پنج شنبه ۲۷ دی ۱۳۹۷ / Thursday, 17 January, 2019

وبا


وبا
تقویم مناسبت‌های ماه را که ورق می‌زدم متوجه شدم مناسبت‌های پزشکی فراوانی در این ماه وجود دارند که پرداختن به هر یک نیاز به ساعت‌های طولانی و صفحات متواتر دارد.
۱. سوم مهرماه، روز جهانی قلب
۲. نهم مهرماه، روز جهانی سالمندان
۳. شانزدهم مهرماه، روز جهانی کودک
۴. هجدهم مهرماه، روز جهانی بهداشت‌روان
۵. بیست‌ویکم مهرماه، روز جهانی مبارزه با سل
۶. بیست‌وچهارم مهرماه، روز جهانی غذا
۷. بیست‌وپنجم مهرماه، روز جهانی کمردرد
۸. بیست‌ونهم مهرماه، روز جهانی پوکی استخوان
مسلماً تعیین ایامی در سال به‌عنوان روز جهانی یک موضوع بهداشتی و پزشکی نشان از دغدغه‌های بهداشتی و درمانی بشر در خصوص آن موضوع دارد. در این صورت پرداختن به تک‌تک این موضوعات شاید نیاز به مثنوی هفتاد من داشته باشد البته اگر هفتاد من کافی باشد. به‌طور مثال حجم مطالبی که در طی یک سال در خصوص ”قلب“ منتشر می‌شود بی‌شک بسیار فراتر از تصور ذهنی ماست. اگر موضوع ”سالمندان“ در حال حاضر موضوع روز نمی‌باشد با توجه به ترکیب سنی جمعیت کشور ما در آینده‌ای نه چندان دور به یکی از معضلات اصلی بهداشت و درمان تبدیل خواهد شد. ”بهداشت و درمان تبدیل خواهد شد. ”بهداشت روان“ در کشور ما مورد غفلت واقع شده و ”سل“ پدیده‌ای که تصور می‌شد مهار شده است به واسطه شیوع ایدز و پیدایش میکرب‌های مقاوم به آنتی‌بیوتیک‌ها مجدداً در حال شلعه‌ور شدن است. کمتر کسی است که ”کمردرد“ را تجربه نکرده باشد و ”پوکی استخوان“ به‌عنوان یک بیماری خاموش در حال تخریب بنیادهای سلامتی جامعه به‌خصوص بانوان مسن می‌باشد بگذریم!
متأسفانه همیشه نمی‌توانیم تمام توجه خود را به مناسبت‌های روز معطوف داریم در ماه گذشته طوفان ”کاترینا“ مسئله اصلی آمریکا که مدعی برتری و رهبری جهان در تمامی عرصه‌هاست، به تیتر اول صفحات روزنامه‌ها در تمام دنیا تبدیل شده بود. و در همان زمان در کشور ما موضوع ”وبا“ ذهن و توجه تمامی مسئولین و مردم را به‌خود معطوف داشت. کار به‌جائی رسید که حتی شایع کردند به‌واسطه شیوع وبا ممکن است مدارس با ایامی تأخیر بازگشائی شوند!
وبا که در واقع یک بیماری میکربی است سبب اسهال شدید می‌شود. این اسهال خونی نیست فقط بسیار شدید است. آن‌قدر شدید که در عرض چند ساعت ممکن است سبب دفع مقداری زیادی از آب و املاح بدن فرد مبتلا شود. فرصت برای جبران از طریق خوراکی یا سرم درمانی بسیار محدود است و با اندک غفلت مبتلا به دلیل اختلال آب و املاح بدن به کام مرگ فرو می‌رود. با این مکانیسم که ذکر شد سالمندان و کودکان و افرادی‌که بیماری زمینه‌ای قبلی دارند بیشتر در معرض خطر هستند. مدفوع فرد مبتلا بسیار رقیق بوده و به ”لعاب برنج“ تشبیه شده است. این مدفوع آبکی یا در واقع آبی که به آن مدفوع می‌گویند (!) حاوی میکروب وبا است و میکرب از طریق مدفوع در محیط پخش می‌شود.
