جمعه ۲۸ مهر ۱۳۹۶ / Friday, 20 October, 2017

شوالیه ای که شکست را دوست ندارد


شوالیه ای که شکست را دوست ندارد
تاجر میلانی كه با ایجاد حزب«فورتزا ایتالیا» توانست در سال ۱۹۹۴ وارد عرصه سیاسی شود، پنج سال در راس قدرت ایتالیا بود و با این مدت زمان، در تاریخ پرفراز و نشیب جمهوری ایتالیا از خود ركوردی بی نظیر برجای گذاشت. هنوز هم به نظر می رسد كه او در قدرت بی رقیب است. تحولات سیاسی اخیر ایتالیا هر چند خلاف این مسئله را نشان می دهد، اما باید اذعان داشت كه برلوسكونی می تواند همچنان چهره ای مطرح بماند. شكست او در روز ۱۰ آوریل، آن هم با اختلافی نه چندان زیاد از رقیبش هرگز نمی تواند به معنای مرگ سیاسی او باشد. سیلویو برلوسكونی در آستانه ۷۰سالگی به اندازه كافی پول و قدرت دارد و از آن دسته افرادی هم نیست كه بخواهد زود عرصه را خالی كرده و به پشت صحنه برود. به هر حال نتیجه عملكرد پنج ساله او در كیجی -كاخ نخست وزیری ایتالیا - كاملاً هم منفی نبود و نتایج انتخابات هم موید این مطلب است. برلوسكونی به خودش كاملاً ایمان دارد. امپراتوری مالی و رسانه ای اش نیز از همیشه قدرتمندتر شده است و او هر لحظه ممكن است دوباره بازگردد.
• آغاز تجارت
پیوند برلوسكونی با میلان از زمان تولدش در سپتامبر سال ۱۹۳۶ و در خانواده ای متوسط ابدی شد. پدرش كارمند بانك بود و مادرش خانه دار. او مجبور شد برای تامین هزینه هایش كار كند و در كافه های شبانه و كشتی های تفریحی آواز بخواند. اواخر دهه ۱۹۵۰ به عنوان فروشنده جارو برقی مشغول كار شد. اما زمانی كه لیسانس حقوق گرفت و در ۲۵ سالگی در بانكی استخدام شد پول به دهانش مزه كرد و به یك باره وارد مسائل تجاری شد. در سال ۱۹۶۰ در ساخت مجتمع های مسكونی سرمایه گذاری كرد و با موفقیت در این كار سرمایه ای برای آغاز جهش های مالی اش فراهم كرد. ایجاد یك تلویزیون كابلی به نام «تله میلانو» برای مجتمع های مسكونی میلان،۲ شروع نفوذ رسانه ای او بود. او به تدریج به شبكه های تلویزیونی محلی نفوذ كرد و قطب قدرتمند و خصوصی خود به نام مدیاست (Mediaset) را راه اندازی كرد. در سال ،۱۹۸۰ Canale۵، اولین شبكه تلویزیونی خصوصی ایتالیا را به راه انداخت و بعد شبكه های Italia۱ و Rete۴ را مالك شد. سپس به نفوذ سلطه خود در قاره پرداخت و در فرانسه شبكه ،۵ در آلمان شبكه Telefunf و در اسپانیا شبكه Telecinco را خرید بعد هم مالك باشگاه آث میلان شد. فعالیت های او در امور مالی و سرمایه گذاری در بیمه، مالكیت شركت های «مدیولانوم» و «پروگراما ایتالیا» را به همراه داشت و گروه فینینوست (Fininvest) او هم اكنون دومین گروه خصوصی ایتالیا محسوب می شود. در سال ،۱۹۸۹ به امور نشر علاقه مند شد و «موندادوری» اصلی ترین انتشارات كتاب های ایتالیایی را از آن خود كرد. با خرید مدوزا (Medusa) و Cinema۵ هم تبدیل به اولین تولیدكننده و نمایش دهنده سینمایی شد. او زمانی كه به فكر ورود به عرصه سیاسی افتاد به راحتی یك حزب تاسیس كرد. با داشتن امپراتوری رسانه ای فینینوست (كه مدیاست را كنترل می كند) و تسلط بر تمامی رسانه های تصویری _ نوشتاری و كنترل بسیاری از نهادهای اقتصادی حضور بلندمدت او در راس قدرت سیاسی چندان عجیب نیست.
