چهارشنبه ۲۷ دی ۱۳۹۶ / Wednesday, 17 January, 2018

عقدکنان محمدرضا با فوزیه


عقدکنان محمدرضا با فوزیه
نخستین عروس دربار پهلوی فوزیه دختر ملک فوآد پادشاه مصر و خواهر ملک فاروق بود . این ازدواج به دلیل کسب وجهه بین‌المللی برای خاندان بی ریشه پهلوی و ارتباط میان دوخاندان دست نشانده دولت انگلیس در خاورمیانه یعنی خاندان خدیو مصر و خاندان جدیدالتأسیس پهلوی صورت می گرفت و اتحادی در جهان اسلام پدید می‌آورد بدین ترتیب فرزندی که پدید می‌آمد دارای دو ملیت ایرانی و مصری بود و این امر برای مقاصد بعدی استعمار انگلیس مورد استفاده قرار می گرفت. تنها مشکلی که باقی می‌ماند‍ ایرانی‌الاصل نبودن فوزیه شاهزاده مصری بود که مسئله ازدواج با ولیعهد ایران را مشکل می‌ساخت. چرا که بنابه تأیید مجلس‌ ملکه ایران می‌بایست ایرانی باشد. پس راهکاری اندیشیده شد که با طرح و تصویب پاره‌ای قوانین بتوان فوزیه را ایرانی‌الاصل قلمداد نمود.
بلافاصله بعد از اعلام نامزدی فوزیه و محمدرضا در ایران، مراسم عقد رسمی در مصر صورت گرفت و سپس ملکه نازلی مادر فوزیه به اتفاق فوزیه و خواهران او به تهران آمدند و در ایستگاه راه‌آهن مورد استقبال قرار گرفتند. برطبق دستور شاه تمام مسیرهای آنان در شهرهای بین راه و سراسر تهران چراغانی شد و کلیه خانه‌ها به دستور بلدیه تمیز و پاکیزه گشت. کاخ شاهی با اشیاء عتیقه تزیین یافت و خاندان سلطنتی با لباسهای تشریفاتی و ظواهر فریبنده آماده پذیرایی شد. اما با تمام اینها دربار ایران نسبت به دربار مصر بسیار فقیرتر و بی‌ریشه‌تر بود و این گونه ظاهرسازیها هرگز نمی‌توانست این اختلاف را پنهان سازد. طی مراسم عروسی بسیار تجملی که در هفت شبانه روز انجام شد‍ اختلاف فرهنگی بین دو خانواده بیش از پیش بروز کرد و در بسیاری از موارد به درگیری انجامید. مسلماً دو سر این اختلاف بر روابط خصمانه تاج‌الملوک و ملکه نازلی قرار داشت. ملکه نازلی با رفتار زننده و بی اعتنایی خود نسبت به تاج‌الملوک خشم او را برمی‌انگیخت تا جایی که طی برخوردهای لفظی در کاخ گلستان، اختلافات به اوج رسید و تنها با وساطت سفیر مصر و عذرخواهی او پایان پذیرفت. ملکه نازلی پس از انجام مراسم عروسی به سرعت از ایران خارج شد چرا که رضاشاه از او دل خوشی نداشت و رفتار او در نظر ایرانیان بسیار سبک و جلف بود به طوری که بی پروا در مجامع عمومی با افراد مختلف به معاشرت می‌پرداخت.
بدین ترتیب فوزیه که دختر خجالتی و حساس بود و به زبان فارسی نیز آشنایی نداشت مدت کوتاهی پس از عروسی میان زنان موشکاف و قدرتمند دربار قرار گرفت که بر سر هر مسئله بی اهمیتی مبارزه می‌نمودند. فوزیه که تنها ندیمه مصریش همدمش بود، یا می‌بایست در برابر این قدرتها سر فرود آورد و یا به مبارزه با آنها به پا خیزد.
شایان ذکر است که هر دو راه‌حل نزد فوزیه مردود بود چرا که تربیت خانوادگی او به نوعی نبود که بتواند زورگویی را تحمل کند و ضمناً مسائل جاری دربار بی‌اهمیت تر از آن به نظر می‌رسید که بر سر آن به مبارزه بپردازد. بنابر این او که یارای مقاومت در برابر تمسخرات مادر و خواهران محمدرضا را نداشت به تدریج « گوشه‌گیری» نمود و تنها با خدمه مصری و زن سفیر مصر رفت و آمد می‌نمود؛ امری که خانواده پهلوی آن را ناشی از غرور و خودبینی ‌پنداشتند و رجال، حمل بر خجالتی بودن وی‌کردند.
