شنبه ۵ خرداد ۱۳۹۷ / Saturday, 26 May, 2018

وبا ، بیماری مهلک و مسری


وبا ، بیماری مهلک و مسری
وبا یكی از بیماری های خطرناك و دارای قدرت سرایت بالا در جوامع مختلف است كه به دلیل میزان بالای مرگ و میر آن همچنان از نگرانی های عمده و تهدیدی بین المللی برای بهداشت عمومی به شمار می رود.این بیماری اسهالی، مخصوص انسان بوده و توسط نوعی باكتری به نام ویبریوكلرا ایجاد می شود. این باكتری كه در سال۱۸۸۴ كشف شد، قادر است ظرف چند ساعت موجب از دست رفتن شدید مایعات بدن و در نهایت مرگ بیمار شود. باكتری ویبریوكلرا پس از گذشتن از سد معده، در روده كوچك تجمع یافته و زیاد می شود و نوعی سم بنام انتروتوكسین ترشح می كند كه سبب دفع مقدار قابل توجهی آب، Nacl ، بیكربنات و پتاسیم به داخل روده می شود. این وقایع منجر به تجمع مقدار زیادی مایع در روده شده و اسهال آبكی روی می دهد. به دنبال آن و در صورتیكه مایعات و الكترولیت های از دست رفته به میزان كافی جبران نشود، شوك و مرگ اتفاق می افتد. میكروب وبا، تحمل خشكی و شرایط اسیدی (Phكمتر از۵/۵) را ندارد به همین خاطر به هنگام شیوع بیماری خوردن آب لیموترش توصیه می شود. بدین ترتیب وبا بیماری وخیمی است كه با جایگزینی سریع و كامل مایعات و درمان های احتمالی می توان از مرگ و میر وسیع این بیماری جلوگیری كرد. نتایج بررسی ها نشان می دهد كه افراد دارای گروه خونی O بیش از همه و گروه خونی AB كمتر از همه در معرض خطر بیماری قرار دارند. این بیماری بیشتر در نقاط گرم و مرطوب و در تمام ماههای سال، به ویژه از اردیبهشت تا آبان ماه دیده می شود.
علایم بالینی بیماری وبا
اولین شكایت بیمار مبتلا به وبا، احساس پُری و غرغر شكم است. پس از یك دوره محرك۱۲ ساعته تا۶ روز (به طور معمولی۱ تا۲ روز پس از آلوده شدن) بیماری وبا به طور ناگهانی با اسهال آبكی سریع السیر، جهنده، بدون درد و دل پیچه، با دفعات اجابت مزاج غیرقابل شمارش و بسیار زیاد شروع می شود. اسهال آبكی شبیه آب برنج بدون بو است و گاهی اوقات بوی ماهی می دهد. همچنین ممكن است بعد از این حالت استفراغِ بدون حالت، تهوع نیز به علایم بیماری اضافه شود. در موارد شدید بیماری، حجم مدفوع از۲۵۰ میلی لیتر به ازای هر كیلوگرم وزن بدن در۲۴ ساعت نیز می گذرد. در این بیماری تب وجود نداشته و گرفتگی (اسپاسم) و درد عضلات پشت ساق پا، ناشی از اختلالات الكترولیتی است. علایم بالینی به موازات كاهش حجم مایعات پیشرفت كرده و به دنبال دهیدراتاسیون و از دست رفتن۳ تا۵ درصد از وزن بدن، عطش و تشنگی ایجاد می شود. هنگامی كه كاهش وزن به۵ تا۸ درصد برسد، كاهش فشار خون، ضعف، افزایش ضربان قلب، سردی پوست و كاهش خاصیت ارتجاعی پوست روی می دهد و در صورتی كه كاهش وزن بیش از۱۰ درصد شود كاهش حجم ادرار، ضعف یا فقدان نبض، گود رفتن چشم، خواب آلودگی و كما به وقوع می پیوندد. در صورت عدم جایگزینی سریع مایعات و الكترولیت های بدن در۲۵ تا۵۰ درصد از موارد این بیماری منجر به مرگ می شود. حدود۹۰ درصد بیماران مبتلا به وبا فاقد علامت های ظاهری همراه با اسهال خفیف هستند. در صورت اسهال آبكی شدید، زمان پیشرفت بیماری از اولین مدفوع شل تا شوك، از۴ تا۱۲ ساعت و تا مرگ،۱۸ ساعت تا چند روز بیشتر طول نمی كشد.
