دوشنبه ۲۶ آذر ۱۳۹۷ / Monday, 17 December, 2018

IP Address چیست ؟


كسانی كه در مورد شبكه های كامپیوتری اطلاعات مختصری داشته باشند حتما می دانند كه هر شبكه كامپیوتری دارای آدرسی است كه بوسیله اعداد مشخص می گردد.این اعداد از چهاربخش تشكیل شده اند كه هر بخش عددی بین ۰ الی ۲۵۵ را شامل می گردد.
مثال : ۲۱۹.۲۱۸.۱۳۹.۱۷ .به این اعداد آدرس IP می گویند . همچنین هر كامپیوتر هم هنگامی كه به شبكه ( هر شبكه ای) متصل شود یك آدرس IP به آن تعلق می گیرد . این آدرس در واقع آدرس آن كامپیوتر خاص در شبكه است و از طریق آن دیگر كامپیوتر ها می توانند با كامپیوتر مذكور ارتباط برقرار نمایند و یا به منابع آن دسترسی پیدا كنند.در صورتی كه بخواهید آدرس IP خود را پیدا كنید هنگامی كه به اینترنت متصل هستید از قسمت Run فرمان winipcfg را صادر نمایید و یا پس از تایپ دستور cmd در Run واردDos Prompt شده و تایپ کنید ipconfig . در قسمت IP Address شماره IP كامپیوتر شما مشخص شده . ( در ویندوز XP هنگامی كه به اینترنت متصل هستید روی علامت كامپیوترهای كوچكی كه كنار ساعت ظاهر می شوند كلیك راست كنید و گزینهDetail را انتخاب كنید . در قسمت Client IP address شما شماره خودتان را مشاهده می كنید )شما اگر از طریق مودم شماره گیر و خط تلفن به اینترنت متصل شوید ، هر بار یك آدرس IP متفاوت به شما تعلق می گیرد . در واقع سه بخش سمت چپ آدرس IP متعلق به ISP یا همان اشتراك دهنده اینترنت شما می باشد و آخرین قسمت سمت راست شماره شما در آن نشست ارتباط با اینترنت است . ( در عدد مقابل ۳۲ مربوط به شماست۲۱۸.۲۱۹.۱۶۷.۳۲ )بنابراین ممكن است شما هر بار كه به اینترنت متصل می شوید فقط عدد سمت راست آدرس شما تغییر كند . البته این بستگی به این امر دارد كه ISP شما چند شبكه داشته باشد . چون آدرس هر شبكه با دیگری متفاوت خواهد بود . معمولا اگر چند شماره تلفن در اختیار شما باشد هر كدام متعلق به یكی از شبكه های ISP خواهد بود . البته این مسئله کاملا به ISP شما بستگی دارد و ممکن است با وجود داشتن شماره های مختلف سری IP یکسانی داشته باشند.
مهم : دوستانی كه با مودم كابلی یا موارد مشابه به اینترنت متصل می شوند باید توجه داشته باشند كه در بیشتر موارد شماره IP آنها برای مدتی كه اشتراك دهنده اینترنت تعیین می نماید مثلا یك ماه یا بیشتر كاملا بدون تغییر باقی می ماند . این امر بسیار خطرناك است و در واقع می توان گفت افرادی كه مودم كابلی دارند به دلیل داشتن سرعت بالا و IP ثابت طعمه های بسیار خوبی برای هكرها هستند و در صورت به دام افتادن ممكن است بسیار بیشتر از سایرین لطمه بخورند . چون اغلب هكرها از PC این افراد برای حمله به كامپیوترهای دیگر استفاده می نمایند.مودم كابلی در ایران هنوز چندان رایج نشده و بیشتر در كشورهای قاره اروپا و آمریكا استفاده می شود . در بیشتر آن كشورها تجارت الكترونیك و خرید و فروش و مبادله پول از طریق اینترنت امری رایج به شمار می رود . همین امر باعث می شود كه كلاهبرداران اینترنتی به راحتی كامپیوترهای محافظت نشده را پیدا كرده و با دزدیدن شماره كارتهای اعتباری ، صاحب كامپیوتر را دچار زیانهای مالی نمایند . پس توصیه ما به این قبیل دوستان این است كه در حفاظت از كامپیوتر خود حساستر باشند.فكر می كنم فعلا تا این حد در مورد آدرس IP كافی باشد.