در این میان تنها حامی فوزیه پدر شوهرش رضاشاه بود. فوزیه همه روز رأس ساعت یازده با رضاشاه دیدار می‌کرد و با او به صحبت می‌پرداخت. گاه به دستور شاه با شوهرش برای افتتاح پروژه‌های جدید، بیمارستانها، کارخانه‌ها و... گسیل می‌شد. تنها چند ماه بعد از ازدواج به دستور رضاشاه ایستگاه سفید چشمه راه‌آهن به ایستگاه فوزیه تغییر نام داد و میدانی با این نام ساخته شد.
رضاشاه که قصد داشت از طریق این وصلت در سطح جهانی اعتباری بیابد، به داشتن فرزند پسر (با تابعیتی مصری و ایرانی) بسیار دلبسته بود. اما تولد شهناز در ۵ آبان ۱۳۱۹ نقشه او را برهم زد و فوزیه را با آن روی سکه آشنا نمود. چه شاه پیر پس از شنیدن خبر تولد فرزند دختر اخمهایش را درهم کشید و ناخشنودی خود را ابراز نمود. او در جایی شنیده بود که ولادت اولین نوزاد دختر در خانواده سلطنتی شگون ندارد و شوم است. سالها پیش به او گفته بودند اگر اولین نوزاد سلطنتی دختر باشد آن پادشاه کشته و یا تبعید می‌شود و عجیب اینکه این پیشگویی عوامانه در سال ۱۳۲۰ به تحقق پیوست.
در این میان اوقات تلخی‌ها، گفت وگوها و حرف و حدیثهای افراد گوناگون و از همه مهمتر طعنه‌های تاج‌الملوک و خواهران شاه حالت روحی فوزیه را بدتر نمود. فوزیه با توجه به بیماریش پس از تولد شهناز، و بی توجهی‌های شوهرش پس از خلع رضاشاه ، به بهانه استراحت به مصر رفت و دیگر برنگشت . جالب اینکه تصمیم فوزیه مبنی بر جدایی از محمدرضا با شگفتی دربار ایران روبه رو نشد. محمدرضا به منظور برقراری روابط و بازگشت فوزیه هیئتی به رهبری دکتر قاسم غنی به مصر گسیل کرد. دکتر غنی با بزرگان و رجال مصر مذاکره کرد تا فوزیه را مجبور به بازگشت کند. حتی نامه‌هایی با خود داشت که دربر گیرنده پیامی مخصوص برای فوزیه بود و طی آن شاه ایران متعهد شده بود که ملکه مادر و اشرف را از ایران خارج نماید و فضای کاخ را برای زندگی مشترک مهیا سازد. اما فوزیه رسماً اعلام کرد که از ترس جان خود نمی‌تواند به ایران بیاید چرا که ملکه مادر و اشرف قصد مسموم کردن او را داشته‌اند. بالاخره تلاشهای هیئت ارسالی نتیجه نبخشید و فوزیه دیگر هرگز به ایران بازنگشت.

نیلوفر کسری


منبع : موسسه مطالعات تاریخ معاصر ایران

مطالب مرتبط

شهید علی صیاد شیرازی؛ بنده‌ برگزیده‌ خدا


شهید علی صیاد شیرازی؛ بنده‌ برگزیده‌ خدا
انقلاب‌ اسلامی‌ ایران‌ به‌ رهبری‌ حضرت‌ امام‌ خمینی‌(ره)توانست‌ پرورش‌ دهنده‌ انسان‌هایی‌ باشد كه‌ برای‌ تحقق‌ آرمان‌های‌ اسلام‌ ناب‌ محمدی‌(ص)حتی‌ از جان‌ خویش‌ نیز بگذرند و این‌ همانا مصداق‌ عینی‌ آیه‌ شریفه‌: «من‌ المومنین‌ رجال‌ صدقوا، عاهد والله‌ علیه‌ فمنهم‌ من‌ قضی‌ نحبه‌ و منهم‌ من‌ ینتظرو ما بدلوا تبدیلا» است‌.
یكی‌ از این‌ مردان‌ مرد، علی‌ صیاد شیرازی‌ است‌ كه‌ روایت‌ دلاوری‌هایش‌، حتی‌ پس‌ از شهادتش‌ نیز در تاریخ‌ پرافتخار انقلاب‌ اسلامی‌ و هشت‌ سال‌ دفاع‌ مقدس‌، باقی‌ و جاری‌ است‌.
اكنون‌ از صیاد نوشتن‌ ساده‌ نیست‌ كه‌ در هر لحظه‌ عمر پر بركت‌ این‌ بنده‌ برگزیده‌ خدا هزار حكایت‌ ایثار و اخلاص‌ و مردانگی‌ است‌.
