یکشنبه ۲۷ اسفند ۱۳۹۶ / Sunday, 18 March, 2018

شوالیه ای که شکست را دوست ندارد


شوالیه ای که شکست را دوست ندارد
تاجر میلانی كه با ایجاد حزب«فورتزا ایتالیا» توانست در سال ۱۹۹۴ وارد عرصه سیاسی شود، پنج سال در راس قدرت ایتالیا بود و با این مدت زمان، در تاریخ پرفراز و نشیب جمهوری ایتالیا از خود ركوردی بی نظیر برجای گذاشت. هنوز هم به نظر می رسد كه او در قدرت بی رقیب است. تحولات سیاسی اخیر ایتالیا هر چند خلاف این مسئله را نشان می دهد، اما باید اذعان داشت كه برلوسكونی می تواند همچنان چهره ای مطرح بماند. شكست او در روز ۱۰ آوریل، آن هم با اختلافی نه چندان زیاد از رقیبش هرگز نمی تواند به معنای مرگ سیاسی او باشد. سیلویو برلوسكونی در آستانه ۷۰سالگی به اندازه كافی پول و قدرت دارد و از آن دسته افرادی هم نیست كه بخواهد زود عرصه را خالی كرده و به پشت صحنه برود. به هر حال نتیجه عملكرد پنج ساله او در كیجی -كاخ نخست وزیری ایتالیا - كاملاً هم منفی نبود و نتایج انتخابات هم موید این مطلب است. برلوسكونی به خودش كاملاً ایمان دارد. امپراتوری مالی و رسانه ای اش نیز از همیشه قدرتمندتر شده است و او هر لحظه ممكن است دوباره بازگردد.
• آغاز تجارت
پیوند برلوسكونی با میلان از زمان تولدش در سپتامبر سال ۱۹۳۶ و در خانواده ای متوسط ابدی شد. پدرش كارمند بانك بود و مادرش خانه دار. او مجبور شد برای تامین هزینه هایش كار كند و در كافه های شبانه و كشتی های تفریحی آواز بخواند. اواخر دهه ۱۹۵۰ به عنوان فروشنده جارو برقی مشغول كار شد. اما زمانی كه لیسانس حقوق گرفت و در ۲۵ سالگی در بانكی استخدام شد پول به دهانش مزه كرد و به یك باره وارد مسائل تجاری شد. در سال ۱۹۶۰ در ساخت مجتمع های مسكونی سرمایه گذاری كرد و با موفقیت در این كار سرمایه ای برای آغاز جهش های مالی اش فراهم كرد. ایجاد یك تلویزیون كابلی به نام «تله میلانو» برای مجتمع های مسكونی میلان،۲ شروع نفوذ رسانه ای او بود. او به تدریج به شبكه های تلویزیونی محلی نفوذ كرد و قطب قدرتمند و خصوصی خود به نام مدیاست (Mediaset) را راه اندازی كرد. در سال ،۱۹۸۰ Canale۵، اولین شبكه تلویزیونی خصوصی ایتالیا را به راه انداخت و بعد شبكه های Italia۱ و Rete۴ را مالك شد. سپس به نفوذ سلطه خود در قاره پرداخت و در فرانسه شبكه ،۵ در آلمان شبكه Telefunf و در اسپانیا شبكه Telecinco را خرید بعد هم مالك باشگاه آث میلان شد. فعالیت های او در امور مالی و سرمایه گذاری در بیمه، مالكیت شركت های «مدیولانوم» و «پروگراما ایتالیا» را به همراه داشت و گروه فینینوست (Fininvest) او هم اكنون دومین گروه خصوصی ایتالیا محسوب می شود. در سال ،۱۹۸۹ به امور نشر علاقه مند شد و «موندادوری» اصلی ترین انتشارات كتاب های ایتالیایی را از آن خود كرد. با خرید مدوزا (Medusa) و Cinema۵ هم تبدیل به اولین تولیدكننده و نمایش دهنده سینمایی شد. او زمانی كه به فكر ورود به عرصه سیاسی افتاد به راحتی یك حزب تاسیس كرد. با داشتن امپراتوری رسانه ای فینینوست (كه مدیاست را كنترل می كند) و تسلط بر تمامی رسانه های تصویری _ نوشتاری و كنترل بسیاری از نهادهای اقتصادی حضور بلندمدت او در راس قدرت سیاسی چندان عجیب نیست.
