سه شنبه ۲۲ آبان ۱۳۹۷ / Tuesday, 13 November, 2018

قرمزی گوش


- چه وقت به پزشک مراجعه کنیم؟
- قرمزی بعد از ۲۴ ساعت کاهش نمی‌یابد.
- ضربهٔ تندی به گوش باعث تورم و قرمزی آن شده است.
- زخم‌ عفونی با قطر بزرگ‌تر از ۶ میلی‌متر وجود دارد.
- قرمزی به‌دنبال سرمازدگی روی داده است.
- قرمزی گوش نشانهٔ چیست؟
قرمز شدن گوش مانند پرچم سرخ خطر علامت وجود گرفتاری‌های کوچک گوش است. یکی از شایع‌ترین علل آن گرفتاری‌های پوستی مثل اکزما و پسوریاز است. و از علل مهم‌تر آن می‌توان عفونت گوش را نام برد.
خراشیدن گوش با هر چیزی، مثل کلید یا سنجاق سر می‌تواند ایجاد عفونت شود. سوراخ کردن گوش نیز ممکن است آن را عفونی کند. گاهی نیز حساسیت به فلز گوشواره گوش را قرمز می‌کند. جوش‌های عفونی نزدیک مجرای گوش هم از علل قرمزی گوش هستند.
گرما و سرمای شدید هم گوش را قرمز می‌کنند. و در هنگام سرمازدگی، گوش پس از سفیدی قرمز می‌شود و ممکن است دردناک باشد.
بالاخره وارد آمدن ضربهٔ شدید به گوش آن را قرمز می‌کند. که اگر ورم کند، آن را گوش گل‌کلمی می‌نامند.
- درمان قرمزی گوش
رعایت توصیه‌های زیر قرمزی گوش را کاهش می‌دهد.
عفونت را درمان کنید. اگر گوشتان را خراشانده و آن را عفونی کرده‌اید، ناحیهٔ زخم را با پنبه‌ الکل تمیز کنید و از پمادهای آنتی‌بیوتیک بدون نسخه روی آن بمالید. اما اگر زخم بیش از ۶ میلی‌متر قطر دارد یا به درمان جواب نمی‌دهد، به پزشک مراجعه کنید.
کلاه بر سر بگذارید. اگر بیش از نیم ساعت در معرض آفتاب قرار می‌گیرید، کلاهی بر سرتان بگذارید تا از تابیدن آفتاب بر گوش‌ها جلوگیری کند. برخی افراد از اکسید روی استفاده می‌کنند که از نفوذ پرتو خورشید به پوست ممانعت می‌کند.
در زمستان هم برای جلوگیری از سرمازدگی گوش‌ها را بپوشانید.
گوش را گرم کنید. اگر گوش دچار سرمازدگی شده است، حولهٔ گرمی روی آن بگذارید و فوراً نزد پزشک بروید. گرما باعث زنده ماندن بافت سرما زده و افزایش جریان خون آن می‌شود.
گوشوارهٔ طلا گوش کنید. اگر دچار آلرژی به گوشواره شدید - دور سوراخ گوش قرمز و ملتهب شده است - گوشواره‌های ساخته شده از طلا یا نقره استفاده کنید. بیشتر این واکنش‌های حساسیتی به گوشواره‌های ساخته شده از نیکل یا کرم است.
ضربه را دست کم نگیرید. اگر ضربه‌ای به گوشتان خورده است و آن را قرمز و ملتهب کرده است، برای درمان آن حتماً نزد پزشک بروید. گوش گل کلمی درمان نشده ممکن است دائمی شود.
رجوع کنید به: خارش گوش


مطالب مرتبط

واریس

- چه وقت به پزشک مراجعه کنیم؟
- چنگ شدن، خارش، و درد طولانی پا وجود دارد.
- ورم قوزک یا خونریزی از یک سیاهرگ وجود دارد.