مجله فوربس دارایی های او را ۱۲ میلیارد دلار در سال ۲۰۰۴ اعلام كرده كه در این صورت او ثروتمندترین مرد سراسر كشورش است. به هر حال نام برلوسكونی در لیست بلندبالای مفسدان مالی قرار دارد و شاید آغاز مبارزه با فساد و تصویب قانونی به نام «دست های پاك» دلیل او برای آغاز فعالیت های سیاسی باشد. او تاكنون با تصویب قوانینی توانسته از چنگ مراجع قضایی بگریزد اما حالا كه چپ گرایان بر مسند قدرت هستند او به شدت در معرض تهدید قرار گرفته است.
• پیروزی های ۱۹۹۴ و ۲۰۰۱
در سال ،۱۹۹۴ برلوسكونی به یك باره تصمیم گرفت در انتخابات سراسری حاضر شود تا شاید بتواند عنوان رئیس دولت را از آن خود كند. در سال ۱۹۹۳ حزب او به نام فورتزا ایتالیا تاسیس شده بود و او می توانست به عنوان رهبر راست گرایان میانه رو در برابر كمونیست های سابق قد علم كند. اما جدایی یك باره حزب متحدش به نام لیگ شمال و پیوستن آن به اپوزیسیون این امكان را از او گرفت. همان سال بود كه او و گروه فینینوست اش بارها و بارها در دادگاه حاضر شدند اما برلوسكونی به خوبی توانست خود را از خطر نجات دهد و بعد هم برای انتقام علیه قضات میلانی شكایت كرد.
اما سال ۲۰۰۱ سال پیروزی واقعی او بود و توانست با ائتلافی به نام «خانه آزادی ها» كه حزب ائتلاف ملی، فورتزا ایتالیا، UDC و لیگ شمال و سایر احزاب كم اهمیت تر را شامل می شد، قدرت را به دست بگیرد. او تا ۲۰ آوریل ۲۰۰۵ نخست وزیر بود. اما بزرگترین بحران ایتالیا با كنار رفتن دو حزب دموكرات مسیحی ائتلاف آغاز شد. او ناگزیر در برابر رئیس جمهور كارلو آزگلیو چیامپی استعفا داد. اما رئیس جمهور استعفا را به تشكیل دولت بدون ائتلاف یا درخواست انتخابات زودرس مشروط كرد. دو روز بعد رئیس جمهور از او خواست دولت جدیدی تشكیل دهد و در كابینه اش حتماً وزرای دموكرات مسیحی را هم جای دهد. روز ۲۳ آوریل او دولت جدیدش را كه تغییرات چندانی در آن دیده نمی شد معرفی كرد و به كار ادامه داد.
• مرد هزارچهره
برلوسكونی برای رسیدن به قدرت سیاسی و حفظ موقعیت اقتصادی خود از هیچ تلاشی فروگذار نمی كند. این مرد خودخواه و البته خودساخته می گوید: «من بسیار بهتر از ناپلئون عمل می كنم.» و همچنین معتقد است كه نجات دهنده مردم كشورش است: «من مسیح سیاست ایتالیا هستم.»
به نظر می رسد او به دنبال زندگی جاودان است برای همین هم همیشه ورزش می كند. پشتش را صاف نگه می دارد. از جراحی های زیبایی به ویژه كشیدن پوست صورت، كاشتن مو، از بین بردن پف های زیر چشم، كوچك كردن غبغب و مصرف داروهای هورمونی غافل نمی شود.
او كلكسیونر تابلوهای هنری است و به اشیای عتیقه هم علاقه زیادی دارد. موسیقی ملایم و آوازهای فرانسوی هم او را به خود مجذوب می كند. علاقه اش به كتاب نیز سبب شده كه در مركز نشرش به طور مستقیم بر انتشار آثاری از ماركس، انگلس، توماس مور و... نظارت داشته باشد.
بسیاری بر این باورند كه پیشرفت سیاسی برلوسكونی و بقای طولانی مدت او ناشی از همین تاثیر بر افكار عمومی و فریب مردم توسط رسانه ها است. پی یرموسو كارشناس رسانه های ایتالیا معتقد است كه تلویزیون سالاری در این كشور باعث شده كه چنین ظواهری نقش بسیار تعیین كننده ای در نتیجه انتخابات داشته باشد. به اعتقاد او برلوسكونی نه تنها از زمان به قدرت رسیدنش، بلكه از همان ابتدای آغاز كار رسانه ای دیدگاه ها، فرهنگ و هژمونی خود را بر كشور تحمیل كرده است. او همواره از «ایتالیایی متفاوت» و «كشوری كه من دوست دارم» حرف می زند و مردم با وجود او كه معجزه ایتالیا یا شوالیه لقب گرفته بود برای اولین بار حس كردند خودشان هستند. چپ گرایان برای تغییر این وضعیت و تحمیل نظریات خود مسلماً با مشكلاتی جدی مواجه خواهند شد.
سهیلا قاسمی


