دوشنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۳۹۷ / Monday, 21 May, 2018

شباهتهای آفلاین و آنلاین:موتور جستجوگر و شکارچی


شباهتهای آفلاین و آنلاین:موتور جستجوگر و شکارچی
مهران در روستایی زیبا نزدیک منطقه حفاظت شده ابیورد واقع در شمال شرقی ایران زندگی می کند. او شکارچی ماهری است و همیشه با گوشت لذیذ شکار از میهمانانش پذیرایی می کند. تابستان گذشته بدون اطلاع قبلی به او سر زدم. آنجا که رسیدم خیلی خسته بودم و البته گرسنه. درست یکساعت بعد در حالیکه شکمی از عزا درآورده بودم به این فکر می کردم که مهران چگونه به آن سرعت، غذایی خوشمزه از گوشت آهو برایم آماده کرد؟ او که همان لحظه به شکار نرفته بود!
این سوال من را یاد سوال یکی از مشتریانم انداخت که قبلا به من گفته بود: چگونه گوگل در کمتر از یک ثانیه به سوالات ما پاسخ می دهد؟ مگر گوگل می تواند در این مدت کوتاه در تمام وب بگردد؟
چه فانتزی! می توانم رفتار مهران را با رفتار یک موتور جستجوگر مقایسه کنم. این مقایسه برای من که کسب و کاری آنلاین دارم جذاب است.شاید برای شما هم جذاب باشد!
مهران برای شکار، به مجوز نیاز دارد هر چند که می تواند غیر قانونی هم این کار را بکند. او می تواند از راههای بسیاری وارد منطقه حفاظت شده شود.می تواند آهو شکار کند یا کبک یا خرگوش و ... . ممکن است شب به شکار برود و یا روز.جالب است بدانید که او گاهی دست خالی و بدون شکار بر می گردد.موتور جستجوگر نیز می تواند از راههای متفاوتی به یک سایت وارد شود. این راهها همان لینکها هستند. موتور جستجوگر برای خواندن صفحات سایت مجوزهای لازم و محدودیتها را در فایل ROBOTS.TXT بررسی می کند. هر چند که می تواند آن مجوزها را به طور کلی نادیده بگیرد. موتور جستجوگر می تواند انواع فایل را بخواند:فایل DOC، PDF، HTML، PHP و ... شب به سایت سر بزند و یا روز. گاهی هم که به سایت سر می زند با دست خالی بر می گردد زیرا سرور سایت جواب نمی دهد و سایت موقتا و یا برای همیشه فعال نیست.
مهران بخشهای زاید شکار را همانجا دور می ریزد و بقیه را باخود به خانه اش می آورد.گوشت را بسته بندی می کند و در فریزر قرار می دهد تا در روزهای آینده از آن استفاده نماید.موتور جستجوگر نیز بعد از خواندن محتوای سایت بخشهای زاید را دور می ریزد (کلمات بنجل) و بقیه را با خود می آورد، گروه بندی می کند، فشرده سازی می کند و در پایگاه داده اش قرار می دهد تا بعدا از آن استفاده نماید.مهران اگر لذیذترین گوشت را هم در اختیار داشته باشد اما آشپز خوبی نباشد و نتواند غذای خوبی طبخ کند، برای من که کمی شکمو هستم،اوضاع نگران کننده است و او آشپز محبوب من نخواهد بود.موتور جستجوگر هم اگر بهترین اطلاعات را در اختیار داشته باشد اما نتواند پاسخهای خوبی به سوالات کاربران بدهد، موتور جستجوی محبوب کاربران وب نخواهد بود.
● برداشتهای فنی:
۱) سایت شما نباید منطقه حفاظت شده باشد
از سایتهای دیگر بخواهید که به شما لینک کنند. ساختار سایت را به گونه ای طراحی و تدوین کنید که موتور جستجوگر به راحتی بتواند به بخشهای مختلف آن سر بزند.اگر شکارچی سرخود راهی "شرق" نمی شود تا منطقه ای حفاظت شده در آن سو بیابد موتور جستجوگر نیز تا راهی (لینکی) به سایت شما نداشته باشد روانه آن نمی شود.
