شنبه ۴ اسفند ۱۳۹۷ / Saturday, 23 February, 2019

گردهمایی بزرگ پیشکسوتان والیبال


گردهمایی بزرگ پیشکسوتان والیبال
به همت و ابتكار چند تن از پیشكسوتان جوانتر والیبال گردهمایی بزرگ پیشكسوتان این رشته در خانه معلم تهران برپا شد . البته قبلا هم تجمع پیشكسوتان والیبال را در چند سال اخیر به مناسبت های مختلف شاهد بودیم اما هیچگاه تعدادشان تا به این حد گسترده و چندین نسل را شامل نمی شد. همه نسل های دور و نزدیك والیبال در این اجتماع نماینده داشتند، از نسل های مختلف می توان از حضور جابری، همت یار، شقاقی، خویی، فخرالدینی، نوری، صالحیه، حیدرخان، احمد شوشتری، چایچی، حسن كبیری، ناصر میرفخرایی، محمد درانی، ابراهیم نعمتی، كاظم نفر، كدخدازاده، جمشید قدیری، اسماعیل حاج قاسم، جواد محتشمیان، رضا خان محمدی، محمود كشفی، خسرو نیاكیان، حسین حسینی، هوشنگ ملك لو، امیر حیدری، عبادالله نبی زاده، منوچهر آخشین، امیدوار حاتمی، كاوه سرحدی، محمدرضا دامغانی، شهرام جوانبخت، احمد لاهوتی، علی شكاری، محمد دلیریان، احمد طاهری،نادر حصاری،حمید راهجردیان، مفیدی ، علی معمری ، جهانگیر تراب پور،نبی و... یاد كرد و دهها نامی كه از قلم افتاده است. هدف تجدید دیدار و شكل دادن كمیته ای بود كه قصد كار فرهنگی در میان اعضای خانواده والیبال را دارد. اصلا بحث دور زدن فدراسیون هم در میان نبود، بلكه بانیان گردهمایی به نوعی به انسجام دادن به تشكیلات پیشكسوتان همانند فوتبال و كشتی به كمك فدراسیون شتافته اند. تمامی اعضای فدراسیون هم در جلسه حضوری فعال داشتند. از نعمتی گرفته تا كشفی، كدخدازاده، پناهی، مرادی، بندری، یگانه مجد تا كاظم نفر رئیس كمیته داوران و درخشنده دبیر فدراسیون و محمد درانی كه تنی چند از آنان نیز نامزد حضور در كمیته ارتباطات و هیأت هماهنگی و تأسیس صندوق پیشكسوتان شدند. مجری مراسم محمد اینانلو بود، مفسر قدیمی والیبال كه با صدای گرمش شور و حال خاصی به فضای حاكم به گردهمایی می داد. حسین حسینی نخستین فردی بود كه از سوی اینانلو به پای میكروفون دعوت شد و به حاضرین خوشامد گفت. او از این كه اكثر دعوت شدگان با وجود مشغله فراوان خود را به محل گردهمایی رساندند تشكر كرد و این كه حسن چنین جلساتی حداقل تجدید دیدار قدیمی های والیبال است كه از این پس هر سه ماه تكرار خواهد شد. حسینی به خبرنگار همشهری گفت: پس از مشخص شدن اعضای نهایی كمیته ارتباطات حتما با رئیس فدراسیون والیبال هم دیدار خواهیم كرد. همه فدراسیون ها از تشكیل چنین تجمعاتی استقبال می كنند و والیبال هم از مدت ها پیش در اندیشه چنین كاری بود كه خوشبختانه با شكل گرفتن اولیه می توان به آینده آن امیدوار شد.
