چهارشنبه ۳ بهمن ۱۳۹۷ / Wednesday, 23 January, 2019

لبه تاریکی: فیشینگ و ضد فیشینگ‌


لبه تاریکی: فیشینگ و ضد فیشینگ‌
واژه <فیشینگ> به معنی حقه‌بازی از طریق ارسال ایمیل‌های فریبنده و برپاكردن سایت‌های قلابی و گول‌زننده به قصد ربودن اطلاعات باارزش كاربر مانند رمزعبور، شماره كارت اعتباری و مشخصات فردی است.كلمه Phishing در زبان انگلیسی نیز یك واژه جدید است كه برخی آن را مخفف عبارت Password Harvesting Fishing (شكار كردن رمزعبور كاربر از طریق یك طعمه) و برخی دیگر آن را استعاره‌ای از كلمه Fishing (ماهیگیری) تعبیر كرده‌اند. سازندگان این واژه كوشیده‌اند با جایگزین كردن Ph به جای F مفهوم فریفتن را به مخاطب القا كنند. این عمل مجرمانه جدید در شبكه اینترنت می‌رود كه به یك پدیده و معضل گسترده تبدیل شود. مقاله‌ای با استفاده از اطلاعات سایت گروه مبارزه با فیشینگ تهیه‌كرده‌ام. این مطلب را بخوانید و مواظب باشید گول نخورید!
كلیك و بعد ...
شكل ۱ تصویر یك نامه الكترونیكی را نشان‌می‌دهد. نامه با فرمتی صددرصد شبیه فرمت سایت PayPal (سایت معروف مبادله پول میان كاربرانی كه كارت اعتباری دارند) طراحی شده است. در ابتدای نامه با لحنی متین و ظاهرا منطقی توضیح داده شده كه به دلیل نقص فنی بعضی از سرورهای سایت PayPal ، اطلاعات برخی كاربران دچار خرابی و نقص شده و نامه از كاربر می‌خواهد با كلیك كردن روی لینك ضمیمه، نامه كنترل كند كه آیا او جزو كاربرانی است كه اطلاعاتش در اثر این حادثه آسیب دید است یا نه. در انتهای نامه در یادداشتی تحت عنوان <از رمزعبور خود محافظت كنید> اكیداً به كاربر توصیه شده است از دادن رمزعبور خود به دیگران بپرهیزد و به او هشدار داده شده كه اگر سایتی یا فردی از شما رمزعبور خواست، به هیچ عنوان درخواست او را اجابت نكنید و فقط و فقط داخل سایت PayPal عمل ورود نام كاربری و رمزعبور را انجام دهید.
این نامه خودش جعلی است و اگر به آن لینك مراجعه كنید اطلاعاتتان برباد خواهد رفت ! اگر خوب به لینك موجود در نامه نگاه كنید مشاهده خواهید كرد كه در این لینك دقیقاً از آدرس سایت واقعی PayPal استفاده شده است. پس حقه‌ كار كجاست؟ حقه‌اش این است كه متن یك لینك می‌تواند متفاوت از خود آن لینك باشد. مثلا عبارت <اینجا را كلیك كنید> ممكن است به آدرس www.fishingfishing.com مرتبط شده باشد. اما عبارت www.yahoo.com نیز می‌تواند به همان آدرس مرتبط شده باشد! اگر قبل از كلیك كردن روی یك لینك به آدرس واقعی پشت لینك (كه در پایین صفحه مرورگر یا بالای آن به نمایش در‌می‌آید) دقت كنید، موضوع را متوجه خواهید شد. من خودم چند وقت پیش ایمیلی از همین نوع دریافت كردم كه خوشبختانه به صورت تصادفی متوجه شدم آدرس سایت موجود در آن www.yah۰o.com و نه www.yahoo.com است (به جای حرف o از عدد صفر استفاده شده بود). اخیرا در یك مورد مشابه، یكی از همكارانم در ماهنامه شبكه نامه‌ای به ظاهر از طرف سایت اوركات (www.orkut.com) دریافت كرده بود مبنی بر این‌كه یك نفر در اوركات به نام فلانی شما را به لیست دوستان خود اضافه كرده است ، برای تأیید او <اینجا را كلیك كنید>. ولی بعداً متوجه شده بود كه آدرس سایت واقعی سایت مذكور www.۰rkut.com بوده است! نكته جالب این است كه گاهی اوقات برای بیشتر گول زدن كاربر به او هشدار داده می‌شود كه گول فریبكاران را نخورد! این روش نسبتاً تازه در فریب دادن آدم‌ها را شاید بتوان محصول افزایش سطح تحصیلات دزدان عصر جدید دانست! یا آن را نوعی مهندسی اجتماعی محسوب نمود. این بی‌شباهت به رفتار برخی گدایان جدید شهر تهران و دیگر شهرهای بزرگ ایران نیست كه وقتی به یك عابر می‌رسند با صد ترفند می‌خواهند او را قانع كنند كه گدا نیستند بلكه شهروند محترمی هستند كه تصادفاً كیف پولشان را جا گذاشته‌اند و برای مراجعت به منزل نیاز به كمی پول دارند. ایده اصلی پشت حقه فیشینگ این است كه <یك دروغ هرچقدر هم كه مزخرف یا بی‌ربط باشد، بالاخره آدم‌های ساده لوحی پیدا خواهند شد كه آن را باور كنند!