۲) مجوز لازم را به موتور جستجوگر بدهید
سایت طراحی شده است که اطلاعاتی عرضه کند بنابراین ضرورتی ندارد دسترسی به آنها را محدود کنید.پس با دقت فایل robots.txt سایت خود را تهیه کنید.حتی اگر سایت شما محدودیتی ندارد این فایل را تهیه کنید و در سایت خود قرار دهید.حالا سایت شما حرفه ای تر است چون برای خود قانون دارد!
۳) در انتخاب میزبان وب سایت خود دقت کنید
وب سایت شما باید همواره در دسترس باشد تا موتور جستجوگر بتواند با مراجعه به آن فایلهای مختلف را شکار کند.
۴) راه ورود به سایت شما تنها صفحه اول آن نیست!
اشتباه بسیاری از مدیران این است که تمام لینکها را به صفحه اول سایت خود ارجاع می دهند. اگر از سایتهای دیگر لینک درخواست می کنید به صفحات داخلی سایتتان نیز لینک کنید.صفحه اول سایتها معمولا محتوای کمی دارد و شانس کسب رتبه بالا را کاهش می دهد.
۵) هر موتور جستجوگری مهم نیست
وقت خود را با تمرکز بر روی موتورهای جستجوگر غیر مهم تلف نکنید. آنها هیچ ارزشی برای سایتان ندارند زیرا ترافیک ناشی از آنها در عمل برابر صفر است.گوگل، یاهو، MSN و ASK در اغلب موارد کافی اند.من نیز این قانون را رعایت می کنم و به کار مهران ایمان دارم و سراغ شکارچی دیگری نمی روم.
های مهدی! امروز تو هم باید با من بیایی. با این صدا بود که من از دغدغه های ذهنی ام خارج شدم. وب و گوگل را فراموش کردم. دنیای مهران هم می تواند جذاب باشد هر چند که او اصلا نمی داند گوگل چیست!


منبع : ایران سئو

مطالب مرتبط

طبابت در بیمارستان گوگل!

طبابت در بیمارستان گوگل!
چند سال است که موتور جستجوی گوگل حرف اول را در زمینه جستجو در اینترنت می‌زند و سایر موتورهای جستجو مانند یاهو، MSN و آلتاویستا فاصله زیادی با گوگل گرفته‌اند. حتما بارها از همکارانی که به دنبال یافتن مطلبی در زمینه پزشکی یا موضوعات دیگر در اینترنت بوده‌اند، شنیده‌اید که : «نه، در اینترنت چنین مقاله‌ای نیست»، «هر کار کردم، چیزی پیدا نکردم.» گوگل بیش از ۸ میلیارد صفحه اینترنتی را تحت پوشش خود قرار داده و یا به‌اصطلاح ایندکس کرده است، بنابراین گرچه ممکن است حقیقتا در اینترنت موضوع خاصی وجود نداشته باشد اما در بیشتر موارد مشکل، مربوط به تکنیک جستجوی ما است.
