سه شنبه ۱ اسفند ۱۳۹۶ / Tuesday, 20 February, 2018

شاهین‌ خاکستری‌


وقتی‌ صحبت‌ از پوشش‌ جنگ‌ در تلویزیون‌ می‌ شود، معمولا به‌ جنگ‌ ویتنام‌ به‌ عنوان‌ نخستین‌ نمونه‌ اشاره‌ می‌شود. اما جنگ‌ افغانستان‌ و پس‌ از آن‌، عراق‌ به‌ عنوان‌ نخستین‌ جنگی‌ شناخته‌ خواهد شد که‌ در وبلاگها روایت‌ می‌ شود.نسل‌ تازه‌یی‌ از سربازان‌ وبلاگ‌ نویس‌ در امریکا که‌ به‌ «میل‌ بلاگرها» یا وبلاگ‌ نویسهای‌ نظامی‌ شهرت‌ دارند، هم‌ در میدان‌ نبرد می‌ جنگند و هم‌ درباره‌ تجربیات‌ خود می‌ نویسند.
این‌ گرایش‌، پنجره‌ تازه‌یی‌ را به‌ جنگاوری‌ امروزی‌ باز می‌ کند و گونه‌ جدیدی‌ از ادبیات‌ دوران‌ جنگ‌ پدید می‌ آورد.با وجود این‌، برخی‌ از این‌ پیشگامان‌ که‌ در خط‌ مقدم‌ جبهه‌ وبلاگ‌ می‌ نویسند، بیم‌ آن‌ دارند که‌ دوران‌ طلایی‌ وبلاگ‌ نویسی‌ نظامی‌، همین‌ حالا هم‌ به‌ سر آمده‌ باشد زیرا مقامات‌ نظامی‌ اعمال‌ فشار بر نوشتار بی‌ قیدوبند آنلاین‌ را آغاز کرده‌اند.
● طلوع‌ عصر وبلاگ‌ نویسی‌ نظامی‌
به‌ گفته‌ مت‌، نویسنده‌ وبلاگ‌ بلک‌ فایو، نخستین‌ وبلاگهای‌ نظامی‌ در اواخر سال‌ ۲۰۰۲ پدیدار شدند. شاهین‌ خاکستری‌، یکی‌ از سربازان‌ ارتش‌ که‌ در حال‌ حاضر مامور به‌ خدمت‌ در آلمان‌ است‌ و به‌ صورت‌ ناشناس‌ وبلاگ‌ مادویل‌ گازت‌ را می‌نویسد، اصطلاح‌ میل‌ بلاگ‌ را که‌ ترکیبی‌ از واژه‌های‌ میلیتاری‌ نظامی و وبلاگ‌ است‌ برای‌ اشاره‌ به‌ وبلاگ‌ نویسان‌ نظامی‌ ابداع‌ کرد و شروع‌ به‌ برقراری‌ تماس‌ با سایر ارتشی‌ هایی‌ کرد که‌ وبلاگ‌ می‌ نوشتند.شاهین‌ خاکستری‌ در اواخر سال‌ ۲۰۰۲ نظر دادن‌ پای‌ نوشته‌ های‌ وبلاگها را شروع‌ کرد و سپس‌ زمانی‌ که‌ فهمید نوشتن‌ یک‌ وبلاگ‌ تا چه‌ حد ساده‌ است‌، مادویل‌ گازت‌ را راه‌ انداخت‌.او گفت‌: سالیان‌ سال‌ من‌ شاهد بوده‌ام‌ که‌ دیگران‌ «به‌ نمایندگی‌ از سربازان‌» سخن‌ گفته‌ اند یا تصمیم‌ گرفته‌اند که‌ در این‌ زمینه‌ چه‌ صدایی‌ می‌ بایست‌ شنیده‌ شود. او به‌ همین‌ دلیل‌ خواست‌ تا افکار خود را به‌ عنوان‌ اندیشه‌های‌ یک‌ ارتشی‌ در ایامی‌ جالب‌، زمانی‌ که‌ مقدمات‌ جنگ‌ در عراق‌ فراهم‌ می‌شود منتشر کند.
