پنج شنبه ۳ خرداد ۱۳۹۷ / Thursday, 24 May, 2018

وبا


وبا
تقویم مناسبت‌های ماه را که ورق می‌زدم متوجه شدم مناسبت‌های پزشکی فراوانی در این ماه وجود دارند که پرداختن به هر یک نیاز به ساعت‌های طولانی و صفحات متواتر دارد.
۱. سوم مهرماه، روز جهانی قلب
۲. نهم مهرماه، روز جهانی سالمندان
۳. شانزدهم مهرماه، روز جهانی کودک
۴. هجدهم مهرماه، روز جهانی بهداشت‌روان
۵. بیست‌ویکم مهرماه، روز جهانی مبارزه با سل
۶. بیست‌وچهارم مهرماه، روز جهانی غذا
۷. بیست‌وپنجم مهرماه، روز جهانی کمردرد
۸. بیست‌ونهم مهرماه، روز جهانی پوکی استخوان
مسلماً تعیین ایامی در سال به‌عنوان روز جهانی یک موضوع بهداشتی و پزشکی نشان از دغدغه‌های بهداشتی و درمانی بشر در خصوص آن موضوع دارد. در این صورت پرداختن به تک‌تک این موضوعات شاید نیاز به مثنوی هفتاد من داشته باشد البته اگر هفتاد من کافی باشد. به‌طور مثال حجم مطالبی که در طی یک سال در خصوص ”قلب“ منتشر می‌شود بی‌شک بسیار فراتر از تصور ذهنی ماست. اگر موضوع ”سالمندان“ در حال حاضر موضوع روز نمی‌باشد با توجه به ترکیب سنی جمعیت کشور ما در آینده‌ای نه چندان دور به یکی از معضلات اصلی بهداشت و درمان تبدیل خواهد شد. ”بهداشت و درمان تبدیل خواهد شد. ”بهداشت روان“ در کشور ما مورد غفلت واقع شده و ”سل“ پدیده‌ای که تصور می‌شد مهار شده است به واسطه شیوع ایدز و پیدایش میکرب‌های مقاوم به آنتی‌بیوتیک‌ها مجدداً در حال شلعه‌ور شدن است. کمتر کسی است که ”کمردرد“ را تجربه نکرده باشد و ”پوکی استخوان“ به‌عنوان یک بیماری خاموش در حال تخریب بنیادهای سلامتی جامعه به‌خصوص بانوان مسن می‌باشد بگذریم!
متأسفانه همیشه نمی‌توانیم تمام توجه خود را به مناسبت‌های روز معطوف داریم در ماه گذشته طوفان ”کاترینا“ مسئله اصلی آمریکا که مدعی برتری و رهبری جهان در تمامی عرصه‌هاست، به تیتر اول صفحات روزنامه‌ها در تمام دنیا تبدیل شده بود. و در همان زمان در کشور ما موضوع ”وبا“ ذهن و توجه تمامی مسئولین و مردم را به‌خود معطوف داشت. کار به‌جائی رسید که حتی شایع کردند به‌واسطه شیوع وبا ممکن است مدارس با ایامی تأخیر بازگشائی شوند!
وبا که در واقع یک بیماری میکربی است سبب اسهال شدید می‌شود. این اسهال خونی نیست فقط بسیار شدید است. آن‌قدر شدید که در عرض چند ساعت ممکن است سبب دفع مقداری زیادی از آب و املاح بدن فرد مبتلا شود. فرصت برای جبران از طریق خوراکی یا سرم درمانی بسیار محدود است و با اندک غفلت مبتلا به دلیل اختلال آب و املاح بدن به کام مرگ فرو می‌رود. با این مکانیسم که ذکر شد سالمندان و کودکان و افرادی‌که بیماری زمینه‌ای قبلی دارند بیشتر در معرض خطر هستند. مدفوع فرد مبتلا بسیار رقیق بوده و به ”لعاب برنج“ تشبیه شده است. این مدفوع آبکی یا در واقع آبی که به آن مدفوع می‌گویند (!) حاوی میکروب وبا است و میکرب از طریق مدفوع در محیط پخش می‌شود.