مجله فوربس دارایی های او را ۱۲ میلیارد دلار در سال ۲۰۰۴ اعلام كرده كه در این صورت او ثروتمندترین مرد سراسر كشورش است. به هر حال نام برلوسكونی در لیست بلندبالای مفسدان مالی قرار دارد و شاید آغاز مبارزه با فساد و تصویب قانونی به نام «دست های پاك» دلیل او برای آغاز فعالیت های سیاسی باشد. او تاكنون با تصویب قوانینی توانسته از چنگ مراجع قضایی بگریزد اما حالا كه چپ گرایان بر مسند قدرت هستند او به شدت در معرض تهدید قرار گرفته است.
• پیروزی های ۱۹۹۴ و ۲۰۰۱
در سال ،۱۹۹۴ برلوسكونی به یك باره تصمیم گرفت در انتخابات سراسری حاضر شود تا شاید بتواند عنوان رئیس دولت را از آن خود كند. در سال ۱۹۹۳ حزب او به نام فورتزا ایتالیا تاسیس شده بود و او می توانست به عنوان رهبر راست گرایان میانه رو در برابر كمونیست های سابق قد علم كند. اما جدایی یك باره حزب متحدش به نام لیگ شمال و پیوستن آن به اپوزیسیون این امكان را از او گرفت. همان سال بود كه او و گروه فینینوست اش بارها و بارها در دادگاه حاضر شدند اما برلوسكونی به خوبی توانست خود را از خطر نجات دهد و بعد هم برای انتقام علیه قضات میلانی شكایت كرد.
اما سال ۲۰۰۱ سال پیروزی واقعی او بود و توانست با ائتلافی به نام «خانه آزادی ها» كه حزب ائتلاف ملی، فورتزا ایتالیا، UDC و لیگ شمال و سایر احزاب كم اهمیت تر را شامل می شد، قدرت را به دست بگیرد. او تا ۲۰ آوریل ۲۰۰۵ نخست وزیر بود. اما بزرگترین بحران ایتالیا با كنار رفتن دو حزب دموكرات مسیحی ائتلاف آغاز شد. او ناگزیر در برابر رئیس جمهور كارلو آزگلیو چیامپی استعفا داد. اما رئیس جمهور استعفا را به تشكیل دولت بدون ائتلاف یا درخواست انتخابات زودرس مشروط كرد. دو روز بعد رئیس جمهور از او خواست دولت جدیدی تشكیل دهد و در كابینه اش حتماً وزرای دموكرات مسیحی را هم جای دهد. روز ۲۳ آوریل او دولت جدیدش را كه تغییرات چندانی در آن دیده نمی شد معرفی كرد و به كار ادامه داد.
• مرد هزارچهره
برلوسكونی برای رسیدن به قدرت سیاسی و حفظ موقعیت اقتصادی خود از هیچ تلاشی فروگذار نمی كند. این مرد خودخواه و البته خودساخته می گوید: «من بسیار بهتر از ناپلئون عمل می كنم.» و همچنین معتقد است كه نجات دهنده مردم كشورش است: «من مسیح سیاست ایتالیا هستم.»
به نظر می رسد او به دنبال زندگی جاودان است برای همین هم همیشه ورزش می كند. پشتش را صاف نگه می دارد. از جراحی های زیبایی به ویژه كشیدن پوست صورت، كاشتن مو، از بین بردن پف های زیر چشم، كوچك كردن غبغب و مصرف داروهای هورمونی غافل نمی شود.
او كلكسیونر تابلوهای هنری است و به اشیای عتیقه هم علاقه زیادی دارد. موسیقی ملایم و آوازهای فرانسوی هم او را به خود مجذوب می كند. علاقه اش به كتاب نیز سبب شده كه در مركز نشرش به طور مستقیم بر انتشار آثاری از ماركس، انگلس، توماس مور و... نظارت داشته باشد.
بسیاری بر این باورند كه پیشرفت سیاسی برلوسكونی و بقای طولانی مدت او ناشی از همین تاثیر بر افكار عمومی و فریب مردم توسط رسانه ها است. پی یرموسو كارشناس رسانه های ایتالیا معتقد است كه تلویزیون سالاری در این كشور باعث شده كه چنین ظواهری نقش بسیار تعیین كننده ای در نتیجه انتخابات داشته باشد. به اعتقاد او برلوسكونی نه تنها از زمان به قدرت رسیدنش، بلكه از همان ابتدای آغاز كار رسانه ای دیدگاه ها، فرهنگ و هژمونی خود را بر كشور تحمیل كرده است. او همواره از «ایتالیایی متفاوت» و «كشوری كه من دوست دارم» حرف می زند و مردم با وجود او كه معجزه ایتالیا یا شوالیه لقب گرفته بود برای اولین بار حس كردند خودشان هستند. چپ گرایان برای تغییر این وضعیت و تحمیل نظریات خود مسلماً با مشكلاتی جدی مواجه خواهند شد.
