چهارشنبه ۲۱ آذر ۱۳۹۷ / Wednesday, 12 December, 2018

کندی نبض


- چه وقت به پزشک مراجعه کنیم؟
- تعداد نبض به کمتر از ۵۰ بار در دقیقه رسیده و در آن حد مانده است.
- سرگیجه، ضعف، غش، خستگی یا تنگی نفس هم وجود دارد.
- کندی نبض نشانهٔ چیست؟
گرچه تعداد طبیعی نبض بین ۶۰ تا ۱۰۰ ضربان در دقیقه است، نبض کمتر از ۶۰ ضربان در دقیقه، که کند نبضی نام دارد، همیشه غیرطبیعی نیست.
کندی نبض اغلب نشانهٔ کارکرد طبیعی بدن است. ورزشکاران دارای وضع بدنی خوب ممکن است چنان قلب قوئی داشته باشند که نبض آنها به حدود ۴۰ ضربان در دقیقه یا حتی کمتر از آن برسد. و در برخی افراد کند بودن نبض، مثلاً در حدود ۵۰، ممکن است برای اعمال شیمیائی بدن آنها طبیعی باشد.
کندی نبض وقتی همراه با علائم دیگر باشد جای نگرانی دارد. وقتی توان قلب در تلمبه کردن خون کم شود، تعداد نبض هم پائین می‌آید. و وقتی نبض خیلی کند شود، علائمی مثل سرگیجه، خستگی، و ضعف زودتر پدیدار می‌شوند.
نوعی کند نبضی که بیشتر علائم بالا را ایجاد می‌کنند و مورد توجه پزشکان متخصص قلب است ناشی از اختلال در تکانه‌های الکتریکی تنظیم‌کنندهٔ قلب است. اگر این عارضه درمان نشود، به توقف قلب یا ایست قلبی منتهی می‌گردد.
کندنبضی همچنین ممکن است در اثر گرفتار‌هائی به‌وجود آید که ربطی به‌کار خود قلب ندارد. مثلاً آسیب ناشی از حملهٔ قلبی ایجاد کندنبضی می‌کند. اگر غدهٔ تیروئید کمتر از حد طبیعی هورمون تولید کند، تعداد نبض پائین می‌آید. کاهش دمای بدن و سوء تغذیه هم باعث کندی نبض می‌شوند.
بسیاری داروهای مورد مصرف در ناراحتی‌های قلبی - مثل مسدودکننده‌های بتا، مسدودکننده‌های کانال کلسیم، و دیجیتال - و نیز داروهای آرام‌بخش و مسکن با کندکردن نبض کار خود را انجام می‌دهند. کندنبضی از عوارض جانبی داروهای دیگری هم هست.
- درمان کندی نبض
اگر غیر از کندی نبض ناراحتی یا علامت بیماری دیگری ندارید، احتمالاً نیازی به درمان آن نیست. البته فقط پزشک می‌تواند علت کندنبضی را تشخیص دهد و درمان کند.
داروهایتان را کنترل کنید. مطمئن شوید که فقط داروهای لازم را، آن هم به مقدار دستور داده شده توسط پزشک، می‌خورید. سرخود هم داروی مصرفی را قطع نکنید. در بسیاری موارد، مثلاً در برخی بیماری‌های قلبی، کند کردن نبض عمداً توسط پزشک ایجاد می‌شود.
ضربان‌ساز بگذارید. اگر کند نبضی به‌قدری باشد که کار تلمبه زدن خون توسط قلب مختل شود و علائم دیگر پدیدار گردد، مؤثرترین راه درمان کاشت دستگاه ضربان‌ساز مصنوعی در قلب است. این وسیله تعداد ضربان قلب را به حد مطلوب برای بدن شما می‌رساند.


مطالب مرتبط

چنگ شدن معده

- چه وقت به پزشک مراجعه کنیم؟
- تب وجود دارد یا مدفوع خونی است.
- چنگ شدن معده بیش از یک هفته طول کشیده است.

