دوشنبه ۲۸ اسفند ۱۳۹۶ / Monday, 19 March, 2018

عقدکنان محمدرضا با فوزیه


عقدکنان محمدرضا با فوزیه
نخستین عروس دربار پهلوی فوزیه دختر ملک فوآد پادشاه مصر و خواهر ملک فاروق بود . این ازدواج به دلیل کسب وجهه بین‌المللی برای خاندان بی ریشه پهلوی و ارتباط میان دوخاندان دست نشانده دولت انگلیس در خاورمیانه یعنی خاندان خدیو مصر و خاندان جدیدالتأسیس پهلوی صورت می گرفت و اتحادی در جهان اسلام پدید می‌آورد بدین ترتیب فرزندی که پدید می‌آمد دارای دو ملیت ایرانی و مصری بود و این امر برای مقاصد بعدی استعمار انگلیس مورد استفاده قرار می گرفت. تنها مشکلی که باقی می‌ماند‍ ایرانی‌الاصل نبودن فوزیه شاهزاده مصری بود که مسئله ازدواج با ولیعهد ایران را مشکل می‌ساخت. چرا که بنابه تأیید مجلس‌ ملکه ایران می‌بایست ایرانی باشد. پس راهکاری اندیشیده شد که با طرح و تصویب پاره‌ای قوانین بتوان فوزیه را ایرانی‌الاصل قلمداد نمود.
بلافاصله بعد از اعلام نامزدی فوزیه و محمدرضا در ایران، مراسم عقد رسمی در مصر صورت گرفت و سپس ملکه نازلی مادر فوزیه به اتفاق فوزیه و خواهران او به تهران آمدند و در ایستگاه راه‌آهن مورد استقبال قرار گرفتند. برطبق دستور شاه تمام مسیرهای آنان در شهرهای بین راه و سراسر تهران چراغانی شد و کلیه خانه‌ها به دستور بلدیه تمیز و پاکیزه گشت. کاخ شاهی با اشیاء عتیقه تزیین یافت و خاندان سلطنتی با لباسهای تشریفاتی و ظواهر فریبنده آماده پذیرایی شد. اما با تمام اینها دربار ایران نسبت به دربار مصر بسیار فقیرتر و بی‌ریشه‌تر بود و این گونه ظاهرسازیها هرگز نمی‌توانست این اختلاف را پنهان سازد. طی مراسم عروسی بسیار تجملی که در هفت شبانه روز انجام شد‍ اختلاف فرهنگی بین دو خانواده بیش از پیش بروز کرد و در بسیاری از موارد به درگیری انجامید. مسلماً دو سر این اختلاف بر روابط خصمانه تاج‌الملوک و ملکه نازلی قرار داشت. ملکه نازلی با رفتار زننده و بی اعتنایی خود نسبت به تاج‌الملوک خشم او را برمی‌انگیخت تا جایی که طی برخوردهای لفظی در کاخ گلستان، اختلافات به اوج رسید و تنها با وساطت سفیر مصر و عذرخواهی او پایان پذیرفت. ملکه نازلی پس از انجام مراسم عروسی به سرعت از ایران خارج شد چرا که رضاشاه از او دل خوشی نداشت و رفتار او در نظر ایرانیان بسیار سبک و جلف بود به طوری که بی پروا در مجامع عمومی با افراد مختلف به معاشرت می‌پرداخت.
بدین ترتیب فوزیه که دختر خجالتی و حساس بود و به زبان فارسی نیز آشنایی نداشت مدت کوتاهی پس از عروسی میان زنان موشکاف و قدرتمند دربار قرار گرفت که بر سر هر مسئله بی اهمیتی مبارزه می‌نمودند. فوزیه که تنها ندیمه مصریش همدمش بود، یا می‌بایست در برابر این قدرتها سر فرود آورد و یا به مبارزه با آنها به پا خیزد.
شایان ذکر است که هر دو راه‌حل نزد فوزیه مردود بود چرا که تربیت خانوادگی او به نوعی نبود که بتواند زورگویی را تحمل کند و ضمناً مسائل جاری دربار بی‌اهمیت تر از آن به نظر می‌رسید که بر سر آن به مبارزه بپردازد. بنابر این او که یارای مقاومت در برابر تمسخرات مادر و خواهران محمدرضا را نداشت به تدریج « گوشه‌گیری» نمود و تنها با خدمه مصری و زن سفیر مصر رفت و آمد می‌نمود؛ امری که خانواده پهلوی آن را ناشی از غرور و خودبینی ‌پنداشتند و رجال، حمل بر خجالتی بودن وی‌کردند.
