چهارشنبه ۲۸ شهریور ۱۳۹۷ / Wednesday, 19 September, 2018

پشت پرده چه کسی پنهان بود


پشت پرده چه کسی پنهان بود
● نگاهی به فیلم «والاس و گرومیت: نفرین خرگوش نما»
انیمیشن «والاس و گرومیت: نفرین خرگوش نما» اثر شركت دریم وركز را نیك پارك و استیو باكس مشتركاً كارگردانی كرده اند.والاس و گرومیت پیش از اینكه راهی پرده سینما شوند شخصیت هایی محبوب و شناخته شده بودند. این محبوبیت حاصل سه فیلم كوتاه به كارگردانی نیك پارك بود.دلایل زیادی برای دوست داشتن والاس، شخصیت اول این انیمیشن با آن لب های همیشه خندان و دهان شبیه سوسیس و سگ وفادارش، گرومیت وجود دارد. اول از همه اینكه آنها از هر جهت خنده دارند از جنبه فرهیخته و چشم و گوش باز والاس گرفته تا تقلیدهای مضحك، آب زیركاهی و رندی و اهانت های پرایهام سایر اهالی دهكده.
ثانیاً اتفاقات خنده دار و بی شیله پیله ای كه برایشان می افتد همیشه هیجان انگیز است و ثالثاً دنیای والاس و گرومیت دنیایی زنده تر، گویاتر و دوست داشتنی تر از زندگی واقعی بازیگرانی است كه در لوكیشن های واقعی، فیلم بازی می كنند.
تا یادم نرفته بگویم انیمیشن والاس و گرومیت تك فریمی است به این معنا كه كاراكترها كار خودشان را می كنند و تمام آنچه در صحنه وجود دارد واقعی به نظر می رسد. همه چیز این سبك جلوی دوربین اتفاق می افتد، درست مثل فیلم های زنده.
در این شیوه كاراكترها می توانند خودی نشان داده و احساساتشان را بروز بدهند. شخصیت های این انیمیشن كاراكترهایی فراموش ناشدنی و محوناپذیرند و این خود یكی از دلایل جذاب بودن اثر برای تماشاگران است. والاس و سگ وفادارش گرومیت در این انیمیشن ماجراجویانه با رازی مبهم روبه رویند.
جریان از این قرار است كه یك نفر در باغ ها و باغچه های دهكده دست به خرابكاری زده و این مسئله تهدیدی جدی برای رشد محصولات كشاورزی اهالی دهكده محسوب می شود. در همسایگی این دو، موجودی مشكوك زندگی می كند. با این حال والاس و گرومیت توجهی به این مسئله ندارند و خود را برای جشن و مسابقه سالانه سبزی ها آماده می كنند.
كسب و كار اهالی دهكده در اوج رونق و شكوفایی است تا اینكه والاس و گرومیت متوجه رفت و آمدهای مشكوك در دهكده می شوند و رد پای خرگوش ها را در مزرعه شان پیدا می كنند. این دو كه هنوز درگیر حل معمای خرگوش ها هستند ناگهان با هجوم هیولایی عظیم و شكمو به دهكده مواجه می شوند. هیولا شبانه به مزارع حمله كرده و محصولات كشاورزی را بی رحمانه غارت می كند. لیدی تانینگتن (هلنا بوهم كارتر) كه مسئول برگزاری مراسم است تمام تلاشش را برای پیدا كردن و دستگیری هیولا به كار می برد تا هم باقی مزارع از هجوم او در امان بمانند و هم اینكه مسابقه در تاریخ مقرر برگزار شود. در جریان این بگیر و ببندها ویكتور كوراتمن كه یكی از اهالی بانفوذ دهكده است از حمله هیولا نهایت استفاده را برده و سعی دارد خود را به عنوان یكی از اهالی پرنفوذ دهكده معرفی كند و از این راه منافعی به جیب بزند. البته ویكتور به غیر از این هدف مهمتری نیز دارد: ازدواج با لیدی تانینگتن.
لیدی اما از همه جا بی خبر است و تنها هدفش دستگیری هیولا است. در واقع این ازدواج نباید به دلایلی انجام بگیرد چرا كه عواقبش برای اهالی دهكده چندان خوش یمن نیست. اینجاست كه دو قهرمان دوست داشتنی داستان وارد معركه شده و هدایت حوادث فیلم را در دست می گیرند.
والاس و گرومیت: نفرین خرگوش نما، نخستین فیلم بلند سینمایی و به عبارتی بهترین اثر از این انیمیشن محبوب به حساب می آید. نخستین بخش از این مجموعه در سال ۱۹۸۹ با نام A Grand day out ساخته شد.اما اثر مستقل والاس و گرومیت كه هزینه ساخت آن به تهیه كنندگی شركت دریم وركز مبلغی معادل ۳۰ میلیون دلار بوده بهترین و زیباترین داستان عاشقانه انسان و سگ است كه تاكنون روایت شده است.نفرین خرگوش نما نخستین فیلم ترسناك با پس زمینه گیاه و گیاهخواری است كه تاكنون ساخته شده و می توان آن را با آثار قدیمی فرانك اشتین و افسانه مرد گرگ نما البته از دید كودكان مقایسه كرد.
اصل داستان فیلم بر اساس فیلمنامه ای از مارك برتون و باب بیكر حول این محور می چرخد كه قهرمانان داستان با آفت های ویرانگری كه سرمایه و درآمدشان را با خطر مواجه كرده است باید بجنگند. در این بین خرگوش ها به مشكل اصلی دهكده بدل شده اند. وقایع داستان در ایالت لنكشایر انگلستان و در دهه ۵۰ میلادی با خانه هایی پشت سر هم، باغچه های كرت بندی شده برای كاشت سبزی و دیسیپلین اجتماعی خشك و سختگیرانه می گذرد.
در سه اثر قبلی این انیمیشن كه هر سه نامزد دریافت جایزه اسكار شدند و دو جایزه را نیز تصاحب كردند، والاس و گرومیت به كره ما سفر می كنند (البته در جست جوی پنیر) و از یك دزد شرور جواهرات كه یك پنگوئن است اتاقی اجاره می كنند. والاس ماشین های زیادی اختراع می كند كه نمونه اش یك سگ اتوماتیك و شبه روبات است.

