پنج شنبه ۲۷ دی ۱۳۹۷ / Thursday, 17 January, 2019

وبا ، بیماری مهلک و مسری


وبا ، بیماری مهلک و مسری
وبا یكی از بیماری های خطرناك و دارای قدرت سرایت بالا در جوامع مختلف است كه به دلیل میزان بالای مرگ و میر آن همچنان از نگرانی های عمده و تهدیدی بین المللی برای بهداشت عمومی به شمار می رود.این بیماری اسهالی، مخصوص انسان بوده و توسط نوعی باكتری به نام ویبریوكلرا ایجاد می شود. این باكتری كه در سال۱۸۸۴ كشف شد، قادر است ظرف چند ساعت موجب از دست رفتن شدید مایعات بدن و در نهایت مرگ بیمار شود. باكتری ویبریوكلرا پس از گذشتن از سد معده، در روده كوچك تجمع یافته و زیاد می شود و نوعی سم بنام انتروتوكسین ترشح می كند كه سبب دفع مقدار قابل توجهی آب، Nacl ، بیكربنات و پتاسیم به داخل روده می شود. این وقایع منجر به تجمع مقدار زیادی مایع در روده شده و اسهال آبكی روی می دهد. به دنبال آن و در صورتیكه مایعات و الكترولیت های از دست رفته به میزان كافی جبران نشود، شوك و مرگ اتفاق می افتد. میكروب وبا، تحمل خشكی و شرایط اسیدی (Phكمتر از۵/۵) را ندارد به همین خاطر به هنگام شیوع بیماری خوردن آب لیموترش توصیه می شود. بدین ترتیب وبا بیماری وخیمی است كه با جایگزینی سریع و كامل مایعات و درمان های احتمالی می توان از مرگ و میر وسیع این بیماری جلوگیری كرد. نتایج بررسی ها نشان می دهد كه افراد دارای گروه خونی O بیش از همه و گروه خونی AB كمتر از همه در معرض خطر بیماری قرار دارند. این بیماری بیشتر در نقاط گرم و مرطوب و در تمام ماههای سال، به ویژه از اردیبهشت تا آبان ماه دیده می شود.
علایم بالینی بیماری وبا
اولین شكایت بیمار مبتلا به وبا، احساس پُری و غرغر شكم است. پس از یك دوره محرك۱۲ ساعته تا۶ روز (به طور معمولی۱ تا۲ روز پس از آلوده شدن) بیماری وبا به طور ناگهانی با اسهال آبكی سریع السیر، جهنده، بدون درد و دل پیچه، با دفعات اجابت مزاج غیرقابل شمارش و بسیار زیاد شروع می شود. اسهال آبكی شبیه آب برنج بدون بو است و گاهی اوقات بوی ماهی می دهد. همچنین ممكن است بعد از این حالت استفراغِ بدون حالت، تهوع نیز به علایم بیماری اضافه شود. در موارد شدید بیماری، حجم مدفوع از۲۵۰ میلی لیتر به ازای هر كیلوگرم وزن بدن در۲۴ ساعت نیز می گذرد. در این بیماری تب وجود نداشته و گرفتگی (اسپاسم) و درد عضلات پشت ساق پا، ناشی از اختلالات الكترولیتی است. علایم بالینی به موازات كاهش حجم مایعات پیشرفت كرده و به دنبال دهیدراتاسیون و از دست رفتن۳ تا۵ درصد از وزن بدن، عطش و تشنگی ایجاد می شود. هنگامی كه كاهش وزن به۵ تا۸ درصد برسد، كاهش فشار خون، ضعف، افزایش ضربان قلب، سردی پوست و كاهش خاصیت ارتجاعی پوست روی می دهد و در صورتی كه كاهش وزن بیش از۱۰ درصد شود كاهش حجم ادرار، ضعف یا فقدان نبض، گود رفتن چشم، خواب آلودگی و كما به وقوع می پیوندد. در صورت عدم جایگزینی سریع مایعات و الكترولیت های بدن در۲۵ تا۵۰ درصد از موارد این بیماری منجر به مرگ می شود. حدود۹۰ درصد بیماران مبتلا به وبا فاقد علامت های ظاهری همراه با اسهال خفیف هستند. در صورت اسهال آبكی شدید، زمان پیشرفت بیماری از اولین مدفوع شل تا شوك، از۴ تا۱۲ ساعت و تا مرگ،۱۸ ساعت تا چند روز بیشتر طول نمی كشد.