● چه کنیم تا جستجوی پزشکی بهتری در اینترنت داشته باشیم؟
▪ انتخاب کلمات کلیدی مناسب:
بی‌شک کلیدی‌‌ترین فن یک جستجوی موفق، انتخاب کلمات کلیدی مناسب است. کلمات کلیدی یا کلیدواژه‌هایی که به گوگل یا هر موتور جستجوی دیگر می‌دهید، باید بسیار سنجیده و متناسب با سوالی که در ذهن دارید، انتخاب شوند. هیچ‌گاه از اضافه کردن تعداد واژه‌های جستجو شده نهراسید. برای مثال، اگر به دنبال جستجوی «راهکارهای درمان زنان حامله مبتلا به بروسلوز» هستید و اگر تنها «بروسلوز» یا «درمان بروسلوز» را جستجو کنید، به نتیجه مطلوب نمی‌رسید. هیچ‌گاه جستجوی محاوره‌ای نداشته باشید. لازم نیست کلمات کلیدی به‌صورت یک جمله مرتب شده باشند. برای مثال، لازم نیست این‌گونه جستجو کنید:‏
What is the differential diagnosis and treatment of hypochromic anemia?‎‏ ‏
کافی است جستجو کنید:‏
differential diagnosis treatment hypochromic anemia
این کار علاوه بر اینکه کار شما را آسان می‌کند، موجب می‌شود به نتایج بهتری دست پیدا کنید. حتما شرح مختصر هر نتیجه جستجو را مرور کنید: هر وقت جستجویی در گوگل انجام می‌دهید، گوگل مجموعه‌ای از نتایج را در اختیار شما قرار می‌دهد. اما واقعا کدام یک از این صفحات اینترنتی به کار شما می‌آید؟ آیا شما باید حتما تک‌تک صفحات را باز کنید؟ گرچه گوگل می‌کوشد با هوشمند‌تر کردن الگوریتم‌‌های جستجوی خود، متناسب‌ترین نتایج جستجو را ارایه دهد و بر حسب این تناسب، نتایج جستجو را مرتب کند اما شما با خواندن خلاصه‌ای از هر یک از نتایج جستجو که به دنبال هر کدام از آنها می‌آید، ‌می‌توانید به آسانی پی ببرید که صفحه مفروض حاوی اطلاعات مفید برای شما هست یا نه
▪ از google scholar استفاده کنید‌:
این سرویس گوگل، جستجویش را به سایت‌ها و اسناد معتبر علمی محدود می‌کند. در نتیجه کمتر هنگام جستجوی آن به سایت‌های تجاری، بی‌‌اعتبار یا غیرتخصصی هدایت می‌‌شوید. نشانی
http:// www.scholar.google.com
▪ ازگوگل coop استفاده کنید:
گوگل همواره از پیشنهادها و فکرهای نو استقبال می‌کند، به همین دلیل مقامات این شرکت وقتی در یکی از شماره‌های مجله پزشکی بریتانیا BMJ، به مقاله‌ای با عنوان «چگونه گوگل، پزشکی را تغییر می‌دهد؟»، برخوردند که در آن پیشنهاد ایجاد یک سرویس مستقل پزشکی شده بود، نتوانستند از کنار این پیشنهاد جالب بی‌تفاوت عبور کنند و تنها در عرض چند ماه، شالوده چنین سرویسی را بنا نهادند.
چیزی که موجب توانمندی گوگل در «صنعت» موتورهای جستجو شده است، الگوریتم‌های بی‌نظیر آن است که به آنها در‌اصطلاح «عنکبوت‌های وب‌خز»، گفته می‌شود. همین الگوریتم‌‌ها هستند که در هنگام جستجوی یک کلید واژه، متناسب‌ترین صفحات وب را به شما معرفی می‌کنند و آن صفحات را در صدر نتایج جستجو قرار می‌دهند. با این همه، در تعیین سودمندی و درستی یک سایت و صفحه، به خصوص اگر آن صفحه مربوط به موضوع مهمی‌ مانند پزشکی باشد، هیچ‌چیز به پای قدرت پردازش ذهن آدمی‌ نمی‌رسد. گوگل در ابتکاری جالب در سرویس تازه خود، سعی کرده است از توانمندی الگوریتم‌های جستجوی خود و قدرت تفکیک انسانی به صورت یکجا استفاده کند. به این منظور از دانشگاه‌ها و موسسات معتبر پزشکی خواسته است، سایت‌های پزشکی مفید را به صورت موضوعی، طبقه‌بندی و یا در‌اصطلاح برچسب‌گذاری کنند. تعدادی از این دانشگاه‌ها و موسسات به شرح زیر هستند:
ـ کتابخانه ملی پزشکی آمریکا
ـ مرکز کنترل و مبارزه با بیماری‌های آمریکا یا به صورت مخفف CDC
ـ مایوکلینیک
ـ دانشکده پزشکی هاروارد
ـ دانشگاه کالیفرنیا
ـ Health On the Net Foundation
ـ Kaiser Premanente
● تفاوت یک جستجوی معمولی با جستجو در بخش سلامت گوگل
هنگامی‌که در بخش سلامت گوگل جستجو می‌کنید، نخستین تفاوت را در بالای صفحه جستجو مشاهده می‌کنید. گوگل با ایجاد لینک‌هایی، جستجوی کاربر را محدودتر و دقیق‌تر می‌کند، برای مثال وقتی «آسم» را جستجو می‌کنید، لینک‌هایی معرفی می‌شوند که کاربر را به سایت‌هایی حاوی اطلاعات درمان، علایم بالینی، تشخیص، پژوهش‌های کلینیکی و اطلاعات مخصوص بیماران درباره آسم، راهنمایی می‌کند.
