یکشنبه ۲۸ مرداد ۱۳۹۷ / Sunday, 19 August, 2018

قرمزی گوش


- چه وقت به پزشک مراجعه کنیم؟
- قرمزی بعد از ۲۴ ساعت کاهش نمی‌یابد.
- ضربهٔ تندی به گوش باعث تورم و قرمزی آن شده است.
- زخم‌ عفونی با قطر بزرگ‌تر از ۶ میلی‌متر وجود دارد.
- قرمزی به‌دنبال سرمازدگی روی داده است.
- قرمزی گوش نشانهٔ چیست؟
قرمز شدن گوش مانند پرچم سرخ خطر علامت وجود گرفتاری‌های کوچک گوش است. یکی از شایع‌ترین علل آن گرفتاری‌های پوستی مثل اکزما و پسوریاز است. و از علل مهم‌تر آن می‌توان عفونت گوش را نام برد.
خراشیدن گوش با هر چیزی، مثل کلید یا سنجاق سر می‌تواند ایجاد عفونت شود. سوراخ کردن گوش نیز ممکن است آن را عفونی کند. گاهی نیز حساسیت به فلز گوشواره گوش را قرمز می‌کند. جوش‌های عفونی نزدیک مجرای گوش هم از علل قرمزی گوش هستند.
گرما و سرمای شدید هم گوش را قرمز می‌کنند. و در هنگام سرمازدگی، گوش پس از سفیدی قرمز می‌شود و ممکن است دردناک باشد.
بالاخره وارد آمدن ضربهٔ شدید به گوش آن را قرمز می‌کند. که اگر ورم کند، آن را گوش گل‌کلمی می‌نامند.
- درمان قرمزی گوش
رعایت توصیه‌های زیر قرمزی گوش را کاهش می‌دهد.
عفونت را درمان کنید. اگر گوشتان را خراشانده و آن را عفونی کرده‌اید، ناحیهٔ زخم را با پنبه‌ الکل تمیز کنید و از پمادهای آنتی‌بیوتیک بدون نسخه روی آن بمالید. اما اگر زخم بیش از ۶ میلی‌متر قطر دارد یا به درمان جواب نمی‌دهد، به پزشک مراجعه کنید.
کلاه بر سر بگذارید. اگر بیش از نیم ساعت در معرض آفتاب قرار می‌گیرید، کلاهی بر سرتان بگذارید تا از تابیدن آفتاب بر گوش‌ها جلوگیری کند. برخی افراد از اکسید روی استفاده می‌کنند که از نفوذ پرتو خورشید به پوست ممانعت می‌کند.
در زمستان هم برای جلوگیری از سرمازدگی گوش‌ها را بپوشانید.
گوش را گرم کنید. اگر گوش دچار سرمازدگی شده است، حولهٔ گرمی روی آن بگذارید و فوراً نزد پزشک بروید. گرما باعث زنده ماندن بافت سرما زده و افزایش جریان خون آن می‌شود.
گوشوارهٔ طلا گوش کنید. اگر دچار آلرژی به گوشواره شدید - دور سوراخ گوش قرمز و ملتهب شده است - گوشواره‌های ساخته شده از طلا یا نقره استفاده کنید. بیشتر این واکنش‌های حساسیتی به گوشواره‌های ساخته شده از نیکل یا کرم است.
ضربه را دست کم نگیرید. اگر ضربه‌ای به گوشتان خورده است و آن را قرمز و ملتهب کرده است، برای درمان آن حتماً نزد پزشک بروید. گوش گل کلمی درمان نشده ممکن است دائمی شود.
رجوع کنید به: خارش گوش


مطالب مرتبط

چنگ شدن معده

- چه وقت به پزشک مراجعه کنیم؟
- تب وجود دارد یا مدفوع خونی است.
- چنگ شدن معده بیش از یک هفته طول کشیده است.

