جمعه ۲۹ دی ۱۳۹۶ / Friday, 19 January, 2018

ساختار نمایه‌سازی در موتورهای کاوش وب


حجم وسیع اطلاعات بر روی شبكه وب باعث می‌گردد تا پاسخ‌دهی به كاوش‌های ارسالی از سوی كاربرن، بدون دسترسی به تمام متون و فقط با استفاده از فایل‌های نمایه صورت گیرد. بدین منظور، در سطح شبكه از روش‌های مختلف نمایه‌سازی استفاده می‌گردد. روش نمایهء انتهای كتاب، استفاده از ابرداده‌ها، شاخه‌های موضوعی و ساختار متمركز و پراكنده در فن‌آوری موتورهای كاوش از روش‌های دیگر می‌باشد.بسیاری از موتورهای كاوش از یك ساختار متمركز خزنده-نمایه‌ساز، سود می‌جونید. خزنده‌ها برنامه‌های نرم‌افزاری هستند كه عمل پیمایش وب را انجام داده و صفحات جدید و یا به روز در آمده را به سرویس‌دهنده‌ای كه قرار است این صفحات در آنجا نمایه شوند، می‌فرستند.در ساختار پراكنده كه بسیار موءثرتر از نوع متمركز است، مشكلات ناشی از استفاده از ساختار متمركز چون:
۱) دریافت درخواست صفحات، توسط خزنده‌های متفاوت موتورهای كاوش، از سرویس‌دهندگان وب؛
۲) افزایش ترافیك در وب به علت استخراج تمام اشیا و اجزا صفحات وب و نادیده گرفتن اكثر آن‌ها هنگام نمایه‌سازی؛
۳) جمع‌آوری اطلاعات بدون همكاری و آگاهی سایر خزنده‌ها و موتورهای كاوش، مورد توجه قرار گرفته و مرتفع شده است.
مقدمه
از زمان پایه‌گذاری وب جهانی در اواخردههء ۱۹۸۰، هیچ كس نمی‌توانست پیش‌بینی وضعیت و تأثیرات فعلی آن را بكند. رونق وب و رشد فزاینده آن بر كسی پوشیده نیست، به نحوی كه فقط میزان اطلاعات متنی قابل دسترس آن در حدود ۱ ترابایت تخمین زده می‌شود (Baeza-Yates, ۱۹۹۹).اندازه‌گیری حجم اطلاعات بر روی شبكه اینترنت به ویژه وب كار بسیار دشواری است. بر طبق آمارهایی كه گروه Cyveillance عرضه كرده است، بیش از ۱/۲ میلیارد صفحه اطلاعات، بدون تكرار و قابل دسترس تا نیمه دوم سال ۲۰۰۰ بر روی وب موجود بوده و برساس همین مطالعات نرخ رشد انفجاری صفحات وب ۷ میلیون در روز بوده است. (Pasore, ۲۰۰۰)این بدان معناست كه در حال حاضر تعداد صفحات وب، به میزان سه برابر آن افزایش یافته است و این اطلاعات، براساس آمار NetCraft (۲۰۰۲) به وسیله بیش از ۲۷ میلیون سرویس‌دهنده وب در اختیار مشتریان قرار می‌گیرد.
حجم وسیع اطلاعات بر روی شبكه وب باعث می‌گردد تا پاسخ‌دهی به كاوش‌های ارسالی را بدون دسترسی به تمام متون و فقط با استفاده از فایل‌های نمایه صورت دهیم زیرا در غیر این صورت یا بایستی نسخه‌ای از اطلاعات درخواستی به صورت محلی ذخیره گردد و یا تمام صفحات از راه دور و از طریق شبكه، در هنگام جستجو دسترس‌پذیر باشد كه این روش‌ها بسیار گران و كند است. تمام این‌ها تأثیر و اهمیت، تلاش برای بهبود روش‌های نمایه‌سازی و الگوریتم‌های جستجو را مشخص می‌سازد.براساس استاندارد نمایه‌سازی بریتانیا نمایه، ترتیب اصولی از مداخل است كه به منظور قادر ساختن استفاده‌كنندگان برای یافتن اطلاعات خود در یك مدرك ایجاد می‌شود. نمایه‌سازی وب كار ساده‌ای نیست و لذا برای كمك به درخواست‌كنندگان اطلاعات در رسیدن به آن در سطح شبكه از روش‌های مختلف نمایه‌سازی استفاده می‌گردد.