با وجود مسافرت‌های تابستانی امکان انتقال سریع میکروب از یک نقطه به نقطه دیگر فراهم می‌شود. فراموش نکرده‌اید که مصرف سبزی در ایام شروع وبا تحریم شد. علت روشن است، میکروب از طریق آب‌های آلوده وارد مزارع شده و سبزیجات آن آلوده می‌شوند. سبزی گل‌آلود وارد خانه مردم شده و میکروب به راحتی به قربانیان خود دسترسی پیدا می‌کند. وقتی زنگ خطر وبا به‌صدار درآمد، سیستم بهداشت و درمان کشور فعال شد و در یک بسیج همگانی مراقبت و کنترل آغاز گردید. آموزش از طریق رسانه‌ها و نیز راه‌اندازی درمانگاه‌های تشخیص و درمان سریع، تحریم سبزیجات تازه و... سبب کنترل نسبی بیماری گردید. فریاد سبزیکاران و صنف ایشان بلند شده، ای امان، میلیاردها تومان به سبزیکاران ضرر وارد شد، اعتراض به‌جا بود اما چه می‌شد کرد اگر وبا کنترل نمی‌شد مرگ و میر و گرفتاری‌های ناشی از آن قطعاً هزاران بار بیش از این رقم به کشور و مردم تحمیل می‌کرد. پس از آن اجازه مصرف سبزیجات تازه در شرایط خاص داده شد. شست‌وشو و ضدعفونی چند مرحله‌ای سبزیجات قادر به کنترل میکروب و از بین بردن آن خواهد بود ضمن آن‌که سبزیجات پخته شده خطر انتقال ندارند زیرا که میکروب بسیار به حرارت حساس بوده و با اندک پخته شدن از بین می‌رود. و آخرین خبر اینکه جهت کنترل هر چه بیشتر بیماری در ایام بازگشائی مدارس، بوفه‌های مدارس تا مدتی اجازه فعالیت نخواهند داشت. تا زمان نگارش این مطلب خبر جدیدتری نداریم.
۱. زندگی در یک کشور در حال توسعه که در همسایگی آن حداقل دو کشور جنگ‌زده وجود دارد، نمی‌تواند عاری از این نوع مشکلات باشد. امروز گرفتار وبا شدیم، فردا گرفتاری آنفلوانزای مرغی و روز دیگر... در چنین شرایطی شاید بزرگ‌ترین سلاح ”پیشگیری“ باشد. بی‌توجهی به ”بهداشت“ به‌عنوان راهبردی اساسی در پیشگیری می‌تواند ما را برخورد با چنین معضلاتی خلع سلاح نماید. حتی در کشورهای توسعه‌یافته نیز پیشگیری در تمامی امور بهداشتی مقدم به درمان است. خوشبختانه در کشور ما شبکه بهداشتی توسعه‌یافته و مجهزی وجود دارد که حتی در سطح روستاهای دورافتاده نیز با حضور بهورزان آموزش‌دیده آماده ارائه خدمات بهداشتی اولیه به هموطنان عزیز می‌باشد. توجه و تقویت این سیستم می‌تواند یاریگر ما در مقابله با معضلاتی مانند وبا باشد. امید است دولتمردان بهداشت و درمان در دولت نهم که بنای خود را به مهرورزی و خدمت به بندگان خدا قرار داده‌اند از این مهم غافل نشوند.
۲. اعتماد مردم به سیستم بهداشت و درمان کشور، سرمایه‌ای بزرگ است. وقتی سبزیجات تازه به خاطر انتقال وبا تحریم می‌شوند، دیگر کسی آن را مصرف نمی‌کند. توصیه‌های بهداشتی را تمامی مردم آویزه گوش می‌کنند و با بروز کوچکترین علامت مشکوک به درمانگاه‌های تشخیص و درمان وبا مراجعه می‌کنند. تلاش صادقانه دست‌اندرکاران بهداشت و درمان کشور طی دهه‌های گذشته باعث پیدایش این سطح از اعتماد شده است. به‌نظر نگارنده، هر توصیه‌ای که از جانب مسئولین بهداشتی داده می‌شد مردم آن را اجراء می‌کردند. حتی اگر بسیار سخت و ملال‌انگیز بود. این اعتماد عمومی سرمایه‌ای بزرگ است که می‌تواند مورد استفاده مسئولین در سایر رده‌های بهداشتی درمانی هم قرار بگیرد. اگر امروز از افزایش مصرف نسبی موادروغنی و کاهش مصرف شیر و لبنیات نگرانیم، می‌توانیم براساس این ”اعتماد“ مردم را آموزش داده و به تدریج سایر معضلات بهداشتی، درمانی را نیز حل کرده و یا تحت کنترل درآوریم.
