یکشنبه ۲۹ مهر ۱۳۹۷ / Sunday, 21 October, 2018

وبا ، بیماری مهلک و مسری


وبا ، بیماری مهلک و مسری
وبا یكی از بیماری های خطرناك و دارای قدرت سرایت بالا در جوامع مختلف است كه به دلیل میزان بالای مرگ و میر آن همچنان از نگرانی های عمده و تهدیدی بین المللی برای بهداشت عمومی به شمار می رود.این بیماری اسهالی، مخصوص انسان بوده و توسط نوعی باكتری به نام ویبریوكلرا ایجاد می شود. این باكتری كه در سال۱۸۸۴ كشف شد، قادر است ظرف چند ساعت موجب از دست رفتن شدید مایعات بدن و در نهایت مرگ بیمار شود. باكتری ویبریوكلرا پس از گذشتن از سد معده، در روده كوچك تجمع یافته و زیاد می شود و نوعی سم بنام انتروتوكسین ترشح می كند كه سبب دفع مقدار قابل توجهی آب، Nacl ، بیكربنات و پتاسیم به داخل روده می شود. این وقایع منجر به تجمع مقدار زیادی مایع در روده شده و اسهال آبكی روی می دهد. به دنبال آن و در صورتیكه مایعات و الكترولیت های از دست رفته به میزان كافی جبران نشود، شوك و مرگ اتفاق می افتد. میكروب وبا، تحمل خشكی و شرایط اسیدی (Phكمتر از۵/۵) را ندارد به همین خاطر به هنگام شیوع بیماری خوردن آب لیموترش توصیه می شود. بدین ترتیب وبا بیماری وخیمی است كه با جایگزینی سریع و كامل مایعات و درمان های احتمالی می توان از مرگ و میر وسیع این بیماری جلوگیری كرد. نتایج بررسی ها نشان می دهد كه افراد دارای گروه خونی O بیش از همه و گروه خونی AB كمتر از همه در معرض خطر بیماری قرار دارند. این بیماری بیشتر در نقاط گرم و مرطوب و در تمام ماههای سال، به ویژه از اردیبهشت تا آبان ماه دیده می شود.
علایم بالینی بیماری وبا
اولین شكایت بیمار مبتلا به وبا، احساس پُری و غرغر شكم است. پس از یك دوره محرك۱۲ ساعته تا۶ روز (به طور معمولی۱ تا۲ روز پس از آلوده شدن) بیماری وبا به طور ناگهانی با اسهال آبكی سریع السیر، جهنده، بدون درد و دل پیچه، با دفعات اجابت مزاج غیرقابل شمارش و بسیار زیاد شروع می شود. اسهال آبكی شبیه آب برنج بدون بو است و گاهی اوقات بوی ماهی می دهد. همچنین ممكن است بعد از این حالت استفراغِ بدون حالت، تهوع نیز به علایم بیماری اضافه شود. در موارد شدید بیماری، حجم مدفوع از۲۵۰ میلی لیتر به ازای هر كیلوگرم وزن بدن در۲۴ ساعت نیز می گذرد. در این بیماری تب وجود نداشته و گرفتگی (اسپاسم) و درد عضلات پشت ساق پا، ناشی از اختلالات الكترولیتی است. علایم بالینی به موازات كاهش حجم مایعات پیشرفت كرده و به دنبال دهیدراتاسیون و از دست رفتن۳ تا۵ درصد از وزن بدن، عطش و تشنگی ایجاد می شود. هنگامی كه كاهش وزن به۵ تا۸ درصد برسد، كاهش فشار خون، ضعف، افزایش ضربان قلب، سردی پوست و كاهش خاصیت ارتجاعی پوست روی می دهد و در صورتی كه كاهش وزن بیش از۱۰ درصد شود كاهش حجم ادرار، ضعف یا فقدان نبض، گود رفتن چشم، خواب آلودگی و كما به وقوع می پیوندد. در صورت عدم جایگزینی سریع مایعات و الكترولیت های بدن در۲۵ تا۵۰ درصد از موارد این بیماری منجر به مرگ می شود. حدود۹۰ درصد بیماران مبتلا به وبا فاقد علامت های ظاهری همراه با اسهال خفیف هستند. در صورت اسهال آبكی شدید، زمان پیشرفت بیماری از اولین مدفوع شل تا شوك، از۴ تا۱۲ ساعت و تا مرگ،۱۸ ساعت تا چند روز بیشتر طول نمی كشد.