راههای انتقال بیماری
بیماری وبا به طور مستقیم و غیرمستقیم منتقل می شود. سرایت بیماری از طریق تماس مستقیم می تواند با آلوده شدن دست ها و تماس با مواد دفعی و استفراغ بیمار مبتلا به وبا و وسایل و لوازم آلوده به مدفوع بیمار منتقل شود.
راههای تماس غیرمستقیم:
- مصرف آب آلوده به مدفوع (شایعترین روش اكتساب، مصرف آبی است كه با مدفوع انسانی آلوده شده باشد)، دفع ناصحیح فاضلاب و نشت آن به آب آشامیدنی، منابع آب حفاظت شده مانند چاهها، دریاچه ها، استخرها و ... از راههای دیگر انتقال بیماری هستند.
- شنا، استحمام یا شستشوی لوازم آشپزخانه با آب آلوده
- شستشوی سبزی و میوه با آب آلوده
- استفاده از سبزی های آبیاری شده با آب آلوده
- استفاده از یخی كه از آب آلوده تهیه شده باشد
- مصرف غذاهای آلوده در خانه و رستوران
- غذاهای دریایی ناپخته مثل صدف، ماهی و ...
- تغذیه كودكان و نوزادان با بطری (آلوده) به جای شیر مادر نیز می تواند یك عامل انتقال بیماری باشد. (تغذیه با شیر مادر اثر محافظتی دارد)
راههای پیشگیری از بیماری وبا
- از آب آشامیدنی سالم استفاده كنید. چنانچه به سلامت آب مصرفی اطمینان ندارید، آب را جوشانده و یا با استفاده از قرص كلر و یا محلول پركلرین آن را ضدعفونی و سپس مصرف كنید.
- از سبزی و میوه شسته و ضدعفونی شده استفاده كنید. برای این كار سبزی پاك شده را در۵ لیتر آب، همراه با۵ قطره مایع ظرفشویی به مدت۵ دقیقه قرار دهید. پس از آن نصف قاشق چایخوری پركلرین (یك عدد قرص كلر) را در۵ لیتر آب حل كرده و سبزی را به مدت۵ دقیقه در آن نگهداری كنید. سپس سبزی را به خوبی بشویید (كارد، سینی، سبد و سایر موارد استفاده برای پاك كردن سبزی را پس از پایان كار با مایع ظرفشویی به خوبی شستشو دهید.)
- بعد از اجابت مزاج، قبل از غذا و نوشیدن آب، بعد از شستن و تمیز كردن كودك و بعد از دست زدن به مواد غذایی خام نظیر سبزی، گوشت و ... دست ها را به طور كامل با‌ آب و صابون شستشو دهید.
- غذا را به صورت كاملاً پخته و زمانی كه هنوز كاملاً گرم است مصرف كنید و از مصرف غذاهای مانده خودداری كنید.
- از مصرف غذاهای آماده و غیربهداشتی مثل آب میوه، معجون، بستنی، ساندویچ و شیرموز خودداری كنید.
- از دست فروش ها محصولات خوراكی(آب زرشك، بلال و گردو و ...) خریداری نكنید.
- در آب رودخانه و جوی ها و استخرهای آلوده شنا نكنید.
- مواد غذایی را از دسترس مگس و آلودگی های دیگر دور نگه دارید.
- از مصرف یخ غیربهداشتی خودداری كنید.
- از شیر و فرآورده های لبنی پاستوریزه استفاده كنید.
شك بالینی وبا را می توان با شناسایی و پریوكلرا، در مدفوع به اثبات رسانید. بنابراین ضروریست در سایر موارد اسهال حاد آبكی در مدت زمان۲۴ ساعت اول بیماری و قبل از مصرف هر گونه آنتی بیوتیكی، نمونه برداری كرد.
