سه شنبه ۲۴ مهر ۱۳۹۷ / Tuesday, 16 October, 2018

وبا


وبا
تقویم مناسبت‌های ماه را که ورق می‌زدم متوجه شدم مناسبت‌های پزشکی فراوانی در این ماه وجود دارند که پرداختن به هر یک نیاز به ساعت‌های طولانی و صفحات متواتر دارد.
۱. سوم مهرماه، روز جهانی قلب
۲. نهم مهرماه، روز جهانی سالمندان
۳. شانزدهم مهرماه، روز جهانی کودک
۴. هجدهم مهرماه، روز جهانی بهداشت‌روان
۵. بیست‌ویکم مهرماه، روز جهانی مبارزه با سل
۶. بیست‌وچهارم مهرماه، روز جهانی غذا
۷. بیست‌وپنجم مهرماه، روز جهانی کمردرد
۸. بیست‌ونهم مهرماه، روز جهانی پوکی استخوان
مسلماً تعیین ایامی در سال به‌عنوان روز جهانی یک موضوع بهداشتی و پزشکی نشان از دغدغه‌های بهداشتی و درمانی بشر در خصوص آن موضوع دارد. در این صورت پرداختن به تک‌تک این موضوعات شاید نیاز به مثنوی هفتاد من داشته باشد البته اگر هفتاد من کافی باشد. به‌طور مثال حجم مطالبی که در طی یک سال در خصوص ”قلب“ منتشر می‌شود بی‌شک بسیار فراتر از تصور ذهنی ماست. اگر موضوع ”سالمندان“ در حال حاضر موضوع روز نمی‌باشد با توجه به ترکیب سنی جمعیت کشور ما در آینده‌ای نه چندان دور به یکی از معضلات اصلی بهداشت و درمان تبدیل خواهد شد. ”بهداشت و درمان تبدیل خواهد شد. ”بهداشت روان“ در کشور ما مورد غفلت واقع شده و ”سل“ پدیده‌ای که تصور می‌شد مهار شده است به واسطه شیوع ایدز و پیدایش میکرب‌های مقاوم به آنتی‌بیوتیک‌ها مجدداً در حال شلعه‌ور شدن است. کمتر کسی است که ”کمردرد“ را تجربه نکرده باشد و ”پوکی استخوان“ به‌عنوان یک بیماری خاموش در حال تخریب بنیادهای سلامتی جامعه به‌خصوص بانوان مسن می‌باشد بگذریم!
متأسفانه همیشه نمی‌توانیم تمام توجه خود را به مناسبت‌های روز معطوف داریم در ماه گذشته طوفان ”کاترینا“ مسئله اصلی آمریکا که مدعی برتری و رهبری جهان در تمامی عرصه‌هاست، به تیتر اول صفحات روزنامه‌ها در تمام دنیا تبدیل شده بود. و در همان زمان در کشور ما موضوع ”وبا“ ذهن و توجه تمامی مسئولین و مردم را به‌خود معطوف داشت. کار به‌جائی رسید که حتی شایع کردند به‌واسطه شیوع وبا ممکن است مدارس با ایامی تأخیر بازگشائی شوند!
وبا که در واقع یک بیماری میکربی است سبب اسهال شدید می‌شود. این اسهال خونی نیست فقط بسیار شدید است. آن‌قدر شدید که در عرض چند ساعت ممکن است سبب دفع مقداری زیادی از آب و املاح بدن فرد مبتلا شود. فرصت برای جبران از طریق خوراکی یا سرم درمانی بسیار محدود است و با اندک غفلت مبتلا به دلیل اختلال آب و املاح بدن به کام مرگ فرو می‌رود. با این مکانیسم که ذکر شد سالمندان و کودکان و افرادی‌که بیماری زمینه‌ای قبلی دارند بیشتر در معرض خطر هستند. مدفوع فرد مبتلا بسیار رقیق بوده و به ”لعاب برنج“ تشبیه شده است. این مدفوع آبکی یا در واقع آبی که به آن مدفوع می‌گویند (!) حاوی میکروب وبا است و میکرب از طریق مدفوع در محیط پخش می‌شود.