راههای انتقال بیماری
بیماری وبا به طور مستقیم و غیرمستقیم منتقل می شود. سرایت بیماری از طریق تماس مستقیم می تواند با آلوده شدن دست ها و تماس با مواد دفعی و استفراغ بیمار مبتلا به وبا و وسایل و لوازم آلوده به مدفوع بیمار منتقل شود.
راههای تماس غیرمستقیم:
- مصرف آب آلوده به مدفوع (شایعترین روش اكتساب، مصرف آبی است كه با مدفوع انسانی آلوده شده باشد)، دفع ناصحیح فاضلاب و نشت آن به آب آشامیدنی، منابع آب حفاظت شده مانند چاهها، دریاچه ها، استخرها و ... از راههای دیگر انتقال بیماری هستند.
- شنا، استحمام یا شستشوی لوازم آشپزخانه با آب آلوده
- شستشوی سبزی و میوه با آب آلوده
- استفاده از سبزی های آبیاری شده با آب آلوده
- استفاده از یخی كه از آب آلوده تهیه شده باشد
- مصرف غذاهای آلوده در خانه و رستوران
- غذاهای دریایی ناپخته مثل صدف، ماهی و ...
- تغذیه كودكان و نوزادان با بطری (آلوده) به جای شیر مادر نیز می تواند یك عامل انتقال بیماری باشد. (تغذیه با شیر مادر اثر محافظتی دارد)
راههای پیشگیری از بیماری وبا
- از آب آشامیدنی سالم استفاده كنید. چنانچه به سلامت آب مصرفی اطمینان ندارید، آب را جوشانده و یا با استفاده از قرص كلر و یا محلول پركلرین آن را ضدعفونی و سپس مصرف كنید.
- از سبزی و میوه شسته و ضدعفونی شده استفاده كنید. برای این كار سبزی پاك شده را در۵ لیتر آب، همراه با۵ قطره مایع ظرفشویی به مدت۵ دقیقه قرار دهید. پس از آن نصف قاشق چایخوری پركلرین (یك عدد قرص كلر) را در۵ لیتر آب حل كرده و سبزی را به مدت۵ دقیقه در آن نگهداری كنید. سپس سبزی را به خوبی بشویید (كارد، سینی، سبد و سایر موارد استفاده برای پاك كردن سبزی را پس از پایان كار با مایع ظرفشویی به خوبی شستشو دهید.)
- بعد از اجابت مزاج، قبل از غذا و نوشیدن آب، بعد از شستن و تمیز كردن كودك و بعد از دست زدن به مواد غذایی خام نظیر سبزی، گوشت و ... دست ها را به طور كامل با‌ آب و صابون شستشو دهید.
- غذا را به صورت كاملاً پخته و زمانی كه هنوز كاملاً گرم است مصرف كنید و از مصرف غذاهای مانده خودداری كنید.
- از مصرف غذاهای آماده و غیربهداشتی مثل آب میوه، معجون، بستنی، ساندویچ و شیرموز خودداری كنید.
- از دست فروش ها محصولات خوراكی(آب زرشك، بلال و گردو و ...) خریداری نكنید.
- در آب رودخانه و جوی ها و استخرهای آلوده شنا نكنید.
- مواد غذایی را از دسترس مگس و آلودگی های دیگر دور نگه دارید.
- از مصرف یخ غیربهداشتی خودداری كنید.
- از شیر و فرآورده های لبنی پاستوریزه استفاده كنید.
شك بالینی وبا را می توان با شناسایی و پریوكلرا، در مدفوع به اثبات رسانید. بنابراین ضروریست در سایر موارد اسهال حاد آبكی در مدت زمان۲۴ ساعت اول بیماری و قبل از مصرف هر گونه آنتی بیوتیكی، نمونه برداری كرد.
