جمعه ۲۳ آذر ۱۳۹۷ / Friday, 14 December, 2018

پشت پرده چه کسی پنهان بود


پشت پرده چه کسی پنهان بود
● نگاهی به فیلم «والاس و گرومیت: نفرین خرگوش نما»
انیمیشن «والاس و گرومیت: نفرین خرگوش نما» اثر شركت دریم وركز را نیك پارك و استیو باكس مشتركاً كارگردانی كرده اند.والاس و گرومیت پیش از اینكه راهی پرده سینما شوند شخصیت هایی محبوب و شناخته شده بودند. این محبوبیت حاصل سه فیلم كوتاه به كارگردانی نیك پارك بود.دلایل زیادی برای دوست داشتن والاس، شخصیت اول این انیمیشن با آن لب های همیشه خندان و دهان شبیه سوسیس و سگ وفادارش، گرومیت وجود دارد. اول از همه اینكه آنها از هر جهت خنده دارند از جنبه فرهیخته و چشم و گوش باز والاس گرفته تا تقلیدهای مضحك، آب زیركاهی و رندی و اهانت های پرایهام سایر اهالی دهكده.
ثانیاً اتفاقات خنده دار و بی شیله پیله ای كه برایشان می افتد همیشه هیجان انگیز است و ثالثاً دنیای والاس و گرومیت دنیایی زنده تر، گویاتر و دوست داشتنی تر از زندگی واقعی بازیگرانی است كه در لوكیشن های واقعی، فیلم بازی می كنند.
تا یادم نرفته بگویم انیمیشن والاس و گرومیت تك فریمی است به این معنا كه كاراكترها كار خودشان را می كنند و تمام آنچه در صحنه وجود دارد واقعی به نظر می رسد. همه چیز این سبك جلوی دوربین اتفاق می افتد، درست مثل فیلم های زنده.
در این شیوه كاراكترها می توانند خودی نشان داده و احساساتشان را بروز بدهند. شخصیت های این انیمیشن كاراكترهایی فراموش ناشدنی و محوناپذیرند و این خود یكی از دلایل جذاب بودن اثر برای تماشاگران است. والاس و سگ وفادارش گرومیت در این انیمیشن ماجراجویانه با رازی مبهم روبه رویند.
جریان از این قرار است كه یك نفر در باغ ها و باغچه های دهكده دست به خرابكاری زده و این مسئله تهدیدی جدی برای رشد محصولات كشاورزی اهالی دهكده محسوب می شود. در همسایگی این دو، موجودی مشكوك زندگی می كند. با این حال والاس و گرومیت توجهی به این مسئله ندارند و خود را برای جشن و مسابقه سالانه سبزی ها آماده می كنند.