روش نمایه انتهای كتاب در وب
بسیاری از سایت‌های وب، برنامه‌ای برای جستجوی سایت خود طراحی كرده‌اند. این برنامه‌ها همچون جستجو در فایل‌های تمام متن می‌تواند در نتایج جستجوی خود دارای مدارك نامرتبط و در اصطلاح همراه با ریزش كاذب باشد.اگر در چنین سایت‌هایی نمایه‌ای شبیه آنچه در انتهای كتاب‌ها دیده می‌شود به وجود آید، مراجعه‌كننده می‌تواند به سرعت و با استفاده از لیست به مدخل مورد نظر خود وارد شود و با سرعت بالا و از دست دادن زمان كمتری به مدارك مورد نیاز خود وحتی به مدارك مرتبط با آن نیز دسترسی یابد.سایت وب شركت نرم‌افزاری Adobe با داشتن نمایه‌ای از نوع كواك(۱) و نیز موتور كاوش ویژه سایت، سعی در بالا بردن دسترس‌پذیری موءثر اطلاعات سایت خود نموده است.سایت دانشگاهی جورج تاون نیز نمایه موضوعی A-Z را در قسمت ابزارهای دسترسی به اطلاعات در صفحه خانگی خود قرار داده است.
ابرداده(۲) و وب
ابرداده به طور مكرر، داده‌ای برای داده تعریف شده است. این تعریف در عین ضروری بودن ناكافی است. ابرداده، داده‌ای است دربارهء داده، كه برای شرح منابع یا شیء اطلاعاتی پایه‌ریزی شده است و داده‌های منابع و روابط بین آن‌ها را تشریح می‌كند. پدیدآورندگان منابع، ناشران، كتابداران و سایر متخصصان اطلاع‌رسانی می‌توانند ابرداده را تولید كنند. ابرداده می‌تواند در درون منابع اطلاعاتی جاسازی(۳) و یا در كنار منبع اطلاعاتی و به طور مجزا حفظ شود. (Cleveland, ۲۰۰۱,P.۲۲۳)
قالب ابرداده‌ای دوبلین كور نمونه‌ای پیشنهادی از ابرداده است كه دستاورد نشست متخصصان اطلاع‌رسانی در دوبلین اوهایو به منظور حل مشكلات موجود در توصیف منابع اطلاعاتی موجود بر روی شبكه‌های كامپیوتری است. این نمونه‌ای از مفهوم پیوند بین ابرداده و وب است.شاخص‌های عنوان، پدیدآور، موضوع، ناشر، توصیف (همچون چكیده)، تاریخ ارائه، نوع مدرك، قالب(۴) (نیازهای سخت‌افزاری و نرم‌افزاری جهت ارائه مدرك)، برچسب منحصر به فرد شناسایی(۵)، محل تولید مدرك، زبان اصلی مدرك، چگونگی و محل ارتباط مدرك با سایر منابع، پوشش (بیانگر دامنه، محدوده و عمق مدرك) و مدیری حق موءلف، در قالب دوبلین كور پیشنهاد گردیده است. (Cleveland, ۲۰۰۱,P.۲۲۴)
شاخه‌های موضوعی
بعضی از ابزارهای جستجوی وب سعی در مرور سایت‌ها توسط افراد متخصص كرده و پس از تحلیل محتوی سایت، كلیدواژه مناسب را انتخاب و آن را در محل موضوعی، براساس لیست موضوعی ویژه خود قرار می‌دهند و در واقع یك راهنمای موضوعی را برای استفاده‌كننده فراهم می‌آورند. این در واقع به آن معناست است كه در زمانی كه موتور كاوش به طور معمول برای هدایت فرد به سایت، تمام صفحات آن سایت را نمایه كرده است، ولی از سوی دیگر یك راهنمای موضوعی بسیار شبیه یك پیوند به صفحه خانگی آن سایت تلقی می‌گردد. (Tyner, ۲۰۰۱).
سایت Open Directory و Looksmart دو نمونه بارز از این نوع سایت‌ها می‌باشند.