سهیلا قاسمی


منبع : روزنامه شرق

مطالب مرتبط

تو لطف خدا بودی، خمینی

تو لطف خدا بودی، خمینی
اماما، امسال انقلابت، انقلابمان بیست و نه ساله می شود و من به شكرانه بیست و نه سالگی این انقلاب بزرگ روزه دارم، درست از روز ورود تو به كشور عزیزمان ایران تا روز پیروزی انقلاب، مهر بر لب زده ام شاید بتوانم افطارها از خدایت بخواهم، انقلابمان را از شر حوادث مصون دارد.
اماما، همیشه افسوس می خورم كاش بیشتر دركت می كردم، كاش چشمانم به جای دیدن انسانهای تكراری و یك شكل تو را می دید و قلبم به جای تپش اضطرابهای روزانه هنگام دیدن تو بر تپشش افزوده می شد.
آقایم، وقتی زمزمه های وجود تو را می شنیدم، سن و سالی نداشتم، وقتی هم با پدر و مادرم به تظاهرات می رفتم و شعار می دادم، دقیقاً نمی دانستم تو كه هستی؟ فقط به عكسهایت كه خیره می شدم، حسی در وجودم جان می گرفت كه با دیدن سایر انسانها در من جان نمی گرفت. پدرم آن روزها تنها كسی بود كه در این عالم هستی برایم آدم مهمی بود، گرچه شاید برای خیلیها مهم نبود، ولی برای من بود !و مهم تر، استوارتر و با صلابت تر از او در دنیای بچگی ام وجود نداشت، حتی تصور می كردم پدرم از شاهان افسانه هایی كه مادرم، برایم تعریف می كرد مهمتر است.
آقا، وقتی با عكست آشنا شدم، دیدم تو از پدرم مهمتر هستی، نمی خواستم این را بپذیرم، ولی مهمتر بودی، تو كسی بودی كه قلب پدرم را نشانه گرفته و او را اسیر و گرفتار خود ساخته بودی، دستهای گره كرده ات در عكسهای آن سالها از تو انسانی منحصر به فرد ساخته بود، گویی می خواستی با دستهایت به جهانیان نشان دهی كه اگر لازم باشد، همانند جدت اباعبدا...(ع) یك تنه با ظلم و فسادخواهی جنگید. چشمهای مهربان و با صلابتت در دیگر عكسهایت، نشان می داد كه اگر لازم باشد همانند محمد(ص) مهربان و با گذشت خواهی بود و آرامش نهفته در فراسوی نگاهت، به من می فهماند كه اگر لازم باشد همانند آقایت امام حسن مجتبی(ع)، رفتار خواهی كرد.
آقا،تو برای ایرانم سرافرازی آوردی، تو ایرانم را از منجلاب تباهی و فساد نجات دادی، تو ایرانم را دوباره ساختی، دوباره به خویشتن خود، بازگرداندی، تو اسلام را زنده كردی، تو كاری محمدی كردی، خمینی(ره).
باور دارم خداوند هر چندین صد سال، یك نفر همانند تو می آفریند، پس تو لطف خدا بودی خمینی(ره)، كه ما را سیراب ساختی. افسوس كه من در آن زمان نتوانستم وجود پرفیضت را درك كنم، ولی آقا از روزی كه سایه ات را بر سر كشورمان، نه چه می گویم، از روزی كه سایه ات را بر سر دنیا گستراندی، گرچه خود رفتی، ولی این زمین هر روزه بیشتر زیر سایه ات پر و بال می گیرد.
آقا، امروزه هر كشوری، هر انسان آزاده ای كه به نوعی در مقابل ظلم و ستم می ایستد از تو درس آموخته است.
پدر مهربانم، كاش می دیدی كه چطور لبنان آزاد شد، كاش بودی و انتفاضه فلسطین را می دیدی، كاش تظاهرات و تجمع هایی كه مردم در سراسر دنیا در مقابله با ظلم به راه می اندازند، می دیدی.
اماما، هر چه از زمان پروازت بیشتر می گذرد، غمگین تر می شوم، دلم بهانه تو را بیشتر می گیرد و عظمت تو را بیشتر درك می كنم و جای خالی تو را بیشتر حس می كنم.
آقا، می دانی نصایح و وصیتهای تو همیشه چراغ راهم بوده، هست و خواهد بود. می دانی تا به حال پس از تو در تمام تظاهرات، تجمع ها و انتخابات شركت كرده ام، چون می دانستم تو خوشحال می شوی.