با وجود مسافرت‌های تابستانی امکان انتقال سریع میکروب از یک نقطه به نقطه دیگر فراهم می‌شود. فراموش نکرده‌اید که مصرف سبزی در ایام شروع وبا تحریم شد. علت روشن است، میکروب از طریق آب‌های آلوده وارد مزارع شده و سبزیجات آن آلوده می‌شوند. سبزی گل‌آلود وارد خانه مردم شده و میکروب به راحتی به قربانیان خود دسترسی پیدا می‌کند. وقتی زنگ خطر وبا به‌صدار درآمد، سیستم بهداشت و درمان کشور فعال شد و در یک بسیج همگانی مراقبت و کنترل آغاز گردید. آموزش از طریق رسانه‌ها و نیز راه‌اندازی درمانگاه‌های تشخیص و درمان سریع، تحریم سبزیجات تازه و... سبب کنترل نسبی بیماری گردید. فریاد سبزیکاران و صنف ایشان بلند شده، ای امان، میلیاردها تومان به سبزیکاران ضرر وارد شد، اعتراض به‌جا بود اما چه می‌شد کرد اگر وبا کنترل نمی‌شد مرگ و میر و گرفتاری‌های ناشی از آن قطعاً هزاران بار بیش از این رقم به کشور و مردم تحمیل می‌کرد. پس از آن اجازه مصرف سبزیجات تازه در شرایط خاص داده شد. شست‌وشو و ضدعفونی چند مرحله‌ای سبزیجات قادر به کنترل میکروب و از بین بردن آن خواهد بود ضمن آن‌که سبزیجات پخته شده خطر انتقال ندارند زیرا که میکروب بسیار به حرارت حساس بوده و با اندک پخته شدن از بین می‌رود. و آخرین خبر اینکه جهت کنترل هر چه بیشتر بیماری در ایام بازگشائی مدارس، بوفه‌های مدارس تا مدتی اجازه فعالیت نخواهند داشت. تا زمان نگارش این مطلب خبر جدیدتری نداریم.
۱. زندگی در یک کشور در حال توسعه که در همسایگی آن حداقل دو کشور جنگ‌زده وجود دارد، نمی‌تواند عاری از این نوع مشکلات باشد. امروز گرفتار وبا شدیم، فردا گرفتاری آنفلوانزای مرغی و روز دیگر... در چنین شرایطی شاید بزرگ‌ترین سلاح ”پیشگیری“ باشد. بی‌توجهی به ”بهداشت“ به‌عنوان راهبردی اساسی در پیشگیری می‌تواند ما را برخورد با چنین معضلاتی خلع سلاح نماید. حتی در کشورهای توسعه‌یافته نیز پیشگیری در تمامی امور بهداشتی مقدم به درمان است. خوشبختانه در کشور ما شبکه بهداشتی توسعه‌یافته و مجهزی وجود دارد که حتی در سطح روستاهای دورافتاده نیز با حضور بهورزان آموزش‌دیده آماده ارائه خدمات بهداشتی اولیه به هموطنان عزیز می‌باشد. توجه و تقویت این سیستم می‌تواند یاریگر ما در مقابله با معضلاتی مانند وبا باشد. امید است دولتمردان بهداشت و درمان در دولت نهم که بنای خود را به مهرورزی و خدمت به بندگان خدا قرار داده‌اند از این مهم غافل نشوند.