تفاوت دوم، بی‌شک در دقت جستجوست. با «گوگل سلامت» باز هم دقت جستجوی گوگل در موضوعات پزشکی بیشتر می‌شود. «گوگل سلامت» در حال حاضر در مراحل اولیه خود به سر می‌برد و به تدریج کامل‌تر خواهد شد.
آدرس بخش سلامت گوگل‌:
http://www. google.com.coop/topics/healthسرویس جستجوی عکس گوگل: یکی از بهترین منابع برای پیدا کردن تصاویر پزشکی، سرویس جستجوی عکس گوگل است. تفاوتی ندارد که در ‏کدام رده و در کدام رشته‌ پزشکی به فعالیت می‌پردازید، هر زمان که خواستید عکسی برای کنفرانس، ارایه درس یا ‏آموزش مطلبی پیدا کنید، به این سرویس مراجعه کنید. ‏
نشانی:
‏http:// www.images.google.comجستجوی پیشرفته در گوگل: برای دست یافتن به نتایج بهتر از جستجوی پیشرفته گوگل هم می‌توانید استفاده کنید، به قسمت سمت راست کادر جستجوی گوگل دقت کنید و روی Advanced Search کلیک کنید تا وارد این قسمت شوید.
حتما برایتان پیش آمده که یک عبارت چند کلمه‌ای مانندamnesia in CVA را جستجو کرده‌اید و به صفحاتی راهنمایی شده‌اید که این سه کلمه به صورت پراکنده در آنها وجود داشته است و به جواب خود نرسیده‌اید. برای پیدا کردن صفحاتی که عبارت مورد جستجوی شما به‌طور دقیق به همان صورت و ترتیب آمده باشد، کافی است آنها را در قسمت جستجوی پیشرفته در کادر خالی روبروی
with the exact phrase قرار دهید.
اگر قصدتان از جستجو، پیدا کردن یک فایل خاص مرتبط با موضوع جستجویتان است، برای مثال یک فایل با فرمت PDF یا یک فایل پاورپوینت، کافی است در همین قسمت جستجوی پیشرفته، در جلوی عبارت File Format، نوع فایل را انتخاب کنید.
اگر می‌خواهید مطلب خاصی را در «یک سایت» پیدا کنید و سایت مورد نظر موتور جستجوی داخلی ندارد، آدرس سایت را در جلوی عبارت Domain بنویسید و بعد جستجو کنید.
گوگل در مواردی که شما مرتکب اشتباه تایپی در نوشتن کلیدواژه شده‌اید و یا املای درست یک کلمه را نمی‌دانید به شما کمک می‌کند، در این موارد گوگل پس از انجام جستجو در بالای نتایج جستجو املای درست کلمه را به شما یادآوری می‌کند.