بارها از دوستان‌ و اقوام‌ شنیده‌ بودم‌ كه‌ امیر دل‌ها، صیاد شیرازی‌ تنها با یك‌ نگاه‌ انسان‌ها را شیفته‌ اخلاق‌ خویش‌ می‌كند و حتی‌ یكی‌ از اقوام‌ كه‌ چند سالی‌ را در ارتش‌ با شهید صیادشیرازی‌ سپری‌ كرده‌ بود او را «صیاد دل‌ها» می‌نامید كه‌ حقیقتاً درست‌ می‌گفت‌: چشمانی‌ نافذ داشت‌ و همیشه‌ در ابتدای‌ سخن‌ خود دعای‌ فرج‌ می‌خواند و این‌ شاید یكی‌ از نشانه‌های‌ آن‌ صدای‌ پرطنین‌ و عاشق‌ بود.
شاید یكی‌ از تلخ‌ترین‌ روزهای‌ سال‌ ۷۸، بیست‌ویكمین‌ روز بهار بود كه‌ صیادشیرازی‌ به‌ شهادت‌ رسید و اكنون‌ تنها كاری‌ كه‌ می‌توان‌ در برابر آن‌ همه‌ اخلاص‌، مردانگی‌، شهامت‌ و شجاعت‌ انجام‌ دهم‌ یادآوری‌ آن‌ است‌ كه‌ صیاد همیشه‌ در یادها باقی‌ است‌ و نامش‌ یادآور این‌ جمله‌ مقام‌ معظم‌ رهبری‌ مدظله‌ العالی‌ است‌ كه‌: «... خطر مرگ‌ كوچك‌تر از آن‌ است‌ كه‌ بندگان‌ صالح‌ خدا را از راه‌ او بازگرداند و عشق‌ به‌ منال‌ دنیوی‌ حقیرتر از آن‌ است‌ كه‌ در دل‌ نورانی‌ شایستگان‌ جایی‌ بیابد...»(۱)
«صیاد شیرازی‌ مانند دیگر مردان‌ حق‌ از روزی‌ كه‌ قدم‌ در راه‌ انقلاب‌ نهادند، همواره‌ سر و جان‌ خود را برای‌ نثار در راه‌ خدا بر روی‌ دست‌ داشتند.»(۲) وقتی‌ كه‌ رهبر معظم‌ انقلاب‌ مدظله‌ العالی‌ این‌گونه‌ از او یاد می‌كند پس‌ نوشتن‌ و گفتن‌ از سجایای‌ این‌ مرد دشوار است‌.امیر سپهبد شهید علی‌ صیاد شیرازی‌ در سال‌ ۱۳۲۳ در شهرستان‌ درگز استان‌ خراسان‌ دیده‌ به‌ جهان‌ گشود. او پس‌ از اتمام‌ تحصیلات‌ ابتدایی‌ و دبیرستان‌ موفق‌ به‌ ورود به‌ دانشكده‌ افسری‌ شد. پدرش‌، زیادخان‌ در سن‌ ۱۶ سالگی‌ برای‌ یافتن‌ كار راهی‌ مشهد می‌شود چراكه‌ از پدر خود صیادخان‌ كه‌ از مردان‌ خوش‌ نام‌ ایل‌ افشار از عشایر ترك‌ زبان‌ فارس‌ بود تنها یك‌ عنوان‌ خشك‌ و خالی‌ «خان‌» برایش‌ به‌ ارث‌ باقیمانده‌ بود. زیادخان‌ بخاطر خط‌ خوشی‌ كه‌ داشت‌ بخشنامه‌نویس‌ گروهان‌ شد و مدتی‌ بعد بخاطر لیاقتی‌ كه‌ داشت‌ رییس‌ یكی‌ از پاسگاه‌های‌ مرزی‌ ایران‌ و شوروی‌ سابق‌ شد. در سال‌ ۱۳۲۰ زمانی‌ كه‌ متفقین‌ وارد خاك‌ ایران‌ شدند و رضاخان‌ را از تخت‌ به‌ زیر كشیدند و زیاد خان‌ دید كه‌ مهترش‌ هم‌ لباس‌ نظامی‌ پوشیده‌ و به‌ زن‌ و فرزند مردم‌ حكم‌ می‌راند، لباس‌ نظامی‌ را در آورد، داخل‌ بقچه‌یی‌ گذاشت‌ و نامه‌یی‌ نوشت‌ به‌ این‌ مضمون‌ كه‌:
«این‌ لباس‌ حرمت‌ دارد. صاحب‌ این‌ لباس‌ باید حافظ‌ ناموس‌ و اموال‌ مردم‌ باشد، اما اكنون‌ حرمتش‌ شكسته‌ شده‌ و هر دزد گردنه‌گیری‌ این‌ را پوشیده‌ و به‌ جان‌ مردم‌ افتاده‌ است‌. تا وضع‌ بدین‌ نمط‌ است‌ این‌ بنده‌ هرگز نمی‌تواند لباس‌ نظام‌ به‌ تن‌ كند!»