راههای انتقال بیماری
بیماری وبا به طور مستقیم و غیرمستقیم منتقل می شود. سرایت بیماری از طریق تماس مستقیم می تواند با آلوده شدن دست ها و تماس با مواد دفعی و استفراغ بیمار مبتلا به وبا و وسایل و لوازم آلوده به مدفوع بیمار منتقل شود.
راههای تماس غیرمستقیم:
- مصرف آب آلوده به مدفوع (شایعترین روش اكتساب، مصرف آبی است كه با مدفوع انسانی آلوده شده باشد)، دفع ناصحیح فاضلاب و نشت آن به آب آشامیدنی، منابع آب حفاظت شده مانند چاهها، دریاچه ها، استخرها و ... از راههای دیگر انتقال بیماری هستند.
- شنا، استحمام یا شستشوی لوازم آشپزخانه با آب آلوده
- شستشوی سبزی و میوه با آب آلوده
- استفاده از سبزی های آبیاری شده با آب آلوده
- استفاده از یخی كه از آب آلوده تهیه شده باشد
- مصرف غذاهای آلوده در خانه و رستوران
- غذاهای دریایی ناپخته مثل صدف، ماهی و ...
- تغذیه كودكان و نوزادان با بطری (آلوده) به جای شیر مادر نیز می تواند یك عامل انتقال بیماری باشد. (تغذیه با شیر مادر اثر محافظتی دارد)
راههای پیشگیری از بیماری وبا
- از آب آشامیدنی سالم استفاده كنید. چنانچه به سلامت آب مصرفی اطمینان ندارید، آب را جوشانده و یا با استفاده از قرص كلر و یا محلول پركلرین آن را ضدعفونی و سپس مصرف كنید.
- از سبزی و میوه شسته و ضدعفونی شده استفاده كنید. برای این كار سبزی پاك شده را در۵ لیتر آب، همراه با۵ قطره مایع ظرفشویی به مدت۵ دقیقه قرار دهید. پس از آن نصف قاشق چایخوری پركلرین (یك عدد قرص كلر) را در۵ لیتر آب حل كرده و سبزی را به مدت۵ دقیقه در آن نگهداری كنید. سپس سبزی را به خوبی بشویید (كارد، سینی، سبد و سایر موارد استفاده برای پاك كردن سبزی را پس از پایان كار با مایع ظرفشویی به خوبی شستشو دهید.)
- بعد از اجابت مزاج، قبل از غذا و نوشیدن آب، بعد از شستن و تمیز كردن كودك و بعد از دست زدن به مواد غذایی خام نظیر سبزی، گوشت و ... دست ها را به طور كامل با‌ آب و صابون شستشو دهید.
- غذا را به صورت كاملاً پخته و زمانی كه هنوز كاملاً گرم است مصرف كنید و از مصرف غذاهای مانده خودداری كنید.
- از مصرف غذاهای آماده و غیربهداشتی مثل آب میوه، معجون، بستنی، ساندویچ و شیرموز خودداری كنید.
- از دست فروش ها محصولات خوراكی(آب زرشك، بلال و گردو و ...) خریداری نكنید.
- در آب رودخانه و جوی ها و استخرهای آلوده شنا نكنید.
- مواد غذایی را از دسترس مگس و آلودگی های دیگر دور نگه دارید.
- از مصرف یخ غیربهداشتی خودداری كنید.
- از شیر و فرآورده های لبنی پاستوریزه استفاده كنید.
شك بالینی وبا را می توان با شناسایی و پریوكلرا، در مدفوع به اثبات رسانید. بنابراین ضروریست در سایر موارد اسهال حاد آبكی در مدت زمان۲۴ ساعت اول بیماری و قبل از مصرف هر گونه آنتی بیوتیكی، نمونه برداری كرد.