> واژه فیشینگ استعاره‌ای است از قلاب و طعمه ماهیگیری. وقتی آن را به آب می‌اندازید، سرانجام كسی پیدا خواهد شد كه به دام آن بیفتد.كاری كه فیشرها انجام می‌دهند این است كه نام، لوگو، سایت وب و به طور كلی <اعتبار> موسسات و شركت‌های معتبر و خوش‌نام را می‌ربایند. خود را به جای آنان جا می‌زنند و از این طریق اطلاعات ذی‌قیمت كاربران ساده‌لوح را می‌ربایند. آمارها نشان می‌دهد كه ۵ درصد از كاربرانی كه در معرض حملات فیشرها قرارمی‌گیرند، سرانجام فریب می‌خورند و آنچه را كه نباید انجام دهند، انجام می‌دهند. نتیجه چیست؟ به سرقت رفتن هویت دیجیتالی، اطلاعات حساس و مهم شخصی و خصوصی و غالبا زیان مالی فرد قربانی و البته پشیمانی...
لطفا اینجا را كلیك كنید !
آمارها نشان می‌دهند كه حجم حملات نوع فیشینگ در اینترنت به حدود دو هزار حمله در ماه رسیده است. این میزان، در مقایسه با حجم نامه‌های ناخواسته (Spam) در شبكه اینترنت هنوز زیاد نیست ولی همین مقدار نیز قابل توجه و نگران‌كننده است. روند رو به رشد فیشینگ نشان می‌دهد كه این پدیده هر ماه حدود ۵۰ درصد رشد می‌كند. تقریبا ۹۵ درصد حملات فیشینگ از طریق ارسال ایمیل‌ از طرف آدرس‌های غیر واقعی انجام می‌شود. تعداد اندكی از این ایمیل‌ها نیز از سوی آدرس‌هایی ارسال می‌شوند كه از ترفندهای روانشناسی برای گول زدن افراد استفاده كرده اند. مثلاً ممكن است دارنده یك كارت اعتباری، نامه‌ای از طرف آدرس supportverify-visa.com دریافت كند. در حقیقت این یك آدرس معتبر متعلق به Visa نیست بلكه ظاهرش شبیه آن است. گاهی اوقات نیز از آدرس‌های جعلی منتسب به سایت‌های وب معروف استفاده می‌شود. مثلا برای ربودن رمزعبور كاربران یاهو ممكن است از یك آدرس غیرواقعی مثل billingdepartment@yahoo.com استفاده شود تا كاربران ساده لوح را به واردكردن رمزعبور خود در سایت یاهو ترغیب كند.آمارها همچنین نشان می‌دهند كه مبدا ۳۵ درصد حملات فیشینگ، سایت‌هایی است كه در كشور آمریكا میزبانی می‌شوند و كشورهای كره‌جنوبی، چین، روسیه و انگلستان در رتبه‌های بعدی سرچشمه فیشینگ در اینترنت قراردارند. نكته جالب‌تر این‌كه قربانیان اصلی این حملات نیز این روزها سایت‌های آمریكایی، به‌خصوص بانك‌های معروف این كشور هستند. تقریبا ۳۵ درصد حملات فیشرها متوجه بانك Citibank است. ظاهرا این بانك مشهور طعمه لذیذی برای صیادان فریبكار دنیای فیشینگ است.سایت‌های متعلق به موسسات مالی، علی‌الخصوص بانك‌های خوش‌نام، هدف اصلی فیشرها هستند. طی ماه‌های اخیر سایت‌های eBay ،Paypal ، AOL و US Bank از دیگر اهداف اصلی این حملات بوده‌اند.نكته جالب دیگر در ارتباط با حملات فیشینگ این است كه بر اساس آمار گروه مبارزه با فیشینگ، طی دو ماه ژوئن و جولای ۲۰۰۴ طول عمر هر حمله فیشینگ از دو نیم روز به ۶ روز رسیده است. این مدت زمان مربوط به طول بازه زمانی است كه یك سایت قلابی برای انجام حملات فیشینگ استفاده می‌كند. معنای این افزایش طول عمر این است كه به نسبت گذشته، شهامت فیشرها بیشتر شده است. آن‌ها در ابتدای پیدایش این سبك جدید حقه‌بازی، بسیار ترسو بودند و می‌كوشیدند مرتباً سایت‌های مبدا‡ حملات فیشینگ خود را تغییر دهند تا ردپایی از آن‌ها باقی نماند. اما گویا به تدریج متوجه شدند كه با مردمی سروكار دارند كه از آنچه فكر می‌كردند ساده‌لوح‌ترند و بنابراین شهامتشان بیشتر شده و اكنون متوسط طول عمر هر حمله به نزدیك یك هفته و ركورد طولانی‌ترین حمله فیشینگ به ۳۱ روز رسیده است (به زبان دیگر سایت جعلی مرتبط با این حمله به‌طور۳۱ روز پیوسته آن‌لاین بوده است).