درمان بیماری وبا
با جبران مایعات و املاح دیگر بدن كه در اثر اسهال از دست رفته اند، می توان وبا را به خوبی درمان كرد. سازمان بهداشت جهانی از آنجایی كه دفع سدیم از راه مدفوع زیاد است به منظور تسهیل كار، مصرف ORS را برای انواع بیماری های اسهالی تجویز كرده است. بنابراین بهترین محلول خوراكی كه برای جبران كم آبی و املاح از دست رفته بدن مفید است، ORS است. برای تهیه محلول ORS یك پاكت از محلول را در ظرف محتوی۴ لیتر آب جوشیده و خنك شده ریخته و آنرا بهم بزنید. محلول تهیه شده باید در یخچال نگهداری شود. بعد از هر بار اجابت مزاج شل و آبكی نصف یا یك لیوان از این محلول را بخورید. محلول تهیه شده فقط برای۲۴ ساعت قابل استفاده است و در صورت باقی ماندن آن پس از۲۴ ساعت، باید محلول اضافی دور ریخته شده و دوباره تهیه شود. موارد جدی و شدید اسهال علاوه بر درمان خوراكی به تزریق داخل وریدی سرم نیز نیاز دارند. علاوه بر جبران آب و املاح از دست رفته درمان بیماران با آنتی بیوتیك مناسب نیز ضرورت دارد.
۳ نكته اصلی در درمان بیماری اسهال وجود دارد كه عبارتند از:‌
- در هنگام بروز اسهال از آب و مایعات فراوان استفاده كنید.
- از پودر ORS و مایع درمانی خوراكی استفاده كنید.
- برای درمان قطعی به پزشك مراجعه كنید.

نویسنده: دكتر مرضیه حاجی محمدی


منبع : ماهنامه نفت پارس

مطالب مرتبط

کم خونی داسی شکل

کم خونی داسی شکل
کم خونی داسی شکل یک اختلال خونی است که با هموگلوبین معویب( Hbss ) شناخته می شود. این بیماری میلیون ها نفر را در جهان و حدود ۷۲ هزار نفر را در آمریکا مبتلا ساخته است. این بیماری در یک تولد از هر ۵۰۰ تولد آفریقایی- آمریکایی دیده می شود.
هموگلوبین طبیعی صاف و گرد است و به سلول اجازه عبور آسان از مویرگهای خونی را می دهد. سلولهای هموگلوبین سلول داسی سفت و به شکل داس می باشند. این ملکولهای هموگلوبین تمایل دارند به شکل خوشه ای و در کنار یکدیگر قرار گیرند، بنابراین به راحتی از مویرگهای خونی عبور نمی کنند.
این خوشه ها منجر به توقف جریان خون حمل کننده اکسیژن می گردند.
برخلاف سلولها با هموگلوبین طبیعی که بیش از ۱۲۰ روز زنده هستند، سلولهای داسی بعد از ۲۰-۱۰ روز از بین می روند. این روند طی یک دوره مزمن منجر به بروز کم خونی می گردد. شایعترین انواع ژن سلول داسی عبارتند از :
▪ صفت سلول داسی :
این افراد حامل ژن معیوب – Hbs – هستند اما مقداری هموگلوبین طبیعی – Hba– نیز دارند افراد با صفت سلول داسی معمولاً بدون علامت هستند و می باشند. ممکن است کم خونی خفیف ایجاد گردد.
تحت شرایط پر استرس، خستگی، کاهش اکسیژن و یا عفونت روند داسی شدن رخ می دهد و در نتیجه عوارض بیماری سلول داسی بروز می نماید.
▪ بیماری سلول داسی – هموگلوبین C:
فرد دارای هر دو نوع همگلوبین Hbs وHbc می باشد. هموگلوبین C باعث ایجاد سلولهای هدف می گردد. وجود هموگلوبین طبیعی در کنار این هموگلوبین باعث می شود، فرد علامتی از کم خونی نداشته باشد.
اگر هموگلوبین S داسی با سلول هدف همراه شود منجر به یک کم خونی خفیف تا متوسط می گردد.
این افراد اغلب از بیماری سلول داسی با درجه خفیف رنج می برند.بحران انسداد عروقی، صدمات ارگان ها به علت کم خونی و داسی شدن های مکرر و احتمال بالای عفونت همه صفات مشترکی برای Hbss و Hbsc می باشند.