با وجود مسافرت‌های تابستانی امکان انتقال سریع میکروب از یک نقطه به نقطه دیگر فراهم می‌شود. فراموش نکرده‌اید که مصرف سبزی در ایام شروع وبا تحریم شد. علت روشن است، میکروب از طریق آب‌های آلوده وارد مزارع شده و سبزیجات آن آلوده می‌شوند. سبزی گل‌آلود وارد خانه مردم شده و میکروب به راحتی به قربانیان خود دسترسی پیدا می‌کند. وقتی زنگ خطر وبا به‌صدار درآمد، سیستم بهداشت و درمان کشور فعال شد و در یک بسیج همگانی مراقبت و کنترل آغاز گردید. آموزش از طریق رسانه‌ها و نیز راه‌اندازی درمانگاه‌های تشخیص و درمان سریع، تحریم سبزیجات تازه و... سبب کنترل نسبی بیماری گردید. فریاد سبزیکاران و صنف ایشان بلند شده، ای امان، میلیاردها تومان به سبزیکاران ضرر وارد شد، اعتراض به‌جا بود اما چه می‌شد کرد اگر وبا کنترل نمی‌شد مرگ و میر و گرفتاری‌های ناشی از آن قطعاً هزاران بار بیش از این رقم به کشور و مردم تحمیل می‌کرد. پس از آن اجازه مصرف سبزیجات تازه در شرایط خاص داده شد. شست‌وشو و ضدعفونی چند مرحله‌ای سبزیجات قادر به کنترل میکروب و از بین بردن آن خواهد بود ضمن آن‌که سبزیجات پخته شده خطر انتقال ندارند زیرا که میکروب بسیار به حرارت حساس بوده و با اندک پخته شدن از بین می‌رود. و آخرین خبر اینکه جهت کنترل هر چه بیشتر بیماری در ایام بازگشائی مدارس، بوفه‌های مدارس تا مدتی اجازه فعالیت نخواهند داشت. تا زمان نگارش این مطلب خبر جدیدتری نداریم.
۱. زندگی در یک کشور در حال توسعه که در همسایگی آن حداقل دو کشور جنگ‌زده وجود دارد، نمی‌تواند عاری از این نوع مشکلات باشد. امروز گرفتار وبا شدیم، فردا گرفتاری آنفلوانزای مرغی و روز دیگر... در چنین شرایطی شاید بزرگ‌ترین سلاح ”پیشگیری“ باشد. بی‌توجهی به ”بهداشت“ به‌عنوان راهبردی اساسی در پیشگیری می‌تواند ما را برخورد با چنین معضلاتی خلع سلاح نماید. حتی در کشورهای توسعه‌یافته نیز پیشگیری در تمامی امور بهداشتی مقدم به درمان است. خوشبختانه در کشور ما شبکه بهداشتی توسعه‌یافته و مجهزی وجود دارد که حتی در سطح روستاهای دورافتاده نیز با حضور بهورزان آموزش‌دیده آماده ارائه خدمات بهداشتی اولیه به هموطنان عزیز می‌باشد. توجه و تقویت این سیستم می‌تواند یاریگر ما در مقابله با معضلاتی مانند وبا باشد. امید است دولتمردان بهداشت و درمان در دولت نهم که بنای خود را به مهرورزی و خدمت به بندگان خدا قرار داده‌اند از این مهم غافل نشوند.