آناتومی یك حمله فیشینگ
در اكثر موارد، اطلاعاتی كه از طریق حملات فیشینگ از كاربران قربانی جمع‌آوری می‌شود، داخل سایت وبی كه برای فریب دادن كاربر برپا شده ذخیره می‌گردد و تعداد اندكی از فیشرها از مكانیزم‌های پیشرفته‌تری برای ارسال خودكار اطلاعات جمع‌آوری شده به سمت آدرس ایمیل فیشر (یا سایت وب اصلی متعلق به او) استفاده می‌كنند. بنابراین وقتی كه یك كاربر فریب می‌خورد و روی لینكی كه داخل ایمیل قلابی قرار دارد كلیك می‌كند، اطلاعاتی كه از طریق فرم‌های گول زننده در داخل سایت جعلی جمعآوری می‌شود، همانجا ذخیره می‌شود. پلیس و نیروی‌های امنیتی می‌توانند بعدا از طریق دنبال كردن رد كسانی كه داخل آن سایت Login كرده‌اند به هویت فیشرهای پشت یك حمله پی‌ببرند. بنابراین یافتن این گروه از مجرمان فضای سایبر برای نیروهای متخصص پلیس كار چندان دشواری نیست. دست‌كم تا موقعی كه تكنیك‌های پیشرفته‌تری برای این نوع حقه‌بازی ابداع نشده‌است، اوضاع چنین است.در یكی از مواردی كه گروه مبارزه با فیشینگ ردیابی كرده‌ است، مشخص شده كه مهاجم یا مهاجمین ابتدا چند سایت معمولی یا سرور‌هایی كه از طریق اینترنت قابل دسترسی هستند را یافته و پس از پیدا كردن نقطه ضعف یا رخنه امنیتی موجود در آن سرورها، یك نرم‌افزار وب سرور كوچك به درون آن سرور فرستاده‌اند. در این مورد خاص، گویا از طریق فرامینTCP/IP معلوم شده كه نرم‌افزار مذكور خود را با نام SHS (شاید مخفف Small HTTP Server) معرفی كرده است. بنابراین نكته مهمی كه عموم مردم باید درباره پیامد‌های این نوع حملات بدانند این است كه نه تنها كاربران فریب می‌خورند، بلكه گاهی اوقات صاحبان سایت‌ها و سرورهایی كه دارای رخنه امنیتی هستند و خود نسبت به وجود این رخنه امنیتی آگاه نیستند نیز به نوعی قربانی این حملات محسوب می‌شوند. زیرا از سایت آنان ، بدون اینكه خود بدانند، برای برپا كردن سایت‌های جعلی استفاده شده است.


منبع : ماهنامه شبکه

مطالب مرتبط

اینترنت

اینترنت
زیر ساخت اینترنت
اینترنت از مجموعه ای شبکه کامپیوتری ( بزرگ ، کوچک ) تشکیل شده است . شبکه های فوق با روش های متفاوتی بیکدیگر متصل و موجودیت واحدی با نام "اینترنت " را بوجود آورده اند. نام در نظر گرفته شده برای شبکه فوق از ترکیب واژه های " Interconnected" و " Network" انتخاب شده است . ( شبکه های بهم مرتبط )اینترنت فعالیت اولیه خود را از سال ۱۹۶۹ و با چهار دستگاه کامپیوتر میزبان (host) آغاز و پس از رشد باورنکردنی خود ، تعداد کامپیوترهای میزبان در شبکه به بیش از ده ها میلیون دستگاه رسیده است . اینترنت به هیچ سازمان و یا موسسه خاصی در جهان تعلق ندارد. عدم تعلق اینترنت به یک سازمان ویا موسسه بمنزله عدم وجود سازمانها و انجمن های مربوطه برای استانداردسازی نیست .یکی از این نوع انجمن ها، "انجمن اینترنت " است که در سال ۱۹۹۲ با هدف تبین سیاست ها و پروتکل های مورد نظر جهت اتصال به شبکه تاسیس شده است.