كسب و كار اهالی دهكده در اوج رونق و شكوفایی است تا اینكه والاس و گرومیت متوجه رفت و آمدهای مشكوك در دهكده می شوند و رد پای خرگوش ها را در مزرعه شان پیدا می كنند. این دو كه هنوز درگیر حل معمای خرگوش ها هستند ناگهان با هجوم هیولایی عظیم و شكمو به دهكده مواجه می شوند. هیولا شبانه به مزارع حمله كرده و محصولات كشاورزی را بی رحمانه غارت می كند. لیدی تانینگتن (هلنا بوهم كارتر) كه مسئول برگزاری مراسم است تمام تلاشش را برای پیدا كردن و دستگیری هیولا به كار می برد تا هم باقی مزارع از هجوم او در امان بمانند و هم اینكه مسابقه در تاریخ مقرر برگزار شود. در جریان این بگیر و ببندها ویكتور كوراتمن كه یكی از اهالی بانفوذ دهكده است از حمله هیولا نهایت استفاده را برده و سعی دارد خود را به عنوان یكی از اهالی پرنفوذ دهكده معرفی كند و از این راه منافعی به جیب بزند. البته ویكتور به غیر از این هدف مهمتری نیز دارد: ازدواج با لیدی تانینگتن.
لیدی اما از همه جا بی خبر است و تنها هدفش دستگیری هیولا است. در واقع این ازدواج نباید به دلایلی انجام بگیرد چرا كه عواقبش برای اهالی دهكده چندان خوش یمن نیست. اینجاست كه دو قهرمان دوست داشتنی داستان وارد معركه شده و هدایت حوادث فیلم را در دست می گیرند.
والاس و گرومیت: نفرین خرگوش نما، نخستین فیلم بلند سینمایی و به عبارتی بهترین اثر از این انیمیشن محبوب به حساب می آید. نخستین بخش از این مجموعه در سال ۱۹۸۹ با نام A Grand day out ساخته شد.اما اثر مستقل والاس و گرومیت كه هزینه ساخت آن به تهیه كنندگی شركت دریم وركز مبلغی معادل ۳۰ میلیون دلار بوده بهترین و زیباترین داستان عاشقانه انسان و سگ است كه تاكنون روایت شده است.نفرین خرگوش نما نخستین فیلم ترسناك با پس زمینه گیاه و گیاهخواری است كه تاكنون ساخته شده و می توان آن را با آثار قدیمی فرانك اشتین و افسانه مرد گرگ نما البته از دید كودكان مقایسه كرد.
اصل داستان فیلم بر اساس فیلمنامه ای از مارك برتون و باب بیكر حول این محور می چرخد كه قهرمانان داستان با آفت های ویرانگری كه سرمایه و درآمدشان را با خطر مواجه كرده است باید بجنگند. در این بین خرگوش ها به مشكل اصلی دهكده بدل شده اند. وقایع داستان در ایالت لنكشایر انگلستان و در دهه ۵۰ میلادی با خانه هایی پشت سر هم، باغچه های كرت بندی شده برای كاشت سبزی و دیسیپلین اجتماعی خشك و سختگیرانه می گذرد.
در سه اثر قبلی این انیمیشن كه هر سه نامزد دریافت جایزه اسكار شدند و دو جایزه را نیز تصاحب كردند، والاس و گرومیت به كره ما سفر می كنند (البته در جست جوی پنیر) و از یك دزد شرور جواهرات كه یك پنگوئن است اتاقی اجاره می كنند. والاس ماشین های زیادی اختراع می كند كه نمونه اش یك سگ اتوماتیك و شبه روبات است.

