جمعه ۴ اسفند ۱۳۹۶ / Friday, 23 February, 2018

پشت پرده چه کسی پنهان بود


پشت پرده چه کسی پنهان بود
● نگاهی به فیلم «والاس و گرومیت: نفرین خرگوش نما»
انیمیشن «والاس و گرومیت: نفرین خرگوش نما» اثر شركت دریم وركز را نیك پارك و استیو باكس مشتركاً كارگردانی كرده اند.والاس و گرومیت پیش از اینكه راهی پرده سینما شوند شخصیت هایی محبوب و شناخته شده بودند. این محبوبیت حاصل سه فیلم كوتاه به كارگردانی نیك پارك بود.دلایل زیادی برای دوست داشتن والاس، شخصیت اول این انیمیشن با آن لب های همیشه خندان و دهان شبیه سوسیس و سگ وفادارش، گرومیت وجود دارد. اول از همه اینكه آنها از هر جهت خنده دارند از جنبه فرهیخته و چشم و گوش باز والاس گرفته تا تقلیدهای مضحك، آب زیركاهی و رندی و اهانت های پرایهام سایر اهالی دهكده.
ثانیاً اتفاقات خنده دار و بی شیله پیله ای كه برایشان می افتد همیشه هیجان انگیز است و ثالثاً دنیای والاس و گرومیت دنیایی زنده تر، گویاتر و دوست داشتنی تر از زندگی واقعی بازیگرانی است كه در لوكیشن های واقعی، فیلم بازی می كنند.
تا یادم نرفته بگویم انیمیشن والاس و گرومیت تك فریمی است به این معنا كه كاراكترها كار خودشان را می كنند و تمام آنچه در صحنه وجود دارد واقعی به نظر می رسد. همه چیز این سبك جلوی دوربین اتفاق می افتد، درست مثل فیلم های زنده.
در این شیوه كاراكترها می توانند خودی نشان داده و احساساتشان را بروز بدهند. شخصیت های این انیمیشن كاراكترهایی فراموش ناشدنی و محوناپذیرند و این خود یكی از دلایل جذاب بودن اثر برای تماشاگران است. والاس و سگ وفادارش گرومیت در این انیمیشن ماجراجویانه با رازی مبهم روبه رویند.
جریان از این قرار است كه یك نفر در باغ ها و باغچه های دهكده دست به خرابكاری زده و این مسئله تهدیدی جدی برای رشد محصولات كشاورزی اهالی دهكده محسوب می شود. در همسایگی این دو، موجودی مشكوك زندگی می كند. با این حال والاس و گرومیت توجهی به این مسئله ندارند و خود را برای جشن و مسابقه سالانه سبزی ها آماده می كنند.
كسب و كار اهالی دهكده در اوج رونق و شكوفایی است تا اینكه والاس و گرومیت متوجه رفت و آمدهای مشكوك در دهكده می شوند و رد پای خرگوش ها را در مزرعه شان پیدا می كنند. این دو كه هنوز درگیر حل معمای خرگوش ها هستند ناگهان با هجوم هیولایی عظیم و شكمو به دهكده مواجه می شوند. هیولا شبانه به مزارع حمله كرده و محصولات كشاورزی را بی رحمانه غارت می كند. لیدی تانینگتن (هلنا بوهم كارتر) كه مسئول برگزاری مراسم است تمام تلاشش را برای پیدا كردن و دستگیری هیولا به كار می برد تا هم باقی مزارع از هجوم او در امان بمانند و هم اینكه مسابقه در تاریخ مقرر برگزار شود. در جریان این بگیر و ببندها ویكتور كوراتمن كه یكی از اهالی بانفوذ دهكده است از حمله هیولا نهایت استفاده را برده و سعی دارد خود را به عنوان یكی از اهالی پرنفوذ دهكده معرفی كند و از این راه منافعی به جیب بزند. البته ویكتور به غیر از این هدف مهمتری نیز دارد: ازدواج با لیدی تانینگتن.
لیدی اما از همه جا بی خبر است و تنها هدفش دستگیری هیولا است. در واقع این ازدواج نباید به دلایلی انجام بگیرد چرا كه عواقبش برای اهالی دهكده چندان خوش یمن نیست. اینجاست كه دو قهرمان دوست داشتنی داستان وارد معركه شده و هدایت حوادث فیلم را در دست می گیرند.
والاس و گرومیت: نفرین خرگوش نما، نخستین فیلم بلند سینمایی و به عبارتی بهترین اثر از این انیمیشن محبوب به حساب می آید. نخستین بخش از این مجموعه در سال ۱۹۸۹ با نام A Grand day out ساخته شد.اما اثر مستقل والاس و گرومیت كه هزینه ساخت آن به تهیه كنندگی شركت دریم وركز مبلغی معادل ۳۰ میلیون دلار بوده بهترین و زیباترین داستان عاشقانه انسان و سگ است كه تاكنون روایت شده است.نفرین خرگوش نما نخستین فیلم ترسناك با پس زمینه گیاه و گیاهخواری است كه تاكنون ساخته شده و می توان آن را با آثار قدیمی فرانك اشتین و افسانه مرد گرگ نما البته از دید كودكان مقایسه كرد.
اصل داستان فیلم بر اساس فیلمنامه ای از مارك برتون و باب بیكر حول این محور می چرخد كه قهرمانان داستان با آفت های ویرانگری كه سرمایه و درآمدشان را با خطر مواجه كرده است باید بجنگند. در این بین خرگوش ها به مشكل اصلی دهكده بدل شده اند. وقایع داستان در ایالت لنكشایر انگلستان و در دهه ۵۰ میلادی با خانه هایی پشت سر هم، باغچه های كرت بندی شده برای كاشت سبزی و دیسیپلین اجتماعی خشك و سختگیرانه می گذرد.
در سه اثر قبلی این انیمیشن كه هر سه نامزد دریافت جایزه اسكار شدند و دو جایزه را نیز تصاحب كردند، والاس و گرومیت به كره ما سفر می كنند (البته در جست جوی پنیر) و از یك دزد شرور جواهرات كه یك پنگوئن است اتاقی اجاره می كنند. والاس ماشین های زیادی اختراع می كند كه نمونه اش یك سگ اتوماتیك و شبه روبات است.

