یکشنبه ۲۹ بهمن ۱۳۹۶ / Sunday, 18 February, 2018

گوش درد


- چه وقت به پزشک مراجعه کنیم؟
- گوش درد بیش از یک هفته طول کشیده است.
- گوش درد نشانهٔ چیست؟
اگر شب را از گوش درد کودکتان بیداری کشیده باشید، اهمیت این علامت را درک کرده‌اید. بزرگسالان نیز دچار گوش درد می‌شوند که گرچه کمتر است، ولی آنها را به بی‌خوابی می‌کشاند.
میکروب‌هائی که باعث گوش درد می‌شوند معمولاً اول به صورت عفونت دستگاه تنفسی بینی یا گلو را گرفتار می‌کنند و فقط با کمی فشار، مثلاً فین کردن یا دراز کشیدن، ویروسی یا باکتری‌ را به‌درون شیپور اوستاش می‌رانند. شیپور اوستاش مجرای ظریفی است که راه‌های تنفسی را به گوش داخلی وصل می‌کند. از این مجرا تا گوش میانی و پرده گوش که پر از انتهاهای حساس عصبی است راهی نیست. عفونت باعث ایجاد چرک می‌شود که بر روی پردهٔ گوش فشار آورده و آن را به‌درد می‌آورد و گاهی پاره می‌کند.
کودکان چون بیشتر دچار عفونت تنفسی می‌شوند و شیپور اوستاش آنها هنوز کامل نشده است و حتی قادر به تحمل عفونت‌های ضعیف نیست بیشتر به گوش درد مبتلا می‌شوند.
گوش درد شناگران از علل دیگر گوش درد است که با ورود مقدار زیاد آب به درون مجرای گوش روی می‌‌دهد. داخل شدن مو یا اشیاء خارجی به گوش نیز ممکن است باعث گوش درد شود.
- درمان گوش درد
روغن زیتون مصرف کنید. چند قطره روغن زیتون یا روغن‌های معدنی تسکین موقتی گوش درد را به‌دنبال دارد. روغن را اول کمی گرم کنید تا به دمای طبیعی بدن برسد. مراقب باشید که فقط مقدار بسیار کمی استفاده کنید.
گوش را گرم کنید. با گذاشتن بالشتک گرمی بر روی گوش ممکن است درد آن را بتوانید تسکین دهید.
دراز نکشید. نشستن بهتر از دراز کشیدن به پشت است. چون نشستن باعث تخلیهٔ راحت خون از سر و کمتر جمع شدن آن در شیپور اوستاش می‌شود. برای همین است که وقتی بچه دچار گوش درد را بلند می‌کنید آرام می‌شود و وقتی او را می‌خوابانید گربه می‌کند. چون در حالت ایستاده کمتر درد دارد.
مایعات بخورید. خوردن مقادیر زیاد آب و آب میوه نه تنها باعث تسکین علائم می‌شود، بلکه بلع مکرر مایعات به پاک شدن شیپور اوستاش نیز کمک می‌کند. جویدن و خمیازه کشیدن هم برای پاک ماندن شیپور اوستاش مفید است.
قطره بینی مصرف کنید. قطره‌های بدون نسخهٔ بینی که حاوی فنیل‌افرین هستند کار شیپور اوستاش را به حال عادی بر می‌گرداند. این قطره‌ها مخاط بینی و اطراف ورودی شیپور اوستاش را متقبض کرده و از پرخونی آن جلوگیری می‌کند. قطره‌ٔ بینی را بیش از چند روز مصرف نکنید و دستور نوشته شده روی برچسب آن را رعایت کنید. مصرف زیادی این قطره‌ها باعث بدتر شدن ناراحتی می‌شود.
مسکن بخورید. مسکن‌های بدون نسخه مثل آسپیرین و استامینوفن هم باعث تسکین موقتی گوش درد می‌شوند. ولی فکر نکنید با خوردن مسکن و آرام شدن درد علت آن نیز از بین رفته است و دیگر نیازی به آنتی‌بیوتیک ندارید. مسکن عامل بیماری را از بین نمی‌برد، فقط درد را کنترل می‌کند.
آنتی‌بیوتیک بخورید. چون عفونت باکتریائی یکی از علل گوش درد است، پزشک برای درمان آن آنتی‌بیوتیک مناسب تجویز می‌کند. هیچ‌گاه آنتی‌بیوتیک را سر خود مصرف نکنید.
- گوش درد شناگران
شیرجه رفتن در آب در یک روز گرم تابستانی بسیار لذت‌بخش است. اما گوش درد ناشی از وارد شدن آب زیاد در گوش ناخوشایند است. موارد زیر را رعایت کنید.
ته گوش را پاک نکنید. پاک کردن ته گوش قبل از شناکردن ورقهٔ چربی را که مانع نشستن آب بر روی پردهٔ گوش می‌شود از بین می‌برد. چرک گوش برای محافظت آن لازم است. پس فقط قسمت‌های بیرونی گوش را با پارچه یا حوله تمیز کنید و به انتهای مجرای آن کاری نداشته باشید.
الکل استفاده کنید. ریختن یک یا دو قطره الکل ایزوپروپیل می‌تواند باعث تبخیر آب باقی مانده در گوش شود.
از مواد خشک‌کننده استفاده کنید. مواد خشک‌کنندهٔ گوش حاوی الکل ایزوپروپیل و گلیسرین مخصوص تبخیر آب داخل گوش وجود دارد.