▪ بیماری سلول داسی – هموگلوبین E :
این نوع مشابه بیماری سلول داسی C است با این تفاوت که یک عنصر در ملکول هموگلوبین جایگزین شده است . این نوع معمولاً در افراد جنوب آسیا مشاهده می شود. برخی افراد با بیماری هموگلوبین E بدون علامت می باشند. هر چند تحت شرایط ویژه نظیر خستگی، کاهش اکسیژن و یا کمبود آهن یک کم خونی خفیف تا متوسط بروز می نماید.
▪ هموگلوبین S – تالاسمی بتا :
این بیماری با ارث رسیدن همزمان ژن های تالاسمی و سلول داسی ایجاد می گردد.این اختلال باعث کم خونی متوسط و شرایطی مشابه ولی خفیف تر از بیماری سلول داسی می گردد. همه اشکال بیماری سلول داسی می توانند عوارض همراه با بیماری را بروز دهند. فرد مبتلا به Hbss به شدت مبتلا خواهد بود.
▪ چه کسی به بیماری سلول داسی مبتلا می شود؟
بیماری سلول داسی به صورت اولیه، افراد جنوب آفریقا و شبه جزیره کارائیب را مبتلا می سازد ولی صفت سلول داسی در خاور میانه، هند، آمریکای لاتین، و نژاد مدیترانه ای یافت می شود.
براساس تخمین، بیش از ۷۲ هزار نفر در ایالات متحده به این بیماری مبتلا هستند. میلیون ها نفر در سراسر جهان از عوارض بیماری سلول داسی رنج می برند. ۲ میلیون نفر آفریقایی – آمریکایی یا ۱۲/۱ جمعیت آمریکا صفت سلول داسی را دارا می باشند.
▪ علل بیماری داسی شکل چیست؟
بیماری داسی یک بیماری ارثی است که توسط یک جهش ژنتیکی ایجاد می شود. این ژنها بر روی ساختاری از سلولها به کروموزم وجود دارند. به طور طبیعی در هر سلول بدن ما ۴۶ یا ۲۳ جفت کرموزم وجود دارد. جفت کرموزوم ۱۱ حاوی ژنهای مسئول تولید هموگلوبین نرمال می باشد.
یک جهش یا اشتباه در این ژنها منجر به بیماری داسی شکل می شود. این جهش در نقاطی از جهان که بیماری مالاریا شایع است بیشتر دیده می شود هر چندافراد دارای صفت داسی به مالاریا مبتلا نمی شوند. صفت داسی حقیقتاً فرد را در برابر انگل مالاریا محافظت می نماید. مالاریا اغلب در آفریقا و نواحی مدیترانه ای اروپا دیده می شود.
کودکی که جهش ژنتیکی را از هر دو والدین به ارث می برد، بیماری سلول داسی شکل مبتلا خواهد شد.
کودکی که جهش را از یکی از والدین به ارث می برد به حامل صفت سلول داسی شکل خواهد بود و می تواند آن را به فرزندانش منتقل سازد.
▪ علائم بیماری سلول داسی شکل چیست؟
علائم و عوارض زیر با بیماری سلول داسی شکل همراه می باشد. هر چند هر فرد علائم متفاوتی را تجربه می کند.آنمی – شایعترین علامت بیماری سلول داسی شکل است. در این بیماری سلول های قرمز خون بصورت سلول داسی شکل تولید می شوند، اما به علت بدشکل بودن توانایی حمل اکسیژن را از دست می دهند. در نتیجه بدن آب را از دست داده و دچار تب می شود. شکل داسی باعث سفتی
سلولها و دام افتادن آنها در عروق می گردد. در نتیجه سلولها در طحال تخریب می شوند و یا به علت عملکرد غیر طبیعی از بین می روند و کاهش در سلولهای قرمز خونی منجر به کم خونی می شود. کم خونی شدید فرد را خسته و رنگ پریده می نماید، همچنین توانایی حمل اکسیژن به بافت ها را با مشکل رو به رو خواهد کرد.
▪ بحران درد یا بحران داسی:
هنگامی که عروق خونی توسط سلولهای داسی شکل مسدود می شوند و جریان خون قطع می شود و بحران درد رخ می دهد که بحران انسداد عروقی نیز نامیده می شود.
درد در تمام نقاط بدن ایجاد می گردد اما اغلب در قفسه سینه، بازوها و پاها احساس می گردد. تورم دردناک انگشتان دست و پا، داکتیلیت نامیده می شود و می تواند در خردسالان و اطفال زیر ۳ سال مشاهده شود. پریاپیسم ( نعوذ دردناک ) یک روند درناک در ناحیه آلت تناسلی مردان می باشد.