و پس‌ از آنكه‌ لباس‌ نظام‌ را پس‌ فرستاد به‌ كشاورزی‌ مشغول‌ شد و مدتی‌ بعد با وساطت‌ برادر بزرگ‌ خود احمدخان‌، با دختر یكی‌ از هم‌ ولایتی‌ها ازدواج‌ كرد و دو سال‌ بعد اولین‌ فرزندش‌، علی‌ به‌ دنیا آمد، اما هنوز یك‌ ساله‌ نشده‌ بود كه‌ بنا به‌ تصمیم‌ پدر و مادر مقیم‌ شهر امام‌ هشتم‌ مشهد مقدس‌ شد، اما پدر علی‌ زمانی‌ كه‌ او ۵ ساله‌ بود باردیگر به‌ ارتش‌ پیوست‌ و به‌ شهر گرگان‌ رفت‌.
شغل‌ پدر ایجاب‌ می‌كرد تا به‌ شهرهای‌ مختلف‌ سفر كند و این‌ راهی‌ شد تا علی‌ با مردمان‌ و فرهنگ‌ و آداب‌ مختلف‌ آنان‌ آشنا شود و نوجوانی‌اش‌ را در شهرهای‌ مختلفی‌ چون‌ شاهرود، آمل‌ و گنبدكاووس‌ بگذراند و این‌ مهاجرت‌های‌ اجباری‌ سبب‌ آن‌ شد كه‌ او فردی‌ خونگرم‌ و زودجوش‌ بار آید و همه‌ جای‌ ایران‌ را سرای‌ خود بداند؛ دوره‌ متوسطه‌ را در دبیرستان‌ فخرالدین‌ اسعدی‌ گرگان‌ طی‌ كرد ولی‌ دیپلم‌ خود را در تهران‌ گرفت‌. اوضاع‌ شهر تهران‌ در اوایل‌ دهه‌ ۴۰ از لحاظ‌ فرهنگی‌ نابسامان‌ بود. محمدرضاشاه‌ در بیستمین‌ سال‌ حكومت‌ خود با انقلاب‌ به‌ اصطلاح‌ سفید، سیاهی‌ فساد لجام‌ گسیخته‌ امریكایی‌ را به‌ جوانان‌معصوم‌ ایرانی‌ هدیه‌ می‌داد و این‌ سبب‌ نگرانی‌ پدر و مادر علی‌ بود.
علی‌ و یكی‌ دیگر از همكلاسی‌هایش‌ راهی‌ تهران‌ شدند و دوست‌ علی‌ در همان‌ ماه‌های‌ نخست‌ گرفتار فساد شد و سه‌ ماه‌ پند و اندرز و تلاش‌ علی‌ بی‌ثمر ماند و وقتی‌ كه‌ كارنامه‌ ثلث‌ اول‌ را گرفتند وضع‌ هم‌ اتاقی‌ علی‌ سبب‌ شد تا او تصمیم‌ به‌ جدا كردن‌ خود افتاده‌ و در منزل‌ سیدی‌ در محله‌ آبسردار اتاقی‌ اجاره‌ كند و سپس‌ به‌ دبیرستان‌ امیركبیر رفت‌، خود در این‌ باره‌ چنین‌ می‌گوید: «با آن‌ دوست‌، دیگر به‌ دلیل‌ انحراف‌ اخلاقش‌ رابطه‌ام‌ قطع‌ شد. تا اوایل‌ بود ولی‌ اواخر سال‌ تحصیلی‌ منحرف‌ و آلوده‌ شد. من‌ به‌ لطف‌ خدا به‌ حالتی‌ مجهز بودم‌ و به‌ معنای‌ واقعی‌، نماز مرا از فحشا مبرا می‌كرد و خوب‌ تشخیص می‌دادم‌ كه‌ باید از او جدا بشوم‌ و او در همان‌ سال‌ آخر دبیرستان‌ با هفت‌، هشت‌ تا تجدید متوقف‌ شد و من‌ با نمره‌ خوبی‌ قبول‌ و فارغ‌التحصیل‌ شدم‌. منتها همین‌ دوستی‌ ضربه‌ را به‌ من‌ زد و در كنكور عقب‌ افتادم‌ ولی‌ در همان‌ ضربه‌ هم‌ باز خودم‌ را پیدا كردم‌. وقتی‌ آمدم‌ تهران‌ دیدم‌ با توجه‌ به‌ توانایی‌ درسی‌ام‌ در ریاضیات‌ بهتر است‌ كه‌ به‌ رشته‌ مهندسی‌ بروم‌. اما این‌ ضربه‌یی‌ كه‌ خوردم‌ باعث‌ شد كه‌ آمادگی‌ لازم‌ را برای‌ ورود به‌ دانشگاه‌ در آن‌ سال‌ پیدا نكنم‌. زبان‌ انگلیسی‌ و ادبیات‌ اولین‌ قسمت‌ امتحان‌ بود و ما برای‌ این‌ قسمت‌ آماده‌ نبودیم‌. من‌ ریاضیاتم‌ آماده‌ بود، اما خودم‌ را برای‌ انگلیسی‌ و ادبیات‌ آماده‌ نكرده‌ بودم‌...»