۲. اعتماد مردم به سیستم بهداشت و درمان کشور، سرمایه‌ای بزرگ است. وقتی سبزیجات تازه به خاطر انتقال وبا تحریم می‌شوند، دیگر کسی آن را مصرف نمی‌کند. توصیه‌های بهداشتی را تمامی مردم آویزه گوش می‌کنند و با بروز کوچکترین علامت مشکوک به درمانگاه‌های تشخیص و درمان وبا مراجعه می‌کنند. تلاش صادقانه دست‌اندرکاران بهداشت و درمان کشور طی دهه‌های گذشته باعث پیدایش این سطح از اعتماد شده است. به‌نظر نگارنده، هر توصیه‌ای که از جانب مسئولین بهداشتی داده می‌شد مردم آن را اجراء می‌کردند. حتی اگر بسیار سخت و ملال‌انگیز بود. این اعتماد عمومی سرمایه‌ای بزرگ است که می‌تواند مورد استفاده مسئولین در سایر رده‌های بهداشتی درمانی هم قرار بگیرد. اگر امروز از افزایش مصرف نسبی موادروغنی و کاهش مصرف شیر و لبنیات نگرانیم، می‌توانیم براساس این ”اعتماد“ مردم را آموزش داده و به تدریج سایر معضلات بهداشتی، درمانی را نیز حل کرده و یا تحت کنترل درآوریم.
۳. تأثیر رسانه‌های عمومی به‌خصوص رسانه ملی یعنی صدا و سیما بر عملکرد مردم انکارناپذیر است تأثیر عمیق این رسانه در عرصه‌های سیاسی همچون انتخابات ریاست جمهوری مورد تأئید تمامی کارشناسان و دست‌اندرکاران می‌باشد. شاید توجه بیش از پیش متصدیان بهداشت و درمان کشور به تأثیر این رسانه، بتواند شرایط رسیدن به وضعیت ایده‌آل در بسیاری از عرصه‌های بهداشتی و درمانی را تسهیل کند. این امر می‌تواند شامل تهیه تیزرهای تبلیغاتی ساده تا تهیه فیلم و سریال و کارتون و... باشد. شخصیت‌هائی مثل ”آقای برقی“، ”آقای گاز“ و ”حوتی و سیا در تیزرهای نیروی انتظامی“ از یادها نخواهد رفت. در عرصه تبلیغات بهداشت و درمان نیز می‌توان چنین شخصیت‌هائی را ایجاد کرد.
مراقب باشیم شبه ”وبا“ (و نیز ”شبه وبا“) همچنان در کمین است.

دکتر صادق عبدالمحمدی
(دستیار تخصصی بیهوشی)


منبع : مجله درد

مطالب مرتبط

دیگر نگران نقرس نباشید

دیگر نگران نقرس نباشید
برخلاف سایر بیماری ها که خیلی بی سر و صدا و مشکوک ظاهر می شوند، نقرس بیماری است که هیچ شکی نمی آفریند. اکثر مردم اولین تجربه ی نقرسشان با درد و ورم شدید انگشت شست پایشان شروع می شود.
این درد اینقدر شدید است که فرد را از خواب بیدار کرده و راه رفتن فرد را دچار مشکل می کند.
همه چیز از همین جا شروع می شود: اولین تجربه ی شما از نقرس فقط چند روز طول می کشد و برای ماه ها یا حتی سال ها دیگر سراغتان نمی آید.
اما بعدها این حملات بیشتر و بیشتر شده و حتی درد به پاها و دست های فرد هم کشیده می شود تا اینکه این دردها شکل ثابت پیدا کرده و به عنوان بیماری مشخص برایتان درمی آید.
خوشبختانه، برای جلوگیری از ابتلا به نقرس کارهای زیادی می توان کرد. اما ابتدا کمی در مورد این بیماری با شما صحبت می کنیم.
● نقرس چیست و چطور پیشرفت می کند؟
نقرس نوعی بیماری متابولیک است که از جمع شدن اسید اوریک در بدن ایجاد شده و به صورت رسوبات بلورین در مفصل ها جمع می شود.