در این میان تنها حامی فوزیه پدر شوهرش رضاشاه بود. فوزیه همه روز رأس ساعت یازده با رضاشاه دیدار می‌کرد و با او به صحبت می‌پرداخت. گاه به دستور شاه با شوهرش برای افتتاح پروژه‌های جدید، بیمارستانها، کارخانه‌ها و... گسیل می‌شد. تنها چند ماه بعد از ازدواج به دستور رضاشاه ایستگاه سفید چشمه راه‌آهن به ایستگاه فوزیه تغییر نام داد و میدانی با این نام ساخته شد.
رضاشاه که قصد داشت از طریق این وصلت در سطح جهانی اعتباری بیابد، به داشتن فرزند پسر (با تابعیتی مصری و ایرانی) بسیار دلبسته بود. اما تولد شهناز در ۵ آبان ۱۳۱۹ نقشه او را برهم زد و فوزیه را با آن روی سکه آشنا نمود. چه شاه پیر پس از شنیدن خبر تولد فرزند دختر اخمهایش را درهم کشید و ناخشنودی خود را ابراز نمود. او در جایی شنیده بود که ولادت اولین نوزاد دختر در خانواده سلطنتی شگون ندارد و شوم است. سالها پیش به او گفته بودند اگر اولین نوزاد سلطنتی دختر باشد آن پادشاه کشته و یا تبعید می‌شود و عجیب اینکه این پیشگویی عوامانه در سال ۱۳۲۰ به تحقق پیوست.
در این میان اوقات تلخی‌ها، گفت وگوها و حرف و حدیثهای افراد گوناگون و از همه مهمتر طعنه‌های تاج‌الملوک و خواهران شاه حالت روحی فوزیه را بدتر نمود. فوزیه با توجه به بیماریش پس از تولد شهناز، و بی توجهی‌های شوهرش پس از خلع رضاشاه ، به بهانه استراحت به مصر رفت و دیگر برنگشت . جالب اینکه تصمیم فوزیه مبنی بر جدایی از محمدرضا با شگفتی دربار ایران روبه رو نشد. محمدرضا به منظور برقراری روابط و بازگشت فوزیه هیئتی به رهبری دکتر قاسم غنی به مصر گسیل کرد. دکتر غنی با بزرگان و رجال مصر مذاکره کرد تا فوزیه را مجبور به بازگشت کند. حتی نامه‌هایی با خود داشت که دربر گیرنده پیامی مخصوص برای فوزیه بود و طی آن شاه ایران متعهد شده بود که ملکه مادر و اشرف را از ایران خارج نماید و فضای کاخ را برای زندگی مشترک مهیا سازد. اما فوزیه رسماً اعلام کرد که از ترس جان خود نمی‌تواند به ایران بیاید چرا که ملکه مادر و اشرف قصد مسموم کردن او را داشته‌اند. بالاخره تلاشهای هیئت ارسالی نتیجه نبخشید و فوزیه دیگر هرگز به ایران بازنگشت.

نیلوفر کسری


منبع : موسسه مطالعات تاریخ معاصر ایران

مطالب مرتبط

چرا خمینی؟!

چرا خمینی؟!
در طول تاریخ پر فراز و نشیب این مرز و بوم کهن، بسیار بوده‌اند آزادیخواهان و روحانیون و انقلابیونی که کمر به اصلاح جامعه و حکومت بسته‌اند و در این راه با همه توان و حتّی به بهای جان خود کوشیده‌اند، ولی هیچ کدام به پیروزی کامل دست نیافته‌اند.
