سه شنبه ۱ خرداد ۱۳۹۷ / Tuesday, 22 May, 2018

شاهین‌ خاکستری‌


وقتی‌ صحبت‌ از پوشش‌ جنگ‌ در تلویزیون‌ می‌ شود، معمولا به‌ جنگ‌ ویتنام‌ به‌ عنوان‌ نخستین‌ نمونه‌ اشاره‌ می‌شود. اما جنگ‌ افغانستان‌ و پس‌ از آن‌، عراق‌ به‌ عنوان‌ نخستین‌ جنگی‌ شناخته‌ خواهد شد که‌ در وبلاگها روایت‌ می‌ شود.نسل‌ تازه‌یی‌ از سربازان‌ وبلاگ‌ نویس‌ در امریکا که‌ به‌ «میل‌ بلاگرها» یا وبلاگ‌ نویسهای‌ نظامی‌ شهرت‌ دارند، هم‌ در میدان‌ نبرد می‌ جنگند و هم‌ درباره‌ تجربیات‌ خود می‌ نویسند.
این‌ گرایش‌، پنجره‌ تازه‌یی‌ را به‌ جنگاوری‌ امروزی‌ باز می‌ کند و گونه‌ جدیدی‌ از ادبیات‌ دوران‌ جنگ‌ پدید می‌ آورد.با وجود این‌، برخی‌ از این‌ پیشگامان‌ که‌ در خط‌ مقدم‌ جبهه‌ وبلاگ‌ می‌ نویسند، بیم‌ آن‌ دارند که‌ دوران‌ طلایی‌ وبلاگ‌ نویسی‌ نظامی‌، همین‌ حالا هم‌ به‌ سر آمده‌ باشد زیرا مقامات‌ نظامی‌ اعمال‌ فشار بر نوشتار بی‌ قیدوبند آنلاین‌ را آغاز کرده‌اند.
● طلوع‌ عصر وبلاگ‌ نویسی‌ نظامی‌
به‌ گفته‌ مت‌، نویسنده‌ وبلاگ‌ بلک‌ فایو، نخستین‌ وبلاگهای‌ نظامی‌ در اواخر سال‌ ۲۰۰۲ پدیدار شدند. شاهین‌ خاکستری‌، یکی‌ از سربازان‌ ارتش‌ که‌ در حال‌ حاضر مامور به‌ خدمت‌ در آلمان‌ است‌ و به‌ صورت‌ ناشناس‌ وبلاگ‌ مادویل‌ گازت‌ را می‌نویسد، اصطلاح‌ میل‌ بلاگ‌ را که‌ ترکیبی‌ از واژه‌های‌ میلیتاری‌ نظامی و وبلاگ‌ است‌ برای‌ اشاره‌ به‌ وبلاگ‌ نویسان‌ نظامی‌ ابداع‌ کرد و شروع‌ به‌ برقراری‌ تماس‌ با سایر ارتشی‌ هایی‌ کرد که‌ وبلاگ‌ می‌ نوشتند.شاهین‌ خاکستری‌ در اواخر سال‌ ۲۰۰۲ نظر دادن‌ پای‌ نوشته‌ های‌ وبلاگها را شروع‌ کرد و سپس‌ زمانی‌ که‌ فهمید نوشتن‌ یک‌ وبلاگ‌ تا چه‌ حد ساده‌ است‌، مادویل‌ گازت‌ را راه‌ انداخت‌.او گفت‌: سالیان‌ سال‌ من‌ شاهد بوده‌ام‌ که‌ دیگران‌ «به‌ نمایندگی‌ از سربازان‌» سخن‌ گفته‌ اند یا تصمیم‌ گرفته‌اند که‌ در این‌ زمینه‌ چه‌ صدایی‌ می‌ بایست‌ شنیده‌ شود. او به‌ همین‌ دلیل‌ خواست‌ تا افکار خود را به‌ عنوان‌ اندیشه‌های‌ یک‌ ارتشی‌ در ایامی‌ جالب‌، زمانی‌ که‌ مقدمات‌ جنگ‌ در عراق‌ فراهم‌ می‌شود منتشر کند.
او گفت‌: من‌ مدعی‌ نیستم‌ که‌ از جانب‌ کسی‌ جز خودم‌ صحبت‌ کنم‌، اما جنبه‌ جذاب‌ وبلاگ‌ نویسی‌ همین‌ است‌ که‌ خودتان‌ حرفتان‌ را بزنید. من‌ نیازی‌ به‌ سخنگو ندارم‌.شاهین‌ خاکستری‌ و دیگر پیشگامان‌ مثل‌ ستوان‌ اسمش‌، گروهبان‌ هوک‌ و گروهبان‌ استرایکر، الهام‌ بخش‌ صدها سرباز، خلبان‌، تفنگدار نیروی‌ دریایی‌ و ملوان‌ دیگر در سراسر جهان‌ برای‌ وبلاگ‌ نویسی‌ شده‌ اند. او وبلاگ‌ نویسان‌ نظامی‌ را در حلقه‌یی‌ اینترنتی‌ گرد آورده‌ است‌ که‌ حدود چهارصد وبلاگ‌ نظامی‌ فعال‌ را به‌ هم‌ پیوند می‌ زند.
