شنبه ۴ فروردین ۱۳۹۷ / Saturday, 24 March, 2018

ابزار لازم برای خوشنویسی


ابزار لازم برای خوشنویسی
وسایل و ابزار خوشنویسی عبارتند از : قلم ، قلمدان ، قلمتراش ، قط زن ، دوات (شامل لیقه و مركب) ، آلات به هم زدن لیقه و مركب كه سر آن پهن و دسته اش مخروطی و از جنس آبنوس است ، قاشق مخصوص آب ریختن در دوات كه به وسیله آن به اندازه ی لازم آب در دوات می ریزند ، البته آب مقطر یا جوشیده سرد شده از آب معمولی بهتر است ، و بهتر از آن گلاب یا آب ریحان یا آب مازو است (مازو برجستگی های كروی شكلی است كه تحت اثر گزش حشره مخصوصی بر روی جوانه های درخت بلوط مازو ایجاد می شود ، این برجستگی ها حاوی شیره درخت مزبور است كه به نام مازو مرسوم است. در تركیب مازو ۶۰- ۷۰% تانن وجود دارد ، به علاوه مقدار كمی اسید كالیك و اسید آلاژیك و مقداری مواد گلوسیدی و آمیدون. در صنعت ، از مازو جهت تهیه ی مركب سیاه و رنگ كردن پارچه ها و نیز در چرم سازی استفاده می شود.) كه بر خلاف آن مركب را تباه و فاسد نمی كند. سنگ رومی یا حجازی و غیره برای تیز كردن قلمتراش ، خاك بیز (الك كوچك) یا ظرفی كه شن و ماسه نرم در آن می ریخته اند.
پوشیده نماند كه استادان پیشین پس از تراشیدن قلم ، پشت قلم را خاك می مالیده اند تا لغزندگی و چربی آن از بین برود و مركب به یك طرف قلم جمع نشود كه خط را خراب كند و همچنین گاهی روی نوشته هایی كه می خواستند زودتر بخشكد ، خاك بیخته ی مخصوصی می ریخته اند كه این كار اكنون معمول نیست.
سلطانعلی مشهدی گوید:
كاتبا چون قلـــم تراشیـدی خاك بر پشت خـامه مـالیـدی
آن قلم را به نقطه تجربه كن بشنو این حرف نو زپیر كُهن
از قلم نقطه چـون درست آید خوشنــویسـی اگر كُنــی شاید
و گویا خاك مالیدن به پشت قلم ، خاص قلم ریز بوده است ؛ زیرا قلم ِ ریز مانند درشت ، پشت برداری نمی شود.
از دیگر ابزار خوشنویسی: پارچه ای دو رویه و رنگین از پشم یا حریر است كه كاتب پس از فراغ از نوشتن ، دم قلم را بدان پاك كند تا مركب به قلم نماند و خشك شود.
یازدهم مِسطَره یا مِسطر است: وسیله ای جهت تعیین سطرها و حدود متن صفحه ی كتاب كه سابقاً صفحه ای از چند لایه ی كاغذ یا مقوا به هر اندازه كه می خواستند تهیه می كردند و نخهای تابیده را به فاصله های منظم بر روی آن می دوانیده ، محكم می بستند و آن صفحه را زیر كاغذ گذاشته ، با انگشتان بروی نخ ها فشار می آوردند تا اثری از نخ ها به جا ماند و خطوط مستقیم سطرها معین شود. امروز به جای آن ، صفحه مقوایی را به اندازه ی مطلوب خط كشی كرده ، زیر صفحه كاغذ می گذارند و از روی خط هایی كه از زیر پیداست سطرها را راست و میزان می نگارند.