رئیس و دبیر نداریم
مهندس ناصر میرفخرایی ملی پوش اسبق والیبال هم یكی از سخنرانان این گردهمایی بود و گفت: ارزش و اعتبار هر خانواده بزرگترهای آن هستند و هر خانواده ای كه بزرگ خود را از دست می دهد یك امتیاز منفی به آن تعلق می گیرد. ما نه رئیس داریم و نه دبیر، هیچكس نمی تواند در مقابل پیشكسوتان ادعایی داشته باشد. برای ادامه حیات این تجمع هیأت هماهنگی با حضور پیشكسوتان شكل خواهد گرفت، هیأتی كه برنامه ریزی می كند و سایر پیشكسوتان در كنار آنها حركت خواهند كرد. مبالغ واریزی به صندوق هم هزینه گردهمایی آینده خواهد بود. مقدم همه خانواده های والیبال را گرامی می داریم، امیدواریم كه جوانترها این كار را تداوم ببخشند.
استفاده از تجارب پیشكسوتان در باشگاه ها
جمشید حمیدی هم به نمایندگی از نمایندگان رسانه ها برای دقایقی برای حاضرین صحبت كرد. وی ضمن ابراز شادمانی از چنین تجمعی اظهار داشت: در همه دنیا از تجارب پیشكسوتان خود در همه زمینه ها نهایت سود را می برند و در ژاپن از نزدیك شاهد بودم كه تمامی امور باشگاه «نیپون استیل» توسط پیشكسوتان اداره می شد. در كشور ما متأسفانه باشگاه ها كمتر تمایلی به استفاده از تجارب پیشكسوتان نشان می دهند و همه به نوعی سعی در تخطئه هم دارند. حمیدی افزود: امشب برق شادمانی را در چشمان همه پیشكسوتان دیدم و چه خوب است این گونه مراسم به بهانه های مختلف تجدید شود.
پروفسور حسابی شناگری ماهر
مهندس حسابی فرزند مرحوم پروفسور حسابی از جمله سخنرانان این جلسه بود كه به ذكر خاطرات خود از آن مرحوم در تعلیم و تربیت و علاقه او به ورزش و ورزشی ها پرداخت. از جمله اینكه او خود شناگر و نجات غریقی قابل بود و هنگامی كه علاقه بیش از حد من را به ورزش اتومبیلرانی دید با توجه به خطرات آن، مستقیم مرا از آن نهی نكرد و با فرستادن به اسب سواری قصد تغییر رشته ورزشی ام را نمود. وی گفت: باید قدر پیشكسوتان خود را در تمامی حوزه ها از جمله ورزش بدانیم كه آنان سرمایه های معنوی كشور هستند. با ذكر خاطرات دوران بازیگری از سوی تنی چند از حاضرین و از جمله رضا خان محمدی بازیكن اسبق تیم برق تهران، این مراسم خاتمه یافت.
تقدیر از نمایندگان رسانه ها
در این مراسم از خبرنگارانی كه طی ۳۰ سال اخیر به شكل تخصصی باعث رشد و ارتقاء والیبال شدند هم تجلیل شد. والیبالی كه حجم مطالبش در مطبوعات و صدا و سیما پس از فوتبال، جایگاه دوم را به خود اختصاص داده است. جمشید حمیدی، علی شاكری، سیف الله ترابی، امیر تلوكیان و مرتضی زبردست ازجمله تجلیل شدگان بودند.
به یاد رفتگان والیبال
ازجمله كارهای خوب حاضرین گرامیداشت یاد رفتگان والیبال در چند دهه اخیر بود. اسامی افرادی كه برای آمرزش روح آنان فاتحه قرائت شد.
۱- محمد كلباسی ۲- شعبانعلی ۳- عبدالمنعم كمال ۴- محمود عدل ۵- حسین جهانی ۶- چنگیز انصاری ۷- احمد جهانی ۸- حسن رودباری ۹- طاهر احمدپور ۱۰- خسرو ملك پور ۱۱- ایرج صفریان ۱۲- حسن چنگیزپور ۱۳- امیر چنگیزپور ۱۴- محمد طاهری ۱۵- رضا هوریا ۱۶- رضا هدایتی ۱۷- ماشاءالله جمارانی ۱۸- امیر امینی ۱۹- مسعود ماهتابانی ۲۰- اسماعیل صباحی ۲۱- حاج خوشگلدی صحنه ۲۲- میكائیل یولمه ۲۳- خسرو قبادی ۲۴- غیاث الدین صحنه.