● از موتورهای جستجوی دیگر هم استفاده کنید
الف) سایت ‏cluster med:
بیشتر دانشجویان پزشکی و پزشکان با سرویس ‏pubmed‏ آشنایی دارند، اما سایت ‏cluster med‏ ضمن اینکه بیشتر ‏ویژگی‌های ‏pubmed‏ را دارد، ویژگی جالبی به نام ‏cluster‏ یا خوشه هم دارد. در این سایت هر وقت چیزی را جستجو ‏می‌کنید، در کنار صفحه‌ نتایج فهرستی از کلیدواژه‌های مناسب نیز برای دقیق‌تر کردن جستجو به شما پیشنهاد ‏می‌شود. برای مثال، وقتی در این سایت ‏avian flu‏ را جستجو می‌کنید، کلمات کلیدی مانند پاندمی، اپیدمی، واکسن، تشخیص ‏و درمان به شما پیشنهاد می‌شود که با کلیک برروی هر یک، می‌توانید نتایج مرتبط را ببینید. ‏نشانی:
‏http://www.clustermed.info
ب) سایت ‏biometacluster‏:
به کمک این سایت می‌توانید در تعداد قابل توجهی از سایت‌های پزشکی جستجو کنید. سایت‌هایی که این سایت در ‏آنها جستجو می‌کند، طیف گسترده‌ای دارند؛ از ‏pubmed‏ گرفته تا ‏FDA‏ و از ویکی‌پدیا گرفته تا بخش اخبار ‏سایت‌های خبری مهم. ‏نشانی
http://www.biometacluster.com
ج) سایت ‏health line: این سایت همه جستجوی خود را به سایت‌های معتبر پزشکی منحصر می‌کند. ‏نشانی:http://www.healthline.com/index.jspت) سایت ‏kosmix: این سایت هم موتور جستجوی خوبی است که به‌وسیله‌ پزشکان هندی راه‌اندازی شده است. ‏نشانی: http://www.kosmix.com/index_health.html

وبگردی
عکسی عجیب و جنجالی از سید ابراهیم رئیسی
عکسی عجیب و جنجالی از سید ابراهیم رئیسی - عکسی از حضور سید ابراهیم رئیسی در مراسمی ویژه منتشر شده است که گفته می شود متعلق به کنفرانس افق نو در مشهد بوده است. در این عکس حرکات عجیب خانمی با لباس های قرمز، چفیه بر گردن و پرچم در دست در مقابل ابراهیم رییسی به چشم می خورد که توجه کاربران بسیاری را در شبکه های اجتماعی جلب کرده است!
ویدئو / مراسم بدرقه تیم ملی فوتبال ایران
ویدئو / مراسم بدرقه تیم ملی فوتبال ایران - مراسم بدرقه تیم ملی فوتبال ایران با حضور اصحاب هنر و ورزش یکشنبه ۳۰ اردیبهشت در تالار وحدت برگزار شد. در این مراسم که با حضور بازیکنان و کادر فنی تیم ملی به همراه اعضای هیات رییسه فدراسیون فوتبال انجام شد، از سرود رسمی تیم ملی ایران رونمایی گردید.
ویدئو / دیدار ملی‌پوشان فوتبال ایران با روحانی
ویدئو / دیدار ملی‌پوشان فوتبال ایران با روحانی - رئیس جمهور در دیدار با ملی‌پوشام فوتبال ایران از بازیکنان و کادر فنی تقدیر کرد. در این مراسم پیراهن شماره ۱۲ تیم ملی فوتبال کشورمان به حسن روحانی اهدا شد.
حمله ماموران شهرداری به پلیس راهور!
حمله ماموران شهرداری به پلیس راهور! - حمله ور شدن ماموران سد معبر شهرداری به ماموران راهنمایی رانندگی
دستگیری معروف ترین شرور تهران، در ۵۰۰ متری مرز ترکیه
دستگیری معروف ترین شرور تهران، در ۵۰۰ متری مرز ترکیه - شرور سطح یک که در آخرین اقدام خود یکی از دوستانش را در منطقه ولنجک به قتل رسانده بود؛ در ۵۰۰ متری مرز ترکیه دستگیر شد.
لحظه ریزش وحشتناک کوه در جاده هراز!
لحظه ریزش وحشتناک کوه در جاده هراز! - ریزش ناگهانی کوه که توسط مسافران به ثبت رسیده است...!
همسر محسن افشانی با ریش و سبیل در استادیوم آزادی دستگیر شد
همسر محسن افشانی با ریش و سبیل در استادیوم آزادی دستگیر شد - قبل از شروع بازی تیم‌های پرسپولیس و الجزیره یکی از بازیگران سینما کشورمان قصد داشت به همراه همسرش وارد ورزشگاه آزادی شوند که این دو نفر توسط نیروهای انتظامی بازداشت شدند.