درمان بیماری وبا
با جبران مایعات و املاح دیگر بدن كه در اثر اسهال از دست رفته اند، می توان وبا را به خوبی درمان كرد. سازمان بهداشت جهانی از آنجایی كه دفع سدیم از راه مدفوع زیاد است به منظور تسهیل كار، مصرف ORS را برای انواع بیماری های اسهالی تجویز كرده است. بنابراین بهترین محلول خوراكی كه برای جبران كم آبی و املاح از دست رفته بدن مفید است، ORS است. برای تهیه محلول ORS یك پاكت از محلول را در ظرف محتوی۴ لیتر آب جوشیده و خنك شده ریخته و آنرا بهم بزنید. محلول تهیه شده باید در یخچال نگهداری شود. بعد از هر بار اجابت مزاج شل و آبكی نصف یا یك لیوان از این محلول را بخورید. محلول تهیه شده فقط برای۲۴ ساعت قابل استفاده است و در صورت باقی ماندن آن پس از۲۴ ساعت، باید محلول اضافی دور ریخته شده و دوباره تهیه شود. موارد جدی و شدید اسهال علاوه بر درمان خوراكی به تزریق داخل وریدی سرم نیز نیاز دارند. علاوه بر جبران آب و املاح از دست رفته درمان بیماران با آنتی بیوتیك مناسب نیز ضرورت دارد.
۳ نكته اصلی در درمان بیماری اسهال وجود دارد كه عبارتند از:‌
- در هنگام بروز اسهال از آب و مایعات فراوان استفاده كنید.
- از پودر ORS و مایع درمانی خوراكی استفاده كنید.
- برای درمان قطعی به پزشك مراجعه كنید.

نویسنده: دكتر مرضیه حاجی محمدی


منبع : ماهنامه نفت پارس

مطالب مرتبط

بیماری‌ سرنوشت‌ساز تاریخ

بیماری‌ سرنوشت‌ساز تاریخ
دکتر شرمن، استاد زیست‌شناسی دانشگاه کالیفرنیا از ۱۲ بیماری‌سرنوشت‌ساز تاریخ می‌گوید.
بسیار پیش می‌آید که تاریخ را به خاطر مباحث بسیار گسترده مربوط به آن همچون جنگ‌های خشونت آمیز چه در میان افکار عمومی و چه در میان جوامع سرزنش می‌کنند.
شخصیت‌های اصلی داستان‌های تاریخی بعضاً تعدادی از شخصیت‌های برجسته، پادشاهان مستبد و زورگویانی هستند که رفتارهای آنها توانسته است روند توسعه جوامع گوناگون را از جهتی به جهت دیگر دگرگون سازد. در عین حال، برخی شخصیت‌های با نفوذ، کریه و بی‌رحم و میکروسکوپی هستند.
ایروین شرمن، استاد بازنشسته رشته زیست شناسی دانشگاه«کالیفرنیا ریورساید»در تازه‌ترین کتاب خود با عنوان«۱۲بیماری که دنیای ما را دگرگون کرد» شرح داده که چگونه باکتری‌ها، انگل‌ها و ویروس‌ها در شهرها حرکت کرده و ساکنان آنها را به نابودی می‌کشانند، رهبران بزرگ و اندیشمندان جوامع را از بین برده و به‌دنبال آن، بهداشت عمومی، وضعیت اقتصادی و شرایط سیاسی را به خطر انداخته و تحت‌تأثیر خود قرار می‌دهند. نشریه U. S. NEWS با پروفسور ایروین شرمن درباره اینکه چگونه این ۱۲بیماری تاریخ را تحت‌تأثیر خود قرار داده اند، گفت‌وگوی مفصلی انجام داده است.
خلاصه‌ای از این گفت‌وگو را در قالب مرور این بیماری‌ها که پروفسور شرمن درباره آنها نوشته، می‌خوانید.
● طاعون
قرنطینه شدن شاید به صورت بالقوه راهی باشد برای محدودکردن بیماری تا از ابتلای سایر مردم جلوگیری کند. این روش به وسیله اروپاییان درباره غده خیارکی مورد استفاده قرار گرفته است. شرمن می‌نویسد: «وحشت و بی‌خبری، دلواپسی، قضاوت‌های عجولانه، انزوا و در هراس افتادن بیماران و جامعه همه و همه ناشی از نبود آگاهی کافی درباره طبیعت این گونه بیماری هاست.»
● مالاریا
یکی از مرگ آور‌ترین بیماری‌ها در طول تاریخ که در سال سبب ابتلای بیش از ۳۰۰میلیون و مرگ حدود ۳ میلیون نفر می‌شود، مالاریاست. این بیماری اهمیت کنترل ناقلان بیماری‌ها از جمله حیوانات یا حشرات را نشان می‌دهد.
به باور شرمن، شاید یکی از عواملی که اروپاییان را در نواحی تحت استعمارشان در قاره آفریقا به این بیماری مبتلا می‌کرد، این بود که آنان از نوعی نوشابه محتوی کنین و آبلیمو داروی ضد باکتری که از پوست درخت گنه‌گنه فراهم می‌شد، استفاده می‌کردند.