منبع : روزنامه همشهری

مطالب مرتبط

والیبال

والیبال
والیبال یکی از رشته های ورزشی بین المللی است که شهرت جهانی خود را مرهون مسابقات المپیک ۱۹۶۴ است که در شهر توکیو بعمل آمد. والیبال در سال ۱۸۹۵ از کشور آمریکا شروع شد ولی انجمن آماتوری والیبال انگلیس و ایرلند شمالی در سال ۱۹۵۵ تلاش در شناساندن این ورزش به جهانیان کردند. این ورزش در مدارس و باشگاهها پیشرفت شایانی نموده است و همچنانکه مردم سعی در شناساندن آن می کنند به شدت رو به ترقی و تکامل می باشد. والیبال برای تمام گروههای سنی مناسب بوده و قابل اجراء در داخل خانه یا خارج از محیط آن می باشد. از نظر اجتماعی و فیزیکی مزایائی بیش از سایر ورزشهای باستانی دارد. در مورد اجرای بازی باید گفت که احتیاج به فضای کمی داشته و وسایل آن که شامل توپ و تور می باشد گران نیستند در هنگام بازی پرورش فیزیکی خارق العاده ای را برای بازیکنان فراهم نموده و در نوع خود جزء یکی از مهیج ترین بازیها محسوب می شود.
● زمین بازی : ( the court )
▪ طول زمین ۱۸ و عرض آن ۹ متر می باشد و فارغ از هر گونه برجستگی یا فرورفتگی است.
▪ زمین توسط خطوطی به عرض ۵ سانتیمتر علامت گذاری می شود. این اندازه گیری از گوشه زمین است.
▪ خطی به عرض ۵ سانتیمتر میان خطوط کناری در زیر طور کشیده شده استو زمین را به دو قسمت مساوی تقسیم می کند و به اسم خط مرکزی شناخته می شود.
▪ خطوطی به طول ۹ و عرض ۵ متر در ۳ متری خط مرکزی بطور موازی کشیده شده است و به عنوان خط پایان شناخته می شود. منطقه حمله به خط مرکزی محدود است.
▪ در هر قسمت زمین، منطقه سرویس توسط دو خطوط بطول ۱۵ و عرض ۵ سانتیمتر مشخص شده و در بیست سانتیمتری خط پایان و عمود بر آن قرار گرفته است. یکی از این خطوط در امتداد خط کناری و دیگری در ۳ متری سمت چپ خط کناری راست قرار گرفته است.
▪ حداقل درجه حرارت زمین سرپوشیده ۱۰ درجه است.
● تور : ( the net )
▪ طول تور ۵/۹ و عرض آن ۱ متر است. و از سوراخهای مربع شکلی به ضلع ۱۰ سانتیمتر تشکیل شده است. پارچه ای از جنس کتانی به ضخامت ۵ سانتیمتر به لبه بالائی تور دوخته شده است.
▪ ارتفاع تور از مرکز زمین ۴۳/۲ متر است. تعیین ارتفاع تور برای خردسالان و نوجوانان به عهده مجمع ملی گذاشته می شود. هر دو انتهای تور از زمین به یک فاصله هستند و نباید حتی ۲ سانتیمتر بالاتر از اندازه مقرر باشند.
▪ پارچه ای از جنس کتانی که عرض آن ۵ سانتیمتر بوده و سفید رنگ می باشد در کناره های تور و عمود بر لبه های آن کشیده می شود.