مایكل فیلیپس
ترجمه: مینا ساجدی نیا

منبع : روزنامه شرق

مطالب مرتبط

یک شام عروسی پر دردسر ، اما لذت بخش


یک شام عروسی پر دردسر ، اما لذت بخش
● ( نگاهی به فیلم شام عروسی‌)
یك دختر جوان دانشجو به استاد دانشگاهش كه او نیز جوان و تحصیل كرده است و هر دو از خانواده‌‏های مرفه هستند دل می‌‏بندد و پس از مدتی كوتاه با مشورت خانواده‌‏هایشان قرار ازدواج و انجام مراسم عروسی را می‌‏گذارند، غافل از این كه پدر هر دو خانواده اینك در مرز ورشكستگی قرار دارند و ...
این متن خلاصه ای از قصه شام عروسی تازه ترین فیلم ابراهیم وحید زاده است كه از اواسط تیرماه در سینماهای تهران و شهرستان‌‏ها اكران شده است.
كاراكتر" امین حیایی" در نقش مهندس باهر و نیكی كریمی در نقش همسر او از نكات جالب و دیدنی این فیلم سراسر مفرح و شاد به شمار می‌‏رود.
حیایی در این فیلم در نقش مردی ۵۰ ساله آقای باهر ظاهر شده كه به خاطر ترس از همسر پولدارش كه كارخانه پدری خود را به ارث برده و باهر دور از چشم همسرش درآمدهایش از این كارخانه را به خاطر ندانم كارهایش به باد داده و در حال ورشكستگی است مجبور به حرف شنوی از اوست اینكه كه دخترشان در آستانه ازدواج قرار دارد باهر در تلاش است تا با ورود یك داماد پولدار بخش هایی از ضرر و زیان هایش را جبران نماید اما ...
لحظات طنزی كه در موقعیت های متفاوت و با بازی بسیار تحسین برانگیز امین حیایی در فیلم ایجاد می شود تماشاچی را به خنده های طولانی وا می دارد سكانس هایی هم چون ورود تمسخر آمیز مهندس باهر و همسرش به خانه آقای سمبل زاده پدر داماد آینده شان چسباندن آدامس به ته كفش كه ماجراهای دیگری هم چون سرفه های پی در پی باهر را به همراه دارد جر خوردن شلوار مهندس باهر و در ادامه آن آویزان شدن از طنابی كه به پشت بام ساختمان متصل است و باهر با گرفتن ‌‏آن با حالت پریشانی به این سو و آن سو معلق می شود و همچنین پشت سر گذاشتن این اتفاقات و ورود مجدد به خانه آقای سمبل زاده و لگدی كه ناخواسته به گربه اشرافی خانواده یعنی ملوس می زند و به دنبال چاره ای برای درمان آن می گردد.
همچنین سكانس خوردن قرص‌‏های اكس كه به جای قرص سر درد نوش جان می‌‏كند و در پی آن سوار شدن به اتومبیل و توهم زایی باهر و انجام حركاتی كه تماشاچی را به قهقه وا می دارد و در ادامه تصادفش با یك اتومبیل دیگر كه تازه پس از پیاده شدن متوجه می شود راننده اتومبیل كسی نیست جز محمد رضا گلزار كه در نقش خودش در این فیلم بازی كرده است كه البته انجام حركات موزون باهر در این سكانس دیدنی ترین بخش فیلم است.