فن‌آوری موتورهای كاوش
ساختار متمركز
بسیاری از موتورهای كاوش از یك ساختار متمركز خزنده-نمایه‌ساز(۶) سود می‌جویند. خزنده‌ها برنامه‌های نرم‌افزاری هستند كه عمل پیمایش وب را انجام داده و صفحات جدید و یا به روز درآمده را به سرویس‌دهنده‌ای كه قرار است این صفحات در آنجا نمایه شوند، می‌فرستند. یك خزنده به عنوان نقطه شروع یك URL را دریافت كرده و انتقال صفحات وب را-همچون ایستگاه كاری كه صفحات را مرور می‌كند-به سرویس‌دهنده آغاز می‌نماید. پس از انتقال یك مدرك، سازه‌یاب(۷) شروع به استخراج واژه‌های مرتبط با متن كرده و آن‌ها را به پایگاه داده می‌افزاید. هر ركورد اطلاعاتی در این پایگاه شامل واژه استخراج شده و URL مربوط به آن می‌باشد. قابل ذكر است، تعدادی از خزنده‌ها واژه‌های موجود در بین برچسب‌هایی خاص نظیر، <TITLE>,<H۱>... و یا واژه‌های با بسامد بالا می‌نمایند.JumpstationII از این نوع است كه علاوه بر آن واژه‌های موجود در عناصر <HEADER> (<Hi>,۱<=I<=۶) و واژه‌های با بسامد بالا در برچسب <BODY> را استخراج می‌كند.خزنده WWWW واژه‌های موجود در عنصر URL, <TITLE> و <A> (ابر پیوندهای موجود در مدرك) را نمایه می‌كند.در حقیقت خزنده به درون رایانه نفوذ نمی‌كند، بلكه بر روی یك رایانه محلی اجرا شده و درخواست‌های خود را به رایانه‌های سرویس‌دهنده در نقاط مختلف ارسال می‌كند. عمل نمایه‌سازی در این روش به طور متمركز صورت می‌گیرد. شكل زیر ساختار نرم‌افزاری متمركز موتور كاوش AltaVista را نشان می‌دهد.اصلی‌ترین مشكل در این نوع ساختار، به دلیل طبیعت پویای وب، جمع‌آوری اطلاعات، پیوندهای ارتباطی اشباع شده به سرویس‌دهندگان وب و سربار شدن(۸) آن‌هاست. مشكل دیگر حجم اطلاعاتی است كه در حقیقت ساختار متمركز نمایه‌سازی توان مقابله با آن را ندارد. (Baeza-Yates, ۱۹۹۹, P.۳۷۴)
در واقع به دلیل درخواست‌های سریع ارسالی خزنده‌ها، و اشغال حجم قابل توجه‌ای از پهنای باند ارتباطی-و حتی تمام پهنای باند در حوزه‌های كوچك(۹)-و برای رفع این مشكل در ۳۰ ژوئن سال ۱۹۹۴ استانداردی را پدیدآوردگان برنامه‌های خزنده، برای محدودیت عمل برنامه‌های خودكار خزنده در سراسر وب به وجود آوردند. براساس این استاندارد، اگر ما می‌خواهیم خزنده‌ها از سرویس‌دهنده ما بازدید نكنند بایستی فایلی متنی با نام robots.txt بر روی ریشه(۱۰) سرویس‌دهندهء وب خود قرار دهیم و براساس توافقات پدیدآوردندگان خزندگان یا روبوت‌ها، این برنامه بایستی در اولین مرحله به دنبال این فایل در روی سرویس‌دهندهء وب جستجو كند و در صورت وجود به فرامین قرار داده شده در آن پاسخ داده و سپس به اعمال دیگر بپردازد.
البته با استفاده از ابربرچسب(۱۱) ROBOTS نیز می‌توان از نمایه شدن صفحهء وب توسط روبوت جلوگیری كرد. (Sullivan, ۲۰۰۰)
<HEAD>
<TITILE>Page I Don`t Want To Search Engines</TITLE>
<META NAME=”ROBOTS” CONTENT =”NOINDEX”>
</HEAD>
ساختار پراكنده
این نوع ساختار بسیار موءثرتر از نوع متمركز است و مشكلات ناشی از استفاده از ساختار متمركز چون:
۱) دریافت درخواست صفحات، توسط خزنده‌های گوناگون موتوهای كاوش، از سرویس‌دهندگان وب،
۲) افزایش ترافیك در وب به علت استخراج تمام اشیا و اجزا صفحات وب و نادیده گرفتن اكثر آن‌ها هنگام نمایه‌سازی؛