او گفت‌: من‌ مدعی‌ نیستم‌ که‌ از جانب‌ کسی‌ جز خودم‌ صحبت‌ کنم‌، اما جنبه‌ جذاب‌ وبلاگ‌ نویسی‌ همین‌ است‌ که‌ خودتان‌ حرفتان‌ را بزنید. من‌ نیازی‌ به‌ سخنگو ندارم‌.شاهین‌ خاکستری‌ و دیگر پیشگامان‌ مثل‌ ستوان‌ اسمش‌، گروهبان‌ هوک‌ و گروهبان‌ استرایکر، الهام‌ بخش‌ صدها سرباز، خلبان‌، تفنگدار نیروی‌ دریایی‌ و ملوان‌ دیگر در سراسر جهان‌ برای‌ وبلاگ‌ نویسی‌ شده‌ اند. او وبلاگ‌ نویسان‌ نظامی‌ را در حلقه‌یی‌ اینترنتی‌ گرد آورده‌ است‌ که‌ حدود چهارصد وبلاگ‌ نظامی‌ فعال‌ را به‌ هم‌ پیوند می‌ زند.
● خاطرات‌ جنگ‌
بسیاری‌ از وبلاگ‌ نویسان‌ نظامی‌، با این‌ هدف‌ به‌ نوشتن‌ روی‌ آورده‌ اند که‌ با آنچه‌ از نظر آنها موضعگیری‌ جانبدارانه‌ ضد جنگ‌ و ضد دولت‌ بوش‌ در رسانه‌ هاست‌، مقابله‌ کنند.اما مت‌، نویسنده‌ وبلاگ‌ بلک‌ فایو می‌ گوید وبلاگ‌ نویسان‌ نظامی‌ برای‌ نوشتن‌، اهداف‌ و انگیزه‌ های‌ مختلفی‌ دارند.او گفت‌: بسیاری‌، وبلاگ‌ می‌نویسند تا دوستان‌ و بستگانشان‌ را از حال‌ و روز خود در میدان‌ جنگ‌ باخبر نگه‌ دارند. برخی‌ دیگر این‌ کار را برای‌ بیان‌ تاملات‌ خود انجام‌ می‌ دهند و دیگران‌ صرفا نویسندگان‌ خوبی‌ هستند که‌ به‌ دنبال‌ محلی‌ برای‌ بیان‌ اندیشه‌ ها و احساسات‌ خود هستند.
سی‌ جی‌ گراهام‌ تازه‌ در همین‌ سال‌ گذشته‌ تصمیم‌ گرفت‌ تا خاطرات‌ جنگی‌ خود را که‌ در عراق‌ گردآوری‌ می‌ کرد، روی‌ اینترنت‌ منتشر کند.او گفت‌: من‌ خاطراتم‌ را منتشر کردم‌ تا مردم‌ را از آنچه‌ واقعا در عراق‌ رخ‌ می‌ دهد باخبر کنم‌ زیرا معتقد بودم‌ و هستم‌ که‌ رسانه‌ها وظیفه‌ شان‌ را برای‌ خبررسانی‌ بی‌ طرفانه‌، به‌ درستی‌ انجام‌ نمی‌ دهند.اما او دلایل‌ دیگری‌ نیز داشت‌.
وی‌ هنگامی‌ که‌ در حال‌ نبرد در عراق‌ بود تصمیم‌ گرفت‌ تا خاطراتش‌ را ثبت‌ کند زیرا او با خواندن‌ خاطرات‌ پدربزرگش‌ از جنگ‌ جهانی‌ دوم‌ بزرگ‌ شده‌ بود.سی‌ جی‌ گراهام‌ زمانی‌ که‌ در عراق‌ حضور داشت‌، وبلاگ‌ نمی‌نوشت‌.