نیكی كریكی میز كه نقش همسر باهر را بازی می كند به دنبال اجرای وصیت آقاجون - پدر متوفی اش است كه قبل از مرگش اعلام كرده در مراسم ازدواج نوه اش حتما باید از خواننده زنی كه در مراسم ازدواج فرزند یكی از دوستانش آواز خوانده است استفاده كنند اما آن زن اینك به خارج از كشور مهاجرت كرده و این گونه است كه پافشاری خانم باهر راه به جایی نمی برد و در نهایت با مشكلاتی كه سر راهشان قرار می گیرد مجبور می شوند مراسم ازدواج را در خانه خودشان برگزار نمایند.
"مارال فرجاد" در اولین حضورش جلوی دوربین سینما در نقش دختر خانواده باهر توانست در كنار بازیگران حرفه ای گلیم خود را به خوبی از آب درآورد .
وی با به كارگیری از راهنمایی های كارگردان و قطعا با استفاده از تجربیات بازیگرانی هم چون" امین حیایی"،" نیكی كریمی" و حتی شاید "سیروس ابراهیم زاده" توانسته لحظات متناسبی را كه برای او در فیلم گنجانده شده است به خوبی اجرا نماید و نشان دهد از عهده این نقش در حد توان بر می اید خصوصا در لحظاتی كه باید احساسات به خرج دهد كه موفقیت خود را در این سكانس ها به خوبی بروز داده است.
"پویا امینی" نیز كه بیشتر در مجموعه های تلویزیونی دیده شده است تقریبا موفق عمل كرده هر چند شاید می توانست باتجاربی كه قبلا كسب كرده بود بهتر از این باشد.
"سیروس ابراهیم زاده " نیز كه این تجربه، چندمین همكاری او با" وحید زاده" و حتی" امین حیایی" محسوب می شود دیگر به یك نقش مكمل مناسب در فیلم ها بدل شده است و پشتكار او در ایفای این گونه نقش ها مثال زدنی است ؛ او تمام توان خود را برای هر چه بهتر از آب درآمدن نقش های محوله به كار می گیرد و معمولا در انجام این امر موفق و سربلند بوده است.
"محمد رضا هدایتی" نیز كه مهارت فراوانی در استفاده از صداهای خاص دارد در این فیلم نیز در نقش آقای خلج كه برگزار كننده مراسم عروسی است با آن لهجه شیرین و دوست داشتنی نیمه اسپانیولی نیمه فارسی اش تماشاچی را به قهقه وا می دارد ولحظات خوشی را برای سمینارها به همراه می‌‏آورد.
محمد رضا گلزار هم در نقش خودش هر چند در دقایقی كوتاه قابل قبول ظاهر شده و توجه بسیاری از علاقه مندانش را بر می انگیزد و حتی حضورش در آن سكانس تعدادی از تماشاچیان را شوكه می‌‏كند.
وحید زاده در این فیلم به سراغ فیلم های تاریخ سینما رفته و با بهره گرفتن از شوخی با سكانس های برگزیده فیلم هایی نظیر اسپارتاكوس، ماتریكس، موسیقی تایتانیك و بالاتر از خطر ، داش آكل، گاو و خصوصا بازسازی سكانس فوق العاده ای از آژانس شیشه ای نگاهی نو به سینما را ارائه كرده است حتی در بخشی از فیلم سراغ محمد علی فردین رفته و او را به رستورانی مجلل برده تا همچون فیلم گنج قارون دیزی مورد علاقه اش را نوش جان كند.
به هر حال با فروش نسبتا خوب روزهای آغازین این فیلم در سینماهای تهران ، به نظر می رسد سینمای ایران تابستان دلچسبی را برای علاقمندانش به همراه خواهد داشت و شاید پس از آتش بس كه ركورد شكن فروش بهاره سینماها بوده، اینك نوبت شام عروسی باشد ، كه با آغاز حیرت آورش تابستان پر رونقی را نوید می دهد.