● آنفلوانزا
از میان بیماری‌های گوناگون، کمتر بیماری را مانند آنفلوانزا می‌توان یافت که بر آمار مرگ و میر در دنیای مدرن تأثیر قابل توجهی داشته‌اند و تهدید بزرگی در راستای صدمه زدن به زندگی و تندرستی سربازان و بر هم زدن شبکه‌های بهداشتی ارتش بوده‌اند.
برخی به ویلسون رئیس‌جمهور وقت، توصیه کردند که مذاکرات وی در هنگام پیمان ورسای تحت‌تأثیر شیوع این بیماری در آن زمان بوده است.
● هموفیلی و نقص ذاتی در سوخت‌وساز
بر اساس گفته‌های شرمن، اختلالات ارثی در خون مانند بیماری هموفیلی و نقص ذاتی در سوخت و ساز بدن، تأثیرات بسیار جدی بر حکام اروپایی داشته است. به‌طوری که فرانسیسکو فرانکو، دیکتاتور بزرگ اسپانیا دچار چنین مشکلی بود و نمونه دیگر این افراد رومانوف در روسیه است که بسیاری از مشکلات وی ناشی از وجود هموفیلی در خانواده‌اش بود.
●‌ سیفلیس
این بیماری زمانی توسط فلزات سنگینی مانند جیوه که اثرات ناراحت‌کننده آن را از بین برده بود، درمان می‌شد؛ اما بعدها با کشف عوامل دیگر، درمان آن شکل دیگری یافت. انتقال سریع این بیماری از طریق روابط جنسی، فردی به نام پال ارلیچ را برانگیخت تا با تولید دارویی که خود به آن گلوله جادویی می‌گفت، بیماران را نجات دهد و اگر دقت کرده باشید، تاریخچه بسیاری از داروها می‌تواند به کار ارلیچ منتهی شود
● تب زرد
به گفته شرمن، در برخی کشورها امکان غلبه کردن بر این بیماری فراهم شده است؛ اما پشه ناقل این بیماری نابود نشده و شاید هرگز هم نابود نشود. این بیماری پیش از گسترش جنگ دوم جهانی در توسعه مناطق جنوبی ایالات متحده بر ساخت کانال پاناما بسیار مؤثر بود.
ضمن اینکه، تنبلی ذاتی که میان اهالی جنوب وجود دارد در مقایسه با انرژی که برای اهالی شمال سبب بشاش بودن آنها شده، نوعاً معرف ویژگی‌های ناشی از مرض یا نبود آن است. از آنجا که پشه‌ها در زمستان به نسبت سایر فصول مقاومت کمتری دارند، بنابراین در نواحی شمالی بیماری تب زرد، نمی‌تواند وجود داشته باشد.
● سل
این بیماری زمانی توسط فلزات سنگینی مانند جیوه که اثرات ناراحت‌کننده آن را از بین برده بود، درمان می‌شد؛ اما بعدها با کشف عوامل دیگر، درمان آن شکل دیگری یافت. انتقال سریع این بیماری از طریق روابط جنسی، فردی به نام پال ارلیچ را برانگیخت تا با تولید دارویی که خود به آن گلوله جادویی می‌گفت، بیماران را نجات دهد و اگر دقت کرده باشید، تاریخچه بسیاری از داروها می‌تواند به کار ارلیچ منتهی شود.
● شپش سیب زمینی
گاهی بیماری‌ها نه تنها بر نحوه زندگی بشر تأثیر می‌گذارد بلکه بر آنچه می‌خوریم نیز مؤثر است. از جمله شپش سیب زمینی تأثیر شدیدی بر این امر داشت؛ چرا که مقدار قابل توجهی از آذوقه مردم ایرلند را در نیمه سال ۱۸۰۰ میلادی نابود کرد. سایر بیماری‌های ناشی از گیاهان، می‌توانند به‌طور یکسان نتیجه و اثر بسیار زیاد داشته باشند.
بسیاری از کارشناسان کشاورزی بر کاشتن دقیق محصولات نظارت دارند و می‌دانند که یک بیماری به تنهایی می‌تواند تهدید بزرگی برای بشر و تاریخ باشد. قحطی در ایرلند، تولید مثل و هجوم مهاجران ایرلندی به شهرهای ایالات متحده را تحت‌تأثیر قرار داد؛تازه واردانی که با هدف حمایت از دمکراسی خود را از بند آداب و رسوم رها کرده و برای گسترش تأثیر اتحادیه‌ها و اعمال نفوذ بر شخصیت‌های ملی در این اتحادیه‌ها تلاش می‌کردند.