۳) جمع‌آوری اطلاعات بدون همكاری و آگاهی سایر خزنده‌ها و موتورهای كاوش، در این ساختار مورد توجه قرار گرفته و مرتفع شده است.برای رفع مشكلات ذكر شده، Harvest یكی از مهمترین مدل‌ها در این نوع دو عنصر اصلی را معرفی می‌كند: گردآورنده(۱۲) و واسط(۱۳). (Baeza-Yates, ۲۰۰۰, P.۳۷۵).گردآورنده یك نرم‌افزار خودكار است كه بر روی سرویس‌دهندهء وب اجرا می‌شود و عمل جمع‌آوری و استخراج اطلاعات لازم برای فایل نمایه را انجام می‌دهد. البته این نرم‌افزار بر روی سایر سرویس‌دهنده‌گان وب نیز می‌توان اجرا شود كه این خود با ساختار Haverst در تناقض است.واسط به استخراج اطلاعات از گردآورنده‌ها پرداخته و ضمن ایجاد یك نمایه قابل جستجو، واسط كاربری آن را نیز فراهم می‌كند. همان گونه كه دیده می‌شود، یك نرم‌افزار گردآورنده بر روی سرویس‌دهندهء وب، بدون هیچ ترافیك خارجی اجرا شده و اطلاعات جمع‌آوری شده به چندین واسط قابل ارسال می‌باشد. هر واسط می‌تواند بعد از فیلتر كردن اطلاعات آن را به سایر واسط‌ها ارسال كند.یكی از اهداف Harvest ایجاد واسط‌های ویژه موضوعی(۱۴) و اجتناب از حوزهء وسیع لغات و مشكلات نمایه‌های عمومی است.ساختار Harvest، تكراركننده‌ها و حافظه‌های نهانی اشیا(۱۵) را نیز جهت افزایش سرعت دسترسی به پایگاه داده‌ها فراهم می‌كند. امروزه برنامه‌های كاربردی این شیوه در مراكزی چون ناسا(۱۶) و آكادمی ملی علوم آمریكا مورد استفاده قرار می‌گیرد و نمونه مورد استفاده در بخش تجاری در وب، سرویس‌دهنده فهرست، شركت Netscape است.نمونه‌ای از ساختار Harvest در شكل زیر دیده می‌شود:
نتیجه‌گیری
افزونی افسار گسیخته اطلاعات بر روی شبكه وب، متخصصان رایانه و اطلاع‌رسانی را در جهت بهبودی كارائی نظام‌های نمایه‌سازی و به تبع آن بازیابی اطلاعات سوق می‌دهد.حركت از سوی نمایه‌های دست‌ساز تا نمایه‌های خودكار و ارائهء شیوه‌های گوناگون آن، به جهت سرعت بخشیدن برای ارائهء اطلاعات و رفع مشكلات فنی موجود بوده است. با وجود این علیرغم خوش‌بینی در مورد ابزارهای نمایه‌ساز و جستجوگر، هنوز هم بازیابی موضوعی در هر پایگاهی، بر اساس نمایه‌سازی كلیدواژه‌ای صورت می‌گیرد و جستجو براساس منطق بولی بوده و ریزش كاذب در آن قابل توجه است.اهداف آتی در این حوزه، مطالعه هر چه بیشتر پردازش اطلاعات توسط انسان و چگونگی فهم انسان از اطلاعات و رسیدن به نظام‌های هوشمند نمایه‌ساز و بازیاب، با استفاده از تجارب و نتایج امیدواركنندهء حوزه‌هایی نظیر هوش مصنوعی و نظام‌های خبره می‌باشد.
پی‌نوشت‌ها
۱. KeyWord In Context
۲. Metadata
۳. Embedded
۴. Format
۵. Identifier
۶. Crawler-indexer
۷. Parser
۸. High load
۹. Domain
۱۰. Root
۱۱. Meta Tag
۱۲. Gathere
۱۳. Broker
۱۴. Topic-specific
۱۵. Object Cache
۱۶. NASA
منابع
۱.American Society of Indexer. Main Page: http://www.asindexing.org
۲. Baeza-Yates, Ricardo;Ribeiro-Note, Berthier (۱۹۹۹). Modern Information Rerieval. NewYork: ACM Press
۳. Cleveland, Donald B.; Cleveland, Ana D. (۲۰۰۱). Introduction to Indexing and Abstracting. Englewood: Libraries Unlimited
۴. Distributed Indexing Systems for Organizing the Web:
http://eubdl.ugr.es/temp/serbydor/g۹/know۴_i.htm
۵. George Town University website: http://www.gerogertown.edu
۶. Netcraft. Main Page: http://www.netcraft.com
۷. Open Directory Homepage: http://www.dmoz.org
۸. Pastore, Michael (۲۰۰۰). The Web: More Than ۲ Billion Pages Strong
http://cyberatlas.internet.com/big_picture/traffic_patterns/article/۰,,۵۹۳۱_۴۱۳۶۹۱,۰۰.htm