برخی چون سیدجمال الدین اسدآبادی، این راه را سوار بر مرکب گفت‌وگو با حاکمان و فرهیختگان پیموده‌اند، ولی استعمار همین رویه ملایم او را (که البتّه بعدها به واسطه مریدان و شاگردانش کمی هم به خشونت کشیده شد) هم تحمّل نکرده است و برخی چون سید حسن مدرّس در برابر حاکم جابر و کم سواد و قلدر دوران خود مردانه قامت افراشته است، ولی تلوّن روزگار و مردمی که قدرت تحلیل نداشتند، او را همچون کاشانی‌ها و شیخ فضل‌الله نوری‌ها و.....به پیروزی چشمگیری در عرصه تحول در حاکمیت زور و تزویر رهنمون نشده است و برخی همچون شهیدان نواب صفوی و میرزا کوچک خان، قیام مسلّحانه را در دستور کار قرار داده‌اند و سرانجام در مظلومیت کامل، جان بر سر هدف خود گذاشته‌اند.
بدون تردید، یکی از مشخصه‌های حرکت انقلابی و اصلاح‌گرایانه امام خمینی، پیروزی بلامنازع او در این عرصه و توفیق تغییر حاکمیت از یک حکومت وابسته استبدادی که دقیقا نقطه مخالف کریمه «اشداء علی الکفار و رحماء بینهم» بود و با جهانخواران و قدرت‌های استکباری در نهایت خضوع و خاکساری و بی اراد‌گی و با ملّت خود در اوج غرور و نخوت و خشونت رفتار می‌کرد به حکومت اسلامی (که می‌خواست و باید عامل به این آیه انسان‌ساز باشد) بود.
ولی چگونه چنین اتفاقی افتاد و چرا تنها امام خمینی این دست پر معجزه و توانا را داشت که آرزوی چند صد ساله همه صلحا و علما و اولیا و انقلابیون را در بر پایی حکومتی مبتنی بر دستورهای قرآن و با رنگ و بوی اسلامی محقّق سازد؟
هرچند پرداختن به همه این مؤلّفه‌ها، فرصت و بستری فراختر از یک نوشته در یک سایت را می‌طلبد، ولی شاید بتوان در این نوشتار، به بخش‌هایی از آنها اشارتی داشته باشیم.
خمینی عالمی تیزهوش و روشن نگر بود که از همه تجربیات گذشتگان و سلف، در حرکت خود بهره گرفت. همه محاسن آنها را به کار بست و همه نقاط ضعف آنها را پوشش داد؛ نه با ستایش یکجانبه از یافتن ضعف‌های آنها غفلت کرد و نه غیرمنصفانه همه حرکت‌های آنان را بی اثر خواند. بارها در کلام ساده و بی‌پیرایه او (که خود، از مشخصه‌های نادر و ستودنی او بود و همین سادگی و همه فهم بودن سخنان او، نقش عظیمی در ایجاد حرکت در توده مردم و آسان کردن کار خواص در تبیین و تحلیل بیانات او داشت) در طول انقلاب و در سال‌های تحکیم مبانی انقلاب، می شنیدیم که من اجازه نمی‌دهم آن گونه که با فلان حرکت مردمی یا فلان نهضت در زمان فلان حاکم رفتار شد، با این انقلاب رفتار بشود و در این میان، بارها خاطراتی از قیام‌های پیشین و علمایی که در این جهد و جهاد‌ها نقشی داشته‌اند، می‌آوردند که این یادآوری‌ها ضمن این‌که تقدیری از آنها به شمار می‌رفت، اثبات می‌کرد که او همه جوانب حرکت‌های آنان و توطئه‌های دشمنان را تحلیل و پاتولوژی شکست‌ها و پیروزی‌ها گذشته را شناسایی کرده و از پدیدار شدن هر خللی که راهی برای نفوذ و توفیق دشمن شود، پرهیز می‌کرد. جالب این بود که این تحلیل فراگیر و روشن ایشان از آن حرکت‌ها، از نقطه آغاز تا پایان را شامل می‌شد.
حقیر، اکنون مایل نیستم در این نوشته به مصادیق این دعوی بپردازم؛ هرچند با رجوع به کتاب‌های بیانات و پیام‌های ایشان (صحیفه نور) موارد بی‌شمار و مصادیقی چون رابطه آیت‌الله کاشانی و دکتر مصدّق و نهضت ملی شدن نفت و جریانات نهضت مشروطه و ایستادگی مرحوم آیت‌الله مدرّس در برابر رضا شاه و... اکنون پیش رو دارم که نشان از اشراف کامل ایشان بر تاریخ معاصر و حرکت‌های انقلابی روحانیت در تاریخ ایران دارد و حتی گاه آشکارا عوامل ناکامی و یا کامروایی نسبی آنها را برشمرده‌اند.