دوازدهم ، زیردستی یا زیر مشق: كه باید رویه اش صاف و نرم و ملایم باشد و لغزان و لرزان نباشد و میانگین سخت و سست و كلفت و نازك را برگزیند ، از جنس مقوا یا چرم و غیره. همچنین باید در طول و عرض نیز معتدل باشد. و گفته اند بهتر آن است كه دو چرم منفصل را بر روی هم گذاشته ، دو گوشه ی آن كه جانب چپ است به چند بخیه محكم سازند تا چنان كه خواهند به كار آید و آن دو قطعه چرم اگر از بـُـلغار باشد كه دانه و موجش را برطرف كرده باشند ، بهتر و پسندیده تر است.
سیزدهم ، كاغذ: كه باید ملایم و صاف و مساعد با كار كتابت باشد ، و خشن و ناصاف و لغزنده نباشد و اگر رنگ آن كاهی یا كرمی روشن باشد بهتر خواهد بود ؛ كاغذ زبر الیاف ریز نوك قلم را می ساید و آن را ناهموار می سازد ، و نوشتن بر كاغذهای لغزان و شیشه ای مانند (گلاسه) از اختیار و تسلط نویسنده می كاهد ، ولی نوع میانه و نیم شفاف آن موافق و مناسب است.
تذكر: معمولاً برای سهولت حمل و نقل ، قلم های لازم ، قلمتراش ظریف ، قط زن ، قاشق ، سنگ كوچك و سر قلمدانی را كه دوات مركب بود ، با قیچی ظریفی جهت چیدن كاغذ ، در قلمدان قرار می دادند تا این لوازم یك جا و در محفظه ای در اختیار نویسنده قرار بگیرد.
به غیر از وسایلی كه نام برده شد ابزار فرعی دیگری نیز در كار كتابت استفاده می شود و آن ، دو خط كش مدرّج كوچك و بزرگ و گونیا است و برای كتیبه نویسی چند گونیاست و خط كش (T) به همراه چند مداد سیاه و قرمز ، و انواع كاغذها و شمیزها(مقواها) لازم است.
بعضی از استادان پیشین ، خود ، مركب دلخواه را از مشكی و رنگ های مختلف می ساخته و كاغذها را برای این كه قابل نوشتن شود آهار داده ، مهره می زدند و وسایل و لوازم و كارهای كتابت را خود متعهد می شده اند ؛ از قبیل تهیه سطر و جدول كشی ، تذهیب ، زرافشانی ، رنگ آمیزی كاغذ حتی تجلید و صحافی و غیره. ولی در این عصر چون انجام این امور مستلزم صرف دقت بسیار و خارج از وقت و حوصله ، و موجب زحمت و مشقت است ، كمتر كسی به این امور توجه می كند و كارخانه های كاغذ سازی و غیره و صحافی با ماشین تأمین نیازمی كنند. لكن چون دانستن این امور خالی از فایده نیست ، در آینده پاره ای از آنها را بدانگونه كه سابقین یاد كرده اند شرح خواهیم داد.
و اینك از میان ابزار نوشتن به چند تای آنها كه اهم است به طور مفصل و مشروح می پردازیم.
· قلم
· قلمتراش
· دوات (مركب)


منبع : تبیان

مطالب مرتبط

جادوی انحنای عشق

جادوی انحنای عشق
و خداوند از طریق کلماتش حق را ثابت می کند (سوره یونس آیه ۸۲) فعل تشکرون از آیه شریفه «ثم بعثناکم من بعد موتکم لعلکم تشکرون» از جانب اشرف مخلوق جز با ضبط کلام صورت نمی یابد، چنان که او با کتاب بود که به خاتم المرسلین، فرمان اقرأ گفت...
و کلام ثبت نمی شود مگر با آوا و کلمه! و هر کدام می بایست زیبا باشند تا جوهر کلمات را بر دل بنشانند، همان گونه که سخن خداوند به اول بار به زیبایی مکتوب شد و این رسم ادامه یافت.