مطالب مرتبط

ناآرامی کودکان


- چه وقت به پزشک مراجعه کنیم؟
- رفتار ناآرام و سر به هوای کودک مانع تربیت وی شده و باعث عصبانی کردن دیگران نیز می‌شود.

- ناآرامی کودکان نشانهٔ چیست؟
کنترل کردن یک بچه ناآرام به‌سختی به دام انداختن یک آهو با نخ خیاطی است. والدین کودک ناآرام وقتی به پزشک مراجعه می‌کنند که کاسهٔ صبرشان لبریز شده و دیگر نمی‌توانند رفتار او را تحمل کنند.
خیلی چیزها می‌توانند باعث ناآرامی کودک گردند؛ از جمله، گرفتاری‌های شنوائی یا بینائی، بیماری تیروئید، ناتوانی یادگیری، کسالت، افسردگی، اضطراب، مسمومیت با سرب، انحراف جنسی، بیماری روانی، و عوارض جانبی برخی داروها. اما اگر کودکتان ناآرام است، محتمل‌ترین علت چیزی است که ناآرامی کمبود توجه نام دارد. این اختلالی است که تمرکز، آرام نشستن، و حرف گوش کردن را برای بچه‌ مشکل می‌کند. برآورد شده است که ۵ درصد کودکان به این اختلال مبتلا هستند.
پسران ۵ برابر دختران مستعد ابتلا به این ناراحتی هستند. ناآرامی کمبود توجه ممکن است حتی پیش از راه افتادن بچه دیده شود و تا بزرگسالی ادامه یابد.
علت ناآرامی کمبود توجه به درستی مشخص نیست، ولی برخی محققان معتقدند بخشی از مغز که قشر پیشانی نام دارد و با همکاری قسمت‌های دیگر مغز حرکت و توجه را کنترل می‌کند به درستی کار خود را انجام نمی‌دهد.

- درمان ناآرامی کودکان
اگر فکر می‌کنید کودکتان ناآرام است، به یک پزشک متخصص کودکان مراجعه کنید. ممکن است چیزی به سادگی تهیه عینک نمره‌ای یا تعویض یک دارو آن را برطرف کند. اما اگر مشکوک به ناآرامی کمبود توجه هستید، کارهای زیادی می‌توانید بکنید.
کودک مبتلائی که به درستی درمان شده باشد در آینده مشکلی نخواهد داشت. این کودکان محصلات خوبی شده و در بزرگسالی هم رفتار مناسب دارند.
دارو استفاده کنید. پزشک ممکن است چند دارو، شامل داروهای ضد افسردگی و محرک تجویز کند. (برخی داروها که در بزرگسالان اثر تحریکی دارد ممکن است تمرکز توجه را در کودکان تقویت کرده و به آرام شدن آنها منجر می‌شود.)
البته تمام این داروها دارای عوارض جانبی هستند. برخی از آنها عوارض خفیفی مثل بی‌اشتهائی و بدخوابی دارند، ولی در موارد نادر، این عوارض جانبی ممکن است به پرش صورت، بیماری قلبی، یا آسیب کبدی منجر شود. از پزشک دربارهٔ تمام عوارض داروهای مصرفی سؤال کنید. مشاورهٔ چند پزشک و روان‌پزشک کودکان در مورد تجویز این داروهای قوی بهتر است. اگر به کودکتان دارو می‌دهید، بهبود نسبی را بسته به نوع دارو بین یک تا سه هفته مشاهده می‌کنید. اگر عارضهٔ جانبی دیدید یا پیشرفتی احساس نکردید، ممکن است تعویض دارو لازم شود.
جایزه بدهید. دادن جایزهٔ خوش رفتاری یا انجام کار به کودک ناآرام راه خوبی برای تغییر رفتار اوست. فراموش نکنید که انجام کار باید در توان کودک باشد و جایزه هم فوراً داده شود. اگر جایزه‌اش تا سه هفته داده نشود، کودک فراموش می‌کند که برای چه رفتارش را عوض کرده است.
او را تنها بگذارید. کودک ناآرام بسیار زود نحس می‌شود. در این وقت بهتر است او را تنها بگذارید. اگر به دنبالتان آمد به دستشوئی یا حمام بروید تا او نتواند شما را دنبال کند. وقتی ببینید که شنونده‌ای ندارد، نحسی را کنار می‌گذارد. همچنین این کار او را متوجه می‌کند که مسئول رفتار خودش است و شما هم می‌بینید که او می‌تواند خودش را کنترل کند.
او را تشویق کنید. اگر کودک کاری را درست انجام نمی‌دهد، سعی کنید راهی برای تشویق او بیابید. مثلاً اگر نیم ساعت صرف پوشیدن کفش‌هایش می‌کند، نگوئید: ”ببین چه‌قدر وقت هدر داده‌ای؟“ در عوض بگوئید: ”خوب! بالاخره کفش‌هایت را پوشیدی. حالا ببینم می‌توانی دفعه دیگر سریع‌تر بپوشی.“ حتی اگر دفعه دیگر یک ساعت آن را طول بدهد، باز او را سرکوفت نزنید.
تند نروید. بسیاری از کودکان ناآرام مفهوم سرعت و زمان را نمی‌فهمند. اگر به کودک بگوئید که طول اتاق را به سرعت برود و به ‌آهستگی برگردد، تفاوت چندانی نخواهید دید.
ورزش‌های آرام‌بخش مثل تنفس عمیق و یوگا می‌تواند مفید باشد. بازی‌هائی که کودک را ودار به گوش دادن و انجام کاری بکند آرام گرفتن و توجه کردن را به او آموزش می‌دهد.
وظائف را کوچک کنید. میدان توجه کودک ناآرام محدود است و دستورات پیچیده را نمی‌فهمد. بنابراین، باید وظائفی را که به عهدهٔ او می‌گذارید به قسمت‌های کوچک تقسیم کنید. اگر ۲۵ مسئله ریاضی دارد، هر چند وقت به او بگوئید ۵ تای آنها را حل کند. به‌علاوه، دستوراتی را که به او می‌دهید کوتاه و واضح بگوئید. این کودکان دستور بیش از یک جمله را مشکل می‌فهمند.

