پنج شنبه ۲ اسفند ۱۳۹۷ / Thursday, 21 February, 2019

شاهین‌ خاکستری‌


وقتی‌ صحبت‌ از پوشش‌ جنگ‌ در تلویزیون‌ می‌ شود، معمولا به‌ جنگ‌ ویتنام‌ به‌ عنوان‌ نخستین‌ نمونه‌ اشاره‌ می‌شود. اما جنگ‌ افغانستان‌ و پس‌ از آن‌، عراق‌ به‌ عنوان‌ نخستین‌ جنگی‌ شناخته‌ خواهد شد که‌ در وبلاگها روایت‌ می‌ شود.نسل‌ تازه‌یی‌ از سربازان‌ وبلاگ‌ نویس‌ در امریکا که‌ به‌ «میل‌ بلاگرها» یا وبلاگ‌ نویسهای‌ نظامی‌ شهرت‌ دارند، هم‌ در میدان‌ نبرد می‌ جنگند و هم‌ درباره‌ تجربیات‌ خود می‌ نویسند.
این‌ گرایش‌، پنجره‌ تازه‌یی‌ را به‌ جنگاوری‌ امروزی‌ باز می‌ کند و گونه‌ جدیدی‌ از ادبیات‌ دوران‌ جنگ‌ پدید می‌ آورد.با وجود این‌، برخی‌ از این‌ پیشگامان‌ که‌ در خط‌ مقدم‌ جبهه‌ وبلاگ‌ می‌ نویسند، بیم‌ آن‌ دارند که‌ دوران‌ طلایی‌ وبلاگ‌ نویسی‌ نظامی‌، همین‌ حالا هم‌ به‌ سر آمده‌ باشد زیرا مقامات‌ نظامی‌ اعمال‌ فشار بر نوشتار بی‌ قیدوبند آنلاین‌ را آغاز کرده‌اند.
● طلوع‌ عصر وبلاگ‌ نویسی‌ نظامی‌
به‌ گفته‌ مت‌، نویسنده‌ وبلاگ‌ بلک‌ فایو، نخستین‌ وبلاگهای‌ نظامی‌ در اواخر سال‌ ۲۰۰۲ پدیدار شدند. شاهین‌ خاکستری‌، یکی‌ از سربازان‌ ارتش‌ که‌ در حال‌ حاضر مامور به‌ خدمت‌ در آلمان‌ است‌ و به‌ صورت‌ ناشناس‌ وبلاگ‌ مادویل‌ گازت‌ را می‌نویسد، اصطلاح‌ میل‌ بلاگ‌ را که‌ ترکیبی‌ از واژه‌های‌ میلیتاری‌ نظامی و وبلاگ‌ است‌ برای‌ اشاره‌ به‌ وبلاگ‌ نویسان‌ نظامی‌ ابداع‌ کرد و شروع‌ به‌ برقراری‌ تماس‌ با سایر ارتشی‌ هایی‌ کرد که‌ وبلاگ‌ می‌ نوشتند.شاهین‌ خاکستری‌ در اواخر سال‌ ۲۰۰۲ نظر دادن‌ پای‌ نوشته‌ های‌ وبلاگها را شروع‌ کرد و سپس‌ زمانی‌ که‌ فهمید نوشتن‌ یک‌ وبلاگ‌ تا چه‌ حد ساده‌ است‌، مادویل‌ گازت‌ را راه‌ انداخت‌.او گفت‌: سالیان‌ سال‌ من‌ شاهد بوده‌ام‌ که‌ دیگران‌ «به‌ نمایندگی‌ از سربازان‌» سخن‌ گفته‌ اند یا تصمیم‌ گرفته‌اند که‌ در این‌ زمینه‌ چه‌ صدایی‌ می‌ بایست‌ شنیده‌ شود. او به‌ همین‌ دلیل‌ خواست‌ تا افکار خود را به‌ عنوان‌ اندیشه‌های‌ یک‌ ارتشی‌ در ایامی‌ جالب‌، زمانی‌ که‌ مقدمات‌ جنگ‌ در عراق‌ فراهم‌ می‌شود منتشر کند.