● نمایشگاهی بی سابقه
«استادان بزرگ نستعلیق» عنوان نمایشگاهی است که برای نخستین بار حجم وسیعی از آثار ارزشمند خطاطی استادان بزرگ نستعلیق را در معرض دید علاقه مندان هنر خوشنویسی و هنرمندان این عرصه قرار می دهد.
نمایشگاه استادان بزرگ نستعلیق به همت مرکز هنرهای تجسمی حوزه هنری و با حمایت دفتر امور هنرهای تجسمی وزارت فرهنگ و ارشاد و همکاری انجمن خوشنویسان ایران از اواسط تیر ماه در موزه هنرهای معاصر تهران گشایش یافته و به مدت یک ماه پذیرای حضور هنرمندان و علاقه مندان هنر خوشنویسی خواهد بود.در این نمایشگاه بیش از ۴۰۰ شاهکار خوشنویسی از قدما در معرض دید گذاشته شده که متعلق به دوره های صفویه، قاجاریه و تیموری است و بخش عمده ای از این آثار برای نخستین بار است که به نمایش گذاشته شده اند.
اعتراف می کنم که برای اولین بار است، در نمایشگاهی به دیدن آثار خوشنویسی و خطاطی آمده ام. به محض ورود و قدم گذاشتن در اولین گالری نمایشگاه، غرق می شوم در جادوی کلمات و حروف که در هم پیچیده اند و غلت می خورند در انحناها و نقطه ها و قوسها... . کلمات با همه هویتی که در قالب خود نهفته دارند، با همه پیچ و تابها و زیبایی که در شکل و فرم پیدا کرده اند، گویی در برابر تماشاکنندگان نمایشگاه به رقص درآمده اند، وانگار جهان را به پیچش و رقصی ابدی در آورده اند. این کلمات و خطوط زیبا روایتگر تاریخ خودشان هستند. هر کدام از گوشه ای و هر یک از دوره خاص خودشان آمده اند. هر کدام از خانه ای و از پیچشهای عاشقانه دستها و قلم هنرمندانی از جای جای ایران بزرگ!
● کلاس درسی بزرگ و زیبا ...
به وجد آمده ام! از اولین گالری موزه هنرهای معاصر می گذرم. احسان کامیابی از هنرمندان خوشنویس استان سمنان مشغول تماشای آثار به نمایش گذاشته شده در نمایشگاه است.
او می گوید: ما نمایشگاهها، برنامه ها و مسابقات زیادی در همه حوزه های هنرهای تجسمی داشته ایم، اما تا به حال نمایشگاهها و برنامه های مربوط به هنر خطاطی بیشتر محدود به نمایشگاههای انفرادی یا حداکثر نمایشگاههای گروهی کوچکتر و در سطح منطقه ای بودند، اما نمایشگاه استادان بزرگ نستعلیق ایران آن هم در این حجم گسترده و با وجود این همه آثار فاخر و ارزشمند تاریخ خوشنویسی ایرانی، جایگاه بسیار مهمی در میان همه برنامه های مربوط به هنر خوشنویسی در کشور دارد.
کامیابی افزود: این نمایشگاه برای هنرجویان، استادان و همه علاقه مندان خوشنویسی یک کلاس درس زیبا و برای هر فرد ایرانی، گنجینه ای زیبا و دیدنی از هنر«نوشتن» در ایران است و فکر نمی کنم هیچ ایرانی اهل ذوقی وجود داشته باشد که مخاطب این نمایشگاه نباشد. حتی هنرجویان و هنرآموزان تاریخ و نقاشی و ... نیز می تواند درسهای زیادی از آثار به نمایش درآمده در این نمایشگاه بیاموزند.
● مشارکت گنجینه داران
آثاری از گنجینه های خصوصی ۳۲ مجموعه دار، بخشی از نمایشگاه را به خود اختصاص داده است و در میان آنها تعدادی نیز برای نخستین بار است که به نمایش گذاشته می شوند.