● بازی والیبال : ( the game of volleyball )
‌والیبال بازی ساده ای است و قابل اجرا برای تما گروههای سنی در داخل یا خارج خانه می باشد. در بسیاری از مناطق جهان به عنوان یکی از اساسی ترین ورزشهای تفریحی و در مناطق دیگر به عنوان یکی از ورزشهای رقابتی شناخته شده است. این ورزش نه تنها یکی از بازیهای خوب محسوب می شود بلکه ورزش پرورشی جالبی برای ورزشکاران ، شناگران و بازیکنان سایر رشته های ورزشی می باشد و احتیاج به پرش، چابکی، سرعت، عکس العمل و تنظیم حرکات در وقت تعیین شده دارد.
بطور اساسی والیبال به تنیس تشبیه شده است ولی تفاوتی که وجود دارد آن است که در والیبال هیچ یک از بازیکنان انفرادی بازی نمی کنند و توپ را از روی تور رد نمی کنند. هر تیمی می تواند قبل از گذراندن توپ از روی تور و فرستادن آن بسوی تیم دیگر ۳ بار ضربه بزند ولی هیچ یک از بازیکنان نمی توانند دوبار متوالی با توپ تماس یابند ( استثناء در مورد دفاع وجود دارد . ) زمانی بازی شروع می شود که توپ توسط یکی از بازیکنان واقع در قسمت راست قطاع دایره خط پشتی سرو می شود. به طور رسمی هر تیمی دارای شش بازیکن می باشد به طوری که ۳ تن از بازیکنان در خط پشتی و ۳ تن دیگر در خط جلوئی قرار می گیرند. هر تیمی تلاش می کند که توپ را در زمین حریف فرود آورد و اگر موفق به انجام این کار شود حریف را وادار به اشتباه سازد و امتیاز کسب کند. تیمی که ابتدا ۱۵ امتیاز کسب می کند، ست را تصاحب می کند. فقط تیمی که سرو می زند امتیاز کسب می کند. اگر تیمی موفق به فرود آوردن توپ در زمین حریف گردد مسئولیت زدن سرویس را به عهده می گیرد. بازیکن به زدن سرو تا زمانی که توپ در زمین تیم او فرود آید ادامه می دهد. زمانی که توپی از طرف حریف دریافت می شود تمام بازیکنان در جهت حرکت عقربه های ساعت چرخش انجام می دهند و بازیکنی که در سمت پشتی قطاع دایره راست قرار می گیرد مسئول زدن سرو می شود. اگر در هنگام زدن سرو، توپ به تور اصابت کند، سرویس به دست تیم مقابل می افتد. در والیبال نیز مانند سایر
رشته های ورزشی حرکت و ضد حرکت وجود دارد. حرکات اساسی والیبال ست و ضربه مخرب و دفاع مراحلی هستند که در والیبال اجرا می شوند.
● توپ : ( the ball )
توپ به شکل کروی و از جنس چرم است و شامل توپی لاستیکی یا ماده ای از این قبیل می شود. قسمت رویی آن یک رنگ است و قسمت تویی نیز باید روشن تر باشد.
▪ محیط دایره : ۶۵ الی ۶۷ سانتیمتر.
▪ وزن : ۲۵۰ الی ۲۸۰ گرم .
● تیمها : ( the teams )
هر تیمی شامل ۶ بازیکن می شود. سه بازیکن در خط جلو و سه بازیکن در خط عقب قرار می گیرند. زمانی که توپ سرو می شود، سه بازیکن خط جلو باید در جلوی بازیکنان خط عقب قرار گیرند. بازیکن از قطاع دایره سمت راست خط عقب با یک دست سرو می زند. زمانی که توپ در زمین وارد می شود، بازیکنان می توانند برای پرتاب توپ به هر نقطه ای نقل مکان کنند حتی اجازه دارند که برای جلوگیری از تماس توپ با زمین به خارج از زمین بروند.