۳. تأثیر رسانه‌های عمومی به‌خصوص رسانه ملی یعنی صدا و سیما بر عملکرد مردم انکارناپذیر است تأثیر عمیق این رسانه در عرصه‌های سیاسی همچون انتخابات ریاست جمهوری مورد تأئید تمامی کارشناسان و دست‌اندرکاران می‌باشد. شاید توجه بیش از پیش متصدیان بهداشت و درمان کشور به تأثیر این رسانه، بتواند شرایط رسیدن به وضعیت ایده‌آل در بسیاری از عرصه‌های بهداشتی و درمانی را تسهیل کند. این امر می‌تواند شامل تهیه تیزرهای تبلیغاتی ساده تا تهیه فیلم و سریال و کارتون و... باشد. شخصیت‌هائی مثل ”آقای برقی“، ”آقای گاز“ و ”حوتی و سیا در تیزرهای نیروی انتظامی“ از یادها نخواهد رفت. در عرصه تبلیغات بهداشت و درمان نیز می‌توان چنین شخصیت‌هائی را ایجاد کرد.
مراقب باشیم شبه ”وبا“ (و نیز ”شبه وبا“) همچنان در کمین است.

دکتر صادق عبدالمحمدی
(دستیار تخصصی بیهوشی)


منبع : مجله درد

مطالب مرتبط

گفتگو با دکتر محمود پناهی درباره بیماریهای مسافرتی

گفتگو با دکتر محمود پناهی درباره بیماریهای مسافرتی
● دستها شسته ؛ سالاد و ماهی، ممنوع
با فرا رسیدن تابستان و پایان فصل امتحانات مدارس، بسیاری از خانواده ها در فکر تدارک سفری تابستانی هستند تا با بازدید از جاذبه های گردشگری شهرها، اندکی از فشار روزمره خود بکاهند. در این میان، خطرهای بسیاری سلامت مسافران را تهدید می کنند، در حالی که بسیاری از خانواده ها از وجود این خطرها بی خبرند و یا آنها را چندان جدی نمی گیرند. از این رو، در گفتگو با دکتر محمود پناهی، متخصص بیماریهای عفونی و استاد دانشگاه علوم پزشکی مشهد، در خصوص این مسأله گفتگویی انجام داده ایم که در ادامه می خوانید.
● آقای دکتر، لطفاً بفرمایید چه بیماریهایی در طول مسافرت شایع ترند؟
در پزشکی، اصطلاحی وجود دارد به نام "بیماریهای مسافرتی" که بسیار هم شایعند. این بیماریها متفاوتند؛ برخی در ارتباط با مسایل تغذیه ای هستند و گروهی به تغییر وضعیت جغرافیایی مربوط می شوند مثلاً یک فرد پس از سفر به یک کشور خارجی، ممکن است در معرض بیماریهای بومی آن منطقه قرار گیرد؛ در حالی که اکثر افراد مقیم این کشور نسبت به آن بیماری مقاوم هستند. حتی تغییرات آب و هوا و فشار جوی نیز می تواند باعث ابتلا به بیماری شوند.
● علت بروز این بیماریها در جریان مسافرت چیست؟
علاوه بر مسایلی که ذکر شد، تغییر محل سکونت و اقامت در محیطهایی مانندهتل، مسافرخانه و یا چادر، می تواند زمینه ساز بیماری شود. طبیعی است که این شرایط با شرایط راحت موجود در منزل متفاوت است. در چنین محیطهایی، از مشکلات بهداشتی گرفته تا مسأله تغذیه و... ممکن است به بروز بیماری کمک کنند؛ به عنوان مثال، افراد ممکن است به رستورانهایی مراجعه کنند که غذای آنها کیفیت مناسبی ندارد؛ بویژه غذاهای سرد مانند سالاد و ساندویچ. از این رو، توصیه می شود در طول سفر از خوردن سالاد صرف نظر کنند. در بین غذاهای گرم هم مهمترین عامل انتقال آلودگی، ماهی است. حتی سازمان بهداشت جهانی به گردشگران توصیه می کند هرگز در طول سفر ماهی نخورند؛ چون اولاً ماهی بسیار زود فاسد می شود و ثانیاً مسمومیت با ماهی یکی از خطرناکترین مسمومیتها بوده و گاه به مرگ افراد منجر می شود. سوم، بروز حساسیت به دنبال مصرف ماهی نیز شایع است که به آن "سندرم رستوران چینی" گفته می شود. نکته دیگر آنکه، در طول مسافرت فرد به علت شرایط خاص در هنگام مصرف غذا کمتر شرایط بهداشتی مانند شستن دستها را رعایت می کند و آلودگی دستها مهمترین عامل ایجاد بیماریهای گوارشی به شمار می رود جالب اینجاست که در صورت شستن دست با آب خالی، ۹۰ درصد باکتریها و در صورت شستشو با صابون ۱۰۰ درصد آنها از بین می روند. البته، دسترسی نداشتن به پزشک و مراکز درمانی نیز بر شدت مشکل می افزاید.