تقابل دین‌خواهی با وطن‌پرستی و ملی‌گرایی با اسلام‌خواهی، عدم تکیه و اطمینان به مردم و متصّل نبودن حرکت‌های علما به توده و عامه مردم، اختلاف بین رهبران انقلاب‌ها، گم شدن شعارهای اساسی و مبانی انقلاب در سر و صداهای گوشخراش ایسم‌ها و تئوری‌های کم عمق روشنفکرانه برانگیخته از غرب‌زدگی‌ها و خودباختگی‌ها، نبود شناخت از قدرت مردمی و ....از سویی و دست گذاشتن بر نقاط ضعف دشمن، مرعوب نشدن در برابر هیمنه استعمار و استبداد، توکل و اعتماد به امداد‌های الهی، نداشتن ذره‌ای تردید در درستی راهی که پیموده شده، صداقت با مردم، ساده زیستی و دفاع واقعی از ضعفا و محرومان، دمیدن روح اعتماد به نفس و استقلال و اتکا به قدرت بی مانند نیروی انسانی در ایجاد تحوّل در عرصه‌های گوناگون، پویا کردن و ارایه تفسیر به روز و قابل دفاع از دستورهای اسلام و پافشاری بر آنها، به میدان آوردن و حتی میدان سازی برای همه اهل فکر، اعتماد به جوانان و بهره‌گیری از نیروی ارزشمند آنان در عرصه‌های گوناگون و... از سوی دیگر، بخش‌هایی از عواملی هستند که در حرکت‌های اصلاح‌گرایانه گذشته به عنوان نقاط ضعف و قوّت بوده‌اند و امام خمینی هوشمندانه نقاط ضعف را مرتفع و نقاط قوت را حفظ و تقویت کرده و با دوراندیشی بی نظیر، افزایش داده و موفق شدند در حرکتی الهی و می‌توان ادّعا کرد بی خطا، رژیمی تا بن دندان مسلّح و مورد حمایت همه دنیای استکبار با همه پیشینه و تجربه استعماری‌اش را به زانو درآورند.
مولای سبزاندیش ما مردی بود که فقاهت را با سیاست، سیاست را با صداقت، صداقت را با فراست، فراست را با شجاعت وشجاعت را با درایت پیوند زد و محصول آن شجره طیبه‌ای شد که «تؤتی اکلها کل حین باذن ربّها».
تکیه‌ای که بر پندگیری از گذشته و تحسین و تقویت نقاط قوّت گذشته و پرهیز و پیرایش نقاط ضعف گذشته از حال، به عنوان یکی از ویژگی‌های حرکت امام خمینی در سالگرد عروج ملکوتی او برشمردم، تذکره‌ای بود برای همه مسئولان دلسوز نظام اسلامی که نه یکسره خدمات گذشتگان را تخطئه کنند که نتیجه آن عقبگرد است و نه یکسره گذشته را مدح کنند که محصول آن رکود است، بلکه خالصانه و برای رضای خدا به حرمت روح بلند امام و شهدای راه نورانی امام (ره) که اکنون نشسته بر کنگره عرش، شاهد اعمال و حتّی نیت‌های ما هستند، کمر به خدمت صادقانه و عالمانه و متّکی بر تجارب گذشته، به مردمی ببندیم که برای ایجاد و استمرار این نهضت مقدّس، هر چه داشته‌اند، در طبق اخلاص پیشکش اسلام کرده‌اند تا مسئولان، هیچ بهانه ای در پیشگاه خدای متعال برای قصورهای احتمالی خود نداشته باشند.
آری؛ در چهاردهم خرداد ۱۳۶۸ چشم‌هایی بر هم نهاده شد که هیچ‌گاه بر فیض سحر بسته نماند و قلبی از تپش ایستاد که جز برای رضای خدا و خدمت به مردم نتپید و لبانی بسته شد که از آنها جز عطر وحی و حکمت نافع نتراوید.
درود خدا بر خامنه‌ای که در توفان سهمگین رحلت پیامبر انقلاب، شجاعانه و خالصانه، سکاندار کشتی پر تلاطم این نهضت مقدس شد و سکون و سکینه را به دل‌های آشفته، هدیه کرد.
