چهارشنبه ۲ خرداد ۱۳۹۷ / Wednesday, 23 May, 2018

غروب سوخت های فسیلی


غروب سوخت های فسیلی
در چند سال گذشته تهدیدات بی شماری جامعه بشری را تهدید كرده اند؛ تهدیداتی با عوامل انسانی و غیرانسانی كه هركدام می تواند روزی نسل بشر را نابود كند. در این میان، برخی از این تهدیدات ناشی از رفتار نابخردانه بشر با كره زمین است. یكی از این تهدیدات، آلودگی بیش از حد كره زمین است كه هر روز خبرهای بدی از عواقب ناشی از آن به گوش می رسد. این آلودگی علاوه بر تاثیرات منفی كه بر سلامت انسان و دیگر موجودات زنده كره زمین می گذارد، بتدریج باعث گرم تر شدن كره زمین می شود كه این مسئله در طولانی مدت باعث نابودی زمین می شود. دلیل اصلی این آلودگی بیش از حد، استفاده بسیار زیاد بشر از سوخت های فسیلی ست كه البته نمی توان او را به خاطر چنین عملی سرزنش كرد، چون شیوه زندگی بشر در طول قرن ها به گونه ای شكل یافته كه بدون وجود انرژی نمی تواند به فعالیت هایش ادامه دهد و در حال حاضر بهترین و كم هزینه ترین منبع برای تولید انرژی، سوخت فسیلی ست. اما در آینده ای نزدیك عواقب منفی ناشی از استفاده از سوخت های فسیلی به جایی خواهد رسید كه دیگر استفاده از این منبع انرژی حتی اگر هیچ هزینه ای در پی نداشته باشد در حكم شلیك تیر خلاص به كالبد جامعه انسانی خواهد بود. محققان از چند دهه پیش، این مسئله را به وضوح می دیدند و به همین خاطر راهكارهای متعددی برای نجات زمین ارائه داده اند كه عملی ترین آنها، استفاده از منابع جدید انرژی یا به تعبیری انرژی های نو است. مسئله مهمی كه در اینجا باید بدان اشاره شود، این است كه منظور از جدیدبودن انرژی، به نوعی جدیدبودن نحوه استفاده از آنهاست، چون منابعی مانند خورشید، باد و... از آغاز پیدایش انسان با او بوده اند، منتها در تمام نسل های انسانی، این انسان قرن بیستم بود كه متوجه شد می تواند از آنها در سطح وسیعی برای تولید انرژی استفاده كند.در بررسی این منابع جدید می توان براحتی دریافت كه در میان تمام این منابع، فقط چند منبع محدود هستند كه با توجه به اقتصادی بودنشان می توانند جایگزین سوخت های فسیلی شوند.به همین خاطر دولت های بسیار زیادی در سراسر دنیا با حمایت از طرح های تحقیقاتی كه به مسئله انرژی های نو می پردازند، درصدد دستیابی به منبع مطمئنی از انرژی هستند. در این بین، كشور ما هم از این قاعده مستثنی نیست و وجود منابع سرشار نفت و گاز كه روزی مسلما به پایان خواهند رسید، نمی تواند آینده انرژی ایران را تامین كند.امروزه در جهان از چند منبع جدید سوخت برای تولید انرژی استفاده می شود كه اقتصادی بودن و به صرفه بودن آنها، بارزترین ویژگی آنها به شمار می رود. هرچند استفاده از این منابع انرژی آنچنان كه انتظار می رود گسترش نیافته است، اما این منابع بالاخره روزی جایگزین نفت خواهند شد. در اینجا با برخی از این منابع و نحوه استفاده از آنها در ایران آشنا می شویم:
۱ انرژی خورشیدی: خورشید از دیرباز در میان جوامع بشری از جایگاه و ارزش بالایی برخوردار بوده است، به گونه ای كه حتی برخی از جوامع آن را مقدس دانسته و پیدایش و ادامه حیات را از او می دانستند. هرچند نمی توان به صراحت در این مورد اظهارنظر كرد، اما می توان با اطمینان گفت كه ادامه حیات در زمین و اگر وجود داشته باشد در كرات دیگر، بستگی به تابش مداوم خورشید دارد. با این حال از خورشید هم می توان برای تولید انرژی استفاده كرد. اولین استفاده های مدرن از انرژی خورشیدی در دنیا به دهه ۱۸۹۰ میلادی در آمریكا بازمی گردد. در این سالها مردم آبگرمكن هایی را روی سقف خانه نصب می كردند كه در طول روز با تابش نور آفتاب بر آن، گرم می شد. با این كار مردم در مصرف ذغال و گاز طبیعی صرفه جویی می كردند. استفاده از این آبگرمكن ها در حال حاضر هم طرفداران بسیار زیادی در سرتاسر دنیا دارد، اما عمده ترین استفاده از انرژی خورشید، تولید برق از آن است. برای این كار چند روش وجود دارد؛ یكی از آنها نیروگاه حرارت خورشیدی ست. اساس كار این نیروگاه بر آینه های بسیار خمیده ای كه به نام طشتك سهمی شكل معروف هستند، قرار دارد. این آینه ها نور خورشید را روی لوله ای كه به طرف نقطه مركزی در بالای خمیدگی آینه ادامه می یابد، متمركز می كنند. آینه، نور خورشید را روی لوله متمركز كرده و آن را آنقدر گرم می كند كه می تواند باعث جوشش آب به صورت بخار شود. این بخار می تواند توربین ها را به حركت درآورده و باعث تولید برق شود. بزرگترین مشكل و ایراد وارده بر این نیروگاه ها این است كه آنها فقط در روزهای آفتابی می توانند فعالیت كنند و در شب ها و روزهای ابری عملا كارایی ندارند. نوع دیگری از نیروگاه های خورشیدی برای تولید برق، نیروگاه برج مركزی ست. روش كار این نوع نیروگاه ها اینگونه است كه روی نوك برج آنها تعداد بسیار زیادی آینه تعبیه می شود. این آینه ها متحرك بوده و در تمام روز در جهت تابش نور خورشید تغییر وضعیت می دهند تا نور خورشید مستقیما بر سطح آنها بتابد. تابش خورشید بر این آینه ها باعث گرم شدن ماده سیالی كه در مركز آینه قرار دارد می شود كه این ماده سیال می تواند باعث جوشش آب و گردش توربین و تولید برق شود. اما جدیدترین و پیشرفته ترین روش تولید برق از انرژی خورشید، استفاده از سلول های خورشیدی ست. این سلول ها را همچنین سلول های فتوولتائیك هم می گویند. در این سلول ها به روش های شیمیایی خاصی نور خورشید به برق تبدیل می شود. از این انرژی می توان استفاده های فراوانی برد، اما یكی از عملی ترین آنها، استفاده از صفحات خورشیدی (سلول های فتوولتائیك) در فضاپیماهاست. در ایران هم تحقیقاتی در مورد استفاده از انرژی خورشیدی انجام گرفته است. طرح نیروگاه خورشیدی ۲۵۰ كیلوواتی شیراز كه از نوع نیروگاه های حرارتی ست، از اولین طرح های مربوط در این زمینه به شمار می رود. این نیروگاه، ۲۵۰ كیلووات ظرفیت تولید دارد و ساخت آن از سال ۱۳۷۴ توسط دانشگاه شیراز شروع شد. استفاده از سلول های فتوولتائیك هم در چند سال گذشته در ایران در دستور كار قرار گرفته است. در همین زمینه در سال ۱۳۸۱ طرحی با عنوان نصب پایه های خورشیدی در ادارات برق منطقه ای استان ها آغاز شد كه تابه حال این طرح در اداره برق زنجان، توزیع زنجان، اداره برق قزوین و همچنین اداره برق آذربایجان به مرحله اجرا درآمده است.