شغل‌ پدر و طبع‌ رزمجو و آزادیخواه‌ و آزاده‌گی‌ او سبب‌ می‌شود تا پا به‌ ارتش‌ گذارد و در همان‌ نخستین‌ روز خدمت‌، درسی‌ آموخت‌ كه‌ هرگز فراموشش‌ نكرد؛ در روز نوزدهم‌ مرداد ۱۳۴۳ بود كه‌ او برای‌ گذراندن‌ دوره‌ مقدماتی‌ به‌ اردوگاه‌ اقدسیه‌ می‌رود. علی‌ پس‌ از تقسیم‌ دانشجویان‌ در گروهان‌ دهم‌ جای‌ گرفت‌. فرمانده‌ گروهان‌ ۱۰ كه‌ سروان‌ سختگیر و منظمی‌ بوده‌ است‌ از افراد تحت‌ فرمان‌ خود می‌خواهد كه‌ برای‌ آموختن‌ نخستین‌ درس‌ آماده‌ شود. آن‌ سروان‌ چنین‌ می‌نویسد: «بنویسید، درس‌ اول‌. ما تابع‌ مقررات‌ هسیتم‌، نوكر شخصی‌ كسی‌ نیستیم‌. والسلام‌.»
شهید صیاد در این‌ خصوص‌ می‌گوید: «من‌ آن‌ موقع‌ نمی‌فهمیدم‌ این‌ یعنی‌ چه‌. بعد كه‌ جلو آمدیم‌ فهمیدیم‌. اصلا فرهنگ‌ تملق‌ و چاپلوسی‌ را كه‌ در جامعه‌ برقرار بود، در ارتش‌ هم‌ به‌ یك‌ ترتیبی‌ فراگیر كرده‌ بودند و اصلا تربیت‌ها به‌ این‌ مسائل‌ بود.»
گذراندن‌ دوره‌های‌ مختلف‌ برای‌ این‌ امیر دلاور باعث‌ شد تا او بتواند خویش‌ را مستحكم‌تر كند و هرچه‌ فساد را در رده‌های‌ بالای‌ ارتش‌ شاهنشاهی‌ می‌دید ایمانش‌ قوی‌تر می‌شد. خودش‌ می‌گوید: «مثل‌ اینكه‌ این‌ سه‌ سال‌ در حوزه‌ بودم‌. چرا؟ چون‌ فضا فضایی‌ بود كه‌ هر كس‌ زمینه‌ اعتقادی‌ داشت‌، می‌توانست‌ محكم‌ بماند. فقط‌ باید در این‌ فراز و نشیب‌ها، توكلش‌ به‌ خدا باشد و لنگرش‌ نماز باشد و به‌ این‌ ترتیب‌ خودش‌ را حفظ‌ بكند. این‌ هم‌ یكی‌ دیگر از مصادیق‌ بارز نقش‌ نماز. چون‌ ما فقط‌ نماز می‌خواندیم‌. به‌ این‌ ترتیب‌ این‌ نماز، این‌ جور جاها خودش‌ را نشان‌ می‌داد و امداد الهی‌ ظاهر می‌شد و ما را در مسیری‌ كه‌ در معرض‌ پرتگاه‌ بود، حفظ‌ می‌كرد.
نام‌ علی‌ صیاد شیرازی‌ در دوره‌ تكاوری‌ به‌عنوان‌ نفر اول‌ اعلام‌ شد و در آن‌ دوره‌ توانست‌ بر توانایی‌های‌ خود بیفزاید. پس‌ از گذراندن‌ این‌ دوره‌ راهی‌ اصفهان‌ می‌شود تا دوره‌ مقدماتی‌ توپخانه‌ را پشت‌ سر گذارد و پس‌ از یكسال‌ به‌ لشگر ۲ تبریز منتقل‌ می‌گردد و پس‌ از انحلال‌ آن‌ به‌ لشگر ۸۱ كرمانشاه‌ می‌رود. در سال‌ ۱۳۵۰ ازدواج‌ می‌كند و در دوره‌ آموزش‌ زبان‌ انگلیسی‌ نیز همانند همیشه‌ رتبه‌ نخست‌ را كسب‌ می‌نماید.