۲. اعتماد مردم به سیستم بهداشت و درمان کشور، سرمایه‌ای بزرگ است. وقتی سبزیجات تازه به خاطر انتقال وبا تحریم می‌شوند، دیگر کسی آن را مصرف نمی‌کند. توصیه‌های بهداشتی را تمامی مردم آویزه گوش می‌کنند و با بروز کوچکترین علامت مشکوک به درمانگاه‌های تشخیص و درمان وبا مراجعه می‌کنند. تلاش صادقانه دست‌اندرکاران بهداشت و درمان کشور طی دهه‌های گذشته باعث پیدایش این سطح از اعتماد شده است. به‌نظر نگارنده، هر توصیه‌ای که از جانب مسئولین بهداشتی داده می‌شد مردم آن را اجراء می‌کردند. حتی اگر بسیار سخت و ملال‌انگیز بود. این اعتماد عمومی سرمایه‌ای بزرگ است که می‌تواند مورد استفاده مسئولین در سایر رده‌های بهداشتی درمانی هم قرار بگیرد. اگر امروز از افزایش مصرف نسبی موادروغنی و کاهش مصرف شیر و لبنیات نگرانیم، می‌توانیم براساس این ”اعتماد“ مردم را آموزش داده و به تدریج سایر معضلات بهداشتی، درمانی را نیز حل کرده و یا تحت کنترل درآوریم.
۳. تأثیر رسانه‌های عمومی به‌خصوص رسانه ملی یعنی صدا و سیما بر عملکرد مردم انکارناپذیر است تأثیر عمیق این رسانه در عرصه‌های سیاسی همچون انتخابات ریاست جمهوری مورد تأئید تمامی کارشناسان و دست‌اندرکاران می‌باشد. شاید توجه بیش از پیش متصدیان بهداشت و درمان کشور به تأثیر این رسانه، بتواند شرایط رسیدن به وضعیت ایده‌آل در بسیاری از عرصه‌های بهداشتی و درمانی را تسهیل کند. این امر می‌تواند شامل تهیه تیزرهای تبلیغاتی ساده تا تهیه فیلم و سریال و کارتون و... باشد. شخصیت‌هائی مثل ”آقای برقی“، ”آقای گاز“ و ”حوتی و سیا در تیزرهای نیروی انتظامی“ از یادها نخواهد رفت. در عرصه تبلیغات بهداشت و درمان نیز می‌توان چنین شخصیت‌هائی را ایجاد کرد.
مراقب باشیم شبه ”وبا“ (و نیز ”شبه وبا“) همچنان در کمین است.

دکتر صادق عبدالمحمدی
(دستیار تخصصی بیهوشی)


منبع : مجله درد

مطالب مرتبط

انواع دیابت

انواع دیابت
۱) تیپ I كه در آن لوزالمعده قادر به تولید انسولین نمی‌باشد. (كلید برای باز كردن درب سلول وجود ندارد) پس در این فرم حتماً باید انسولین تزریق شود. براساس میزان غذا و نوع غذا و كالری مصرفی و نیز میزان تحرك میزان انسولین شما ممكن است تغییر كند.
همچنین بسته به این كه به بدن شما چطور به انسولین واكنش نشان می‌دهد نیاز شما به انسولین متغیر خواهد بود. برای جلوگیری از افزایش قند در هنگام خواب اكثر افراد با دیابت تیپ I نیازمند یك انسولین متوسط الاثر قبل از خواب هستند.
۲) دیابت تیپ ۲ كه در آن لوزالمعده كمتر انسولین ترشح می‌كند. (تعداد كلید‌ها نسبت به درب سلول‌ها كم است) یا مقاومت نسبت به انسولین وجود دارد. (درب‌ سلول‌ها با كلیدها باز نمی‌شود)
● چگونه دیابت كنترل می‌شود ؟
هدف از درمان در دیابت كنترل قند خون در محدوده نرمال است. كه همانطوری كه قبلاً نیز اشاره شده است با تغذیه صحیح،‌ ورزش و مصرف دارو امكان پذیر است. چك كردن منظم قند خون نیز نقش اساسی در كنترل قند خون دارد. این چك كردن منظم به شما می‌گوید كه غذا، ورزش و دارو چگونه روی قند خونتان اثر می‌گذارد و به شما و پزشكتان كمك می‌كند تا برنامه درمانی شما را اگر لازم شد تغییر دهد.
▪ با پزشكتان تماس بگیرید اگر :
۱) اگر تشنگی یا دفعات ادرار شما زیاد شد.
۲) اگر احساس ناراحتی در معده كردید یا بیشتر از یك‌بار استفراغ كردید
۳) شروع به تنفس‌های عمیق‌تر و سریع‌تر كردید.