● وبای آسیایی
گسترش این بیماری به صورت جزئی و کلی، به‌وسیله شبکه‌های فاضلاب آلوده و نبود آب بهداشتی بسیاری از نقاط جهان را تهدید می‌کند؛ اما بهبود و مراعات اصول بهداشتی توانسته است سبب کاهش چشمگیر این بیماری در برخی جوامع شود.
در قرن نوزدهم همه گیری این بیماری، یک فیزیکدان انگلیسی به نام جان اسنو را بر آن داشت تا دریابد که چگونه بیماری به هر صورت در آب وجود دارد و نیز گونه‌ای باکتری راست و میله‌ای شکل را شناسایی کرد که ممکن بود تا سال‌ها بعد ناشناخته باقی بماند
● اچ‌آی وی/ایدز
شرمن بر این باور است که هرگز نمی‌توان درباره بیماری‌های عفونی بدون بحث درباره ایدز گفت‌وگو کرد. همچنان که درمان‌های دارویی امروزی اگر انجامشان امکان پذیر باشد، در کاهش مرگ و میر ناشی از ایدز مؤثرند و این بیماری را می‌توان به وسیله آنچه وی آن را مداخله جدی در کنترل رفتارهای پرخطر می‌نامد، کنترل و حتی پیشگیری کرد.
وی در این باره می‌گوید: «این بیماری علاوه بر اینکه بسیار مدرن بوده،هنوز ارتباطاتی با بیماری‌هایی که در گذشته وجود داشته‌اند و جوامع را به نحوی به صورت همه گیر گرفتار کرده اند، دارد. »
● آبله
این بیماری واگیردار امروز به کمک واکسیناسیون ریشه کن شده است و شاید علم طب و واکسیناسیون دقیق‌ترین دستاورد از بین بردن تأثیرات بیماری آبله بود. اساساً مطالعات در زمینه مصونیت و واکسن‌ها از مطالعات درباره آبله آغاز می‌شوند که امیدهایی در مورد ریشه کن کردن سایر بیماری‌های مشابه پیش روی ما قرار می‌دهد.

وبگردی
دوربین مخفی ساختمان لواسان داماد شمخانی و فاطمه حسینی
دوربین مخفی ساختمان لواسان داماد شمخانی و فاطمه حسینی - همه چیز درباره ساخت و ساز فاطمه حسینی، داماد شمخانی و داماد صفدرحسینی | سر کشیدن دوربین مخفی شهرداد به ساختمان های آقازاده ها در لواسان! | پخش اختصاصی از صفحه آپارات آوانت
ماجرای دختربازی اسلامی از زبان رحیم پورازغدی
ماجرای دختربازی اسلامی از زبان رحیم پورازغدی - رحیم پورازغدی در مراسمی که با موضوع فجای مجازی بود،گفت: دختر خانم چادری یک عکس آنچنانی از خودش گذاشته و نوشته زن نباید قربانی نگاه شهوت مردانه بشه، بعد پسره زیر پستش نوشته"ما رایت الا جمیلا"
شبکه سه - میثاقی  و ماجرای عبور از فردوسی‌پور
شبکه سه - میثاقی و ماجرای عبور از فردوسی‌پور - در گذشته برنامه‌های پخش زنده فوتبال روی بازی متمرکز بود اما میثاقی در این برنامه بخش‌های مهمی از حواشی و سوژه‌ها را مورد توجه قرار می‌دهد که دست برنامه «نود» را خالی می‌کند.
(ویدئو) خوراندن گُل به کودکان گل‌فروش در کرمان!
(ویدئو) خوراندن گُل به کودکان گل‌فروش در کرمان! - فیلمی از کودکان کار و خیابان که از سوی فردی در شهرداری کرمان مجبور به خوردن گل‌هایشان شده‌اند منتشر شده
بدون تعارف و بدون محتوی / این دو در تلویزیون واقعا چه میکنند !
بدون تعارف و بدون محتوی / این دو در تلویزیون واقعا چه میکنند ! - بدون تعارف با سواره ای که از حال پیاده ها خبر دارد
ما به نمایندگی از امام زمان (عج) و به نمایندگی از خدا در امور مردم دخالت می کنیم.