منبع : روزنامه شرق

مطالب مرتبط

کلمات در حال جستجو
مرز ایران و افغانستان , صولت , وزیر کشور تونس , معجون سیاه دانه , بازار پسندی , Tablet prices , جشنواره امام رضا(ع) , یک زن فلسطینی , محمدرضا مجیدی , دریافت تسهیلات , منچست سینی , هندوهای افراطی , lucy , گفت و گو با وکیلی , پور محمدی , اختلاف دما , اهدای کلیه , اداره کل فنی و حرفه ای آذربایجان غربی , شورای معاونان , واحدهای صنعتی احیا شده , محمد رضا صادقی , جنگنده های ترکیه , حسین مهکام , آرت فر تهران , جنگ افروزی , محمد رضا دربندی , بن ویدر , وضعیت بیکاری , مانائوس , حیات وحش موته , حرم دانیال , قطار شهری , ستاد ملی صبر , پکن 2022 , نی سان , جبهه مقاومت اسلامی , ارزنده , رییس دانشگاه علوم پزشکی تهران , پناهنده , آزاده شیخی , تجهیز اراضی , کاوشگر داون , جانباز حیدری , مرکزسلامت , المپیاد دانش آموزی , میزگرد خبری , Free App , دی و دلبر , بدهی مالی در فوتبال , رییس پلیس راه استان ,

برخی از مطالبی که کاربران هم اکنون در حال خواندن آن هستند
پیام‌های کوتاه , کنترل متغیرهای نامربوط (extraneous variables) , یار از جعد سمن‌سا مشک بر گل ریخته , شهری عشقم، چو مجنون در بیابان نیستم , داروشناسی , محل رشد و پراکنش , عوارض درمان‌های داخل وریدی و کنترل همودینامیک , تشخیص , خطرات جنسی در این مرحله , شور عشق تو در جهان افتاد , سرویس‌های مختلف , سفالینه‌های ادوار مختلف سیلک , گیاهان علفی , عملکرد سیستم‌های آبیاری مزرعه(۲) , دیستروفی‌های عضلانی , دماوند، دماوند , تشخیص , از سال ۱۹۴۶ تا سال ۱۹۶۵ میلادی(۱۵) , عوامل محیطی جرم , تثبیت دی‌اکسیدکربن در دستگاه فتوسنتز ,

برخی منابع مهم خبری
computernews.ir رایانه خبر , energynewcomes.com تازههای انرژی , seemab.ir سیماب , aecinema.ir هنر و تجربه , shana.ir شانا , epe.ir اقتصاد پنهان , indexiran.ir ایندکس ایران , zendeginews.com زندگی , tehrooz.com تهران امروز , safirnews.com سفیر , parsnews.com پارس نیوز , sarihnews.com صریح , artna.org آرتنا , shahrkhabar.ir شهرخبر , salamat.ir سلامتیران , shahrdaronline.com شهردارآنلاین , shariyan.com شریان , naghola.com ناقلا , edunews.ir آموزش , salamati.ir سلامتی , baharnews.ir بهارنیوز , eramnews.ir ارم , home.abrarnews.com روزنامه ابرار , bamdadonline.com بامداد , eshetab.com شتاب , asrekhodro.com عصر خودرو , ayaronline.ir عیار آنلاین , rouydad24.ir رویداد 24 , asemanweekly.com آسمان , seraj24.ir سراج 24 ,