وبگردی
ممنوعیت پروازهای «هواپیمایی آسمان» در اروپا
ممنوعیت پروازهای «هواپیمایی آسمان» در اروپا - پرواز تمام هواپیماهای «آسمان» در اروپا ممنوع است
استحاله! / بررسی نامه احمدی‌نژاد به رهبری
استحاله! / بررسی نامه احمدی‌نژاد به رهبری - دگرديسي‌هاي فراواني در ايران صورت گرفته‌است؛ اصولگرايان اصلاح‌طلب شده‌اند، تحول‌طلبان محافظه‌كار شده‌اند، مسئولان پاسخ ناكارآمدي‌هاي خود را از مردم مي‌خواهند و در تازه‌ترين نوع اين استحاله‌ها فردي كه بسياري مدعي هستند او برآمده از مهندسي انتخابات است با ارسال نامه به رهبرمعظم انقلاب درخواست برگزاري انتخاباتي آزاد، زودهنگام و به دور از مهندسي كرده‌است! محموداحمدي‌نژاد همان پديده خانمان براندازي كه براي…
مصاحبه دختری که با ریش به «آزادی» رفت با یورونیوز
مصاحبه دختری که با ریش به «آزادی» رفت با یورونیوز - فیلم - زهرا خوش نواز در گفتوگو با یورونیوز از مراحلی که برای آماده سازی ظاهرش طی کرد تا با چهره‌ای متفاوت وارد استادیوم شود گفت. او می‌گوید: «زمانی که از تونل گذر کردم و وارد ورزشگاه شدم و چشمانم به چمن ورزشگاه افتاد گریه‌ام گرفت.»
بار دیگر زیر گرفتن ماموران پلیس با ماشین سواری توسط دراویش
بار دیگر زیر گرفتن ماموران پلیس با ماشین سواری توسط دراویش - باز هم زیر گرفتن ماموران امنیتی و نیروی انتظامی توسط یک ماشین دیگر سواری توسط اراذل خیابان گلستان هفتم
حمله با اتوبوس به مأموران پلیس در پاسداران
حمله با اتوبوس به مأموران پلیس در پاسداران - کی از دراویش گنابادی با اتوبوس به مردم و مأموران پلیس در خیابان پاسداران تهران / گفته میشود تعداد شهدای ناجا در حمله آشوبگران فرقه ضاله گنابادی و حامیان نورعلی تابنده به ۴ تن رسیده است.
لحظه مواجهه وزیر راه با خانواده قربانیان سانحه هواپیمای
لحظه مواجهه وزیر راه با خانواده قربانیان سانحه هواپیمای - به دنبال سقوط هواپیمای تهران-یاسوج ویدیو لحظه مواجه خانواده های جانباختگان را با وزیر مشاهده می کنید.
حمله با چاقو به یک راننده سر پارک خودرو
حمله با چاقو به یک راننده سر پارک خودرو - تصاویری دردناک از حمله مرد موتور سوار با چاقو به یک مرد راننده در حضور همسر و فرزندش در شهرستان داراب استان فارس را در ویدئوی زیر می بینید. به نظر میرسد این اتفاق در پی جرو بحثی بر سر پارک کردن وسایل نقلیه روی داده است!
اگر «عدم رویارویی با حریفان اسرائیلی» آرمان ماست چرا پنهانی و دزدکی؟
اگر «عدم رویارویی با حریفان اسرائیلی» آرمان ماست چرا پنهانی و دزدکی؟ - آنچه مشخص است جمهوری اسلامی ایران باید تصمیم مشخص و درستی درباره سیاست عدم رویارویی با ورزشکاران رژیم صهیونیستی بگیرد. دیگر نمی‌توان با این روش تعقیب و گریزی با این مسئله برخورد کرد. دیگر نمی‌توان ورزشکاران را از مقابله با کشتی‌گیران اسرائیلی باز داشت و در برابر رسانه‌های جهانی گفت به خاطر مصدومیت در میدان حاضر نمی‌شویم و در داخل جشن بگیریم که ما عزت‌مان را حفظ کردیم و...
بدل ایرانی آنجلینا جولی رونمایی شد !
بدل ایرانی آنجلینا جولی رونمایی شد ! - شب گذشته مراسم اکران فیلم بلوک 9 خروجی 2 به کارگردانی علیرضا امینی و تهیه کنندگی محمدرضا شریفی نیا و نیز فیلم شاخ کرگدن در پردیس سینمایی ملت برگزار گردید.
اظهارات جنجالی احمدی نژاد در مقابل دادگاه
اظهارات جنجالی احمدی نژاد در مقابل دادگاه - سخنرانی پرحاشیه احمدی نژاد در مقابل دادگاه بقایی
    «ساخت چین»هایی، متفاوت با تصور ما!
    نکته جالب و خلاف تصور ما آن است که برندهای موفق لوازم خانگی در چین تماما آن چیزهایی که با عنوان