او گفت‌: من‌ مدعی‌ نیستم‌ که‌ از جانب‌ کسی‌ جز خودم‌ صحبت‌ کنم‌، اما جنبه‌ جذاب‌ وبلاگ‌ نویسی‌ همین‌ است‌ که‌ خودتان‌ حرفتان‌ را بزنید. من‌ نیازی‌ به‌ سخنگو ندارم‌.شاهین‌ خاکستری‌ و دیگر پیشگامان‌ مثل‌ ستوان‌ اسمش‌، گروهبان‌ هوک‌ و گروهبان‌ استرایکر، الهام‌ بخش‌ صدها سرباز، خلبان‌، تفنگدار نیروی‌ دریایی‌ و ملوان‌ دیگر در سراسر جهان‌ برای‌ وبلاگ‌ نویسی‌ شده‌ اند. او وبلاگ‌ نویسان‌ نظامی‌ را در حلقه‌یی‌ اینترنتی‌ گرد آورده‌ است‌ که‌ حدود چهارصد وبلاگ‌ نظامی‌ فعال‌ را به‌ هم‌ پیوند می‌ زند.
● خاطرات‌ جنگ‌
بسیاری‌ از وبلاگ‌ نویسان‌ نظامی‌، با این‌ هدف‌ به‌ نوشتن‌ روی‌ آورده‌ اند که‌ با آنچه‌ از نظر آنها موضعگیری‌ جانبدارانه‌ ضد جنگ‌ و ضد دولت‌ بوش‌ در رسانه‌ هاست‌، مقابله‌ کنند.اما مت‌، نویسنده‌ وبلاگ‌ بلک‌ فایو می‌ گوید وبلاگ‌ نویسان‌ نظامی‌ برای‌ نوشتن‌، اهداف‌ و انگیزه‌ های‌ مختلفی‌ دارند.او گفت‌: بسیاری‌، وبلاگ‌ می‌نویسند تا دوستان‌ و بستگانشان‌ را از حال‌ و روز خود در میدان‌ جنگ‌ باخبر نگه‌ دارند. برخی‌ دیگر این‌ کار را برای‌ بیان‌ تاملات‌ خود انجام‌ می‌ دهند و دیگران‌ صرفا نویسندگان‌ خوبی‌ هستند که‌ به‌ دنبال‌ محلی‌ برای‌ بیان‌ اندیشه‌ ها و احساسات‌ خود هستند.
سی‌ جی‌ گراهام‌ تازه‌ در همین‌ سال‌ گذشته‌ تصمیم‌ گرفت‌ تا خاطرات‌ جنگی‌ خود را که‌ در عراق‌ گردآوری‌ می‌ کرد، روی‌ اینترنت‌ منتشر کند.او گفت‌: من‌ خاطراتم‌ را منتشر کردم‌ تا مردم‌ را از آنچه‌ واقعا در عراق‌ رخ‌ می‌ دهد باخبر کنم‌ زیرا معتقد بودم‌ و هستم‌ که‌ رسانه‌ها وظیفه‌ شان‌ را برای‌ خبررسانی‌ بی‌ طرفانه‌، به‌ درستی‌ انجام‌ نمی‌ دهند.اما او دلایل‌ دیگری‌ نیز داشت‌.
وی‌ هنگامی‌ که‌ در حال‌ نبرد در عراق‌ بود تصمیم‌ گرفت‌ تا خاطراتش‌ را ثبت‌ کند زیرا او با خواندن‌ خاطرات‌ پدربزرگش‌ از جنگ‌ جهانی‌ دوم‌ بزرگ‌ شده‌ بود.سی‌ جی‌ گراهام‌ زمانی‌ که‌ در عراق‌ حضور داشت‌، وبلاگ‌ نمی‌نوشت‌.