سالگرد ارتحال مراد اولیا و محبوب خدا و مردم موحّد ایران بر شیفتگان و پیروان مشی و مرام او تسلیت باد.

وبگردی
مستندات جرائم بقایی از راز کیف میلیاردی تا اختلاس
مستندات جرائم بقایی از راز کیف میلیاردی تا اختلاس - بخشی از مستندات جرائم بقایی از راز کیف میلیاردی تا اختلاس با سندسازی های صوری منتشر شد که در این فیلم مشاهده می کنید.
گفتگو با فرد کشمیری به نام سرباز روح الله که در ایران به سفارتخانه‌ها حمله می‌کرد
گفتگو با فرد کشمیری به نام سرباز روح الله که در ایران به سفارتخانه‌ها حمله می‌کرد - خشت خام / نوبت سی و پنجم / گفتگوی حسین دهباشی با سرباز روح الله رضوی
شوخی جنجالی اکبر عبدی با آیت الله علم الهدی
شوخی جنجالی اکبر عبدی با آیت الله علم الهدی - شوخی جنجالی اکبر عبدی با آیت الله علم الهدی هنگام افتتاح سینما در خراسان رضوی
آتش زدن حکم بقایی توسط مشایی در مقابل سفارت انگلیس!!!
آتش زدن حکم بقایی توسط مشایی در مقابل سفارت انگلیس!!! - امروز در اقدامی عجیب و اعتراضی در مقابل سفارت انگلستان مشایی حکم دادگاه بقایی را آتش زد.
تلاش‌ نافرجام نماینده مجلس برای تلفظ موزه لوور
تلاش‌ نافرجام نماینده مجلس برای تلفظ موزه لوور - این نماینده در مجلس ایران هرگز نام موزه لوور را نشنیده است.
فیلم/ لحظه خودکشی شاهزاده سعودی در فرودگاه لندن
فیلم/ لحظه خودکشی شاهزاده سعودی در فرودگاه لندن - بندر بن خالد بن عبدالعزیز شاهزاده سعودی که به اجبار در حال بازگشت به عربستان بود، در فرودگاه لندن دست به خودکشی زد. این شاهزاده به نشانه اعتراض، خود را از طبقه بالای فرودگاه به پایین پرت کرد. هنوز جزئیات دقیقی از وضعیت وی در دست نیست.
رونمایی از تندیس آیت‌الله هاشمی رفسنجانی
رونمایی از تندیس آیت‌الله هاشمی رفسنجانی - مراسم رونمایی از تندیس آیت‌الله اکبر هاشمی رفسنجانی رئیس فقید مجمع تشخیص مصلحت نظام دوشنبه شب با حضور خانواده ایشان و محمدرضا نجفی شهردار تهران در محل موزه مشاهیر برج میلاد تهران برگزار شد.
درگیری یک طلبه با رئیس سازمان مدیریت بحران
درگیری یک طلبه با رئیس سازمان مدیریت بحران - در فیلمی که در فضای مجازی منتشر شده است، این گونه به نظر می رسد که اسماعیل نجار رئیس سازمان مدیریت بحران با اسکورت چند ماشین شاسی بلند وارد محدوده خاکی جلوی یادمان شلمچه شده است که ورود به این منطقه برای خودروها ممنوع است. این موضوع موجب اعتراض طلبه حاضر در یادمان شد.
واکنش شقایق دهقان نسبت به ازدواج دوم بهاره رهنما
واکنش شقایق دهقان نسبت به ازدواج دوم بهاره رهنما - ویدیو واکنش شقایق دهقان نسبت به ازدواج دوم بهاره رهنما
کره شمالی و دلواپسان ایران
کره شمالی و دلواپسان ایران - حسین شریعتمداری در یادداشتی که مرداد ماه در این باره نوشت ضمن تمجید از کره شمالی به مناقشه آن کشور با آمریکاو درخواست ترامپ برای مذاکره اشاره کرد و نوشت: «کره‌شمالی به درخواست آمریکا برای مذاکره نیز پاسخ مثبت نداد و برنامه‌های هسته‌ای و موشکی خود را غیرقابل مذاکره اعلام کرد. با جرأت می‌توان گفت که کره‌شمالی در این زمینه از مذاکرات بی‌نتیجه و فاجعه‌آمیز ایران با آمریکا الگو گرفته و از این روی حاضر نشده…
فیلم | پوشش کتایون ریاحی در «دورهمی» که مانع از پخش برنامه شد
فیلم | پوشش کتایون ریاحی در «دورهمی» که مانع از پخش برنامه شد - فیلم - در حالی که قرار بود شب گذشته برنامه «دورهمی» ویژه روز زن با حضور کتایون ریاحی و حامد همایون پخش شود، پس از 30 دقیقه تاخیر یکی از برنامه های گذشته «دورهمی» بازپخش شد. اتفاق عجیبی که کتایون ریاحی را در ساعت دو بامداد جمعه به واکنش واداشت. او نوشت اگر قسمت مربوط به حضورش در این برنامه در ساعتی غیر از ساعت معمولِ پخش، روی آنتن برود از سازندگان «دورهمی» شکایت می کند.