در افراد سالم، بدن پورین ماده ای ترکیبی که در بسیاری غذاهای غنی و چرب یافت می شود را به اسید اوریک تبدیل می کند که بعدها با ادرار دفع می شود.
اما در بعضی افراد، نقص در متابولیسم می تواند باعث تولید بالا یا دفع پایین اسید اوریک شود. وقتی اسید اوریک غیر قابل حل شده و باعث ایجاد رسوبات بلورین در مفاصل می شود، فرد نقرس گرفته است.
در مراحل بعدی نقرس، رسوبات کریستالی اسید اوریک که توفی نامیده می شوند را می توان به شکل توده هایی در مفاصل مشاهده کرد. این رسوبات که با التهاب و آماس موضعی همراه است باعث فساد عضو و بدشکلی مفصل ها شود.
اگر درمانی صورت نگیرد، این رسوبات اسید اوریک به کلیه ها نیز منتقل خواهند شد و این باعث بالا رفتن فشار خون شده و کلیه ها را از کار خواهد انداخت.
● چقدر این بیماری متداول است؟
در ایالات متحده امریکا، نقرس بیماری کاملاً متداول است و روز به روز در حال ازدیاد است. تقریبا ً ۳.۴ میلیون نفر در امریکا به این بیماری مبتلا بوده و اولین حمله ی این بیماری معمولاً در سنین ۴۰ تا ۵۰ سال رخ می دهد.
● آیا انواع بخصوصی از غذاها ممکن است باعث این بیماری شود؟
بین نوع غذاها و نقرس رابطه ی کاملاً مستقیم وجود دارد. در واقع، نقرس بیماری بسیار قدیمی است. روزگاری "بیماری شاهان" نامیده می شده است. این احتمالاً به خاطر غذاهای چرب و قوی بوده که می خورده اند.
می توان قسمت اعظمی از دلایل ابتلا به این بیماری را در نوع غذاهای مصرفی فرد جستجو کرد. غذاهایی که غنی از پورین هستند، مثل جگر، گوشت قرمز، ماهی، خرچنگ خوراکی و حبوبات می تواند باعث افزایش اسید اوریک در بدن شده و به نقرس بینجامد. مصرف الکل نیز خطر ابتلا به این بیماری را افزایش می دهد.
● راه و روش درمان
برای درمان نقرس باید میزان اسید اوریک را در بدن کاهش داد. برای تسکین دردهای شدید نقرس، پزشک مربوطه می تواند مسکن هایی مثل ایبو پروفن، تزریق کورتیکوستروئید یا سایر داروها مثل کولچی سین تجویز کند.
اگر بتواند این حملات را کنترل کند، پزشک می تواند داروهایی نیز برای جلوگیری از تولید اسید اوریک یا کمک کننده به دفع اسید اوریک از بدن تجویز کند.
● راه های پیشگیری
می توانید با داشتن یک برنامه غذایی سالم و متعادل از ابتلا به این بیماری جلوگیری کنید. از خوردن غذاهای حاوی پورین پرهیز کنید. کاهش وزن نیز می تواند به این مسئله کمک کند چرا که چاقی یکی از عوامل اصلی ابتلا به نقرس است.
همچنین، به خاطر داشته باشید که مقدار زیادی آب بنوشید نوشیدن روزانه ۶ تا ۸ لیوان آب می تواند به دفع اسید اوریک از بدن کمک کند.
عصاره های گیاهی مثل گیلاس، کرفس و ریشه ی زردچوبه نیز به درمان این بیماری کمک می کند. تحقیقات نشان داده است که بسیاری از بیماران مبتلا به نقرس بعد از استفاده از این عصاره ها بهبودی یافته و قابلیت انعطاف مفصل هایشان بیشتر شده است.