۴) تنفس شما بوی شیرین می‌دهد
۵) شروع به لرزش،‌ ضعف، خواب‌آلودگی و سپس احساس گیجی و منگی و یا دوبینی داشتید.
۶) اگر احساس عدم تعادل می‌كنید.
● چه مواقعی باید قند خون با فواصل كمتر چك شود ؟
۱) وقتی احساس بیماری می‌كنید
۲) وقتی استرس دارید
۳) وقتی داروی خود را عوض می‌كنید
۴) وقتی حـامله هستید
۵) اگر داروی شما انسولین است.
● ورزش چگونه به شما كمك می‌كند ؟
ورزش به كنترل وزن، قند خون، فشار خون و كاهش خطر بیماریهای قلبی كه در دیابت بسیار شایع است كمك می‌كند.
▪ نكته بسیار مهم :
استرس با تنگ كردن عروق تغذیه كنندهٔ لوزالمعده باعث می‌شود تا كار آن كم شده و ترشح انسولین آن كم شود ولی موقع ورزش كردن مرفین داخلی و طبیعی بدن به نام اندورفین‌ها و انكفالین‌ها ترشح شده و باعث كاهش استرس و خون‌رسانی بهتر به لوزالمعده می‌شود.
و نكته مهم‌تر این كه قبلاً تصور می‌شد كه مرفین مصنوعی كه از خارج وارد بدن می‌شود (مصرف تریاك) قند خون را كاهش می‌دهد (و به اصطلاح قند خون را می‌سوزاند) ولی در تحقیقات اخیر مشخص شده است كه این مرفین با یك سری فعل و انفعالات باعث افزایش قند خون می‌شود.
بهترین ورزش‌ها برای شما ورزش‌هائی است كه باعث می‌شود شما عمیق‌تر نفس بكشید و قلب شما بهتر كار كند ( به شرط این كه مشكل زمینه‌ای دیگری نداشته باشید ) این ورزش‌ها، ورزش‌های هوازی هستند كه شامل راه رفتن، دویدن آرام و دوچرخه سواری و ورزش‌های ائروبیك هستند. اگر مشكلاتی در عروق و اعصاب پا دارید باید ورزش‌هائی انجام دهید كه فشار كمتری به پای شما وارد شود نظیر شنا، دوچرخه‌سواری، پاروزدن یا ورزش‌های روی صندلی.
▪ صرف‌نظر از ورزشی كه انجام می‌دهید :
۱) روند گرم كردن و آرام خنك شدن باید انجام شود.
۲) به آرامی شدت آن را افزایش دهید. خطر ورزش دردیابتی‌ها این است كه ممكن است قند خون كاهش یابد.
در موقع ورزش باید مراقب پاهای خود باشید. نوع كفش مناسب بپوشید و اندازه آن نیز تنگ نباشد تا مبادا زخم، تاول در پای شما ایجاد شود. وقتی ورزش می‌كنید بدن شما مقدار زیادی آب مصرف می‌كند. پس قبل، در موقع و پس از ورزش مقدار زیادی آب بنوشید. وقتی شما تشنه شدید یعنی بدن شما خیلی قبلش كم آب شده پس قبل از تشنگی آب بنوشید.
قبل از پیاده روی حتماً یك میان وعده یا شیرینی كوچك بخورید تا در موقع ورزش دچار افت قند نشوید و همراه خود هم داشته باشید.

وبگردی
فیلم | رسوایی جدید در رسانه ملی؛ مقصر فریب مردم کیست؟
فیلم | رسوایی جدید در رسانه ملی؛ مقصر فریب مردم کیست؟ - فیلم - پدری که در برنامه «فرمول یک» علی ضیا ادعا کرد به خاطر تامین هزینه‌های درمان فرزندش اقدام به فروش کلیه‌اش کرده، مردم را فریب داده است.
«بیان واضحات و تکرار مکررات» ؛ نتیجه 7 سال بودجه و تشکیلات و همایش و جلسه!