مایكل فیلیپس
ترجمه: مینا ساجدی نیا

منبع : روزنامه شرق

مطالب مرتبط

فیلم عاشقانه/یک داستان عاشقانه دیگر Kærlighed på film

فیلم عاشقانه/یک داستان عاشقانه دیگر  Kærlighed på film
▪ نویسنده و کارگردان: اوله بورندال.
▪ موسیقی: یواخیم هولبک.
مدیر فیلمبرداری: دان لائوستسن.
▪ تدوین: آندرس ویلادسن.
▪ طراح صحنه: آندرس انگلبرخت.
▪ بازیگران: آندرس دبلیو. برتلسن[یوناس]، ربکا همسه[یولیا]، نیکلای لیه کاس[سباستین]، شارلوت فیش[مته]، دژان چوکیچ[فرانک]، کارستن یانسفورت[پل]، فلمینگ انوولد[دیکمان]، بنت میدینگ[آقای کاستلوند]، اوا فرولینگ[خانم کاستلوند]، یوزفین راهائوگ[مونیکا کاستلوند]، تیم ولادیمیر[ماینوس کاستلوند].
▪ ١٠٠ دقیقه.
▪ محصول ٢٠٠٧ دانمارک.
▪ نام دیگر: Just Another Love Story.
▪ برنده جایزه بهترین فیلمبرداری و بهترین بازیگر نقش مکمل زن/شارلوت فیش از مراسم بودیل، برنده جایزه بهترین فیلمبرداری و بهترین تدوین و نامزد ٨ جایزه دیگر از جشنواره رابرت، نامزد جایزه بزرگ داوران جشنواره سندنس.
▪ ژانر: جنایی، درام، مهیج.
زندگی یکنواخت یوناس عکاس اداره پلیس بعد از یک سانحه رانندگی مسیر تازه و غریب به خود می گیرد. او که به همراه همسر و دو فرزندش زندگی آرامی را می گذراند، وقتی به بیمارستان مراجعه می کند تا از حال راننده مصدوم خبر بگیرد، با دوست پسر وی سباستین اشتباه گرفته می شود. راننده مصدوم دختری به نام یولیا و فرزند خانواده ای مرفه است که به تازگی از مسافرت بازگشته است. او با سباستین در سفر آشنا شده، اما اینک پس از خارج شدن از کما، هیچ چیز به یاد نمی آورد.
بعد از مدتی یوناس که شیفته یولیا شده، هویت واقعی خود را به پدر وی می گوید. پدر یولیا از وی می خواهد تا زمانی که دخترش بهبود نیافته، نقش سباستین را بازی کند. اما مصدوم دیگری با چهره باندیچی شده در بیمارستان حضور دارد که مراقب یولیا است و این امر باعث پریشانی یولیا می شود.
یولیا کم کم به خاطر می آورد که قبل از بازگشت به خانه به سوی سباستین شلیک کرده است. از طرف دیگر دلبستگی یوناس به یولیا نیز زندگی خانوادگی او را مختل می کند، اما به زودی اشخاص تازه ای وارد رابطه آن دو می شوند که پایانی خونین برای یوناس رقم خواهند زد...
● چرا باید دید؟
اوله براندل متولد ١٩٥٩ نورسندبی، دانمارک از اواخر دهه ١٩٨٠ با نوشتن فیلمنامه وارد سینما شد. از ١٩٩٣ با ساختن فیلم های تلویزیونی کارگردانی را شروع کرد و با ساختن تریلر نگهبان شب در ١٩٩٤ ورودی خیره کننده به سینما را تجربه نمود.
نسخه انگلیسی زبان فیلم که سه سال بعد توسط براندل ساخته شد او را به غیر دانمارکی ها نیز شناساند. فیلم های بعدی او آب های عمیق، من دینا هستم و جانشین جوایزی از جشنواره های مختلف بین المللی دریافت کردند و براندل را به عنوان استعدادی تازه از سینمای اسکاندیناوی به جهانیان شناساندند.
یک قصه عاشقانه دیگر به عنوان آخرین کار او که پخش جهانی نیز یافته، یک فیلم نوآر مدرن از نواحی قطبی است که قصه خود را به شکلی بدیع روایت می کند.
شروع قوی فیلم نوید بخش داستانی تازه است، مخصوصاً با راوی تیر خورده اش که یادآور سانست بلوار وایلدر نیز هست.
اما با نزدیک شدن به نیمه دوم و فاش شدن هویت مردی که صورتش باندپیچی شده، فیلم به سوی یک اثر متعارف و قابل حدس از نوع تریلرهای آمریکایی پیش می رود.
تنها مزیت فیلم که باعث می شود آن را تا پایان دنبال کنیم تفاوت در نوع پرداخت براندل است که از شخصیت های اصلی داستان خود موجوداتی پیچیده خلق می کند.
فیلم در واقع بیشتر حال و هوای یک رومانس پر تعلیق را دارد که جنایت مضمون فرعی آن را تشکیل می دهد. فیلم عاشقانه را می توانید به نوعی مطالعه در شیفتگی هم تماشا کنید که فیلمبرداری اش از نقاط قوت آن است.

