی به معاون
اقدام عجیب سیف/ پرداخت پاداش 1 میلیارد و 200 میلیون تومانی به معاون - عضو کمیسیون برنامه‌، بودجه و محاسبات مجلس از پرداخت پاداش میلیاردی در بانک مرکزی خبر داد و گفت: آقای سیف، رئیس کل بانک مرکزی؛ معاون خود را بازنشسته کرد و به او یک میلیارد و 200 میلیون تومان پاداش داد و دوباره این معاون بازنشسته را یک هفته بعد در همان شغل منصوب کرد.
حکومت نمی‌تواند ارتباط درستی با مردم برقرار کند
حکومت نمی‌تواند ارتباط درستی با مردم برقرار کند - خود اين سیاست‌گذاران توليد داخلي را بي اعتبار كردند، امنيت شبكه‌هاي داخل را از بين بردند و... حالا اعتراض مي‌كنند كه چرا رفتيد سراغ شبكه‌هاي خارجي؟ و مدعی‌اند که همه اطلاعات دست موساد و سيا و ام‌آي‌سيكس است؛ گویی که مثلا در ایمیل یاهو و جی‌میل چنین نیست؟! درحالي‌كه مسئوليت این وضع بر عهده سيستم است. وقتي رسانه‌هاي داخل تحت فشار هستند و رسانه رسمی یکسویه هر چه می‌خواهد می‌گوید و با اخبار نا‌صحیح مواجه…
صحبت های جنجالی رییسی علیه روحانی
صحبت های جنجالی رییسی علیه روحانی - صحبت های جنجالی رییسی پیرامون استفاده روحانی از نام امام رضا در انتخابات
500 نفر محتوای نامه‌های پستی مردم را میخواندند و چک می‌کردند!
500 نفر محتوای نامه‌های پستی مردم را میخواندند و چک می‌کردند! - محمد غرضی می‌گوید: زمانی که به عنوان وزیر در وزارت حضور یافتم بیش از ۵۰۰ نفر را دیدم نامه‌هایی که از داخل به خارج و از خارج به داخل کشور ارسال می‌شدند را چک می‌کردند و به صورت سه شیفت فعالیت می‌کردند و نامه‌ها را می‌خواندند.
جنجال ویدیو دختر بازیگر روی کول بازیکن پرسپولیس!
جنجال ویدیو دختر بازیگر روی کول بازیکن پرسپولیس! - عکس و ویدیویی منتسب به ستاره پرسپولیس فرشاد احمدزاده و ترلان پروانه بازیگر سینما و تلویزیون در فضای مجازی منتشر شده است. عجب پاپراتزی‌هایی داریم!
دختر داعشی سریال پایتخت کیست ؟
دختر داعشی سریال پایتخت کیست ؟ - در قسمت های اخیر سریال پایتخت بازیگر جدیدی به جمع خانواده معمولی پیوسته است؛ نیلوفر رجایی فر نقش الیزابت را در سریال پایتخت ۵ ایفا می کند ؛ این بازیگر با جلب اعتماد سیروس مقدم این فرصت ط بازی در سریال پر طرفدار پایتخت را به دست آورد .
خانم ایرانی، عامل تیراندازی در مقر یوتیوب / فیلم
خانم ایرانی، عامل تیراندازی در مقر یوتیوب / فیلم - ویدیوهایی از نسیم نجفی اقدم در شبکه های اجتماعی به زبان های انگلیسی و فارسی موجود است که در آن ها وی از حذف ویدیوهای خود توسط یوتیوب شکایت دارد.
رقص کاوه مدنی یا کالای ایرانی؟
رقص کاوه مدنی یا کالای ایرانی؟ - بگذارید اینطور بپرسم: مگر کیروش، مربی تیم ملی فوتبال جمهوری اسلامی ایران عرق نمی‌خورد؟ نمی‌رقصد؟ مگر برانکو و شفر نمازشب می‌خوانند و روزه می‌گیرند و اصولگرا و ارزشی و انقلابی هستند؟!
رقص های قبل از تو سوء تفاهم بود
رقص های قبل از تو سوء تفاهم بود - پایتخت ۵ با داستان های نقی و تقی ، رحمت و رحمان و رحیم سارا و نیکا و ارسطو و پرستوش
گفتگو با فرد کشمیری به نام سرباز روح الله که در ایران به سفارتخانه‌ها حمله می‌کرد
گفتگو با فرد کشمیری به نام سرباز روح الله که در ایران به سفارتخانه‌ها حمله می‌کرد - خشت خام / نوبت سی و پنجم / گفتگوی حسین دهباشی با سرباز روح الله رضوی