یكی‌ از افتخارات‌ این‌ دلاور به‌ دست‌ آوردن‌ رتبه‌ نخست‌ در رشته‌ «هواسنجی‌ بالستیكی‌» در امریكا است‌ كه‌ با معدل‌ ۹۴ از میان‌ دانشجویان‌ ۱۵ كشور جهان‌ برگزیده‌ گشته‌ و حتی‌ در حاشیه‌یی‌ این‌ سفر تلاش‌ می‌كند تا اسلام‌ ناب‌ محمدی‌(ص) را به‌ نظامیان‌ امریكایی‌ معرفی‌ كند.
باید پذیرفت‌ كه‌ تمامی‌ اعتقادات‌ شهید صیاد شیرازی‌ از نماز سرچشمه‌ می‌گیرد و او خود نماز را پشتوانه‌ عظیمی‌ در انجام‌ مبارزاتش‌ علیه‌ ظلم‌ و جور می‌داند.
شهید صیاد شیرازی‌ پیش‌ از پیروزی‌ شكوهمند انقلاب‌ اسلامی‌ بمدت‌ چند سال‌ در بخش‌های‌ مختلف‌ ارتش‌ و بویژه‌ در غرب‌ كشور به‌ پاسداری‌ از مرزهای‌ ایران‌ عزیزش‌ پرداخت‌ و در سازماندهی‌ و فعالیت‌ نیروهای‌ انقلابی‌ در ارتش‌ تلاشی‌ گسترده‌ داشت‌.
علی‌ صیاد شیرازی‌ پس‌ از پیروزی‌ انقلاب‌ اسلامی‌ و با آغاز غایله‌ كردستان‌ به‌ واسطه‌ آشنایی‌ با منطقه‌ به‌ تهیه‌ طرح‌های‌ عملیاتی‌ می‌پردازد كه‌ این‌ طرح‌ها منجربه‌ شكستن‌ محاصره‌ شهرهای‌ سنندج‌، مریوان‌، بانه‌ و سقز می‌شود.
شهر سنندج‌ با تشكیل‌ ستاد عملیات‌ مشترك‌ ارتش‌ و سپاه‌ پاسداران‌ توانست‌ پس‌ از بیست‌ و یك‌ روز مقاومت‌ و دفاع‌ از سوی‌ مدافعان‌ خویش‌، كاملا از تصرف‌ و تسلط‌ ضدانقلاب‌ خارج‌ شود. پس‌ از تحقق‌ و اجرای‌ موفق‌ این‌ طرح‌ها، علی‌ صیاد شیرازی‌ با دو درجه‌ ارتقا، با درجه‌ سرهنگ‌ تمامی‌ به‌ فرماندهی‌ عملیات‌ غرب‌ كشور منصوب‌ شد.
وی‌ در آخرین‌ ماه‌های‌ ریاست‌جمهوری‌ بنی‌صدر، به‌ دلیل‌ برخورداری‌ از روحیه‌ انقلابی‌ و مقابله‌ با خیانت‌های‌ او، از سمت‌ مذكور عزل‌ گردید. پس‌ از آن‌ تا عزل‌ بنی‌صدر، به‌ دعوت‌ شهید كلاهدوز، در ستاد مركزی‌ سپاه‌ پاسداران‌ به‌ خدمت‌ پرداخت‌. ولی‌ با عزل‌ بنی‌صدر، تمام‌ تلاش‌ او صرف‌ آن‌ شد تا ناهماهنگی‌های‌ ارتش‌ و سپاه‌ را از میان‌ بردارد و سرانجام‌ در مهر سال‌ ۱۳۶۰ موفق‌ به‌ راه‌اندازی‌ قرارگاه‌ مشترك‌ عملیاتی‌ ارتش‌ و سپاه‌ شد و به‌ عنوان‌ فرمانده‌ نیروی‌ زمینی‌ ارتش‌ انتخاب‌ و در سال‌ ۱۳۶۵ با حكم‌ امام‌ راحل‌ به‌ عنوان‌ نماینده‌ ایشان‌ در شورای‌ عالی‌ دفاع‌ منصوب‌ گردید.
وی‌ از ابتدای‌ تشكیل‌ ستاد كل‌ نیروهای‌ مسلح‌، به‌ عنوان‌ معاون‌ بازرسی‌ آن‌ ستاد مشغول‌ خدمت‌ شد و در عید غدیر سال‌ ۱۳۷۸ از سوی‌ مقام‌ معظم‌ رهبری‌ و فرماندهی‌ كل‌ قوا به‌ درجه‌ سرلشكری‌ نایل‌ شد.