می دانی، تمام عملكردم در قبال كشور و نظام جمهوری اسلامی را با معیار رضایت توست كه محك می زنم؟ خمینی عزیز می دانی، شش ماه بعد از رحلتت پدرم را از دست دادم و می دانی داغدار داغ تو، بیشتر از داغ اویم؟ رهبرم، آفریننده بهار در زمستان، تو را پاس می دارم، عظمت، صلابت، آزادگیت را، ای كسی كه به ایران و ایرانی هویت دادی، ای معرف وجود ایران و ایرانی، من مفتخرم، ما مفتخریم كه تو از مایی، كه تو در ایران دیده به جهان گشودی، كه تو ایرانی هستی، ما مفتخریم كه، یگانه ای چون تو ایرانی است.

وبگردی
گفتگو با فرد کشمیری به نام سرباز روح الله که در ایران به سفارتخانه‌ها حمله می‌کرد
گفتگو با فرد کشمیری به نام سرباز روح الله که در ایران به سفارتخانه‌ها حمله می‌کرد - خشت خام / نوبت سی و پنجم / گفتگوی حسین دهباشی با سرباز روح الله رضوی
شوخی جنجالی اکبر عبدی با آیت الله علم الهدی
شوخی جنجالی اکبر عبدی با آیت الله علم الهدی - شوخی جنجالی اکبر عبدی با آیت الله علم الهدی هنگام افتتاح سینما در خراسان رضوی
آتش زدن حکم بقایی توسط مشایی در مقابل سفارت انگلیس!!!
آتش زدن حکم بقایی توسط مشایی در مقابل سفارت انگلیس!!! - امروز در اقدامی عجیب و اعتراضی در مقابل سفارت انگلستان مشایی حکم دادگاه بقایی را آتش زد.
تلاش‌ نافرجام نماینده مجلس برای تلفظ موزه لوور
تلاش‌ نافرجام نماینده مجلس برای تلفظ موزه لوور - این نماینده در مجلس ایران هرگز نام موزه لوور را نشنیده است.
فیلم/ لحظه خودکشی شاهزاده سعودی در فرودگاه لندن
فیلم/ لحظه خودکشی شاهزاده سعودی در فرودگاه لندن - بندر بن خالد بن عبدالعزیز شاهزاده سعودی که به اجبار در حال بازگشت به عربستان بود، در فرودگاه لندن دست به خودکشی زد. این شاهزاده به نشانه اعتراض، خود را از طبقه بالای فرودگاه به پایین پرت کرد. هنوز جزئیات دقیقی از وضعیت وی در دست نیست.
رونمایی از تندیس آیت‌الله هاشمی رفسنجانی
رونمایی از تندیس آیت‌الله هاشمی رفسنجانی - مراسم رونمایی از تندیس آیت‌الله اکبر هاشمی رفسنجانی رئیس فقید مجمع تشخیص مصلحت نظام دوشنبه شب با حضور خانواده ایشان و محمدرضا نجفی شهردار تهران در محل موزه مشاهیر برج میلاد تهران برگزار شد.
درگیری یک طلبه با رئیس سازمان مدیریت بحران
درگیری یک طلبه با رئیس سازمان مدیریت بحران - در فیلمی که در فضای مجازی منتشر شده است، این گونه به نظر می رسد که اسماعیل نجار رئیس سازمان مدیریت بحران با اسکورت چند ماشین شاسی بلند وارد محدوده خاکی جلوی یادمان شلمچه شده است که ورود به این منطقه برای خودروها ممنوع است. این موضوع موجب اعتراض طلبه حاضر در یادمان شد.
واکنش شقایق دهقان نسبت به ازدواج دوم بهاره رهنما
واکنش شقایق دهقان نسبت به ازدواج دوم بهاره رهنما - ویدیو واکنش شقایق دهقان نسبت به ازدواج دوم بهاره رهنما
کره شمالی و دلواپسان ایران
کره شمالی و دلواپسان ایران - حسین شریعتمداری در یادداشتی که مرداد ماه در این باره نوشت ضمن تمجید از کره شمالی به مناقشه آن کشور با آمریکاو درخواست ترامپ برای مذاکره اشاره کرد و نوشت: «کره‌شمالی به درخواست آمریکا برای مذاکره نیز پاسخ مثبت نداد و برنامه‌های هسته‌ای و موشکی خود را غیرقابل مذاکره اعلام کرد. با جرأت می‌توان گفت که کره‌شمالی در این زمینه از مذاکرات بی‌نتیجه و فاجعه‌آمیز ایران با آمریکا الگو گرفته و از این روی حاضر نشده…
فیلم | پوشش کتایون ریاحی در «دورهمی» که مانع از پخش برنامه شد
فیلم | پوشش کتایون ریاحی در «دورهمی» که مانع از پخش برنامه شد - فیلم - در حالی که قرار بود شب گذشته برنامه «دورهمی» ویژه روز زن با حضور کتایون ریاحی و حامد همایون پخش شود، پس از 30 دقیقه تاخیر یکی از برنامه های گذشته «دورهمی» بازپخش شد. اتفاق عجیبی که کتایون ریاحی را در ساعت دو بامداد جمعه به واکنش واداشت. او نوشت اگر قسمت مربوط به حضورش در این برنامه در ساعتی غیر از ساعت معمولِ پخش، روی آنتن برود از سازندگان «دورهمی» شکایت می کند.