سلسله مراتب شبکه های کامپیوتری
هر کامپیوتری که به شبکه اینترنت متصل می گردد ، بخشی از شبکه تلقی می گردد. مثلا" می توان با استفاده از تلفن ( منزل ) به یک مرکز ارائه دهنده خدمات اینترنت (ISP) متصل و از اینترنت استفاده کرد. در چنین حالتی کامپیوتر مورد نظر بعنوان بخشی از شبکه بزرگ اینترنت محسوب خواهد شد. .برخی از کاربران در ادارات خود و با استفاده از بستر ایجاد شده ، به اینترنت متصل می گردند. در مدل فوق ، کاربران در ابتدا از شبکه محلی نصب شده در سازمان استفاده می نمایند. شبکه فوق با استفاده از خطوط مخابراتی خاص و یا سایر امکانات مربوطه به یک مرکز ارائه دهنده خدمات اینترنت متصل شده است . مرکز ارائه دهنده خدمات اینترنت نیز ممکن است به یک شبکه بزرگتر متصل شده باشد. اینترنت ، شبکه ای است که از شبکه های بیشماری تشکیل شده است ( شبکه ای از سایر شبکه ها )
اکثر شرکت های مخابراتی بزرگ دارای ستون فقرات اختصاصی برای ارتباط ناحیه های متفاوت می باشند. در هر ناحیه ، شرکت مخابراتی دارای یک " نقطه حضور " (POP : Point of Presence) است . POP ، مکانی است که کاربران محلی با استفاده از آن به شبکه شرکت مخابراتی متصل می گردند. ( بمنظور ارتباط با شبکه از خطوط تلفن معمولی و یا خطوط اختصاصی استفاده می گردد).در مدل فوق ، چندین شبکه سطح بالا وجود داشته که توسط " نقاط دستیابی شبکه " (NAP :Network Access Points) به یکدیگر مرتبط می گردند. فرض کنید ، شرکت A یک مرکزارائه دهنده خدمات اینترنت بزرگ باشد . در هر شهرستان اصلی ، شرکت A دارای یک POP است . هر یک از POP ها دارای امکانات گسترده ای بمنظور تماس کاربران محلی می باشند .شرکت A بمنظور اتصال POP ها بیکدیگر و شرکت، از خطوط اختصاصی فیبر نوری استفاده می نماید. .فرض کنید شرکت B ، یک مرکز ارائه دهنده خدمات اینترنت همکار باشد.شرکت B ، ساختمانهای بزرگی را در شهرهای اصلی ایجاد و ماشین های سرویس دهنده اینترنت را در آنها مستقر نموده است . شرکت B از خطوط اختصاصی فیبر نوری برای ارتباط ساختمانهای استفاده می نماید. در مدل فوق ، تمام مشترکین شرکت A قادر به برقراری ارتباط با یکدیگر خواهند بود. وضعیت مشترکین شرکت B نیز مشابه مشترکین شرکت A است . آنها نیز قادر به برقراری ارتباط با یکدیگر خواهند بود. در چنین حالتی امکان برقراری ارتباط بین مشترکین شرکت A و مشترکین شرکت B وجود ندارد. بدین منظور شرکت های A و B تصمیم می گیرند از طریق NAP در شهرهای متفاوت بیکدیگر متصل گردند. ترافیک موجود بین دو شرکت از طریق شبکه های داخلی و NAP انجام خواهد شد. در اینترنت ، هزاران مرکز ارائه دهنده سرویس اینترنت بزرگ از طریق NAP در شهرهای متفاوت بیکدیگر متصل می گردند. در نقاط فوق (NAP) روزانه میلیاردها بایت اطلاعات جابجا می گردد. اینترنت ، مجموعه ای از شبکه های بسیار بزرگ بوده که تمام آنها از طریق NAP بیکدیگر مرتبط می گردند. در چنین حالتی هر کامپیوتر موجود در اینترنت قادر به ارتباط با سایر کامپیوترهای موجود در شبکه خواهد بود.تمام شبکه های کامپیوتری از طریق NAP ، ستون فقرات ایجاد شده و روتر قادر به ارتباط بایکدیگر خواهند بود. پیام ارسالی توسط یک کاربر اینترنت از چندین شبکه متفاوت عبور تا به کامپیوتر مورد نظر برسد. فرآیند فوق در کمتر از یک ثانیه انجام خواهد شد. روتر، مسیریک بسته اطلاعاتی ارسالی توسط یک کامپیوتر برای کامپیوتر دیگر را تعیین می کند. روترها کامپیوترهای خاصی می باشند که پیام های ارسال شده توسط کاربران اینترنت با وجود هزاران مسیر موجود را مسیریابی و در اختیار دریافت کنندگان مربوطه قرار خواهد داد. روتر دو کار اساسی را در شبکه انجام می دهد :ایجاد اطمینان در رابطه با عدم ارسال اطلاعات به مکانهائی که به آنها نیاز نمی باشد.