مطالب مرتبط

چه کسی اینترنت را سانسور می‌کند و چرا؟

چه کسی اینترنت را سانسور می‌کند و چرا؟
این مقاله به بررسی اجمالی سانسور اینترنت در سراسر جهان پرداخته و خلاصه‌ای از یافته‌ها در مورد اشخاصی که اینترنت را سانسور می‌کنند، علت و چرایی این کار را ارائه می‌کند. مقاله یاد شده با نتیجه‌گیری در مورد چگونگی تاثیر این پدیده بر آزادی و آزادی خواهان به پایان می‌رسد.تمامی مللی که به دنبال مشارکت در اقتصاد جهانی هستند، امروزه به اینترنت به عنوان منبع فرصت‌های تجاری توجه دارند. هرچند شبکه ابزاری مناسب برای پیشرفت اقتصادی است؛ اما تهدیدی برای افرادی است که نمی‌خواهند کنترل خود بر جریان اطلاعات را از دست دهند. آنان این جریان را از طریق رسانه‌های ارتباطی سنتی تا کنون تحت کنترل داشته‌اند. در نتیجه هرچه تعداد کشورهای متصل به اینترنت افزایش می‌یابد، موارد سانسور اینترنت هم بیشتر می‌شود.
اینترنت؛ به خودی خود موجب توجه به این مسئله شده است، زیرا ارتباط بین مرزها را تسهیل کرده و ائتلاف سازی در میان گروه‌های دارای منافع مشابه را تقویت می‌کند. تعداد زیادی از سازمان‌های بین‌المللی، از اروپا تا آسیا که به حفظ آزادی‌های ملی در شبکه علاقه‌مند هستندبه تازگی ضد حمله‌ای را تحت عنوان پیکار جهانی برای آزادی در اینترنت (GILC) به راه انداخته‌اند. این سازمان حمایتی گزارشی را در سال ۱۹۹۸ منتشر کرده که عنوان آن این است: «بی‌اعتنا به مرزها: حفظ حقوق بشر برای آزادی بیان در اینترنت جهانی. » با نقل بخشی از اعلامیه جهانی حقوق بشر «همگان از حق آزادی عقیده و بیان برخوردارند. این حق شامل آزادی برخورداری از عقیده بدون دخالت دیگران است و هر فرد می‌تواند به دنبال دریافت و برخورداری از اطلاعات و عقاید از طریق هر رسانه‌ای و صرفنظر از مرزبندی‌ها باشد.»در این گزارش آمده است: برای اولین بار از زمان اعلام بیانیه حقوق بشر در سال ۱۹۴۸، شهروندان جهان واقعا از توانایی اعمال این حق در سطح جهان برخوردارند. بدون آن که با مرزبندی مواجه شوند. با ظهور اینترنت، روش‌های دسترسی و اشاعه اطلاعات به نحوی اساسی تغییر کرده است و این امر پیامدهای عمیقی برای افراد، جامعه مدنی و دولت‌ها در پی دارد.
به دنبال تاسیس کمیته دسترسی به اطلاعات و آزادی بیان توسط فدراسیون بین‌المللی انجمن‌ها و نهادهای کتابخانه‌ای (IFLA)، اعلامیه جهانی حقوق بشر در کنفرانس سال ۱۹۹۵ این گروه در استانبول به تایید رسید. در گزارش کمیته برای اجلاس کپنهاک به «نقض فزاینده آزادی بیان و جریان آزاد اطلاعات در بسیاری از نقاط جهان و محدودیت حاصل از آن بر توانایی کتابخانه‌ها و کتابداران برای برآورده کردن نیازها و منافع کاربران» اشاره شده بود.
در این گزارش به اینترنت به عنوان هدف خاص سانسورها اشاره نشده بود؛ اما اصول موجود در آن به طور قطع در این مورد هم کاربرد دارد. مخصوصا که کتابخانه‌های بیشتری در جهان هر روز به نقطه‌ای برای دسترسی شهروندان به اینترنت مبدل می‌شوند.
سانسور اینترنت در اقصی نقاط جهان
هرچند هنوز کتابخانه‌های زیادی در جهان به اینترنت متصل نیستند؛ اما تعداد بیشتری از آنها به زیرساخت‌های جهانی مخابراتی مجهز می‌شوند. مزایای دسترسی به اطلاعات بیش از وجوه نامطلوب دسترسی به اینترنت است.همانطور که دادستان ایالات متحده می‌گوید: آنانی که مدافع استقلال ما هستند، می‌دانند که صیانت از دستور صادر شده صرفا از طریق ترس از مجازات حاصل از تخلف ممکن نیست.این کار از آن جهت خطرناک است که تفکر، امید و تصورات را تضعیف می‌کند. ترس از مجازات موجب سرکوب و واپس‌زدگی است که آن هم عامل نفرت و نفرت عامل تهدید دولت با ثبات است. لذا امنیت در صورتی حاصل می‌شود که فرصت بحث آزادانه در مورد نارضایتی‌های احتمالی و راه‌های چاره وجود داشته باشد و اما کتابداران در صورت اتصال کتابخانه‌ها به اینترنت با چه مشکلاتی مواجه می‌شوند؟
در ادامه این بحث ما صرفا نمونه‌هایی را از سانسورهای معمول ذکر می‌کنیم که به ترتیب حروف الفبای کشورهای مختلف مرتب شده است.