هرگونه اختلال در جریان خون منجر به درد، تورم و مرگ بافتی در اثر عدم دریافت خون و اکسیژن کافی می گردد.
▪ سندرم قفسه سینه حاد:
یکی از عوارض خطرناک بیماری سلول داسی شکل، روند داسی شدن در قفسه سینه می باشد. معمولاً به طور ناگهانی و در شرایط پراسترس، عفونت ، تب و کم آبی بدن رخ می دهد.سلولهای داسی شکل به یکدیگر متصل گشته و عروق ریز ریوی را مسدود می سازند. علائم شبیه به پنومونی و شامل تب، درد و تک سرفه شدید می باشد. اپیزودهای متعدد سندرم سینه منجر به صدمه دائمی ریه می گردند.
▪ تجمع سلولهای خونی در طحال:
این فرآیند منجر به کاهش ناگهانی هموگلوبین گشته ودر صورت عدم درمان فوری تهدید کننده حیات می باشد. بدلیل افزایش حجم خون طحال، این عضو بزرگ و دردناک می گردد. بعد از اپیزودهای مکرر، صدمات جدی بر طحال وارد خواهد شد. بسیاری از کودکان مبتلا به بیماری در سن ۸ سالگی دیگر طحال کارایی ندارند چون از طریق جراحی طحال خارج شده و یا دراثر اپیزودهای مکرر عملکرد خود را از دست داده است. احتمال عفونت بزرگترین نگرانی برای اطفال مذکور می باشد. عفونت شایعترین علت مرگ در کودکان زیر ۵ سال، در این گروه می باشد.
▪ سکته:
دیگر عارضه شدید و ناگهانی در بیماران سلول داسی شکل است. سلولهای بد شکل از طریق انسداد عروق خونی بزرگ تغذیه کننده مغز منجر به سکته می گردند. هرگونه اختلال در جریان خون و اکسیژن به مغز منجر به اختلالات عصبی غیرقابل بازگشت می گردد. در ۶۰% بیمارانی که یک بار سکته کرده اند احتمال سکته دوم و سوم نیز وجود دارد.
▪ یرقان، یا زردی پوست ، چشم ها و دهان:
یکی از شایعترین علائم و نشانه های بیماری سلول داسی شکل می باشد، سلولهای داسی شکل به اندازه سلولهای قرمز خونی عمر نمی کند و قبل از این که کبد آن ها را از خون تصفیه نماید سریعاً از بین می روند. بیلی روبین (عامل زرد رنگی) ایجاد شده از این سلولها منجر به یرقان و زردی می گردد.
همه ارگان های مهم تحت تأثیر این بیماری قرار می گیرند. کبد، قلب، کلیه ها، کیسه صفرا ، چشم ها، استخوان ها و مفاصل به علت عملکرد غیر طبیعی سلولهای داسی شکل و عدم وجود جریان خون د رعروق صدمه می بیند. مشکلات عبارتند از:
ـ افزایش عفونتها
ـ زخم های پا
ـ صدمات استخوانی
ـ سنگ های صفراوی
ـ صدمات کلیه و کاهش ادرار
ـ صدمات چشمی
علائم بیماری سلول داسی شکل ممکن است مشابه دیگر اختلالات خونی و مشکلات طبی باشد. همیشه جهت یک تشخیص سریع و دقیق با پزشک خود مشاوره نماید.
▪ بیماری سلول داسی شکل چگونه تشخیص داده می شود؟
علاوه بر شرح حال طبی کامل و معاینه فیزیکی روش های تشخیصی بیماری سلول داسی شکل عبارتند از : آزمایش های خونی و دیگر روش های ارزیابی. هم اکنون غربالگری آزمایش خون نوزادان به منظور شروع درمان هرچه سریعتر صورت می گیرد.
تشخیص اولیه جهت درمان پیشگیری کننده عوارض غیرقابل جبران این بیماری بسیار حیاتی است.
الکتروفورز هموگلوبین یک آزمایش خونی است که در تشخیص حاملین صفت داسی شکل و یا هر بیماری همراه با سلول داسی شکل کمک کننده است.