مایكل فیلیپس
ترجمه: مینا ساجدی نیا

منبع : روزنامه شرق

مطالب مرتبط

مصطفی Mustafa

مصطفی  Mustafa
▪ نویسنده و کارگردان: جان دوندار.
▪ موسیقی: گوران برگوویچ.
▪ مدیر فیلمبرداری: جاندان مورات ئوزجان.
▪ تدوین: آندرئاس ترسکه.
▪ طراح صحنه: یوسف آکچورا.
▪ بازیگران: یتکین دیکینجیلی لر[آتاتورک-فقط صدا]، بیهان ساران[زیبده خانم-فقط صدا]، عاریف سوی سالان[خبرنگار نشریه تلگراف-فقط صدا]، گوگهان آک یوز-باهادیر یازیجی-بوراک اوناران-ادیز محمدعلی-گورگیس کوندراگیانیس-اونور آیمرگر-الکساندر کورلوسکی[مصطفی کمال در مقاطع مختلف سنی].
▪ ١١٥ دقیقه.
▪ محصول ٢٠٠٨ ترکیه.
▪ ژانر: مستند، تاریخی، زندگی نامه.
زندگی مصطفی کمال، فرزند خانواده ای فقیر که نه فقط توانست زندگی خود را تغییر داده و به مقام ژنرالی ارتش برسد، بلکه به محبوب ترین فرد جمهوری ترکیه تبدیل شده و زندگی میلیون ها انسان را مسیری تازه ببخشد...
● چرا باید دید؟
تا امرز فیلم های مستند و داستانی زیادی درباره آتاتورک ساخته شده و مقاطع مختلفی از زندگی این مرد بزرگ به تصویر کشیده است. اما دهم نوامبر امسال که مصادف با هفتادمین سالمرگ وی بود، دومین فیلم مستند بزرگ -بعد از ساخته تولگا ئورنک به نمایش در آمد که بر خلاف اولی از شب نمایش افتتاحیه آن در کاخ دولما باغچه محل فوت آتاتورک سر و صدای بسیار خلق کرد.
فیلم که با صرف هزینه ای معادل دو میلیون لیر جدید ترک[حدود یک و خرده میلیون یورو] و برابر با بودجه یک فیلم داستانی تولید شده، از دیدگاهی تازه و به گفته سازنده اش دکتر جان دوندار از نگاه مادرش –همان طور که او را مصطفی صدا می زده- و در واقع نگاهی از درون، نزدیک و صمیمانه به زندگی یک رهبر بزرگ انداخته است.
نگاهی که آتاتورک را با وجود زیستن با میلیون ها انسان مردی افسرده و تنها، متمایل به الکل و زن ها و سیگار نشان می دهد. نگاهی منصفانه که بسیاری را به دلیل مخدوش کردن سیمای قدیس گونه ای که از وی ترسیم کرده بودند به خشم آورده است. گویا فراموش کرده اند که مدت هاست هر آنچه سخت و استوار بوده-مقدس!- دود شده و به آسمان رفته است.
آنچه مهم است دستاورد او برای ٧٠ میلیون انسانی است که در منطقه آناطولی زندگی می کنند. این یک مسئله انکار ناپذیر تاریخی است که نه فقط ترک ها آشنایی شان با مدرنیسم را مدیون وی هستند، بلکه ما نیز به طبع الگوبرداری رضاشاه از وی مدیون آتاتورک هستیم. ولی چنین دینی هم نمی تواند مانع از نگاه انتقادی به زندگی شخصی و یا حیات سیاسی اش گردد.