۲ - انرژی باد: انرژی باد هم همانند خورشید از آغاز تاریخ، همراه بشر بوده است. البته باید به این نكته بسیار مهم اشاره كرد كه باد هم همانند تمام موجودات و پدیده های كره زمین، هستی خود را از خورشید دارد. در مورد باد باید گفت كه تابش خورشید باعث گرم تر شدن هوای بالای مناطق خشكی زمین می شود. این منطقه هوای گرم جای خود را به هوایی كه روی مناطق دریایی قرار دارد، می دهد و این چرخه متناوب باعث ایجاد باد می شود. بدون شك یكی از اولین استفاده های بشر از انرژی باد، اختراع بادبان كشتی ها بوده است. پس از آن، با مطالعه تاریخ مشاهده می كنیم كه انسان از باد در آسیاب های بادی برای آسیاب كردن بذرهای خود استفاده كرد. در سال ۱۹۲۰ با استفاده از آسیاب های كوچك برای تولید برق روستاهای كوچك، اولین گام برای تولید برق به وسیله باد برداشته شد. امروزه مزارع بادی بسیار پیشرفته ای در سراسر جهان وجود دارند كه مقادیر بسیار زیادی الكتریسیته تولید می كنند. شیوه كار آنها به زبان ساده اینگونه است: باد باعث چرخش پره ها می شود. این حركت پره ها محور یا میله اصلی را می چرخاند و این محور هم یك مولد برق را می چرخاند و بدین ترتیب الكتریسیته تولید می شود. در حال حاضر دو نوع مولد بادی در جهان وجود دارد؛ مولدهای افقی و مولدهای عمودی.
مولدهای عمودی: این نوع مولدها از آنجا كه مواد كمتری برای یك واحد برق نیاز دارند، بیشتر مورد استفاده قرار می گیرند. حدود ۹۵ درصد مولدهای بادی دنیا، عمودی هستند. برخی از این مولدها به قدری بزرگ هستند كه ارتفاع آنها نزدیك به ارتفاع یك ساختمان ۲۰ طبقه است و قطر چرخش تیغه های آنها ۲۰۰ متر است. بزرگترین ماشین های بادی دنیا، تیغه هایی بزرگتر از یك زمین فوتبال دارند.
مولدهای افقی: مولدهای بادی با محور قائم تنها
۵ درصد مولدهای بادی دنیا را تشكیل می دهند. نمونه ای از آنها ۱۰۰ متر طول و ۵۰ متر پهنا دارد. این مولدها بیشتر به فرفره می مانند.یك مولد بادی می تواند ۴ تا ۱/۵ میلیون كیلووات ساعت برق در سال تولید كند كه این میزان برق برای مصرف سالانه ۱۵۰ تا ۴۰۰ خانه كافی ست. در ایران هم بنا به شرایط جغرافیایی ویژه آن، می توان به صورت گسترده از انرژی باد استفاده كرد. بارزترین نیروگاه های بادی ایران، نیروگاه های بادی منجیل و رودبار در استان گیلان هستند. نیروگاه منجیل دارای ۲۵ واحد تولیدكننده انرژی با ظرفیت ۱۰ هزار كیلووات و نیروگاه رودبار با تعداد ۴ واحد و ظرفیت ۲۱۵۰ كیلووات به همراه نیروگاه ۹۰۰ كیلوواتی هرزویل، سه نیروگاهی هستند كه عملا از برق تولید شده آنها در ایران استفاده می شود. پروژه هایی هم از سوی مركز توسعه انرژی های نو سازمان انرژی اتمی برای مكانیابی و نصب توربین های برق بادی در مناطق منجیل، هرزویل، ده سیاهپوش، كلهك، تبریز، فیروزكوه و ... در دست بررسی ست كه انتظار می رود با اتمام آنها، ظرفیت تولید برق بادی كشور بسیار زیادتر شود.
فرصت یا ضرورت
استفاده از انرژی های نو در چند سال گذشته از یك فرصت به یك ضرورت حیاتی تبدیل شده و بسیاری از دولت ها برای استفاده از این انرژی ها، برنامه های بلندمدتی در دست دارند. در این رابطه كشورهای پیشرفته كه عمدتا مصرف كنندگان عمده انرژی هم به شمار می روند، پیشرفت های بسیار زیادی در استفاده از منابع تجدیدپذیر انرژی به دست آورده اند. در ایران هم از چند سال گذشته قوانین حمایتی متعددی در رابطه با استفاده از منابع جدید انرژی، تصویب شده اند. در همین زمینه پیش بینی می شود میزان بهره برداری از انرژی های نو در برنامه های چهارم به یك درصد از ظرفیت نصب شده نیروگاهی كشور برسد كه این رقم به ۴۰۰ تا ۵۰۰ مگاوات بالغ می شود.