- چنگ شدن معده نشانهٔ چیست؟
چنگ شدن معده خود را هنگام بد کار کردن معدهٔ سالم نشان می‌دهد، مثلاً در اسهال، یبوست، عفونت ویروسی، نشانگان قولون تحریک‌پذیر، دیورتیکولوز، عدم تحمل لاکتوز، و حتی مسمومیت غذائی. البته تمام این ناراحتی‌ها علائم دیگر هم دارند، ولی مانند آژیر آمبولانس، اولین چیزی است که اعلام خطر می‌کند.
چنگ‌شدن معده معمولاً یک احساس دردناک فشردن است که ظرف چند دقیقه می‌آید و می‌رود، شدت پیدا می‌کند و فرو می‌نشیند. این احساس فشردگی همیشه از معده سرچشمه نمی‌گیرد و گاهی مشکل در جای دیگری است.
مثلاً نشانگان قولون تحریک‌پذیر یک گرفتاری گوارشی است که ایجاد درد، چنگ‌شدنی، اسهال و یبوست می‌کند و در آن، آنچه را که به‌صورت چنگ شدن معده حس می‌کنید، در واقع گرفتگی روده است. در موارد شدیدتر این بیماری، چنگ‌شدگی وقت رفتن به توالت شروع شده و با دفع مدفوع آرام می‌گیرد.
مواد خوراکی هم از علل شایع چنگ شدن معده هستند. عدم تحمل لاکتوز - که ناتوانی در هضم قند لبنیات است - ایجاد چنگ‌ شدگی معده می‌کند. خوردن سالاد سیب‌زمینی فاسد شده یا هر غذای مانده معمولاً باکتری‌هائی وارد بدن می‌کند که به آن مسمومیت غذائی گفته می‌شود و با چنگ شدن معده، استفراغ و گاهی اسهال همراه است. نخوردن آب کافی و فیبرهای گیاهی هم به یبوست یا اسهال، و اغلب همراه با چنگ شدن معده منجر می‌گردد.
دیورتیکولوز بیمارئی است که در آن، کیسه‌های کوچک پر از مدفوع یا باکتری‌های تحریک‌کننده بر روی دیوارهٔ ماهیچه‌ای روده به‌وجود می‌آید. این بیماری نه تنها گرفتگی و چنگ‌شدگی ایجاد می‌کند، بلکه خونریزی هم دارد. عفونت‌های ویروسی هم باعث چنگ شدن معده می‌شوند.
تنش روانی نقش مهمی در چنگ شدن معده در کودکان و بزرگسالان دارد. تنش ایجاد چنگ‌ شدگی نمی‌کند، ولی آن را تشدید می‌کند.

- درمان چنگ‌ شدن معده
با خوردن غذای مناسب و فرار از تنش‌های روانی می‌توانید چنگ شدن معده را به حداقل برسانید.
زیاد آب بخورید. وقتی یبوست علت چنگ شدن معده است، تا می‌توانید آب بخورید. خوردن آب زیاد (لااقل هشت لیوان در روز) یبوست را برطرف می‌کند. اما قهوه و کوکا نخورید، چون کافئین آنها مدر است و آب را از طریق ادرار دفع می‌کند.
چیزی نخورید. اگر دچار مسمومیت غذائی یا عفونت‌ ویروسی شده‌اید، چیزی جز آب نخورید تا ناراحتی شما فروکش کند.
لاکتوز نخورید. اگر گرفتار عدم تحمل لاکتوز هستید، خوردن یک استکان شیر باعث ایجاد گاز، چنگ شدگی، و اسهال می‌شود. برای امتحان اینکه آیا دچار عدم تحمل لاکتوز هستید یا نه، به مدت سه روز لبنیات را از غذای روزانه حذف کنید و بعد یک لیوان شیر به آن اضافه کنید. به‌تدریج مواد لبنی مثل پنیر و ماست کم‌چربی بخورید. اگر دوباره دچار چنگ‌ شدگی معده شدید، علت آن معلوم شده است. در این صورت باید همراه با لبنیات آنزیم گوارشی لاکتوز بخورید تا بتوانید آن را هضم کنید.
فیبر بخورید. خوردن سبوس یا دیگر مواد فیبردار با صبحانه به چنگ شدن معده پایان می‌دهد. فیبر گیاهی نه تنها یبوست و اسهال را برطرف می‌کند، بلکه دیورتیکولوز و نشانگان قولون تحریک‌پذیر را هم کنترل می‌کند. اما خوردن بیش از حد فیبر بدون اینکه فرصت سازش به بدن بدهد ممکن است به نفخ و اسهال بیشتر بینجامد. اگر با خوردن چیزی فیبردار چنگ‌‌شدگی معده برطرف شد، ولی دچار نفخ شدید، از مادهٔ فیبردار دیگری استفاده کنید. (به بخش یبوست، مراجعه کنید.)
آرامش داشته باشید. برخی پزشکان معتقدند که بیشتر چنگ‌شدگی‌های معده ناشی از تنش روانی است. بنابراین، سعی کنید آرامش داشته باشید. اگر هفته‌ای سه‌بار به مدت ۳۰ دقیقه پیاده‌روی کنید احساس راحتی خواهید کرد.
رجوع کنید به: درد معده.