درمان بیماری وبا
با جبران مایعات و املاح دیگر بدن كه در اثر اسهال از دست رفته اند، می توان وبا را به خوبی درمان كرد. سازمان بهداشت جهانی از آنجایی كه دفع سدیم از راه مدفوع زیاد است به منظور تسهیل كار، مصرف ORS را برای انواع بیماری های اسهالی تجویز كرده است. بنابراین بهترین محلول خوراكی كه برای جبران كم آبی و املاح از دست رفته بدن مفید است، ORS است. برای تهیه محلول ORS یك پاكت از محلول را در ظرف محتوی۴ لیتر آب جوشیده و خنك شده ریخته و آنرا بهم بزنید. محلول تهیه شده باید در یخچال نگهداری شود. بعد از هر بار اجابت مزاج شل و آبكی نصف یا یك لیوان از این محلول را بخورید. محلول تهیه شده فقط برای۲۴ ساعت قابل استفاده است و در صورت باقی ماندن آن پس از۲۴ ساعت، باید محلول اضافی دور ریخته شده و دوباره تهیه شود. موارد جدی و شدید اسهال علاوه بر درمان خوراكی به تزریق داخل وریدی سرم نیز نیاز دارند. علاوه بر جبران آب و املاح از دست رفته درمان بیماران با آنتی بیوتیك مناسب نیز ضرورت دارد.
۳ نكته اصلی در درمان بیماری اسهال وجود دارد كه عبارتند از:‌
- در هنگام بروز اسهال از آب و مایعات فراوان استفاده كنید.
- از پودر ORS و مایع درمانی خوراكی استفاده كنید.
- برای درمان قطعی به پزشك مراجعه كنید.

نویسنده: دكتر مرضیه حاجی محمدی


منبع : ماهنامه نفت پارس

مطالب مرتبط

کدام مشاغل در معرض کدام سرطان‌ها هستند؟

کدام مشاغل در معرض کدام سرطان‌ها هستند؟
رعایت نكات ایمنی هنگام كار و استفاده از وسایل محافظتی، در كاهش خطرات و آسیب‌های ناشی از بسیاری از شغل‌های پرخطر موثر است اما آیا می‌توان با رعایت این نكات و استفاده از وسایل محافظ، خطر سرطان‌های ناشی از كار را كاهش داد.
اولین مورد سرطان ناشی از كار، به‌وسیله دكتر پرسیوال پوت - جراح انگلیسی - در سال ۱۷۷۵ میلادی تشخیص داده شد.
این سرطان در پسران بالغی كه لوله‌های بخاری را پاك می‌كردند، ایجاد شده بود و سرطان پروستات نام گرفت. اكثر سرطان‌ها در افراد بالغ از عواملی مانند قرارگرفتن در معرض خطرات محیطی و شیوه زندگی منشأ می‌گیرد.
به‌نظر می‌رسد ۲ تا ۸ درصد تمام سرطان‌های انسان ناشی از رویارویی شغلی با عوامل سرطان‌زا باشد. از این رو از نظر شغلی، خطرات بالقوه در افراد در معرض مواجهه بیشتر است.
شناسایی عوامل سرطان‌زا هنگام كار بسیار مهم است، چون پیشگیری به مراتب بهتر و عملی‌تر از درمان است. همچنین می‌توان از بار اقتصادی قابل توجه آن كه به صنعت و جامعه تحمیل می‌شود، جلوگیری كرد.
تازه‌ترین تحقیقات دانشمندان آمریكایی حاكی از آن است كه آتش‌نشان‌ها نسبت به سایر مشاغل بیشتر در معرض ابتلا به سرطان قرار دارند.محققان دانشگاه سنیسیناتی آمریكا معتقدند، قرارگرفتن آتش‌نشان‌ها در معرض موادی مانند بنزن، كلروفرم و دود، خطر ابتلا به سرطان را در این افراد افزایش می‌دهد.
مطالعات این دانشمندان روی بیش از ۱۱۰ هزار آتش‌نشان مشخص كرد كه احتمال ابتلای آنها به سرطان بیضه ۱۰۰ درصد و احتمال ابتلا به سرطان پروستات ۲۸ درصد بیشتر از سایر مشاغل است.