واحد نظامی‌ او که‌ راه‌ خود را به‌ سوی‌ شمال‌ عراق‌ می‌گشود، به‌ اینترنت‌ دسترسی‌ نداشت‌.او گفت‌: من‌ فرصتش‌ را هم‌ نداشتم‌ چون‌ اگر خیلی‌ شانس‌ می‌ آوردم‌ می‌ توانستم‌ کمتر از ۱۸ ساعت‌ در روز کار کنم‌. هر فرصتی‌ که‌ باقی‌ می‌ ماند صرف‌ غذا خوردن‌ و خوابیدن‌ می‌ شد.با وجود این‌، او نوشته‌ هایی‌ آکنده‌ از جزییات‌ را در لب‌ تاپش‌ نوشت‌ و ذخیره‌ کرد و سپس‌ تصمیم‌ گرفت‌ تا پس‌ از بازگشت‌، این‌ نوشته‌ ها را در وبلاگی‌ منتشر کند.برایان‌ کندی‌، مشهور به‌ هاودی‌ یکی‌ از تفنگداران‌ نیروی‌ دریایی‌ است‌ و دو سال‌ در عراق‌ به‌ عنوان‌ خلبان‌ هلی‌کوپترهای‌ رزمی‌ سوپر کبرا ۱W-AH خدمت‌ کرده‌ است‌.او و خلبان‌ همقطارش‌، هرل‌ پس‌ از آنکه‌ از طریق‌ هیو هویت‌، مفسر و وبلاگ‌ نویس‌ محافظه‌کار، اطلاعاتی‌ درباره‌ وبلاگها به‌ دست‌ آوردند، تصمیم‌ گرفتند که‌ در جریان‌ ماموریت‌ اخیر خود در منطقه‌، وبلاگی‌ بنویسند. او گفت‌: نوشتن‌ واقعا به‌ منزله‌ مرهم‌ بود و به‌ من‌ امکان‌ داد تا بگویم‌ که‌ چه‌ حسی‌ از نبرد به‌ من‌ دست‌ می‌دهد، نه‌ فقط‌ درباره‌ جنگیدن‌، بلکه‌ درباره‌ سیاست‌ و گرایش‌ مخالفت‌ آمیزی‌ که‌ جنگ‌ را به‌ موضوعی‌ برای‌ ضدیت‌ با رییس‌ جمهور تبدیل‌ کرده‌ است‌.او گفت‌: هرچه‌ بیشتر می‌ نویسم‌، احساس‌ گناه‌ و اضطراب‌ کمتری‌ دارم‌. او حتی‌ درباره‌ ماجرای‌ طلاقش‌ که‌ هنگام‌ بازگشت‌ از عراق‌ در ماه‌ ژوییه‌ رخ‌ داد هم‌ نوشته‌ است‌.
● فشار بر ارتباطات‌
وبلاگ‌ نویسی‌ نظامی‌، منشا برخی‌ از گیراترین‌ نوشته‌ ها درباره‌ جنگ‌ شده‌ است‌.
برخی‌ وبلاگ‌ نویسان‌ نظامی‌ همچون‌ جیسون‌ کریستوفر هارتلی‌، نویسنده‌ صرفا یک‌ سرباز دیگر، و کالبی‌ بازل‌، نویسنده‌ جنگ‌ من‌: اوقات‌ مرده‌ در عراق‌ در حال‌ حاضر نوشتن‌ کتابهایی‌ را بر مبنای‌ وبلاگهایشان‌ و خاطراتشان‌ از ایامی‌ که‌ در عراق‌ گذرانده‌ اند، آغاز کرده‌ اند.
حاصل‌ این‌ وبلاگها، غالبا دیدگاهی‌ فیلترنشده‌ و سانسور نشده‌ است‌ که‌ از سوی‌ خود رزمندگانی‌ که‌ در خط‌ مقدم‌ حضور دارند روایت‌ می‌ شود و نه‌ از نگاه‌ خبرنگارانی‌ که‌ با گروههای‌ رزمی‌ همراه‌ شده‌ اند یا نشستهای‌ خبری‌ که‌ در پشت‌ جبهه‌ برپا می‌ شوند.
وبلاگ‌ نویسی‌ همچنین‌ به‌ تنبیه‌ انضباطی‌ برخی‌ از وبلاگ‌ نویسان‌ به‌ دلیل‌ انتشار اطلاعات‌ حساس‌ یا نقض‌ مقررات‌ نظامی‌ در وبلاگهایشان‌ منجر شده‌ است‌.