واحد نظامی‌ او که‌ راه‌ خود را به‌ سوی‌ شمال‌ عراق‌ می‌گشود، به‌ اینترنت‌ دسترسی‌ نداشت‌.او گفت‌: من‌ فرصتش‌ را هم‌ نداشتم‌ چون‌ اگر خیلی‌ شانس‌ می‌ آوردم‌ می‌ توانستم‌ کمتر از ۱۸ ساعت‌ در روز کار کنم‌. هر فرصتی‌ که‌ باقی‌ می‌ ماند صرف‌ غذا خوردن‌ و خوابیدن‌ می‌ شد.با وجود این‌، او نوشته‌ هایی‌ آکنده‌ از جزییات‌ را در لب‌ تاپش‌ نوشت‌ و ذخیره‌ کرد و سپس‌ تصمیم‌ گرفت‌ تا پس‌ از بازگشت‌، این‌ نوشته‌ ها را در وبلاگی‌ منتشر کند.برایان‌ کندی‌، مشهور به‌ هاودی‌ یکی‌ از تفنگداران‌ نیروی‌ دریایی‌ است‌ و دو سال‌ در عراق‌ به‌ عنوان‌ خلبان‌ هلی‌کوپترهای‌ رزمی‌ سوپر کبرا ۱W-AH خدمت‌ کرده‌ است‌.او و خلبان‌ همقطارش‌، هرل‌ پس‌ از آنکه‌ از طریق‌ هیو هویت‌، مفسر و وبلاگ‌ نویس‌ محافظه‌کار، اطلاعاتی‌ درباره‌ وبلاگها به‌ دست‌ آوردند، تصمیم‌ گرفتند که‌ در جریان‌ ماموریت‌ اخیر خود در منطقه‌، وبلاگی‌ بنویسند. او گفت‌: نوشتن‌ واقعا به‌ منزله‌ مرهم‌ بود و به‌ من‌ امکان‌ داد تا بگویم‌ که‌ چه‌ حسی‌ از نبرد به‌ من‌ دست‌ می‌دهد، نه‌ فقط‌ درباره‌ جنگیدن‌، بلکه‌ درباره‌ سیاست‌ و گرایش‌ مخالفت‌ آمیزی‌ که‌ جنگ‌ را به‌ موضوعی‌ برای‌ ضدیت‌ با رییس‌ جمهور تبدیل‌ کرده‌ است‌.او گفت‌: هرچه‌ بیشتر می‌ نویسم‌، احساس‌ گناه‌ و اضطراب‌ کمتری‌ دارم‌. او حتی‌ درباره‌ ماجرای‌ طلاقش‌ که‌ هنگام‌ بازگشت‌ از عراق‌ در ماه‌ ژوییه‌ رخ‌ داد هم‌ نوشته‌ است‌.
● فشار بر ارتباطات‌
وبلاگ‌ نویسی‌ نظامی‌، منشا برخی‌ از گیراترین‌ نوشته‌ ها درباره‌ جنگ‌ شده‌ است‌.
برخی‌ وبلاگ‌ نویسان‌ نظامی‌ همچون‌ جیسون‌ کریستوفر هارتلی‌، نویسنده‌ صرفا یک‌ سرباز دیگر، و کالبی‌ بازل‌، نویسنده‌ جنگ‌ من‌: اوقات‌ مرده‌ در عراق‌ در حال‌ حاضر نوشتن‌ کتابهایی‌ را بر مبنای‌ وبلاگهایشان‌ و خاطراتشان‌ از ایامی‌ که‌ در عراق‌ گذرانده‌ اند، آغاز کرده‌ اند.
حاصل‌ این‌ وبلاگها، غالبا دیدگاهی‌ فیلترنشده‌ و سانسور نشده‌ است‌ که‌ از سوی‌ خود رزمندگانی‌ که‌ در خط‌ مقدم‌ حضور دارند روایت‌ می‌ شود و نه‌ از نگاه‌ خبرنگارانی‌ که‌ با گروههای‌ رزمی‌ همراه‌ شده‌ اند یا نشستهای‌ خبری‌ که‌ در پشت‌ جبهه‌ برپا می‌ شوند.