● پس با وجود این، بسیاری از این بیماریها قابل پیشگیری اند؟
بله. برای پیشگیری از این بیماریها بهتر است از مسافرتهای دسته جمعی پرهیز شود. نکته دوم آنکه اصول تغذیه منظم و صحیح رعایت گردد و برخلاف آنچه در مسافرتها شایع است، از خوردن غذاها و تنقلات مختلف، اجتناب شود. مصرف بی رویه تنقلات و غذاهای گوناگون می تواند باعث بروز تهوع، استفراغ، سردرد، سرگیجه و بی حوصلگی شود. در انتخاب محل صرف غذا نیز باید دقت بیشتری داشت. همچنین، محل خواب باید بهداشتی باشد و ملحفه ها هر ۲۴ ساعت عوض شوند تا از گزش عنکبوت، ساس، کک و... جلوگیری شود.
● در صورت ابتلا به این بیماریها، مسافران چه اقدامی باید انجام دهند.
توصیه من آن است که خانواده ها در هنگام سفر داروهای مورد نیاز را به همراه داشته باشند. (از آن جمله، قطره استفراغ کودکان، قرص کوتریموکسازول برای اسهال و قرصهای مسکن) تا در فاصله زمانی رسیدن به پزشک، وضع بیمار بدتر نشود.
به طور کلی، مسافران در مناطق مختلف کشور و یا حتی کشورهای مختلف جهان باید مراقب چه بیماریهایی باشند؟ با رعایت مسایل بهداشتی که ذکر شد، در کشور ما بیماری ویژه ای وجود ندارد که باعث نگرانی عمده شود. فقط در مسافرت به مناطق گرمسیر باید مراقب مالاریا بود و در صورت حملات تب و لرز، باید بلافاصله به پزشک مراجعه کرد.
در خوزستان و بویژه دزفول نیز بیماری انگلی شیستوز و میازیس بسیار فراوان است که مهمترین علامت آن، وجود خون در ادرار است.
● چه توصیه ای برای مسافران تابستانی دارید؟ اول آنکه در مسیر بین راه، تا حد امکان از غذای رستورانهای بین راهی استفاده نکنند و در عوض از غذاهای سبک استفاده نمایند. دوم، همراه خود بطریهای آب داشته باشند تا در مسیر مجبور به استفاده از آب آلوده نشوند. تا حد امکان از مصرف زیاد تنقلات خودداری کنند و در نهایت آنکه قبل از سفر به کشورهای خارجی، از بیماریهای شایع آن کشور و چگونگی انتقال آنها آگاهی کامل کسب کنند.

وبگردی
دوربین مخفی ساختمان لواسان داماد شمخانی و فاطمه حسینی
دوربین مخفی ساختمان لواسان داماد شمخانی و فاطمه حسینی - همه چیز درباره ساخت و ساز فاطمه حسینی، داماد شمخانی و داماد صفدرحسینی | سر کشیدن دوربین مخفی شهرداد به ساختمان های آقازاده ها در لواسان! | پخش اختصاصی از صفحه آپارات آوانت
ماجرای دختربازی اسلامی از زبان رحیم پورازغدی
ماجرای دختربازی اسلامی از زبان رحیم پورازغدی - رحیم پورازغدی در مراسمی که با موضوع فجای مجازی بود،گفت: دختر خانم چادری یک عکس آنچنانی از خودش گذاشته و نوشته زن نباید قربانی نگاه شهوت مردانه بشه، بعد پسره زیر پستش نوشته"ما رایت الا جمیلا"
شبکه سه - میثاقی  و ماجرای عبور از فردوسی‌پور
شبکه سه - میثاقی و ماجرای عبور از فردوسی‌پور - در گذشته برنامه‌های پخش زنده فوتبال روی بازی متمرکز بود اما میثاقی در این برنامه بخش‌های مهمی از حواشی و سوژه‌ها را مورد توجه قرار می‌دهد که دست برنامه «نود» را خالی می‌کند.
(ویدئو) خوراندن گُل به کودکان گل‌فروش در کرمان!
(ویدئو) خوراندن گُل به کودکان گل‌فروش در کرمان! - فیلمی از کودکان کار و خیابان که از سوی فردی در شهرداری کرمان مجبور به خوردن گل‌هایشان شده‌اند منتشر شده
بدون تعارف و بدون محتوی / این دو در تلویزیون واقعا چه میکنند !