کاغذهای رنگی، قلمتراش ها، قلمدانها و ابزار و ادوات سنتی خوشنویسی، بخش دیگری از نمایشگاه هستند که مسلماً تنها برای هنرمندان خوشنویس جالب و دیدنی نیستند و ارزشهای زیادی نیز در زمینه هنرهای دستی دارند.
نمایشگاه «استادان بزرگ نستعلیق» شامل سه بخش آثار قدما و بزرگان خوشنویسی نستعلیق و شکسته نستعلیق، آثار استادان و هنرمندان معاصر خوشنویسی و بخش رقابتی است.
علی شیرازی، خوشنویس و عضو شورای ارزشیابی مرحله فوق ممتازی انجمن خوشنویسان کشور و عضو هیأت داوران بخش رقابتی این نمایشگاه ضمن برشمردن بخشهای مختلف نمایشگاه، برگزاری آن را حرکتی مفید و مثبت در حوزه هنرهای تجسمی ذکر می کند و در مورد بخش قدما می گوید: در بخش قدما، برگزاری نمایشگاه و نمایش آثار تا به حال اصلاً سابقه نداشته است. در حقیقت نمایش این نوع آثار خوشنویسی از قدما با بیش از ۳۰۰ اثر، تاکنون بی سابقه بوده است، اما در بخش معاصران، یعنی خوشنویسان معاصر، ما می توانستیم شاهد نمایش و شرکت دادن آثار بیشتری باشیم. نمایش آثار خوشنویسی نسل جوان در کنار هنرمندان قدیمی برجسته خوشنویس کشورمان می تواند برای پیشرفت و بهتر عمل کردن آن در عرصه خوشنویسی مؤثر واقع شود.
● میرعماد، درویش عبدالمجید، میرزا رضا کلهر و ...
در میان آثار قدما و بزرگان خوشنویس نستعلیق و شکسته نستعلیق به دنبال اسامی آشنای هنرمندان می گردم؛ میرعماد، میر علی، درویش عبدالمجید طالقانی، میرزا غلامرضا اصفهانی، میرزا رضا کلهر، عمادالکتاب، میر حسین ترکی و ... هنرمندان دوره های صفوی، تیموری و قاجار هستند که آثارشان در میان کارهای به نمایش گذاشته شده با استقبال بیشتری مواجه می شود.
● استقبال شدید از نمایشگاه
امیر عبدالحسینی، دبیر جشنواره، زمان زیادی برای ماندن در نمایشگاه ندارد و وقتی پیدایش می کنم برای انجام کاری قصد ترک موزه را دارد و صحبت در مورد نمایشگاه و آثار آن را به وقتی دیگر موکول می کند.
تنها در مورد آثار این هنرمندان بزرگ خوشنویس و استقبال از آثار آنها صحبتهایم را تأیید می کند و می گوید: این آثار برای نخستین بار است که در نمایشگاه استادان بزرگ نستعلیق نمایش داده شده اند و از همین روست که علاقه مندان توجه بیشتری به دیدن آنها نشان می دهند.
و البته این نکته را هم باید ذکر کنم که در بخش مربوط به آثار هنرمندان معاصر نیز آثار زیادی از هنرمندان برجسته خوشنویسی حضور دارند که در مدت زمان برگزاری نمایشگاه به شدت مورد توجه قرار گرفته اند.