● خاطرات‌ جنگ‌
بسیاری‌ از وبلاگ‌ نویسان‌ نظامی‌، با این‌ هدف‌ به‌ نوشتن‌ روی‌ آورده‌ اند که‌ با آنچه‌ از نظر آنها موضعگیری‌ جانبدارانه‌ ضد جنگ‌ و ضد دولت‌ بوش‌ در رسانه‌ هاست‌، مقابله‌ کنند.اما مت‌، نویسنده‌ وبلاگ‌ بلک‌ فایو می‌ گوید وبلاگ‌ نویسان‌ نظامی‌ برای‌ نوشتن‌، اهداف‌ و انگیزه‌ های‌ مختلفی‌ دارند.او گفت‌: بسیاری‌، وبلاگ‌ می‌نویسند تا دوستان‌ و بستگانشان‌ را از حال‌ و روز خود در میدان‌ جنگ‌ باخبر نگه‌ دارند. برخی‌ دیگر این‌ کار را برای‌ بیان‌ تاملات‌ خود انجام‌ می‌ دهند و دیگران‌ صرفا نویسندگان‌ خوبی‌ هستند که‌ به‌ دنبال‌ محلی‌ برای‌ بیان‌ اندیشه‌ ها و احساسات‌ خود هستند.
سی‌ جی‌ گراهام‌ تازه‌ در همین‌ سال‌ گذشته‌ تصمیم‌ گرفت‌ تا خاطرات‌ جنگی‌ خود را که‌ در عراق‌ گردآوری‌ می‌ کرد، روی‌ اینترنت‌ منتشر کند.او گفت‌: من‌ خاطراتم‌ را منتشر کردم‌ تا مردم‌ را از آنچه‌ واقعا در عراق‌ رخ‌ می‌ دهد باخبر کنم‌ زیرا معتقد بودم‌ و هستم‌ که‌ رسانه‌ها وظیفه‌ شان‌ را برای‌ خبررسانی‌ بی‌ طرفانه‌، به‌ درستی‌ انجام‌ نمی‌ دهند.اما او دلایل‌ دیگری‌ نیز داشت‌.
وی‌ هنگامی‌ که‌ در حال‌ نبرد در عراق‌ بود تصمیم‌ گرفت‌ تا خاطراتش‌ را ثبت‌ کند زیرا او با خواندن‌ خاطرات‌ پدربزرگش‌ از جنگ‌ جهانی‌ دوم‌ بزرگ‌ شده‌ بود.سی‌ جی‌ گراهام‌ زمانی‌ که‌ در عراق‌ حضور داشت‌، وبلاگ‌ نمی‌نوشت‌.
واحد نظامی‌ او که‌ راه‌ خود را به‌ سوی‌ شمال‌ عراق‌ می‌گشود، به‌ اینترنت‌ دسترسی‌ نداشت‌.او گفت‌: من‌ فرصتش‌ را هم‌ نداشتم‌ چون‌ اگر خیلی‌ شانس‌ می‌ آوردم‌ می‌ توانستم‌ کمتر از ۱۸ ساعت‌ در روز کار کنم‌. هر فرصتی‌ که‌ باقی‌ می‌ ماند صرف‌ غذا خوردن‌ و خوابیدن‌ می‌ شد.با وجود این‌، او نوشته‌ هایی‌ آکنده‌ از جزییات‌ را در لب‌ تاپش‌ نوشت‌ و ذخیره‌ کرد و سپس‌ تصمیم‌ گرفت‌ تا پس‌ از بازگشت‌، این‌ نوشته‌ ها را در وبلاگی‌ منتشر کند.برایان‌ کندی‌، مشهور به‌ هاودی‌ یکی‌ از تفنگداران‌ نیروی‌ دریایی‌ است‌ و دو سال‌ در عراق‌ به‌ عنوان‌ خلبان‌ هلی‌کوپترهای‌ رزمی‌ سوپر کبرا ۱W-AH خدمت‌ کرده‌ است‌.او و خلبان‌ همقطارش‌، هرل‌ پس‌ از آنکه‌ از طریق‌ هیو هویت‌، مفسر و وبلاگ‌ نویس‌ محافظه‌کار، اطلاعاتی‌ درباره‌ وبلاگها به‌ دست‌ آوردند، تصمیم‌ گرفتند که‌ در جریان‌ ماموریت‌ اخیر خود در منطقه‌، وبلاگی‌ بنویسند. او گفت‌: نوشتن‌ واقعا به‌ منزله‌ مرهم‌ بود و به‌ من‌ امکان‌ داد تا بگویم‌ که‌ چه‌ حسی‌ از نبرد به‌ من‌ دست‌ می‌دهد، نه‌ فقط‌ درباره‌ جنگیدن‌، بلکه‌ درباره‌ سیاست‌ و گرایش‌ مخالفت‌ آمیزی‌ که‌ جنگ‌ را به‌ موضوعی‌ برای‌ ضدیت‌ با رییس‌ جمهور تبدیل‌ کرده‌ است‌.او گفت‌: هرچه‌ بیشتر می‌ نویسم‌، احساس‌ گناه‌ و اضطراب‌ کمتری‌ دارم‌. او حتی‌ درباره‌ ماجرای‌ طلاقش‌ که‌ هنگام‌ بازگشت‌ از عراق‌ در ماه‌ ژوییه‌ رخ‌ داد هم‌ نوشته‌ است‌.