اطمینان از ارسال صجیح اطلاعات به مقصد مورد نظر
روترها بمنظور انجام عملیات فوق ، می بایست دو شبکه مجزا را بیکدیگر متصل نمایند. روتر باعث ارسال اطلاعات یک شبکه به شبکه دیگر ، حفاظت شبکه ها از یکدیگر و پیشگیری از ترافیک می گردد. با توجه به اینکه اینترنت از هزاران شبکه کوچکتر تشکیل شده است ، استفاده از روتر یک ضرورت است . در سال ۱۹۸۷ موسسه NSF ، اولین شبکه با ستون فقرات پر سرعت را ایجاد کرد. شبکه فوق NSFNET نامیده شد. در این شبکه از یک خط اختصاصی T۱ استفاده و ۱۷۰ شبکه کوچکتر بیکدیگر متصل می گردیدند. سرعت شبکه فوق ۱.۵۴۴ مگابیت در ثانیه بود. در ادامه شرکت های IBM ، MCI و Merit ، شبکه فوق را توسعه و ستون فقرات آن را به T۳ تبدیل کردند( ۴۵ مگابیت در ثانیه ) . برای ستون فقرات شبکه از خطوط فیبرنوری (fiber optic trunk) استفاده گردید.هر trunk از چندین کابل فیبرر نوری تشکیل می گردد( بمنظور افزایش ظرفیت) .
پروتکل اینترنت
هر ماشین موجود در اینترنت دارای یک شماره شناسائی منحصر بفرد است. این شماره شناسائی ، آدرس IP)Internet Protocol) نامیده می گردد. پروتکل فوق مشابه یک زبان ارتباطی مشترک برای گفتگوی کامپیوترهای موجود در اینترنت است . پروتکل ، به مجموعه قوانینی اطلاق می گردد که با استناد به آن گفتگو و تبادل اطلاعاتی بین دو کامپیوتر میسر خواهد شد. IP دارای فرمتی بصورت :۲۱۱.۲۷.۶۵.۱۳۸ است . بخاطر سپردن آدرس های IP بمنظور دستیابی به کامپیوتر مورد نطر، مشکل است . بدین منظور هر کامپیوتر دارای نام انحصاری خود شده و از طریق سیستمی دیگر ، آدرس IP به نام درنظر گرفته شده برای کامپیوتر ، نسبت داده می شود. در آغاز شکل گیری اینترنت ، تعداد کامپیوترهای موجود در شبکه بسیار کم بود و هر کاربر که قصد استفاده از شبکه را داشت ، پس از اتصال به شبکه از آدرس IP کامپیوتر مورد نظر برای برقراری ارتباط استفاده می کرد. روش فوق مادامیکه تعداد کامپیوترهای میزبان کم بودند، مفید واقع گردید ولی همزمان با افزایش تعداد کامپیوترهای میزبان در شبکه اینترنت ، کارآئی روش فوق بشدت افت و غیرقابل استفاده گردید.بمنظور حل مشکل فوق از یک فایل ساده متنی که توسط " مرکز اطلاعات شبکه " (NIC) پشتیبانی می گردید ، استفاده گردید.بموازات رشد اینترنت و ورود کامپیوترهای میزبان بیشتر در شبکه ، حجم فایل فوق افزایش و بدلیل سایر مسائل جانبی ، عملا" استفاده از روش فوق برای برطرف مشکل " تبدیل نام به آدرس " فاقد کارآئی لازم بود. درسال ۱۹۸۳ ، سیستم DNS(Domain Name System) ارائه گردید. سیستم فوق مسئول تطبیق نام به آدرس، بصورت اتوماتیک است . بدین ترتیب کاربران اینترنت بمنظور اتصال به یک کامپیوتر میزبان ، صرفا" می تواتند نام آن را مشخص کرده و با استفاده از DNS ، آدرس IP مربوطه آن مشخص تا زمینه برقراری ارتباط فراهم گردد.