شاهین‌ خاکستری‌ به‌ همقطاران‌ میل‌ بلاگ‌نویس‌ خود توصیه‌ می‌کند که‌ هنگام‌ نوشتن‌ هر یادداشت‌ به‌ این‌ نکته‌ فکر کنند که‌ نوشته‌ آنها از سوی‌ مادرانشان‌، رییس‌ ستاد مشترک‌ ارتش‌ و اسامه‌ بن‌ لادن‌ چگونه‌ برداشت‌ خواهد شد.
او گفت‌: هرکسی‌ نمی‌ تواند با داشتن‌ چنین‌ بار مسئولیتی‌ بر دوش‌ خود، به‌ کیبورد دست‌ بزند.
شمار بسیار اندکی‌ از وبلاگ‌ نویسان‌ از نوشتن‌ باز داشته‌ شده‌ اند اما به‌ گفته‌ شاهین‌ خاکستری‌، شمار بیشتری‌ از وبلاگ‌ نویسان‌ نظامی‌ صرفا به‌ دلیل‌ دغدغه‌های‌ امنیتی‌ درباره‌ عملیات‌ جنگی‌، دست‌ از وبلاگ‌ نویسی‌ برداشته‌اند.
برایان‌ کندی‌ ابراز امیدواری‌ می‌ کند که‌ کارکنان‌ نیروهای‌ مسلح‌ اجازه‌ یابند تا برای‌ حفظ‌ ارتباط‌ با خانواده‌ و دوستانشان‌ به‌ وبلاگ‌ نویسی‌ ادامه‌ دهند.
اما او اضافه‌ می‌ کند: من‌ می‌ توانم‌ بفهمم‌ که‌ ارتش‌ نیاز خواهد داشت‌ که‌ دست‌ کم‌ اطلاعات‌ را «نظم‌ و نسق‌» بدهد.

منبع‌: بی‌ بی‌ سی


منبع : روزنامه اعتماد

مطالب مرتبط

سرزمینی مستعد برای جنگ

سرزمینی مستعد برای جنگ
اگرچه مقاومت تاثیر بسزایی در عقب نشینی اسرائیل از غزه داشت اما علت خروج از غزه فقط همین نبود، بلكه مذاكرات پشت پرده اسرائیلی ها و فلسطینی ها زیر نظر ایالات متحده نیز موثر بود و باعث شد غزه به بهای فیصله موضوعات دیگر تخلیه شود. سخنان «محمد دحلان» شخصیت امنیتی بانفوذ- مرتبط با اسرائیلی ها و آمریكایی ها- و نیز «جبرئیل الرجوب» مبنی بر لزوم بین المللی كردن قدس نشانگر آن است كه دولت فلسطین به موفقیت در عقب نشینی نیروهای اسرائیل از غزه برای پایان دادن به مبارزات مسلحانه فلسطینی ها بسنده كرده است.سخنان محمود عباس رئیس دولت فلسطینی مبنی بر «غیرضروری بودن تداوم مشی مسلحانه پس از عقب نشینی اسرائیلی ها از غزه» نشان می دهد كه این امر جزیی از توافق پنهانی دوطرف بوده است. چنانكه اسرائیل برای تضمین عملی شدن خلع سلاح حماس، بندر و فرودگاه غزه را به شكل گرویی حفظ كرده است.