«بیان واضحات و تکرار مکررات» ؛ نتیجه 7 سال بودجه و تشکیلات و همایش و جلسه! - مثلاً سنت های الهی که در این سند آمده، در کتاب های درس بینش اسلامی دوره دبیرستان هم وجود دارد... واقعاً هزاران جلسه تشکیل داده اند که بدیهیاتی مانند خانواده بنیادی ترین واحد تشکیل دهنده جامعه است، انسان دارای اختیار است، جهان دارای نظام علّی - معلولی است، خداوند رحمان و رحیم است و ... را در سند بازنویسی کنند؟!
گلایه های جنجالی یک بازرگان با وزیر صنعت
گلایه های جنجالی یک بازرگان با وزیر صنعت - صحبتهای کنایه آمیز یک بازرگان با وزیر صنعت
ادامه داستان لُنگ و خانه سعدآباد
ادامه داستان لُنگ و خانه سعدآباد - ۱- خب چی میشه ولایتی بجای توصیه به لُنگ پوشی، بملت توصیه کنه تو سعدآباد مالک خونه بشن ویک سومشو وقف کنن؟ ۲- اینجور واینجا صاحبخونه شدن و بعد توجیه وقف، آدمو یادحافظ میندازه: فقیه مدرسه دی مست بود و فتوی داد که می‌حرام، ولی بِه زمالِ اوقاف است
عبدی : آقای ولایتی با خانه هزارمتری کنار کاخ سعدآباد حالا مردم رابه نان خشک خوردن دعوت می‌کنند
عبدی : آقای ولایتی با خانه هزارمتری کنار کاخ سعدآباد حالا مردم رابه نان خشک خوردن دعوت می‌کنند - حالا مردم رابه نان خشک خوردن دعوت می‌کنند؟مردم نیازی به این توصیه‌هاندارند اگرلازم باشد آن‌قدر شرف دارندکه از خودشان دفاع کنند ولی این دفاع،منحصربه دفاع دربرابر دشمنان خارجی نمی‌شود که باید وضعیت خیلی‌ها رادر داخل هم بررسی کرد.
فیلم | حمله به پلیس در اهواز به درگیری مرگ‌بار انجامید!
فیلم | حمله به پلیس در اهواز به درگیری مرگ‌بار انجامید! - فیلم - حمله فرد متهم در بازار پرنده فروشان اهواز به پلیس آگاهی منجر به درگیری مرگبار شد.
ماجرای عجیب منزل های مسکونی در همسایگی کاخ سعد آباد
ماجرای عجیب منزل های مسکونی در همسایگی کاخ سعد آباد - ماجرای عجیب دو منزل مسکونی در همسایگی کاخ سعدآباد و حسین فریدون و نهاد ریاست جمهوری
فیلم | لحظه حمله جن‌ها به یک مرد در کرج! (۱۶+)
فیلم | لحظه حمله جن‌ها به یک مرد در کرج! (۱۶+) - فیلم - به تازگی شخصی در فضای مجازی فیلمی منتشر کرده که مردی ادعا می کند در پارکینگ خانه اش مورد حمله جن ها قرار گرفته است.
فیلم | درس خجالت‌آوری که یک توریست به ایرانی‌ها می‌دهد!
فیلم | درس خجالت‌آوری که یک توریست به ایرانی‌ها می‌دهد! - فیلم - پاول یک توریست اهل چک است که با موتورسیکلتش دنیا را می گردد و یک هفته در ایران اقامت داشته است. ویدئوی سلفی که او در طبیعت ایران از خود و اقدام پسندیده اش منتشر کرده برای همه ایرانیان جای تامل دارد.
فیلم | جنازه غرق در خون ملکه زیبایی عراق (۱۶+)
فیلم | جنازه غرق در خون ملکه زیبایی عراق (۱۶+) - فیلم - قتل مدل و ملکه زیبایی عراق از روز گذشته سوژه رسانه ها شده و پلیس تحقیقات ویژه ای را برای دستگیر قاتل وی انجام داده است. تصاویر منتشر شده از جنازه غرق در خون وی را در ویدئوی زیر می بینید.