- واریس نشانهٔ چیست؟
اگر پوست پایتان مانند نقشهٔ سه‌بعدی جغرافیا شده است، سیاهرگ‌های آن مبتلا به واریس شده‌‌اند. حدود ۲۰ درصد بزرگسالان دچار واریس هستند. و بیشتر در میان زنانی دیده می‌شود که مادرانشان هم واریس داشته‌اند.
وقتی دیوارهٔ سیاهرگی دچار ضعف و کشیدگی شود، واریس روی می‌دهد. ضعف دیواره باعث می‌شود تا دریچه‌های کوچک درون سیاهرگ‌ها نتوانند خون را به جلو، یعنی به طرف قلب، برانند. در نتیجه، خون در سیاهرگ می‌ماند و باعث برجسته شدن آن می‌گردد. این خون جمع شده در درون سیاهرگ‌های بسیار کوچک زیر سطح پوست هم پخش می‌شود.
واریس فقط ظاهر بد ندارد، بلکه آزاردهنده هم هست. در موراد شدید، خون پس‌زده پاهارا چنان می‌کند که پیادە‌روی یا ایستادن سرپا مشکل می‌گردد. همچنین خارش یا چنگ شدن ماهیچه‌های پا در طول شب هم ممکن است روی دهد.
زنان چهار برابر بیشتر از مردان مستعد ابتلا به واریس هستند. شاید به این علت که هورمون‌های زنانهٔ استروژن و پروژسترون تا حدی دیوارهٔ سیاهرگ‌ها را ضعیف می‌کنند. اصولاًً واریس در دوران آبستنی بیشتر است. در این دوران مقدار هورمون‌های خون هم زیادتر است. سیاهرگ‌ها بیش از حد کشیده شده و باد می‌کنند و دیگر کوچک نمی‌شوند. قرص‌های ضد آبستنی و درمان جایگزینی هورمون هم واریس را تشدید می‌کنند.
نشستن یا ایستادن طولانی، وزن زیاد، یبوست، و لباس تنگ هم واریس را بدتر می‌کنند. اگر واریس کنترل نشود، برجستگی‌های زیر پوست آن با افزایش سن و کمتر شدن کشسانی سیاهرگ‌ها بیشتر می‌شود.
واریس معمولاً نشانه یک گرفتاری تهدید کننده نیست، مگر در مواردی که سیاهرگ‌های عمقی‌تر پا در اثر تصادف، لختهٔ خون، التهاب یا بیماری عروقی مثل التهاب سیاهرگی آسیب ببینند.

- درمان واریس
اگر دچار واریس شده‌اید، می‌توانید با عمل جراحی آن را بردارید. ولی راه‌هائی هم برای رفع ناراحتی ناشی از آن وجود دارد.
پیاده‌روی کنید. پیاده‌روی روزانه به‌مدت ۲۰ دقیقه ماهیچه‌های ساق پا را منقبض کرده و به حرکت خون در سیاهرگ‌ها کمک زیادی می‌کند. در مسافرت‌های طولانی با اتومبیل، هر چند ساعت یک‌بار بایستید و کمی قدم بزنید. هنگام کار گاه‌گاه از پشت میز بلند شده و کمی راه‌ بروید. اگر در یک جلسهٔ سخنرانی هستید و نمی‌توانید بلند شوید، ماهیچه‌های ساق را منقبض و شل کنید تا خون در سیاهرگ‌ها جمع نشود.
پاها را بلند کنید. قرار دادن پاها در سطحی بالاتر از قلب به مدت ۱۵ دقیقه در روز به برگشت خون به قلب کمک می‌کند.
زانوها را روی هم نیندازید. گذاشتن زانوها روی یکدیگر انسدادی در جریان خون ایجاد می‌کند. به‌جای آن مچ‌ پاها را روی هم بگذارید.
جوراب واریس بپوشید. اگر واریس دارید، پوشیدن جوراب واریس معمولی ممکن است آن را بدتر کند. یکنواخت بودن این جوراب‌ها مانند یک رگ‌بند عمل کرده و جریان خون را کند می‌کند. به‌جای آن، جوراب واریس مخصوصی بپوشید که در مچ پا سفت‌تر و در بالا شل‌تر باشد.
اگر صبح قبل از بلندشدن از رختخواب جوراب را بپوشید، خون بهتر به قلب برخواهد گشت. پوشیدن این جوراب‌های مخصوص در دوران آبستنی هم از ایجاد واریس جلوگیری می‌کند.
لباس تنگ نپوشید. هر چیزی که جریان خون ساق را کند کند، مثل شلوار چسبان و جوراب تنگ، باعث جمع شدن بیشتر خون در سیاهرگ‌ها می‌گردد.
کفش پاشنه‌بلند نپوشید. کفش پاشنه‌بلند ماهیچه‌های ساق را منقبض نگاه داشته و فشار روی سیاهرگ‌ها را بیشتر می‌کند. اگر مجبور به پوشیدن آن هستید، گاه‌گاه آنها را درآورده و ساق‌ها را کمی ورزش دهید.
وزن کم کنید. هرچه وزن بیشتری را جابه‌جا کنید، فشار بیشتری بر ساق پایتان وارد می‌شود.
غذاهای فیبردار بخورید. اگر می‌خواهید بدانید چه چیز باعث واریس پایتان شده است، ببینید چه می‌خورید. غذاهای معمول امروزه که فاقد فیبر و غنی از چربی، قند و نمک هستند، باعث یبوست و افزایش فشار شکم می‌شوند که این فشار خون بیشتری به پاها می‌فرستد. در کشورهائی که خوردن غذاهای پر از فیبر معمول است، واریس ناراحتی ناشناخته‌ای است.
با خوردن میوه، سبزی، و غلات رژیم غذائی خود را پر فیبر کنید. این کار مدفوع را نرم کرده و فشار روی سیاهرگ‌ها را نیز کاهش می‌‌دهد.
جراحی سرپائی. پزشک واریس‌های کوچک را با یک روش سرپائی در مطب بر‌می‌دارد. در این روش محلولی به درون سیاهرگ تزریق می‌شود که پوشش درونی آن را تحریک کرده و باعث انقباض و روی هم خوابیدن آن می‌شود. سرانجام، رگ به‌کلی بسته شده و باقی ماندهٔ آن به‌تدریج جذب بدن می‌گردد. این یک روش درمانی کامل نیست و بعد از آن، ممکن است سیاهرگ‌های دیگری واریسی شوند و نیاز به تزریق‌های مجدد پیدا شود.
جراحی کنید. در موارد شدید، عمل جراحی برداشتن کامل سیاهرگ واریسی لازم می‌شود. درمان با پرتو لیزر در سیاهرگ‌های ریز مفید است. پزشک لزوم درمان جراحی یا لیزری را تشخیص می‌دهد.