وبلاگ‌ نویسی‌ همچنین‌ به‌ تنبیه‌ انضباطی‌ برخی‌ از وبلاگ‌ نویسان‌ به‌ دلیل‌ انتشار اطلاعات‌ حساس‌ یا نقض‌ مقررات‌ نظامی‌ در وبلاگهایشان‌ منجر شده‌ است‌.
شاهین‌ خاکستری‌ به‌ همقطاران‌ میل‌ بلاگ‌نویس‌ خود توصیه‌ می‌کند که‌ هنگام‌ نوشتن‌ هر یادداشت‌ به‌ این‌ نکته‌ فکر کنند که‌ نوشته‌ آنها از سوی‌ مادرانشان‌، رییس‌ ستاد مشترک‌ ارتش‌ و اسامه‌ بن‌ لادن‌ چگونه‌ برداشت‌ خواهد شد.
او گفت‌: هرکسی‌ نمی‌ تواند با داشتن‌ چنین‌ بار مسئولیتی‌ بر دوش‌ خود، به‌ کیبورد دست‌ بزند.
شمار بسیار اندکی‌ از وبلاگ‌ نویسان‌ از نوشتن‌ باز داشته‌ شده‌ اند اما به‌ گفته‌ شاهین‌ خاکستری‌، شمار بیشتری‌ از وبلاگ‌ نویسان‌ نظامی‌ صرفا به‌ دلیل‌ دغدغه‌های‌ امنیتی‌ درباره‌ عملیات‌ جنگی‌، دست‌ از وبلاگ‌ نویسی‌ برداشته‌اند.
برایان‌ کندی‌ ابراز امیدواری‌ می‌ کند که‌ کارکنان‌ نیروهای‌ مسلح‌ اجازه‌ یابند تا برای‌ حفظ‌ ارتباط‌ با خانواده‌ و دوستانشان‌ به‌ وبلاگ‌ نویسی‌ ادامه‌ دهند.
اما او اضافه‌ می‌ کند: من‌ می‌ توانم‌ بفهمم‌ که‌ ارتش‌ نیاز خواهد داشت‌ که‌ دست‌ کم‌ اطلاعات‌ را «نظم‌ و نسق‌» بدهد.

منبع‌: بی‌ بی‌ سی


منبع : روزنامه اعتماد

مطالب مرتبط

واقعه گرجستان و یک هشدار


واقعه گرجستان و یک هشدار
اتفاق اخیر در موضوع اوستیا و آبخازیای گرجستان موضوعی نیست که بتوان به راحتی از آن عبور کرد، بی‌تردید واقعه اخیر را می‌توان به منزله باز شدن سر یک دمل تشبیه کرد که طی سال‌های پس از فروپاشی بلوک شرق مجددا شکل گرفته بود. حوادث اخیر و تحولا‌ت آینده تاثیرات بسیار عمیقی بر اوضاع جهان و به‌ویژه منطقه خاورمیانه خواهد گذاشت که با هشیاری می‌توان به عنوان یک فرصت تلقی کرد، در غیر این صورت یک تهدید جدی و سرنوشت‌ساز برای منافع ملی کشورهای منطقه علی‌الخصوص کشور ایران خواهد بود. روسیه به دلا‌یل زیر نمی‌خواهد به عنوان یکی از زیرمجموعه‌های اروپای غربی و ناتو استحاله شود یا ماموریت ژاندارمی را در آسیای میانه بر عهده بگیرد.
۱) موقعیت ژئوپلیتیک روسیه به نحوی است که اولا‌ بخش عمده‌ای از کشورهای همسایه آن در گذشته برای سالیان دراز متحد ایدئولوژیک و در خط مقدم مبارزان دوران جنگ سرد بودند لذا پیوندهای زیادی از آن دوران باقی مانده و ثانیا نیروهای نظامی و توان تسلیحاتی روسیه قدرت سلطه‌گری را حداقل برای پیرامون خودش فراهم ساخته است به‌طوری که تهدید کردن خطوط انتقال انرژی، خصوصا خط لوله باکو- جیحان برای این کشور ساده و یک اهرم فشار روی کشورهای غربی به شمار می‌رود.