این پژوهشگران می‌گویند، آتش‌نشان‌ها در صحنه آتش‌سوزی در معرض عوامل سرطان‌زایی مانند بنزن، كلروفرم، دود و فرمالدئید هستند، این مواد از طریق پوست جذب بدنشان می‌شود. در صورتی كه لباس آتش‌نشان‌ها و تجهیزات محافظتی سنگین باشد و آنها احساس ناراحتی كنند، ممكن است تمایلی به استفاده از این وسایل نداشته باشند و از این رو راحت‌تر در معرض مواد سرطان‌زا قرار می‌گیرند.
● سرطان ریه
اگرچه مهم‌ترین و قابل پیشگیری‌ترین عامل خطرساز سرطان ریه، سیگار است اما مواد دیگری هم مثل آزبست، رادون، كلرومتیل‌ اتر هم ممكن است سرطان ریه ایجاد كنند. از این رو، معدنچیان آزبست، كارگران چیت‌سازی كه از رشته‌های آزبست استفاده می‌كنند، عایق‌كاران و كارگران كشتی‌سازی بیشتر در معرض خطر سرطان ریه هستند. این افراد باید مراقب باشند، چرا كه كشیدن سیگار می‌تواند تهدید جدی برای سلامت‌شان باشد.
ذرات ریز آزبست در هوا ممكن است استنشاق شده و موجب بیماری ریوی شود. آزبست ماده‌ای است كه به‌طور معمول دارای بیشترین خطر سرطان‌زایی در كارگران است. رادون از صخره‌های معادل اورانیوم به درون فضای معدن منتشر می‌شود. كلرومتیل‌اتر در باكتری‌كش‌ها، آفت‌كش‌ها و حلال‌ها به‌كار می‌رود.
هیدروكربن‌های آروماتیك هم كه در اثر احتراق قیر و نفت تشكیل می‌شوند و نقاش‌ها، كارگران لاستیك‌سازی و كسانی كه در تولید آسفالت و قیر كار می‌كنند. باید مراقب سرطان ریه باشند. موثرترین روش كاهش خطر سرطان ریه در این افراد، شناسایی عوامل خطرزا در محیط كار و رعایت دقیق استاندارد‌های محیط كار و آموزش كارگران است.
معاینات دوره‌ای كارگران، رادیوگرافی قفسه سینه و آزمایش نمونه خون هم در شناسایی بیماری موثر هستند.
● سرطان بینی و سینوس‌ها
اگرچه سرطان حفره بینی و سینوس‌ها به نسبت نادر است اما كارگرانی كه با گرد و غبار چوب سر و كار دارند مثل كارگران صنایع ساخت وسایل چوبی و مبلمان و صندلی‌های چوبی مراقب باشند تا هر از چند گاهی به پزشك مراجعه كنند.
این سرطان‌ها در كارگران صنایع كفش‌سازی و چكمه‌ هم دیده می‌شود. از علایم این بیماری، عفونت طولانی‌مدت همراه با ترشح و خون‌ریزی كم است.
● سرطان حنجره
سرطان حنجره هم با كشیدن سیگار مرتبط است، اما تحقیقات نشان می‌دهد كه قرارگرفتن در مقابل آزبست از عوامل مهم خطرساز است. قرارگرفتن در معرض گرد و غبار و چوب، گاز خردل، نیكل و روغن‌های برشی می‌تواند سرطان حنجره ایجاد كند.
این بیماری بیشتر در سالمندان دیده می‌شود. شاغلانی كه در این كارگاه‌ها كار می‌كنند در صورتی كه متوجه خشونت مداوم صدا، اشكال در بلع غذا یا احساس یا توده‌ای در گلویشان كنند و یا صدایشان تغییر كند، باید به پزشك كار حل خود مراجعه كنند.
● سرطان مثانه
شاید تاكنون به این موضوع فكر نكرده باشیم كه بعضی شغل‌ها و یا كارهایی كه ما انجام می‌دهیم، می‌تواند سبب بیماری‌مان بشود. سرطان‌های ناشی از كار كم نیستند. اما خیلی راحت و با رعایت نكات بهداشتی می‌توان از عوامل خطرزا كاست. اگرچه علت اصلی سرطان مثانه، مثل خیلی سرطان‌های دیگر سیگار است اما محققان معتقدند بعضی از مواجهه‌های شغلی هم می‌تواند سرطان ایجاد كند. آلودگی آب‌ها با مواد آفت‌كش و مواد شیمیایی دیگر هم ممكن است در سرطان مثانه موثر باشد.
