دوشنبه ۱ بهمن ۱۳۹۷ / Monday, 21 January, 2019

خس‌خس سینه


- چه وقت به پزشک مراجعه کنیم؟
- خس‌خس با تنگی نفس، تنفس سریع، یا سرفه و خلط همراه است.
- سابقهٔ بیماری قلب یا درد قفسهٔ سینه وجود دارد یا پاها ورم کرده‌اند.
- سابقهٔ آسم وجود ندارد.
- آسم وجود دارد و برای جلوگیری از حملهٔ خس‌خس سینه هر چند ساعت یک بار باید داروی گشادکنندهٔ نایژه استفاده کنید.
- خس‌خس سینه نشانهٔ چیست؟
خس‌خس سینه علامت مشخصهٔ آسم است. آسم حساسیت بیش از حد شش‌ها است که باعث التهاب و انقباض مجاری هوائی می‌شود. این مجاری نازک می‌شوند و انقباض ماهیچه‌ها آنها را بیشتر می‌فشارند و این فشردگی دوگانه تنگی نفس می‌آورند.
مبتلایان به آسم همیشه خس‌خس سینه ندارند. خس‌خس نیاز به یک آغازگر دارد. ولی اگر مجاری خیلی حساس باشند، آغازگر برای آن فراوان است.
بوی هر چیزی - بخارهای مختلف، دود سیگار، عطر، حتی بوی توالت - می‌تواند در افراد مبتلا به آسم ایجاد خس‌خس کند. همچنین کار طولانی در محیط باز بافت نایژه‌ها را خشک کرده و ماهیچه‌های صاف اطراف آنها را منقبض می‌کند. آلرژی، عفونت، و تنش‌های روانی را هم به این آغازگرهای خس‌خس اضافه کنید.
اما همه خس‌خس‌ها مربوط به آسم نیستند. عفونت‌های ساده، مثل سرماخوردگی، یا ویروسی، مثل سینه پهلو، مجاری هوائی را پر از ترشحات مخاطی کرده و بدون هیچ سابقهٔ آسم ایجاد خس‌خس هم می‌سازد. همچنین خس‌خس می‌تواند نشانهٔ وجود آمفیزم باشد که تخریب حبابچه‌های هوائی شش‌ها است.
خس‌خس آسم، آمفیزم و برنشیت مزمن معمولاً در هنگام بازدم است. وجود خس‌خس در هنگام دم معمولاً به‌علت انسدادی در بخش فوقانی مجاری تنفسی است.
در واقع، هر عفونت یا تورم حنجره یا نای می‌تواند تنفس را صدادار کند که آن را خرخر می‌نامند. وارد شدن چیزی در مجرای تنفسی هم این حالت را به‌وجود می‌آورد. علت هر چه باشد، خرخر همیشه یک زنگ اخطار است و مراقبت فوری پزشکی را لازم دارد.
گاهی علت اصلی خس‌خس گرفتاری‌ مجاری تنفسی نیست. مثلاً ضعیف کار کردن قلب باعث جمع شدن مایع در شش‌ها می‌گردد که مجاری را می‌بندد و ایجاد خس‌خس می‌کند. به‌علاوه، وقتی نفس می‌کشید، هوا به آب برخورد کرده و صدای غل‌غلی ایجاد می‌کند که پزشکان آن را رال می‌نامند. می‌‌دانید چگونه می‌‌توانید خس‌خس بیماری قلبی را تشخیص دهید؟ از روی وجود تورم در پاها.
- درمان خس‌خس
اگر دچار خس‌خس شده‌اید، فکر نکنید که سوت زدن خودکار را یاد گرفته‌اید. این مسئله مهمی است. اگر آسم ندارید. سرما هم نخورده‌اید، فوراً به پزشک یا یک مرکز درمانی مراجعه کنید، مخصوصاً اگر خس‌خس در هنگام دم باشد.
سرفه کنید. اگر خس‌خس با چند سرفهٔ پاک‌کنندهٔ مجرای تنفس از مخاط از بین برود، احتمالاً دچار سرماخوردگی یا عفونت ویروسی شده‌‌اید. رنگ مخاط شدت بیماری را تعیین می‌کند. مخاط زرد معمولاً نشانهٔ عفونت باکتریائی است و ممکن است نیاز به درمان با آنتی‌بیوتیک داشته باشید. اگر مخاط سفید یا شفاف است، روش‌های درمانی گفته شده در بخش سرفه و عطسه را انجام دهید.
قهوه بخورید. نوشیدن دو فنجان قهوهٔ کافئین‌دار خس خس ناش از آسم را آرام می‌کند و اگر تصمیم به رفتن نزد پزشک به خاطر خس‌خس نامعلوم دارید، خوردن یک نوشابهٔ کوکادار با یک فنجان قهوه برای اینکه بدانید خس‌خس آرام می‌شود یا نه ضرری ندارد.
التهاب شش را درمان کنید. چند داروی مؤثر در درمان خس‌خس ناشی از آسم وجود دارد که پزشک آنها را تجویز می‌کند. ضدحساسیت کرومولین سدیم و کورتیکوستروئید استنشاقی عمده‌ترین داروهای کاهش التهاب مجاری تنفسی هستند. اما نتیجهٔ درمان فوراً دیده نمی‌شود. این یک درمان تدریجی است و کورتیکوستروئید به کاهش التهاب و تحریک آسم کمک زیادی می‌کند.
نای را گشاد کنید. داروهای گشادکنندهٔ نای باعث شل شدن فوری ماهیچه‌های آن در هنگام آسم می‌شوند. این داروها برای گشاد کردن مجاری هوائی در آمفیزم و برنشیت مزمن نیز از کورتیکوستروئیدها مؤثرترند.
از حملهٔ آسم پیشگیری کنید. استفادهٔ به موقع دارو را درست به‌خاطر بسپارید. اگر خس‌خس شروع شود، وحشت نکنید، حالا می‌دانید چه باید بخورید.
داروهای دیگر را دور بریزید. به‌خاطر عوارضی مثل بالا بردن فشار خون، تندی نبض، و تپش قلب پزشکان تمایلی به استفاده از داروهای بدون نسخه در درمان خس‌خس ندارند. اگر می‌دانید که آسم دارید می‌توانید از افشانه‌های آدرنالین استفاده کنید.
اگر وجود آسم تشخیص داده نشده است، سعی نکنید با داروهای بدون نسخه خوددرمانی کنید. وقت را هدر ندهید و فوراً در جستجوی درمان طبی باشید. شما نمی‌دانید علت خس‌خس چیست و تأخیر ممکن است خطرناک باشد.