• سرزمینی با پتانسیل جنگ
طی چند هفته اخیر، اصرار حماس بر مسلح بودن و اشاره دولت فلسطینی به وجود تنها یك دولت در سرزمین های فلسطینی، منشاء اختلاف داخلی میان فلسطینی ها بوده است. اختلافی كه از بحران عمیق داخلی پرده برمی دارد. این در حالی است كه حماس دارای پایگاه اجتماعی است و حضور و نفوذ گسترده ای در شهرداری ها، موسسات خدمات اجتماعی- آموزشی داشته و پایگاه های آموزش نظامی در اختیار دارد. از نظر حماس عقب نشینی اسرائیل از غزه، پایان كار نیست و باید برای كرانه باختری نیز چاره ای اندیشید. این نگرش البته در تعارض آشكار با نگرش دولت فلسطین است و حماس بر همین اساس با افشای مذاكرات پشت پرده مقامات دولت خودگردان با اسرائیلی ها -كه به تخلیه غزه منجر شد - از خلع سلاح نیروهای خود و پیروی از سیاست های دولت سر باز می زند.از نظر حماس تخلیه غزه بهترین فرصت برای ساماندهی نیروهای داخلی است و همین مسئله باعث شده كه با وجود میانجیگری مقامات اطلاعاتی مصر و سفر حساسیت برانگیز «خالد مشعل» رئیس شاخه سیاسی حماس و معاونش محمد ابومرزوق به قاهره بازهم بر پیچیدگی اوضاع افزوده شود و كاری از پیش نرود.دولت فلسطینی اما از دوسو تحت فشار است، فشار آمریكا و اسرائیل و موضع گیری ضعیف عرب ها از یك سو و فشار داخلی از سوی دیگر. اكنون اسرائیل با یادآوری ضرورت عملی كردن هرچه سریعتر توافق ها به دولت فلسطینی گوشزد می كند كه شارون بر سر آینده سیاسی خود و حزب لیكود- در شرایطی كه فشار داخلی بر رام الله حد و مرزی نمی شناسد- با كسی قمار نمی كند. از جمله تهدید هایی كه شارون در دیدار اخیرش با فرستادگان محمود عباس به آن اشاره كرد این بود كه وی شكست ناپذیر است و ابایی از آن ندارد كه عباس را نیز همچون عرفات در رام الله محاصره و زندانی كند. با وجود این تهدید ها، شارون، اسرائیلی ها را قانع كرده است كه در ازای تخلیه غزه، شهرك ها را در قدس توسعه دهد. پیش بینی می شود كه شمار شهرك ها در قدس به ۱۹ شهرك با مساحتی بالغ بر ۱۱۷۰۰۰۰۰متر مربع با ۵۷ هزار واحد مسكونی و۱۵۲هزار شهرك نشین برسد. این در حالی است كه پیشتر عملیات ساخت دست كم ۱۰ شهرك با مساحتی بالغ بر ۷۲۰۰۰۰۰ متر مربع به پایان رسیده بود.
• ابعاد سیاسی امنیتی
«احمد الطیبی» عضو عرب كنست می گوید: «شارون همزمان با طرح خروج یك جانبه اسرائیل از غزه و شمال آن، با ساخت و گسترش دیوار- نژادپرستانه- حائل، شهرك های جدید و تداوم طرح یهودی كردن قدس و استیلای همه جانبه بر كرانه باختری به تقویت موضع استراتژیك خود در این منطقه پرداخته است.» دكتر الطیبی می افزاید: «شارون نگفت كه برای زمینه سازی اجرای نقشه راه از غزه عقب نشینی خواهیم كرد زیرا همان طوری كه گفته است، غزه را برای تحكیم موقعیت خود در كرانه باختری و مجازات فلسطینیان تخلیه كرده وگرنه به هیچ وجه راضی به ترك داوطلبانه این منطقه نبوده است. شارون در ظاهر چنین می نمایاند كه تخلیه غزه در راستای عمل به توافقنامه های بین المللی بوده است و بر این نكته نیز تاكید دارد كه دیگر خبری از عقب نشینی نیست و این اولین و آخرین عقب نشینی نیروهای اسرائیلی بوده است.» به تازگی یكی از اعضای كنست اسرائیل به صراحت اعلام كرده است كه غزه به ویژه در