مطالب مرتبط

اتانول: آینده انرژی

علی رغم این كه وابستگی به نفت در قرن۲۱ توجه زیادی را به خود معطوف داشته است، با این وجود گزینه‌های منتهی به نفت اغلب بسیار پرهزینه قلمداد می‌گردد. برزیل در جستجوی یافتن راهی مؤثر و كم‌هزینه برای كنارگذاردن نفت و مبدل شدن به بزرگترین تولیدكننده اتانول در جهان است.انیستیتوی Earth Policy متعلق به دنیل مورای به بررسی فواید و مضرات تبدیل و جایگزین اتانول با منابع فسیلی می‌پردازد. در پمپهای سوختنی سائوپولو، مشتریان از انتخاب دو گزینه بنزین یا الكل برخوردارند. از اواسط دهه ۱۹۷۰، برزیل درصدد جاگزینی بنزین با اتانول به عنوان الكلی تقطیر شده از نیشكر پرورش یافته است.در حال حاضر، اتانول۴۰ درصد از سهم فروش سوخت برزیل را به خود اختصاص می‌دهد. اتانول از طریق تنوع وسیعی از مواد خام گیاهی خوراكی كه عمدتاً از غلات و یا فراورده‌های شكر است بدست می‌آید. سپس ماده بدست آمده با بنزین به عنوان یك ماده اكسیژنه یا غنی‌كننده تركیب شده و در وسایل و ماشین‌های بنزینی مورد استفاده قرار می‌گیرد. این ماده همچنین می‌تواند به تنهایی در ابزاری كه بدون تركیب اتانول و بنزین كار می‌كنند قابل استفاده باشد.طی سال ۲۰۰۴، برزیل تولید۴ میلیارد گالون (معادل ۱۵ میلیارد لیتر) اتانول تقطیر شده را برعهده داشت. با این حال در این اثنا ایالات متحده به سرعت تولید ۵/۳ میلیارد گالون اتانول بدست آمده از ذرت را به انحصار خود درآورد.
دستیابی به پیشرفت
از استان‌های ذرت و گندم خیز چین تقریباً یك میلیارد گالون و از مزارع نیشكر هند نیز معادل۵۰۰ میلیون گالون اتانول بدست می‌آید.فرانسه نیز به عنوان كشور پیشتاز عضو اتحادیه اروپا در جهت افزایش استفاده از اتانول، درصدد تولید۲۰۰ میلیون گالون اتانول حاصله از نیشكر، چغندرقند و گندم برآمده است.
نفت خام در مقابل سوخت آلی
تولید اتانول روی هم رفته، جایگزین دو درصد از مصرف كل بنزین و مواد نفتی در جهان گردیده است.تلاش‌های به عمل آمده در راستای جایگزینی مقادیر معتنابه سوخت‌های فسیلی با سوخت آلی كه توجه عمده‌ای در جهان را به خود معطوف داشته است، به واسطه تغییر شرایط، كاهش اقتصاد روستایی و عدم ثبات كشورهای تولیدكننده ی نفت مورد تهدید واقع شده است. محصولات سوخت آلی در حین رشد، دی‌اكسید كربن موجود در جو را جذب نموده و جایگزین گازهای گلخانه‌ای منتشر شده در جو می‌گردند. جایگزینی سوخت‌های فسیلی با سوخت آلی به كاهش آلودگی به واسطه خروج ذرات معلق در هوا و مونوكسید كربن منجر می‌گردد. تولید سوخت‌های آلی همچنین به واسطه ایجاد فرصت‌های شغلی جدید و افزایش درآمدهای حاصله از كشاورزی به توسعه اقتصاد روستایی منتهی می‌گردد.
توانش اتانول
سوخت جایگزین شونده اتانول از این قابلیت برخوردار است تا به واسطه وابستگی هر چه كمتر به نفت خارجی و افزایش توان تجاری كشورهای واردكننده نفت به توسعه انرژی كمك كند.
اگر چه مقبولیت اتانول رو به افزایش است، شیوه‌های تولید با بازده كم امروزی و پیشرفت روز افزون تكنولوژی نشان‌دهنده آن است كه این نوع سوخت تنها منافع اقتصادی و محیطی ناچیزی را در پی داشته و می‌تواند امنیت غذایی در سطح بین‌الملل را تحت تأثیر قرار دهد.