- چنگ شدن معده نشانهٔ چیست؟
چنگ شدن معده خود را هنگام بد کار کردن معدهٔ سالم نشان می‌دهد، مثلاً در اسهال، یبوست، عفونت ویروسی، نشانگان قولون تحریک‌پذیر، دیورتیکولوز، عدم تحمل لاکتوز، و حتی مسمومیت غذائی. البته تمام این ناراحتی‌ها علائم دیگر هم دارند، ولی مانند آژیر آمبولانس، اولین چیزی است که اعلام خطر می‌کند.
چنگ‌شدن معده معمولاً یک احساس دردناک فشردن است که ظرف چند دقیقه می‌آید و می‌رود، شدت پیدا می‌کند و فرو می‌نشیند. این احساس فشردگی همیشه از معده سرچشمه نمی‌گیرد و گاهی مشکل در جای دیگری است.
مثلاً نشانگان قولون تحریک‌پذیر یک گرفتاری گوارشی است که ایجاد درد، چنگ‌شدنی، اسهال و یبوست می‌کند و در آن، آنچه را که به‌صورت چنگ شدن معده حس می‌کنید، در واقع گرفتگی روده است. در موارد شدیدتر این بیماری، چنگ‌شدگی وقت رفتن به توالت شروع شده و با دفع مدفوع آرام می‌گیرد.
مواد خوراکی هم از علل شایع چنگ شدن معده هستند. عدم تحمل لاکتوز - که ناتوانی در هضم قند لبنیات است - ایجاد چنگ‌ شدگی معده می‌کند. خوردن سالاد سیب‌زمینی فاسد شده یا هر غذای مانده معمولاً باکتری‌هائی وارد بدن می‌کند که به آن مسمومیت غذائی گفته می‌شود و با چنگ شدن معده، استفراغ و گاهی اسهال همراه است. نخوردن آب کافی و فیبرهای گیاهی هم به یبوست یا اسهال، و اغلب همراه با چنگ شدن معده منجر می‌گردد.
دیورتیکولوز بیمارئی است که در آن، کیسه‌های کوچک پر از مدفوع یا باکتری‌های تحریک‌کننده بر روی دیوارهٔ ماهیچه‌ای روده به‌وجود می‌آید. این بیماری نه تنها گرفتگی و چنگ‌شدگی ایجاد می‌کند، بلکه خونریزی هم دارد. عفونت‌های ویروسی هم باعث چنگ شدن معده می‌شوند.
تنش روانی نقش مهمی در چنگ شدن معده در کودکان و بزرگسالان دارد. تنش ایجاد چنگ‌ شدگی نمی‌کند، ولی آن را تشدید می‌کند.

- درمان چنگ‌ شدن معده
با خوردن غذای مناسب و فرار از تنش‌های روانی می‌توانید چنگ شدن معده را به حداقل برسانید.
زیاد آب بخورید. وقتی یبوست علت چنگ شدن معده است، تا می‌توانید آب بخورید. خوردن آب زیاد (لااقل هشت لیوان در روز) یبوست را برطرف می‌کند. اما قهوه و کوکا نخورید، چون کافئین آنها مدر است و آب را از طریق ادرار دفع می‌کند.
چیزی نخورید. اگر دچار مسمومیت غذائی یا عفونت‌ ویروسی شده‌اید، چیزی جز آب نخورید تا ناراحتی شما فروکش کند.
لاکتوز نخورید. اگر گرفتار عدم تحمل لاکتوز هستید، خوردن یک استکان شیر باعث ایجاد گاز، چنگ شدگی، و اسهال می‌شود. برای امتحان اینکه آیا دچار عدم تحمل لاکتوز هستید یا نه، به مدت سه روز لبنیات را از غذای روزانه حذف کنید و بعد یک لیوان شیر به آن اضافه کنید. به‌تدریج مواد لبنی مثل پنیر و ماست کم‌چربی بخورید. اگر دوباره دچار چنگ‌ شدگی معده شدید، علت آن معلوم شده است. در این صورت باید همراه با لبنیات آنزیم گوارشی لاکتوز بخورید تا بتوانید آن را هضم کنید.
فیبر بخورید. خوردن سبوس یا دیگر مواد فیبردار با صبحانه به چنگ شدن معده پایان می‌دهد. فیبر گیاهی نه تنها یبوست و اسهال را برطرف می‌کند، بلکه دیورتیکولوز و نشانگان قولون تحریک‌پذیر را هم کنترل می‌کند. اما خوردن بیش از حد فیبر بدون اینکه فرصت سازش به بدن بدهد ممکن است به نفخ و اسهال بیشتر بینجامد. اگر با خوردن چیزی فیبردار چنگ‌‌شدگی معده برطرف شد، ولی دچار نفخ شدید، از مادهٔ فیبردار دیگری استفاده کنید. (به بخش یبوست، مراجعه کنید.)
آرامش داشته باشید. برخی پزشکان معتقدند که بیشتر چنگ‌شدگی‌های معده ناشی از تنش روانی است. بنابراین، سعی کنید آرامش داشته باشید. اگر هفته‌ای سه‌بار به مدت ۳۰ دقیقه پیاده‌روی کنید احساس راحتی خواهید کرد.
رجوع کنید به: درد معده.