● فشار بر ارتباطات‌
وبلاگ‌ نویسی‌ نظامی‌، منشا برخی‌ از گیراترین‌ نوشته‌ ها درباره‌ جنگ‌ شده‌ است‌.
برخی‌ وبلاگ‌ نویسان‌ نظامی‌ همچون‌ جیسون‌ کریستوفر هارتلی‌، نویسنده‌ صرفا یک‌ سرباز دیگر، و کالبی‌ بازل‌، نویسنده‌ جنگ‌ من‌: اوقات‌ مرده‌ در عراق‌ در حال‌ حاضر نوشتن‌ کتابهایی‌ را بر مبنای‌ وبلاگهایشان‌ و خاطراتشان‌ از ایامی‌ که‌ در عراق‌ گذرانده‌ اند، آغاز کرده‌ اند.
حاصل‌ این‌ وبلاگها، غالبا دیدگاهی‌ فیلترنشده‌ و سانسور نشده‌ است‌ که‌ از سوی‌ خود رزمندگانی‌ که‌ در خط‌ مقدم‌ حضور دارند روایت‌ می‌ شود و نه‌ از نگاه‌ خبرنگارانی‌ که‌ با گروههای‌ رزمی‌ همراه‌ شده‌ اند یا نشستهای‌ خبری‌ که‌ در پشت‌ جبهه‌ برپا می‌ شوند.
وبلاگ‌ نویسی‌ همچنین‌ به‌ تنبیه‌ انضباطی‌ برخی‌ از وبلاگ‌ نویسان‌ به‌ دلیل‌ انتشار اطلاعات‌ حساس‌ یا نقض‌ مقررات‌ نظامی‌ در وبلاگهایشان‌ منجر شده‌ است‌.
شاهین‌ خاکستری‌ به‌ همقطاران‌ میل‌ بلاگ‌نویس‌ خود توصیه‌ می‌کند که‌ هنگام‌ نوشتن‌ هر یادداشت‌ به‌ این‌ نکته‌ فکر کنند که‌ نوشته‌ آنها از سوی‌ مادرانشان‌، رییس‌ ستاد مشترک‌ ارتش‌ و اسامه‌ بن‌ لادن‌ چگونه‌ برداشت‌ خواهد شد.
او گفت‌: هرکسی‌ نمی‌ تواند با داشتن‌ چنین‌ بار مسئولیتی‌ بر دوش‌ خود، به‌ کیبورد دست‌ بزند.
شمار بسیار اندکی‌ از وبلاگ‌ نویسان‌ از نوشتن‌ باز داشته‌ شده‌ اند اما به‌ گفته‌ شاهین‌ خاکستری‌، شمار بیشتری‌ از وبلاگ‌ نویسان‌ نظامی‌ صرفا به‌ دلیل‌ دغدغه‌های‌ امنیتی‌ درباره‌ عملیات‌ جنگی‌، دست‌ از وبلاگ‌ نویسی‌ برداشته‌اند.
برایان‌ کندی‌ ابراز امیدواری‌ می‌ کند که‌ کارکنان‌ نیروهای‌ مسلح‌ اجازه‌ یابند تا برای‌ حفظ‌ ارتباط‌ با خانواده‌ و دوستانشان‌ به‌ وبلاگ‌ نویسی‌ ادامه‌ دهند.
اما او اضافه‌ می‌ کند: من‌ می‌ توانم‌ بفهمم‌ که‌ ارتش‌ نیاز خواهد داشت‌ که‌ دست‌ کم‌ اطلاعات‌ را «نظم‌ و نسق‌» بدهد.

منبع‌: بی‌ بی‌ سی


منبع : روزنامه اعتماد

مطالب مرتبط

نفت یا امنیت اسراییل؟

نفت یا امنیت اسراییل؟
با آغاز حمله نظامی ارتش آمریكا و متحدانش به عراق و اشغال این كشور، بسیاری از تحلیل گران سیاسی اعلام نمودند كه دستیابی به منابع نفت عراق و به دنبال آن افزایش قدرت سیاسی ایالات متحده در دنیا، مهم ترین اهداف لشكركشی به خاورمیانه بوده است. اما در این مقاله، نویسنده با نقد دلایل حامیان این نظریه و نشان دادن شكست آمریكا در دستیابی به این دو هدف، خاطرنشان می كند كه دلیل شكل گیری این جنگ را باید در سیاست های اسراییلی ها و به ویژه حزب لیكود در تأمین امنیت اسراییل جستجو نمود.
اصلی ترین انتقادی كه علیه جنگ عراق عنوان می شود، این است كه ایالات متحده برای نفت این كشور و نه جنگ با تروریسم، وارد این معركه شده است.