كارگرانی كه در صنایع لاستیك‌سازی كار می‌كنند، چرم‌سازها، رانندگان كامیون، افرادی كه در پالایشگاه‌های نفت مشغول به كارند و آرایشگران بیش از سایر مشاغل در معرض خطر ابتلا به سرطان مثانه هستند.
همچنین مشاغلی كه در صنعت تولید مواد رنگی، كابل‌سازی، نساجی و رنگرزی، نقاشی و تولید قیر هستند باید به‌صورت دوره‌ای معاینه شوند. بیشتر سرطان‌های مجرای ادراری مربوط به كار به‌علت وجود عوامل سرطان‌زا در ادرار است.
● سرطان خون
علت سرطان خون در انسان به‌طور كامل تشخیص داده نشده است و مثل خیلی از سرطان‌های دیگر واكنش میان عوامل حساسیتی در انسان، آسیب‌های فیزیكی و شیمیایی در ایجاد سرطان خون نقش دارد.
پس از كشف اشعه ایكس كه به‌طور عمده در محیط كار گروه‌های پزشكی به‌كار می‌رود، مشخص شد كه بعضی از افراد مثل رادیولوژیست‌ها و كسانی كه بیماران را با اشعه درمان می‌كنند، به سرطان خون مبتلا شدند.
افرادی كه در بمباران اتمی هیروشیما و ناكازاكی با مخلوطی از اشعه‌های گوناگون آلوده شدند نیز به سرطان خون مبتلا شدند. همچنین كاركنان نظامی مجاور آزمایشگاه‌های هسته‌ای، معدنچیان اورانیوم و كارگران داخل كارخانه‌های هسته‌ای و انرژی اتمی ممكن است به این سرطان‌ها مبتلا شوند.
اقدامات محافظتی برای شاغلانی كه در این مراكز كار می‌كنند باید به گونه‌ای باشد كه این افراد مدت زمان كمتری با اشعه‌ها در تماس باشند و همچنین از سپرهای محافظتی استفاده كنند.‌
● سرطان و شغل
سرطان‌ها از سلو‌ل‌های غیرطبیعی سرچشمه می‌گیرند كه پس از تقسیمات مكرر، تكثیر شده و مجموعه‌ای از سلول‌های توموری را تشكیل می‌دهند. اینكه یك تومور از سلول تغییر‌یافته ایجاد شود، به عوامل گوناگونی ازجمله توانایی سلول در ترمیم آسیب، عوامل خارجی و داخلی كه سبب پرورش یا مهار تومور ‌شود و تاثیر سیستم ایمنی بستگی دارد.
همه شغل‌ها مانند هم نیستند و عوامل خطر‌زا در شغل‌های مختلف فرق دارد. به‌طور مثال كسی كه در یك كارخانه چیت‌سازی كار می‌كند با كسی كه در یك محیط اداری كار می‌كند و با ورق و اسناد و مدارك سر و كار دارد به یك اندازه در خطر نیستند. البته درجه بیماری‌زایی عواملی كه ما هنگام كار با آنها سر و كار داریم هم متفاوت است. خوشبختانه امروز طب كار پیشرفت‌های زیادی كرده و پزشكان زیادی در این زمینه كار می‌كنند. این پزشكان در كارخانه‌های پرخطری كه عوامل بیماری‌زای زیادی وجود دارد، كارگران را هر شش ماه یك‌بار مورد معاینه‌های دوره‌ای قرار می‌دهند.

وبگردی
وضعیت ناگوار زائرین اربعین در ایران
وضعیت ناگوار زائرین اربعین در ایران - زائرانی که از ایران عبور میکنند وضعیت نامناسبی دارند
فیلم | رسوایی جدید در رسانه ملی؛ مقصر فریب مردم کیست؟
فیلم | رسوایی جدید در رسانه ملی؛ مقصر فریب مردم کیست؟ - فیلم - پدری که در برنامه «فرمول یک» علی ضیا ادعا کرد به خاطر تامین هزینه‌های درمان فرزندش اقدام به فروش کلیه‌اش کرده، مردم را فریب داده است.