● از نقرس دوری کنید
امروزه نقرس دیگر بیماری ثروتمندان نیست. خوشبختانه راه های بسیاری برای جلوگیری از ابتلا به این بیماری وجود دارد: رژیم غذایی سالم و مناسب داشته باشید، وزنتان را کاهش دهید و از مکمل های مفید غذایی استفاده کنید تا به این بیماری مبتلا نشوید.

وبگردی
نخل طلای کن در فرودگاه به جعفر پناهی رسید
نخل طلای کن در فرودگاه به جعفر پناهی رسید - عوامل فیلم «سه رخ» با استقبال جعفر پناهی به ایران بازگشتند و جایزه جشنواره فیلم کن را به او رساندند. جعفر پناهی به همراه نادی ساعی ور، برای فیلم "سه رخ" جایزه بهترین فیلمنامه جشنواره فیلم کن امسال را دریافت کردند اما به دلیل آنکه پناهی ممنوعیت قانونی برای خروج از کشور داشت، موفق به حضور در جشنواره و دریافت جایزه نشد.
آزاده نامداری هم گزارشگر فوتبال شد!
آزاده نامداری هم گزارشگر فوتبال شد! - در ادامه حضور چهره های شناخته شده در کمپین "خانم گزارشگر"، این بار آزاده نامداری مجری تلویزیون تلویزیون اقدام به گزارش فوتبال کرد. او برای این کار بازی خاطره انگیز ایران - استرالیا در مقدماتی جام جهانی 98 فرانسه را انتخاب کرده است که گزارش ضعیف او با انتقادات فراوانی مواجه شده است، تا حدی که وبسایت مربوط به این کمپین ویدئوی گزارش این او را از سایت حذف کرد.
عکسی عجیب و جنجالی از سید ابراهیم رئیسی
عکسی عجیب و جنجالی از سید ابراهیم رئیسی - عکسی از حضور سید ابراهیم رئیسی در مراسمی ویژه منتشر شده است که گفته می شود متعلق به کنفرانس افق نو در مشهد بوده است. در این عکس حرکات عجیب خانمی با لباس های قرمز، چفیه بر گردن و پرچم در دست در مقابل ابراهیم رییسی به چشم می خورد که توجه کاربران بسیاری را در شبکه های اجتماعی جلب کرده است!
حمله ماموران شهرداری به پلیس راهور!
حمله ماموران شهرداری به پلیس راهور! - حمله ور شدن ماموران سد معبر شهرداری به ماموران راهنمایی رانندگی
دستگیری معروف ترین شرور تهران، در ۵۰۰ متری مرز ترکیه
دستگیری معروف ترین شرور تهران، در ۵۰۰ متری مرز ترکیه - شرور سطح یک که در آخرین اقدام خود یکی از دوستانش را در منطقه ولنجک به قتل رسانده بود؛ در ۵۰۰ متری مرز ترکیه دستگیر شد.
لحظه ریزش وحشتناک کوه در جاده هراز!
لحظه ریزش وحشتناک کوه در جاده هراز! - ریزش ناگهانی کوه که توسط مسافران به ثبت رسیده است...!
همسر محسن افشانی با ریش و سبیل در استادیوم آزادی دستگیر شد
همسر محسن افشانی با ریش و سبیل در استادیوم آزادی دستگیر شد - قبل از شروع بازی تیم‌های پرسپولیس و الجزیره یکی از بازیگران سینما کشورمان قصد داشت به همراه همسرش وارد ورزشگاه آزادی شوند که این دو نفر توسط نیروهای انتظامی بازداشت شدند.
فیلم | خسرو معتضد: جسد مومیایی قطعا متعلق به رضاخان است
فیلم | خسرو معتضد: جسد مومیایی قطعا متعلق به رضاخان است - فیلم - در ویدئوی زیر بخشی از صحبت های خسرو معتضد، مورخ را می شنوید که نتیجه تحقیقاتش را درباره مومیایی پیدا شده در حرم حضرت عبدالعظیم بیان می کند.