بریندان اونیل پیش از آغاز جنگ عراق در روزنامه «كریستین ساینس مانیتور» اظهار نموده بود كه «برای بسیاری از افرادی كه در نهضت­های ضد جنگ فعالیت می نمایند، این ایده كه بوش با هدف اشغال منطقه خلیج [فارس] و دست انداری به منابع نفتی، این جنگ را طراحی نموده است، كاملاً پذیرفته شده است.» همچنین منتقد چپ گرای جنگ عراق، نوام چامسكی نیز معقتد است: «كاملاً روشن است كه منابع انرژی عراق مهم است. در این مورد حتی نمی توان تردیدی داست. عراق یكی از اصلی ترین منابع نفت و گاز دنیا به شمار می رود كه دومین ذخیره نفت دنیا را داراست و در قلب منابع نفتی خلیج [فارس] واقع است. همچنین به یاد داشته باشید كه پیش بینی های اطلاعاتی ایالات متحده حاكی از آن است كه در سال های آتی، دو سوم منابع انرژی دنیا، از این منطقه استخراج خواهد شد.»
اما این مطلب با دلایل كلیدی مدنظر من در مورد آغاز این جنگ، متفاوت است. من معتقدم، این جنگ به وسیله نو محافظه كاران حاكم تدارك دیده شد تا منافع دولت اسراییل تأمین گردد. البته حمایت از حزب لیكود نیز جزء اهداف كاخ سفید بوده است. همهٔ این دلایل نیز، كاملاً مستند است، چرا كه این نو محافظه كارن معتقدند، منافع اسراییل و ایالات متحده كاملاً با هم پیوند خورده است، اما آنچه من معتقدم این است كه اندیشه اولیه این جنگ باید در اسراییل طراحی شده باشد. به علاوه، این جنگ دقیقاً به همان هدفی رسید كه حزب لیكود مدت هاست آن را دنبال می كند: ناآرامی منطقه خاورمیانه.
اگرچه تئوری ارتباط «اسراییل _نو محافظه كاران» بدون طرفدار نیست، اما دلایلی وجود دارد كه در میان حامیان نظریه «جنگ برای نفت» با عمومیت زیادی طرح گردیده است. احتمالاً مهم ترین دلیل ذكر شده از سوی این نظریه پردازان، تأمین منافع شركت های بزرگ نفتی آمریكایی است كه به گفته اونیل به ایجاد امپریالیسم نوین نفتی ایالت متحده منجر خواهد شد، هر چند جنگ افروزان كاخ سفید، این جنگ را خیر و شر می خوانند.
البته با سلطه آمریكا بر عراق، شركت های نفتی ایالات متحده ممكن است سودهای كلانی به دست آورند، اما این عامل نمی تواند همه دلایل پشت پرده آغاز جنگ عراق را نشان دهد.
به علاوه، یكی دیگر از دلایل عنوان شده در مورد جنگ برای نفت این است كه متهم كردن حزب نو محافظه كار و دولت اسراییل به جنگ افروزی در منطقه، به تابویی تبدیل شده كه مدافعان یهودی ستیزی را خوشحال می نماید.
● حامیان نظریه «جنگ برای نفت» چه می گویند؟
حامیان این نظریه، دو دلیل متفاوت ارائه می كنند: دلیل اول این است كه در سایه این جنگ، صنعت نفت آمریكا منفعت زیادی كسب خواهد نمود. دلیل دوم هم می گوید افزایش قدرت هژمونیك (سلطه جویی) آمریكا، در گروی كنترل مركز مهم نفت دنیا خواهد بود.
اجازه بدهید كه در این بخش، بین مباحث مربوط به نفت و منفعت طلبی جنگ كنونی تفاوت های قائل شویم.
بدون شك، بازسازی عراق یك معدن طلای تمام عیار برای تعدادی از شركت های آمریكایی خواهد بود؛ به ویژه شركت هایی كه با دولت بوش ارتباط نزدیك تری دارند. در واقع، حتی در خلال جنگ هم قطار سودجویی به حركت خود ادامه می دهد. تعدادی از این شركت ها نظیر «هالیبرتون» در كسب و كارهای مرتبط به تجهیزات نفتی مشغول به فعالیت هستند و یك بخش مهم از بازسازی عراق به معنای كسب سود سرشار برای شركت های فعال در بخش تجهیزات نفتی خواهد بود.
در این میان، مؤسسات مرتبط با استخراج و فروش نفت نیز سود هنگفتی را كسب می نمایند. البته به خاطر داشته باشید كه منافع حاصل از بازسازی عراق، تنها نصیب چند شركت معدود شده و دولت آمریكا و به ویژه مالیات دهندگان آمریكایی، در این میان هیچ منفعتی نخواهند داشت. لذا تنها هزینه های این جنگ از جیب مردم ایالات متحده پرداخت خواهد شد.
همچنین باید دانست كه ایالات متحده ترجیح می دهد كه كنترل نفت عراق را در دست گیرد. به یاد داشته باشید كه پس از ورود ایالات متحده و انگلستان به خاك عراق، آنان در اولین مرحله نسبت به تأمین امنیت حوزه های نفتی جنوب این كشور اقدام نمودند تا از آتش زدن احتمالی این منابع به دست صدام حسین جلوگیری نمایند. روشن است كه هر اشغالگری ترجیح می دهد، به جای تخریب منابع یك كشور، نسبت به بهره برداری از آن منابع اقدام كند.