مطالب مرتبط

درد مچ

- چه وقت به پزشک مراجعه کنیم؟
- درد مچ بیش از یک روز طول کشیده است.
- ضعف و کرختی دست هم وجود دارد.
- اخیراً دچار حادثه‌ای شده‌‌اید، مچ تغییر حالت داده، و نمی‌توانید آن را حرکت دهید.
- حرکت مچ صدادار است.

- درد مچ نشانهٔ چیست؟
کارتان خیاطی است و تمام عیب‌های دیگران را با دقت می‌پوشانید. ولی یکی از گرفتاری‌های جسمانی خود را فراموش می‌کنید: درد مچ. بعد از دوختن چند دست لباس عروس، مچ و دستتان چنان درد می‌گیرد که انگار از ساعد و بازو جدا شده است.
در درون مچ محفظه‌ای وجود دارد که چهارچوبی از استخوان و رباط است و تونل مچ دست نام دارد. اعصاب و وترهای ماهیچه‌ای از میان این گذرگاه باریک به دست و انگشتان می‌روند. اگر از وترهای مچ زیاد کار کشیده شود، مثلاً در تکرار حرکات شدید مثل قیچی کردن، تحریک و ملهتب می‌شوند و ورم می‌کنند. با گذشت زمان وترها بر روی اعصاب فشار می‌آورند و قبل از اینکه متوجه شوید، احساس گزگز، کاهش حس، و کرختی در نوک انگشتان می‌کنید. هماهنگی حرکات آنها از بین می‌رود و احساس ناراحتی می‌کنید. این آسیب را نشانگان تونل مچ دست می‌نامند و در کسانی روی می‌دهد که کار ثابتی را مرتباً تکرار می‌کنند.
این احساس سوزن‌سوزن شدن، اغلب با درد همراه است، بهای سنگینی است. متوجه می‌شوید که گرفتن چیزی با انگشتان چه‌قدر سخت می‌شود.
چیز دیگری هم در شب اتفاق می‌افتد. با احساس گزگز و سوزش در دست‌ها بیدار می‌شوید. وترهای ملتهب مایع در خود نگاه داشته و ایجاد ناراحتی شبانه می‌کنند. وقتی خواب هستید و دستتان شل شده است، گردش درست این مایع جمع شده مختل می‌شود و ایجاد فشار می‌کند. با بیدار شدن و مالیدن دست ناراحتی کمتر می‌شود. این کار فشار مایع را کم‌کرده و احساس درد را از بین می‌برد. مچ دست مستعد این آسیب‌دیدگی ناشی از کار زیاد است، اما احتباس آب در هنگام آبستنی هم باعث تورم‌بافتی و نشانگان تونل مچ دست می‌گردد.
آسیب‌دیدگی‌هائی مثل دررفتگی و شکستگی استخوان هم مچ را به درد می‌آورند. حتی ممکن است مچ دستتان را بشکنید و در آغاز متوجه نشوید. درد و زق‌زق کردن بعداً شروع شود و ببینید مفصل مچ با حرکت دادن آن صدا می‌کند.