فیلم حمله به  سفات ایران در لندن به روش خودسرها!
فیلم حمله به سفات ایران در لندن به روش خودسرها! - سفیر ایران جزئیات جدیدی از حمله به سفارت ایران در لندن را منتشر کرد.متعرضان فقط روی بالكن بيرونی ساختمان سفارت بوده و در محاصره پليس هستند. همكاران همه در داخل سفارت در آرامش و امنيت هستند.
رقصیدن دختران مقابل نجفی در مراسم روز زن!
رقصیدن دختران مقابل نجفی در مراسم روز زن! - در همایش بانوان شاغل در شهرداری تهران چند دختر روی سن رفته و مقابل شهردار تهران شروع به رقصیدن می کنند و نجفی آبه دنبال تشویقش گفت: معتقد به سهمیه بندی جنسیتی نیستم.
بزرگترین زمین‌خواری کشور / فروش ارزشمندترين زمين‌های ايران توسط دولت روحانی
بزرگترین زمین‌خواری کشور / فروش ارزشمندترين زمين‌های ايران توسط دولت روحانی - هفتم بهمن سال جاری بود كه محمد سعیدی‌کیا، رئيس بنياد مستضعفان و جانبازان، در گفت‌وگو با ايلنا اعلام كرد: دولت حدود ۳۵ میلیون مترمربع (سه‌هزار‌و ٥٠٠ هكتار) از اراضی حاشيه بزرگراه تهران-شمال را به بنیاد واگذار خواهد كرد كه منابع مالي موردنياز براي تكميل اين پروژه در اختيار بنياد مستضعفان قرار گيرد.
گزارشی عجیب و کودکانه در اخبار سراسری
گزارشی عجیب و کودکانه در اخبار سراسری - این ویدیو که به سبکی عجیب و با جلوه های ویژه نه چندان حرفه ای تدوین شده است در شبکه های اجتماعی مورد توجه قرار گرفت.
گلشیفته فراهانی در سزار 2018
گلشیفته فراهانی در سزار 2018 - مراسم چهل و دومین دوره جوایز سزار ۲۴ فوریه (۶ اسفندماه) برگزار شد. گلشیفته فراهانی از جمله چهره هایی بود که در مراسم سزار 2018 حضور یافته بود.
جنجال زندگی اشرافی امام جمعه ایلام و تهدید منتقدان در نماز جمعه
جنجال زندگی اشرافی امام جمعه ایلام و تهدید منتقدان در نماز جمعه - «از بچه‌بازي‌هايتان دست برداريد»، «اهانت به جايگاه نماز جمعه، اهانت به رهبري و قابل پيگيري است» و «توصيه مي‌کنم به اين جايگاه که مين‌گذاري است، نزديک نشويد و چنانچه نزديک شويد، با مين به هلاکت خواهيد رسيد!»همه اين اعتراضات از اين جهت است که جرياني در استان ايلام نسبت به آنچه زندگي اشرافي اين امام جمعه ناميده، معترض شده است.
پسر امام جمعه ایلام درباره پرادوسواری پدرش چه گفت؟
پسر امام جمعه ایلام درباره پرادوسواری پدرش چه گفت؟ - در چند روز اخیر انتشار عکسی از امام جمعه ایلام در کنار پرادو، انتقاداتی را در فضای مجازی برانگیخته است. در کنار این انتقادات برخی عکس های صفحه اینستاگرام پسر امام جمعه ایلام؛هادی لطفی هم بر شدت این انتقادات افزوده است.
نکاتی در مورد بازاریابی الکترونیکی
تحقیقات ثابت کرده است که مشتریان هر روز بیشتر از قبل به ارزش بازاریابی الکترونیکی پی برده وحتی این روش را به دیگر روش های بازاریابی ترجیح می دهند راهکارهای مناسب برای آنکه مشتریان پیام های الکترونیکی شما را بخوانند.