از طرف دیگر، همواره در افكار عمومی چنین مطرح شده است كه عراق دارای منابع نفتی سرشاری است و نیروهای اشغالگر نیز پیش از جنگ به سایر دولت ها اعلام كره بودند كه در صورت عدم مشاركت در این جنگ، سهمی از این منابع نخواهند داشت.
● اما اینك این سؤال مطرح می شود كه آیا شركت های نفتی، از مشوقین آغاز این جنگ نبوده اند؟
واقعیت این است كه نمایندگان صنعت نفت ایالات متحده، همواره جزء مخالفان تحریم عراق در سال های اخیر بوده اند، چرا كه با وجود تحریم ها، آنان نمی توانستند در این كشور جایگاهی داشته باشند. پس از آغاز دوره اول ریاست جمهوری جورج بوش در سال ۲۰۰۱ میلادی، آنان رایزنی های گسترده ای را برای لغو تحریم های آمریكا علیه ایران و لیبی آغاز نمودند. به علاوه، نمایندگان این شركت­ها از رژیم حاكم بر عراق (دولت صدام حسین) رضایت نداشتند و به همراه نو محافظه كاران كنگره، خواهان تغییر این حكومت بودند.
در ماه می ۲۰۰۱ میلادی، هفته نامه نیوزویك در مقاله ای به قلم رز برادی چنین نوشته بود: «لغو تحریم های آمریكا علیه دولت هایی نظیر ایران، كره شمالی، لیبی و عراق و یا كاستن از این تحریم ها، می تواند حامیان دولت اسراییل و مدیران صنعت نفت ایالات متحده را در برابر هم قرار دهد.»
همچنین فرید محمدی یكی از كارشناسان مؤسسه مشاوره انرژی PFC كه در شهر واشنگتن دی سی فعالیت می كند، معتقد است كه شركت های بزرگ نفتی، برای اطمینان یافتن از كسب منافع خود، باید رویكرد صلح طلبانه تری را در منطقه خلیج [فارس] و دنیای عرب در پیش گیرند. همچنین یكی از مدیران شركت «بیگ اویل» در مصاحبه ای با نشریه «سیاست های انرژی» (Energy Policy) كه در سال ۲۰۰۱ میلادی انجام داد، چنین گفته بود: «ما خواهان لغو تحریم های ایالات متحده علیه ایران و لیبی هستیم، چرا كه بدین­وسیله می توانیم دسترسی و كنترل بیشتری بر عرضه نفت آنان داشته باشیم. در سال ۱۹۹۰ میلادی نیز این شركت ها معتقد بودند كه باید دولت آمریكا روابط نزدیكتری را با صدام برقرار نماید، زیرا وی سیگنال هایی در مورد اجازه ورود شركت های نفتی آمریكایی به عراق نشان داده بود.»
نمایندگان شركت های نفتی، حتی پس از وقایع ۱۱ سپتامبر نیز رویكردی جنگ طلبانه اتخاذ نكردند. آنتونی سامپسون یكی از تحلیل گران مسائل نفت، در دسامبر ۲۰۰۲ میلادی چنین گفته بود: «شركت های نفتی، تأثیر اندكی بر سیاست گذاری ایالات متحده داشته اند. اكثر شركت های بزرگ آمریكایی و شركت های نفتی، جنگ را تهدیدی علیه كسب و كار تجاری خویش به شمار می آورند. به علاوه، در شرایط جنگی، قیمت سهام این شركت ها نیز با كاهش مواجه می گردد.»شركت های نفتی اصولاً به دنبال ثبات هستند و همواره از ایجاد كشمكش و بحران در یك منطقه در هراسند. با وقوع یك جنگ، علاوه بر خسارت های فیزیكی، سیاست های كاهش تولید نیز در دستور كار مدیران این شركت ها قرار می گیرد.
من معتقدم كه استفاده از نفت عراق برای پرداخت هزینه های این جنگ و توسعه بیشتر اقتصادی ایالات متحده، هیچ گاه در دستور كار دولت آمریكا نبوده است، بلكه رسانه های خبری به این احتمال دامن می زنند. روشن است كه فراهم نمودن نفت ارزان برای ایالات متحده، به بهای ایجاد فشار سنگین اقتصادی بر ایالات متحده، به دست آمده است. البته پیش از جنگ، مشكلات مربوط به پس از اشغال این كشور، پیش بینی شده بود. در واقع، یك سال پیش از شروع جنگ، مطالعات دولتی آمریكا كه از فوریه ۲۰۰۲ میلادی آغاز گردیده بود، نشان می داد كه شرایط آشوب و هرج و مرج، پس از اشغال نظامی عراق، اجتناب ناپذیر خواهد بود. از سوی دیگر، سازمان سیا به دولت بوش هشدار داده بود كه مقاومت شدیدی پس از پایان این جنگ به وجود خواهد آمد.
در دو گزارش طبقه­بندی شده­ای كه از سوی «شورای امنیت ملی» در ژانویه ۲۰۰۳ میلادی به بوش ارائه گردید، پیش­بینی شده بود كه اشغال نظامی عراق به رهبری آمریكا، به تقویت اسلام­گرایان رادیكال منجر خواهد شد. به علاوه، این اقدام به بروز زد و خوردهای خشن داخلی از سوی گروه­های مختلف عراقی خواهد انجامید.