منظور از " نام" چیست ؟
در زمان استفاده از وب و یا ارسال یک E-Mail از یک "نام حوزه" استفاده می گردد. مثلا" URL)Uniform Resource Locator) مربوط به http://www.oursite.com شامل " نام حوزه " oursite.com است . در زمان استفاده از "نام حوزه " ، می بایست از سرویس دهندگان DNS بمنظور ترجمه نام به آدرس استفاده شود. سرویس دهندگان DNS درخواست هائی را از برنامه ها و یا سایر سرویس دهندگان DNS بمنظور تبدیل نام به آدرس دریافت می نمایند. سرویس دهنده DNS در زمان دریافت یک درخواست ، بر اساس یکی از روش های زیر با آن برخورد خواهد کرد :
قادر به پاسخ دادن به درخواست است. IP مورد نظر برای نام درخواست شده را می داند .
قادر به ارتباط با یک سرویس دهنده DNS دیگر بمنظور یافتن آدرس IP نام درخواست شده است.( عملیات فوق ممکن است تکرارگردد) اعلام " عدم آگاهی از آدرس IP درخواست شده " و مشخص کردن آدرس IP یک سرویس دهنده DNS دیگر که آگاهی بیشتری دارد.
ارائه یک پیام خطاء در رابطه با عدم یافتن آدرس برای نام درخواست شده
فرض نمائید ، آدرس http://www.oursite.com در برنامه مرورگر ( IE) تایپ شده باشد. مرورگر با یک سرویس دهنده DNS بمنظور دریافت آدرس IP ارتباط برقرار می نماید. سرویس دهنده DNS عملیات جستجو برای یافتن آدرس IP را از یکی از سرویس دهندگان DNS سطح ریشه ، آغاز می نماید. سرویس دهندگان ریشه، از آدرس های IP تمام سرویس دهندگان DNS که شامل بالاترین سطح نامگذاری حوزه ها ( COM ، NET ،ORG و ...) آگاهی دارند. سرویس دهنده DNS ، درخواست آدرس http://www.oursite.com را نموده و سرویس دهنده ریشه اعلام می نماید که " من آدرس فوق را نمی دانم ولی آدرس IP مربوط به سرویس دهنده COM این است ". در ادامه سرویس دهنده DNS شما با سرویس دهنده DNS مربوط به حوزه COM ارتباط و درخواست آدرس IP سایت مورد نظر را می نماید .سرویس دهنده فوق آدرس های IP مربوط به سرویس دهنده ای که قادر به در اختیار گذاشتن آدرس IP سایت مورد نظر است را در اختیار سرویس دهنده DNS شما قرار خواهد داد. در ادامه سرویس دهنده DNS با سرویس دهنده DNS مربوطه تماس و درخواست آدرس IP سایت مورد نطر را می نماید ، سرویس دهنده DNS آدرس IP سایت درخواست شده را در اختیار سرویس دهنده DNS شما قرار خواهد داد. با مشخص شده آدرس IP سایت مورد نظر ، امکان اتصال به سایت فراهم خواهد شد. از نکات قابل توجه سیستم فوق ، وجود چندین سرویس دهنده هم سطح DNS است .بنابراین در صورتیکه یکی از آنها با اشکال مواجه گردد ، از سایر سرویس دهندگان بمنظور ترجمه نام به آدرس استفاده می گردد. یکی دیگر از ویژگی های سیستم فوق ، امکان Cacheing است. زمانیکه یک سرویس دهنده DNS به یک درخواست پاسخ لازم را داد ، آدرس IP مربوطه ای را Cache خواهد کرد. در ادامه زمانیکه درخواستی برای یکی از حوزه های COM واصل گردد ، سرویس دهنده DNS از آدرس Cache شده استفاده خواهد کرد. سرویس دهندگان DNS روزانه به میلیاردها درخواست پاسخ می دهند. سیستم فوق از یک بانک اطلاعاتی توزیع شده بمنظور ارائه خدمات به متقاضیان استفاده می نماید.