مقامات رسانه‌ای استرالیا(Australia) مقرراتی را در مورد «مطالب دارای مشکل» وضع کرده‌اند و آن را برای درجه‌بندی محتویات و فیلتر کردن به کار می‌برند. این کار از سوی انجمن‌ کتابخانه‌های آمریکا «برچسب زنی» نامیده می‌شود که معادل سانسور است.
در بلاروس (Belarus) ، دولت کنترل موثری بر استفاده از اینترنت دارد، زیرا تمامی جریان‌های اطلاعات از سوی دولت کنترل می‌شوند. تمامی مودم‌ها باید توسط دولت و با پرداخت هزینه تایید شوند.
کمیسیون رادیو و مخابرات کانادا(Canada) در صدد قانونگذاری به اینترنت است. گروه‌های نگران هرزه‌نگاری از این ایده استقبال کرده‌اند.
چین (China) در اواخر سال ۱۹۹۷ در این مورد قانونگذاری کرد، سانسور اینترنت در چین شامل موارد زیر است:
افترا به دولت - عبارتی که به گفته ناظران برای تعقیب و زندانی کردن ناراضیان به کار می‌رود- یا تلاش برای تفرقه‌اکنی در بین ملت، منظور دیدگاه‌هایی است که به دنبال جدا سازی برخی مناطق یا استقلال تایوان هستند این قوانین حاوی تعاریف دقیق از جرائم رایانه‌ای در چین است، مانع مشاهده یا توزیع مطالب هرزه‌نگارانه، تولید ویروس‌های کامپیوتر و هک کردن کامپیوتری در قوانین جدید همچنین از کاربران خواسته شده که برای دستگیری خاطیان به دولت کمک کنند. دولت چین با صدور مجوز درصدد محدود کردن ارائه‌دهندگان خدمات اینترنت است و سایت‌های مخرب مانند سایت‌های ناراضیان، آژانس‌های خبری غربی و هرزه‌نگاری را بلوکه می‌کند. چندی قبل اعلام شد که چین با همکاری شرکت AOL و نت اسکیپ، یک مرورگر چینی تولید کرده که سایت‌ها را درجه‌بندی می‌کند و از طریق سرورهای تحت کنترل در دولت در ۱۰ شهر سایت‌ها را فیلتر می‌کند تا از ارزش‌های فرهنگی و اجتماعی حفاظت کند. چین به دنبال مقابله با قمار، هرزه‌نگاری و مطالب حساس سیاسی است.

وبگردی
فساد همه گیر شده است، و اتفاقاً این یک مساله سیاسی است
فساد همه گیر شده است، و اتفاقاً این یک مساله سیاسی است - اما مساله سیاسی را نباید به مساله حاکمان تقلیل داد. مساله سیاسی است به این معنا، که آنچه به ما در سطح ملی، فرم بخشیده، نادرست است. چیزها در جای خود نیستند و روال غلط امور، همه چیز را و همه کس را به فساد کشانیده است. در این تفسیر سوم، چشم شما نه به حاکمان است نه به تک تک مردم. چشم شما به الگویی است که به امور فرم بخشیده است.
پاسپورتی که همه جا به آن توهین میشود
پاسپورتی که همه جا به آن توهین میشود - مدتی است که تب سرمایه‌گذاری در گرجستان شایع شده است و مردم برای خرید ملک یا راه اندازی یک کسب و کار عازم این کشور می‌شوند. در این میان چند اتفاق رخ داد. یکی این بود که تحریم‌های امریکا گریبان گیر ایران شد و به عقیده من این‌ها به نوعی بازخورد عملیات روانی ترامپ علیه ایران است و از سوی دیگر انتخابات اخیر گرجستان هم با پیروزی جریان راست تندرو این کشور به پایان رسید. وگرنه گرجستان اصلا کشوری نیست که قادر…
تیپ پسر الهام و فاطمه رجبی در آلمان!