به علاوه، بررسی­های دیگری نیز حكایت از آن داشت كه حمله آمریكا به خاك عراق، به افزایش همراهی دنیای اسلام برای حملات تروریستی علیه نیروهای اشغالگر خواهد انجامید.
لذا در مجموع، همهٔ پیش­بینی­ها حاكی از آن بود كه این اقدامات به ایجاد بی­ثباتی و بروز مشكلات و موانعی جدی در راه استخراج و تولید نفت خواهد انجامید. البته اسیر حامیان تئوری «جنگ برای نفت» معتقدند كه در سایه این جنگ، قدرت ایالات متحده در عرصه اقدامات و فعالیت­های جهانی، رشدی قابل توجه خواهد یافت.
یكی دیگر از كارشناسان نیز اعتقاد داشت كه این جنگ به تقویت سلطه­جویی و برتری سیاسی ایالات متحده در دنیا خواهد انجامید. به علاوه، در سایه این جنگ، آمریكا می­تواند تسلط بیشتری را بر دولت عربستان سعودی و سایر كشورهای تولیدكننده نفت خاورمیانه به­دست آورد، چرا كه بقای كشورهای صنعتی در گروی وجود نفت است. به بیان دیگر، سیاست كلیدی آمریكا، «نفت برای قدرت» و نه «نفت برای سوخت» خواهد بود.
همچنین میشل كلیر نویسنده كتاب «جنگ­های منابع» در كتاب خویش می­نویسد: «كنترل خیلج فارس به معنای كنترل اروپا، ژاپن و چین خواهد بود. در سایه این وضعیت، آمریكا به سرچشمه­های كلیدی قدرت دست می­یابد.»
● هدف واقعی جنگ عراق چه بود؟
من معتقدم كه دلایل زیادی وجود دارد كه براساس آن نمی­توان آغاز این جنگ از سوی ایالات متحده را با هدف سلطه­جویی جهانی این كشور ارزیابی نمود. چرا كه نه در سایه این جنگ و نه با اتخاذ این استراتژی­های جنگ­طلبانه، نمی­توان در راه سلطه بر دنیا گام نهاد.
ما معتقدیم كه غیر از نو محافظه­كاران، هیچ گروه و حزب دیگری، نقشه و برنامه­ای برای حمله به عراق و دستیابی به اهداف پشت ­پرده این جنگ نداشته­اند. البته در كنار محافظه­كاران حاكم بر كاخ سفید، حزب لیكود و آریل شارون، همواره اتخاذ سیاست­های جنگ­طلبانه را به عنوان راهبرد نهایی خویش برگزیده بودند. در این میان، حزب شارون علاوه بر حمایت از جنگ عراق، كمك­های اطلاعاتی زیادی نیز به ارتش آمریكا ارائه نمود.
پس از گذشت بیش از سه سال از آغاز جنگ عراق و با بررسی شرایط به وجود آمده، شاهد هستیم كه در سایه این جنگ، ایالات متحده نه در بخش محصولات نفتی و نه در عرصه قدرت جهانی، دستاورد قابل ملاحظه­­ای نداشته است. به نظر می­رسد، مشكلات به­وجود آمده آمریكا در عراق چنان گسترده است كه اصولاً ایالات متحده فرصتی برای پی­گیری اهداف جهانی خویش پیدا نمی­كند. از سوی دیگر، سیاست سلطه­جویی یك جانبه آمریكا نیز به دلیل استمداد این كشور برای مشاركت بین­المللی در جهت حفظ صلح و امنیت در عراق، عملاً كارایی ندارد. به هر حال، بسیاری از اهداف ذكر شده در مورد این جنگ، عملاً محقق نشده است. در مقابل، در سایه این جنگ، اهداف حزب لیكود و نو محافظه­كاران در جهت افزایش امنیت اسراییل – سیاستی كه لیكود به شدت آن را دنبال می­نماید- تا حد زیادی محقق گردیده است. جاستین رایموندو در این مورد چنین می­نویسد: «این موضوع كه یك سیاست خارجی اسراییل محور، دلیل اصلی برپایی این جنگ بوده است، در آغاز این حملات نظامی، حامی و پشتیبانی نداشت. اما یك سال بعد و با بررسی بیشتر درمی­یابیم كه این حقیقت، تنها احتمال عقلانی در توضیح این جنگ افروزی است.»
● آیا در این جنگ، نو محافظه­كاران به بازیچه حزب لیكود تبدیل شده­اند؟
این سؤال در سال­های اخیر همواره از سوی گروه­ها و افراد مختلف مطرح گردیده است، اما آیا به­راستی اسراییلیان، سیاست خارجی آمریكا را تحت سلطه خویش درآورده­اند؟ من معتقدم كه در سال­های روی كار آمدن نو محافظه­كاران، آنان همواره سیاست خارجی ایالات متحده را از پنجره منافع اسراییل، و نه آمریكا نگریسته­اند. به علاوه، آنان منافع اسراییل را به عنوان منافع ایالات متحده به شمار می­آورند. لذا چندان عجیب نیست اگر بگوییم كه در سایه این جنگ و در راستای تأمین منافع دولت اسراییل، ایالات متحده قربانی شده است. البته من معتقد نیستم كه این وضعیت، تنها در سایه رویكرد فكری چند نفر از سیاست­مداران آمریكایی به­وجود آمده است، بلكه اگر به سابقه تاریخی سیاست­گذاری­های ایالات متحده توجه كنیم به خوبی درمی­یابیم كه در این میان، آمریكایی­های ژرمن تبار، لهستانی تبار و كوبایی تبار كه در زنجیره قدرت حاكمه آمریكا قرار داشته­اند، بر تصمیمات سیاست خارجی این كشور تأثیر گذاشته­اند. به عنوان مثال بسیاری از كارشناسان آمریكایی معتقدند كه حمایت­های گسترده وودرو ویلسون از دولت انگلستان در جنگ جهانی اول، تا حد زیادی به دلیل انگلیسی تبار بودن وی بوده است.