- درمان درد مچ
غیر از آسیب‌دیدگی‌های جدی، که باید فوراً به پزشک نشان داد، موارد دیگر درد مچ را با روش‌های زیر از بین ببرید.
مچ را استراحت دهید. اولین کار در التیام مچ دست استراحت دادن به آن است. بنابراین، اگر دلیل درد مچتان را می‌دانید، مثلاً کار طولانی با صفحهٔ کلید کامپیوتر، استراحتی به آن بدهید. و اگر نمی‌تواندی کارتان را متوقف کنید، آن را به تناوب انجام دهید. اگر می‌‌توانید نوع کار را تغییر دهید. در فاصلهٔ کار استراحت کنید، و دست‌ها و مچ را در یک خط صاف بگیرید. مچ را به بالا و پائین خم نکنید. برخی پزشکان بستن مچ‌بند را توصیه می‌کنند، گرچه ممکن است فقط شب‌ها آن را ببندید.
مچ را خنک کنید. گذاشتن کیسهٔ یخ روی ناحیهٔ دردناک مؤثر است. پیش از گذاشتن یخ، روغن معدنی به پوست بمالید. حوله‌ای مرطوب روی روغن گذاشته و کیسهٔ یخ را روی آن بگذارید. بخ را به‌مدت ۱۰ تا ۲۰ دقیقه در آنجا بگذارید و هر ۵ تا ۱۰ دقیقه پوست را بررسی کنید. اگر رنگ آن سفید یا آبی شود (که نشانهٔ سرمازدگی است) فوراً یخ را بردارید.
کورتیزون تزریق کنید. در برخی موارد دردناک، پزشک برای کاهش درد و تورم کورتیزون را مستقیماً به درون تونل مچ تزریق می‌کند.
علت را بیابید. پزشک ممکن است برای یافتن محل دقیق گرفتاری و امکان آسیب‌دیدگی عصب آزمایش ماهیچه‌نگاری الکتریکی (EMG) را تجویز کند. در این آزمایش پزشک با گذاشتن سوزن‌های مخصوصی در ماهیچه‌ها و خواندن علائم الکتریکی گذشته از آنها وضع ماهیچه‌های ناحیهٔ مچ را بررسی می‌کند. این روش محل دقیق و شدت آسیب‌دیدگی عصب معلوم می‌شود. این آزمایش برای همه لازم نیست، و فقط وقتی ناحیهٔ آسیب‌دیده نامشخص باشد انجام می‌شود.
جراحی کنید. در موارد شدید نشانگان تونل مچ دست، پزشک ممکن است انجام عمل جراحی را برای برداشتن فشار از روی عصب‌ها و رگ‌های خونی توصیه کند. این یک جراحی سرپائی است و با بی‌حسی موضعی انجام می‌شود. پزشک از شکافی در مچ و کف دست رباط سخت یا نواری را که سقف تونل را تشکیل می‌دهد می‌برد و فشار را کم می‌کند.
نوع جدیدتر عمل با استفاده از یک درون‌بین انجام می‌شود. در این روش، برش کوچکی در مچ یا کف دست داده شده و یک چاقوی ریز جراحی با یک لولهٔ نازک درون‌بین به داخل مچ فرستاده می‌شود و رباط را از تو قطع می‌کند. این روش جراحی بسیار مؤثر است و علائم نشانگان را از بین می‌برد.
رجوع کنید به: التهاب مفصل؛ درد مفصل.