۹. Sullivan, Danny (۲۰۰۰). How to use HTML Meta Tags.
http://searchenginewatch.com/webmasters/meta.html
۱۰. Toward the automation of a routine task: Using Spidrs to index the Web:
http://eubdl.ugr.es/temp/serbydor/g۹/know۲_i.htm
۱۱. Tyner, Ross(۲۰۰۱). Sink or Swim: Internet Search Tools & Techniques.
http://www.ouc.bc.ca/libr/connect۹۶/search.html

نوشته: احمد كمیجانی
دانشجوی كارشناسی ارشد اطلاع‌رسانی


منبع : مركز اطلاعات و مدارك علمی ایران

مطالب مرتبط

گوگل ارث، تهدیدی بر صلح جهانی؟


گوگل ارث، تهدیدی بر صلح جهانی؟
● معرفی
گوگل ارث تقریباً برای کاربران حرفه‌یی اینترنت در سراسر دنیا، یک نام کاملاً آشنا و مانوس است. نرم‌افزاری که همگی حداقل در مورد کارکردها و فوایدش شنیده‌اند و می‌دانند اگر یک کارت گرافیک تقریباً قوی به همراه یک ویندوز حداقل ۲۰۰۰ و اتصالی ساده به اینترنت داشته باشند، می‌توانند تصاویر نیمه‌ زنده‌ی این نرم‌افزار که توسط یک ماهواره‌ی عکس‌برداری تخصصی به زمین مخابره می‌شوند را ببینند و حتی خانه و محل کارشان را روی نقشه‌هایی که با دقتهای عجیب زوم می‌شوند، بیابند!
این نرم‌افزار که قبلاً Earth viewer نامیده می‌شد، توسط شرکت Keyhole Inc. تولید گردید و در سال ۲۰۰۵ نیز به صورت رسمی به Google Earth تغییر نام داد. کی‌هول، یک شرکت آمریکایی است که در سال ۲۰۰۴ توسط سرمایه‌داران گوگلی خریداری شد و بر روی کامپیوترهای دارای ویندوز ۲۰۰۰ به بالا، لینوکس، مکینتاش ۱۰.۳.۹ و بالاتر به اضافه‌ی سیستم عامل FreeBSD قابل اجراست.
● با گوگل ارث شروع کنیم!
گوگل تصاویر خود را با استفاده از شاتلی که ناسا برای انجام عملیات نقشه‌برداری از کره‌ی زمین به فضا روانه کرده، جمع آوری نموده است. در واقع این واقعیت به ما می‌گوید که می‌توانیم قله‌ی اورست یا کانال سوئز را از سه زاویه و به شکل سه‌بعدی مشاهده کنیم.
از ۲۳ نوامبر ۲۰۰۶ نیز امکان مشاهده‌ی سه‌بعدی بسیاری از قلل مرتفع مانند اورست، به کمک فناوری DEM یا مدلینگ دیجیتال قلل فراهم شده و از این طریق، شکافها و نقایص موجود در نسخه‌های قبلی برطرف گردیده است. ضمن اینکه گوگل، قابلیت مشاهده‌ی سه‌بعدی ساختمانهای بسیاری از شهرها در ایالات متحده و ژاپن را فراهم نموده است.
این نرم‌افزار در دو ویراست رایگان و تجاری ارایه شده است و نسخه‌ی رایگان یا خانگی آن نیز به مراتب ضعیف‌تر از نسخه‌ی تکامل‌یافته‌ی تجاری است که ۴۰۰ دلار قیمت دارد.
● گوگل ارث و ماجراهای جالب
از نکات جالبی که راجع به گوگل ارث می‌توان به آن اشاره کرد، در مورد نمایش تصاویر مربوط به سان فرانسیسکو است. در حال حاضر، کاربران در صورتی که در نرم‌افزار به دنبال بلوار اکتاویا بگردند، با تصویر آزادراده تخریب‌شده‌ی جریان زلزله‌ی "لوما پریتا" سال ۱۹۸۲ مواجه می‌شوند که به دلیل خسارتهای اساسی، کلاً تخریب شد. این آزادراه در سال ۱۹۹۲ به طور کلی از سان‌فرانسیسکو حذف و با تقاطعات غیرهمسطح دیگری جایگزین شد در نتیجه می‌توان دریافت که تصویر هوایی ارسال شده توسط گوگل ارث، قبل از سال ۱۹۸۲ گرفته شده است!
قابلیتی که پس از به کارگیری فناوری سه‌بعدی Keyhole ۳d توسط گوگل به نرم‌افزار گوگل‌ارث اضافه شد، این امکان را به وجود آورد که سی و هشت شهر از آمریکا به علاوه‌ی شهر توکیو در ژاپن به صورت سه‌بعدی قابل مرور باشند.