با زولفو لیوانلی نویسنده، سیاستمدار و آوازخوان بزرگ ترک هم صدا می شوم که وجه برجسته انقلابی گری آتاتورک تمامی این ضعف ها-و اعتراض های بیهوده را تحت الشعاع قرار می دهد. او نیز یک انسان است با تمامی قوت ها و ضعف هایش و نباید یکی مانع از دیدن دیگری یا قضاوت نادرست درباره اش گردد. و اینکه زمان انتخاب است، زمان رویارویی با حقیقت زندگی این مرد و شاید همین انتخاب است که برای بسیاری آزاردهنده است.
چون مثلی ترکی می گوید: انتخاب شکنجه است!
اما جدا از این وجوه، فیلم به عنوان یک اثر مستند به دلیل تحقیقات انجام شده و ساختار بسیار حرفه ای آن ارزشمند است و می شود آن را رفیع ترین قله کارنامه جان دوندار دانست.
دکتر جان دوندار متولد ١٩٦١ از نویسندگان، محققان و روزنامه نگاران مشهور ترکیه است که کارنامه پر بار و درخشان در زمینه ساخت فیلم های مستند نیز دارد. دوندار در سال ١٩٨٢ از دانشگاه آنکارا فارغ التحصیل شده و از سال ١٩٧٩ با نشریات معتبری چون حریت، نوکتا[نقطه]، سوز[حرف] و تمپو همکاری کرده است. وی در سال ١٩٨٦ موفق شد رشته روزنامه نگاری را در دانشکده روزنامه نگاری لندن به اتمام رسانده و دو سال بعد از دانشگاه خاورمیانه در رشته علوم سیاسی درجه فوق لیسانس دریافت و دو سال بعد در همین رشته دکترا اخذ کند. دوندار از سال ١٩٨٨ با رادیو تلویزیون دولتی ترکیه شروع به همکاری کرد.
وی تاکنون با روزنامه مشهور و معتبر زیادی به شکل مرتب و روزانه همکاری کرده و از سال ٢٠٠١ تاکنون به صورت اختصاصی برای روزنامه ملیت می نویسد. اولین تجربه فیلمسازی وی مستند ١٠ قسمتی دمیرکیرات(١٩٩١) نام داشت و با مستندهای جنجالی چون ساری زیبک، ١٢ مارچ، انستیتوهای روستایی و فنرباغچه دنبال شد. مستند ٤ قسمتی ناظیم حیکمت(٢٠٠٢) که پخش گسترده جهانی نیز یافت به گسترش شهرت بین المللی وی کمک بسیار کرد. وی تا قبل از مستند بلند مصطفی درباره سیاستمداران معاصر دیگر ترک مانند بولنت اجویت نیز فیلم ساخته و مستند انسان قبل از هر چیز! درباره حقوق بشر در ترکیه او نیز سر و صدای زیادی به پا کرده است.
اکثریت آثار وی به شکل کتاب نیز منتشر شده و بالغ بر ٢٠ جلد بوده و تا امروز برای کارهای متنوع خود جوایز متعدد و معتبری نیز دریافت کرده است.