جنجال بنر سربازان اسرائیلی در شیراز
جنجال بنر سربازان اسرائیلی در شیراز - عکس این بنرکه گفته می‌شود نمایشگر تصویری از سربازان رژیم صهیونیستی است طی روزهای اخیر در فضای مجازی دست به دست می‌شد و واکنش‌هایی به همراه داشت.
عکسی آموزنده از سفر نیویورک
عکسی آموزنده از سفر نیویورک - پوشه‌های پُر از برنامه فرانسوی‌ها در برابر دستان خالی تیم ایرانی. به کاغذ ها و پرونده های موجود روبه روی تیم فرانسه دقت کنید!
ویدئوی جنجالی وزیر بهداشت؛ #خودت_بمال / تمسخر و تحقیر بیمار نیازمند توسط وزیر
ویدئوی جنجالی وزیر بهداشت؛ #خودت_بمال / تمسخر و تحقیر بیمار نیازمند توسط وزیر - وزیربهداشت بهترین توصیه رو به اون پیرمرد بیچاره کرد که گفت: خودت بمال. پیرمرد باید دستش رو محکم می‌مالید به گوش وزیر تا یک بار هم که شده از تخت اخلاق فرعونی بیاد پایین
نیاز شدید تلویزیون به بدحجابها در روزهای خاص
نیاز شدید تلویزیون به بدحجابها در روزهای خاص - کاش در این میان یکی به ما بگوید که بالاخره بی حجاب بد است، خوب است؟ چه زمانی بد است؟ چه زمانی خوب است؟
حال فعلی ! یا ناتوانی در تشخیص حال قبلی
حال فعلی ! یا ناتوانی در تشخیص حال قبلی - حمید رسایی عضو جبهه پایداری در صفحه شخصی خود در شبکه توییتر نسبت به اهانت زشت امیر تتلو به امام حسین (ع) و 72 تن از یاران باوفایش واکنش تندی نشان داد.
ویدئو/ وحشت پزشکان از تولد نوزاد تک چشم در اندونزی (۱۶+)
ویدئو/ وحشت پزشکان از تولد نوزاد تک چشم در اندونزی (۱۶+) - پزشکان هنگامی که یک نوزاد دختر اندونزیایی را در یکی از بیمارستان های این کشور به دنیا آوردند بسیار وحشت زده شدند. نوزاد تازه متولد شده با یک چشم بزرگ روی پیشانی اش متولد شد و پس از هفت ساعت درگذشت.
بازنشر نامه استاد به امیر تتلو! / معیار تشخیص حق از باطل گشته ای !
بازنشر نامه استاد به امیر تتلو! / معیار تشخیص حق از باطل گشته ای ! - فردی به نام علی‌اکبر رائفی‌پور كه رسانه‌‌های اصولگرا از او به عنوان «استاد، محقق و پژوهشگر» یاد می‌كنند! در تاریخ 29 اردیبهشت 96 (در كوران انتخابات ریاست‌جمهوری) در نامه‌ای سرگشاده به امیرحسین مقصودلو (تتلو) نوشت: «امیر جان بخوان، تو باید بخوانی، عیبی ندارد! سرت را بالا بگیر و خدا را شکر کن که به واسطه تو این همه نفاق را آشکار کرد! دلت محکم باشد پهلوان! تو فقط بخوان، بخوان
جنجال احمد خمینی در VIP عزاداری حسینی
جنجال احمد خمینی در VIP عزاداری حسینی - انتشار عکس‌های نشستن احمد خمینی زیر کولر در بخش وی‌آی‌پی هیات که پوششی شیشه‌ای دارد و از سینه‌زنان جداست، پس از توضیح او که گفت آن جایگاه مربوط به «روحانیون درجه یک و دو قم» است و «اون بالا معممین میشینن که لباسشون چون زیاده باعث گرمازدگی نشه»، با واکنش‌های تندتری هم همراه بود.
واکنش جالب رهبری به روبوسی کیارستمی با داور خانم جشنواره کن!
واکنش جالب رهبری به روبوسی کیارستمی با داور خانم جشنواره کن! - واکنش جالب مقام معظم رهبری به روبوسی کیارستمی با خانم داور جشنواره کن از زبان عزت الله ضرغامی