پس از تلاشهای مکرر جامعه‌ی مشتریان گوگل ارث، بناهای سه‌بعدی در بخشهایی از لندن و اسکندریه‌ی مصر قابل مرور و مشاهده شدند ضمن اینکه قابلیت نمایش سه‌بعدی و زوم با کیفیت بالا بر روی بناهای مهم جهان در قاره‌های مختلف از جمله برج ایفل در پاریس، ساعت بیگ بن در لندن، برج کج پیزا در رم ایتالیا و آکروپولیس در آتن یونان نیز به نرم‌افزار اضافه شد.
● گوگل ارث و فناوری
بسیاری از قسمتهای خشکی دنیا به ویژه جزایر دورافتاده و کشورهای اقیانوسیه، در تصاویر ماهواره‌یی با کیفیتی در حدود ۱۵ میلی‌متر در پیکسل ظاهر شده‌اند و این یعنی تقریباً یک هزارم کیفیت استاندارد تصاویر ماهواره‌یی که باعث می‌شود نتیجه‌ی مخابره شده بسیار افت کیفیت داشته باشد.
این کیفیتها در بسیاری از مناطق نیز حتی به ۱۵ پیکسل در متر می‌رسد. مانند جزایر فارو، ترشوان، دره‌ی سیلیکون و جزایر جنوب غربی انگلیس به نام Isles of scilly در نتیجه انتظار دریافت نتیجه‌ی مطلوب از نرم‌افزار در همه‌ی نقاط دنیا وجود ندارد.
گوگل، بسیاری از این نارسایی‌ها و اشتباهات در نمایش تصاویر را پس از عرضه‌ی نسخه‌های رسمی Earth برطرف کرد و کاربران نیز بدون نیاز به آپدیت کردن نرم‌افزار، این قابلیت را داشتند که ویرایش‌های جدید را مشاهده کنند.
هرچند در راه تهیه‌ی تصاویر ماهواره‌یی از شهرهایی که نیاز بود تا با کیفیت بالا در نرم‌افزار نمایش داده شوند، مشکلات زیادی وجود داشت از جمله توده‌های ابری که در روزهای بارانی و پاییزی باعث ایجاد اختلال در کار شاتل تصویربرداری ناسا می‌شدند یا سایه‌ی کوههای بلند و مرتفع در نقاطی مانند تبت که بر روی مناظر می‌افتادند و کیفیت تصویرها را پایین می‌آوردند اما با تمامی تلاشهایی که مصروف شد، سعی بر آن بود تا گوگل ارث، قوی‌ترین نرم‌افزار در نوع خود باشد.
تصاویر ماهواره‌یی ارث، در یک زمان واحد گرفته نشده‌اند با این حال بازه‌ی زمانی تصویربرداری آنها در کمتر از ۳ سال بوده است. البته در بسیاری از موارد، دسته‌های تصاویر به شکل صحیح و کاملی در کنار یکدیگر چسبانیده و اصطلاحاً دوخته نشدند تا نقشه‌ی کره‌ی زمین به درستی تشکیل شود.
● گوگل ارث، اشکالات و انتقادات
در برخی موارد نیز errorها و اشکالاتی در نمایش تصاویر به دلیل فناوری خاص استفاده شده در اندازه‌گیری ارتفاع عوارض جغرافیایی به وجود آمد و توسط کاربران گزارش شد. برای مثال وقتی در حالت مرور دو بعدی، به بخشی از آدلاید استرالیا نگاه می‌کنیم، آسمان خراشهای چندین طبقه‌یی این شهر به شکل کوه نشان داده می‌شوند.
همینطور عملگر "اندازه بگیر" در نرم‌افزار، نشان می‌دهد که طول خط استوا ۴۰ هزار و ۳۰ کیلومتر است که نسبت به اندازه‌ی واقعی آن، یازده صدم درصد خطا دارد. نصف النهار مبدا نیز با خطای معادل منفی یازده هزارم درصد، یک کیلومتر کمتر از اندازه‌ی واقعی آن، در نرم‌افزار نشان داده می‌شود. ضمن اینکه بسیاری از مناطق قطب شمال و خانه‌های اسکیمویی در نسخه‌ی جدید گوگل ارث، غایب هستند.
بسیاری از کاربران گوگل ارث از کره‌ی جنوبی نیز به این نرم‌افزار انتقاد می‌کنند چرا که بر خلاف معاهدات بین‌المللی، از نامهای ژاپنی برای خلیج‌های در طول مسیر سواحل جنوبی شبه‌جزیره‌ی کره استفاده می‌کنند. برای مثال خلیج بوسان که در نرم‌افزار به عنوان "ناکوتوگو پو" معرفی شده یا خلیج ماسان که گوگل ارث آن را "اونچن وان" نامیده است.