از دست دادن زمینه
عمده‌ترین مانع موجود بر سر راه تولید سوخت آلی فراهم نمودن زمین است. توسعه زمین‌های زراعی مناسب برای تولید انرژی احتمالاً به رقابت تنگاتنگ بر سر زمین میان زمین های كشاورزی، جنگل‌ها و افزایش بی‌رویه زمین های مسكونی منتهی خواهد شد.با افزایش درجه حرارت دما و كاهش فاحش آب در جهان عرضه و تقاضای منابع غذایی با بی‌ثباتی توزان یافته است. ذخایر غلات جهان در تمامی اعصار با كاهش مواجه بوده و زمین‌های زراعی محدودی برای به زیر كشت درآوردن محصولات غذایی موجود بوده است از این رو تبدیل محصولات غذایی به سوخت آلی می‌تواند به كاهش هر چه بیشتر ذخایر غذایی و افزایش بهای آن و چالش میان صاحبان اتومبیل و خریداران كم درآمد منابع غذایی منتهی گردد.
غلاتی محدود برای تولید اتانول
معطوف داشتن تأكید عمده بر بازده زمین به واسطه افزایش انرژی بدست آمده از هر جریب زمین در استفاده بهینه از اتانول ضروری است. اگر چه غلات از حمایت گسترده سیاسی ایالات متحده برخوردارند، این منبع غذایی تنها یكی از كم‌بازده‌ترین منابع تولید اتانول به شمار می‌آید. به عنوان مثال اتانول بدست آمده از هر جریب چغندر قند شیرین در فرانسه و نیشكرزارهای برزیل تقریباً دو برابر میزان بدست آمده از غلات آمریكاست.
شیرینی شكر
میزان انرژی به كار گرفته شده برای تولید اتانول نیز حایز اهمیت است. برای پرورش، انتقال و تقطیر غلات جهت تولید یك گالون اتانول تقریباً به همان میزان انرژی نیازمندیم. با وجودی كه نیشكر به مراتب پربازده‌ترین محصول كشاورزی برای این كار محسوب می‌گردد به نحوی كه با همان میزان انرژی به هشت برابر اتانول دست می‌یابیم.با وجود چنین انرژی نهفته و سرشار در نیشكر، معقول‌تر آن است كه به عوض غلات از نیشكر برای تولید اتانول استفاده شود.
امكانی برای پیشرفت و تحول
اتانول می‌تواند به سرعت در كشورهای گرمسیری تولیدكننده نیشكر كه از مزیت گردش فصول در طول سال، منابع كاری گسترده و هزینه‌های پایین تولید برخوردارند، تولید گردد. همزمان با افزایش تقاضای سوخت در كشورهای در حال توسعه‌ ، تولید سوخت آلی می‌تواند از واردات نفت جلوگیری كرده و اقتصاد روستایی را تقویت كند.
رقابت غذایی و محیطی
به عنوان مثال، برزیل می‌تواند اتانول كافی برای برآورده نمودن تمامی نیاز خود به سوخت داخلی را از طریق توسعه زمینه‌های تحت كشت نیشكر (از ۶/۶ میلیون به ۸/۱۳ میلیون جریب)تأمین نموده و كلیه این زمین‌ها را به تولید اتانول اختصاص می‌دهد. متاسفانه، مزارع جدید ممكن است كه به از میان بردن جنگل‌های باران‌زای كنونی منتهی شده و توان محیطی آن‌ها را با مخاطره مواجه سازند.
اگر اتانول به بخش عمده ذخیره سوخت جهان بدون تقابل با جنگل‌ها و زمین های زراعی مبدل گردد، به طور قطع منبع اصلی آن غلات یا حتی نیشكر نخواهد بود. در چنین حالتی، از منابع غذایی سلولزی كافی نظیر پس‌مانده‌ زمین های كشاورزی و جنگل‌ها، گندمیان و درختان زودرو برای این كار استفاده خواهد شد.