وبگردی
فیلم | شخصی که کنار ترامپ ایستاده بدل ملانیاست
فیلم | شخصی که کنار ترامپ ایستاده بدل ملانیاست - فیلم - کاربران شبکه های اجتماعی با انتشار این ویدئو شایعه کرده اند فردی که کنار دونالد ترامپ ایستاده، ملانیا نیست و بدل او است.
اخاذان خیابانی که پلیس با آنها کاری ندارد !
اخاذان خیابانی که پلیس با آنها کاری ندارد ! - با وجود آنکه همه دستگاه ها اعم از پلیس و شهرداری فعالیت پارکبانان را غیر قانونی می دانند، این افراد همچنان به دریافت پول غیرقانونی از مردم اقدام می کنند.
رفتار نامناسب قرائتی در یک برنامه زنده
رفتار نامناسب قرائتی در یک برنامه زنده - سن و سال كه بالا برود حوصله آدم كمتر مي شود. در پخش مستقيم هم اقتضائات و شرايطي است كه آقاي قرائتي به آن عادت ندارد. در همين ويدئو هم ايشان مي گويد دوربين را نگه داريد! يعني كاملا واضح است كه ايشان تصور مي كرده در يك برنامه ضبطي سخنراني مي كند!
خودروهای بی کیفیت اینگونه تولید میشوند
خودروهای بی کیفیت اینگونه تولید میشوند - کارخانه ایران خودروی مشهد در۶۰کیلومتری جاده مشهد به نیشابور و در منطقه‌ای به نام شهر جدید بینالود قرار دارد. این کارخانه دارای خطوط تولید بدنه، رنگ، تزئینات و تکمیل کاری است و در زمینی به مساحت ۷۳۰هکتار با هدف تولید۱۰۰هزار دستگاه خودروی سواری در سال ۱۳۸۷ آغاز بکار کرده است.
حمله خانم نماینده با پایه میکروفن به معاون استاندار
حمله خانم نماینده با پایه میکروفن به معاون استاندار - هاجر چنارانی نماینده نیشابور سخنرانی معاون استاندار خراسان رضوی را بخاطر استفاده سهوی از کلمه خراسان غربی در سخنرانی گذشته به هم زد.
"اسیدپاشی اصفهان" هم‌چنان "معما"
"اسیدپاشی اصفهان" هم‌چنان "معما" - این اظهارات رییس پلیس آگاهی مسیر عجیب خود را ادامه داد تا به اینجا رسید که توپ عدم دستگیری اسیدپاش را به زمین رسانه‌ها انداخت. او گفت: "این در شرایطی بود که این فرد در شرایط زمانی آن موقع به‌دنبال حساسیت بالایی که در رسانه‌ها و جامعه ایجاد شد، در نیمه راه، از ادامه مسیرش منصرف شد."
حاشیه های مراسم ختم داود احمدی‌نژاد
حاشیه های مراسم ختم داود احمدی‌نژاد - مراسم ترحیم مرحوم داود احمدی‌نژاد برادر رئیس جمهور سابق کشورمان عصر دیروز در مسجد امام خمینی(ره) شهرک شهید محلاتی برگزار شد.
دختر شطرنج‌باز ایرانی به تیم ملی آمریکا پیوست
دختر شطرنج‌باز ایرانی به تیم ملی آمریکا پیوست - دختر شطرنج‌باز ایرانی که به دلیل حضور بدون حجاب در رقابت‌های بین‌المللی از تیم ایران اخراج شد، به تیم ملی آمریکا پیوست.
میلیاردر ایرانی بار دیگر خودرویBMW خود را به آتش کشید
میلیاردر ایرانی بار دیگر خودرویBMW خود را به آتش کشید - فیلم / آقا این ماشینو بفروش یک پراید بخر راحت شو.
ازدواج قربانی اسید پاشی اصفهان
ازدواج قربانی اسید پاشی اصفهان - مرضیه ابراهیمی در جریان اسیدپاشی یکی از قرنیه‌هایش را از دست داد و بدنش نیز به‌ شدت آسیب دید و یک قسمت از سرش سوراخ شد.
مشاهده زندگی جدید خانم رهنما فعلآ بلامانع است / عکس
مشاهده زندگی جدید خانم رهنما فعلآ بلامانع است / عکس - عقد «بهاره رهنما» و همسرش در حرم امام رضا (ع)
تصاویر ازدواج مجدد بهاره رهنما
تصاویر ازدواج مجدد بهاره رهنما - بهاره رهنما که بیشتر کارهای او با مضمون ظنز و کمدی است . روز شنیه 4 شهریور با امیر خسرو عباسی ازدواج کرد.
فیلم حضور تینا آخوندتبار در مسابقات بوکس!
فیلم حضور تینا آخوندتبار در مسابقات بوکس! - این بازیگر ایرانی که مدتهاست خبری از حضور او در عرصه هنر نیست برای اولین بار مقابل حریف چینی مسابقه داد.
جشن تولد ۶۰ سالگی مهرانه مهین‌ترابی
جشن تولد ۶۰ سالگی مهرانه مهین‌ترابی - جمعه ۲۰ مرداد بیست و پنجمین مراسم «تولد ماه» به مناسبت سالروز تولد مهرانه مهین‌ترابی، بازیگر سینما و تلویزیون، با حضور جمعی از هنرمندان در موزه هنرهای دینی برگزار شد.
حرکات عجیب احمدی  نژاد هنگام تعریف خاطرات بقایی از زندان!
حرکات عجیب احمدی نژاد هنگام تعریف خاطرات بقایی از زندان! - حرکات عجیب احمدی نژاد هنگام تعریف خاطرات حمید بقایی از دوران زندان کوتاه مدتش
    پربازدیدها