همینطور بسیاری از کاربران تایوانی، گوگل ارث را به شدت مورد انتقاد قرار دادند چرا که این کشور را به عنوان یکی از استانهای تحت پوشش جمهوری خلق چین معرفی کرده است. با وجود اینکه پس از اعتراضات گسترده، گوگل تغییرات جدیدی اعمال کرد اما مجدداً اهالی جمهوری خلق چین ادعا کردند حالت قبلی صحت داشته و تایوان یکی از ایالتهای چین اصلی است.
همینطور بسیاری از رسانه‌های منطقه‌یی و بین‌المللی پس از اشتباه گوگل در نمایش نام کشمیر به عنوان یکی از استانهای پاکستان به جای هندوستان، این کمپانی را مورد انتقادات شدیدی قرار دادند که گوگل پس از اصلاح در نرم‌افزار، به طور رسمی اشتباه خود را در کنفرانسی مطبوعاتی نیز تصحیح کرد.
● گوگل ارث، تمامیت ارضی، منافع ملی
بسیاری از کارشناسان رسانه‌یی و حتی سران سیاسی بلندپایه‌ی کشورهای مختلف، گوگل ارث را یک نرم‌افزار جاسوسی با حمایت سازمان جاسوسی آمریکا معرفی می‌کنند که قوانین بین‌المللی و امنیت ملی کشورها را نقض می‌کند و تهدیدی بر صلح جهانی محسوب می‌شود.
مخلص کلام منتقدان بین‌المللی و سیاسی نرم‌افزار جنجالی ثروتمندترین کمپانی فناوری اطلاعات دنیا این است که برخی تصاویر ارایه شده از تاسیسات نظامی و مخفی کشورها، می‌تواند به عنوان ابزاری برای حملات تروریستی تبدیل شود.
رییس جمهور هند، عبدالکلام معتقد است که گوگل به صورت غیرقانونی، تصاویری با کیفیت بسیار بالا از تاسیسات نظامی حساس این کشور ارایه داده است و از این حرکت ابراز نگرانی نموده است.
دولت کره‌ی جنوبی نیز نگرانی خود را از مخابره‌ی تصاویر کاخ ریاست جمهوری و تاسیسات نظامی این کشور که ممکن است توسط دشمنان آنها در کره‌ی شمالی مورد سوء استفاده قرار گیرد اعلام کرده است.
مسوولان رآکتور اتمی "لوکاس هایتز" در سیدنی استرالیا نیز از گوگل خواسته‌اند تا تصاویر HR و کیفیت بالای گوگل ارث از این تاسیسات را حذف، سانسور یا محو کنند هرچند که بعدها درخواست خود را پس گرفتند!
بسیاری از شهروندان آمریکایی نیز از انتشار تصاویر منازل و حوزه‌های شخصی خود توسط گوگل ارث به شدت ناراضی و نگرانند و معتقدند این حرکت، بر خلاف قوانین امنیت شخصی و ملی آمریکاست و باید توسط دولت پیگیری شود چرا که تصاویر باکیفیت بالای این نرم‌افزار از مناطق مسکونی و شهری با قابلیت چندین برابر زوم، به راحتی جزییات منازل و مساکن افراد را نمایش می‌دهد.
بسیاری از این انتقادات متوجه انتشار جزییات دقیق و موشکافانه‌ی تصاویر گوگل از بناها و تاسیسات هستند و عده‌یی دیگر نیز تعمد گوگل در فراهم آوردن امکانی برای ورود به حیطه‌ی شخصی افراد یا خطوط قرمز دولتها و ممالک را با ایجاد امکان زوم و جست‌وجوی دقیق نام بناها، خیابانها، کوچه‌ها و جزییات مطرح می‌کنند!

وبگردی
کشتی قرآن مطلا و واقعیت جامعه
کشتی قرآن مطلا و واقعیت جامعه - خبر «قرآن مطلا» در روزهای اخیر احساسات بسیاری را جریحه­ دار کرده است. اگربه جامعه و واقعیت ­های آن سری بزنیم چه می توانیم بگوییم؟ گیریم که قران مطلا کار درستی است. آیا با توجه به وجود فقط 100 خانوادۀ زیر فقر در جامعه، باز هم باید برخلاف سیره رسول خدا و امیرمومنان(علیهما السلام) آنان را نادیده گرفت و به کاری ازین دست پرداخت؟ در آن صورت، آیا قرآن مطلا با سیره و سنت رسول...
ابعاد حقوقی جدال علی مطهری با آستان قدس
ابعاد حقوقی جدال علی مطهری با آستان قدس - 38 شرکت که جزء بزرگترین کارتل های اقتصادی کشور هستند، متعلق به آستان قدس است. بنابراین آستان قدس کنونی، آستان قدسی نیست که حضرت امام در نامه خود از آن سخن گفته‌اند.