وبگردی
ویدئو / تشییع پیکر «آقای بازیگر» سینمای ایران
ویدئو / تشییع پیکر «آقای بازیگر» سینمای ایران - پیکر مرحوم عزت‌الله انتظامی بازیگر باسابقۀ سینما و تئاتر ایران صبح یکشنبه (۲۸ مرداد) با حضور جمعی از اهالی فرهنگ و هنر، وزیر ارشاد و علاقه‌مندان سینما و تئاتر، از تالار وحدت تشییع شد. عزت سینمای ایران بامداد جمعه (۲۶ مرداد) در سن ۹۴ سالگی درگذشت.
مراسم تشییع پیکر عزت‌الله انتظامی
مراسم تشییع پیکر عزت‌الله انتظامی - پیکر عزت‌الله انتظامی، بازیگر فقید سینما، تئاتر و تلویزیون، صبح یکشنبه - ۲۸ مرداد - با حضور جمع زیادی از هنرمندان و علاقه‌مندان، از تالار وحدت تشییع و در قطعه هنرمندان بهشت زهرا (س) تهران به خاک سپرده شد.
عکسی عجیب از  تجمع حوزویان قم
عکسی عجیب از تجمع حوزویان قم - براستی داستان درگذشت آقای هاشمی و استخر چه بوده است؟ چرا از تهدید سیاسی و امنیتی در این تصویر استفاده شده است؟ چه افراد و جریانی پشت این پلاکارد هستند؟
واکنش اشک آلود جمشید مشایخی به درگذشت انتظامی
واکنش اشک آلود جمشید مشایخی به درگذشت انتظامی - اشک های جمشید مشایخی برای عزت الله انتظامی در بیمارستان و واکنشش به درگذشت همبازی و همکار چندین دهه اش
سفیر آلمان تعطیلات خود را در بین عشایر بختیاری گذراند
سفیر آلمان تعطیلات خود را در بین عشایر بختیاری گذراند - میشائل کلور برشتولد، سفیر آلمان در ایران برای گذراندن تعطیلات تابستانی خود با عشایر بختیاری در دره کوهرنگ زاگرس همراه شده است. منبع
تریلی در اهواز چپ کرد، مردم بارش را غارت کردند!
تریلی در اهواز چپ کرد، مردم بارش را غارت کردند! - یک تریلی در اهواز واژگون شد و مردم به جای کمک به راننده مصدوم بار تریلی را بردند
بازگشت گوگوش به ایران و نحوه برخورد با او در فرودگاه
بازگشت گوگوش به ایران و نحوه برخورد با او در فرودگاه - در ویدئوی زیر روایت فائقه آتشین (گوگوش) را از بازگشت به ایران بعد از انقلاب و نحوه برخورد پاسدار فرودگاه و دادستانی با او می شنوید. او این خاطرات را سال ۲۰۰۰ در تورنتوی کانادا روایت کرد.
ماجرای عکس متفاوت وزیر جوان و هشتگ‌های توییتری
ماجرای عکس متفاوت وزیر جوان و هشتگ‌های توییتری - نكته جالب در اين ميان، گستردگي و تنوع واكنش‌ها به پوشش «وزير جوان» بود. تا آن‌جا كه در ميان كاربران بودند گروهي كه اين پوشش را در حد «شق‌القمر» بالا برده و اين تفاوت ظاهري را نشانه‌اي از تفاوتي عميق در نوع نگاه آذري‌جهرمي تحليل كردند و در مقابل، طيفي نيز «وزير جوان» را به‌خاطر تلاش براي آنچه ازسوي اين كاربران نوعي «پوپوليسم» و «عوام‌فريبي» خوانده شد
اظهارات تند احمدی نژاد علیه روحانی و دولت!
اظهارات تند احمدی نژاد علیه روحانی و دولت! - محمود احمدی نژاد با انتشار پیام ویدیویی تندی علیه رئیس جمهور، وی را هم دست رئیس دو قوه دیگر نامید و خواستار کناره گیری حسن روحانی از مقام ریاست جمهوری شد.