● مسئولین : ( the officials )
▪ هر مسابقه دارای یک داور می باشد که در بالای تور ایستاده و ناظر بر اجرای مسابقه است.
▪ سرداور نیز روبروی داور نشسته و در امر قضاوت به او کمک می کند.
▪ دو نفر نیز در کنار خطوط قرار می گیرند.
▪ مانند سایر رشته های ورزشی مسئول ثبت امتیازات نیز حضور دارد.
دو تیم ۶ نفری با یکدیگر روبرو می شوند. داور در بالای تور قرار گرفته و ناظر بر اجرای مسابقه بوده و سوتی در دست دارد. سر داور نیز مقابل او قرار می گیرد. در اینجا تیمی که سرویس را دریافت می کند منتظر توپ می شود. بازیکنان در وضعیت آماده باش بوده و دستها، انگشتان، بازوها و پاها در حالات مطلوب قرار می گیرند. بازیکنان در مرکز زمین می ایستند و در این محل اکثر تهاجمات اتفاق می افتد به طوری که یکی از آن ها در نزدیک تور ایستاده و بقیه بازیکنان فرم w را تشکیل می دهند.
● حرکت توپ در هوا ( والی ) : ( the volley )
پاس بالای سر یکی از مشخص ترین عملیات والیبال است. هرگز نباید به توپ مشت زد بلکه باید آن را با دو دست پاس کرد. پاس کردن از عقب نیز معرف همین عمل است. به طور کلی در مسابقات پاس کردن، ست زدن و فرستادن توپهای بلند از بالای تور صورت می گیرد. حرکت توپ در هوا در پرتاب آرام توپ از بالای تور اجرا می شود. اگر قبل از تماس با توپ دستها دور شوند توپ به وسط پیشانی برخورد خواهد کرد. همیشه باید به توپ نگاه کرد. ابتدا پاها را حرکت داده، آنها را خم نکرده و بدن را در زیر توپ قرار داد. به منظور حفظ تعادل و توازن یکی از پاها را به آرامی در جلوی پای دیگر قرار داده، زانوها را خم کرده و سپس باید تمام بدن را راست کرد. به عنوان یک قانون کلی شستها را در حالت اشاره به طرف عقب و بینی نگهدارید. بازوها را راحت قرار داده و تا آن جایی که امکان دارد حرکات را بسیار ساده انجام داد. شصت و دو انگشت اول به این عمل قدرت بخشیده و بقیه انگشتان به آن جهت می دهند.
بهترین و معمول ترین مرحله والیبال ( حرکت توپ در هوا ) می باشد. برخی معتقدند که برای شروع تمرینات می توان از بادکنک استفاده کرد. تمرین پرتاب توپ پس از پرش برای گرفتن آن بسیار موثر است و مفید. البته همیشه پس از رسیدن توپ به نقطه اوج این عمل را انجام دهید.
● سرویس : ( the service )
▪ سرویس عملی است که به منظور وارد کردن توپ در بازی به کار می رود.

وبگردی
گاف حسین شریعتمداری با کامپیوتر 30 میلیونی آمریکایی
گاف حسین شریعتمداری با کامپیوتر 30 میلیونی آمریکایی - مدیر مسئول کیهان در حالی مدعی است که سیستم «مکینتاش» بیش از ۴۰ سال است که در کیهان مورد استفاده قرار می‌گیرد که این سیستم اساسا از سال ۱۹۸۴ یعنی ۵ سال پس از انقلاب تولید و نمی‌توانسته است زودتر از این تاریخ در کیهان مورد استفاده قرار گیرد.
آقای روحانی! نمی دانید یا تجاهل می کنید؟ /  دلار تک نرخی 4200 ! گوسفند بوئینگ سوار ! پراید ...