سرویس دهندگان وب
امکانات و سرویس های موجود بر روی اینترنت از طریق سرویس دهندگان اینترنت انجام می گیرد. تمام ماشین های موجود در اینترنت سرویس دهنده و یا سرویس گیرنده می باشند. ماشین هائی که برای سایر ماشین ها ، خدماتی را ارائه می نمایند ، سرویس دهنده نامیده می شوند. ماشین هائی که از خدمات فوق استفاده می نمایند ، سرویس گیرنده می باشند. اینترنت شامل سرویس دهندگان متعددی نظیر سرویس دهنده وب ، سرویس دهنده پست الکترونیکی و ... بمنظور پاسخگوئی به نیازهای متعدد کاربران اینترنت می باشد. زمانیکه به یک وب سایت متصل و درخواست یک صفحه اطلاعات می شود ، کامپیوتر درخواست کننده بمنزله یک سرویس گیرنده تلقی می گردد. در این حالت درخواست شما ( بعنوان سرویس گیرنده ) در اختیار سرویس دهنده وب گذاشته می شود. سرویس دهنده صفحه درخواستی را پیدا و آن را برای متقاضی ارسال خواهد داشت . در مدل فوق کاربران و سرویس گیرندگان از یک مرورگر وب برای اعلام درخواست خود استفاده و سرویس دهندگان وب مسئول دریافت درخواست و ارسال اطلاعات مورد نظر برای سرویس گیرندگان می باشند.یک سرویس دهنده دارای یک آدرس IP ایستا ( ثابت ) بوده که تغییر نخواهد کرد. کامپیوتری که با استفاده از آن به اینترنت متصل می گردید ، دارای یک IP متغیر بوده که توسط ISP مربوطه به شما اختصاص داده می شود. آدرسIP تخصیص یافته در طول مدت اتصال به اینترنت ( یک جلسه کاری ) ثابت بوده و تغییر نخواهد کرد. آدرس IP نسبت داده به شما در آینده و تماس مجدد با ISP ممکن است تغییر نماید. مراکز ISP برای هر یک از پورت های خود یک IP ایستا را نسبت می دهند. بدیهی است در آینده با توجه به پورت مورد نظر که در اختیار شما قرار داده می شود، ممکن است آدرس IP نسبت به قبل متفاوت باشد. هر یک از سرویس دهندگان ، سرویس های خود را از طریق پورت های مشخصی انجام می دهند. مثلا" در صورتیکه بر روی یک ماشین ، سرویس دهندگان وب و FTP مستقر شده باشند ، سرویس دهنده وب معمولا" از پورت ۸۰ و سرویس دهنده FTP از پورت ۲۱ استفاده می نمایند. در چنین حالتی سرویس گیرندگان از خدمات یک سرویس خاص که دارای یک آدرس IP و یک شماره پورت منخصر بفرد است ، استفاده می نمایند. زمانیکه سرویس گیرنده ، از طریق یک پورت خاص به یک سرویس متصل می گردد ، بمنظور استفاده از سرویس مورد نظر، از یک پروتکل خاص استفاده خواهد شد.. پروتکل ها اغلب بصورت متنی بوده و نحوه مکالمه بین سرویس گیرنده و سرویس دهنده را تبین می نمایند. سرویس گیرنده وب و سرویس دهنده وب از پروتکل HTTP)Hypertext Transfer Protocol) برای برقراری مکالمه اطلاعاتی بین خود، استفاده می نمایند.
شبکه ها ، روترها ، NAPs ، ISPs ، سرویس دهندگان DNS و سرویس دهندگان قدرتمند، همگی سهمی در شکل گیری و سرویس دهی بزرگترین شبکه موجود در سطح جهان ( اینترنت ) را برعهده دارند. عناصر فوق در زندگی مدرن امروزی جایگاهی ویژه دارند. بدون وجود آنها ، اینترنتی وجود نخواهد داشت و بدون وجود اینترنت ، زندگی امروز بشریت را تعریفی دیگر لازم است !

وبگردی
تجمع بازنشستگان مقابل وزارت کار
تجمع بازنشستگان مقابل وزارت کار - صبح سه‌شنبه (۲ بهمن) جمعی از بازنشستگان کشور از جمله معلمان بازنشسته در اعتراض به وضعیت معیشتی و همچنین وضعیت نامشخص صندوق بازنشستگی، روبروی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی تجمع کردند و همین مسأله هشتگ #بازنشستگان را در فضای مجازی پربازتاب کرد.
دوربین مخفی ساختمان لواسان داماد شمخانی و فاطمه حسینی
دوربین مخفی ساختمان لواسان داماد شمخانی و فاطمه حسینی - همه چیز درباره ساخت و ساز فاطمه حسینی، داماد شمخانی و داماد صفدرحسینی | سر کشیدن دوربین مخفی شهرداد به ساختمان های آقازاده ها در لواسان! | پخش اختصاصی از صفحه آپارات آوانت
ماجرای دختربازی اسلامی از زبان رحیم پورازغدی
ماجرای دختربازی اسلامی از زبان رحیم پورازغدی - رحیم پورازغدی در مراسمی که با موضوع فجای مجازی بود،گفت: دختر خانم چادری یک عکس آنچنانی از خودش گذاشته و نوشته زن نباید قربانی نگاه شهوت مردانه بشه، بعد پسره زیر پستش نوشته"ما رایت الا جمیلا"
ما به نمایندگی از امام زمان (عج) و به نمایندگی از خدا در امور مردم دخالت می کنیم.