وبگردی
طرح دلالی ملی بنزین !
طرح دلالی ملی بنزین ! - سخنگوی کمیسیون انرژی سخنگوی کمیسیون انرژی مجلس درباره جزئیات طرح نمایندگان درباره اختصاص بنزین به ازای هر ایرانی توضیحاتی داد و گفت: قرار است سامانه‌ای ویژه این کار راه‌اندازی و تعبیه شود که بنزین در آن خرید و فروش شود.
دوربین مخفی ساختمان لواسان داماد شمخانی و فاطمه حسینی
دوربین مخفی ساختمان لواسان داماد شمخانی و فاطمه حسینی - همه چیز درباره ساخت و ساز فاطمه حسینی، داماد شمخانی و داماد صفدرحسینی | سر کشیدن دوربین مخفی شهرداد به ساختمان های آقازاده ها در لواسان! | پخش اختصاصی از صفحه آپارات آوانت
ماجرای دختربازی اسلامی از زبان رحیم پورازغدی
ماجرای دختربازی اسلامی از زبان رحیم پورازغدی - رحیم پورازغدی در مراسمی که با موضوع فجای مجازی بود،گفت: دختر خانم چادری یک عکس آنچنانی از خودش گذاشته و نوشته زن نباید قربانی نگاه شهوت مردانه بشه، بعد پسره زیر پستش نوشته"ما رایت الا جمیلا"
ما به نمایندگی از امام زمان (عج) و به نمایندگی از خدا در امور مردم دخالت می کنیم.
ما به نمایندگی از امام زمان (عج) و به نمایندگی از خدا در امور مردم دخالت می کنیم. - رئیس کل دادگستری خراسان رضوی: ما در نظام جمهوری اسلامی به نمایندگی از امام زمان (عج) و به نمایندگی از خدا در امور مردم دخالت می کنیم. اگر فردی در زمان طاغوت در زندان بود، حبسش از مجازات اخروی او کم نمی کرد اما امروز اگر این تحمل کیفر یا قصاص و شلاق و دیگر احکام توسط حکام اسلامی و شرعی انجام می شوند یکی از آثار اخروی آن برای محکومان این است که این مجازات در آخرت از آنها برداشته می شود
جزئیاتی از منشا بوی بد تهران / فیلم
جزئیاتی از منشا بوی بد تهران / فیلم - بعد از فروکش کردن گازها، به حفاری ادامه دادیم و به یک مخزن بزرگ و استثنایی رسیدیم که بسیار عظیم تر از آنی بود که تصور می کردیم برای جایی مثل پلاسکو ساخته شود. برآورد ما از ابعاد این انبار فاضلاب این است که بین 400 الی 500 متر مکعب وسعت دارد و گازهای محبوس شده در این انبار در چندین دهه برای انتشار بوی بد در محدوده بزرگی از تهران کفایت می کند.
کلیپ جنجالی مهدی یراحی در باره جنگ / پاره سنگ
کلیپ جنجالی مهدی یراحی در باره جنگ / پاره سنگ - مهدی یراحی، خواننده ای که اخیرا موزیک ویدئوی جدید و اعتراضی خود با نام «پاره سنگ» را منتشر کرده است، از طرف برخی رسانه ها و مجید فروغی، مدیر روابط عمومی هنری مورد انتقاد قرار گرفته و شایعه هایی درباره ممنوع الفعالیت شدن یراحی به دلیل این ویدئو کلیپ و همچنین پوشیدن لباس کارگران گروه ملی در حمایت از مردم اهواز در کنسرت 6 دی ماه خود مطرح شده است. یراحی از جمله خواننده هایی است که همیشه نسبت به اتفاقات…
اهمیت فیلم صحنه دار و مرگ 10 انسان !
اهمیت فیلم صحنه دار و مرگ 10 انسان ! - گویا تلخی پخش فیلم صحنه دار، بیش از مرگ ۱۰ نفر است. درست همانطور که مسئله حجاب برای خیلی‎ها مهم تر از معیشت مردم است.
آقازاده شورای عالی انقلاب فرهنگی !
آقازاده شورای عالی انقلاب فرهنگی ! - انقلاب فرهنگی از این بالاتر که فرزند عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی در آمریکا تابعیت بگیرد و از آنجا برای ایرانیان سبک زندگی تدریس بکند؟
رقص گروهی دختران دانشگاه الزهرا در حضور آقایان!
رقص گروهی دختران دانشگاه الزهرا در حضور آقایان! - ویدئویی عجیب از حرکات موزون گروهی دختران در دانشگاه الزهرا درحالی در فضای مجازی در حال انتشار است که مردان نیز در این مراسم حضور دارند!
تیپ پسر الهام و فاطمه رجبی در آلمان!
تیپ پسر الهام و فاطمه رجبی در آلمان! - «شباهت عجیب علی الهام استاد هوا فضا در دانشگاهی در آلمان به غلامحسین الهام معاون رئیس جمهور سابق!
حاشیه تازه برای سید احمد خمینی / تصویر
حاشیه تازه برای سید احمد خمینی / تصویر - سید احمد خمینی، نتیجه امام خمینی که چند هفته پیش با ازدواجش خبرساز شده بود، بار دیگر با انتشار عکسی از او و همسرش در حین سوارکاری حساسیت نسبت به خود را برانگیخته است و باعث تحریک مخاطبان و کاربران در فضای مجازی شده است.
شهردار سابق سلامت و مشغول زندگی جدید است !
شهردار سابق سلامت و مشغول زندگی جدید است ! - پس از اولین گفت وگوی رسمی میترا استاد (نجفی) و تایید ازدواجش با محمدعلی نجفی، حالا شهردار سابق، در نخستین واکنش به جنجال ها، عکس تازه ای از خود و میترا استاد در اینستاگرامش منتشر کرده است.