حتی با نگاهی به رویدادهای گذشته ایالات متحده نیز می­توانیم موارد تاریخی متعددی را مشاهده نماییم كه ریشه­های خانوادگی یك دولتمرد آمریكایی، در تصمیمات سیاسی وی تأثیرات زیادی داشته است. لذا امروز نیز اگر اسراییلی­ها و یهودیان در تصمیمات مربوط به سیاست خارجی ایالات متحده مشاركت نداشتند، هیچ چیز غیرعادی و نامتعارفی نیز در مورد این فرضیه وجود نداشت، اما با نقش آفرینی این افراد، نمی­توان تأثیرات شگرف آمریكاییان یهودی تبار و سیاست­مداران تحت سلطه اسراییلی­ها را نادیده گرفت.
سرانجام به یاد داشته باشید كه موضع­گیری­های نو محافظه­كاران و سران حزب لیكود در مورد خاورمیانه، كاملاً آشكار بوده و منتشر شده است. لذا دیگر هیچ نقطه تاریكی وجود ندارد و با اطمینان می­توان ابراز نمود كه هدف جنگ عراق، نه دستیابی به منابع نفتی این كشور، كه حفظ امنیت دولت اسراییل می­باشد.

وبگردی
نخل طلای کن در فرودگاه به جعفر پناهی رسید
نخل طلای کن در فرودگاه به جعفر پناهی رسید - عوامل فیلم «سه رخ» با استقبال جعفر پناهی به ایران بازگشتند و جایزه جشنواره فیلم کن را به او رساندند. جعفر پناهی به همراه نادی ساعی ور، برای فیلم "سه رخ" جایزه بهترین فیلمنامه جشنواره فیلم کن امسال را دریافت کردند اما به دلیل آنکه پناهی ممنوعیت قانونی برای خروج از کشور داشت، موفق به حضور در جشنواره و دریافت جایزه نشد.
آزاده نامداری هم گزارشگر فوتبال شد!
آزاده نامداری هم گزارشگر فوتبال شد! - در ادامه حضور چهره های شناخته شده در کمپین "خانم گزارشگر"، این بار آزاده نامداری مجری تلویزیون تلویزیون اقدام به گزارش فوتبال کرد. او برای این کار بازی خاطره انگیز ایران - استرالیا در مقدماتی جام جهانی 98 فرانسه را انتخاب کرده است که گزارش ضعیف او با انتقادات فراوانی مواجه شده است، تا حدی که وبسایت مربوط به این کمپین ویدئوی گزارش این او را از سایت حذف کرد.
عکسی عجیب و جنجالی از سید ابراهیم رئیسی
عکسی عجیب و جنجالی از سید ابراهیم رئیسی - عکسی از حضور سید ابراهیم رئیسی در مراسمی ویژه منتشر شده است که گفته می شود متعلق به کنفرانس افق نو در مشهد بوده است. در این عکس حرکات عجیب خانمی با لباس های قرمز، چفیه بر گردن و پرچم در دست در مقابل ابراهیم رییسی به چشم می خورد که توجه کاربران بسیاری را در شبکه های اجتماعی جلب کرده است!
ویدئو / مراسم بدرقه تیم ملی فوتبال ایران
ویدئو / مراسم بدرقه تیم ملی فوتبال ایران - مراسم بدرقه تیم ملی فوتبال ایران با حضور اصحاب هنر و ورزش یکشنبه ۳۰ اردیبهشت در تالار وحدت برگزار شد. در این مراسم که با حضور بازیکنان و کادر فنی تیم ملی به همراه اعضای هیات رییسه فدراسیون فوتبال انجام شد، از سرود رسمی تیم ملی ایران رونمایی گردید.
ویدئو / دیدار ملی‌پوشان فوتبال ایران با روحانی
ویدئو / دیدار ملی‌پوشان فوتبال ایران با روحانی - رئیس جمهور در دیدار با ملی‌پوشام فوتبال ایران از بازیکنان و کادر فنی تقدیر کرد. در این مراسم پیراهن شماره ۱۲ تیم ملی فوتبال کشورمان به حسن روحانی اهدا شد.
حمله ماموران شهرداری به پلیس راهور!
حمله ماموران شهرداری به پلیس راهور! - حمله ور شدن ماموران سد معبر شهرداری به ماموران راهنمایی رانندگی
دستگیری معروف ترین شرور تهران، در ۵۰۰ متری مرز ترکیه
دستگیری معروف ترین شرور تهران، در ۵۰۰ متری مرز ترکیه - شرور سطح یک که در آخرین اقدام خود یکی از دوستانش را در منطقه ولنجک به قتل رسانده بود؛ در ۵۰۰ متری مرز ترکیه دستگیر شد.