«بیان واضحات و تکرار مکررات» ؛ نتیجه 7 سال بودجه و تشکیلات و همایش و جلسه!
«بیان واضحات و تکرار مکررات» ؛ نتیجه 7 سال بودجه و تشکیلات و همایش و جلسه! - مثلاً سنت های الهی که در این سند آمده، در کتاب های درس بینش اسلامی دوره دبیرستان هم وجود دارد... واقعاً هزاران جلسه تشکیل داده اند که بدیهیاتی مانند خانواده بنیادی ترین واحد تشکیل دهنده جامعه است، انسان دارای اختیار است، جهان دارای نظام علّی - معلولی است، خداوند رحمان و رحیم است و ... را در سند بازنویسی کنند؟!
گلایه های جنجالی یک بازرگان با وزیر صنعت
گلایه های جنجالی یک بازرگان با وزیر صنعت - صحبتهای کنایه آمیز یک بازرگان با وزیر صنعت
ادامه داستان لُنگ و خانه سعدآباد
ادامه داستان لُنگ و خانه سعدآباد - ۱- خب چی میشه ولایتی بجای توصیه به لُنگ پوشی، بملت توصیه کنه تو سعدآباد مالک خونه بشن ویک سومشو وقف کنن؟ ۲- اینجور واینجا صاحبخونه شدن و بعد توجیه وقف، آدمو یادحافظ میندازه: فقیه مدرسه دی مست بود و فتوی داد که می‌حرام، ولی بِه زمالِ اوقاف است
عبدی : آقای ولایتی با خانه هزارمتری کنار کاخ سعدآباد حالا مردم رابه نان خشک خوردن دعوت می‌کنند
عبدی : آقای ولایتی با خانه هزارمتری کنار کاخ سعدآباد حالا مردم رابه نان خشک خوردن دعوت می‌کنند - حالا مردم رابه نان خشک خوردن دعوت می‌کنند؟مردم نیازی به این توصیه‌هاندارند اگرلازم باشد آن‌قدر شرف دارندکه از خودشان دفاع کنند ولی این دفاع،منحصربه دفاع دربرابر دشمنان خارجی نمی‌شود که باید وضعیت خیلی‌ها رادر داخل هم بررسی کرد.
فیلم | حمله به پلیس در اهواز به درگیری مرگ‌بار انجامید!
فیلم | حمله به پلیس در اهواز به درگیری مرگ‌بار انجامید! - فیلم - حمله فرد متهم در بازار پرنده فروشان اهواز به پلیس آگاهی منجر به درگیری مرگبار شد.
ماجرای عجیب منزل های مسکونی در همسایگی کاخ سعد آباد
ماجرای عجیب منزل های مسکونی در همسایگی کاخ سعد آباد - ماجرای عجیب دو منزل مسکونی در همسایگی کاخ سعدآباد و حسین فریدون و نهاد ریاست جمهوری
فیلم | لحظه حمله جن‌ها به یک مرد در کرج! (۱۶+)
فیلم | لحظه حمله جن‌ها به یک مرد در کرج! (۱۶+) - فیلم - به تازگی شخصی در فضای مجازی فیلمی منتشر کرده که مردی ادعا می کند در پارکینگ خانه اش مورد حمله جن ها قرار گرفته است.
فیلم | درس خجالت‌آوری که یک توریست به ایرانی‌ها می‌دهد!
فیلم | درس خجالت‌آوری که یک توریست به ایرانی‌ها می‌دهد! - فیلم - پاول یک توریست اهل چک است که با موتورسیکلتش دنیا را می گردد و یک هفته در ایران اقامت داشته است. ویدئوی سلفی که او در طبیعت ایران از خود و اقدام پسندیده اش منتشر کرده برای همه ایرانیان جای تامل دارد.