وبگردی
تیپ پسر الهام و فاطمه رجبی در آلمان!
تیپ پسر الهام و فاطمه رجبی در آلمان! - «شباهت عجیب علی الهام استاد هوا فضا در دانشگاهی در آلمان به غلامحسین الهام معاون رئیس جمهور سابق!
شبهای داغ مدیترانه !
شبهای داغ مدیترانه ! - «حسن کردمیهن» متهم آمریت حمله به سفارت عربستان به تازگی در کرج، مرکز استان البرز، رستوران راه انداخته است.
حاشیه تازه برای سید احمد خمینی / تصویر
حاشیه تازه برای سید احمد خمینی / تصویر - سید احمد خمینی، نتیجه امام خمینی که چند هفته پیش با ازدواجش خبرساز شده بود، بار دیگر با انتشار عکسی از او و همسرش در حین سوارکاری حساسیت نسبت به خود را برانگیخته است و باعث تحریک مخاطبان و کاربران در فضای مجازی شده است.
رفتار عجیب دو نفر از همراهان رئیس جمهور در زمان سخنرانی!
رفتار عجیب دو نفر از همراهان رئیس جمهور در زمان سخنرانی! - دو نفر از کسانی که همراه رئیس جمهور در سمنان حضور داشتند در هنگام سخنرانی روحانی رفتار غیر معمولی از خود نشان میدادند.
اظهارات جنجالی دو بازیگر زن درمورد فساد شدید در سینما
اظهارات جنجالی دو بازیگر زن درمورد فساد شدید در سینما - ظهارات جنجالی لیلا بوشهری و شقایق دلشاد درباره فساد در سینما: چرا دایرکت میدم فالو نمیکنید؟ ساعت یک شب چرا باید زوایای صورت منو ببینن؟
بخشی دیده نشده از رفتار سخیف مجری تلویزیون با فراستی!
بخشی دیده نشده از رفتار سخیف مجری تلویزیون با فراستی! - بخشی دیگر از برنامه «من و شما» با حضور مسعود فراستی و برخورد توهین آمیز مجری رسانه ملی را می بینید که در رسانه ها باز نشر نشد.
خلاصه داستان و بازیگران سریال بانوی عمارت +تصاویر
خلاصه داستان و بازیگران سریال بانوی عمارت +تصاویر - مریم مومن متولد دهه 70 می باشد و حضورش در بانوی عمارت اولین تجربه بازیگری است و به واسطه این سریال وارد دنیای بازیگری شده است . او در کلاس های تئاتر فعالیت داشته است .
شهردار سابق سلامت و مشغول زندگی جدید است !
شهردار سابق سلامت و مشغول زندگی جدید است ! - پس از اولین گفت وگوی رسمی میترا استاد (نجفی) و تایید ازدواجش با محمدعلی نجفی، حالا شهردار سابق، در نخستین واکنش به جنجال ها، عکس تازه ای از خود و میترا استاد در اینستاگرامش منتشر کرده است.
تصاویری از لحظه ربوده شدن مرزبانان ایرانی در مرز میرجاوه
تصاویری از لحظه ربوده شدن مرزبانان ایرانی در مرز میرجاوه - گروه تروریستی جیش العدل نخستین تصاویر از حمله به پاسگاه مرزی در میرجاوه ۱۴ مهر امسال را منتشر کرد؛
روایتی دردآور از تن‌فروشی زنان در خیابان‌های تهران
روایتی دردآور از تن‌فروشی زنان در خیابان‌های تهران - سه نفر کنار هم حوالی میدان مادر ایستاده‌اند. زنی قد بلند که موهایش زمینه نسکافه‌ای دارد به هر ماشینی که بلندتر بوق می‌زند نزدیک می‌شود و قیمت را آرام و به سرعت بیان می‌کند. او می‌گوید: «... صد هزار تومان، تو ماشین ۷۰ هزار تومان، گروپ ۳۰۰ هزار تومان و جا هم داریم»، جملات کوتاه و بی‌تفاوت بیان می‌شود. جلوتر دختر کم سن و سالی که شاید ۱۶ سال هم نداشته باشد، ایستاده و از سرما نوک بینی‌اش قرمز شده است، با…
چالش جدید با نام «نوه آیت‌ا... یزدی»!
چالش جدید با نام «نوه آیت‌ا... یزدی»! - روز پنجشنبه تصویری در فضای مجازی منتشر شد که قابل تامل بود. زهرا تخشید نوه آیت‌ا... یزدی است که با انتشار تصویری که از دانشگاهش در نیویورک منتشر کرده بود، نوشت: «عکسی که دیروز عصر از دانشگاهم گرفتم با چراغ‌های همیشه روشنش».