وبگردی
تنش و درگیری شدید در کنگره حزب اعتماد ملی!
تنش و درگیری شدید در کنگره حزب اعتماد ملی! - کنگره حزب اعتماد ملی با حضور بزرگان اصلاحات مانند عارف، مطهری و حضرتی
دوم خرداد؛ بیست و یک سال بعد
دوم خرداد؛ بیست و یک سال بعد - صادق زیباکلام می‌گوید: دوم خرداد به این دلیل نقطه عطف شد که مسئولین نظام بر روی حجت الاسلام علی اکبر ناطق نوری نظر داشتند، ولی مردم به سیدمحمد خاتمی رای دادند. ناطق نوری هفت میلیون و خاتمی ۲۰ میلیون یعنی حدود سه برابر نامزد مسئولین رای آورد. عبدالله ناصری نیز می‌گوید: ما امروز حجت الاسلام ناطق نوری، رقیب جدی ۲۱ سال پیش این گفتمان را در کنار گفتمان اصلاح طلبی می‌دانیم. این یکی از دستاورد‌های جنبش دوم…
نخل طلای کن در فرودگاه به جعفر پناهی رسید
نخل طلای کن در فرودگاه به جعفر پناهی رسید - عوامل فیلم «سه رخ» با استقبال جعفر پناهی به ایران بازگشتند و جایزه جشنواره فیلم کن را به او رساندند. جعفر پناهی به همراه نادی ساعی ور، برای فیلم "سه رخ" جایزه بهترین فیلمنامه جشنواره فیلم کن امسال را دریافت کردند اما به دلیل آنکه پناهی ممنوعیت قانونی برای خروج از کشور داشت، موفق به حضور در جشنواره و دریافت جایزه نشد.
آزاده نامداری هم گزارشگر فوتبال شد!
آزاده نامداری هم گزارشگر فوتبال شد! - در ادامه حضور چهره های شناخته شده در کمپین "خانم گزارشگر"، این بار آزاده نامداری مجری تلویزیون تلویزیون اقدام به گزارش فوتبال کرد. او برای این کار بازی خاطره انگیز ایران - استرالیا در مقدماتی جام جهانی 98 فرانسه را انتخاب کرده است که گزارش ضعیف او با انتقادات فراوانی مواجه شده است، تا حدی که وبسایت مربوط به این کمپین ویدئوی گزارش این او را از سایت حذف کرد.
عکسی عجیب و جنجالی از سید ابراهیم رئیسی
عکسی عجیب و جنجالی از سید ابراهیم رئیسی - عکسی از حضور سید ابراهیم رئیسی در مراسمی ویژه منتشر شده است که گفته می شود متعلق به کنفرانس افق نو در مشهد بوده است. در این عکس حرکات عجیب خانمی با لباس های قرمز، چفیه بر گردن و پرچم در دست در مقابل ابراهیم رییسی به چشم می خورد که توجه کاربران بسیاری را در شبکه های اجتماعی جلب کرده است!
حمله ماموران شهرداری به پلیس راهور!
حمله ماموران شهرداری به پلیس راهور! - حمله ور شدن ماموران سد معبر شهرداری به ماموران راهنمایی رانندگی
دستگیری معروف ترین شرور تهران، در ۵۰۰ متری مرز ترکیه
دستگیری معروف ترین شرور تهران، در ۵۰۰ متری مرز ترکیه - شرور سطح یک که در آخرین اقدام خود یکی از دوستانش را در منطقه ولنجک به قتل رسانده بود؛ در ۵۰۰ متری مرز ترکیه دستگیر شد.
لحظه ریزش وحشتناک کوه در جاده هراز!
لحظه ریزش وحشتناک کوه در جاده هراز! - ریزش ناگهانی کوه که توسط مسافران به ثبت رسیده است...!
همسر محسن افشانی با ریش و سبیل در استادیوم آزادی دستگیر شد
همسر محسن افشانی با ریش و سبیل در استادیوم آزادی دستگیر شد - قبل از شروع بازی تیم‌های پرسپولیس و الجزیره یکی از بازیگران سینما کشورمان قصد داشت به همراه همسرش وارد ورزشگاه آزادی شوند که این دو نفر توسط نیروهای انتظامی بازداشت شدند.