وبگردی
اشراف متواضع!
اشراف متواضع! - افرادی هستند که در دروس زندگی میکنند اما ماشین زیر پایشان پراید است. افرادی که چند ده میلیون از جوجه‌مایه‌دارهای پدرریشو میگیرند که خوب تربیتشان کنند برای مدیر شدن در جمهوری اسلامی و بعد چند هفته در سال هم آنها را می‌برند اردوی جهادی تا از نزدیک ببینند فردا که به لطف جیب پدر در کنکور ترکاندند و مدرک معتبر گرفتند و مدیر شدند قرار است به چه بدبختهای مستضعفی که بخاطر پول نداشتن در آموزش و پرورش رایگان…
پدیده آلاچیق نشین‌ها در قلب شهر
پدیده آلاچیق نشین‌ها در قلب شهر - اینجا زندگی یخ زده است، اینجا درست در وسط شلوغ‌ترین نقطه شهر ری، در گوشه به گوشه بوستانی که قرار بود زیر آلاچیق هایش، انسان‌ها در کنار عزیزان، قهقهه‌های شادیشان فضا را لبریز کند.
زاکانی: خطاهای برادر رئیس جمهور فاجعه است!
زاکانی: خطاهای برادر رئیس جمهور فاجعه است! - علیرضا زاکانی فعالی سیاسی مهمان برنامه«رو در رو» بود و در این برنامه واکنش تندی نسبت به حسین فریدون(برادر رئیس جمهور) نشان داد.
شویِ زنان گزینشی! برای حفظ آبرو
شویِ زنان گزینشی! برای حفظ آبرو - اما حقیقت این شویِ توهین‌آمیز، آبروداری آقایان مسئولین در مقابل نماینده فیفا و ای‌اف‌سی فشار این مقام‌ها برای ورود زنان به ورزشگاه است.
چالش جدید با نام «نوه آیت‌ا... یزدی»!
چالش جدید با نام «نوه آیت‌ا... یزدی»! - روز پنجشنبه تصویری در فضای مجازی منتشر شد که قابل تامل بود. زهرا تخشید نوه آیت‌ا... یزدی است که با انتشار تصویری که از دانشگاهش در نیویورک منتشر کرده بود، نوشت: «عکسی که دیروز عصر از دانشگاهم گرفتم با چراغ‌های همیشه روشنش».
روایت تجاوز عجیب به بازیگر لبنانی سریال «حوالی پاییز»
روایت تجاوز عجیب به بازیگر لبنانی سریال «حوالی پاییز» - ماجرای تجاوز به آن ماری سلامه، بازیگر زن عرب سریال تلویزیونی صدا و سیمای ایران.
عکس | همسر جدید نماینده سابق اردبیل در آمریکا
عکس | همسر جدید نماینده سابق اردبیل در آمریکا - «نورالدین پیرموذن» نماینده سابق اردبیل در مجلس شورای اسلامی که سالهاست در آمریکا زندگی می‌کند چند عکس از خود و همسر جدیدش را در اینستاگرام منتشر کرده است.
گزارشی تکان دهنده از تولید و توزیع سیب زمینی و پیاز سمی در کشور
گزارشی تکان دهنده از تولید و توزیع سیب زمینی و پیاز سمی در کشور - در این گزارش اسنادی ارائه میشود که یک واقعیت عجیب را بازگو میکند.