مقایسه بودجه مراکز حوزوی با دانشگاه ها
مقایسه بودجه مراکز حوزوی با دانشگاه ها - به‌جز وزارت ارشاد، هیچ‌یک از این 40 ارگان و نهاد در قبال میلیاردها تومان بودجه‌هایی که دریافت می‌دارند پاسخگو نبوده نیستند.
ویدئویی از لحظات اولیه برخورد کشتی چینی با نفتکش سانچی و انفجار
ویدئویی از لحظات اولیه برخورد کشتی چینی با نفتکش سانچی و انفجار - ویدئویی از لحظات اولیه برخورد کشتی چینی با نفتکش سانچی و انفجار
فیلم/ گریه شدید وزیر کار در گفت‌و‌گوی تلفنی با خانواده خدمه نفتکش «سانچی»
فیلم/ گریه شدید وزیر کار در گفت‌و‌گوی تلفنی با خانواده خدمه نفتکش «سانچی» - علی ربیعی وزیر کار، رفاه و امور اجتماعی در گفت‌وگوی تلفنی با خانواده یکی از خدمه نفتکش «سانچی» اظهار همدردی کرد.
تصاویر هولناک از آخرین لحظات کشتی سانچی
تصاویر هولناک از آخرین لحظات کشتی سانچی - توقف عملیات خنک سازی و مهار آتش در شب گذشته، موجب رسیدن آتش به مخازن سمت چپ کشتی و انفجارهای شدید صبح امروز شد که در نهایت پس از چند ساعت به غرق شدن کامل نفتکش ایرانی انجامید.
عکس خواستگاری کریم انصاریفرد از دختر یونانی با زمرد گرانقیمت
عکس خواستگاری کریم انصاریفرد از دختر یونانی با زمرد گرانقیمت - رسانه های مطرح یونانی با انتشار تصاویری از رابطه عاطفی ملی پوش ایرانی باشگاه المپیاکوس با یک میلیاردر یونانی - آمریکایی پرده برداشتند و مدعی شدند این دو تصمیم خود را برای ازدواج قطعی کرده اند.
چرا حداد و ولایتی بیشتر از 50 شغل دارند؟
چرا حداد و ولایتی بیشتر از 50 شغل دارند؟ - بخشی از تکثر مسئولیت های بعضی چهره‌های سیاسی به بی‌اعتمادی نظام به افراد کارآمد برمی‌گردد و علت دیگر این موضوع، اعتماد غیرمعقول به این افراد است. با این حال این افراد هرچقدر هم که توانمند باشند، از نظر روان شناسی و انسان شناسی در بخشی از مسئولیت های خود ناموفقند.
فیلم نابغه ۱۰ ساله‌ طراح خودرو / قبلی هم انرژی هسته ای کشف کرده بود!
فیلم نابغه ۱۰ ساله‌ طراح خودرو / قبلی هم انرژی هسته ای کشف کرده بود! - فیلم - حسین عطایی ۱۰ سال دارد و در حوزه طراحی مفهومی خودرو فعالیت می کند. او ۶ اختراع ثبت شده دارد، مدرسه نمی رود و از دو شرکت تسلا و ولوو دعوت به همکاری شده است. او مشاور رییس سازمان برنامه و بودجه است. گفتگوی رضا رشیدپور با نابغه ١٠ساله طراحی خودرو را اینجا ببینید.
تست تصادف سمند در انگلیس / فقط با سرعت 50 کیلومتر در ساعت !
تست تصادف سمند در انگلیس / فقط با سرعت 50 کیلومتر در ساعت ! - تست برخورد جلوی خودرو با سرعت 50 کیلومتر در ساعت برای سمند TU5 ، توسط یکی از سازمانهای معتبر ارزیابی خودرو در انگلستان صورت گرفت.
فیلم جنجالی از حجت الاسلام قاسمیان در کرمانشاه
فیلم جنجالی از حجت الاسلام قاسمیان در کرمانشاه - این فیلم حواشی زیادی را در فضای مجازی به همراه داشته است.
جنجال نیوشا ضیغمی: من اصلا ایشان را آدم حساب نمیکنم
جنجال نیوشا ضیغمی: من اصلا ایشان را آدم حساب نمیکنم - اولین قسمت از برنامه هاردتاک کاکتوس را با صحبت های جذاب نیوشا ضیغمی در مورد خانواده و همسرش ، ماجرای صحبت های جنجالی یک هواپیما ، 8 سال احمدی نژاد و ...
    پربازدیدها