ما به نمایندگی از امام زمان (عج) و به نمایندگی از خدا در امور مردم دخالت می کنیم. - رئیس کل دادگستری خراسان رضوی: ما در نظام جمهوری اسلامی به نمایندگی از امام زمان (عج) و به نمایندگی از خدا در امور مردم دخالت می کنیم. اگر فردی در زمان طاغوت در زندان بود، حبسش از مجازات اخروی او کم نمی کرد اما امروز اگر این تحمل کیفر یا قصاص و شلاق و دیگر احکام توسط حکام اسلامی و شرعی انجام می شوند یکی از آثار اخروی آن برای محکومان این است که این مجازات در آخرت از آنها برداشته می شود
جزئیاتی از منشا بوی بد تهران / فیلم
جزئیاتی از منشا بوی بد تهران / فیلم - بعد از فروکش کردن گازها، به حفاری ادامه دادیم و به یک مخزن بزرگ و استثنایی رسیدیم که بسیار عظیم تر از آنی بود که تصور می کردیم برای جایی مثل پلاسکو ساخته شود. برآورد ما از ابعاد این انبار فاضلاب این است که بین 400 الی 500 متر مکعب وسعت دارد و گازهای محبوس شده در این انبار در چندین دهه برای انتشار بوی بد در محدوده بزرگی از تهران کفایت می کند.
کلیپ جنجالی مهدی یراحی در باره جنگ / پاره سنگ
کلیپ جنجالی مهدی یراحی در باره جنگ / پاره سنگ - مهدی یراحی، خواننده ای که اخیرا موزیک ویدئوی جدید و اعتراضی خود با نام «پاره سنگ» را منتشر کرده است، از طرف برخی رسانه ها و مجید فروغی، مدیر روابط عمومی هنری مورد انتقاد قرار گرفته و شایعه هایی درباره ممنوع الفعالیت شدن یراحی به دلیل این ویدئو کلیپ و همچنین پوشیدن لباس کارگران گروه ملی در حمایت از مردم اهواز در کنسرت 6 دی ماه خود مطرح شده است. یراحی از جمله خواننده هایی است که همیشه نسبت به اتفاقات…
اهمیت فیلم صحنه دار و مرگ 10 انسان !
اهمیت فیلم صحنه دار و مرگ 10 انسان ! - گویا تلخی پخش فیلم صحنه دار، بیش از مرگ ۱۰ نفر است. درست همانطور که مسئله حجاب برای خیلی‎ها مهم تر از معیشت مردم است.
آقازاده شورای عالی انقلاب فرهنگی !
آقازاده شورای عالی انقلاب فرهنگی ! - انقلاب فرهنگی از این بالاتر که فرزند عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی در آمریکا تابعیت بگیرد و از آنجا برای ایرانیان سبک زندگی تدریس بکند؟
رقص گروهی دختران دانشگاه الزهرا در حضور آقایان!
رقص گروهی دختران دانشگاه الزهرا در حضور آقایان! - ویدئویی عجیب از حرکات موزون گروهی دختران در دانشگاه الزهرا درحالی در فضای مجازی در حال انتشار است که مردان نیز در این مراسم حضور دارند!
تیپ پسر الهام و فاطمه رجبی در آلمان!
تیپ پسر الهام و فاطمه رجبی در آلمان! - «شباهت عجیب علی الهام استاد هوا فضا در دانشگاهی در آلمان به غلامحسین الهام معاون رئیس جمهور سابق!
حاشیه تازه برای سید احمد خمینی / تصویر
حاشیه تازه برای سید احمد خمینی / تصویر - سید احمد خمینی، نتیجه امام خمینی که چند هفته پیش با ازدواجش خبرساز شده بود، بار دیگر با انتشار عکسی از او و همسرش در حین سوارکاری حساسیت نسبت به خود را برانگیخته است و باعث تحریک مخاطبان و کاربران در فضای مجازی شده است.
شهردار سابق سلامت و مشغول زندگی جدید است !
شهردار سابق سلامت و مشغول زندگی جدید است ! - پس از اولین گفت وگوی رسمی میترا استاد (نجفی) و تایید ازدواجش با محمدعلی نجفی، حالا شهردار سابق، در نخستین واکنش به جنجال ها، عکس تازه ای از خود و میترا استاد در اینستاگرامش منتشر کرده است.