امیردلاور صیاد شیرازی‌ از سال‌ ۱۳۶۰ تا هنگام‌ شهادت‌ مسئولیت‌های‌ ذیل‌ را عهده‌دار بود:
۱. فرمانده‌ عملیات‌ غرب‌ كشور
۲. فرمانده‌ ارتش‌ در قرارگاه‌ مشترك‌ عملیاتی‌ سپاه‌ و ارتش‌
۳. فرمانده‌ نیروی‌ زمینی‌ ارتش‌ جمهوری‌ اسلامی‌ ایران‌
۴. نماینده‌ حضرت‌ امام‌ (ره) در شورای‌ عالی‌ دفاع‌
۵. معاون‌ بازرسی‌ ستاد كل‌ نیروهای‌ مسلح‌
۶. جانشین‌ ستاد كل‌ نیروهای‌ مسلح‌
اما دست‌ ناپاكان‌ و منافقان‌ كه‌ زخم‌ مرگباری‌ را از دستان‌ این‌ امیر دلاور خورده‌ بود، او را در صبح‌ روز ۲۱ فروردین‌ ۱۳۷۸ به‌ آرزوی‌ دیرینه‌اش‌ رساند و صیاد شیرازی‌ آسمانی‌ شد.

منابع‌:
۱. پیام‌ حضرت‌ آیت‌الله‌ خامنه‌یی‌ رهبر عظیم‌الشان‌ انقلاب‌ در شهادت‌ امیر سپهبد صیاد شیرازی‌
۲. «امیر دلاور» به‌ قلم‌ امیرحسین‌ انبارداران‌، نشر شاهد، ۱۳۸۲، ص‌ ۳
۳. كتاب‌ «در كمین‌ گل‌ سرخ‌» نوشته‌ محسن‌ مومنی‌، شركت‌ انتشارات‌ سوره‌ مهر، ۱۳۸۲ صا ۲۲ و ۲۳، ۵و۴. همان‌ ص‌ ۲۸
۶. برای‌ كسب‌ اطلاع‌ بیشتر مراجعه‌ شود به‌ كتاب‌ «در كمین‌ گل‌ سرخ‌» صا ۵۷ تا ۶۷

نوید صالحی‌رحیم‌ كیه‌

وبگردی
مقایسه بودجه مراکز حوزوی با دانشگاه ها
مقایسه بودجه مراکز حوزوی با دانشگاه ها - به‌جز وزارت ارشاد، هیچ‌یک از این 40 ارگان و نهاد در قبال میلیاردها تومان بودجه‌هایی که دریافت می‌دارند پاسخگو نبوده نیستند.
ویدئویی از لحظات اولیه برخورد کشتی چینی با نفتکش سانچی و انفجار
ویدئویی از لحظات اولیه برخورد کشتی چینی با نفتکش سانچی و انفجار - ویدئویی از لحظات اولیه برخورد کشتی چینی با نفتکش سانچی و انفجار
فیلم/ گریه شدید وزیر کار در گفت‌و‌گوی تلفنی با خانواده خدمه نفتکش «سانچی»
فیلم/ گریه شدید وزیر کار در گفت‌و‌گوی تلفنی با خانواده خدمه نفتکش «سانچی» - علی ربیعی وزیر کار، رفاه و امور اجتماعی در گفت‌وگوی تلفنی با خانواده یکی از خدمه نفتکش «سانچی» اظهار همدردی کرد.
تصاویر هولناک از آخرین لحظات کشتی سانچی
تصاویر هولناک از آخرین لحظات کشتی سانچی - توقف عملیات خنک سازی و مهار آتش در شب گذشته، موجب رسیدن آتش به مخازن سمت چپ کشتی و انفجارهای شدید صبح امروز شد که در نهایت پس از چند ساعت به غرق شدن کامل نفتکش ایرانی انجامید.
از «خس و خاشاک» دیروز تا «آشغال» امروز
از «خس و خاشاک» دیروز تا «آشغال» امروز - این اتفاق بیشتر از هر موضوع دیگری سبب شد تا مردم یاد خاطرات سال ۸۸ بیفتند؛ آن زمانی که یک فرد با به زبان آوردن سخنانی ناشایست و بدون تفکر، مردمی را که برای بیان خواسته‌های‌شان به خیابان‌ها آمده‌ بودند، خس و خاشاک خواند و سبب شعله‌ور شدن آتش شد.
عدالت با  6 دلار در سال!
عدالت با 6 دلار در سال! - فیلم - رضا رشیدپور در برنامه حالا خورشید با کنایه به واریز سود سهام عدالت گفت: به خارجی ها نگوییم این سود سهام عدالت ماست، بگوییم ما روز شش دلاری مزگان داریم.
تحقیری که در دنیا میشویم / نفتکش ایرانی خدمه ایرانی با پرچم پاناما
تحقیری که در دنیا میشویم / نفتکش ایرانی خدمه ایرانی با پرچم پاناما - اگر از همه این ابهامات در خصوص مالکیت این کشتی که بگذریم، مهم‌ترین سوالی که این روز‌ها مطرح است، به آتشی باز می‌گردد که ظاهرا قرار نیست خاموش شود و یک هفته است که می‌سوزد. حریقی که اگر نبود حادثه پلاسکو، ممکن بود آن را ناشی از بزرگ بودن سانچی و حجم زیاد بارش بدانیم یا برعکس، از ناتوانی اطفاکنندگان در این ماجرا گلایه سردهیم، اما حالا به شکل گیری ابهامی بزرگ‌تر منجر شده...