بدون تعارف و بدون محتوی / این دو در تلویزیون واقعا چه میکنند ! - بدون تعارف با سواره ای که از حال پیاده ها خبر دارد
ما به نمایندگی از امام زمان (عج) و به نمایندگی از خدا در امور مردم دخالت می کنیم.
ما به نمایندگی از امام زمان (عج) و به نمایندگی از خدا در امور مردم دخالت می کنیم. - رئیس کل دادگستری خراسان رضوی: ما در نظام جمهوری اسلامی به نمایندگی از امام زمان (عج) و به نمایندگی از خدا در امور مردم دخالت می کنیم. اگر فردی در زمان طاغوت در زندان بود، حبسش از مجازات اخروی او کم نمی کرد اما امروز اگر این تحمل کیفر یا قصاص و شلاق و دیگر احکام توسط حکام اسلامی و شرعی انجام می شوند یکی از آثار اخروی آن برای محکومان این است که این مجازات در آخرت از آنها برداشته می شود
جزئیاتی از منشا بوی بد تهران / فیلم
جزئیاتی از منشا بوی بد تهران / فیلم - بعد از فروکش کردن گازها، به حفاری ادامه دادیم و به یک مخزن بزرگ و استثنایی رسیدیم که بسیار عظیم تر از آنی بود که تصور می کردیم برای جایی مثل پلاسکو ساخته شود. برآورد ما از ابعاد این انبار فاضلاب این است که بین 400 الی 500 متر مکعب وسعت دارد و گازهای محبوس شده در این انبار در چندین دهه برای انتشار بوی بد در محدوده بزرگی از تهران کفایت می کند.
کلیپ جنجالی مهدی یراحی در باره جنگ / پاره سنگ
کلیپ جنجالی مهدی یراحی در باره جنگ / پاره سنگ - مهدی یراحی، خواننده ای که اخیرا موزیک ویدئوی جدید و اعتراضی خود با نام «پاره سنگ» را منتشر کرده است، از طرف برخی رسانه ها و مجید فروغی، مدیر روابط عمومی هنری مورد انتقاد قرار گرفته و شایعه هایی درباره ممنوع الفعالیت شدن یراحی به دلیل این ویدئو کلیپ و همچنین پوشیدن لباس کارگران گروه ملی در حمایت از مردم اهواز در کنسرت 6 دی ماه خود مطرح شده است. یراحی از جمله خواننده هایی است که همیشه نسبت به اتفاقات…
اهمیت فیلم صحنه دار و مرگ 10 انسان !
اهمیت فیلم صحنه دار و مرگ 10 انسان ! - گویا تلخی پخش فیلم صحنه دار، بیش از مرگ ۱۰ نفر است. درست همانطور که مسئله حجاب برای خیلی‎ها مهم تر از معیشت مردم است.
آقازاده شورای عالی انقلاب فرهنگی !
آقازاده شورای عالی انقلاب فرهنگی ! - انقلاب فرهنگی از این بالاتر که فرزند عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی در آمریکا تابعیت بگیرد و از آنجا برای ایرانیان سبک زندگی تدریس بکند؟
رقص گروهی دختران دانشگاه الزهرا در حضور آقایان!
رقص گروهی دختران دانشگاه الزهرا در حضور آقایان! - ویدئویی عجیب از حرکات موزون گروهی دختران در دانشگاه الزهرا درحالی در فضای مجازی در حال انتشار است که مردان نیز در این مراسم حضور دارند!
تیپ پسر الهام و فاطمه رجبی در آلمان!
تیپ پسر الهام و فاطمه رجبی در آلمان! - «شباهت عجیب علی الهام استاد هوا فضا در دانشگاهی در آلمان به غلامحسین الهام معاون رئیس جمهور سابق!
حاشیه تازه برای سید احمد خمینی / تصویر
حاشیه تازه برای سید احمد خمینی / تصویر - سید احمد خمینی، نتیجه امام خمینی که چند هفته پیش با ازدواجش خبرساز شده بود، بار دیگر با انتشار عکسی از او و همسرش در حین سوارکاری حساسیت نسبت به خود را برانگیخته است و باعث تحریک مخاطبان و کاربران در فضای مجازی شده است.
شهردار سابق سلامت و مشغول زندگی جدید است !
شهردار سابق سلامت و مشغول زندگی جدید است ! - پس از اولین گفت وگوی رسمی میترا استاد (نجفی) و تایید ازدواجش با محمدعلی نجفی، حالا شهردار سابق، در نخستین واکنش به جنجال ها، عکس تازه ای از خود و میترا استاد در اینستاگرامش منتشر کرده است.