مرزهای هوایی و دریایی تحت اشغال اسرائیل باقی خواهد ماند. این عضو كنست بر این نكته نیز تاكید كرده است كه با وجود نظارت مصر و دولت فلسطین بر آمد و شد گذرگاه مرزی رفح تا منطقه كرم شالوم، اسرائیل همچنان نظارت خود بر این گذرگاه را حفظ خواهد كرد. اكنون دو مسئله مهم مورد توجه دولت فلسطینی قرار گرفته است: صدور بیانیه هایی مبنی بر وجود تنها یك دولت در سرزمین های فلسطینی و یا به عبارت دیگر رد هرگونه قانونی خارج از چارچوب مصوبات دولت محمود عباس و تاكید بر اینكه راهی جز پایبندی به توافق دولت فلسطینی با طرف اسرائیلی وجود ندارد و حماس باید حد و مرز خود را بشناسد- این امر البته از طریق مصری ها صورت می گیرد- مصری ها برای آنكه حماس و دولت فلسطینی به تفاهم برسند تلاش فراوانی كرده اند و در ایجاد تفاهم میان دو طرف بر سر برخی موضوعات داخلی همچون فعالیت آزادانه حماس، عدم دخالت دولت فلسطین در فعالیت های اجتماعی، سیاسی و تشكیلاتی آن و نیز آزادی زندانیان این جنبش به توافق رسیده اند و چه بسا در آینده نزدیك بر سر آینده سیاسی حماس نیز توافق هایی به دست آید و حماس درخواست توقف عملیات های ضداسرائیلی را بپذیرد. به هر روی اكنون حماس بر این عقیده است كه عقب نشینی اسرائیل نباید محدود به غزه شود بلكه باید به اقدام مسلحانه علیه اسرائیل در كرانه باختری ادامه داد. دولت فلسطینی اما با این ایده موافق نیست و معتقد است كه تداوم اقدامات مسلحانه علیه اسرائیل باعث پیچیده شدن اوضاع و توقف مذاكرات مربوط به حل و فصل نهایی مشكلاتی چون تعیین مرزها، قدس، بازگشت آوارگان و تقسیم آب ها می شود. بر همین اساس با قبول مسئولیت خود را ملزم به كنترل مرزها و منع آمد و شد به عنوان بخشی از اقدامات امنیتی می داند.
• تفاهم های اسرائیل و آمریكا
شارون به تخلیه غزه رضایت نمی داد تا اینكه با ایالات متحده بر سر اخذ تعهدات الزام آور از طرف فلسطینی به توافق رسید و همان طوری كه دكتر الطیبی به تعبیر دیگری گفت، شارون به شرط اینكه تخلیه غزه دستاوردهای زودهنگامی داشته باشد با آن موافقت كرد. تخلیه غزه دستاوردهای زودهنگام و استراتژیكی در بر خواهد داشت و با وجود آنكه عقب نشینی از غزه شارون را با چالش های داخلی روبه رو می كند ولی در عین حال برای قانع كردن افكار عمومی جهان مفید است. زیرا اكنون این سخن به میان می آید كه شارون با وجود مخالفت آشكار محافل یهودی و با آگاهی از چالش های داخلی به وعده خود مبنی بر تخلیه غزه عمل كرده است. اكنون آیا محمد عباس نیز به وعده خود مبنی بر توقف انتفاضه، تمركز رهبری و قدرت در دولت فلسطینی، خلع سلاح حماس و كنترل مرزها عمل می كند؟ اكنون این پرسش مطرح است كه شارون برای قانع كردن افكار عمومی اسرائیل به ویژه پس از آنكه نتانیاهو وزیر برنامه و بودجه- در اعتراض به عقب نشینی از غزه و تخلیه شهرك ها- استعفا داد، چه چیزی در انبان دارد؟ انتظار می رود كه شارون برای جلوگیری از گرایش راست اسرائیل به نتانیاهو، همزمان با نزدیك شدن انتخابات پارلمانی موضع سرسختانه تری را در قبال مسائلی چون شهرك ها، آینده قدس و بازگشت آوارگان اتخاذ كند به ویژه آنكه به تازگی در میان راستگرایان یهودی گفته است: «فلسطینی ها به زودی به جای آنكه عقب نشینی اسرائیل را پیروزی انتفاضه و برگ برنده خود در مذاكره با دولت عباس قلمداد و برای آن هلهله كنند از این كه آن را واقعه ای مبارك قلمداد كرده اند، پشیمان خواهند شد.» با وجود این اظهارات، راستگرایان از «عوزی لنداو» رهبر راستگرایان افراطی لیكود خواسته اند زودتر از موعد مقرر- پیش از انتخابات پارلمانی- انتخابات ریاست حزبی را برگزار كند.لنداو نیز با جمع آوری امضاهایی- كه به او اجازه برگزاری جلسه شورای مركزی۲۵۰۰ نفره و صدور قطعنامه های لازم الاجرا را می دهد- در پی سركوبی شارون است.«ناصر القدوه» وزیر خارجه فلسطین نیز معتقد است در آینده تبعات منفی عقب نشینی اسرائیل - در قالب اقدامات افراط گرایان لیكودی - به ویژه در یهودی كردن قدس، به چالش گرفتن وحدت ملی فلسطینی ها و ناتوانی دولت فلسطینی در انجام مسئولیت های امنیتی خود، آشكار خواهد شد. دكتر «عزمی بشاره» نیز ضمن تایید این پیش بینی معتقد است عقب نشینی از غزه واگذاری شهرك هایی بود كه در غزه شكوفایی و رشد چندانی نداشتند و اسرائیل در اعطای تخلیه این شهرك ها و برای تضمین امنیت و شكوفایی شهرك های بزرگ و مهم قدس و كرانه باختری از دولت فلسطینی تعهد گرفت و افكار عمومی جهان را نیز با خود همراه كرد. جالب تر آنكه شارون عملی كردن طرح عقب نشینی از غزه را به موافقت عرب ها یا فلسطینی ها منوط نكرد بلكه به طور مستقیم، آمریكا را وارد ماجرا كرد و با این كشور به توافق رسید. توافق با آمریكا باعث خواهد شد كه اسرائیل در مورد مسائلی چون گسترش شهرك ها، قدس و حق بازگشت آوارگان از فشار بین المللی مصون بماند. تمام اینها موفقیتی است كه در نامه نگاری میان شارون و بوش (۱۴آوریل) به روشنی دنبال می شده است. هدف از این نامه نگاری ها- كه شش ماه پیش از اخذ ضمانت شارون از آمریكا آغاز شده بود- نه فقط حمایت آمریكا از تخلیه شهرك ها و عقب نشینی از غزه، كه گرفتن امتیازهای مورد نظر اسرائیل از آمریكا بود. شارون در آخرین مصاحبه خود با روزنامه عبری یدیعوت آحارنوت (جمعه ۱۱ آگوست ۲۰۰۵) به صراحت به این واقعیت اذعان می كند و می گوید كه مذاكره با آمریكا را بر مذاكره با عرب ها ترجیح می دهد.
منبع: المجله
ترجمه: سعید آقاعلیخانی

وبگردی
گاف حسین شریعتمداری با کامپیوتر 30 میلیونی آمریکایی
گاف حسین شریعتمداری با کامپیوتر 30 میلیونی آمریکایی - مدیر مسئول کیهان در حالی مدعی است که سیستم «مکینتاش» بیش از ۴۰ سال است که در کیهان مورد استفاده قرار می‌گیرد که این سیستم اساسا از سال ۱۹۸۴ یعنی ۵ سال پس از انقلاب تولید و نمی‌توانسته است زودتر از این تاریخ در کیهان مورد استفاده قرار گیرد.
آقای روحانی! نمی دانید یا تجاهل می کنید؟ /  دلار تک نرخی 4200 ! گوسفند بوئینگ سوار ! پراید ...
آقای روحانی! نمی دانید یا تجاهل می کنید؟ / دلار تک نرخی 4200 ! گوسفند بوئینگ سوار ! پراید ... - اخیراً رئیس جمهور حسن روحانی در توضیح علت قاچاق گفته است: علت قاچاق ارزانی است، وقتی جنسی در داخل ارزان است و در خارج گران، خود به خود قاچاق آن به خارج صورت می گیرد. به عنوان مثال چون الان گوشت در عراق گران تر از ایران است، از کشورمان به آنجا قاچاق می شود. درباره قاچاق بنزین نیز همین موضوع مصداق دارد.