● جای خالی دوسالانه خوشنویسی
وی مطلبی در مورد مراسم افتتاحیه را در اختیارم می گذارد که درباره این بخش از نمایشگاه است، در این مطلب محمد شالویی مدیر کل دفتر امور هنرهای تجسمی و سرپرست موزه هنرهای معاصر پس از اشاره به تلاشهای صورت گرفته در مورد جمع آوری آثار برای نمایشگاه می گوید: استاد جلیل رسولی به من گفتند که، خود من اثری داشتم که تاکنون ۴۰ سال است کسی آن را ندیده و شاید هرگز فرصتی این گونه فراهم نشده بود که این اثری که بیش از ۴۰ سال در نزد من نگهداری می شد را به نمایش بگذارم و این نمایشگاه چنین فرصتی را فراهم کرد تا مجموعه داران، صاحبان آثار هنری و هنرمندان این گونه حضور پر شوری داشته باشند و همین امر ما برنامه ریزان هنری را درصدد آن برآورد که برای نخستین بار در سال آینده دوسالانه ملی خوشنویسی مربوط به بخش مسابقه در آن قرار داده شده اند: بخش رقابتی نمایشگاه، سه موضوع آیه «بسم ا... الرحمن الرحیم»؛ روایت «ولایت علی بن ابیطالب» حصنی و من دخل حصنی امن من عذابی» و «اشعاری از بزرگان ادبیات پارسی» را به عنوان موضوع اصلی محور خلق و انتخاب آثار خوشنویسی قرار داده است و به دنبال آن ۴۰ اثر برتر برای حضور و نمایش در این نمایشگاه انتخاب شده اند.
● در هنر، گرفتار تقابل هستیم
استاد غلامحسین امیرخانی از استادان خوشنویسی کشور هم با اشاره به تأثیرات مناسب برگزاری این نمایشگاه گفت: ما گرفتار اموری هستیم که کمکی به رشد نگاه و دید ما نمی کند. ما در هنر گرفتار تقابل هستیم و این واقعیتی است که تبدیل به رفتار غالبمان شده است! تشکیل چنین نمایشگاههایی به ما به عنوان ملتی که دارای تاریخ کهن و ارزشهای بسیار درخشانی در زمینه های هنری هستیم، کمک فراوانی می کند.
وی در ادامه به هویت خط معاصر اشاره کرد و افزود: خط معاصر ما شخصیت و هویتش به جایی رسیده که خط یکی از استادان تراز اول را بدون اینکه امضا داشته باشد، می توان از شیوه و سبک آن شناخت و می توان پی برد که این خط معاصر ایران است. منظورم آثار استادان تراز اول تاریخ است، اما امروز خط و خطاط ما باید خیلی لیاقت و جمال و کمال داشته باشند تا بتوانند در کنار آن قله ها جایگاهی برای خود در نظر بگیرند.
استاد امیرخانی درباره استادانی که قرار است در این نمایشگاه ها از آنها تجلیل شود نیز می گوید: در تاریخ هنر نقش استادان و سردمداران که سرچشمه امور محسوب می شوند و جریان تاریخی هنر را به دوره معاصر جاری می کنند در تمام رشته های هنری و علمی وجود داشته و دارد. در موفقیت و رشد خوشنویسی در ایران در دوره های گذشته تا به امروز کسانی بودند که از طریق آثار مکتوب و تربیت شاگردان شاخص چنین تأثیری داشتند. از این استادان می توان در نستعلیق از میرعلی هروی و میرعماد در عصر صفویه و میرزا کلهر و میرزا غلام در عصر قاجار نام برد.
از استادانی که برای خوشنویسی عصر ما منشأ شدند نیز می توان به عماد الکتاب سیفی قزوینی اشاره کرد که سبک او مورد پیروی این دو استاد قرار گرفت و هر دو از شاگردان مکتب عماد الکتاب هستند.
لازم به ذکر است که تجلیل از «حسن و حسین میرخانی» به عنوان دو استاد خوشنویسی معاصر و از بنیانگذاران انجمن خوشنویسان ایران و همچنین تجلیل از ۱۰ مجموعه دار برتر و برگزاری نشستهای تخصصی و میزگردهای خوشنویسی از برنامه های جنبی نمایشگاه استادان بزرگ نستعلیق است که به بررسی جایگاه و ارزشهای جاودانه هنر خوشنویسی و سیر باطنی آن از مناظر گوناگون اختصاص دارد

وبگردی
گفتگوی تماشایی مدیری و رامبد جوان در دورهمی
گفتگوی تماشایی مدیری و رامبد جوان در دورهمی - برنامه دورهمی ( 29 اسفند 1396 ) - گفتگو جذاب و تماشایی مدیری و رامبد جوان در دورهمی
مستندات جرائم بقایی از راز کیف میلیاردی تا اختلاس
مستندات جرائم بقایی از راز کیف میلیاردی تا اختلاس - بخشی از مستندات جرائم بقایی از راز کیف میلیاردی تا اختلاس با سندسازی های صوری منتشر شد که در این فیلم مشاهده می کنید.