خمیر مارسیپان
▪ بادام خام ۲۰۰ گرم ▪ پودر قند ۶۰۰ تا ۷۰۰ گرم ▪ سفیده تخم مرغ ۱ عدد ▪ اسانس بادام تلخ دو سوم قاشق چایخوری ▪ رنگ مجاز خوراکی به میزان دلخواه ● طرز تهیه خمیر مارسیپان بادامهای خام …
وبگردی
بدل ایرانی آنجلینا جولی رونمایی شد !
بدل ایرانی آنجلینا جولی رونمایی شد ! - شب گذشته مراسم اکران فیلم بلوک 9 خروجی 2 به کارگردانی علیرضا امینی و تهیه کنندگی محمدرضا شریفی نیا و نیز فیلم شاخ کرگدن در پردیس سینمایی ملت برگزار گردید.
فیلم | سریع‌القلم: تقابل ما با جهان چقدر هزینه دارد؟
فیلم | سریع‌القلم: تقابل ما با جهان چقدر هزینه دارد؟ - اقتصاد سیاسی - محمودسریع القلم با بیان اینکه تقابل ما با جهان هزینه دارد،گفت:»هیچ انسانی پیدا نمی شود که بگوید با ظلم موافقم هستم،اما حکمرانی در کشور باید سود و زیان کند که با چه هزینه ای می خواهد این موضوع را پیش ببرد.»
سیف بعد از کاهش 30 درصدی ثروت مردم بجای استعفا وعده داد / عقب نشینی از کاهش دستوری نرخ سود
سیف بعد از کاهش 30 درصدی ثروت مردم بجای استعفا وعده داد / عقب نشینی از کاهش دستوری نرخ سود - تدابیر بانک مرکزی برای مدیریت بازار ارز؛ شامل انتشار اوراق گواهی سپرده ریالی، انتشار گواهی سپرده ریالی مبتنی بر ارز و طرح پیش فروش سکه بهارآزادی در نشست...
دولت ثبات و امید 4 سال پیش در مورد ارز چه گفت؟
دولت ثبات و امید 4 سال پیش در مورد ارز چه گفت؟ - یادآوری سخنی از رئیس جمهور،در برنامه تلویزیونی "دیدگاه"، پیش از انتخابات سال 1392 و نگاهی به نرخ ارز امروز ، 25 بهمن 1396
اظهارات جنجالی احمدی نژاد در مقابل دادگاه
اظهارات جنجالی احمدی نژاد در مقابل دادگاه - سخنرانی پرحاشیه احمدی نژاد در مقابل دادگاه بقایی
چه کسی به وقت شام را کمدی خطاب کرد؟!!
چه کسی به وقت شام را کمدی خطاب کرد؟!! - امیرقادری منتقد سینما: حاتمی کیا یک فیلم بد و کاریکاتوری ساخته است
تصاویر/ حاشیه و متن اختتامیه جشنواره فیلم فجر
تصاویر/ حاشیه و متن اختتامیه جشنواره فیلم فجر - آیین اختتامیه سی و ششمین جشنواره فیلم فجر در مرکز همایش‌های برج میلاد با حضور اسحاق جهانگیری معاون اول رییس جمهور و سید عباس صالحی وزیر ارشاد برپا شد.