كاربردهای سلولز
تكنولوژی‌های جدید نویدبخش آنند كه با كاربرد آنزیم‌ها به تجزیه سلولز و آزادسازی شیره موجود در گیاهان برای تخمیر و تبدیل آنها به اتانول دست می یابیم. طرح آزمایشی استفاده از این تكنولوژی طی سال ۲۰۰۴ در كانادا آغاز شده و انتظار می‌رود كه تولید انبوه آن به لحاظ تجاری تا سال ۲۰۱۵ عملی شود.
تحول انرژی غلات
پس مانده‌های محصولات كشاورزی نظیر ساقه‌های ذرت، كاه گندم و ساقه‌های برنج كه به طور معمول بر روی زمین های زراعی بر جای می‌ماند، شخم خورده یا به آتش كشیده می‌شوند. در نظر گرفتن تنها یك سوم از این مواد برای تولید سوخت‌ آلی به كشاورزان این اجازه را خواهد تا محصول خود را برای بار دوم برداشت نموده و از در آمد بیشتری برخوردار گردند. در عین حال سلامت خاك تامین شده و از فرسایش آن نیز جلوگیری می‌گردد.از پس‌مانده‌های محصولات كشاورزی كه در حال حاضر بی‌وقفه در ایالات متحده برداشت می‌شوند ۵/۱۴ میلیارد گالون اتانول (یعنی چهار برابر بازدهی اخیر آن بدون زمین زراعی بیشتر) تولید می گردد.غلات انرژی‌زا نظیر گندمیان سخت دانه و درختان زردرو، از مقادیر قابل توجهی اتانول و توازن انرژی بیشتری نسبت به دانه‌های نشاسته‌ای برخوردارند.
مصرف بیش از اندازه سوخت
از غلات انرژی‌زا با وجود حداقل نیاز آن ها به آبیاری، كود و یا علف‌كش‌ها، ۲ تا ۳ برابر بیش از سایر غلات اتانول بدست می‌آید.چنین غلاتی بالقوه از قابلیت برداشت در زمین‌های محدود برخوردار بوده و از تغییر زمین‌های زراعی سودمند یا جنگل‌ها برای تولید محصولات انرژی زا بی‌نیاز می‌باشند. با افزایش تقاضای انرژی در جهان، سوخت‌های آلی تنها قادر به تأمین بخشی از نیازهای انسان به سوخت (با وجود توسعه روزافزون ابزار و ماشین‌های نیازمند سوخت) می‌باشند.
تغییر رویه
خوشبختانه، فنآوری‌های مورد نیاز در دسترس و قابل تهیه می‌باشند. با تولید ابزارهایی با كاربرد دوگانه الكتریكی ـ گازی نظیر آنچه در بازارهای امروزی می‌توان یافت و كاهش ثقل و نیروی مقاومت هوا، مصرف سوخت نیز كاهش می یابد. با تعبیه یك باطری یدك و اتصال آن به ابزار و ماشین‌های دوكاره فرصتی فراهم می‌ گردد تا تنها به كمك نیروی الكتریسیته (ترجیحاً تولید شده به كمك نیروی باد و كاهش تقاضای سوخت تا آن حد كه تنها با اتانول قابل تأمین باشد)، نیاز به سوخت تأمین گردد. افزایش نقش اتانول در برآورده ساختن تقاضای سوخت خود نیازمند انجام تحقیقات بعدی و رشد هر چه بیشتر تكنولوژی‌ تبدیل گسترده مواد آلی به اتانول به همراه حمایت همه‌جانبه و دامنه‌دار از تولید سوخت‌ آلی است.

آینده‌ای پرتوان
با تغییر سوبسید انرژی دولتی همچون توسعه سوخت‌ آلی در عوض استخراج نفت، شناسایی و كشف چاه‌های نفتی جدید مسأله‌ای بغرنج خواهد بود.
به كمك ابزار و ماشین‌آلات پیشرفته مقرون به صرفه در سوخت و استفاده از منابع غذایی حاوی مقادیر معتنابه سلولر، سوخت آلی سهم عمده‌ای در آتیه سوخت جهان خواهد داشت.