وبگردی
حال فعلی ! یا ناتوانی در تشخیص حال قبلی
حال فعلی ! یا ناتوانی در تشخیص حال قبلی - حمید رسایی عضو جبهه پایداری در صفحه شخصی خود در شبکه توییتر نسبت به اهانت زشت امیر تتلو به امام حسین (ع) و 72 تن از یاران باوفایش واکنش تندی نشان داد.
اولین تصاویر و جزئیات از تصادف مرگبار در جاده تهران-کرمان
اولین تصاویر و جزئیات از تصادف مرگبار در جاده تهران-کرمان - اتوبوس تهران -کرمان در کیلومتر ۴۰ آزاد راه کاشان به نطنز، ورودی بادرود براثر بی احتیاطی و احتمالا خواب آلودگی راننده پس از برخورد با پشت کامیون حامل سوخت واژگون شده و در لاین مخالف دچار آتش سوزی شد...
ویدئو/ وحشت پزشکان از تولد نوزاد تک چشم در اندونزی (۱۶+)
ویدئو/ وحشت پزشکان از تولد نوزاد تک چشم در اندونزی (۱۶+) - پزشکان هنگامی که یک نوزاد دختر اندونزیایی را در یکی از بیمارستان های این کشور به دنیا آوردند بسیار وحشت زده شدند. نوزاد تازه متولد شده با یک چشم بزرگ روی پیشانی اش متولد شد و پس از هفت ساعت درگذشت.
بازنشر نامه استاد به امیر تتلو! / معیار تشخیص حق از باطل گشته ای !
بازنشر نامه استاد به امیر تتلو! / معیار تشخیص حق از باطل گشته ای ! - فردی به نام علی‌اکبر رائفی‌پور كه رسانه‌‌های اصولگرا از او به عنوان «استاد، محقق و پژوهشگر» یاد می‌كنند! در تاریخ 29 اردیبهشت 96 (در كوران انتخابات ریاست‌جمهوری) در نامه‌ای سرگشاده به امیرحسین مقصودلو (تتلو) نوشت: «امیر جان بخوان، تو باید بخوانی، عیبی ندارد! سرت را بالا بگیر و خدا را شکر کن که به واسطه تو این همه نفاق را آشکار کرد! دلت محکم باشد پهلوان! تو فقط بخوان، بخوان
جنجال احمد خمینی در VIP عزاداری حسینی
جنجال احمد خمینی در VIP عزاداری حسینی - انتشار عکس‌های نشستن احمد خمینی زیر کولر در بخش وی‌آی‌پی هیات که پوششی شیشه‌ای دارد و از سینه‌زنان جداست، پس از توضیح او که گفت آن جایگاه مربوط به «روحانیون درجه یک و دو قم» است و «اون بالا معممین میشینن که لباسشون چون زیاده باعث گرمازدگی نشه»، با واکنش‌های تندتری هم همراه بود.
واکنش جالب رهبری به روبوسی کیارستمی با داور خانم جشنواره کن!
واکنش جالب رهبری به روبوسی کیارستمی با داور خانم جشنواره کن! - واکنش جالب مقام معظم رهبری به روبوسی کیارستمی با خانم داور جشنواره کن از زبان عزت الله ضرغامی
لحظه هولناک در چاه انداختن دختر بچه توسط پسرعمویش
لحظه هولناک در چاه انداختن دختر بچه توسط پسرعمویش - این فیلم که توسط دوربین های امنیتی گرفته شده لحظه به چاه انداختن دختر 5 ساله ای در اصفهان توسط پسر بچه ای کوچک را به تصویر کشیده است.
آشنایی با لامبورگینی! کاملا ایرانی
آشنایی با لامبورگینی! کاملا ایرانی - جوان خوش ذوق ایرانی لامبورگینی! تماما ایرانی را طراحی و تولید کرده است.
سلطان سکه
سلطان سکه - اولین جلسه دادگاه "وحید مظلومین" معروف به سلطان سکه به همراه ۱۴ نفر از همدستانش امروز در شعبه دو دادگاه ویژه مفاسد اقتصادی به ریاست قاضی زرگر و به صورت علنی برگزار شد.
ریحانه یا لیلا؟! / حاشیه سازی ریحانه پارسا بازیگر سریال پدر
ریحانه یا لیلا؟! / حاشیه سازی ریحانه پارسا بازیگر سریال پدر - با وجود اینکه چند روزی است سریال پر حاشیه "پدر" به پایان رسیده است، اما انتشار تصاویر ریحانه پارسا بازیگر نقش اول زن این سریال جنجال تازه‌ای به پا کرده است. این جنجال در حالی ایجاد شده که سازندگان سریال "پدر" به دنبال تولید فصل دوم آن هستند.
لیلای سریال "پدر" مدل شد / عکس‌ها
لیلای سریال "پدر" مدل شد / عکس‌ها - ریحانه پارسا، بازیگر نقش لیلا در سریال "پدر" فعالیت خودش را به عنوان مدل تبلیغاتی آغاز کرد. این بازیگر متولد سال 1377 است.
درگیری بازیکنان ایران و عربستان در مسابقه هندبال
درگیری بازیکنان ایران و عربستان در مسابقه هندبال - در این فیلم درگیری بازیکنان ایران و عربستان در مسابقات هندبال بازی‌های آسیایی جاکارتا را می بینید که این بازی در نهایت منجر به پیروزی ایران و کسب مقام پنجمی کشورمان شد.
فیلم | روایت یک روحانی از هایده و ترانه «علی ای همای رحمت»
فیلم | روایت یک روحانی از هایده و ترانه «علی ای همای رحمت» - فیلم - روایت یک روحانی از هایده و ماجرای خواندن ترانه «علی ای همای رحمت» را در ویدئوی زیر ببینید.