آقای روحانی! نمی دانید یا تجاهل می کنید؟ / دلار تک نرخی 4200 ! گوسفند بوئینگ سوار ! پراید ... - اخیراً رئیس جمهور حسن روحانی در توضیح علت قاچاق گفته است: علت قاچاق ارزانی است، وقتی جنسی در داخل ارزان است و در خارج گران، خود به خود قاچاق آن به خارج صورت می گیرد. به عنوان مثال چون الان گوشت در عراق گران تر از ایران است، از کشورمان به آنجا قاچاق می شود. درباره قاچاق بنزین نیز همین موضوع مصداق دارد.
راز میتوانیم موشک و نمیتوانیم خودرو در اقتصاد است
راز میتوانیم موشک و نمیتوانیم خودرو در اقتصاد است - مشکل تولید فقط به سطح فناوری مربوط نیست. ما می‌توانیم یک وسیله و کالای باکیفیت بالا را تولید کنیم، ولی با قیمت بسیار گران که خریداری نخواهد داشت. در واقع اگر بتوانیم چنین کالایی را وارد کنیم در مقایسه با تولید آن به شدت به‌صرفه است. ولی در جریان تولید موشک با وضعیت دیگری مواجهیم. اول اینکه موشک را بدون قید و شرط نمی‌فروشند یا برخی کشور‌ها به دلایل امنیتی علاقه ندارند که در تامین نیازشان به این کالا‌ها…
جمهوری اسلامی عمق حکمرانی اقتصادی ندارد
جمهوری اسلامی عمق حکمرانی اقتصادی ندارد - برنامه گفت‌وگوی ویژه خبری شب گذشته با حضور عادل پیغامی اقتصاددان و سیداحسان خاندوزی عضو هیئت علمی دانشکده اقتصاد دانشگاه علامه طباطبایی برگزار شد.
کپی‌برداری «عین‌به‌عین»
کپی‌برداری «عین‌به‌عین» - انتظار می‌رفت که علیخانی هم در قسمت اول برنامه «عصرجدید» به کپی بودن «عین‌به‌عین» برنامه‌اش و شباهت آن با برنامه مشهور «گات تلنت‌ آمریکایی» اشاره کند و در مقایسه‌ای از ویژگی‌های احتمالاً متفاوت نسخه ایرانی این برنامه بگوید؛ علیخانی اما ترجیح داد در این زمینه حرفی نزند!
اشتباه جالب در مراسم استقبال از رئیس جمهور در هرمزگان
اشتباه جالب در مراسم استقبال از رئیس جمهور در هرمزگان - مراسم استقبال از رئیس جمهور در سفر به استان هرمزگان.
توزیع عجیب کیک 40 سالگی انقلاب توسط یک روحانی!
توزیع عجیب کیک 40 سالگی انقلاب توسط یک روحانی! - در ویدیویی که در فضای مجازی داغ شده شاهد پخش کیک 40 سالگی جمهوری اسلامی
ادامه‌ی سکوت ضرغامی درباره‌ی انتقال آرشیو صداوسیما به شبکه من و تو
ادامه‌ی سکوت ضرغامی درباره‌ی انتقال آرشیو صداوسیما به شبکه من و تو - چند سالی است از جمله روزهای اخیر که با نزدیک شدن به مقاطعی از جمله دهه‌ی فجر، شبکه‌های تلویزیونی فارسی خارج کشور مانند بی‌بی‌سی و من‌وتو مستندهایی از زمان انقلاب پخش می‌کنند که جزو آرشیو صداوسیما بوده است ولی تا امروز مشخص نشده است که چطور و توسط چه کسانی به دست آنها رسیده است؟
جنجال شبیه‌سازی بیعت امام و همافران ارتش توسط علم‌الهدی در مشهد
جنجال شبیه‌سازی بیعت امام و همافران ارتش توسط علم‌الهدی در مشهد - دیدار و سلام نظامی فرماندهان نیروی هوایی ارتش به سیداحمد علم‌الهدی، امام جمعه مشهد انتقادهایی را در پی داشته است.