منبع اصلی:
http://www.theglobalist.com/storyid.aspx?StoryId=۴۷۰۸

مترجم: كامبیز پارتازیان
منبع: باشگاه اندیشه

وبگردی
نخل طلای کن در فرودگاه به جعفر پناهی رسید
نخل طلای کن در فرودگاه به جعفر پناهی رسید - عوامل فیلم «سه رخ» با استقبال جعفر پناهی به ایران بازگشتند و جایزه جشنواره فیلم کن را به او رساندند. جعفر پناهی به همراه نادی ساعی ور، برای فیلم "سه رخ" جایزه بهترین فیلمنامه جشنواره فیلم کن امسال را دریافت کردند اما به دلیل آنکه پناهی ممنوعیت قانونی برای خروج از کشور داشت، موفق به حضور در جشنواره و دریافت جایزه نشد.
آزاده نامداری هم گزارشگر فوتبال شد!
آزاده نامداری هم گزارشگر فوتبال شد! - در ادامه حضور چهره های شناخته شده در کمپین "خانم گزارشگر"، این بار آزاده نامداری مجری تلویزیون تلویزیون اقدام به گزارش فوتبال کرد. او برای این کار بازی خاطره انگیز ایران - استرالیا در مقدماتی جام جهانی 98 فرانسه را انتخاب کرده است که گزارش ضعیف او با انتقادات فراوانی مواجه شده است، تا حدی که وبسایت مربوط به این کمپین ویدئوی گزارش این او را از سایت حذف کرد.
عکسی عجیب و جنجالی از سید ابراهیم رئیسی
عکسی عجیب و جنجالی از سید ابراهیم رئیسی - عکسی از حضور سید ابراهیم رئیسی در مراسمی ویژه منتشر شده است که گفته می شود متعلق به کنفرانس افق نو در مشهد بوده است. در این عکس حرکات عجیب خانمی با لباس های قرمز، چفیه بر گردن و پرچم در دست در مقابل ابراهیم رییسی به چشم می خورد که توجه کاربران بسیاری را در شبکه های اجتماعی جلب کرده است!
ویدئو / مراسم بدرقه تیم ملی فوتبال ایران
ویدئو / مراسم بدرقه تیم ملی فوتبال ایران - مراسم بدرقه تیم ملی فوتبال ایران با حضور اصحاب هنر و ورزش یکشنبه ۳۰ اردیبهشت در تالار وحدت برگزار شد. در این مراسم که با حضور بازیکنان و کادر فنی تیم ملی به همراه اعضای هیات رییسه فدراسیون فوتبال انجام شد، از سرود رسمی تیم ملی ایران رونمایی گردید.
ویدئو / دیدار ملی‌پوشان فوتبال ایران با روحانی
ویدئو / دیدار ملی‌پوشان فوتبال ایران با روحانی - رئیس جمهور در دیدار با ملی‌پوشام فوتبال ایران از بازیکنان و کادر فنی تقدیر کرد. در این مراسم پیراهن شماره ۱۲ تیم ملی فوتبال کشورمان به حسن روحانی اهدا شد.
حمله ماموران شهرداری به پلیس راهور!
حمله ماموران شهرداری به پلیس راهور! - حمله ور شدن ماموران سد معبر شهرداری به ماموران راهنمایی رانندگی
دستگیری معروف ترین شرور تهران، در ۵۰۰ متری مرز ترکیه
دستگیری معروف ترین شرور تهران، در ۵۰۰ متری مرز ترکیه - شرور سطح یک که در آخرین اقدام خود یکی از دوستانش را در منطقه ولنجک به قتل رسانده بود؛ در ۵۰۰ متری مرز ترکیه دستگیر شد.
لحظه ریزش وحشتناک کوه در جاده هراز!
لحظه ریزش وحشتناک کوه در جاده هراز! - ریزش ناگهانی کوه که توسط مسافران به ثبت رسیده است...!
همسر محسن افشانی با ریش و سبیل در استادیوم آزادی دستگیر شد
همسر محسن افشانی با ریش و سبیل در استادیوم آزادی دستگیر شد - قبل از شروع بازی تیم‌های پرسپولیس و الجزیره یکی از بازیگران سینما کشورمان قصد داشت به همراه همسرش وارد ورزشگاه آزادی شوند که این دو نفر توسط نیروهای انتظامی بازداشت شدند.