فیلم | خسرو معتضد: جسد مومیایی قطعا متعلق به رضاخان است
فیلم | خسرو معتضد: جسد مومیایی قطعا متعلق به رضاخان است - فیلم - در ویدئوی زیر بخشی از صحبت های خسرو معتضد، مورخ را می شنوید که نتیجه تحقیقاتش را درباره مومیایی پیدا شده در حرم حضرت عبدالعظیم بیان می کند.
پهلوانان این روزهای ما
پهلوانان این روزهای ما - تصویری زننده و به شدت ناراحت کننده بر جا مانده از مسابقه انتخابی تیم ملی کشتی ایران که به کتک کاری و جنجال کشید. خانواده عبدولی باز هم پای ثابت این درگیری بود که چهره ورزش پهلوانی ایران را تیره کرد
(ویدئو) تشویق اصغر فرهادی در جشنواره کن توسط بزرگان سینمای جهان
(ویدئو) تشویق اصغر فرهادی در جشنواره کن توسط بزرگان سینمای جهان - در این ویدئو تشویق اصغر فرهادی و پنه لوپه کروز، خاویر باردم و دیگر عوامل فیلم «همه میﺩﺍنند» در جشنواره کن توسط بزرگان سینمای جهان را مشاهده می‌کنید.
فیلم حجوم داعشی‌های حاتمی کیا به یک مرکز خرید و وحشت و اعتراض مردم
فیلم حجوم داعشی‌های حاتمی کیا به یک مرکز خرید و وحشت و اعتراض مردم - عوامل فیلم «به وقت شام» روز گذشته با حضور عجیب و رعب آور در پردیس سینمایی کوروش مردم را وحشت زده کردند. در این حرکت تبلیغاتی بازیگران نقش داعش، با گریم و پوشش داعشی ها، سوار بر اسب راهی پردیس سینمایی کوروش شدند و با حضور در مرکز خرید و فودکورت مجموعه، رفتارهای عجیبی نشان دادند که باعث وحشت و اعتراض مردم شد.
تصاویر مخفی از بزرگترین مرکز فروش مواد مخدر در جنوب تهران / فیلم
تصاویر مخفی از بزرگترین مرکز فروش مواد مخدر در جنوب تهران / فیلم - این گزارش حاوی تصاویری از بزرگترین مرکز فروش و مصرف مواد مخدر در جنوب شرق تهران است که مخفیانه ضبط شده‌است.
کشتار اسب‌های کولبران / فیلم
کشتار اسب‌های کولبران / فیلم - متاسفانه طی یک ماه گذشته دستکم سه نوبت و هر نوبت دستکم 30 اسب باربر متعلق به کولبران در جنگل میرآباد شهرستان اشنویه با شلیک گلوله از پای درآمده‌اند.
سید احمد خمینی معمم شد
سید احمد خمینی معمم شد - سید احمد خمینی فرزند آیت‌الله سید حسن خمینی در حضور جمعی از علما و پدر و پدربزرگ خود در حسینیه جماران معمم شد.
دختران پرسپولیسی با ریش و سبیل در ورزشگاه آزادی!
دختران پرسپولیسی با ریش و سبیل در ورزشگاه آزادی! - امروز عکسی از 5 تماشاگر بازی روز گذشته در رسانه‌ها و شبکه‌های اجتماعی منتشر شده که نشان می‌دهد 5 دختر جوان با گریم‌های عجیب و حرفه‌ای خودشان را به عنوان پسر جا زده و وارد ورزشگاه شده‌اند.
اگر با وجود این مشکلات ملت قیام کند همه ما را به دریا خواهد ریخت
اگر با وجود این مشکلات ملت قیام کند همه ما را به دریا خواهد ریخت - از ملتی که ستون فقراتش شکسته انتظار مقاومت دارید؟ بسیاری از کشور فرار کردند یا جای فرار خود را فراهم آوردند اما ما جای فرار نداریم
جنجال ویدیو دختر بازیگر روی کول بازیکن پرسپولیس!
جنجال ویدیو دختر بازیگر روی کول بازیکن پرسپولیس! - عکس و ویدیویی منتسب به ستاره پرسپولیس فرشاد احمدزاده و ترلان پروانه بازیگر سینما و تلویزیون در فضای مجازی منتشر شده است. عجب پاپراتزی‌هایی داریم!