۲) احساسات قوی ناسیونالیستی در میان مردم برای حل مشکلا‌تی چون پرونده هسته‌ای ایران رو شده است و روسیه احساس می‌کند دولت‌های زیادی ولو با نیت‌باج‌خواهی از غرب حاضرند به آن کشور نزدیک شوند. ‌
البته دلا‌یل دیگری نیز برای حرکت جدید روسیه می‌توان ذکر کرد که در اینجا جهت جلوگیری از اطاله کلا‌م از بیان آنها خودداری می‌کنیم اما ویژگی‌بارز این استراتژی غیرایدئولوژیک و محدود بودن آن است. روسیه در حال حاضر امکان طرح یک خط فکری جدید و جهان‌شمول را ندارد چراکه طی سال‌های بعد از فروپاشی کمونیسم همواره ارزش‌های جامعه کاپیتالیستی غربی را ترویج و تایید کرده است، به همین لحاظ روسیه و انتظارات آنان از دولتمردان خود جهت ارتقای جایگاه کشورشان در پهنه بین‌المللی همراه با رقابت‌های سیاسی داخلی در این زمینه باعث شده تا رهبران این کشور از هر فرصتی برای تحقق انتظارات جامعه استفاده کنند. در همین راستا نگاهی به شعارهای مطرح‌شده در مقطع زمانی‌انتخابات سال گذشته ریاست‌جمهوری روسیه خالی از فایده نیست. ‌
۳) آشکار شدن ضعف‌های کشورهای غربی در مواجهه با مشکلا‌ت جهانی و از دست دادن اتحاد و یکپارچگی در مقاطع حساس امکان جذب و یارگیری را از میان کشورهای غیروابسته به غرب فراهم می‌سازد به ویژه آنکه دست غربی‌ها در باج دادن‌های کلا‌ن دامنه حرکت روسیه بستگی به میزان توان مادی و نه امواج اندیشه دارد که چنانکه پیش‌تر یادآور شدیم محدود به محیط اطراف خود می‌شود ولی باید بر این نکته توجه داشت که از قضا مهم‌ترین و حساس‌ترین مرزهای غرب و اروپای شرقی درست در محیط نفوذپذیری روسیه قرار دارد. حال به راحتی می‌توان نتیجه گرفت که روسیه این نقطه فشار را هرگز فراموش نمی‌کند و در قضیه گرجستان نیز به صورت آزمایشی تجربه کرد و نتیجه مثبت گرفت، در عین حال برای مقابله با تحرکات روسیه علی‌الخصوص با نگاه به تهدیدهای خطوط انرژی، نگاه جدید غربی‌ها به منطقه خاورمیانه به نوعی احیای دکترین کیسینجر را تداعی می‌کند.
کیسینجر معتقد بود برای تسلط بر جهان باید خاورمیانه و خلیج‌فارس را در دست داشت؛ تفکری که بعد از فروپاشی بلوک شرق تحت‌الشعاع سرمستی غرب قرار گرفت. ناگفته نماند که برای موضوع اشغال عراق و افغانستان حداقل تصمیم‌سازی‌های اولیه نمی‌تواند ارتباط چندانی با موضوع فوق داشته باشد. حال با فرض درست بودن فرضیات یادشده باید منتظر شرایط جدیدی و بالطبع امکان ایجاد فرصت‌ها و تهدیدهای مختلف بود. درک عمیق و مدیریت صحیح می‌تواند توان بهره‌برداری از فرصت‌ها را فراهم سازد در غیر این صورت ممکن است همچون گذشته‌ها بار دیگر چوب تهدیدها را بخوریم.

وبگردی
بار دیگر زیر گرفتن ماموران پلیس با ماشین سواری توسط دراویش
بار دیگر زیر گرفتن ماموران پلیس با ماشین سواری توسط دراویش - باز هم زیر گرفتن ماموران امنیتی و نیروی انتظامی توسط یک ماشین دیگر سواری توسط اراذل خیابان گلستان هفتم
تهدید نیروی انتظامی توسط دراویش ساعتی قبل از درگیری در پاسداران
تهدید نیروی انتظامی توسط دراویش ساعتی قبل از درگیری در پاسداران - تهدید نیروی انتظامی توسط وحوش #دراویش، ساعتی قبل از جنایت تروریستی با اتوبوس:«فقط نیم ساعت وقت دارید تا باید بدون قید و شرط برادرمون رو آزاد کنید...»