تیپ پسر الهام و فاطمه رجبی در آلمان! - «شباهت عجیب علی الهام استاد هوا فضا در دانشگاهی در آلمان به غلامحسین الهام معاون رئیس جمهور سابق!
شبهای داغ مدیترانه !
شبهای داغ مدیترانه ! - «حسن کردمیهن» متهم آمریت حمله به سفارت عربستان به تازگی در کرج، مرکز استان البرز، رستوران راه انداخته است.
حاشیه تازه برای سید احمد خمینی / تصویر
حاشیه تازه برای سید احمد خمینی / تصویر - سید احمد خمینی، نتیجه امام خمینی که چند هفته پیش با ازدواجش خبرساز شده بود، بار دیگر با انتشار عکسی از او و همسرش در حین سوارکاری حساسیت نسبت به خود را برانگیخته است و باعث تحریک مخاطبان و کاربران در فضای مجازی شده است.
رفتار عجیب دو نفر از همراهان رئیس جمهور در زمان سخنرانی!
رفتار عجیب دو نفر از همراهان رئیس جمهور در زمان سخنرانی! - دو نفر از کسانی که همراه رئیس جمهور در سمنان حضور داشتند در هنگام سخنرانی روحانی رفتار غیر معمولی از خود نشان میدادند.
اظهارات جنجالی دو بازیگر زن درمورد فساد شدید در سینما
اظهارات جنجالی دو بازیگر زن درمورد فساد شدید در سینما - ظهارات جنجالی لیلا بوشهری و شقایق دلشاد درباره فساد در سینما: چرا دایرکت میدم فالو نمیکنید؟ ساعت یک شب چرا باید زوایای صورت منو ببینن؟
بخشی دیده نشده از رفتار سخیف مجری تلویزیون با فراستی!
بخشی دیده نشده از رفتار سخیف مجری تلویزیون با فراستی! - بخشی دیگر از برنامه «من و شما» با حضور مسعود فراستی و برخورد توهین آمیز مجری رسانه ملی را می بینید که در رسانه ها باز نشر نشد.
خلاصه داستان و بازیگران سریال بانوی عمارت +تصاویر
خلاصه داستان و بازیگران سریال بانوی عمارت +تصاویر - مریم مومن متولد دهه 70 می باشد و حضورش در بانوی عمارت اولین تجربه بازیگری است و به واسطه این سریال وارد دنیای بازیگری شده است . او در کلاس های تئاتر فعالیت داشته است .
شهردار سابق سلامت و مشغول زندگی جدید است !
شهردار سابق سلامت و مشغول زندگی جدید است ! - پس از اولین گفت وگوی رسمی میترا استاد (نجفی) و تایید ازدواجش با محمدعلی نجفی، حالا شهردار سابق، در نخستین واکنش به جنجال ها، عکس تازه ای از خود و میترا استاد در اینستاگرامش منتشر کرده است.
تصاویری از لحظه ربوده شدن مرزبانان ایرانی در مرز میرجاوه
تصاویری از لحظه ربوده شدن مرزبانان ایرانی در مرز میرجاوه - گروه تروریستی جیش العدل نخستین تصاویر از حمله به پاسگاه مرزی در میرجاوه ۱۴ مهر امسال را منتشر کرد؛
روایتی دردآور از تن‌فروشی زنان در خیابان‌های تهران
روایتی دردآور از تن‌فروشی زنان در خیابان‌های تهران - سه نفر کنار هم حوالی میدان مادر ایستاده‌اند. زنی قد بلند که موهایش زمینه نسکافه‌ای دارد به هر ماشینی که بلندتر بوق می‌زند نزدیک می‌شود و قیمت را آرام و به سرعت بیان می‌کند. او می‌گوید: «... صد هزار تومان، تو ماشین ۷۰ هزار تومان، گروپ ۳۰۰ هزار تومان و جا هم داریم»، جملات کوتاه و بی‌تفاوت بیان می‌شود. جلوتر دختر کم سن و سالی که شاید ۱۶ سال هم نداشته باشد، ایستاده و از سرما نوک بینی‌اش قرمز شده است، با…
چالش جدید با نام «نوه آیت‌ا... یزدی»!
چالش جدید با نام «نوه آیت‌ا... یزدی»! - روز پنجشنبه تصویری در فضای مجازی منتشر شد که قابل تامل بود. زهرا تخشید نوه آیت‌ا... یزدی است که با انتشار تصویری که از دانشگاهش در نیویورک منتشر کرده بود، نوشت: «عکسی که دیروز عصر از دانشگاهم گرفتم با چراغ‌های همیشه روشنش».