ورود بی‌چادر و باآرایش به این بیمارستان ممنوع است
ورود بی‌چادر و باآرایش به این بیمارستان ممنوع است - خانم مسئول انتظامات جلوی درمانگاه بیمارستان بقیه‌الله ایستاده، جلوی زنان مانتویی را می‌گیرد و با گرفتن کارت شناسایی به آنها چادر می‌دهد. خیلی از زنان اینجا قبل از ورود به بیمارستان مانتویی هستند اما با گذشتن از در ورودی چادری می‌شوند.
کسی به ایرانی ها اهمیتی نمی دهد
کسی به ایرانی ها اهمیتی نمی دهد - ممکن است دود وارد محیط ایزوله ای شود که احتمالا دریانوردان در آنجا حضور دارند، پرسیده ایم چرا نجاتشان تا این حد طولانی شده است؟ گفته می شود چینی ها کم کاری می کنند ناراحتم از اینکه وقتی کشتی چینی تصادف کرد همه سرنشینان آن سالم هستند اما کسی به ایرانی ها اهمیتی نمی دهد.
عکس خواستگاری کریم انصاریفرد از دختر یونانی با زمرد گرانقیمت
عکس خواستگاری کریم انصاریفرد از دختر یونانی با زمرد گرانقیمت - رسانه های مطرح یونانی با انتشار تصاویری از رابطه عاطفی ملی پوش ایرانی باشگاه المپیاکوس با یک میلیاردر یونانی - آمریکایی پرده برداشتند و مدعی شدند این دو تصمیم خود را برای ازدواج قطعی کرده اند.
چرا حداد و ولایتی بیشتر از 50 شغل دارند؟
چرا حداد و ولایتی بیشتر از 50 شغل دارند؟ - بخشی از تکثر مسئولیت های بعضی چهره‌های سیاسی به بی‌اعتمادی نظام به افراد کارآمد برمی‌گردد و علت دیگر این موضوع، اعتماد غیرمعقول به این افراد است. با این حال این افراد هرچقدر هم که توانمند باشند، از نظر روان شناسی و انسان شناسی در بخشی از مسئولیت های خود ناموفقند.
فیلم نابغه ۱۰ ساله‌ طراح خودرو / قبلی هم انرژی هسته ای کشف کرده بود!
فیلم نابغه ۱۰ ساله‌ طراح خودرو / قبلی هم انرژی هسته ای کشف کرده بود! - فیلم - حسین عطایی ۱۰ سال دارد و در حوزه طراحی مفهومی خودرو فعالیت می کند. او ۶ اختراع ثبت شده دارد، مدرسه نمی رود و از دو شرکت تسلا و ولوو دعوت به همکاری شده است. او مشاور رییس سازمان برنامه و بودجه است. گفتگوی رضا رشیدپور با نابغه ١٠ساله طراحی خودرو را اینجا ببینید.
تست تصادف سمند در انگلیس / فقط با سرعت 50 کیلومتر در ساعت !
تست تصادف سمند در انگلیس / فقط با سرعت 50 کیلومتر در ساعت ! - تست برخورد جلوی خودرو با سرعت 50 کیلومتر در ساعت برای سمند TU5 ، توسط یکی از سازمانهای معتبر ارزیابی خودرو در انگلستان صورت گرفت.
کشور محل درمان آیت الله هاشمی شاهرودی مشخص شد (+عکس)
کشور محل درمان آیت الله هاشمی شاهرودی مشخص شد (+عکس) - سرانجام بعد از مدت ها سکوت درباره این که آیت الله سیدمحمود هاشمی شاهرودی برای درمان به کدام کشور رفته است، خبرگزاری اهل بیت(ع) از درمان رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام در آلمان خبر داد و نوشت:
فیلم جنجالی از حجت الاسلام قاسمیان در کرمانشاه
فیلم جنجالی از حجت الاسلام قاسمیان در کرمانشاه - این فیلم حواشی زیادی را در فضای مجازی به همراه داشته است.
جنجال نیوشا ضیغمی: من اصلا ایشان را آدم حساب نمیکنم
جنجال نیوشا ضیغمی: من اصلا ایشان را آدم حساب نمیکنم - اولین قسمت از برنامه هاردتاک کاکتوس را با صحبت های جذاب نیوشا ضیغمی در مورد خانواده و همسرش ، ماجرای صحبت های جنجالی یک هواپیما ، 8 سال احمدی نژاد و ...
    پربازدیدها