گفتگو با فرد کشمیری به نام سرباز روح الله که در ایران به سفارتخانه‌ها حمله می‌کرد
گفتگو با فرد کشمیری به نام سرباز روح الله که در ایران به سفارتخانه‌ها حمله می‌کرد - خشت خام / نوبت سی و پنجم / گفتگوی حسین دهباشی با سرباز روح الله رضوی
شوخی جنجالی اکبر عبدی با آیت الله علم الهدی
شوخی جنجالی اکبر عبدی با آیت الله علم الهدی - شوخی جنجالی اکبر عبدی با آیت الله علم الهدی هنگام افتتاح سینما در خراسان رضوی
آتش زدن حکم بقایی توسط مشایی در مقابل سفارت انگلیس!!!
آتش زدن حکم بقایی توسط مشایی در مقابل سفارت انگلیس!!! - امروز در اقدامی عجیب و اعتراضی در مقابل سفارت انگلستان مشایی حکم دادگاه بقایی را آتش زد.
تلاش‌ نافرجام نماینده مجلس برای تلفظ موزه لوور
تلاش‌ نافرجام نماینده مجلس برای تلفظ موزه لوور - این نماینده در مجلس ایران هرگز نام موزه لوور را نشنیده است.
فیلم/ لحظه خودکشی شاهزاده سعودی در فرودگاه لندن
فیلم/ لحظه خودکشی شاهزاده سعودی در فرودگاه لندن - بندر بن خالد بن عبدالعزیز شاهزاده سعودی که به اجبار در حال بازگشت به عربستان بود، در فرودگاه لندن دست به خودکشی زد. این شاهزاده به نشانه اعتراض، خود را از طبقه بالای فرودگاه به پایین پرت کرد. هنوز جزئیات دقیقی از وضعیت وی در دست نیست.
رونمایی از تندیس آیت‌الله هاشمی رفسنجانی
رونمایی از تندیس آیت‌الله هاشمی رفسنجانی - مراسم رونمایی از تندیس آیت‌الله اکبر هاشمی رفسنجانی رئیس فقید مجمع تشخیص مصلحت نظام دوشنبه شب با حضور خانواده ایشان و محمدرضا نجفی شهردار تهران در محل موزه مشاهیر برج میلاد تهران برگزار شد.
درگیری یک طلبه با رئیس سازمان مدیریت بحران
درگیری یک طلبه با رئیس سازمان مدیریت بحران - در فیلمی که در فضای مجازی منتشر شده است، این گونه به نظر می رسد که اسماعیل نجار رئیس سازمان مدیریت بحران با اسکورت چند ماشین شاسی بلند وارد محدوده خاکی جلوی یادمان شلمچه شده است که ورود به این منطقه برای خودروها ممنوع است. این موضوع موجب اعتراض طلبه حاضر در یادمان شد.