فیلم | خسرو معتضد: جسد مومیایی قطعا متعلق به رضاخان است
فیلم | خسرو معتضد: جسد مومیایی قطعا متعلق به رضاخان است - فیلم - در ویدئوی زیر بخشی از صحبت های خسرو معتضد، مورخ را می شنوید که نتیجه تحقیقاتش را درباره مومیایی پیدا شده در حرم حضرت عبدالعظیم بیان می کند.
پهلوانان این روزهای ما
پهلوانان این روزهای ما - تصویری زننده و به شدت ناراحت کننده بر جا مانده از مسابقه انتخابی تیم ملی کشتی ایران که به کتک کاری و جنجال کشید. خانواده عبدولی باز هم پای ثابت این درگیری بود که چهره ورزش پهلوانی ایران را تیره کرد
(ویدئو) تشویق اصغر فرهادی در جشنواره کن توسط بزرگان سینمای جهان
(ویدئو) تشویق اصغر فرهادی در جشنواره کن توسط بزرگان سینمای جهان - در این ویدئو تشویق اصغر فرهادی و پنه لوپه کروز، خاویر باردم و دیگر عوامل فیلم «همه میﺩﺍنند» در جشنواره کن توسط بزرگان سینمای جهان را مشاهده می‌کنید.
فیلم حجوم داعشی‌های حاتمی کیا به یک مرکز خرید و وحشت و اعتراض مردم
فیلم حجوم داعشی‌های حاتمی کیا به یک مرکز خرید و وحشت و اعتراض مردم - عوامل فیلم «به وقت شام» روز گذشته با حضور عجیب و رعب آور در پردیس سینمایی کوروش مردم را وحشت زده کردند. در این حرکت تبلیغاتی بازیگران نقش داعش، با گریم و پوشش داعشی ها، سوار بر اسب راهی پردیس سینمایی کوروش شدند و با حضور در مرکز خرید و فودکورت مجموعه، رفتارهای عجیبی نشان دادند که باعث وحشت و اعتراض مردم شد.
تصاویر مخفی از بزرگترین مرکز فروش مواد مخدر در جنوب تهران / فیلم
تصاویر مخفی از بزرگترین مرکز فروش مواد مخدر در جنوب تهران / فیلم - این گزارش حاوی تصاویری از بزرگترین مرکز فروش و مصرف مواد مخدر در جنوب شرق تهران است که مخفیانه ضبط شده‌است.
کشتار اسب‌های کولبران / فیلم
کشتار اسب‌های کولبران / فیلم - متاسفانه طی یک ماه گذشته دستکم سه نوبت و هر نوبت دستکم 30 اسب باربر متعلق به کولبران در جنگل میرآباد شهرستان اشنویه با شلیک گلوله از پای درآمده‌اند.
سید احمد خمینی معمم شد
سید احمد خمینی معمم شد - سید احمد خمینی فرزند آیت‌الله سید حسن خمینی در حضور جمعی از علما و پدر و پدربزرگ خود در حسینیه جماران معمم شد.
دختران پرسپولیسی با ریش و سبیل در ورزشگاه آزادی!
دختران پرسپولیسی با ریش و سبیل در ورزشگاه آزادی! - امروز عکسی از 5 تماشاگر بازی روز گذشته در رسانه‌ها و شبکه‌های اجتماعی منتشر شده که نشان می‌دهد 5 دختر جوان با گریم‌های عجیب و حرفه‌ای خودشان را به عنوان پسر جا زده و وارد ورزشگاه شده‌اند.
اگر با وجود این مشکلات ملت قیام کند همه ما را به دریا خواهد ریخت
اگر با وجود این مشکلات ملت قیام کند همه ما را به دریا خواهد ریخت - از ملتی که ستون فقراتش شکسته انتظار مقاومت دارید؟ بسیاری از کشور فرار کردند یا جای فرار خود را فراهم آوردند اما ما جای فرار نداریم
جنجال ویدیو دختر بازیگر روی کول بازیکن پرسپولیس!
جنجال ویدیو دختر بازیگر روی کول بازیکن پرسپولیس! - عکس و ویدیویی منتسب به ستاره پرسپولیس فرشاد احمدزاده و ترلان پروانه بازیگر سینما و تلویزیون در فضای مجازی منتشر شده است. عجب پاپراتزی‌هایی داریم!