پهلوانان این روزهای ما
پهلوانان این روزهای ما - تصویری زننده و به شدت ناراحت کننده بر جا مانده از مسابقه انتخابی تیم ملی کشتی ایران که به کتک کاری و جنجال کشید. خانواده عبدولی باز هم پای ثابت این درگیری بود که چهره ورزش پهلوانی ایران را تیره کرد
(ویدئو) تشویق اصغر فرهادی در جشنواره کن توسط بزرگان سینمای جهان
(ویدئو) تشویق اصغر فرهادی در جشنواره کن توسط بزرگان سینمای جهان - در این ویدئو تشویق اصغر فرهادی و پنه لوپه کروز، خاویر باردم و دیگر عوامل فیلم «همه میﺩﺍنند» در جشنواره کن توسط بزرگان سینمای جهان را مشاهده می‌کنید.
فیلم حجوم داعشی‌های حاتمی کیا به یک مرکز خرید و وحشت و اعتراض مردم
فیلم حجوم داعشی‌های حاتمی کیا به یک مرکز خرید و وحشت و اعتراض مردم - عوامل فیلم «به وقت شام» روز گذشته با حضور عجیب و رعب آور در پردیس سینمایی کوروش مردم را وحشت زده کردند. در این حرکت تبلیغاتی بازیگران نقش داعش، با گریم و پوشش داعشی ها، سوار بر اسب راهی پردیس سینمایی کوروش شدند و با حضور در مرکز خرید و فودکورت مجموعه، رفتارهای عجیبی نشان دادند که باعث وحشت و اعتراض مردم شد.
تصاویر مخفی از بزرگترین مرکز فروش مواد مخدر در جنوب تهران / فیلم
تصاویر مخفی از بزرگترین مرکز فروش مواد مخدر در جنوب تهران / فیلم - این گزارش حاوی تصاویری از بزرگترین مرکز فروش و مصرف مواد مخدر در جنوب شرق تهران است که مخفیانه ضبط شده‌است.
کشتار اسب‌های کولبران / فیلم
کشتار اسب‌های کولبران / فیلم - متاسفانه طی یک ماه گذشته دستکم سه نوبت و هر نوبت دستکم 30 اسب باربر متعلق به کولبران در جنگل میرآباد شهرستان اشنویه با شلیک گلوله از پای درآمده‌اند.
سید احمد خمینی معمم شد
سید احمد خمینی معمم شد - سید احمد خمینی فرزند آیت‌الله سید حسن خمینی در حضور جمعی از علما و پدر و پدربزرگ خود در حسینیه جماران معمم شد.
دختران پرسپولیسی با ریش و سبیل در ورزشگاه آزادی!
دختران پرسپولیسی با ریش و سبیل در ورزشگاه آزادی! - امروز عکسی از 5 تماشاگر بازی روز گذشته در رسانه‌ها و شبکه‌های اجتماعی منتشر شده که نشان می‌دهد 5 دختر جوان با گریم‌های عجیب و حرفه‌ای خودشان را به عنوان پسر جا زده و وارد ورزشگاه شده‌اند.
اگر با وجود این مشکلات ملت قیام کند همه ما را به دریا خواهد ریخت
اگر با وجود این مشکلات ملت قیام کند همه ما را به دریا خواهد ریخت - از ملتی که ستون فقراتش شکسته انتظار مقاومت دارید؟ بسیاری از کشور فرار کردند یا جای فرار خود را فراهم آوردند اما ما جای فرار نداریم
جنجال ویدیو دختر بازیگر روی کول بازیکن پرسپولیس!
جنجال ویدیو دختر بازیگر روی کول بازیکن پرسپولیس! - عکس و ویدیویی منتسب به ستاره پرسپولیس فرشاد احمدزاده و ترلان پروانه بازیگر سینما و تلویزیون در فضای مجازی منتشر شده است. عجب پاپراتزی‌هایی داریم!