لحظه ریزش وحشتناک کوه در جاده هراز!
لحظه ریزش وحشتناک کوه در جاده هراز! - ریزش ناگهانی کوه که توسط مسافران به ثبت رسیده است...!
همسر محسن افشانی با ریش و سبیل در استادیوم آزادی دستگیر شد
همسر محسن افشانی با ریش و سبیل در استادیوم آزادی دستگیر شد - قبل از شروع بازی تیم‌های پرسپولیس و الجزیره یکی از بازیگران سینما کشورمان قصد داشت به همراه همسرش وارد ورزشگاه آزادی شوند که این دو نفر توسط نیروهای انتظامی بازداشت شدند.
فیلم | خسرو معتضد: جسد مومیایی قطعا متعلق به رضاخان است
فیلم | خسرو معتضد: جسد مومیایی قطعا متعلق به رضاخان است - فیلم - در ویدئوی زیر بخشی از صحبت های خسرو معتضد، مورخ را می شنوید که نتیجه تحقیقاتش را درباره مومیایی پیدا شده در حرم حضرت عبدالعظیم بیان می کند.
پهلوانان این روزهای ما
پهلوانان این روزهای ما - تصویری زننده و به شدت ناراحت کننده بر جا مانده از مسابقه انتخابی تیم ملی کشتی ایران که به کتک کاری و جنجال کشید. خانواده عبدولی باز هم پای ثابت این درگیری بود که چهره ورزش پهلوانی ایران را تیره کرد
(ویدئو) تشویق اصغر فرهادی در جشنواره کن توسط بزرگان سینمای جهان
(ویدئو) تشویق اصغر فرهادی در جشنواره کن توسط بزرگان سینمای جهان - در این ویدئو تشویق اصغر فرهادی و پنه لوپه کروز، خاویر باردم و دیگر عوامل فیلم «همه میﺩﺍنند» در جشنواره کن توسط بزرگان سینمای جهان را مشاهده می‌کنید.
فیلم حجوم داعشی‌های حاتمی کیا به یک مرکز خرید و وحشت و اعتراض مردم
فیلم حجوم داعشی‌های حاتمی کیا به یک مرکز خرید و وحشت و اعتراض مردم - عوامل فیلم «به وقت شام» روز گذشته با حضور عجیب و رعب آور در پردیس سینمایی کوروش مردم را وحشت زده کردند. در این حرکت تبلیغاتی بازیگران نقش داعش، با گریم و پوشش داعشی ها، سوار بر اسب راهی پردیس سینمایی کوروش شدند و با حضور در مرکز خرید و فودکورت مجموعه، رفتارهای عجیبی نشان دادند که باعث وحشت و اعتراض مردم شد.
تصاویر مخفی از بزرگترین مرکز فروش مواد مخدر در جنوب تهران / فیلم
تصاویر مخفی از بزرگترین مرکز فروش مواد مخدر در جنوب تهران / فیلم - این گزارش حاوی تصاویری از بزرگترین مرکز فروش و مصرف مواد مخدر در جنوب شرق تهران است که مخفیانه ضبط شده‌است.
کشتار اسب‌های کولبران / فیلم
کشتار اسب‌های کولبران / فیلم - متاسفانه طی یک ماه گذشته دستکم سه نوبت و هر نوبت دستکم 30 اسب باربر متعلق به کولبران در جنگل میرآباد شهرستان اشنویه با شلیک گلوله از پای درآمده‌اند.
سید احمد خمینی معمم شد
سید احمد خمینی معمم شد - سید احمد خمینی فرزند آیت‌الله سید حسن خمینی در حضور جمعی از علما و پدر و پدربزرگ خود در حسینیه جماران معمم شد.
دختران پرسپولیسی با ریش و سبیل در ورزشگاه آزادی!
دختران پرسپولیسی با ریش و سبیل در ورزشگاه آزادی! - امروز عکسی از 5 تماشاگر بازی روز گذشته در رسانه‌ها و شبکه‌های اجتماعی منتشر شده که نشان می‌دهد 5 دختر جوان با گریم‌های عجیب و حرفه‌ای خودشان را به عنوان پسر جا زده و وارد ورزشگاه شده‌اند.
اگر با وجود این مشکلات ملت قیام کند همه ما را به دریا خواهد ریخت
اگر با وجود این مشکلات ملت قیام کند همه ما را به دریا خواهد ریخت - از ملتی که ستون فقراتش شکسته انتظار مقاومت دارید؟ بسیاری از کشور فرار کردند یا جای فرار خود را فراهم آوردند اما ما جای فرار نداریم
جنجال ویدیو دختر بازیگر روی کول بازیکن پرسپولیس!
جنجال ویدیو دختر بازیگر روی کول بازیکن پرسپولیس! - عکس و ویدیویی منتسب به ستاره پرسپولیس فرشاد احمدزاده و ترلان پروانه بازیگر سینما و تلویزیون در فضای مجازی منتشر شده است. عجب پاپراتزی‌هایی داریم!