فیلم | جنازه غرق در خون ملکه زیبایی عراق (۱۶+)
فیلم | جنازه غرق در خون ملکه زیبایی عراق (۱۶+) - فیلم - قتل مدل و ملکه زیبایی عراق از روز گذشته سوژه رسانه ها شده و پلیس تحقیقات ویژه ای را برای دستگیر قاتل وی انجام داده است. تصاویر منتشر شده از جنازه غرق در خون وی را در ویدئوی زیر می بینید.
جنجال بنر سربازان اسرائیلی در شیراز
جنجال بنر سربازان اسرائیلی در شیراز - عکس این بنرکه گفته می‌شود نمایشگر تصویری از سربازان رژیم صهیونیستی است طی روزهای اخیر در فضای مجازی دست به دست می‌شد و واکنش‌هایی به همراه داشت.
عکسی آموزنده از سفر نیویورک
عکسی آموزنده از سفر نیویورک - پوشه‌های پُر از برنامه فرانسوی‌ها در برابر دستان خالی تیم ایرانی. به کاغذ ها و پرونده های موجود روبه روی تیم فرانسه دقت کنید!
ویدئوی جنجالی وزیر بهداشت؛ #خودت_بمال / تمسخر و تحقیر بیمار نیازمند توسط وزیر
ویدئوی جنجالی وزیر بهداشت؛ #خودت_بمال / تمسخر و تحقیر بیمار نیازمند توسط وزیر - وزیربهداشت بهترین توصیه رو به اون پیرمرد بیچاره کرد که گفت: خودت بمال. پیرمرد باید دستش رو محکم می‌مالید به گوش وزیر تا یک بار هم که شده از تخت اخلاق فرعونی بیاد پایین
نیاز شدید تلویزیون به بدحجابها در روزهای خاص
نیاز شدید تلویزیون به بدحجابها در روزهای خاص - کاش در این میان یکی به ما بگوید که بالاخره بی حجاب بد است، خوب است؟ چه زمانی بد است؟ چه زمانی خوب است؟
حال فعلی ! یا ناتوانی در تشخیص حال قبلی
حال فعلی ! یا ناتوانی در تشخیص حال قبلی - حمید رسایی عضو جبهه پایداری در صفحه شخصی خود در شبکه توییتر نسبت به اهانت زشت امیر تتلو به امام حسین (ع) و 72 تن از یاران باوفایش واکنش تندی نشان داد.
ویدئو/ وحشت پزشکان از تولد نوزاد تک چشم در اندونزی (۱۶+)
ویدئو/ وحشت پزشکان از تولد نوزاد تک چشم در اندونزی (۱۶+) - پزشکان هنگامی که یک نوزاد دختر اندونزیایی را در یکی از بیمارستان های این کشور به دنیا آوردند بسیار وحشت زده شدند. نوزاد تازه متولد شده با یک چشم بزرگ روی پیشانی اش متولد شد و پس از هفت ساعت درگذشت.
بازنشر نامه استاد به امیر تتلو! / معیار تشخیص حق از باطل گشته ای !
بازنشر نامه استاد به امیر تتلو! / معیار تشخیص حق از باطل گشته ای ! - فردی به نام علی‌اکبر رائفی‌پور كه رسانه‌‌های اصولگرا از او به عنوان «استاد، محقق و پژوهشگر» یاد می‌كنند! در تاریخ 29 اردیبهشت 96 (در كوران انتخابات ریاست‌جمهوری) در نامه‌ای سرگشاده به امیرحسین مقصودلو (تتلو) نوشت: «امیر جان بخوان، تو باید بخوانی، عیبی ندارد! سرت را بالا بگیر و خدا را شکر کن که به واسطه تو این همه نفاق را آشکار کرد! دلت محکم باشد پهلوان! تو فقط بخوان، بخوان
جنجال احمد خمینی در VIP عزاداری حسینی
جنجال احمد خمینی در VIP عزاداری حسینی - انتشار عکس‌های نشستن احمد خمینی زیر کولر در بخش وی‌آی‌پی هیات که پوششی شیشه‌ای دارد و از سینه‌زنان جداست، پس از توضیح او که گفت آن جایگاه مربوط به «روحانیون درجه یک و دو قم» است و «اون بالا معممین میشینن که لباسشون چون زیاده باعث گرمازدگی نشه»، با واکنش‌های تندتری هم همراه بود.