فیلم | قرار نبود روحانیت در همه چیز اظهارنظر کند!
فیلم | قرار نبود روحانیت در همه چیز اظهارنظر کند! - فیلم - مدتی قبل حجت الاسلام زائری مهمان خبرآنلاین بود و در کافه خبر به بررسی مسایل فرهنگی و اجتماعی ایران و نقش روحانیت در جامعه پرداخت.
فیلم | چرا مردم مسئولین را مسخره می‌کنند؟
فیلم | چرا مردم مسئولین را مسخره می‌کنند؟ - فیلم - چرا مردم مسئولین را مسخره می‌کنند؟ پاسخ این سوال را در ویدئوی زیر ببینید.
فیلم سانسور شده خوانندگی سحر قریشی در یک برنامه
فیلم سانسور شده خوانندگی سحر قریشی در یک برنامه - سکانس سانسور شده مسابقه «13 شمالی» که در آن سحر قریشی ترانه های مشهور چند تن از خوانندگان را می خواند، ببینید. اولین قسمت این مسابقه در شبکه نمایش خانگی توزیع شده است.
عاشق شدن لیلای سریال پدر،داستانی کاملا واقعی!
عاشق شدن لیلای سریال پدر،داستانی کاملا واقعی! - روایت نازنین پیرکاری،مجری و تهیه کننده تلویزیون از عاشق شدن خود که داستان سریال پدر شد...
یک ژن خوب تازه: جان متاعی است که هر بی سروپایی دارد
یک ژن خوب تازه: جان متاعی است که هر بی سروپایی دارد - مهمترین بخش های سخنان او اینجاست که عنوان می کند: چه کسی در جریان انقلاب بوده؟ اگر یک عده ای جان دادند، یک عده ای هم این وسط پول دادند. او که گویا دستی در شعر هم دارد، سخن عجیب تری از آنچه پیش از این گفته بر زبان جاری می سازد و با به کار بردن این بیت که «جان چه باشد که نثار قدم دوست کنم *** این (جان) متاعی است که هر بی سروپایی دارد» ...
ترامپ حتی به شلیک یک گلوله نیاز ندارد
ترامپ حتی به شلیک یک گلوله نیاز ندارد - برای آمریکا کم هزینه‌ترین استراتژی ادامه وضع موجود است. ترامپ در یک سال گذشته کاری کرد که ۳۰ میلیارد دلار دارایی ایران از کشور خارج شود. این پول به کشور‌هایی مثل ترکیه، گرجستان، ارمنستان، مالزی و ... که از ثبات و امنیت برخوردارند رفت و در این کشور‌ها سرمایه گذاری شد. همین موضوع کمر اقتصاد ایران را می‌شکند. در این یک سال دلار به نزدیک ۱۰ هزار تومان رسیده است. ترامپ حتی به شلیک یک گلوله نیاز ندارد. اگر…
سحر تبر چهره واقعی‌اش را آشکار کرد!
سحر تبر چهره واقعی‌اش را آشکار کرد! - سحر تبر سال گذشته برای اولین بار در رسانه‌های جهان دیده شد. گمانه زنی می‌شد که او برای شباهت پیدا کردن به آنجلینا جولی ۵۰ عمل جراحی داشته است. اما او در نهلایت شبیه شخصیت "عروس مرده" تیم برتون به نظر می‌رسید.
ترجیح می‌دهید کدام‌ زن همکار شوهر شما باشد!
ترجیح می‌دهید کدام‌ زن همکار شوهر شما باشد! - یک بنر تبلیغاتی که ظاهراً با هدف ترویج فرهنگ حجاب طراحی شده، سبب‌ساز واکنش‌های کاربران شبکه اجتماعی توییتر شده است. در این بنر، از رهگذران خواسته شده بین دو گزینه موجود، زنی چادری و زنی مانتویی، انتخاب کنند ترجیح می‌دهند کدام‌یک همکار همسرشان باشد!