ما به نمایندگی از امام زمان (عج) و به نمایندگی از خدا در امور مردم دخالت می کنیم. - رئیس کل دادگستری خراسان رضوی: ما در نظام جمهوری اسلامی به نمایندگی از امام زمان (عج) و به نمایندگی از خدا در امور مردم دخالت می کنیم. اگر فردی در زمان طاغوت در زندان بود، حبسش از مجازات اخروی او کم نمی کرد اما امروز اگر این تحمل کیفر یا قصاص و شلاق و دیگر احکام توسط حکام اسلامی و شرعی انجام می شوند یکی از آثار اخروی آن برای محکومان این است که این مجازات در آخرت از آنها برداشته می شود
جزئیاتی از منشا بوی بد تهران / فیلم
جزئیاتی از منشا بوی بد تهران / فیلم - بعد از فروکش کردن گازها، به حفاری ادامه دادیم و به یک مخزن بزرگ و استثنایی رسیدیم که بسیار عظیم تر از آنی بود که تصور می کردیم برای جایی مثل پلاسکو ساخته شود. برآورد ما از ابعاد این انبار فاضلاب این است که بین 400 الی 500 متر مکعب وسعت دارد و گازهای محبوس شده در این انبار در چندین دهه برای انتشار بوی بد در محدوده بزرگی از تهران کفایت می کند.
کلیپ جنجالی مهدی یراحی در باره جنگ / پاره سنگ
کلیپ جنجالی مهدی یراحی در باره جنگ / پاره سنگ - مهدی یراحی، خواننده ای که اخیرا موزیک ویدئوی جدید و اعتراضی خود با نام «پاره سنگ» را منتشر کرده است، از طرف برخی رسانه ها و مجید فروغی، مدیر روابط عمومی هنری مورد انتقاد قرار گرفته و شایعه هایی درباره ممنوع الفعالیت شدن یراحی به دلیل این ویدئو کلیپ و همچنین پوشیدن لباس کارگران گروه ملی در حمایت از مردم اهواز در کنسرت 6 دی ماه خود مطرح شده است. یراحی از جمله خواننده هایی است که همیشه نسبت به اتفاقات…
اهمیت فیلم صحنه دار و مرگ 10 انسان !
اهمیت فیلم صحنه دار و مرگ 10 انسان ! - گویا تلخی پخش فیلم صحنه دار، بیش از مرگ ۱۰ نفر است. درست همانطور که مسئله حجاب برای خیلی‎ها مهم تر از معیشت مردم است.
آقازاده شورای عالی انقلاب فرهنگی !
آقازاده شورای عالی انقلاب فرهنگی ! - انقلاب فرهنگی از این بالاتر که فرزند عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی در آمریکا تابعیت بگیرد و از آنجا برای ایرانیان سبک زندگی تدریس بکند؟
رقص گروهی دختران دانشگاه الزهرا در حضور آقایان!
رقص گروهی دختران دانشگاه الزهرا در حضور آقایان! - ویدئویی عجیب از حرکات موزون گروهی دختران در دانشگاه الزهرا درحالی در فضای مجازی در حال انتشار است که مردان نیز در این مراسم حضور دارند!
تیپ پسر الهام و فاطمه رجبی در آلمان!
تیپ پسر الهام و فاطمه رجبی در آلمان! - «شباهت عجیب علی الهام استاد هوا فضا در دانشگاهی در آلمان به غلامحسین الهام معاون رئیس جمهور سابق!
حاشیه تازه برای سید احمد خمینی / تصویر
حاشیه تازه برای سید احمد خمینی / تصویر - سید احمد خمینی، نتیجه امام خمینی که چند هفته پیش با ازدواجش خبرساز شده بود، بار دیگر با انتشار عکسی از او و همسرش در حین سوارکاری حساسیت نسبت به خود را برانگیخته است و باعث تحریک مخاطبان و کاربران در فضای مجازی شده است.
شهردار سابق سلامت و مشغول زندگی جدید است !
شهردار سابق سلامت و مشغول زندگی جدید است ! - پس از اولین گفت وگوی رسمی میترا استاد (نجفی) و تایید ازدواجش با محمدعلی نجفی، حالا شهردار سابق، در نخستین واکنش به جنجال ها، عکس تازه ای از خود و میترا استاد در اینستاگرامش منتشر کرده است.