فیلم | خسرو معتضد: جسد مومیایی قطعا متعلق به رضاخان است
فیلم | خسرو معتضد: جسد مومیایی قطعا متعلق به رضاخان است - فیلم - در ویدئوی زیر بخشی از صحبت های خسرو معتضد، مورخ را می شنوید که نتیجه تحقیقاتش را درباره مومیایی پیدا شده در حرم حضرت عبدالعظیم بیان می کند.
پهلوانان این روزهای ما
پهلوانان این روزهای ما - تصویری زننده و به شدت ناراحت کننده بر جا مانده از مسابقه انتخابی تیم ملی کشتی ایران که به کتک کاری و جنجال کشید. خانواده عبدولی باز هم پای ثابت این درگیری بود که چهره ورزش پهلوانی ایران را تیره کرد
(ویدئو) تشویق اصغر فرهادی در جشنواره کن توسط بزرگان سینمای جهان
(ویدئو) تشویق اصغر فرهادی در جشنواره کن توسط بزرگان سینمای جهان - در این ویدئو تشویق اصغر فرهادی و پنه لوپه کروز، خاویر باردم و دیگر عوامل فیلم «همه میﺩﺍنند» در جشنواره کن توسط بزرگان سینمای جهان را مشاهده می‌کنید.
فیلم حجوم داعشی‌های حاتمی کیا به یک مرکز خرید و وحشت و اعتراض مردم
فیلم حجوم داعشی‌های حاتمی کیا به یک مرکز خرید و وحشت و اعتراض مردم - عوامل فیلم «به وقت شام» روز گذشته با حضور عجیب و رعب آور در پردیس سینمایی کوروش مردم را وحشت زده کردند. در این حرکت تبلیغاتی بازیگران نقش داعش، با گریم و پوشش داعشی ها، سوار بر اسب راهی پردیس سینمایی کوروش شدند و با حضور در مرکز خرید و فودکورت مجموعه، رفتارهای عجیبی نشان دادند که باعث وحشت و اعتراض مردم شد.
تصاویر مخفی از بزرگترین مرکز فروش مواد مخدر در جنوب تهران / فیلم
تصاویر مخفی از بزرگترین مرکز فروش مواد مخدر در جنوب تهران / فیلم - این گزارش حاوی تصاویری از بزرگترین مرکز فروش و مصرف مواد مخدر در جنوب شرق تهران است که مخفیانه ضبط شده‌است.
کشتار اسب‌های کولبران / فیلم
کشتار اسب‌های کولبران / فیلم - متاسفانه طی یک ماه گذشته دستکم سه نوبت و هر نوبت دستکم 30 اسب باربر متعلق به کولبران در جنگل میرآباد شهرستان اشنویه با شلیک گلوله از پای درآمده‌اند.
سید احمد خمینی معمم شد
سید احمد خمینی معمم شد - سید احمد خمینی فرزند آیت‌الله سید حسن خمینی در حضور جمعی از علما و پدر و پدربزرگ خود در حسینیه جماران معمم شد.
دختران پرسپولیسی با ریش و سبیل در ورزشگاه آزادی!
دختران پرسپولیسی با ریش و سبیل در ورزشگاه آزادی! - امروز عکسی از 5 تماشاگر بازی روز گذشته در رسانه‌ها و شبکه‌های اجتماعی منتشر شده که نشان می‌دهد 5 دختر جوان با گریم‌های عجیب و حرفه‌ای خودشان را به عنوان پسر جا زده و وارد ورزشگاه شده‌اند.
اگر با وجود این مشکلات ملت قیام کند همه ما را به دریا خواهد ریخت
اگر با وجود این مشکلات ملت قیام کند همه ما را به دریا خواهد ریخت - از ملتی که ستون فقراتش شکسته انتظار مقاومت دارید؟ بسیاری از کشور فرار کردند یا جای فرار خود را فراهم آوردند اما ما جای فرار نداریم
جنجال ویدیو دختر بازیگر روی کول بازیکن پرسپولیس!
جنجال ویدیو دختر بازیگر روی کول بازیکن پرسپولیس! - عکس و ویدیویی منتسب به ستاره پرسپولیس فرشاد احمدزاده و ترلان پروانه بازیگر سینما و تلویزیون در فضای مجازی منتشر شده است. عجب پاپراتزی‌هایی داریم!