حمله با اتوبوس به مأموران پلیس در پاسداران
حمله با اتوبوس به مأموران پلیس در پاسداران - کی از دراویش گنابادی با اتوبوس به مردم و مأموران پلیس در خیابان پاسداران تهران / گفته میشود تعداد شهدای ناجا در حمله آشوبگران فرقه ضاله گنابادی و حامیان نورعلی تابنده به ۴ تن رسیده است.
لحظه مواجهه وزیر راه با خانواده قربانیان سانحه هواپیمای
لحظه مواجهه وزیر راه با خانواده قربانیان سانحه هواپیمای - به دنبال سقوط هواپیمای تهران-یاسوج ویدیو لحظه مواجه خانواده های جانباختگان را با وزیر مشاهده می کنید.
حمله با چاقو به یک راننده سر پارک خودرو
حمله با چاقو به یک راننده سر پارک خودرو - تصاویری دردناک از حمله مرد موتور سوار با چاقو به یک مرد راننده در حضور همسر و فرزندش در شهرستان داراب استان فارس را در ویدئوی زیر می بینید. به نظر میرسد این اتفاق در پی جرو بحثی بر سر پارک کردن وسایل نقلیه روی داده است!
اگر «عدم رویارویی با حریفان اسرائیلی» آرمان ماست چرا پنهانی و دزدکی؟
اگر «عدم رویارویی با حریفان اسرائیلی» آرمان ماست چرا پنهانی و دزدکی؟ - آنچه مشخص است جمهوری اسلامی ایران باید تصمیم مشخص و درستی درباره سیاست عدم رویارویی با ورزشکاران رژیم صهیونیستی بگیرد. دیگر نمی‌توان با این روش تعقیب و گریزی با این مسئله برخورد کرد. دیگر نمی‌توان ورزشکاران را از مقابله با کشتی‌گیران اسرائیلی باز داشت و در برابر رسانه‌های جهانی گفت به خاطر مصدومیت در میدان حاضر نمی‌شویم و در داخل جشن بگیریم که ما عزت‌مان را حفظ کردیم و...
ویدئو / حضور خانواده مسافران هواپیمای یاسوج در محل حادثه
ویدئو / حضور خانواده مسافران هواپیمای یاسوج در محل حادثه - برخی از خانواده‌های مسافران هواپیمای تهران - یاسوج که صبح یکشنبه (۲۹ بهمن) در ارتفاعات سقوط کرد، در حوالی مناطق احتمالی وقوع حادثه حضور یافته‌اند تا از نزدیک در جریان عملیات جست‌وجوی لاشه هواپیما قرار بگیرند. نیروهای حاضر در محل نیز برای آنها توضیح می‌دهند که چرا کار این عملیات با دشواری‌هایی مواجه است.
بدل ایرانی آنجلینا جولی رونمایی شد !
بدل ایرانی آنجلینا جولی رونمایی شد ! - شب گذشته مراسم اکران فیلم بلوک 9 خروجی 2 به کارگردانی علیرضا امینی و تهیه کنندگی محمدرضا شریفی نیا و نیز فیلم شاخ کرگدن در پردیس سینمایی ملت برگزار گردید.
اظهارات جنجالی احمدی نژاد در مقابل دادگاه
اظهارات جنجالی احمدی نژاد در مقابل دادگاه - سخنرانی پرحاشیه احمدی نژاد در مقابل دادگاه بقایی
    ایده‌هایی برای کار و درآمدسازی در خانه
    امروزه ده‌ها هزار نفر در سراسر دنیا مشغول به کار در منزل هستند یعنی کسب و کار خانگی دارند این نوع از کسب و کار به دلایلی طرفداران زیادی دارد