فیلم حمله به  سفات ایران در لندن به روش خودسرها!
فیلم حمله به سفات ایران در لندن به روش خودسرها! - سفیر ایران جزئیات جدیدی از حمله به سفارت ایران در لندن را منتشر کرد.متعرضان فقط روی بالكن بيرونی ساختمان سفارت بوده و در محاصره پليس هستند. همكاران همه در داخل سفارت در آرامش و امنيت هستند.
رقصیدن دختران مقابل نجفی در مراسم روز زن!
رقصیدن دختران مقابل نجفی در مراسم روز زن! - در همایش بانوان شاغل در شهرداری تهران چند دختر روی سن رفته و مقابل شهردار تهران شروع به رقصیدن می کنند و نجفی آبه دنبال تشویقش گفت: معتقد به سهمیه بندی جنسیتی نیستم.
بزرگترین زمین‌خواری کشور / فروش ارزشمندترين زمين‌های ايران توسط دولت روحانی
بزرگترین زمین‌خواری کشور / فروش ارزشمندترين زمين‌های ايران توسط دولت روحانی - هفتم بهمن سال جاری بود كه محمد سعیدی‌کیا، رئيس بنياد مستضعفان و جانبازان، در گفت‌وگو با ايلنا اعلام كرد: دولت حدود ۳۵ میلیون مترمربع (سه‌هزار‌و ٥٠٠ هكتار) از اراضی حاشيه بزرگراه تهران-شمال را به بنیاد واگذار خواهد كرد كه منابع مالي موردنياز براي تكميل اين پروژه در اختيار بنياد مستضعفان قرار گيرد.
گزارشی عجیب و کودکانه در اخبار سراسری
گزارشی عجیب و کودکانه در اخبار سراسری - این ویدیو که به سبکی عجیب و با جلوه های ویژه نه چندان حرفه ای تدوین شده است در شبکه های اجتماعی مورد توجه قرار گرفت.
گلشیفته فراهانی در سزار 2018
گلشیفته فراهانی در سزار 2018 - مراسم چهل و دومین دوره جوایز سزار ۲۴ فوریه (۶ اسفندماه) برگزار شد. گلشیفته فراهانی از جمله چهره هایی بود که در مراسم سزار 2018 حضور یافته بود.
جنجال زندگی اشرافی امام جمعه ایلام و تهدید منتقدان در نماز جمعه
جنجال زندگی اشرافی امام جمعه ایلام و تهدید منتقدان در نماز جمعه - «از بچه‌بازي‌هايتان دست برداريد»، «اهانت به جايگاه نماز جمعه، اهانت به رهبري و قابل پيگيري است» و «توصيه مي‌کنم به اين جايگاه که مين‌گذاري است، نزديک نشويد و چنانچه نزديک شويد، با مين به هلاکت خواهيد رسيد!»همه اين اعتراضات از اين جهت است که جرياني در استان ايلام نسبت به آنچه زندگي اشرافي اين امام جمعه ناميده، معترض شده است.
همه غذاها و دسرهای شکلاتی اینجا هست! (2)
در این مطلب سریالی ابتدا شکلات، این خوراکی بسیار خوشمزه را معرفی کردیم و به توضیح خواص آن پرداختیم. چهار دستور دسر و نوشیدنی هم برایتان نوشتیم. در این شماره، چند نوع غذا، خوراکی، دسر و نوشیدنی جدید را برایتان آموزش داده ایم.