وبگردی
تیپ پسر الهام و فاطمه رجبی در آلمان!
تیپ پسر الهام و فاطمه رجبی در آلمان! - «شباهت عجیب علی الهام استاد هوا فضا در دانشگاهی در آلمان به غلامحسین الهام معاون رئیس جمهور سابق!
شبهای داغ مدیترانه !
شبهای داغ مدیترانه ! - «حسن کردمیهن» متهم آمریت حمله به سفارت عربستان به تازگی در کرج، مرکز استان البرز، رستوران راه انداخته است.
حاشیه تازه برای سید احمد خمینی / تصویر
حاشیه تازه برای سید احمد خمینی / تصویر - سید احمد خمینی، نتیجه امام خمینی که چند هفته پیش با ازدواجش خبرساز شده بود، بار دیگر با انتشار عکسی از او و همسرش در حین سوارکاری حساسیت نسبت به خود را برانگیخته است و باعث تحریک مخاطبان و کاربران در فضای مجازی شده است.
رفتار عجیب دو نفر از همراهان رئیس جمهور در زمان سخنرانی!
رفتار عجیب دو نفر از همراهان رئیس جمهور در زمان سخنرانی! - دو نفر از کسانی که همراه رئیس جمهور در سمنان حضور داشتند در هنگام سخنرانی روحانی رفتار غیر معمولی از خود نشان میدادند.
اظهارات جنجالی دو بازیگر زن درمورد فساد شدید در سینما
اظهارات جنجالی دو بازیگر زن درمورد فساد شدید در سینما - ظهارات جنجالی لیلا بوشهری و شقایق دلشاد درباره فساد در سینما: چرا دایرکت میدم فالو نمیکنید؟ ساعت یک شب چرا باید زوایای صورت منو ببینن؟
بخشی دیده نشده از رفتار سخیف مجری تلویزیون با فراستی!
بخشی دیده نشده از رفتار سخیف مجری تلویزیون با فراستی! - بخشی دیگر از برنامه «من و شما» با حضور مسعود فراستی و برخورد توهین آمیز مجری رسانه ملی را می بینید که در رسانه ها باز نشر نشد.
خلاصه داستان و بازیگران سریال بانوی عمارت +تصاویر
خلاصه داستان و بازیگران سریال بانوی عمارت +تصاویر - مریم مومن متولد دهه 70 می باشد و حضورش در بانوی عمارت اولین تجربه بازیگری است و به واسطه این سریال وارد دنیای بازیگری شده است . او در کلاس های تئاتر فعالیت داشته است .
شهردار سابق سلامت و مشغول زندگی جدید است !
شهردار سابق سلامت و مشغول زندگی جدید است ! - پس از اولین گفت وگوی رسمی میترا استاد (نجفی) و تایید ازدواجش با محمدعلی نجفی، حالا شهردار سابق، در نخستین واکنش به جنجال ها، عکس تازه ای از خود و میترا استاد در اینستاگرامش منتشر کرده است.
تصاویری از لحظه ربوده شدن مرزبانان ایرانی در مرز میرجاوه
تصاویری از لحظه ربوده شدن مرزبانان ایرانی در مرز میرجاوه - گروه تروریستی جیش العدل نخستین تصاویر از حمله به پاسگاه مرزی در میرجاوه ۱۴ مهر امسال را منتشر کرد؛
روایتی دردآور از تن‌فروشی زنان در خیابان‌های تهران
روایتی دردآور از تن‌فروشی زنان در خیابان‌های تهران - سه نفر کنار هم حوالی میدان مادر ایستاده‌اند. زنی قد بلند که موهایش زمینه نسکافه‌ای دارد به هر ماشینی که بلندتر بوق می‌زند نزدیک می‌شود و قیمت را آرام و به سرعت بیان می‌کند. او می‌گوید: «... صد هزار تومان، تو ماشین ۷۰ هزار تومان، گروپ ۳۰۰ هزار تومان و جا هم داریم»، جملات کوتاه و بی‌تفاوت بیان می‌شود. جلوتر دختر کم سن و سالی که شاید ۱۶ سال هم نداشته باشد، ایستاده و از سرما نوک بینی‌اش قرمز شده است، با…
چالش جدید با نام «نوه آیت‌ا... یزدی»!
چالش جدید با نام «نوه آیت‌ا... یزدی»! - روز پنجشنبه تصویری در فضای مجازی منتشر شد که قابل تامل بود. زهرا تخشید نوه آیت‌ا... یزدی است که با انتشار تصویری که از دانشگاهش در نیویورک منتشر کرده بود، نوشت: «عکسی که دیروز عصر از دانشگاهم گرفتم با چراغ‌های همیشه روشنش».