واکنش شقایق دهقان نسبت به ازدواج دوم بهاره رهنما
واکنش شقایق دهقان نسبت به ازدواج دوم بهاره رهنما - ویدیو واکنش شقایق دهقان نسبت به ازدواج دوم بهاره رهنما
کره شمالی و دلواپسان ایران
کره شمالی و دلواپسان ایران - حسین شریعتمداری در یادداشتی که مرداد ماه در این باره نوشت ضمن تمجید از کره شمالی به مناقشه آن کشور با آمریکاو درخواست ترامپ برای مذاکره اشاره کرد و نوشت: «کره‌شمالی به درخواست آمریکا برای مذاکره نیز پاسخ مثبت نداد و برنامه‌های هسته‌ای و موشکی خود را غیرقابل مذاکره اعلام کرد. با جرأت می‌توان گفت که کره‌شمالی در این زمینه از مذاکرات بی‌نتیجه و فاجعه‌آمیز ایران با آمریکا الگو گرفته و از این روی حاضر نشده…
فیلم | پوشش کتایون ریاحی در «دورهمی» که مانع از پخش برنامه شد
فیلم | پوشش کتایون ریاحی در «دورهمی» که مانع از پخش برنامه شد - فیلم - در حالی که قرار بود شب گذشته برنامه «دورهمی» ویژه روز زن با حضور کتایون ریاحی و حامد همایون پخش شود، پس از 30 دقیقه تاخیر یکی از برنامه های گذشته «دورهمی» بازپخش شد. اتفاق عجیبی که کتایون ریاحی را در ساعت دو بامداد جمعه به واکنش واداشت. او نوشت اگر قسمت مربوط به حضورش در این برنامه در ساعتی غیر از ساعت معمولِ پخش، روی آنتن برود از سازندگان «دورهمی» شکایت می کند.
فیلم حمله به  سفات ایران در لندن به روش خودسرها!
فیلم حمله به سفات ایران در لندن به روش خودسرها! - سفیر ایران جزئیات جدیدی از حمله به سفارت ایران در لندن را منتشر کرد.متعرضان فقط روی بالكن بيرونی ساختمان سفارت بوده و در محاصره پليس هستند. همكاران همه در داخل سفارت در آرامش و امنيت هستند.
رقصیدن دختران مقابل نجفی در مراسم روز زن!
رقصیدن دختران مقابل نجفی در مراسم روز زن! - در همایش بانوان شاغل در شهرداری تهران چند دختر روی سن رفته و مقابل شهردار تهران شروع به رقصیدن می کنند و نجفی آبه دنبال تشویقش گفت: معتقد به سهمیه بندی جنسیتی نیستم.
بزرگترین زمین‌خواری کشور / فروش ارزشمندترين زمين‌های ايران توسط دولت روحانی
بزرگترین زمین‌خواری کشور / فروش ارزشمندترين زمين‌های ايران توسط دولت روحانی - هفتم بهمن سال جاری بود كه محمد سعیدی‌کیا، رئيس بنياد مستضعفان و جانبازان، در گفت‌وگو با ايلنا اعلام كرد: دولت حدود ۳۵ میلیون مترمربع (سه‌هزار‌و ٥٠٠ هكتار) از اراضی حاشيه بزرگراه تهران-شمال را به بنیاد واگذار خواهد كرد كه منابع مالي موردنياز براي تكميل اين پروژه در اختيار بنياد مستضعفان قرار گيرد.
گزارشی عجیب و کودکانه در اخبار سراسری
گزارشی عجیب و کودکانه در اخبار سراسری - این ویدیو که به سبکی عجیب و با جلوه های ویژه نه چندان حرفه ای تدوین شده است در شبکه های اجتماعی مورد توجه قرار گرفت.
گلشیفته فراهانی در سزار 2018
گلشیفته فراهانی در سزار 2018 - مراسم چهل و دومین دوره جوایز سزار ۲۴ فوریه (۶ اسفندماه) برگزار شد. گلشیفته فراهانی از جمله چهره هایی بود که در مراسم سزار 2018 حضور یافته بود.
چگونه سریع با دیگران دوست شویم
دیل کارنگی معتقد است که شما می توانید در طی دو ماه با توجه کردن به دیگران دوستان بیشتری پیدا کنید تا اینکه در عرض دو سال بخواهید توجه دیگران را به خود جلب کنید هر چند دیل در سال …