راز میتوانیم موشک و نمیتوانیم خودرو در اقتصاد است
راز میتوانیم موشک و نمیتوانیم خودرو در اقتصاد است - مشکل تولید فقط به سطح فناوری مربوط نیست. ما می‌توانیم یک وسیله و کالای باکیفیت بالا را تولید کنیم، ولی با قیمت بسیار گران که خریداری نخواهد داشت. در واقع اگر بتوانیم چنین کالایی را وارد کنیم در مقایسه با تولید آن به شدت به‌صرفه است. ولی در جریان تولید موشک با وضعیت دیگری مواجهیم. اول اینکه موشک را بدون قید و شرط نمی‌فروشند یا برخی کشور‌ها به دلایل امنیتی علاقه ندارند که در تامین نیازشان به این کالا‌ها…
جمهوری اسلامی عمق حکمرانی اقتصادی ندارد
جمهوری اسلامی عمق حکمرانی اقتصادی ندارد - برنامه گفت‌وگوی ویژه خبری شب گذشته با حضور عادل پیغامی اقتصاددان و سیداحسان خاندوزی عضو هیئت علمی دانشکده اقتصاد دانشگاه علامه طباطبایی برگزار شد.
داستان قالیچۀ حضرت سلیمان و سامانۀ نیما
داستان قالیچۀ حضرت سلیمان و سامانۀ نیما - ساز و کاری که بانک مرکزی تحت عنوان نیما برای بازگرداندن ارز حاصل از صادرات اندیشیده اند و با خوارشماری صادر کنندگان با تجربه و خوشنام و بی اعتنائی به نظرات معقول و دلسوزانۀ آنان به راهی خطرآفرین پا گذاشته، بی تردید محکوم به ناکامی است و پیامدهای ناگوار آن، که در درجۀ اول از دست دادن بازارهای صادراتی دیرینه است، به راحتی قابل جبران نخواهد بود.
کپی‌برداری «عین‌به‌عین»
کپی‌برداری «عین‌به‌عین» - انتظار می‌رفت که علیخانی هم در قسمت اول برنامه «عصرجدید» به کپی بودن «عین‌به‌عین» برنامه‌اش و شباهت آن با برنامه مشهور «گات تلنت‌ آمریکایی» اشاره کند و در مقایسه‌ای از ویژگی‌های احتمالاً متفاوت نسخه ایرانی این برنامه بگوید؛ علیخانی اما ترجیح داد در این زمینه حرفی نزند!
اشتباه جالب در مراسم استقبال از رئیس جمهور در هرمزگان
اشتباه جالب در مراسم استقبال از رئیس جمهور در هرمزگان - مراسم استقبال از رئیس جمهور در سفر به استان هرمزگان.
توزیع عجیب کیک 40 سالگی انقلاب توسط یک روحانی!
توزیع عجیب کیک 40 سالگی انقلاب توسط یک روحانی! - در ویدیویی که در فضای مجازی داغ شده شاهد پخش کیک 40 سالگی جمهوری اسلامی
ادامه‌ی سکوت ضرغامی درباره‌ی انتقال آرشیو صداوسیما به شبکه من و تو
ادامه‌ی سکوت ضرغامی درباره‌ی انتقال آرشیو صداوسیما به شبکه من و تو - چند سالی است از جمله روزهای اخیر که با نزدیک شدن به مقاطعی از جمله دهه‌ی فجر، شبکه‌های تلویزیونی فارسی خارج کشور مانند بی‌بی‌سی و من‌وتو مستندهایی از زمان انقلاب پخش می‌کنند که جزو آرشیو صداوسیما بوده است ولی تا امروز مشخص نشده است که چطور و توسط چه کسانی به دست آنها رسیده است؟
جنجال شبیه‌سازی بیعت امام و همافران ارتش توسط علم‌الهدی در مشهد
جنجال شبیه‌سازی بیعت امام و همافران ارتش توسط علم‌الهدی در مشهد - دیدار و سلام نظامی فرماندهان نیروی هوایی ارتش به سیداحمد علم‌الهدی، امام جمعه مشهد انتقادهایی را در پی داشته است.